PYLbS Groote Zomer-Opruiming va^Vlaandag^^ ill® n ®s WRIGLEYS Openluchtspelen Joseph in Dothan JAC.fQNCK> Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. JAtfQMft WEE... (YQQRDEELIGST/) TOEELlöStfi 11 CONTANT 10 pet. KORTING behalve op Lappen en Resten die aan spotprijzen genoteerd zijn. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Uit de Landbouwwereld te 0VERL00N. Zondag 24 en 31 Juli De Kippenhouderij op het platteland Marktberichten Duivensport. WAARSCHUWING. mjjr tiookon Provinciaal Nieuws ZATERDAG 16 JULI 1927 48e Jaargang. No. 29 IMANUFACTUR&N J BLIJKEN TOCH HET PEEL EN MAAS MANUFACTURE i BLIJKEN I TOCH HET PRIJS DER ADVERTENT1EN 1—8 regels 60 cent, elke regel meer 7'/t cl. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF - VENRAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ctper post 75 cent Telefoon 51 voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling, afzonderl. nummers 5 cent Groote Straat 14. Telef. 10 Venray Het is nu iang geleden. Vele hon derden jaren. En toen wisten de men schen niet beter. Als het koud was en nattig dan deden zij kleeren aan, elk om zijn eigen lijf warm en droog te houden. Maar als het weer warmer werd en lekker, dan schoten zij al uit wat zij uitschie ten konden En dan bezagen zij elkanders lichaam en dan begonnen zij te koken van vleeschelijke lusten. Maar als zij dan de dieren bekeken rond hun buiten en het vee in de beemden, dan zagen zij dat de dieren juist deden gelijk zij en zij gelijk d-3 dieren. En ze maakten dan aan elkander wijs, dat zij eigenlijk schooner waren dan de dieren Doch dat was ijdele praat. Dat geloofden zij zelf niet. Toen is er een Timmerman gekomen en over de wereld gegaan. De schoon ste mensch, die ooit geleefd heeft en ook de beste. Dat zeide iedereen. En die Timmerman sprak tot allen, die het hoóren wilde en deed het voorzeggen door zijn vrienden »Niet gelijk de dieren moogt ge vooriaan leven, doch als God, rein, kuisch en goed Wat baat het den mensch de gansche wereld te winnen, indien hij zijne ziel verliest Wie een anderen mensch beziet om hem te begeeren, heeft reeds onkuischheid met hem ge daan in zijn hart... Wee den mensch die aan een anderen slechte begeerten geeft en hom verergert 1... Beter ware het hem met een molensteen aan den hals in het dispste der zee geworpen te worden Want wie een ander tot zonde brengt, duwt dien weg van God en meer lot de dieren Dat zeide Hij. En de lieden vroegen Hem: »Wie zijt Gij toch, dat gij zóó durft spreken En Hij zeide: »Ik ben de eenigge- boren Zoon des Vaders!" Toen ging het aan het veranderen over de wereld. Want velen geloofden wat de god delijke Timmerman zeide en zagen dat Hij gelijk had. En dat de mensch on eindig beter is dan de dieren en anders leven moet dan zij en omhoog gaat, naar God. Eerst eenige duizenden, dan millioenen. dan honderden millioenen, over heel de wereld. En als ze dan onder de oogen van de menschen kwamen en op de straat, dan moesten ze niet meer blozen als ze dieren bezagen. Daar bleven er nog wel, die het anders meenden, lijk in den ouden wilden lijd. Maar die dierven hun ge dacht niet uitwerken als anderen het zagen, want ze waren bang, met vingeren gewezen te worden. Toen was de wereld schoon en goed aan 't worden. Dan is de wereld geschokt en door- eengeschud geworden. Het onderste boven. Door oorlogen en vechters. Als de builenmenschen nu