PYLS ^TOOte Zomer-Opruiming van Maandag 4 tot en met Woensdag 20Juli Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. JACfOMft (Y00DDEEL1Ö5Ï/) Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Of het mooi staat Een missionaris r stoomfiets! en Verkiezing van leden van Ged. Staten. Turnfeest te Venray. Vergadering Middenstand. Provinciaal Nieuws Aanmelding van nieuwe leerlingen op de O.L. School te Venray-Kom. 1 2AI CKUAGlTJULTlBST 48e Jaargang. No. 28 y MANUFACTUREN.^ BLIJKEN TOCH HET PEEL EN MAAS IMANUFACTUD£n| 1 BLIJKEN J TOCH HET Jj PRIJS DER ADVERTENTIEN18 regels 60 cent, elke regel meer 7l/« ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF - VENRAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray' 65 ctper post 75 cent Telefoon 51 voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling, afzonderl. nummers 5 cent Groote"traat 14. Teief. io Venray CONTANT 10 pCt. KORTING behalve op Lappen en Resten die aan spotprijzen genoteerd zijn. Er zijn jonge dames, die rooken. Ik stapte in den trein aan een der groote stations boven den Moerdijk. We zaten »niet rooken," vier heeren en een jongedame. Daar zet de trein aan, we hebben 't station verlaten. De jeugdige dame aan 't woord. »Heeft een der heeren er bezwaar tegen, dat ik 'n sigarette opsteek Of 't mooi staat? Er zijn jongedames, die drinken. Ga 'ns uit met uw vrienden op Zon dagavond. Daar zitten ze in 't café, heeren en dames, meer dames dan heeren, de dames achter 'n grooten pot bier. Of 't mooi slaat Er zijn dames, die dansen. Wei dat deden ze vroeger ook, maar zie nu eens die danszalen, Zondag op Zondag, ze springen daar. rond als bezetenen, woest en wild. Daar is geen dansen. Of 't mooi staat? En of al die dingen de vrouw ver- heffen Wie kan voor een rookende, drinken de hossende vrouw eerbied hebben Is dal een dame? Wio helptGeachte lezer 1 Vreemd zal die titel of opschrift ge' lijken, maar is toch heel natuurlijk. Op 't einde van Februari ben ik uit de missie teruggekeerd, na een ver blijf van zeventien volle jaren in den Belgischen Congo. Zestien jaar ben ik reizend missio naris geweest. Omstreeks 't jaar 1812 is er een beweging tot 't christendom gekomen. Het Vicariaat van de Kasai telt heden over de 120,000 katholieken De christenen zijn heinde en ver ver spreid van de missieposten. Om mijn christenen te bezoeken tot op de uiterste grens had ik 20 uur noodig, soms moest ik door een bosch van tien uur lang. Mijn missiepost telde zoowat 7000 christenen, die gedurig geestelijke hulp noodig hadden. Ieder oogenblik werden we geroepen om christenen in stervensgevaar te bedienen, soms 10 15 uur ver, of nog verder. De ziekten zijn menigvuldig. De slaapziekte richt nog vele verwoestingen aan. Eenige jaren geleden stierven er honderden menschen aan de pokken, verder de tering, de dysenterie maakt ook veel slachtoffers. Iedereen verlangt een zaligen dood te sterven en bidt den goeden God erom om den priester aan zijn sterfbed te zien, om de laatste heilige sacramenten te ontvangen. Onze zwartjes in den Congo verlangen niet beter. En toch helaas, hoevelen zijn er niet, die dien troost moeten missen Dikwijls heb ik op een dag tien uren afgelegd door bosch, hooggras, berg op, berg af om den christen nog levend te vinden, wanneer de bode ons kwam zeggen, er is een christen op sterven »lua lubilu lua lubilu, udi wamba kufwa," kom vlug, vlug, hij is op 't punt van te sterven. Gelukkig als ik hem dan nog levend aantrof en hem de laatste sacramenten kon toedienen, de vermoeienissen van den dag waren vergeten, alweer een ziel voor den hemel gewonnen. Doch hoe dikwijls is het helaas ook Diet gebeurd, na een reis van 15 uur ver en al mijn krachten ingespannen te hebben, om hem nog levend te vinden, dat ik bij mijn aankomst moest hooren Hij is juist gestorven of hij is reeds een halven dag dood". Verder