VERKOUDEN ABDUSWOQP jjACFONQft Weekblad voor VENBAY, HOEST en Omstreken. JACfONti5 Behoudenis OOSTRUM. Op Afbetaling. SDEELLóSTf MANUFACTUREN (VOORDCELlüST/) Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. der Buitenlandsch Overzicht Eerst alleen Provinciaal Nieuws ZTTifcRDAB 'SrPTEMBEfr^927 48eTJaargang. No. 39 ^manufacture! BLIJKEN TOCH HEI FEEL EN MAAS BLIJKEN TOCH HET j IJS DER ADVERTENTIEN1—8 regels 60 cent, elke regel meer 71/» ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCK1IOF - VENRAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ctper post 75 cent Telefoon 51 voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling, afzonderl. nummers 5 cent Ontvangen 't nieuwste in Dames» Hoeden, Mantels, Regenjassen en -Mantels. A.lle soorten Dekens, Ondergoederen, I Kousen en Sokken, enz. De grootste Zendingen van de Winter-artikelen zijn reeds binnen. V. PYLS lm DOOR DE GROOTE VOORRADEN LAGE PRIJZEN VENRAY I I Melkbesluit. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter kennis van belang hebbenden, dat de bepalingen van het Melkbesluit den 7 October a s. ten volle moeten worden gehandhaafd Het is ons gebleken, dat verschillen de melkverkoopers nog steeds onvol doende rekening houden met de voor schriften der lokaliteiten. Daarom wordt er nadrukkelijk aan herinnerd, dat melk bij een melkver kooper alleen in voorraad mag zijn, of verpakt of bewaard mag worden, als hij de beschikking heeft over een daar voor geschikt lokaal Hiervan zijn alleen vrijgesteld melkveehouders, die per dag niet meer dan 20 liter melk verkoopen en dal alleen aan personen in de onmiddellijke omgeving hunner hofstede woonachtig. De beoordeeling of een lokaal geschikt is, berus» bij Burgemeester en Wet houders. Het is dus zeer goed mogelijk, dat met een lokaal, waarmede nu nog genoegen genomen wordt, later wordt afgekeurd, omdat het in de praktijk niet voldoende geschikt blijkt te zijn. Vooral bij verbouwing is er rekening mede te houden, dat alles hygiënisch wordt ingericht. Voor elk lokaal gelden volgers het melkbesluit de volgende minimum «ischen, waarvan ook Burgemeester en Wethouders geene ontheffing kunnen geven. Ie. Zij mogen niet als woon- slaap- of ziekenkamer worden gebruikt en moeten van die vertrekken goed ge scheiden zijn. 2e. Zij mogen niet in onmiddellijke verbinding staan met privaten, urinoirs beerputten of mestvaalten 3e. De wanden moeten gewit of geverfd zijn of bedekt met gladde tegels of met een andere bedekking, die met heet zeep- of sodawater kan worden afgewasschen 4e De zoldering moet stofdicht zijn 5e. De ruimte moet voldoende ge lucht, verlicht en gereinigd zijn. 6e Er mogen geen dieren worden gehouden. Behalve melk en melkproducten mogen er geen andere waren of arti kelen worden bewaard of ten verkoop in voorraad gehouden worden met uitzondering van boter, margarine, kaas, eieren, brood, zout, cacao, cho colade, koffie, ihee, suikeren artikelen in blik en glasverpakking. In zeer bijzondere gevallen kan door Burgemeester en Wethouders van deze laatste bepaling ontheffing worden verleend. Zij geldt niet voor winkeliers, die melk on melkproducten niet anders verkoopen dan in fiesschen of blikjes verpakt. Verder moet op het erf, waar het bedrijf wordt uitgeoefend, een middel van watervoorziening zijn, dat eene voldoende hoeveelheid deugdelijk wa ter kan verschaffen en msg ei niet tevens eene put of pomp zijn, die ondeugdelijk water geeft. Aan belanghebbenden wordt aange raden ten spoedigste hun bpdrijf over eenkomslig deze voorschriften in te richten. Zijn hiervoor verbouwingen noodig, dan is het raadzaam de plannen eerst door den keuringsdienst (adres: den Directeur van den Keuringsdienst voor Weren voor het Gebied Eindhoven te Eindhoven) te doen beoordeelen. Een overzicht