v. PTLS ffiIÖS1K Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. JACJQMft yoordeeliösta Behoudenis OOSTRUM. MANUFACTUREN-! 1 BLIJKEN TOCH HET Jj YOORDEELlóSTi De nosr voorradige Zomermantels. Hoeden en Japonnen worden aan spotprijzen verkocht Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. der Openbare vergadering Gemeenteraad te VENRAY- De Kippenhouderij op het platteland ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1927 48e Jaargang. No. 3 l PEEL EN MAAS 1MANUFACiTURÊN| 1 BLIJKEN l TOCH HET PRIJS DER ADVERTENT1EN1—8 regels 60 cent, elke regel meer 71/» ct. Uitgave vau FIRMA. VAN DEN MUNCKHOF - VENRAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ct., per post 75 cent bij abonnement lagere tarieven. Telefoon 51 voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling, afzonderl. nummers 5 cent Groote Straat Ï4. Telef. 10 Venray Steeds het nieuwste in Dames-en Heeren-Modeartikelen. Laatste Nauveautée's in Stoffen, Sehortebont Corseiten, Dames.Kousen en Heeren Sokken. Blauw Cheviot Jongensbroeken in alle maten. van den Dinsdag 16 Aug. nam. om 4 uur. Tegenwoordig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering met gebed en verzoekt den heersecre taris voorlezing van de notulen der vorige, vergadering te doen, welke on veranderlijk worden goedgekeurd. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onttrekking aan den openbaren dienst van school, speel plaats, tuin en woning, kadastraal bekend gemeente Venray-Oostrum, Sectie E 2741, groot 20 aren. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot opheffing der bestaande O L School te Venray Oostrum. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot overdracht in eigen dom van dit gebouw met bijbehoorende speeltuin ter grootte van c.a. 9 40 aren aan het R K. Kerkbestuur vanOL.Vr. Geboorte te Ooslrum tot oprichting eener bijzondere school voor gewoon lager onderwijs. Op voorstel van den Voorzitter wcr den deze punten tegelijk behandeld In de vorige vergadering heefl de Rsad in beginsel beslot°n school, speelplaats en tuin aan het R.K. Kerkbestuur van O L.Vr. Geboorte te Ooslrum af te staan tot oprichting eener bijzondere school voor gewoon lager onderwijs. In die vergadering is gesproken om de school in bruikleen af te slaan, blijkens ont vangen berichi prefereert het Kerk bestuur echter een en ander in eigen dom te bezitten. Indien te eeniger lijd de Lager Onderwijswet minder gunstig zou zijn vuor het Bijz Onderwijs of wegens 'e beogen kosten, het Kerk be stuur tot opheffing der Bijz School zou besluiLen, moet de geme> nte in hel onderwijs voorzien en komen de gr. bouwen weer in het bezit van de gemeente. Op de vraag van den heer Stoot of de onroerende goederen dan weer moeten worden overgedragen, leest de Voorzitter een betreffend wetsartikel voor, waaruit blijkt, dat in dat geval enkele overschrijving ten hypotheek kantore voldoende is. Verder deelt de Voorzitter mede, dat bij B. en W. geen bezwaren tegen de overdracht zijn ingekomen en aan de gebouwen in overleg met den heer Inspecteur van het Lager Onderwijs eenige herstellingen en verbeteringen moeten worden aangebracht, binnen een jaar. De heer Odenhoven vraagt wanneer de school aan het Kerkbestuur wordt overgedragen, waarop de Voorzitter zegt, dat dit met ingang van 1 October zal geschieden. 5. Voorstel van B. en W. tot bet verleenen van eervol ontslag als hoofd der O L. School te Oostrum aan H. Th. H. Houba, overeenkomstig zijn verzoek. De Voorzitter deelt mede, dat de heer Houba recht op pensioen heeft en stellen B. en W. voor, het ontslag eer vol te verleenen, onder dank voor de aan de gemeente bewezen diensten waarmee de Raad instemde 6 Voorstel van B. en W. tot het verlepnen van eervol ontslag aan P. J H. Gooren, als onderwijzer aan de O L School te Venray Oostrum wegens opheffing zijner betrekking De Voorzitter zegt, dat tengevolge overdracht der school de betrekking vervalt, en zoo de heer Gooren niet aan het Bijz. Onderwijs wordt verbom den, op wachtgeld zal komen en be sluit de Raad dit ontslag overeenkomstig de wet te verleenen. 