Tweede Blad van, „TEEL lNMAMf' Vacantia PÜROL Het Onze Vader. Voorheen en Thans....! F bü UTLJLiBTON I&gHtBdiB Miis&ssllsgea, Vergadering Verkoop- vereeniging St. Antonius Venray. De ouderen van dagen geven het graag toe, dat er tegenwoordig in de samenleving een steek los is en al spoedig komen zij met de vergelijking maar vroeger.... otin de gueie ouwe tijd... Zonder nu alles te veroordeelen wat nieuwerwetsch en modern is, moeten we die ouderen toch zoo vaak gelijk geven, wanneer we het hedendaagsche doen en laten gadeslaan; het leven van voorheen wint het in echtheid en degelijkheid, in eenvoud en waarheid van het leven van thans Vroeger beleefde men in een huisge zin de aartsvaderlijke traditie, dat vader en moeder iets te zeggen hadden; dat de kinderen, ook de grootere, nog gehoorzaamheid kenden en beoefenden men leefde samen in eenvoud en liefde en.... zooals het klokje thuis tikte, likte het nergens 1 Thans gaan de kinderen hun eigen weg; zij vinden thuis geen rust, geen gezelligheid en gaan dat eld- rs zoeken. Thuis was het ook inderdaad anders, want... vroeger wist de bedrijvige huis vrouw de handen uit de mouwen te steken en altijd was er werk in hel huishouden, doch thans wordt met haast half werk gedaan, om spoedig klaar te komen om dan zijn tijd aan nuttelooze dingen te verspillen Waar vroeger de stopnaald en de breikous werden gehanteerd zit men thans op zijn gemak een romannetje of feuilleton te verslinden. Waar vroeger het spinnewiel draaide, staat thans de tingeltangel Vroeger gaven de ouders aan hun kinderen een opvoeding volgens stand en beurs; thans moet ieder kind smijnheer" of sjuffrouw" worden. Vroeger leerde de zoon het vak van zijn vader en verdiende een flink stuk brood; thans lijdt hij honger in zijn heerencosluum Vroeger verdiende de jongeman eerst een spaarduit, om daar:.a op een ver- standigen leeftijd naar een braaf en arbeidzaam meisje om te zien en een gelukkig huwelijk te sluiten thans loopen ze als kinderen van 16 of 17 jaar gearmd over straat, licht van hoofd licht van kleed en licht van beursen we hebben jonge en arme en ongeluk kige huwelijken Vroeger kocht de bruidegom een trouwjas en de bruid een zijden kleed en op den dag van het zilveren huwe lijksfeest deden die kleedingstukken nog dienst en met eere Ithans gebruikt men wat vodjes en lapjes, die vervliegen, omdat men moedesnufjes volgt. Vroeger leerde moeder aan bare dochlers de huishouding, zij gaf haa een bezem, een plaats in de keuken thans maakt zij er jufjes van op hooge hakken, die de mode kennen maar geen aardappel van een bloem kool kunnen onderscheiden. Vroeger rookten de groole mensche hun pijp en op feestdagen ten sigaar thans rooken de »dames" sigaret ter Vroeger speelden de jongens mei een hoepel of met een tol, de meisjes met springtouw en knikkers; nu rijden jongens en meisjes op een fiets Vroeger gingen de kinderen met vader en moeder wandelen of bleven anders thuisnu gaan vrienden me vriendinnetjes 6n vriendinnetjes met vriendj' S (ook al zijn ze nog jong) samen uitstapjes maken, ver uit het ouderlijk oog. Vroeger was de woning netjes mae eenvoudig aangekleed; nu staat alles vol groote meubels, ligt alles vol kus sens, hangt vol spiegels en... er staal een piano. Vroeger zette men de tering naar de nering en betaalde met gereed geld nu staan er bij slager en hakkeren kruidenier groote beren Ie brommen Vroeger liet vader een aardia duitje aan