Tweed© Blad van „PBUSli 11 MAAS" MmM osQQQh Het Onze Vader. faff* Zenuwstiilend Adverteert in dit blad "Zaterdag i octöbër t92"f~ Hebben is hebben FEUILLETON Ingekoman en vertrokken personen. 'tw&loel i&dzrieen Uit de Landbouwwereld 48e Jaargang. No. 40 Ja, daar gaal h t om in de wereld. Het is een algemeen menschelijke zucht om te hebben," tn »gehad" vinden ze een leelijk woord. Maar, zal de een of ander zeggen, alles goed en wel, hebben, ja, dat is hebben, maar krijgen is de kunst. Als het op eerlijke manier gebeurd, dan is het vaak een kunst, maar voor velen is het doodeenvoudig. In enkele jaren zijn ze binnen vraag niet of 't op rechtvaardige manier is gebeurd; zelf hebben ze er ook niet naar gevraagd, maar ze zijn binnen. In de volle kracht van hun leven kunnen ze gaan rentenieren niet, dat ze de honderdduizend uit de loterij getrokken, of een groote erfenis uit Amerika gekregen hebben, neen, ze hebben zaken gedaan. Wel hadden ze indertijd op de lagere school goed leeren rekenen die kennis heeft hen goed geholpen en nu ja, ze zijn binnen. Wel wil ik niet ruilen met alle menschen, die binnen zijn, en zoo gemakkelijk zaken doen. Dan kunnen ze praten van risico, bedrijfskapitaal, dure en lange univer sitaire studie, van handelsgeweten enz zeker is het, dat veel geld niet eerlijk verdiend wordt. Ze mogen het handig vinden iedere gelegenheid om de menschen te snijen te gebruiken, het zal niet steeds volgens de strikte rechtvaardigheid zijn. Da's over het »krijgen". Nu over het »hebben De mensch moet leven en moet nu eenmaal hiervoor iets hebben. Ook is het verstandig, dat hij denkt aan een appeltje voor den dorst, aan vooruitgang. Zoo zal hij ook zijn talenten ontwik kelen, en vanzelf mee werken aan den bloei der maatschappij, waar hij van lid is. Maar alles kan overdreven worden, en dan wordt het verkeerd. Zoo ook hier. De zucht naar hebben krijgt eene leelijk zijde, als er overdrijving in komt, ais die zucht zoozeer bot wordt gevierd, dat men in het bezit schiei het hoogste doel van het leven gaat stellen, als de begeerte naar bezit ontaardt in een koortsachtig, hartstochtelijk jag^n en dringen naar geld en goed, waarbij dan de hoogere belangen der ziel worden ten offer gebracht »De hebzucht, zegt een kerkleeraar, vult de wouden met roovers, de huizen met dieven, de gezinnen met oneenig- heid, de markt met bedrog, de gerechts hoven met valsche eeden, de hutten der onschuld met nood en ellende, de oogen der weezen met tranen, het hart der weduwen met zuchten, de gevange nissen met misdadigers en de hel met verdoemden. Het karakter wordt nietzeldsn totaal bedorven, al sielen ze niet, ze worden laag van aard, omdat ze alleen buigen voor een gulden of rijksdaalder ze worden valsch en vol berekening, alleen maar om te hebben of ze daarbij hun fatsoen bij inboeten, de eer van een nette" mensch kwijtraken dat kan hun weinig schelen, een fooi maakt hen gelukkig Ge hoeft maar wat geld te laten klinken en aanstonds zijn deze menschen volkomen overtuigd en tot alles bereid. Weinig menschen maken valsch geld; maar goed geld maakt vele valsche menschen. Eerlijke vlijt en spaarzaamheid zijn deugden; zorgzaam moet eenieder zijn, zuinigheid is ook goed Maar schraap en hebzucht is leelijk en slecht. Men noemt het niet zonder reden den geldduivel. En heeft hij u eens te pakken, dan laat hij u niet gauw los. 16. Favre stond als vastgeschroefd. Geen hand strekte zich naar hem uit Geen arm omvatte hem. De kleinen weken angstig ter zijde en drukten zich tegen de moeder aan. Francine zelf stond als verlamd, doch een gevoel van hoop en vreugde beving haar, toen zij de diepe ontroering bemerkte, waaraan haar man ten prooi was Hij had niet gedronken 1 Dit zag zij duidelijk. Hij was rechtstreeks van de gevangenis naar huis