door de groote steden gaan over de straten, dan beginnen hun oogen te schemeren bij het zien van het menschenvleesch. En als de boer dan thuis komt en in den stal zijn kop steekt over 't schut sel van het zwijnenhok, dan mompelt hij: Precies lijk in de stad." Als in de stad de processie uitgaat, en de-eeuwige, goddelijke Timmerman door de straten gedragen wordt in triomf, dan staat er volk weerskanten te zien langsheen de gevels van de huizen van de stad. En dan zou Hij molensteenen om de halzen moeten hangen, bij velen, bij honderden en bij meor. In zijn eigen huis komen zij in de kerk, waar Hij van het Tabernakel luistert naar de gebeden van Zijn ge- loovigen En dan durven ze daar gaan zitten op haar knieën vóór Hem en vragen: »En leidt ons niet in bekoring". En dien dag hebben ze uren en uren rondgeloopen om anderen in be koring te brengen. En de Engelen zijn verbluft over zulke huichelarij. Eén voor één sterven zij Eén voor één moeten zij terecht staan vóór God Die zal san velen de oogen opendoen en hen doen zien in de diepten en wijzen »Die daar... En die ginder... en die andere daar. en die... die zijn ongelukkig, voor eeuwig, door uw schuld I" »Door de mijne, Heer? Verschooning ik heb de menschen nooit gezien 1" »Door de mijne, Heer? Verschooning ik heb de menschen nooit gezien 1" »Maar zij, zij hebben u gezien. En als zij u zagen, dan zijn hun lusten aan het koken gegaan, met gepeinzen en begeerten. Van u zijn die in hen gekomen. Door u zijn zij gevallen. En voor eeuwig 1" »Ach, Heer, ik dacht niet dat het zóó erg was. Ik heb enkel de mode gevolgd." v. TICHELEN. Waarnemingen en Ver onderstellingen betreffende de Ontginningsziekte. Er gaat bijna geen week voorbij of de landbouwbladen schrijven over de Ontginningsziekte. Prof Elema te Assen ontdekte haar het eerst, en daarns schreef vooral de heer Hudig van het Groniger Proefstation er over. Het bleek, dat de ziekte zeer veel voorkomt, niet alleen op gronden, sinds kort ontgonnen, maar ook op andere velden, waar een taaie, spekachtige massa (gliede) in de bouwvoor wordt gevonden. Compost wordt aanbevolen ter genezing, slsmede dewijl de aanwending van compost voor vele streken te duur is kopervitriool de gunstige werking van het laatste weet men niet te verklaren, het middel is toevallig ontdekt. In het Tijdschrift der Heide Mij doet een der leeraren dier Maatschappij, de hper Wis8elink, mededeeling van door hem op het terrein der inrichting genomen proeven. Deze werden geno men in den tuin en in bakken, en er werd mee begonnen in den winter van 1922-1923 Men teelde witte en zwarte haver op grond, waar ontginningszieke aarde op gebracht was twee jaar achtereen was de haver gezond, van ziekte was niets te bespeuren. Op een strook werd bosehhumus gebracht: van ontginningsziekte was niets te merken. Ook rogge, die daarna gezaaid werd, groeide schitterend. Op een andere strook werd zuivere gliede, die zoo t8ai was, dat zij met de schop stuk gestoken moest worden, ter dikte van pl.m. 4 c.M. gebracht. Nadat zij eenigszins uitgedroogd was, werd zij door de bouwvoor gewerkt, en later werd de grond nog eenige keeren om gewerkt, om de gliede goed met den grond te vermengen. De daarop gerooide witte haver gaf een uitstekend gewas, evenals de rogge, die er op volgde. Vermelding verdient, dat alle gewas sen uitsluitend met kunstmest waren bemest. Genoemde proeven waren in de