zijn kinderen na, dat hij met be leid en spaarzaamheid had overgelegd; thans heeft de »ouwe heer" moeite n het hoofd boven water te houden. Vroeger was alles beter, verstandiger, alles was anders; nu is ook alles mders, maar lichter, minder en .1 Ja, zij, die praten van de »goeie ouwe tijd" hebben geen ongelijk. P. H. o. f m. De huilende honden waren verstomd Grauw viel het eerste morgenlicht doo de nauwe straten. Over de daken, uit een nabijen tuin hoorde men plotseling een meerle zijn morgenlied jubelen. Everard staakte voor een oogen blik zijn onvermoeibaren gang. Hij had den ganschen nacht gewandeld, heen en weer, het eene uur na het andere. Sedert hij in zijn hoogsten nood zich tot God had gewend, was de fol terende angst verdwenen en hij hoopte met geheel zijn herlevend geloof op verhooring. Meer en meer verbleekte het drei gende spookbeeld van den hem aan grimmenden dood. En toen de eerste stralen van den nieuwgeboren da het vertrek doordrongen, zagen niets als een hersenschim, een scha duwbeeld, dat in den donkersten hoeK der kamer hurkte. In den nacht had de kleine Abel plotseling overgegeven, doch geen bloed was er in de uitwerpselen aanwezig geweest. Zijn verwarden blik herkende den vader niet, en na de inspanning, die aanvankelijk zijn wangen met een hoog rood had overtogen, was zijn ge zichtje weer vaal als asch geworden, om daarna in diepen slaap stil te AonfrisscheAdom is heel watwaardi Flinke verkoopsters weten dit heel goed en besteden dus niet alleen aan hun uiterlijk veel zorg. Behalve welverzorgde kleeding is een mooi gebit en een frissche adem voor een ieder, die veel met publiek moet omgaan, van onschatbare waarde. WRIGLEY's P.K.-Kauw- bonbons bewijzen hierbij de beste diensten. Ter verzachting en genezing van stukgeloopen voeten, zadelpijn, schrijnen en smetten der huid, muggebelen en zonnebrand, rnoet men op reis voorzien zijn van Doos 30, Tube 80 ct Wat elke maand te doen geeft. (2e helft Juli). Er is een nieuw middel tegen slak ken van landbouwkundige zijde aan bevolen, en het kon dit voorjaar en dezen voorzomer wel toepassing vinden Op de lage akkers en in de laagge legen, vochtige tuinen was de slakke plaag wegens den veelvuldigen regen een waar kruis. Men had, en heeft ze nog hier en daar, in soorten, kleine en groole; de groote grauwe en zwarte aardslak, die heel wat kan verorberen, heeft tal van bedden sla, kool, boonen enz., totaal opgevreten. Wij herinneren, dewijl de plaag nog niet overal is geëindigd, aan 't nieuwe recept: één deel kopersulfaat op 20 deelen kainiet, of op een baal (100 K.G) kainiet 5 KG kopersulfaat. Men heeft er van noodig per Are (honderd vierkante Meter) 3i/s K.G. per bunder dus 350 KG., en strooit het uit bij nacht als de lieve beestjes de akkers en tuinen bekruipen. In den laten avond is nog te vroeg en in den mor- liggen. Maar de lipjes waren als roze bladen opengevouwen wil en rood, en een lichte ademhaling deed het borstje op en nedergaan. Het lichaam had zijn starheid afgelegd en ontspande zich mollig in de armen des dragers Met elaslischen tred liep de vader voort, biina rythmisch dsnsend Hij had wel kunnen fluiten... als in uren, waarin hij bijzonder vroolijk gestemd was. Eveline sliep nog immer en de moeder lich zich eveneens slaapdronken nu op dezen dan op genen stoel neder vallen. Haar hoofd zonk op de borst, zij sluimerde zachtjes in, dan schrok zij plotseling wakker en zag den man als