gekomen, en morgen zou hij evenmin drinken en eveneens van den van den timmerwinkel regelrecht zijn woning opzoeken. In zijn staalblauwe oogen trild« iets vochtigs. Hij zag het kleine vertrek, dat hem nu bij de heerschenda orde grooter en ruimer voorkwam. Hij zag het aardige groepje van vrouw en kinderen, het witte linnen, dat zich aan Francine's voeten ophoopte, de naaimachine, waar de zon glinsterend in speelde.... hij zag, en hij begreep, dat men hier met het oude leven had afgedaan en een nieuw bestaan begon nen had in alle eerlijkheid, vervuld van moederliefde en plichtbesef en eendrachtelijken vrede Toen hij nog een schrede nader kwam, maakte Francine zich los van van 16 tot 23 September. INGEKOMEN: A. M. H. van Meijel, z.b Merselo, van Echt M. M J. Laurensse, z b., Patersstraat 15 van Weert H. A. Beekman, verpleger, Stations weg 14 van Deurne G J. Bouten, id. Stationsweg 14 van Vierlingsbeek M. P. H. Hendrikx, verp'eegster, St. Annalaan 5 van Venlo. VERTROKKEN J J. W. Vermeulen, dienstbode, naar Eindhoven, Gestel H. G Th Stiphout, z b., naar Crefeld G. Th. Thelen, verpleger, naar Am sterdam A. v. d. Laar en gezin, opperman, naar Bakel, Nieuwstr. B 80. wordt gezond en sterk het krijgt mooier glans het wordt vrij van roos het blijft beter zitten indien gij het des morgens inwrijft met een weinig Purol 707—21 Landbouwtentoonstellingen Het seizoen der tentoonstellingen is nagenoeg voorbij. Er is veel gezien en geleerd, maar dat ze ten volle aan hun d^el hebben beantwoord, mag zeker niet worden gezegd. Ook al wordt gaarne erkend, dat het tentoongesteld? en nu denk ik meer bepaald aan de land- en tuinbouwprodukten veel meer een juist beeld geven van de ge wassen, zooals ze in werkelijkheid worden verbouwd In zooverre zijn onze tentoonstellingen in de .laatste jaren ongetwijfeld vooruitgegaan. De groote vraag, die echter telkens bij ons rijst, is: Wat wordt er van de exposities mee naar huis genomen wat wordt er geleerd" Duizenden be zoekers komen er; ze ontvangen veel indrukken als ze zoo rondwandelen en ondslen teren misschien genieten ze ook en kunnen 's avonds spreken van een prettigen uitgangsdag. Maar in hoeverre worden al de moeiten en zorgen, aan de voorbereiding der ten toonstelling besteed, inderdaad beloond door verrijking der kennis bij velen". Meermalen kwam die vraag bij ons op, inzonderheid als we de talrijke bezoe kers door de tenten langs de tafels zagen schuifelen. Zagen ze werkelijk wat; waren ze, aan het andere einde de tent verlatende, ook maar iets wijzer gewonden Twijfel was niet mogelijk Daartoe was allereerst noodigeen rustige, aandachtige beschouwing en dan leiding, voorlichting. De laatste wordt dikwijls gegeven, vaak staat er bij Je stands een persoon, die, gevraagd of ongevraagd, e6n er. ander verklaart of toelicht. Maar dan kunnen alleen zij, die vlak bij hem staan, er iets van hooren en meenemen. Kan dit niet anders worden kan hier in geen verbetering gebracht worden De redactie van »Hel Boerenvakblad" oordeelende als wij, meent van wel. Zij meent, dat de volgende eischen moeten de kinderen en boog zich tot hen neder Wel, kinderen, wenscht gij.vader geen goeden dagl Wat heb ik u dan gezegd Ge hebt gezegd dat het morgen wezen zou zei Loly, dis den vader niet tegemoet ging, omdat hij een dag te vroeg was thuisgekomen. Baby liep met onzekere waggelende beentjes, als een door den wind bewogen schommelend bootje en strandde in de armen haars vaders, die zich bukte en heel klein maakte, om haar op te van gen Waar zijt ge toch zoo lang ge bleven vadertje? Hij werd verlegen. Maar Francine antwoordde reeds: Vader was op reis. Hij wierp haar een dankbaren blik toe.. Ja, op reis in het land der schande, maar nu was hij thuisgekomen. En hier was het beter... nu... en als Fran cine