open grond. Andere werden genomen in bakjes in duplo, waarin a. Gronin ger zand b. grond uit den tuin, ge mengd met ontginningszieken grond De bemesting was met enkel kunst mest idem met kalk; idem met com post; idem met kopersulfaat. Er werd Mansholtklaver in gepoot, 't Resultaat was: dat van een gunstige werking van compost en kopersulfaat niets bleek Kunstmest met en idem zonder kalk waren zonder eenige andere toevoeging in staat volkomen gezonde en krachtige planten voort te brengen op ziekge- maakten grond. Later werd er nogmaals haver in gepoot, op ruimer afstand de planten ontwikkelden zich krachtig, maar in 2 der 4 bakjes zag men later duidelijke teekenen der ontg. ziekte De planten, die onder de ongunstigste omstandigheden verkeerden (Gron. zand plus zieke grond plus kunstmest met en zonder mergel) bleven tot het einde gezond dèèr, waar de grond nogmaals bewerkt was De conclusie van den Schrijver luidt Het is niet onwaarschijnlijk, dat het openhouden van den grond in sterke mate kan bijdrsgen tot het tegengaan van de ontginningsziekte, indien levens krachtig besmet wordt. Opgevoerd wordt Nog slechts 2 speeldagen: door JOS. BOSHOUWERS te LENT. Parelhoenders. Vraag: Eene kip heeft 10 Parelhoen ders uitgebroed; ze zijn heden geboren. Hoe moet ik die grootbrengen Tot as. Zaterdag zal ik ze maar behandelen als gewone kuikens. Ik lees da" wel in Peel en Maas of dat goed is J. P. C Antwoord: Men kan Parelhoender- kuikens met hetzelfde opfokvoeder en op dezelfde wijze behandelen als hoen derkuikens, met dien verstande, dat de diertjes iets teeder zijn, dan deze. Ge malen beschuit, gedroogd eD gemalen oud brood, gemalen havermout en hier bij een gekookt ei per 20 kuikens per dag. In uw geval dus 'n half gekookt ei eiken dag. Hiernaast boekweitgrut- ten. Groenvoer mag men ze nimmer onthouden en als ze 14 dagen oud zijn, geeft men ze het gewone kuikenhard- voer. Hoe te handelen, om ze niet te vroeg aan den leg te krflgen? Vraag: Ik heb WL, die begin April geboren zijn, dus te vroeg zullen gaan leggen, als ik er niet bij ben. Zou u me a.s. Zaterdag niet een middel aan de hand kunnen d"en, om het zoo vroeg leggen tegen te gaan J. P. G. Antwoord De leg van jonge hennen kan worden tegengegaan door ze om de veertien dagen in een ander hok te verplaatsen, hij voorkeur op een geheel ander terrein. Hoe vreemder het voor ze is, hoe beter. Hiermede begint men op den leeftijd van pl.m. 4 maanden. Aangezien de meesten echter niet over voldoende terrein en zeker niet over genoeg hok ken beschikken, kan dit middel mis schien ook door U niet worden toege past. Wil men den leg op eene andere wijze tegenhouden, dan kan men ze vanaf de 3de maand uitsluitend graan (hardvoer) geven en natuurlijk mond jesmaat. Veel groenvoer is echter uit stekend. Wil men de dieren niet van het meelvoer afwennen, dan geelt men b.v, gelijke gewichlsdeelen gerstemeel, tarwezemelen, grondootenmeel en haver meel. Dus géén dierlijke eiwitten. Zijn het vastzittende kippen, dan mogen ze een paar gram visch- of vleeschmeel per dag en per dier er bij hebben. De methode bestaat dus hierin, dat men de dieren zonder dierlijk voedsel van beteekenis, met niet te veel voedsel gezond houdt, dus enkel onderhouds- voedsel plus zooveel dat ze zich kun nen ontwikkelen, doch niet in staat zijn, eieren voort te brengen. Soms gaat het tegenhouden echter lang niet gemakkelijk. Zwakte in de beenen. VraagOnder mijn kuikens tref ik er aan, die zwak in de beenen zijn. 