van het Melkbesluit, samengesteld ten dienste van melkvee houders en melkverkoopers is ter Secretarie verkrijgbaar tegen betaling van f 0.50 per stuk. Venray, 21 September 1927. De Burgemeester en Wethouders van Venray, O. VAN DE LOO De Secretaris, VAN HAAREN. WAARSCHUWING. Tuur wapenwet. Inlevering van vuurwapenen. De Burgemeester van Venray beveelt ingevolge artikel 9 der Vuurwapenwet, dat al degenen, die vuurwapenen of munitie voorhanden hebben, met uit zondering van hen, die daartoe inge- volge genoemde wet bevoegd zijn, deze moeten inleveren vóór 29 September a s ten Raadhuize. Degenen, die op of na 29 September in het bezit van vuurwapenen of munitie mochten geraken, moeten deze inleveren ten Raadhuize binnen drie dagen, aan vangende met den dag der verkrijging der vuurwapenen of munitie. Niet voldoening aan dit bevel wordt gestraft overeenkomstig meergenoemde wet. Venray. 22 September 1927. De Burgemeester van Venray O. VAN DE LOO. N.P. De afbetalingsmagazijnen, die vroeger met de winkels van paar- denvleesch gemeen hadden, dat beide, de laatste nog, donkere en afgelegen straten opzoeken, om hun clientele niet in opspraak te brengen, zijn langzamer hand uit hun schuilhoeken te voor schijn gekomen en installeeren zich tegenwoordig met breede gevels en groote reclameborden tusschen de andere winkelpuien onzer hoofdstraten. Ja, wat meer zegt, de kwestie van het afbetalingssysteem heeft reeds de hersens van bankdirecties beziggehou den, hetgeen reeds aanleiding gegeven heeft dit systeem onder het woord »afbetalingshankwezen" in het vocabu lair van het bank-woordenboek op te nemen en nu 't eenmaal zoover ge vorderd is, zal het zijn weg en zijn toekomst van zelf wel vinden. »Als de homaeopathie maar eenmaal Parijs bereikt heeft", moet haar stichter, Dr. Hahnemann gezegd hebben, »is zij voor de wereld behouden". Hetzelfde geldt van het vroeger zoo uitgescholden afbetalingssysteem nu dit de Bank het Parijs eD Paradijs van handel en nijverheid heeft weten te bereiken, is het »in het economisch leven een voldongen feit geworden en hard op weg om de oudere zuster, de kasbeta- ling, op een steeds uitgebreider terrein definitief te verdringen" (aldus Mr Dr W. M. Westerman). Afbetaling »op gemakkelijke voor waarden" heeft het publiek even grif en spoedig veroverd, als de winkelbe lofte van »één pond boter cadeau I"'t Is ean feit, dat men heeft te aanvaarden Napoleon was gewoon niet alleen feiten te aanvaarden zooals ze zich aan hem voordeden, maar ook anderen voor «en fait accompli te stellen, en het napraten erover aan advocaten over te laten We hebben dus dezen nieuwen vorm van het bankwezen te aceepteeren, en af te wachten hoe hij zich verder uit breiden en ontwikkelen zal. Toch meenen we goed te doen hier op eenige punten de aandacht te ves tigen. De leuze, waaronder de agenten van afbetalingsmagazijnen aspirantkoopers trachten te winnen, is, op z'n minst genomen: humbug. Zij luidt: Betaal uit uw inkomen en niet uit uw kapitaai 1 m.aw. ge wilt Uw huiskamerameuble ment vernieuwen de kosten zijn te zwaar om dadelijk door U betaald te kunnen worden betaal ze dan bij termijnen uit uw maandinkomen, zegt de agent, maar laat uw kapitaal onaan getast, d.w z.verkoop geen enkele uwer effecten om die onkosten te bestrijden I maar, boevelen, of liever hoe weinig hebben effecten om te kun nen verkoopen De koopers die op afbetaling aangewezen zijn, zijn meestal geen couponn.etj9sknipperswanneer ze een dergelijk magazijn toch binnen gaan, zal 't niet zoozeer aan de leuze van den ijverigen agent, als aan nood- zsak te danken zijn, die hen dwingt een uitgave te doen, welke momenteel boven hun krachten gaat. Uit dit woord snoodzaak" volgt vanzelf de raad, dien deskundigen aan dergelijke aspirant koopers