verdwaasd aan. Hij sprak tot haar »Ga slapen, Elize, hij is genezen als wij twee uur verder zijn, is hij weer heelemaal opgeknapt". Zij vertrouwde echter zulke verze keringen maar kwalijk, ondanks de gebeden, die onophoudelijk over hare lippen gingen. Beneden in de straten werden de eerste ochtendgeruchten hoorbaa Dommelig ontwaakte de stad. Blinden en deuren werden openge sloten, het ratelen van karren, het knallen van zweepen, het tumult om den strijd voor het dagelijksch brood klonk naar boven. Everard stiet het venster open om eens frisch te ademen in den morgen wind juist tintelde de eerste zonne straal als een pijl van licht in het kamertje, en Dimier sidderde. Reeds twaalf uren lang hield hij den knaap in de armen en tegen zijn borst gedrukt, reeds twaalf uren streed hij sr^n is reeds te laat. Velen pasten het dezen voorzomer met voldoening toe. Hel aardappelgewas wordt, als men ;t met deskundig oog beziet, op vele kkers door verschillende ziekten ge leisterd, die de opbrengst drukken en bij niet-bestrijding de oogsten gaande weg achteruit doen gaan. Vele land bouwers kunnen nu al het topbont en het bladrol onderkennen. Wij wijzen hier even op eer. minder bekende ziektede Rhizoctonia. Aan den voet van den stengel vindt men zeer vaak een wit gekleurde ring, ge vormd door zwamweofsel In dezen vorm, dien men den manchetvorm noemt, is de ziekte niet zoo schadelijk; wel is dit het geval als later bij het rooien, grootere of kleinere donker gekleurde vlekjes op de knollen worden gevonden. Deze vlekjes kan men er afkrabben, de onderliggende schil blijkt niet aan gelast en voor de consumptie zijn de mollen wel bruikbaar. Maar worden ze 't volgend jaar uitgepoot, dan ont wikkelen zich uit die zwarte vlekjes fijne zwamdraden, welke de toppen der jonge scheuten en wortels aantasten, bruin doen verkleuren en spoedig af sterven. Rhizoctonia is niet zelden, wellicht aker dan »gevreet", de oorzaak van het niet of zwak opkomen van de aardappels De zwam der ziekte over wintert helaas ook wel in den grond. Wij kunnen de ziekte bestrijden door de poters te ontsmetten met 1 pCt. (1 gram op 1 liter water, dus 1 op 1000), oplossing van sublimaat. Een heel werk zult ge zeggen. Ongetwijfeld, maar een gelijkmatige stand is wel wat waard, en men kan in ieder geval de poters ontsmetten van onze selectieveldjes. In den tuin Het voortkweeken van bloemen en heesters is een der prei tigsle werkjes van de tuin liefhebbers. Juni en de eerste helft van Juli worden veelal aanbevolen om heesters te kweeken uit Zomerstek, maar dit kan niet als een slgemeene regel gelden Kort na het uitbloeien, als het stek- materiaal niet zoo week meer ie, achten wij den meest geschikten tijd, derhalve is dit voor de verschillende heestersoorten ongelijk. Alvorens te stekken, brenge men den bak in gereedheid: hij dient een halven M. diep te zijn, moet voor een goede drainage een laagje puin van pl m. 10 cM. bevatten, hierop 20 cM. goede, losse aarde en daaroverheen 4 cM. goed uitgewasschen zand, dal men flink aandrukt of aanklopt. Van eiken heester neemt men slechts enkele van de bovenste loten, snijdt ze niet verder in dan voor 2 stekken noodig is; of, als de hardheid het toe laat, voor 3. Meer dan éénderde deel der loten moet niet worden gekort, de eerstvolgende bloei zou er dan te veel onder lijden. men even de kurken nog eens flink in en lakt daarna de flesschen Een eenvoudige meihode om dop erwten in te maken of juisterte con8erveeren, is dat men de erwten, die niet te oud mogen zijn, even laat »opkomen" (de huisvrouw verstaat dezen keukenterm wel) en ze daarna in de zon of in den oven droogt. Eisch is: bewaren op een droge plaats. Vóór 't gebruik zet men ze eenige uren in 't water. 