oprdimin! Vreest geen examen Hoofdpijn, Kiespijn Vermoei U niet, loeder, L. WIJNHOVEN v Reisgids Kapok Matrassen Kapok Matrassen Zeegras Matrassen Vrouwenhanden Gemengde Berichten. Hier <:egt men waar. Wasch &wringmschines Zomerdienst 1927 Firma van den Munckhof 'n Wel id 'n ALI S1?T Houten Ledikanten i-p«soons 2-pj Houten Ledikanten 1Pers Nachtkastjes en Waschtafels Zeegras 3 80 Kinder Matrassi 5 8 480 Spiraal Matras-en 1Persoons j zeer voordeelig 480 Spiraal Matrassen Spiraal Matrassen IJzeren Ledikanten j met spiraalmatras groote sor- öu I teering lage prijzen IJzeren Ledikanten 1230 14 30 VEEREN BEDSTELIIE 56.80 42.80 19 00 2600 35.00 27.80 35.80 9 60 12 30 KAPOK BEDSTELL VBNLO nu praten ze nog van die goede, oude tijd 1 De derde avonturier heette Diogo Alves Gonea, bijgenaamd «Caramurn". (Man van Vuur). Hij werd de stichter van de bekende stad en staat Bahia en Pernambrico, de voornaamste tabak en suiker centra van Brazilië. Zijne merkwaardige bevrijding en zijn romanesk huwelijk met het Indiaansche meisje «Paraguassu" vormden later een bron van legenden. Ook hij had schipbreuk geleden tege lijk met nog zeven andere matrozen. Met z'n achten stapten ze naar een Indianen-kamp, vol vertrouwen dat zij met z'n achten wel indruk zouden maken op de Indianen. Maar hun groot getal schijnt juist de achterdocht der- Indianen opgewekt te hebbenzij werden gevangen genomen en al spoedig waren er zeven van de acht naar de Indiaansche onderwereld ge holpen en lagen te braden in de pan. Diogo alleen was nog over en juist wilde hij een acte van berouw gaan bidden en zijn matrozen ziel aan God aanbevolen, toen hij plotseling een lumineus idee kreeg. Hij greep zijn musket-geweer en loste op goed geluk af een schot. Onbeschrijfelijk was de uitwerking 1 Wonderlijker schot is er nooit in de geschiedenis geweest, zoowel om zijn komieke uitwerking als verstrekkende gevolgen 1 Op het hooren van die knal, stoven al die Indianen uiteen ais schapen voor een wolf De één sprong in het water, de ander klom in een boom en de anderen liepen wat ze loopen konden, onder het roepen van «Caramurn" (Man van Vuur Maar, o wonderlijke tegenstrijdigheid der natuur, dat zelfde vuur, dat alle Indianen op de vlucht dreef, had een geheel tegenovergestelde uitwerking op het hart van een Indiaansche schoone, die er bij stond te kijken 1 Dit vuur schot deed haar hart in heilig liefde vuur ontvlammen voor dien grooten held 1 Waar waren nu al die Indiaansche helden? Zij besloot, kostte wat het kostte, die groole held te redden. Met haar vrouwelijk instinct begreep zij wel, dat de Indianen weer zouden terug komen en uit schaamte en spijt over hun laf gedrag, dubbele wraak zouden nemen 1 Maar het toeval wilde dat deze «schoone" juist de dochter was van een opperhoofd. Zij ging naar haar vader en pleitte zoo voor die held, dat haar vader zijn onderdanen gebood dien man in het leven te laten. Hij schijnt later ook erg in de smaak der Indianen gevallen te zijn, want zijn «schoone redster" Paraguassu geheeten, werd hem later ten huwelijk gegeven. Hij slapte er mede in het huwelijksbootje en nam baar op een reisje mede naar Frankrijk. Koning Hendrik II en Catharina de Medicis ontvingen hen hartelijk, Gatha rina wilde zelfs petemoei zijn bij het doopsel van Paraguassu. De koning en koningin traden op als getuigen bij het kerkelijk huwelijk van Diogo met zijn Indiaansche schoone. Hun huwelijk is historisch zeker en tot heden toe vindt men hun nakome lingen onder de meest invloedrijke families van Bahia. Paraguassu werd 100 jaar oud