7. Voorstel van B. en W. tol bet verleenen van eervol ontslag aan M G. Derks, als onderwijzeres in de nut tige handwerken aan de O. L School te VenrHy-Oostrum,overeenkomstig haar verzoek. 8. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van eervol ontslag aan Mej van Osch, als onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de O L. School te Venray Merselo, overeenkomstig haar verzoek. Op voorstel van den Voorzitter wor den deze punten tegelijk behandeld, wijl zij dezelfde strekking hebben en besluit de Raad hel gevraagde ontslag eervol te verleenen. 9. Voorstel van B. en W. lol verkoop van de woning met tuin ter grootte van c a. 9,90 aren, Sectie E 2741 ge deeltelijk, tot dusverre bewoond door het hoofd der O L School te Venray- Oostrum, aan het R.K. Kerkbestuur aldaar. De Voorzitter zegt, dat deze onder- wijzerswoningbuitengewoon ongelukkig ligt en s echts over de speelplaats te bereiken is, wat zeer lastig is nu de speelplaats aan publieken dienst is onttrokken, ook tot behoud van een geheel is het wenschelijk dat school en woning in een hand blijven, van daar het voorstel de woning voor f 2500 te verkoopen, zou er bij uitbreiding der school grond benoodigd zijn, uan moet het Kerkbestuur deze gratis ter be schikking stellen voor de gemeente. De heer Stoot stelt voor te bedingen, dat bij eventueels opheffing van de Bijz. School, de gemeente het recht heeft de woning voor f 2500 terug te koopen. De heer Pubben meent, dat het Kerkbestuur dit zelfs gaarne zal doen Nadat de Voorzitter heeft toegezegd, dit alsnog te zullen trachten te bedin gen, wijl dit een goed voorstel is van den heer Sloot, gaat de Raad in zijn geheel accoord met het voorstel van B. en W. 10. Ingekomen verzoek van het R K Kerkbestuur der Parochie van St Petrus Banden te Venray om mede werking tot stichting eener bijzondere school voor gewoon lag^r onderwijs te Venray-Kom en voorstel van B. en W. de gevraagde medewerking te verleenen en aan te bieden de bestaande school gebouwen pn speelplaats der Openbare Lagere School le VenrayKom. De heer Odenhoven vraagt of beide gebouwen bedoeld worden. De Voorzitter zegt, dat in de oude school reeds 2 lokalen te kort komen De heer Fonck vraagt hoeveel klas sen er in de school zijn. De Voorzitter zet de toestand der school in de kom uileen, waaruit blijkt dat men met de oude school alleen niet kan volstaan Iets anders is echter om aan het Kerkbestuur te vragen, zoo mogelijk de vrije beschikking te ogen houden over het zg. distribu tielokaal, ten dienste vau keuringen enz. De heer Odenhoven verklaart zich voorstander van het Bijzonder Onder wijs, maar wil toch alles zoo voordeelig mogelijk doen en komt zoo aan het voorstel om die gebouwen, in het hart van Venray liggend, publiek te ver koopen, dan zou uit de opbrengst wel eene nieuwe Bijzondere School knnnen gebouwd worden, de herstellingen aan de school le Oostrum kunnen gedaan worden en de gemeente zou nog eenige duizenden over hebben. De Voorzitter betwijfelt dit plan ten zeerste, alleen reeds omdat de bouw kosten van eene moderne school zoo hoog zijn. De heer Odenhoven zou dan hel Kerkbestuur willen verzoeken, de zaak voorloopig uit te stellen. De heer Fonck verwacht ook veran dering in den schooltoestand. De heer Stoot vraagt of het school huis ook in het voorstel is begrepen Nadat de Voorzitter hierop ontken nend heeft geantwoord, besluit de Raad in beginsel op hel verzoek van het Kerkbestuur in te gaan. 11 Vaststelling der vergoeding ten behoeve der bijzondere lagere scholen der Zusters Ursulinen en het St. Jo- seph8gesticht, overeenkomstig het be paalde bij de artt J01 en 103 der Lager Onderwijswet. Deze vergoedingen worden overeen komstig de wel door den Raad z.h s. goedgekeurd. 