Opening van het nieuwe Veilingsgebouw te Oostrum-Venray. De Kippenhouderij op het platteland Gemengde Berichten. Zaterdag 24 September Op Woensdag 21 Sept. werd de nieuwe loods voor fruitveiling alhier plechtig geopend. Te half 9 werd in de Kapel te Oos trum een plechtige H. Mis opgedragen, welke werd bijgewoond door Bestuur, Commissarissen en Directeur der C.V. V., alsmede door Burgemeester en Wethouders van Venray en tal van belangstellenden. Vóór deze plechtige H. Mis werd een kort woord gesproken door den WelEerw. Heer Rector van Oostrum, waarin hij in 't hijzonder wees op het groote werk op stoffelijk gebied, dat de C. V. V. verrichtte in het belang harer leden en met vreugde consta teerde, dat een schoon gebruik weer in eere werd hersteld, n.l. deze nieuwe gebouwen kerkelijk te laten inzegenen. Na de kerkelijke plechtigheid bega ven de aanwezigen zich naar het Veilingsterrein, waar de inzegening plaats had door den WelEerw. Heer Rector Berden Bij deze plechtigheid waren mede tegenwoordig de Zeer- Eerw. Heeren Pastoors van Venray en Oirlo. De Voorzitter der C. V. V. sprak een kort woord ter inleiding en gaf daarna het woord aan den EdelAchtb. Heer Burgemeester van Venray, die op verzoek de loods officieel zou ope nen. Deze begon met de verklaring af te leggen van den grooten durf der C. V. V. om hier in het Noorden van Limburg een dergelijke inrichting tot stand te brengen. Hij wees aan de hand van cijfers op den gestadigen groei dezer fruitveiling en spoorde de leden ten slotte aan, toch vooral geen fruit onderhands te verkoopen aan zoogenaamde opkoopers, maar al hun fruit hier ter veiling te brengen. Met den zegen des Hemels af te smeeken over deze nieuwe instelling, verklaarde hij de nieuwe loods voor geopend. Daarna werd het woord gevoerd gevoerd door den President-Commis saris der C. V. V., die de aanwezigen, vooral de ZeerEerw. Heeren Gees telijken en het Dagel. Bestuur van Venray dankte voor hun belangstelling in het werk der C. V. V. en de beste wenschen uitsprak voor den groei en bloei der fruitveiling, in het belang van Venray en omstreken en van ge heel Noord-Limburg. De Directeur der C. V. V. wees op de moeilijkheden, die de fruitveiling had doorleefd bij haar begin, maar ook op den gestadigen groei; bedankte namens aanbrengers en koopers voor de stichting dezer loods en hoopte op de medewerking van Venray en om geving om deze fruitveiling onder Gods onmisbaren zegen tot steeds hooger peil te voeren. Hierna werd de eerste veiling in het nieuwe gebouw gehouden. Na afloop hiervan werd door de ge- noodigden onder leiding van den Edel Achtb. Heer Burgemeester van Venray een bezoek gebracht aan het nieuwe dorp Ysselsteyn, waar de in aanbouw zijnde kerk en pastorie, alsmede eenige boerderijen werden bezocht. Allen loonden zich uiterst verwonderd over hetgeen hier in den loop van enkele jaren was tot stand gebracht. Te 2 uur vereenigden zich de ge- noodigden aan een feestmaaltijd in No. 39. »den Gouden Leeuw", waar tevens mede aanzat de Heer Trienekens, als vertegenwoordiger van de Provinciale organisatie voor veilingen in Limburg. Er heerschle een aangenaam, pret tige geest onder de aanzittende nog menige speech werd afgestoken en ieder was ten zeerste voldaan over het verloop van dit feest. Deze plechtige inwijding en het ge zellig samenzijn, zullen er zeker veel toe bijdragen, om de onderlinge ver standhouding en samenwerking tus- schen Venray met zijne omgeving en de C. V. V. te bevorderen. door JOS. BOSHOUWERS te LENT. Zou ik hem aanhouden VRAAGIk heb een Patrijs Leg horn haan, die reeds half April ge boren is Hij is nu dus al 5 maanden oud Ik was van plan hem aan te houden, maar hij heeft nog nooit een kip betreden.dat ik gezien heb. Ik heb mijne werkzaamheden thuis en de kippen zitten ia een flinke ren. Wat denkt U er van? Zou dat nog komen? K te V ANTWOORD Op het oogenblik zijn de oude kippen bij U misschien niet meer en de jonge nog niet aan den leg, In zoo'n geval maken de hanen het zich niel erg druk. U