en haar stoffelijke over blijfselen werden bijgezet in het kloos ter van «O. L. Vrouw van Gratie" in Bahia. Diogo werd een van de invloed rijkste personages van Brazilië en later gouverneur van Bahia In de oude dooden-registers van de kathedraal van Bahia staat het volgende opgeteekend »Op de vijfde October van het jaar 1557 overleed Diogo Alves Con Caramurn, geboren in het dorp Pereira (in Portugal). Hij werd begraven in het klooster van de Zoete Naam. Aanwijzend als executeur testamentaris zijn schoonzoon Joas de Figneiredo Ziehier de korte geschiedenis van de drie voornaamste stamvaders van Brazilië na de ontdekking. B. B. welke huishoudelijke arbeid verrich ten, blijven zacht, gaaf en blank door Doos 30 60 90, Tube 80 ct[I Want er is een middel dat U kalm maakt en kalm houdt, terwijl Uw geest helder blijft ZENUWTABLETTEN behoeden U voor zenuwachtigheid Buisje 75 ct Bij Apoth en Drogisten Wat elke maand te doen geeft. (Ie helft Juli.) De rozen in uw hof kunnen nu volop in bloei zijü, maar mogelijk moet ge nog wat geduld hebber, want gunstig is het weer er niet "voor geweest. Is het zoover, zie ze dan eiken dag na en verwijder de uitgebloeide bloemen, want indien ze in aanraking komen met de goede rozen, dan wordén deze licht besmet. Bij zonnig, droog weer doet ge goed, de rozen'savonds te besproeien, om het z g. «wit" tegen te gaan tevens de rups en de groene luis te bestrijden. TegeD de rups is afzoeken echter het eenig afdoende middel. Ziet ge aan den stam der rozen uil- loopers, verwijder ze dan, want ze be lemmeren min of meer den groei. Planten van verschillende kleur in een perk vormen een mozaïekperk; Jion naam iTfiftfl men nnk wel aan een is ten onrechte. Houd uw mozsïekperk goed in orde, d.w.z. draag er zorg voor dat de planten van gelijke hoogte blijven schieten er enkele te hoog op, dan moeten ze worden ingenepen. Het innijpen heeft tengevolge, dat' de plan- op zij uit- en in elkaar gaan groeien men moet dan oppassen, dat de kleuren niet dooreen loopen, maar elke kleur op zich zelf blijfl Zoolang de plantjes nog klein zijn, zal bij droog weer gegoten moeten worden later is het niet meer zoo noodig, omdat dan de grond niet zoo licht meer uitdroogt. Alle bloemperken hebben geregeld zorg nondig, om goed en neijesinorde te blijven. De uitgebloeide bloemen en gele bladeren neme men weg, wat bij vochtig weer vooral noodig zal blijken. Het gras mag niet in het perk groeien en moe;t daarom wekelijks worden fgestoken Houd den grond lusschen uw .Knol begonia's goed vochtig en levens los 1 Voor het eerste is het niet steeds vol doende den sproeigieter te gebruiken, maar af en toe ook den pijpgietsr Wie bloemen wil kweeken moet vooruit zorgen. U denkt er b v aan om t volgende jaar Pensee's, de groolbloe mige Violen,"in uw perkjes te zetten welnu, zaai ze dan thans, 'l zij onder glas of op een warm plekje in den tuin: het zaad maar oventjes bedekt! Komen de plantjes op, dan worden ze verspeend en geplaatst op de plek, waar ge ze a.s. voorjaar wilt hebben Bevriezen doen ze niet, dus bedekking hebben ze niet noodig Kleine zwakke plantjes bewaart men evenwel 's win ters beter onder glas- in een kouden bak. Onder de Pensee's heeft men prach tige kleuren. De plant verlangt een voedzamen, vochtigen grond Is u in 't bezit van een gazon, dan dient u dit ook netjes te onderhouden anders is het leelijk. Dus moet het gemaaid worden naar gelang het gras groeit. Bij regenachtig weer zal vaker ge maaid moeten worden dan bij droogte bij felle droogte mag het gras niet te kort worden