12. Benoeming van een onderwijzer aan de O. L. School te Ysselsteyn, met ingang van 1 Januari as. De Raad gaat hiervoor even in ge heirae zitting. Na heropening deelt de Voorzitter mede, dat het 't beste is, uil wachtgelders te kiezen, terwijl bij de voorgedragene een wachtgelder is. Met algemeens stemmen is door den Raad benoemd, de heer K J. Jacobs te Leunen 13, Benoeming van een lid van het Burgerlijk Armbestuur a. in de vacature van wijlen den Zeereerw. heer Pastoor Greymans; b. wegens periodieke aftreding van het lid J. van den Boom. Op voorstel van dan Voorzitter wordt inplaals van wijlen den Z.Eerw. Heer Greymans tot lid van dit bestuur be noemd de Z.Eerw. Heer J. Thielen, Pastoor, terwijl de heer J. v. d. Boom als lid wordt herbenoemd 14. Benoeming van een lid in de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijzer, in de vacature ontslaan door het overlijden van den Zeereerw. Heer Pastoor Greymans. Op voorstel van den Voorzitter wordt hiervoor benoemd de Zeereerw. Heer Pastoor Thielen 15 Voorstel van B. en W. tot aan koop der stuwrechten van den eigenaar van den Rosmolen. De Voorzitter deelt mede, dat voor circa 10 jaren van de Heeren Camps en Asselberghs zijn afgekocht de rech len op de Oostrumsche beek en de Loobeek en er nu de gelukkige om standigheid is, ook de stuwrechten op den Rosmolen te kunnen afkoopen en daarom stellen B en W. voor, hiertoe over te gaan en er de subsidie aan Rijk en Provincie voor aan te vragen, waarmee de Raad instemt. 16 Voorstel van B. eg W. tot ver koop van circa 15 H A. ontginnings grond. Zonder h s. besluit de Raad aan A Beerkens te Lottum te verkoopen 15 H.A. grond gelegen te Ysselsteyn, voor f 285 per Hectare en aan Th Swinkels Scheide 7.55 H.A. grond gelegen te Ysselsteyn, voor f 250 per Hectare. 17 Voorstel v#n B. en W. tot in' voering van een vastrechltarief voor het bedrijf der gafabriek. Nadat de Voorzitter, in verband met de electrificalie van het dorp, den toe stand der gasfabriek heeft uiteengezet (zie Tweede Blad) en gewezen heeftop den achteruitgang van het gasverbruik is het duidelijk, dat moet worden uil- gezien naar een andere werkmethode der fabriek, om deze te kunnen in standhouden Nadat B en W. de zaak van alle kanten bekeken hebben, zijn zij met den Directeur der gasfabriek tot de slotsom gekomen, dat invoering van een. vastrechttarief het eenige middel tot uilkomst is, welk tarief vooral aan de grootverbruikers zal ten goede komen. De heer Stoot vindt de verhouding lusschen de klassen onderling onbil lijk, "ooral ten koste der kleinverbrui kers, dasr de gelijkheid met den be staauden toestand eerst begint met een maandelijksch verbruik van 40 M3. Hij sleli daarom voor, voor klasse 1 het bedrag te bepalen op 10 cent in plaats van 10i/« ct. De Voorzitter merkt op, dal er in Venray le veel klein gasverbruikers zijn, welke de fabriek geen voordeel bezorgen, terwijl de voorgestelde ver laging van 1 halve cent, toch nog een bedrag uitmaakt van f 200. Zou de voorgestelde regeling er niet komen, dan is spreker bang voor een voortbe staan der fabnek. De heer Fonck verwacht geen toe name van het gasgebruik en vindt de verhooging voor de kleinverbruikers van 13 tot 20i/2 ct per M3 wa'. hun alles samen kost, erg hoog. Hij raadt aan propaganda te maken voor gasver bruik. De Voorzitter merkt op, dat aan reclame reeds is gedacht door versprei ding van een maandelijksch propagan dablad en voegt er bij, dat de gasver bruikers de lasten der fabriek moeten dragen, er mag geen winst opgemaakt worden evenmin als verlies geleden. De heeren Fonck en Sloot stellen voor om de prijs lusschen de klassen onderling te bepalen op 10, 9 en 8 cent De heer Odenhoven zegt geen gasver- bruiker te zijn en is bevreesd, dat vele kleinverbruikers het gas zullen af schaffen. Hij verheugt zich nog over het besluit van den Raad, toen zij er van afzagen een nieuwe gashouder bij le bouwen en betreurt het, dat 't den kleinverbruikers weer zal worden afgeperst. De heer Wijnhoven heeft gasrekenin gen van de laatste maanden in de stps" en laat zien, dat hij over Juli 97 cent betaalde en vindt 'l verschrik kelijk, dat daar fl per maand vastrecht bij moet. De heer Pubben begrijpt zeer goedL de moeilijkheid waarin de gasfabriek is geraakt en stelt voor, de M3 prijs te verhoogen en vraagt of er mogelijk op hel pefsoaeflftnfr1T...iniy0«mrrf«..