wilde. Zult gij nu altijd hier blijven vader vroeg Loly. Hij keek vragend naar Francine. Maar natuurlijk, domme kindertjesl Vader blijft nu bij ons en gast nooit meer weg, nietwaar? Zij ging naar hem toe en reikte hem de hand....Ik ben zoo blij, dat gij weer terug zijt, Jean. Hebt ge honger? Ik zal dadelijk de soep voor je warmen. h}eld hear bij de hand terug.. Neen, hij had geen honger, alleen wilde hij zekerheid, zekerheid vóór alles. Hij was tot in het diepst zijner ziel ontroerd door de goedheid zijner vrouw, die hem vroeger gehoond had en gesard, worden gesteld 1. veel beschikbare ruimte; 2 niet te groote drukte; 3 ordelijke verdeeling en afwisseling van de menigte in groepen; 4 goede duide lijke explicatie san de verschillend' groepen op vaste uren. De Schrijver wenscht de sanwezigen in groepen te verdeelen, b v. op een dag, wanneer alleen jonge boeren of cursusleerlingen worden toegelaten. De groepen bezoeken de verschillende afdeelingen en worden daar aan de hand van het geëxposeerde door vakkundigen in 't kort oorge- licht omtrent een of ander onderdeel van de landbouwwetenschap Bij een zoodanige regeling zal er zeer zeker heel wat meer dan thans worden meegenomen van de voorwer pen, de kaarten, foto's, profielleekenin gen eriz waarbij wordt stilgestaan. Ieder jaar treft men op de tentoon stellingen stands aan betreffende het landbouwonderwijs, proefstations, se ruminrichling, hel staatsboschbeheer en de Heide Mijverreweg de meeste be zoekers gaan er aan voorbij, zonder dat ze iets wijzer zijn geworden. Zeer jammer. Een regeling als bovengenoemd kan hierin voorzien Ontsmet uw graanzaden I Ontsmetting van zaaizaad, ook van zaaigraan (tarwe, rogge en gerst) wordt ieder jaar meer toegepast. Niet altoos is hel succes duidelijk waarneembaar, d w.z ouk zonder ontsmetting is de opkomst vaak goed. Evenwel, ook dan kunnen door ongunstige weersomstan digheden nog vele planljss uitvallrn, zoodat de stund te dun, te hol wordt, wat bij behandeling van het zaad niet het geval zou zijn geweest. Vergelijkende proeven, door den Plantenziekienkundigen Dienst en anderen genomen, demonstreerden duidelijk de goede werking der ont smetling, waartoe het middel Germisan het best voldeed. Men telde bij die proeven de plbrLjes op een bepaalde oppervlakte, welke opkwamen op per- ceelen, bezaaid met behandeld en onbehandeld zaad. Bij breedwerpige uitzaaiing kreeg men als gemiddelden over al de proeven75 plantjes bij niet-ont8met zaad tegen 100 van wel ontsmet gaan de verhouding was dus 3:4 Bij rijenteelt was de verhouding voor het niet ontsmette graan nog on gunstiger, n 1. 58 100 Indien men nu nog weet, dat de kosten gering zijn, dan mogen deze resultaten zeker wel een aansporing zijn, om tot algemeene toepassing der ontsmetting over te gaan. Te meer, omdat vrij wat zaaigraan bespaard kan worden. Er wordt door velen nog te dik ge zaaid. Als excuus hiervoor kon men tot dusver voorwenden, dat ongunstig weer veel plantjes deed verloren gaan, maar dit gaat nu niet meer op, nu ontsmetting een veel beter opkomst waarborgt. Tegenover de minieme koster, staan dus twee of eigenlijk drie voordeelen beduidende zaadbesparing wisser opkomst en beter standen grootere oogst. Er is hier, dunkt ons, voor de land- bouwvereenigingen een nieuwe taak. Zij moet haar leden (en ook wel niet leden) helpen, evenals bij het nemen en opzenden "an grondmonsters Anders duurt het veel te lang, eer men alge meen tot ontsmetting komt De vereeni ging kan voor een kleine vergoeding per mud het graan ontsmetten, wanneer zij daartoe een machine of ontsmettings trommel sanscbaftDe landbouwers behoeven dan zelf ook geen Germisan aan te schaffen, en hebben met de heele behandeling niets te doen ^ij brengen slechts het graan aan pakhuis of maalderij Voor hen, die