wegens de uitgestrektheid van de missieposten en lange afstanden, bij gebrek aan priesters en tijd is het onmogelijk alle christenen in hun laatste nood bij te staan. En wat valt het den missionaris toch hard, als een zwartje den priester k^mt roepen om een stervende, te moeten zeggen Ik zou gaarne komen, maar ik kan nu onmogelijk, want ik ben maar alleen thuis. En dan hoeveel heidenen zouden we nog in stervensnood kunnen doopen, zoo we hen tijdig konden bezoeken. Op een reis van 14 dagen heb ik meer malen het geluk gehad 5 10 christe nen te ^edienen en zestig menschen in stervensgevaar te doopen. O, wat heb ik dikwijls in mij zeiven gezegd »kon ik toch vliegen of had ik toch tenminste een stoomfiets. Ja, de stoomfiets is werkelijk het beste middel en in Afrika ook het eenigste middel om vele zielen te redden. Ziehier wal ik zelf ondervonden heb. Verleden jaar in Juli werd ik geroe pen voor een zieke omstreeks dertien uur ver. Juist hadden we een kleine oude versleten stoomfiets gekregen Als de weg te zeer klom, moest ik hem op den berg voortduwen. Ondanks dat alles, maakte ik er terstond ge bruik van Er was haast bij, ik had 30 kilometer afgelegd, als ik opeens mid den op den weg op eenige meters afslar.d een neger met de armen om hoog zie staan alsof hij mij wilde tegenhouden, om te kennen te geven, dat hij mij absoluut iets moest zeggen. Terstond stond ik stil en vraag wat er gaande was Hij was op reis en opeens was zijn christenvrouw gevaarlijk ziek geworden en op 't punt van testerven. Onmiddellijk gaf ik de vrouw het H. Oliessel en reed door om nummer twee levend te vinden. Maar de stoom fiets is niet alleen een middel om zielen te redden, om tijd te winnen, maar ook een middel ter bezuiniging. Om een christen te bedienen 15 uur ver, heeft men op z'n minst 3 dsgen reizen noodig, heen en teruggerekend, verder 10 dragers voor hangmat, kisten tafel, stoel enz mee te dragen. Ieder drager kost 1,50 franc per dag; reken dan maar uit. En dan hoe moeilijk om die zwarten terstond bij elkaar te trommelen. Daarom, geachte lezer, zou het mij hard vallen, als ik bij mijn terugkeer geen stoomfiets bij gebrek aan geld kon meenemen. En dan na een verblijf van 17 jaren in den Congo, is men ook niet meer zoo vlug ter been Sinds enkele jaren is de Staat be gonnen wegen aan te leggen en te verbeteren, zoodat de meeste dorpen alreeds met de stoomfiets kunnen be zocht worden. Daarom, na de zaak goed overwogen te hebben en geen ander middeld vin dend om een stoomfiets te krijgen, heb ik besloten mij tot U, geachte lezer te wenden. Ik zou 'mij zelf moeten beschuldigen om mijn priesterplicht te kort schieten, zoo ik dit beroep op uwe offervaardig heid niet zou gedaan hebben. Met een goede duizend gulden ben ik gereed. Dan kan ik ook nog een paar banden koopen, die in Afrika moeilijk te krijgen zijn. Mocht er dan nog wat overschieten, het zal wel besteed worden voor de kosten der reis naar den Congo, die heen en terug 25 duizend francs be- loopen. Welaan dan, geachte lezer, stel toch mijn vertrouwen in uwe christelijke weldadigheid niet te leur en zend uw giftje op aan 't Bureau van dit Blad voor de stoomfiets van Pater Vervoort. Ik ben wel geen Venrayer van ge boorte mijn geboorteplaats is Bergen maar er vloeit toch echt Venraysch bloed in mijn aderen. Wie heeft in Venray »Lietboer" niet gekend en wie Kent de boerderij s>de Liet" niet? Welnu, mijn moeder-zaliger kwam van »de Liet'" en werd gewoonlijk >Lieter.Nel" genoemd. Daarom reken ik des te meer op de welbekende vrijgevigheid van Venray en de omliggende dorpen. Daardoor zult gij mij overgelukkig maken en zal ik na mijn rustjaar mei nieuwen moed vertrekken, omdat gij mij daar door in staat stelt, nog veel zieltjes voor den hemel te winnen. Als ik dan met de stoomfiets de stervenden bezoek, zal ik hen zeggen, dat ze