| De heer Wijnhoven stelt voor, als de toestand zoo is, do fabriek maar aan particulieren te verhuren. De Voorzitter, de sprekers beantwoor dend, zegt dat men bij een maande- lijksrh gebruik van minder dan 25 M3 moeilijk van gasverbruikers spreken kan, terwijl men bij verhooging van den Meterprijs waarschijnlijk de groote afnemers gaat verliezen. Als het voorstel tot invoering van het vaslrechttarief ter stemming komt, wordt dit aangenomen met de stemmeD Her heeren Odenhoven, van Bergen, Haenen en Wijnhoven tegen. 18. Bezwaarschrift van H. Schreurs inzake zijn aanslag in de hand- en spandiensten. De Voorzitter zegt, dat den heer Schreurs is aangeslagen voor 3 dagen hand- en 29 dagen spandiensten en men in dit geval niet alleen moet letten op het aantal paarden in het bedrijf gebruikt, maar ook op 't gebruik dat door een bedrijf van den weg wordt gemaakt. Spreker wijst er op, dat de Overbroeksche weg in korten tijd twee keer gemaakt, wat toch de steenfabriek Schreurs zeer ten goede komt en herinnert er aan, dat de com missie tot samenstelling van het kohier van aanslag hand en spandiensten B. en W. hebben geadviseerd Schreurs hooger aan te slaan. De heer Fonck vindt den aanslag oog, waarop de Voorzitter vraagt: hoeveel voordeel heeft Schreurs wel bij den beteren weg? De heer Odenhoven vindt den aanslag ook hoog en zou, wijl hij blij is met iedere industrie, waar voor Venrayers werkgelegenheid is, den aanslag ver minderen, gelet op andere aanslagen, bv van den heer Jaeger. De heer Pubben vraagt hoe hoog deze is aangeslagen, waarop de Voor zitter antwoordt voor 10 dagen span diensten, wat de heer Pubben weinig vindt De Voorzitter merkt op, dat de heer Jaeger hooger is aangeslagen dan b.v de Erven van Heijster en men vooral moet letten op het gebruik van den weg. De Raad besluit den aanslag van Schreurs te handhaven. 19 Ingekomen verzoekschrift van L. J. Lucassen om schadeloosstelling. D9 Voorzitter merkt op, dat B. en W. van gevoelen zijn, dat alle recht voor schadeloosstelling ontbreekt. Hij wijst op den abnormalen regenval en op de vele menschen, die hierdoor schade leden, b.v. de bewoners van de Langstraat, Kruisstraat, Schoolstraat en de vele boeren. De heer Fonck is blij, dal er zooveel water gevallen is, niet dat hij de men schen de schade gunt, maar dat den eisch van rioleering ingezien wordt, en betreurt, dat er indertijd niet spoe diger met wegruiming der watermassa begonnen is. Da Voorzitter merkt op. dal men moest wachten tot de beken gezakt waren en er plaats was voor het op te ruimen water. Het verzoek van Lucassen werd hierna afgewezen. De heer Odenhoven zegt in die dagen eens langs de Burggraaf gewandeld le zijn, maar dat de toestand dier graaf verschrikkelijk is. Hij hoopt op een verbetering. De heer Pubben zegt niet genoeg te kunnen klagen en spreken over den toestand van wegen en walerlossingen te Merselo, tot enorme schade van de landbouwers. De heer Nelissen zegt, dat ook te Oirlo dien toestand treurig is. De Voorzitter zegt, dat mogelijk bin nen korten tijd hierin een gunstige verandering komt. De Voorzitter herinnert er aan, dat het menschelijker wijze gesproken, de laatste maal is, dat de Raad in zijn huidige samenstelling vergadert. Hij wil dan van de schaidende heeren, die uit eigener beweging of tengevolge der stembusuilspraak niet meer aan het actieve politieke levey zullen deelnemen afscheid nemen, onder dank voor hun ijver en vlijt, waarmede zij de gemeen tebelangen dienden en beveelt hun die belangen verder aan en herinnert aan de vele besluiten, die in deze periode genomen zijn o a. inzake reinigings dienst, waterleidingen op den legger brengen, riooleering, bouw school te Merselo, aanleg weg naar de Sieeg, electrificatie, autodienst naar 't Station afkoop stuwrechten, oprichting Bijzon dere School enz. enz. Nadai de heeren Geurts, Dr. Janssen Fonck, van Bergen en Haanen den Voorzitter en hunne mede-raadsleden hebben bedankt voor de aangename samenwerking