zelf ont smetten, nog dit: men kan het ont smetten gerust 2 3 weken voor het zaaien verrichten. Is het zaad niet harddroog geoogst, dat moet men na de behandeling de hoeveelheid op een vooraf ontsmette plaats dun uitspreiden en die nu deemoedig voor hem stond, als droeg zij den vrede in de handen Hij vond haar zoo goed en lief, dal hij het haast niet gelooven kon. dat het werkelijk zijn vrouw, zijne Francine was, die voor hem stond. Plotseling beefie hij. een gedachte, een leelijke, hatelijke gedachte schoot hem te binnen en zacht vroeg hij: En Peter Dupré Francine? Hij keek haar aan onderzoekend en doordringend. Francine echter zag naar hem op met zoo'n eerlijk verwonderden blik, dat hij wel voelen moest, dat deze naam lang vergeten was. In haar oogen en hare kalm-reme trekken lag zoo'n glans van eerlijk, trouw bedoelen, dat hij zich schaamde over den twijfel, die nog in zijn hart aanwezig was. Neen, in het leven dezer vrouw was geen plaats meer voor een ander, dan voor hem alleen. Zij zagen elkander vast in de oogen. In den blik van den man lag nog een kleine uitdaging. Francine's oogen echter weerspiegelden vertrouwelijke onderwerping en eenvoudig antwoordde zij: Ach, Jean, dat ligt alles zoo ver achter ons. En zonder dat zij er zich rekenschap van konden geven en zonder te weten hoe het gebeurde, lagen zij een oogen- blik later in elkanders armen. 't Was, als hadden zij een nieuw verbond gesloten, als waren zij ten tweede male vereenigd voor het leven. Wat ben ik blij, Francine... wat ben ik blij, stamelde hij. Dat had ik Een pakje kauwgom. En, natuurlijk WRIGLEY's P.K.! Want er is geen gezondere versnapering voor de kleine kleuters te bedenken dan P.K.-Kauwbonbons. Ze zijn dol op de heerlijke pepermuntsmaak, die er zoo lang aan blijft. En ze weten, dat WRIGLEY's P.K.-Kauwbonbons de tanden mooi wit houden en dat het eten er des te beter om smaakt. Doctoren en tandartsen bevestigen dit Geef ze Uw kinderen gerust. Geen andere snoeperij kost zoo weinig en doet hen zoo goed. zoo noodig voor en even omscheppen na behoorlijke droging opzakken Gar misan trekt snel vocht aan men late tijdens de ontsmetting de bus nimmer geopend staan. Wenken en mededeelin^en. De heer A. Koesker, landbouwer te Gasselternijveenschemond (Gr) heeft een vinding gedaan op het gebied van maalwerktuigen. De Commissie voor landbouwwerktuigen van den Veenk. Boerenbond heeft het werktuig ter plaatse gezien en acht het gewenscht er de aandacht op te vestigen, omdat de leden unaniem door werking en vinding waren getroffen. Het werktuig lijkt noch op scheprad, vijzel of schroef, noch op een centrifugaalpomp't is een systeem, dat tot heden, naar men meent, geen toepassing vond Kenmerkend is de eenvoud van con structie; hooge kosten zijn rnet de aan schaffing niet gemoeid, en men veronderstelt dat ook de onderhouds kosten gering zullen zijn. Het is bedrijfszeker en gebruikt weinig kracht. Voor polderbema'ing wordt het werktuig uitermate geschikt geacht. Een smid ter plaatse denkt er over de fabricatie van het toestel ter hand te nemen. Do uitvinder is bereid aan landbouwers het maalwerktuig in werking te doen zien In dezelfde plaats heeft de arbeider L de Wal een werk tuig uitgevonden om lusschen bieten, als deze nog klein zijn, te werken zonder het gewas te beschadigen. Hei werktuig laat den grond in een mooien verkruimelden toestand achter en ver wijderl de onkruiden lusschenderijen Weet gij Weet gij, dat vanwege de Ver. to* bevordering van landbouw en nijver" heid te Leens (Gr.) een dorschproef genomen is bij een 6lal landbouwers ter vergelijking van de drijfkracht van electriciteit en sloom; dat vergeleken werkelijk niet verwacht Gij zijt een goede, brave vrouw, en ik houd veel, heel veel van u Zij boorden de kinderen lachen. En J3an