dat geluk te danken hebben aan de weldoeners uit Venray, voor wie zij zullen bidden in den hemel, dien zij, dank de stoomfiets, op het punt zijn binnen te gaan. U allen bij voorbaat hartelijk dankend, blijf ik uw aller dienstw. dienaar inde H.H. Harten van fezus ên Maria, P VERVOORT, Missiehuis Mgr. Hamer Verlengde Groenstraat 75 Nijmegen. Woensdag kwamen de Provinciale Staten van de provincie Limburg bijeen voor de verkiezing van leden van het college van Gedeputeerde Staten. Het resultaat der stemming laten we hieronder volgen. De oude samenstelling van het College van Ged. Staten is6 R.K. De sterkte der fracties in de Prov. Staten is: 38 R.K, 5 S.D.A.P., 1 C.H. en 1 V.B. De uitslag der Woensdag gehouden stemming van leden van Ged. Staten is: Herkozen de heer J. Th. Verheggen (RK) met 35 van de 43 uitgebrachte stemmen; verder werden uitgebracht: 1 op den heer M. F. Vrancken (R.K.) 5 op den heer J. H. Paris (S D A Pen 2 blanco. Herkozen de heer H. J. L. Merckel bach (R.K.) met 32 van de 43 stemmen; verder werden uitgebracht 5 op deD heer J. H. Paris (SDA.P), 3 op den heer J. M. H Schoonbrood (R K 1 op den heer E H. van Oppen (R K 2 blanco. Herkozen de heer mr. M. J. IT. H. Paulussen (RK) met 33 van de 43 stemmen verder werden uitgebracht op den heer J. H. Paris (SDA.P), 2 blanco, 1 op den heer H. H. Meertens (RK), 1 op den heer E H. van Oppen (R.K.) en 1 op den heer J. M. H. Schoon brood (R K) Herkozen de heer J H. Maenen(RK) met 35 van de 43 stemmen; verder werden uitgebracht 5 op Paris (S.D.AP.) 2 blanco en 1 op Meertens (R.K) Herkozen de heer J. A. Poels (R.K.) met 37 van de 43 stemmen; verder werden uitgebracht 5 op Paris (S D AP) en 1 blanco. Gekozen is in plaats van Jhr. mr. E. F. H. van Aefferden (R Kdie als Statenlid bedankte, de heer W M. A Galiardt (R.K.) met 32 van de 43 stem men verder werden uitgebracht op mr. R. H. var1 Basten Balenburg, 5 op Schoonbrood (R K., 6 op Paris (S D A.P.) 1 op Maartens (RK.) en 1 op Van Oppen (RK) Deze zetel was bij monde van den heer van der Ploeg opgeëischt door de S.D.A.P. De voorzitter van de R.K. Staten-fractie mr. C H. J A. Janssen de Limpens antwoordde dat aan de R.K. fractie van een en ander niets bekend was, waarom hij op het ge sprokene niet in kon gaan. Tot buitengewoon lid van Ged. Staten werd herkozen de heer E E.H. Ragout (R.K) met 34 van de 42 stemmen. Voorts waren uitgebracht 5 op Paris, 2 op van Oppen en 1 op Meertens. Begunstigd door droog, hoewel niet zonnig weder, hadden hier j.l Zondag de kringfeesten plaats van den R K. Turnbond van het Bisdom Roermond. Om half elf had in de Patronaats kerk de zg. turnersmis plaats, opge dragen door den Weleerw. Pater Bar nabas Theunissen, Vicaris van het Patersklooster alhier, waarbij o a. de Edelachtb. Heer Burgemeester van Venray aanwezig was. Om half twaalf had de veldloop over 3000 M. door de kom van Venray plaats, waarvoor zich 'n 20 tal deel nemers hadden sangemeld. Nadat de heer Foncken uit Roermond, aan de deelnemers nog eenige wenken had gegeven omtrent de beste wijze van loopen, en de heer Opperwachtmeester der Kon. Maréchaussée het startschot had gelost, rende men weg. Na 9 min 5 sec. kwamen de prijswinners aan als: 1. L. v. Weasel, VS V. Venlo 2. J. Arts, Hzn. Christoffel Venray 3. M. Dinghs, V.SV. Venlo4. H v. d. Heuvel, Leonidas, Tegelen en 5, J. Dekkers, Olympia Blerick. Vooraf gegaan door de jongensfanfare Sint Antonius, begon om 2 uur de optocht, waaraan de bestuursleden en de jury in auto's deelnamen, door het dorp. 