in deze vierjarige zit ling9periode, sluit de Voorzitter de door JOS. BOSHOUWERS te LENT. Eiervreten. Vraag: Mijn vrouw verbeeldt zich, dat er kippen bij zijn, die de eieren opeten. Wat raadt u mij aan, daar tegen te doen. Ze krijgen genoeg kalk, ook genoeg groenvoer. P. te H. Antwoord: Het zal misschien lastig zijn, om de ware schuldige(n) uit te zoeken. Kunt u ze vinden, dan zou ik ze achter mekaar afslachten en «pelen. Kippen, die te vet zijn en andere ook wel leggen soms windeieren. Deze -werken natuurlijk het eiervreten zeer in de hand. Want hoe licht wordt zoo'n ei niet stuk getrapt. Heeft eene kip eenmaal den smaak van den in houd beet, dan leert ze de kwaal niet meer af. Ook het verstrekken van eierschaal werkt dit euvel in de hand. vooral wanneer de doppen eerst niet goed droog zijn of niet werden fijn gewreven. In den handel zijn nesten legen eiervreteis, doch ik zou de schuldigen liever een kopje kleiner maken, want hoe licht wordt er een ei buiten het nest gelegd En de eene leert het van de andere, dat is nog het beroerdste. Men doet verstandig, de jonge kippen 1 bijtijds aan siepnen of porceleinen eieren te wannen. Leg dus zulke eieren in de nesten, ook al zijn 't allemaal jonge kippen, die nog geen van alle leggen. Uit nieuwsgierigheid zullen die sjonge blagen" er tegen aan pikken, doch zonder resultaat. Als er later echte eieren in het nest komen, zullen ze die daardoor ongemoeid laten. Een vraag van mij is het wel zeker, dat de kippen de eieren opeten? Om dezen lijd van 't jaar wordt de leg, soms met groote sprongen, veel minder, 't Loopt op 'n eindje met vele dieren. Ook zijn er mogelijk bij, die veel te vet zijn. z.ulke ziet men vaak op het nest zitten, zonder dat ze een ei leggen. Vooral met de overjarige hennen van zwaar ras is zulks het geval Ziet men b.v. 5 kippen op 't nest gaan, dan moet men in zoo'n geval geen 5 eieren verwachten en is het dus oorbarig Le apreken van eierenvreten. Ik raad u daarom aan, nog eens goed toe te zien. En blijkt daarbij werkelijk, dat er eene kip bij is, die haar eigen product (of dat van 'n ander 1) opeet, dan moet u ze maar dadelijk opruimen. Houdt hierbij vooral die dieren in de gaten, welke opvallend bloedroode kammen en lellen hebben, en wier edergloed nog zoo mooi is, vergeleken bij de anderen. üvergangsvoer. Vraag: Ik lees tpgenwoordig steeds van overgangsvoer. Wat is dat feitelijk er waai toe dieDt het? P. te H. Antwoord: Wij moeten er voorzor gen dat de jonge kippen niet op te jpugdigen leeftijd aan den leg gaan. Dat hebben we gelukkig vaak in onze hand. Als we de jonge hennetjes heel vro9g een zeer eiwitrijk voer (goed ochtend- voer, en dan volop gaan geven, dan zullen we zien, dat de kammetjes en lelletjes zich al heel gauw bijzonder gaan ontwikkelen, terwijl het lichaam veel te klein blijft, in evenredigheid. Door het zeer eiwitrijke voer worden de legorganen te snel ontwikkeld, wat aan den uitgroei der kop versierselen te zien is. Kippen, die op te jeugdigen leeftijd aan den leg gaan, beginnen met bij zonder kleine eieren, groeien later minder uit en zullen ook naderhand geen zware eieren leggen. 't Is daarom gewenscht, dat eene kip eerst flink uitgroeit en daarna pas de kopversibrselen zich ontwikkelen Dus 't omgekeerde van wat men ziet, als veel te vroeg met zeer eiwitrijk voer begonnen wordt. Als W. L. b.v. met de 6 maanden beginnen te leggen is dat beter dan b.v. met op de 5 of 4-i/t maand, zooals we nog al eens lezen. Onlangs schreef de krant, dat een harer lezers 'n kip van 4 maanden reeds aan den leg had, en aan T be richtje werd deze zin toegevoegd »Wel een bewijs, dat de man een echte fokker is 1" Onzin 1 Men mag? de jonge dieren niet zoo drijven. Daarom met het ochtendvo6r niet al te vroeg beginnen, óf 't moet zijn, dat het ochtendvoer maar een vrij laag eiwitgehalte heeft. Onder »overgangsvoer" verslaat de voederfabrikant doorgaans: opfokvoer III, in elk geval een meelvoer, dal niet zooveel eiwit bevat als hel ochtendvoer, ÉbèitiÉÉÉSÉÉÉMfa

Peel en Maas | 1927 | | pagina 1