gehouden, daar het anders te veel van de zon zou hebben te lijden. De kanten van het gazon steke of knippe men geregeld af, en het onkruid tusschen het gras moet worden uitge wied met een mes uitsteken gaat hel beste De Groenientuin houdt ons nu dage lijks- bezig. Het schoffelen gaf in 't voorjaar en in den voorzomer weinig succes, omdat het losgeschoffelde weer dadelijk vaslregende. Bij droog weer is er geen dankbaarder bezigheid: zij maakt de paden en de bedden netjes schoon, en bevordert den groei der gewassen. Wie een vergelijkende proef neemt, met niet en wel schoffelen, met eens of meermalen schoffelen, zal het nuttige effect duidelijk waarnemen tot de erkenning komen, dat ook hier bewerken is bemesteVi. Overal, waar men maar even nog tusschen kan komen, ha^teere men den schoffel, den krabber of den hark, al naar de bewerking, welke de grond of het gewas verlangt. Let op uw kool! De tijd is er, dat de rupsen hun vernielingswerk weer kunnen beginnen. Afzoeken is het beste, en hiermee aanvangen als de eerste zich vertoont. Ook dient ge u gereed te houden, als de eerste verschijnselen der aardappelziekte (veroorzaakt door de zwam Phytopathora infestans) zich vertoonen. Zonder verwijl moet dan de eerste bespuiting van het aardappelloof met Bordeauxsche of Bourgondische pap worden uitgevoerd, of althans zoodanig maatregelen dienen te worden genomen, dat een be3puiting zoo spoedig mogelijk kan worden uitgevoerd De bereiding van Bordeauxsche pap geschiedt door samenvoeging van kopervitriool versch gebluscbte kalk, beide in waLer opgelost, in zoodanige verhouding, dat op 100 Liter vloeistof aanwezig zijn I1/2 2 Kg. kopervitriool en 1 li/s Kg. Kalk deze laatste berekend als ongebluschte kalk. Bourgondische pap wordt bereid uit 2 Kg- kopervitriool en 1 Kg. water vrije soda (sodex) op 100 L. water. Voorzoover noodig zij er hier nog de aandacht op gevestigd, dat 2 of3-malige besproeiing, met tusschenruimte van enkele Weken, de voorkeur verdien boven éénmalige besproeiing, daar deze meermalige besproeiing, eerst voldoen de zekerheid geeft, dat ook de knollen vrij van ziekte zullen zijn. Wie soms nadere inlichtingen wenschl omtrent de bespuiling, kan zich wenden tot den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageni-ngen, die kosteloos uitvoerige brochures en recep'en toezendt. De nijd gaat nooit uit zonder bril waardoor alles wordt vergroot of ver kleind, naarmate het uitkomt. Koopt nooit dien bril! Hoort, hoe onze grootste Katholieke Nederlandsche dichter, Joost van den Vondel, in zijn drama over Jozef van Egypte,-> de nijd beschrijft als een «schrikkelijk gedrocht" »Het knaagt zijn eigen hart, van (spijt schier toegewrongen. »Het aangezicht ziet doodsch. Het (keertde lippen dwars «Van ieder af; van 't licht, van lach (en blijdschap wars »Het blauwe schuim begroeit de (scherpe en holle kiezen «De tong hangt zwart van gift. De bek (doet niets dan biezen «De kaken vallen in, begruist roet »eene korst van schimmel. Groene (gal verstopt de rauwe borst. »Het slorrept menschenbloed en plast (er in tot d'enkelen. »Het lijf schijnt een geraamt, gestut (van magere scbenkelen; «Ganschdood en mergeloos. Het schept «alleen vermaak in 's anders ongenoegt (Het oog krijgt nimmer vaak «Een scherreprechter, in zijn inge (wanden gewikkeld, «Met stralen prikkelen zijn borst en (nieren prikkelt. «Dan balkt het overluid, tot razens (toe verstoord «Een gruwelijke gedrocht." «En als de broeders, die J >zef (van Egypte) willen vermoorden, uit haaten nijd, dan vragen: «Hoe heet dit dier?" Dan zegt