't Voordeel van deze methode is, dat de erwten goed gaar worden en bijna smaken als versch. Dat doperwten een lastig product zijn voor de inmaak, weten vele huismoeders maar al te wel: vaak heeft er gisting plaats en vliegt de kurk met een knal van de flescbook springt deze wel. Daarom gaan velen er toe over de flesschen opnieuw op te koken, ze behoeven dan maar een half uur op kooktemperatuur te worden gehouden. Men dient dan de kurken vóór 't gebruik uit te koken. 't Komt er op aan te zorgen, dat bij het kurken geen nieuwe bacteriën in de flesch komenna het koken mag deze zelfs geen deel van een seconde open staan. Automatische sluiting is derhalve »je ware". Bevryd uw lichaam van urinezuur Bij verzwakte uieren brengen urine zuur en andere vergiftige onzuiverheden uw heele gestel in de war. Daarom is het zoo gevaarlijk om waarschuwende verschijnselen te verwaarloozen zooals rugpijü, urinestoornissen, blaaskwaien, rheumatische pijnen, stijve en gezwol- gewrichten, gruis of neerslag in Verstuikingen moeten dadelijk ver zorgd worden. Wrijf de verstuikte deelen opwaarts met A k k e rs IGoosterbalsem en zwachtel ze. Doe dit 's morgens en 's avonds opnieuw. Akker's Kloosterbalsem maakt Uw spieren weder lenig en is een héérlijk wrijfmiddel bij spit, stramheid In de ledematen, stijven nek. spier pijn, ischias, rheumatiek, jicht, lendepijn. AKKER's Kloosterti&lsem ook onovertroffen bij brand- en snijwonden zweren, aambeien, winterhanden en voeten Overal verkrijgbaar in porceieinen poften van 20 Gr. f0.60. van 50 Gr. f 1.van 100 Gr. d M.75 len de urine, ischias en spit, gerommel in de ooren, hoofdpijn, duizeligheid en zenuwachtigheid. Gij dient de behoorlijke werking uwer nieren te herstellen, waardoor zij ■ie vergiften uit uw bloed filtreeren. Het is onverantwoordelijk om de kans te loopen, dat zich blaasontsteking, chronische rheumatiek, waterzucht, steenvorming in de nieren of blaas, en gevaarlijke chronische nierziekten ont wikkelen Duidelijk is, dat gij bijtijds uw nieren moet opwekken en versterken Wacht niet langer 1 Gebruik Foster's Rugpijn Nieren Pillen, het specifiek niermidd-1, geheel Nederland om zijn succes bekend. Duizende dankbare mannen en vrouwen zeggen, dat Foster's Pillen hen geholpen hebben, en zij kunnen ook u gezond maken en houden. Verkrijgbaar (in glasverpakking met w iel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten k f 1,75 per ffacon Nu vele huisvrouwen nog met de inmaak bezig zijn, willen we even een paar wenken geven. Weet u wel, dat doperwten enz. met succes kunneü worden gesteiiliseerd in wijnflesschen, waarbij men geheel de Wecksche methode volgt? Voor het vullen der flesschen kan men gebruik maken van een worsthoorn; men vult ze, voor het omhoogkoken van den inhoud, slechts tot even in den hals. Omwoeld met hooi plaatst men de flesschen in den ketel. Voldoet het u, dan is het prac tisch om een eenvoucig toestel te laten maken, dat past in den ketel en waarin de flesschen vrij staan. Bij het koken moeten ze pl m. 9 cM boven het water uitkomen, en gedu rende het koken laat men het deksel a den ketel. Om het springen te voorkomen, moeien