geven beperk uw inkoopen in afbetalingsmagazijnen uitsluitend tot voorwerpen, die gij op het oogenblik absoluut noodig hebt en waar ge niet buiten kuntkoop nooit luxe voorwer pen op afbetaling. Want elke aankoop op afbetaling, ook de noodzakelijkste en ook die, welke ge het best verant woorden kunt, is altijd aan risico's ver bonden persoonlijke risico (ziekte, ongevallen), zakelijk risico (achteruit gang in zaken, ophouden van uw betrekking); welk risico ge alleen op U nemen moogt als noodzaak U dwingt. maar niet als ge door pronkzucht aan gezet wordt. Hoe groot nu mag het percentage zijn, dat ge van Uw maandelijkseh inkomen besteedt, om Uw afbetalingen te kunnen doen Afgescheiden van de honderden bijzondere omstandigheden, die zich kunnen voordoen, geldt als algemeene regel 20, hoogstens 25 pet. We achten ons dit cijfer verantwoord, als we lezen dat deskundigen aan bankdirecties den raad geven, geen credietaanvragen te verleenen aan per sonen, die 3050 pet. van hun inkomen maandelijks voor hun afbetalingen zouden moeten besteden zelfs al zou een dergelijk kooper kunnen aantoonen een dergelijk groot bedrag maandelijks te willen missen, wordt de bank toch de raad gegeven er niet op in te gaan, daar de credietnemer het crediet waard moet zijn, wat men niet kan zeggen van iemand, die zulk een groot risico op zich durft nemen. Geen bank moge een dergelijke roekeloosheid in de hand werken. Tenslotte zorg dat Uw afbetalings termijn afgeloopen is, voor het door U betaalde voorwerp versleten is Wan neer ge Uw costuum koopt en nog een paar termijnen te voldoen hebt, terwijl het costuum al versleten is. verkeert ge in hetzelfde penibele geval van een letterkundige, die om den broode ver talen moet en op blz. 50 bijv. het honorarium, dat hij als voorschot ont ving, reeds verteerd heeft., terwijl hem nog 200 blz. ter vertaling overblijven Ons eindbesluit zij dusveroordeel het afbetalingssysteem niet; dank den hemel als ge er buiten kunt; wordtge echter gedwongen, houdt U dan aan den goeden raad dien we U hier boven renteloos voorschieten. N.L. Verklaringen vau Poincaré en Von Hindenburg. o Frankrijk heeft bezoek van circa 30 000 Amerikaansche Legionairs. Het Legioen is te Parijs opgericht onmid dellijk na den wapenstilstand en had ten doel de Amerikaansche soldaten, die op Franschen bodem gestreden hadden, sieun te verleenen, tot ze weer in hun land zouden zijn teruggekeerd. Deze vereeniging, die vooral door toedoen van Generaal Pershing tot stand kwam, groeide uit' tot het Ame rikaansche Legioen, dat over geheel Amerika is verspreid en ook in het buitenland afdeelingen bezit. Momenteel telt het ongeveer een millioen leden, n.l. 700.000 oudstrijders en 300.000 familieleden. Het Legioen wilde weldra meer zijn dan een vereeniging van oudstrijders, die er alleen op uit waren hun belan gen te behartigen. Het is thans een organisatie tot verdediging van het vaderland. »Voor God en Vaderland" zoo begint de oprichtingsacte, hebben wij ons vereenigd om de grondwet der Ver- eenigde Staten te handhaven en te verdedigen, om orde en wet te steunen om het Americanisme te bewaren en voort te zetten en om de waardevolle herinneringen aan den grooten oorlog levendig te houden."' Maandag was de eigenlijke begroe tingsdag. Toen heeft het Legioen een groote parade door Parys gehouden. Poincaré, de Fransche minister-pre sident, heeft natuurlijk de gelegenheid benut om de aanleidingen tot den wereldoorlog nog eens uiteen te zetten. Hij deed dat tijdens een banket, dat de Fransche regeering aanbood ter eere van het Legioen. Na eenige woorden van welkom »aan de mannen, die zoo dapper hebben meegewerkt om Frank rijk van den inval te bevrijden en wier heldhaftigheid zich voor immer een plaats in de harten der Franschen heeft