'n keurig gezicht die turners, in Wat hun eenvoudig en toch fleurig pakje, allen achter de vaandels hunner vereenigingen uit Venray, Herten, Reuver. Venlo, Weert, Tegelen en Roermond. Op het sportterrein aangekomen, begonnen direct de verschillende oefeningen aan brug, ringen, rek polstokhoogspringen. Menig staaltje van geoefendheid en orde werd ten beste gegeven en telkens weerklonk een hartelijk applaus of een bewonderend >0" De Zeereerw. Heer Pastoor Thielen verrichtte op plechtige wijze de inwij ding van het vaandel der Venraysche vereeDiging St. Christoffel en spoorde alle R.K. turners aan de sport in goede Wintels, Secretaris. banen te houden en er steeds vooruit te komen dat men katholiek is, ook in de sport, dan zullen de turners die hier op aarde reeds menige wedstrijd wonnen, ook den Hemelschen kamp- prijs behalen. De Zeereerw. Pater Nielen O F.M Geestelijk adviseur van St. Christoffel, dankte den Zeereerw Heer Pastoor voor zijn belangstelling en opwekkende woorden. Nadat de vaandelgroet aan het zoo pas gewijde vaandel was gebracht en nog verscheidene oefeningen waren uitgevoerd, dankte de heer Cartigny als lid van het Hoofdbestuur van don Limburgschen Turnbond de vereeniging St. Christoffel voor alle moeite en inspanning waarmede dit schoone feest was op touw gezet en reikte de Edel achtbare Heer Burgemeester de prijzen aan de winnaaars uit met eenige pas sende woorden en beval St. Christoffel bij de gemeentenaren aan voor finan- lieelen steun. De prijzen zijn behaald Is volgt Polsstok hoogspringen le prijs Dek kers V S V. Venlo; 2e prijs Th. Min, St Christoffel, Venray3e prijs Creemers Hercules, Reuver, Toestelturne.iV.S.V. Venlo 123i/t punt, le prijsHercules, Reuver 117i/z punt, 2 prijs. Extra prijs degens grootste aantal leden Leonidas, Tegelen met 68 leden Vrije oefeningenHercules Reuver, 90 punten, le prijs V.S.V. Venlo, 85 punten, 2e prijs. Aspiranten Herten, le prijs ordeoefe ningen. Moge wij nog dikwijls genieten van het schoone turnspel, dat zoo verheffend werkt op beoefenaar en toeschouwer. De heer Verheugen, Voorzitter, opent de vergadering met den christelijken groet en roept de aanwezigen een har telijk welkom toe. Spreker deelt mede dat de verkoop der Santos-bloempjes heeft opgebracht f 132.20. De secretaris, de heer Wintels, doet voorlezing van de notulen der vorige vergadering, welke onveranderd wor den goedgekeurd. Bij monde van den heer J. Claessens brengt de commissie van comptabili teit verslag uit over de onderzochte rekening en verantwoording van den penningmeester, welke werd goedge keurd, terwijl er werd opgemerkt dat van een post vsn f 1.75 geen factuur Was en een behoorlijke ledenlijst moest aanwezig zijn, wijl anders moeilijk controle was uit te oefenen. De Voorzitter deelt mede dat met de verschillende corporatiën bespreking is gevoerd inzake tegemoetkoming in de kosten van den Handelscursus, en zal deze zaak opnieuw ter sprake ko men als de Handelscursus in het najaar opnieuw begint. De Voorzitter zegt dat de navolgende twee voorstellen van de afdeeling Ven ray op de algemeene vergadering te Maastricht zullen worden behandeld: 1. Heeren notarissen te verzoeken hunne ministerie niet te verleenen bij verkoopingen van roerende goederen, opgezet door ondernemers niet woon achtig in de gemeente, waar de ver koop gehouden wordt. 2. Om te geraken tot een verzeke ringsfonds bij overlijden, gebaseerd op eene bijdrage van de leden van den Middenstand. De heer de Haen zet de werking van een zoodanig fonds uiteen en noemt het een zegen voor de overle venden. De Voorzitter vraagt het gevoelen der vergadering hoe te handelen met de leden die hun lidmaatschapskwitantie weigerden te voldoen hij noemt dit een penibele kwestie, wijl hij elk ledenverlies betreurt. Na eene uitvoerige bespreking, neemt de vergadering het besluit om voor dezen keer de kwitantiën nog eenmaal aan te bieden, maar in de toekomst zulke leden te royeeren. Bij de bespreking van het vooront werp wet Winkelsluiting met daaraan verbonden Werktijdenbesluit, komen uit den boezem der vergadering tal van opmerkingen en bezwaren, vooral gericht tegen de Zondagssluiting van winkels, welke bezwaren op