Jacques? vroeg Favre met onvaste stem. Francine maakte zich zachtjes los uit de omarming en riep met moeder lijken trots Jean Jacques, komt eens hier, mijn jongen. De knaap had zich bij den aanblik van den man, die hem zoo vaak mis nandeld en gepijnigd had, in een hoekjn verstopt. Nu echter gaf hij gehoor aan de slem zijner moeder en kwam met gebogen hoofd dichterbij. Favre zag, dat de jongen niets ver geten had en dat de laatste tuchtiging nog versch in zijn geheugen was ge grift. Kijk mij eens aan, Jean Jacques Bij deze woorden beurde de vader het hoofdje van den jongen op en hij voelde hoe de arme knaap onder deze aanraking beefde. Favre was tot in het diepst zijner ziel ontroerd bij den aanblik van den ongelukkigen eenoogige. Met geweld trachtte hij ziju aandoe ning te verbergen en zeide met een door tranen verstikte stem Wij willen voortaan goede vrien den zijn, nietwaar, mijn jongen Gij zijt een flink8 vent en gij zult u dapper gedragen, nietwaar. De jongen bromde eenige onverstaan bare woorden. Dan wendde de vader zich tot de meisjes. Hij pakte haar onder de armen werdenopbrengst, kwaliteit, tijdsduur en kostprijs? Weet gijdat in de kwaliteit van 't gedorschen graan geen verschil was te constateeren bij electrisch dorschen, vergeleken bij stoomdorschen; dat dit ook het geval was met de hoeveelheid graan en stroo dat in beide gsvallen de voor het dorschen noodige tijdsduur gelijk wasdat bij een kolenprijs van f 20 de stroomprijs mag zijn 20 81 cent, terwijl dan hierbij niet is gerekend op het voordeel, dat electriciteit ook buiten het dorschen geeft, zoowel in huis als in het bedrijf? Weet gijdat het Veevoederbureau der Noordbr. Mij v. L een voederproef heeft genomen om na te gaan, of palmpitmeel, dat doorgaans betrekkelijk goedkoop is, een geschikt voedermiddel is voor het mesten van varkens; dat bij deze proef, genomen met twee hok ken, elk van 6 varkens, aan het le hok werd gegeven een meelmengsel van 4 deelen maismeel, 1 d. erwten- meel, 1 d. gerstenmeel en 4 d palm pitmeel, aan het 2e hok 5 d. maismeel, 3 d. erwtenmeel en 2 d gerstemeel, en bovendien aan beide hokken een beetje vischmeel en wat wei Weet gijdat het le mengsel f 9.95, het 2e f 1140 per 100 FIG kostte; dat de dieren in het le hok meer in ge. wicht toenamen; dat het Palmpitmeel dus zeer goed en voordeolig heeft ge werkt? B-r. en Zenuwsterkend is de werking van. Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drog. en tilde haar hoog op, draaide met haar in de rondte, zoodat de kinderen luide lachten en al spoedig met dezen splinternieuwen vader bevriend waren. 't Is een aardig stelletje, zeide Jean tot Francine, ze zijn zoo geheel anders dan vroeger. Neen, mijn goede Joan, lachte zij, ik geloof, dat wij niet meer dezelfde zijn. En dan, we hebben ons eigenlijk ook nooit de moeite gegeven ze eens goed aan te zien Nu is het mij alsof wij zonder hen niet meer zouden kun nen leven. Zoo'n kleine schepseltjes... Vroeger stonden ze mij overal in den weg, en zij schenen mij slechts hinder palen, en nu., gij zult zien, Jean, ook gij zult hen leeren liefhebben. O, Francine, ik ben er reeds mee begonnen, antwoordde hij vroolijk En hij wreef zich de handen verge noegd, met nieuwen levensmoed bezield. Nu wilde hij werken 1 Het leven kwam hem nu zoo geheel anders voor. Het was zoo zonnig geworden in het licht der vergeving. Everard Dimier vouwde gedachtenloos zijn servet op, dronk zijn kopje koffie en leunde achterover in zijn ruststoel. Dan nam hij de krant, die hij geregeld des avonds las en verdiepte zich in de kolommen der nieuwsberichten. Het avondeten was geëindigd. Eveline zat aan tafel naast haren verloofde Gaston Lacaze, en fluisterend spraken zij met elkander. Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1927 | | pagina 5