veroverd" herinnerde hij aan de schennis van de onzijdigheid van het onschuldige België aan de achtereenvolgende Duitsche uil dagingen aan Amerika, waar de Duit sche agenten slakingen verwekten en branden slichtten, aan het misbruik van den duikbootenoorlog, de schending van de rechten van den mensch enz. »Zoo kwamen," zeide Poincaré, »de Amerikanen, die de geallieerden be schouwden als verdedigers van een rechtvaardige zaak, er toe aan hun zijde te strijden voor het behoud van de vrije volken." Zoo sprak Poincaré. Maar den vorigen dag hadden we een aader geluid vernomen en wel van den Duitschen Rijkspresi dent Von Hindenburg.' Zondag is n.l. in de buurt van Hoh- enstein in Oost-Pruisen een gedenkzuil ingewijd, dat de herinnering moet levendig houden aan den slag by Tanuenberg, die den voortgang stuitte van het Rus sische leger van Graaf Rennenkampf, dat in 1914 de Duitsche grenzen over schreed. Bij deze gelegenheid heeft de Duitsche Rijkspresident, von Hindenburg, die als opperbevelhebber aan het Oostelijk front den slag bij Tannenberg leidde, een rede gehouden, een verklaring in- Houdende omtrent Duitsclilands schuld aan den oorlog. De Rijkspresident, vergezeld van enkele generaals, die aan den slag bij Tannenberg deelnamen, o.a. Ludendorf, en den rijkskanselier Dr. Marx met eenige ministers, hield de volgende toespraak »Het nationale monument van Tannenberg is in de eerste plaats gewijd aan de nagedachtenis van hen, die gevallen zijn, maar ook de eer mijner nog levende kameraden dwingt mij in dit uur en op deze plaats de volgende plechtige verklaring af te leggen De beschuldiging dat Duitsch land schuldig zou zijn geweest aan den grootste aller oorlogen, wjjst het heele Duitsche volk eensgeziud van de hand. Niet haat, nijd of lust tot veroveren hebben ons de wapenen doen opnemen. De oorlog was voor ons veeleer het uiterste, aan het zwaarste offer vaD het gansche volk verbonden middel, om ons bestaan te verdedigen tegen een wereld van vijanden. Met een zuiver hart zijn wij ter ver dediging van hel vaderland ten strijde getrokken. Duitschland is te allen tijde bereid dit te bewijzen voor een onpartijdigen rechter." De laatste volzin brengt als het ware opnieuw de kwestie van e§n onpartijdig onderzoek ter sprake, waaromtrent voor enkele weken een pennestrijd tusschen Duitschland en België werd gevoerd: het resultaat dier polemiek doet ver wachten, dat ook het voorstel van president Hindenburg weinig: zal uit werken. Dit is trouwens ook het gevoelen van enkele Duitsche persorganen, die ten aanzien van de schuldkwestie .nog de opmerking maken, dat zeker h.et Duit sche volk deze schuld niet draagt, doch dat hiermede de vraag niet wordt beantwoord, of de toenmulige Duitsche regeering vry uit gaat. Ook de Fransche pers heeft aan de rede eenige aandacht geschonken ze is vrij gematigd in haar uitingen de linksche bladen nemen var» den inhoud zonder meer kennis, de rechtsche toonen eenigszins verontrust te zijn, doch laten zich zeer gereserveerd uit. Men meent in Hindenburgs rede een uiting te zien der reactie, die zich hier duidelijker afteekent dan in de redevoeringen van Stresemann in Genève. België en Frankryk. Tegen het onheilig Franscii-Bclgiscli militair accoord. De ^Standaard" wijdt nogmaals enkele* beschouwingen aan de rede, welke de Fransche legerchef Petain bij de ont hulling van het gedienkteeken ie Dinant gehouden heeft en aan de commentaren, welke de Fransche pers, vooral de Temps" en de »Echo de Paris" daar aan verbonden heeft. Het Brusselsche blad komt krachtig op legen de Fransche insinuaties over de verkorting van den diensttijd in België, en schrijft dan »Dat de Vlamingen op hunne hoede wezen. Deze buitenlandsche inmenging in nationale aangelegenheden is tartend, genoeg, maar ware