zpgt, dat deze haan niet betreedt, maar dat is lastig te cnnstateeren, of u moeter heel vaak naar slaan kijken. Ik zou de proef eens nemen, door hem bij kippen te laten loopen die wél aan den leg zijn, b.v. bij iemand in de buurt. Welke zyn de beste l VRAAG De een raadt aan Barne velders, de ander W. Leghorns. Op 't oogenblik heb ik enkel W. L, die mij heel goed bevallen, doch voor de Barneveldereieren wordt meer betaald. H. te G. ANTWOORD Op de legwedstrijden hier te lande maken de W. L. het in het algemeen heel wat beter dan de Barnevelders. Deze laatste zijn nog niet zoo goed doorgefokt. Van W. L heeft men veel meer goede stammen, dan van Barnevelders. De eieren der Barnevelders zijn zwaarder en mooi donker bruin gekleurd. Die van de Leghorns moeten het ér tegen afleg gen. Barnevelders en W.Leghorns zijn m.i. beide goede rassen voor den boer Een bezwasr is, dat de Barnevelder haantjes er niet zoo gauw uit te halen zijn, maar daar slaat ook weer tegen over, dat ze meer slachtwaarde hebben, vooral vroeg in het seizoen Bevallen u de W.L. heel goed, dan zou ik daar maar aan blijven het betere is vaak de vijand vanhetgoede, zegt het spreekwoord. In de streek, waar wij wonen, breiden de W. Leghorns zich veel sterker uit dan de Barnevelders. Er zijn hier zelfs heel wat kipperihouders, die de Barne velders afschaffen en wéér naar de W.L. toegaan. Dat kan natuurlijk buiten het ras liggen Wie Barnevelders gaat houden, moet nog veel meer op de afstamming letten, dan wie W.L neemt, omdat van de eerste nog veel minder goede stam men worden aangetroffen. Kunstkorrel. Vraag Er is op 't oogenblik een nieuw kippenvoer in den handel onder den naam Bertel's kunstkorrel. Het kost f 9.per 100 pond en zal volgens attesten beter wezen als ochlendvoer en gemengd zaad. Wat is uw oordeel daarvan H. te G Antwoord Aan attesten, die de voederbandelaars overleggen, moet je maar niel veel waarde hechten. Boven dien wordt de leg niet alleen beinvloed door het voer. Er zijn nog heel wat andere dingen, die hier meespreken. Wat de door u bedoelde kunstkorrel zal uitwerken, weel ik niet Afwachten is de boodschap. Dit 'weet ik wel, dat vele vooraanstaande deskundigen een beetje achterdochtig zijn tegenover die nieuwigheid. Laat liever een ander de proef maar eens nemen. De tijd zal heel gauw leeren, of de kunstkorrel »erin" gaat Warmwater broedmachine. Vraag: Kunt u mij ook helpen aan eene teekening voor eene warmwater- broedmachine H te V. Antwoord: Neen, die is niet in ons bezit Het beste is, dat u de maal neemt van een goede warmwaterbroedmachine, en dan de verschillende ondeideelen koopt bij den fabrikant. Maar nog beter is, eene goede machine te koopen. Van eigen gemaakte machines heeft men doorgaans minder genoegen, 't Kan 'goed uitvallen, maar 't is 'n tref. En valt het niet goed uit, dan ben je een hoop geld kwijt en zit als 't seizoen van broeden voorbij is zonder kuikens. Ga maar eens zien bij de firma Smits te Asten, die levert heel goede warm waterbroedmachines tegen een schappo lijken prijs. Van Gend en Loos. »Onder de Menschen" in de N R. G schrijft over de opzegging van het con tract door de Ned Spoorwegen ven het contract met Van Gend en Loos o.a Vanzelf heb ik zoo hier en daar ook eens rondgevraagd bij mij bekende handelaren, bij chefs van groote be drijven, die soms alle dagen honderden pakketten te verzenden hebben, meestal tegen rembours en die dit alles over laten aan Van Gend en Loos, die dan voor de expeditie, de inklaring, soms ook voor het incasseeren zorgt, sedert jaar en dag.... op een manier waar zij alle waardeering voor hebben. En als de spoorwegen dit nu zelf willen gaan doen vroeg menigeen zich bezorgd af zou die groote toe wijding, die bedrevenheid en ervaring, die willigheid en vlotheid van 't oud- vertrouwde personeel dezer firma dan waarlijk geëvenaard kunnen worden door de ambtenaren en beambten van het nu eenmaal veel officieeier werkende spoorwegbedrijf? Al zal de bedoeling wel voorzitten, meenden zij dat de A.T.O. de Algemeene