de Alg. Vergadering te Maastricht zullen wor den ter tafel gebracht. Teneinde de wet meer inde puntjes te kennen, zal ter zijner tijd een spreker worden uit- genoodigd deze materie voor de leden van den Venrayschen Middenstand te behandelen. Als afgevaardigden voor Venray ter voormelde Alg. Vergadering worden met algemeene stemmen benoemd de heeren de Haen, Eerevoorzitter, en Bij de bespreking van een te houden Winkelweek te Venray, deelt de Voorzitter mee, dat het Bestuur op vele plaatsen heeft geinformeerd, hoe zulk een week in elkaar dient te worden gezet. Uit de antwoorden bleek dat dit een lastige kwestie is, die eigenlijk voor iedere plaats anders is, maar dat ook in deze »geld de zenuw van den oorlog is". Een winkelweek moet, wil zij sla gen, voldoen aan de volgende eischen: zij moetzijn een reclameweek, er moet aan verbonden zijn een etalagewed strijd, er moet een verrassende reclame aanwezig zijn en b.v. op den laatsten dag e6n concert. Verschillende atlractie's worden door den Secretaris voorgesteld, die wel in staat zijn vele belangstellenden naar Venray te lokken, en geeft de Voor zitter den leden in overweging hunne gedachten eens over dit onderwerp te laten gaan, opdat bij een volgende vergadering de plannen voor eene te houden Winkelweek kunnen worden in elkaar gezet. Hierna sluit de Voorzitter de ver gadering met gebed. VENRAY, 9 Juli 1927. Burgemeestér en Wethouders van Venray brengen ter algemeene kennis van ouders, voogden en verzorgers, die hun kinderen aan de O.L School te Venray-Kom op 1 September a s. als leerling wenschen te zien aangenomen, dat zij hiervan aangifte moeten doen bij het Hoofd der school, den Heer J. J. Henderickx en wel zoo spoedig mogelijk uiterlijk 20 Juli a.s. De kinderen, die niet tijdig worden aangemeld, kunnen later niet meer worden toegelaten. De kinderen moeten op 1 September _8. den leeftijd hebben bereikt van zes jaren. (Ze moeten dus geboren zijn vóór of op 1 September 1921.) Trouwboekje medebrengen. Venray, 5 Juli 1927. De Burgemeester en Wethouders van Venray, O. VAN DE LOO De Secretaris, VAN HAAREN. Inzenden rekeningen. De Burgemeester van Venray brengt belanghebbenden in herinnering, dat de inzending der driemaandelijksche rekeningen (tijdvak 1 April 1927 totl Juli 1927) zoo spoedig mogelijk dient te geschieden. Venray, 5 Juli 1927. De Burgemeester voornoemd, O. VAN DE LOO. Hier is de R. K. 0., de Katholieke Radio Omroep Vele luisteraars in Venray kennen dien roep en luisteren er gaarne naar. Zij weten den strijd, die tegenwoordig gevierd wordt in het luchtruim tue achen geloof. Zij weten ook, wat in den laatsten tijd gedaan is, om de katholieke be ginselen ook door de Radio te ver spreiden over de wereld. Maar alles van dien strijd welen ze nog niet. Hoe vinnig dien strijd ge streden wordt door alies wat is tegen God en godsdienst, dat begrijpen da meeaten van ona nog niet. A. a. Maandag 25 dezer, om half 8 zal Pasloor Perquin op een bovenzaal van het Patronaat u het een en ander daarvan komen vertellen. Wie Pastoor Perquin is, dat weten alle radio menschen, en wie het niet weet, kan op dien dag met den sympathieken Pastoor komen kennis maken. De toegang ia vrij voor alle radio- liefhebbers en belangstellenden. Examens Krankzinnigenverpleging. Voor de Examen-Commissie der Ver eeniging van R. K. Geslichtsartsen boden zioh op i en 5 Juli 1927 uit het St. Servatiuageaticht te Venray de hier navolgende candidaten aan Voor het lste overgangs examen Aken van H. (Br. Heberactus); As- aeldonk van J. C.; Basten M Beunen P. A (Br. Ulpius); Campers J. F. (Br. Firmatua); Gooi van H Haegens P. J. M.; Hoevenaars H MKeser A. A.; Kranenbroek P. M.; Molmans J. H.- Selder W., Verhaegh J. J. De 13 candidaten slaagden allen. Voor het 2de Overgangsexamen: Esaer H. M. (Br. Henochus); Gilder

Peel en Maas | 1927 | | pagina 1