het niet goed het onheilig Fransch-Belgisch militair accoord, dat, na Locarno, zijn beteekenis heeft, verloren, tot zijn passende bestemming te herleiden Een hechten aan deze^ geheime afspraak zou inderdaad bedui den dat men het verrichtte te Locarno- voor waardeloos en van geenerlei be teekenis acht tot vestiging van veilig heid en vrede. En aan diegenen, welke alle vertrou wen in verdragen hebben verleerd, zouden we zeggen geen militair verbond met FraiLkryk In 1914 heeft :t feit, dat we als neutra len geachonken en tegen alle wettelijk heid in den oorlog werden meegesleept, ons een zeer geprivilegieerde p^ositie verworven. We hebben ontzettend ge leden, maar heel de wereld heeft liet herstel van ons land I als eerste zedelijke en stoffelijke* ver- Juist omdat verkoudheid zich zoo onschuldig voordoet, is zij zoo gevaar lijk. Vergeten wij toch nooit, dat zij een ontsteking der slijmvliezen is en dat reeds een simpele verplaatsing dier ontsteking b.v. naar de stem banden, de bronches of naar het slijm vlies van de longen - en hoe gauw gebeurt dat niet - haar veel ernstiger maakt. Acute en chronische bronchi tis, asthma, borstbcnauwdheid zijn de terecht gevreesde gevolgen van een verwaarloosde verkoudheid. Maak de genezing niet moeilijker en duurder door met de juiste behandeling te wachten. Begin bij het begin en verzorg een eenvoudige verkoudheid dadelijk met de versterkende, onschadelijke, maar krachtig slijmoplossende AKKER9* Voor de Borst. Per koker: f 1.50, f 2.75, f 4.50 eischte bij het einde van den strijd vooropgesteld. Zij, die toen meenden, dat we een grootmogendheid waren geworden, die allianties sluit met het oog op oorlog en voerde, hebben zich vergist. We hebben onze bescheiden positie in de wereld uit bittere ervaring leeren terugvinden. België is een kleine mogenheid gansch zijn streven moet gericht zijn op den vrede Met oorlogsallianties heeft het niets te maken. Het stelt zijn vertrouwen in de waarborgen der mogendheden.- Eogeland voorop, daar het er zich van bewust is, dat het eeD gebeurlijken aanval, hetzij uit het Oosten, hetzij uit het Zuiden niet zou kunnen keeren. Niets echter belet, dat er overleg worde gepleegd over de wijze, waarop die waarborgen zouden worden uitge werkt. Tot een verbond dient te dien einde nooit besloten. Ons land houdt zijne zelfstandige banier ongeschonden, opdat nooit ergens het verwijt zou worden geuit: »Ge hebt uw neutraliteit afgeschud, om u met een militaire grootmacht te verbinder. Tusschen u en haar is geen verschil." Van verschillend terrein. De Belgische verdedigingswerken. Volgens de Belgische bladen is tus schen den Belgischen en den Franschen generalen staf volledige overeenstem ming bereikt omtrent de Belgische verdedigingswerken. o De ontwapenings-besprekingen. Zeer waarschijnlijk zullen de werk zaamheden van de ontwapeningscom missie aan het einde van deze week. of in het begin van de volgende week afgeloopen zijn, waarna de onlwape- nirigskweslie in de volkenbondsverga- dering zal worden behandeld. Hot verluidt verder, dat dr. Strese mann dan een groote rede oyer de ontwapening zal houden. o Het Geolboek vau de„ Aetion Franeaise" op den Index. De Congregatie van het H. Officie heeft een decreet gepubliceerd, waarhij het geel boek, d*t onlangs door de Aclmn Francaise" werd uitgegeven, op den Index wordt geplaatst. Het decreet zegt, dat de veroordeeling door .den Paus zelf gelast was. VENRAY, 24 September 1927. Tot Hoofd der Bijzondere Jongens school te Venraydorp is benoemd de Heer J. Heggen, hoofdonderwijzer aan Ide Bijzondere School te Sittard in de i Baandert. Bij resolutie van den Minister Yan Financiën is met ingang 1 Oct. "verplaatst de kommies 2e klasse J. Lrvan Trigt van Oas naar Venray.

Peel en Maas | 1927 | | pagina 1