Transport Onderneming, die autobussen wil laten rijden op de korte trajecten, waar de spoorwegen de meeste concurrentie ondervinden van de beslaande motor verbindingen, dit bedrijf dan tevens vereenigt met wat tot nu toe Van Gend en Loos doet voor hun goederenvervoer Hoewel immers nog bij de fusie van H. IJ. S. M. en S S. door heel 't land alle goederen bureaux dezer maatschap pij aan haar als factorijen in exploitatie zijn gegeven. En is zoo'n slipte,coulante bij 't publiek welgeziene organisatie dan maar in eens uit den grond te stampen Van Gend en Loos, die uit de traditie van ons Hollandsche verkeer zou ver dwijnen? Toen heb ik de stoute schoe nen aangetrokken en ben bij de firma zelve om uitsluitsel gegaan. Maar daar werd mij allervriendelijkst, doch kort en bondig, te kennen gegeven: »Wij kunnen u geen mededeelingen doen, omdat de onderhandelingen met de Nederlandsche Spoorwegen nog loopen- de zijn". Dus mogelijk toch met Sinterklaas de wagen V. G. L. nog weer aan de deur? Ongeveer 300.000 slaven worden vrijgemaakt. De »Daily Mail" meldt, dal tusschen de 200.000 en 300 000 slaven lot vrije menschen zullen worden gemaakt door een nieuw besluit, dat door den wet gevenden raad van Sierra Leone, de Britsche kolonie in West-Afrika, waar tot op heden de slavernij ook van regeeringswege werd toegelaten, zal worden aangenomen, wanneer de raad morgen bijeenkomt op dringend verzoek van het koloniale bureau. Dit besluit, dat 1 Januari a.s van kracht zal worden, maakt Sierra Leone tot een protektoraat, waar alle slavernij dient opgeheven te zijn. In de Engelsche pers was den laatsten tijd meermalen de aandacht gevestigd op het voortduren der slavernij in Sierra Leona, dat naar schatting ongeveer anderhalf millioen bewoners heeft. De kolen-crisis. Bij de jongste besprekingen tusschen de Belgische mijneigenaars en de regeering werd als een der middelen om den crisistoestand der mijnen te verhelpen aangewezen kolenlevering in groote massa aan de Nationale Maatschappij van Spoorwegen. Thans is tusschen de mijneigenaren en de spoorwegen overeengekomen, dat zij voor de leveringan van het volgende trimester van 500 000 ton gruis, 40000 ton briketten alsmede 55.000 ton toutvenant de prijzen 5 francs per ton zullen verlagen om de builenlandsehe concurrentie uit te schakelen. Noodlottige droogte. Vetweiders schatten, dat meer dan zeven millioen schapen gestorven zijn ten gevolge van de langdurige droogte in Queensland in Australië Vele bieren zijn geruïneerd. Do openingszitting der heide Kamers» De plechtige opening van de zitting der Stafen-Generaal week in niets af van het gewone program. En toch was er meer dan gewone belangstelling, wat wel zal moeten worden toegeschre ven aan de omstandigheid, dat Prinses Juliana ditmaal voor hel eerst met den Prins de Koningin vergezelde. Hierdoor kreeg een lid meer der commissie, welke belast werd met het in- en uitgeleide der Koningin, eer. vorstelijk persoon te begeleiden De heer Wassenaar van Catwijk ging naast de Koningin, die gekleed was in een lichlmauve japon en een wit met zwarten hoed droeg Nsastden in Admiraalsuniform gekleeden Prins ging de heer Marchant. Prinses Juliana, die een mooi wit met turquoise japon netje droeg werd vergezeld door den beer Briët Behalve genoemde heeren behoorden tot de corhmissie Mej. Katz en de heeren Van Embden, Fransen, Kortes, Snoeck Henkemans, Staalman, Deckers, Boon, Droogleever Fortuyn, Vos, Bijle veld en Kortenhorst. De Koningin, die we voor het eerst een lorgnon zagen gebruiken, las de Troonrede zeer duidelijk en met heldere stem De voorlezing duurde niet minder dan 9 minuien. 't Spreekt vanzelf, dal ook nu de heer Duymaer van Twist het »Levede Koningin 1" inzette, dat op de Troonrede volgde. Met dezen uitroep stemden niet de socialisten in, die echter wel mede opstonden, toen de koninklijke familie heenging. Van de socialistische fractie waren 19 leden aanwezig Ze waren allen in het zwart. Trouwens het aantal leden in rok of

Peel en Maas | 1927 | | pagina 3