de flesschen in den ketel afkoelen. Na het koken drijfi Doos 30* 60,Tube 80ct. Bij Apoth.en Drogisten 696-14 zijn zielestrijd en twaalf uren lang talmde de kleine op den drempel van den dood; toen de eerste stralen der morgenzon het bleeke gezichtje wakker kusten, boden zij het zieke kind de eerste liefkozingen des levens. De kleine jongen opende de oogen en keek vragend rond, geeuwde eers en sirekte zijn ledematen. Dan legde hij de armen om den hals zijns vaders en vroeg lachend: »Mag ik nu wakker worden, va dertje »Wel zeker, mijn jongen... wel zeker, wordt wakker., en wees vroolijk.. maar wal was er met mijn ventje ge beurd Hij stotterde en zijn stem beefde van innerlijke ontroering »Gevallen was ik", antwoordde het kind met een komiek ernstig gezichtje, terwijl het de wenkbrauwen samentrok. Deze paar woorden bevatten de ge- heele kinderlijke tragedie. Ik heb geen pijn meer, ik wil eten. Zoo, zoo, mijn kleine knaap heeft geen pijn meer... Welnu, dan zullen wij gaan wandelen in den dierentuin, waar de groene vogels vliegen De vogels, die pie-wiet, pie wiet roepen vroeg het kind. Ja, ja, die fluiten, pie-wiet en tie-wie-wiet I Hij floot het kind iets voor als het getjink van een boschvink. Het knaapje lachte luid van de pret. En Everard lachte mee... Als bij tooverslag was de kamer vol vroolijkheid, en de beide vrouwen ont waakten verwonderd en verbaasd. Everard haastte zich met den kleine Op Zondag 17 Juli 1927. Da Voorzitter, de heer Wismans opende de vergadering met den chrisle- lijken groet en riep alle aanwezigen een hartelijk welkom toe, bijzonder aan den HoogEdelGeslrenge Heer Ruiten, lid der Tweede Kamer der Staten Generaal, die aar> het verzoek van het Bestuur heeft gevolg gegeven en heden een lezing zal houden over de fokkerij van varkens, hij (iankt den heer Rutten bij voorbaat voor zijn lezing, die vele practische wenken zal inhouden, deelt de vergadering mede, dal Kermis Woensdag 10 Aug. 1927 een fokdag voor vee en varkens zal worden ge houden, welke hij in aller belangstel ling aanbeveelt, waarna hij het woord geeft aan den heer Rullen, die begint met de verklaring, dal hij de uitnoodi- ging voor de lezing met eenige schroom heelt aangenomen, waa, hij een tweetal aren geleden op een vergadering in Leunen heeft gezegd, dat de varkens hond gemakkelijker 10,000 varkens kan bijeenbrengen, dan Mr Limburg 10 ministers, voor een te vormen kabinet. Met welk gezegdo de Limbur ger Koerier wat veel gesold had, wijl hij ministers en varkens bijeenbracht. Spreker noemde dit niet erg, zoolang de beste menschel), de boeren, ook varkens genoemd worden is het voor een minister niet erg met de beste menschen te worden genoemd. Komende tot zijn lezing zette spreker uileen, dat het doel hiervan was: le de kennis der fokkerij te verhoogen en 2e meer afzetgebied te winnen, en gaf spreker het resume van verschillende proeven, die hij zelf als landbouw- ondeiwijzer genomen heeft. Waar het varken het meest van onze huisdieren, zijn natuurstaat heeft be houden, moeten de fokkers vooral deze naluurleefwijze kennen naast de ken nis van het varkenslichaam. Toegerust met deze kennis, zal de fokker veel schade kunnen voorkomen en zoo de waarheid ondervinden van het spreek woord voorkomen is beter dan genezen" Ld do fokker op de drie eischen a. epn voedsel geschikt voor de verschil lende perioden waarin een varken leeft b fiissche lucht en c vrije beweging, dan