't Zijn W.L., geboren begin April. Onder mijn Redskuikens tref ik er geen aan. Zou hel inteelt kunnen zijn J. P. C. Antwoord Wat de oorzaak van deze beenzwakte is, kunnen wij natuurlijk niet zeggen, omdat er vele oorzaken zijn. En dan zijn er nog vele factoren die we niet kennen. Inteelt kèn de oorzaak ook zijn, al behoeft dit niet In vele gevallen wordt met gist en levertraan heel vaak wat bereikt in zulke gevallen, eveneens met een flink begroeiden bodem met veel zon. Ik weet niet hoe uwe dieren gehuisvest zijn, doch als ze vast zitten, in betrek kelijk kleine ruimte, zonder gras, dan zou ik u aanraden eens eene scheut levertraan onder het hardvoer te doen, b.v. 2 eetlepels per Liter graan en 10 gram gedroogde gist onder een pond ochtendvoer. U hebt toch zeker wel een frisch hok, dat ook groot genoeg is Bedor ven hoklucht veroorzaakt ook slapte in de poolen. ROERMOND. Op de Goop. Eiermijn van Maandag was de aanvoer 3 900 000 eieren. Groote eieren van f 6 30 tot f 7. Kleine eieren van f 5 50 tot f 6 20 Eendeneieren van f 5 70 tot f 6.50 VENLO. Op de Coöp. Veilingvereni ging van Maandag was de aanvoer 1 000 000 eieren. Groote eieren van f 6 30 tot f 6 90 Kleine eieren van f 5 50 tot f 6.10 Eendeneieren van f 5 80 tol f 6 30 Ganzeneieren van f 15. Uitslag der Zondag gehouden wed vlucht van de Postduivenvereniging »De Zwaluw" vanaf St. Vincent (Fran- rijk) afstand 1034 KM. De prijzen werden behaald als volgt: le, 4e en 5e Fr. Vermeulen 2e en 3e G. van Dijck. 6e W. Manders 7e P. Kersten Overduif J. Greemers. Duiven los Zondagmorgen 8 uur. Aankomst eerste duif Maandagmorgen 11 uur 44 min. 20sec. Aankomst laatste duif Maandagmorgen 1 uur 50 min. 24 sec. Het eerste kampioenschap der oude duiven is behaald door G. van Dijck. Het tweede kampioenschap werd be haald door P. Kersten. De Nederlandsche Bond tot Bescher ming van Zuigelingen, verzoekt om opname van de volgende waarschuwing: In de warme zomermaanden worden vele zuigelingen ernstig ziek. Deze ziekte treedt soms plotseling op en kenmerkt zich door braken en dunne ontlasting. Borstkinderen werden door deze ziekte veel minder dikwijls aangetast dan kinderen, die met de flesch gevoed worden. Als oorzaken voor het ontslaan dezer ziekte kennen wij 1. Oververhitting van het kind door te warme en te vast aangelegde Kleeding en verblijf in een vertrek dat onvol doend gelucht wordt. 2. Bederf der melk, die niet vol doende versch is en niet koel bewaard wordt. 3. Verontreiniging van het voedsel, doordat de fleschjes en speentjes niet zorgvuldig schoongemaakt en schoon- gehouden worden. 4. Ondoelmatige voeding van het kind, vooral overdadige voeding en onregelmatige toediening van het voedsel. Let wel 1 Nimmer is het doorkomen van tandjes oorzaak van deze ziekte 1 Hoe kan de moeder het optreden van deze ziekte zooveel mogelijk voorkomen? la Door het kind vooral op warme dagen te doen verblijven in een frissche kamer, die goed gelucht wordt. Het raam of de deur aan de schaduwzijde flink open zetten I (ook 's nachts) lb Door het kind op warme dagen luchtig te kleeden. Op heete dagen kan men den gezonden zuigeling slechts met een hemdje en een luier kleeden en hem met een lakentje dekken. Het hoofdje moet men koel houden en niet bedekken. Ook doet men goed indien men den gezonden zuigeling veel buiten brengtbij groote hitte op een koele, niet zonnige plek. lc. Door het kind dagelijks te was- schen of liever nog te baden. 