kan het niet anders of de fokker krijgt varkens met een mooiere krul in zijn staart dan ex keizer Wilhelm ooil in zijn snor had. Uil de les der dure Duitsche varkens hokken, ook varkenspaleizen genoemd, die echter varkensslerfhuizen werden, kan de fokker de les trekken, dat deze hokken niet duur behoeven te zijn, wel doelmatig en geschikt voor de fokkerij. Al is de fokkerij de laatsten tijd niei zoo loonend en is een prijs achteruit gang van 20 ct per Kg geconstateerd, al zijn wij nog niet aan het eind der malaise, aarzelt spreker niet als zijn overtuiging uil te spreken, dat de kundige boer nog wel winst uit de fokkerij weet te halen. En kennis is hier in Venray, met zijn landbouwschool, zoo gemakkelijk te krijgen en het deed spreker zoo naar zijn vrouw, en legde haar het kind in de armen. Hier, Elize... De Vader in den hemel heeft geantwoord Hij boog deemoedig dankbaar hel hoofd en voegde er zachtjes, als door een hoogere macht gedwengen, aan toe ^Geheiligd worde voortaan Uw Naam in mijn huis". De moeder kon haar oogen nauwe lijks gelooven. Zij betastte den kleine van het hoofd tot de voeten met bevende handen en overlaadde hem met liefkozingen. Eveline knielde op den grond voor hem neer en bewonderde den kleine aandachtig. Kwam hij niet uit de andere wereld? Zij draaide zijn blonde krullen om haren vinger, kuste hem, en half zingend, half pratend zeide zij eenige kinderversjes, terwijl zij zijn vlak handje kriewelde, totdat de kleine knaap luid lachte en riep: Nog eens 1 nog eens I Everard Dimier rekte zijn stijve le dematen, blies het zwakke naehtlichije uit en opende alle vensters. Da heerlijke morgenwind werkte her levend en verfrisschend. Een zee van licht vervulde de kamer. Dimier gevoelde zich zoo vrij en gelukkig, dat hij het wel had willen uitjubelen. Uitdagend keek hij nu naar den hoek, waar hij den dood zoolang op zijn post had weten zitten. Hij zag niets dan een bundel zonnestralen, die glansden als achtergebleven, vergeten wapenen. De dood had voor hem ge- k8pi4.uleerd en hij koesterde geen \vrok meer tegen den grootmoedigen vijand Dimier bukte zijn hooge gestalte en begon met de vuisten op den grond te trommelen. Het kind klapte van vreugde in de handen. Trala, tralala, tralatralala... Wat doet ge toch, Everard vroeg zijn vrouw verschrokken, als vreesde zij, dat haar man door de plotselinge vreugde krankzinnig was geworden. Ik trommel dokter Meunier naar boven. Hij zeide immers, wanneer er eenige verandering zou plaats hebben, dan moesten wij maar kloppen... Ik geloof, dat de geschikte tijd er nu wel is 1 Abelg trachtte van den schoot der moeder af te kruipen om den vader te helpen trommelen. Met angstige voor zorg werd hij op den grond gezet. Met bleeke wangen, bevende knietjes en knipperende oogen, verblind van den plotselingen overgang van den dood in het leven, scheen hij nog als met graf doeken omwonden, zooals het kind der weduwe te Nairn, toen het woord van Christus weerklonk De dokter trad binnen. Wel, wel, dat ziet er naar uitals had de dood den aftocht geblazen I En nu is het taptoe I Bravo 1 Hij was innig verheugd over do gunstige wending,diede ziekte genomen had, ofschoon hij sedert zijn laatste bezoek in den nacht dit niet anders verwachtte. Niemand was bij den val van het kind aanwezig geweest. Men wist dus niet van welke hoogte de kleine was nedergestort. De dokter sprak zijne tevredenheid

Peel en Maas | 1927 | | pagina 5