2. Door de melk te koopen bij een betrouwbare inrichting of melkboer. Het voedsel van den zuigeling moet direct na ontvangst der melk bereid worden, zoo vlug mogelijk afgekoeld en in eene gesloten pan op eene koele plaats bewaard worden. Men plaatse de melkpan direct op den keldervloer of anders in eene andere pan gevuld met koud watei, dat meermalen per dag ververscht wordt. 3. Door de fleschjes en speentjes direct na ieder gebruik met heet water zorgvuldig te reinigen en in eene Tu't Hebt U last van een droge keel, als U veel gerookt hebt? Koop dan eens een pakje WRIGLEY's P.K.-Kauw- bonbons en let eens op, hoe heerlijk die Uw mond en keel verfrisschen. mEen P.K.-tje na elk si~ gaaetje" knapt U heelemaal op en doet het rooken beter smaken. Als U aan sport doet, kunt ge P.K.-Kauwbonbons evenmib missen. Zij voor komen dorst en verdrijven vermoeidheid; bovendien zijn ze goed voor gebit en maag. gesloten schoone pan met zuiver leiding water te bewaren. 4. Door het kind op de vastgestelde tijdstippen nauwkeurig het voedsel te geven, dat door den dokter aangeraden is. Indien men meer geeft of de flesch te spoedig na de vorige geeft, zoo stelt men het kind aan groot gevaar bloot. Indien ge uw kind thans aan de borst voedt, tracht dit dan voort te zetten gij doet dan het beste, wat gij voor uw kind kunt doen Geef uw kind nimmer een zoethouder of dotje, dan kan gevaarlijk zijn. Gebruik geen ^flesch met een lange slang, doch een met eeu korte speen. Wat moet de moeder doen, indien de zuigeling gaat braken of dunne ont lasting krijgt? le. Geef hem dan direct op de tijd stippen, waarop hij anders zijn voedsel krijgt, een fleschje rijslewater, bereid volgens onderstaand voorschrift. 2e. Verzuim niet daarna met het kindje op het eerstvolgend spreekuur van den dokter te komen om verder raad te ontvangen want het kind mag niet langer dan één of twee dagen uit sluitend rijstewater krijgen. 3e. Indien de ziekteteekenen niet na eenige uren wijken, roep dan spoedig de hulp van uw huisdokter in. Bereiding van rijstewater Breng 1 eetlepel vooraf gewassen rijst met 1 Liter (kan) water aan de kook in een open pannetje en laat het zoolang koken, tot de helft van het water ver kookt is (ongeveer 20 minuten). Giet het door een schoon zeefje. Wanneer het te veel verkookt is, vul het dan met gekookt water tot 1/2 Liter bij. Bewaar het afgekoelde rijstewater in een gesloten pan of toegedekte pan. VENRAY, 16 Juli 1927. GEVONDENrijwielplaatje Inlich tingen Marechaussée kazerne. Onze dorpsgenoot, de Heer M. F. Hoedemaeckers, slaagde te Venlo voor het eind examen R H. B. S. litterair- economische afdeeling 5 jarige cursus. Ged. Staten van Noord-Brabant hebben vergunning verleend aan den Heer G. Kupers te Venray, tot het in werking stellen van een autodienst van Helmond over Deurne naar de Limburg8che grens in de richting Venray. Op de Internationale Bakkerij Tentoonstelling le Dordrecht, behaalde onze dorpsgenoot, de Heer G. Berkens- Jenniskens. de derde prijs met zijne inzending roggebrood. Proficiat 1 Op het Zondag te Grubbenvorst gehouden Schuttersfeest behaalde onze kranige Schutterij »St. Anna" alhier wederom een flink getal prijzen ea wel als volgt: 1 prijs oudste zilver, le prijs

Peel en Maas | 1927 | | pagina 1