Ruben, de oudste van de twaalf zonen van Jacob, de beste, die het voor Jozef opneemt: «Dat dier heet Haat en Nijd, het (welk niet zonder smart «Vervloekte jongen werpt in 't hol (van 's menschen hart. «Ay, mannen, geeft gehoor. Ay, laat (dat dier niet binnen «Ons huis; want waar het komt, daar (sloopt het huisgezinnen, «en huizen in den gront en scheit (met schande en stank. «Dat keer die goede God!" Mynhardt's Hoofdpyntabletten, 60 en 30 ct. My n hardt's Kiespijn tab letten, 60 en 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten. 1. Er zijn weinig dingen, welke de menschen zoo zeer tegen elkander ver bitteren, als onrechtvaardigheid of geldzucht. Eerlijke prijzen zetten, eer lijke handel, eerlijk deelen bij erfenis het zijn bijzonder sociale deugden, in welker beoefening ook èndere men schen, médemenschen, betrokken zijn. Onze medemenschen ondervinden er de voor- of nadeelen van. «Ge hebt nog niet me', hem gedeeld" zegt de volks mond 1 Portverlaging. Wij herinneren er nogmaals aan dat met ingang van 1 Juli a.s. het porl der gewone brieven, dus van ten hoogste 20 gram 7r/s in plaats van 10 cent zal bedragen. Geen Mynexploitatie. De werkzaamheden aan de diep boringen in het mijnveld in de midden Limburgsche gemeente Herkenbosch, zijn thans geheel afgeloopen de boo torens zijn Ihans geheel afgeloopende boortorens zijn verzonden. Ook de ruim een half uur lange waterleiding is uit gebroken. De eerst hooggestemde verwachtingen voor mijnexploitatie in deze streek, blijken alzoo voor de naaste toekomst niet bijzonder gunstig. Nieuwe Exportslagerij. Het ligt in het voornemen der Weer ter Verkoopvereeniging »St. Antonius"1 binnen afzienbaren tijd met, den bouw harer Exportslagerij, welke men voor nemens is aan den Parallelweg te doen verrijzen, een aanvang te maken. De aanbesteding hiervoor heeft plaats op Zaterdag 16 Juli. De blinden van Grave. Naar de L. K. verneemt zullen da blinden uit het blindengeslicht «St. Henricus" te Grave (NB) een tournée maken door Zuid-Limburg en de Mijn streek van 2 tol 9 Juli a s. In ver schillende plaatsen zullen door de blinden concerten gegeven worden. Ook Weert „bewerkt". Door Belgische annexionisten. Men meldt uit Weert: Zaterdagavond zijn verschillende Bel gen per auto en per fiets over de grens gekomen. Zij hebben in de gemeente Weert op verschillende plaaten biljetten aangeplakt waarop het volgende te lezen stond: «Limburgers en Brabanlers, laat niet langer uw belangen opofferen aan de hebzucht der Ajnslerdamsche en Rotter damsche kooplieden, die alles doen wa in hun macht is om u te verdrukken en te vernederen. Wij, Limburgers en Brabanters, die onder immer grooter wordende verdrukkingsmachten, hopen dat al onze broeders, wanneer het uur der bevrijding zal slaan, hand in hand zullen gaan en alles opofferen tot het afschudden van dit Ondragelijke juk voor de bevrijding van godsdienst, land en volk en weten zeker, dat de Belgen waarvan wij zijn weggerukt gelijk een kind van zijn moeder, ons zullen steu nen om ons uit de slavernij te bevrijden, Harten hoog, lev6 Brabant en Limburg, meester zijner toekomst." Het Brussel8che blad de «Nation Beige" meldde het bericht reeds in kleuren en geuren in z'n Zondagochtend blad en teekent hierbij aan «In alle plaatsen las en besprak het volk dezen oproep met sympathie, tot de biljetten op last der autoriteiten werden afge scheurd. Te Weert had men 't plaatse lijk agentschap van de Limburger Koerier, een verwoed anti-Belg-isch orgaan geheel volgeplakt met deze biljetten tot groote vreugde der bevol Het blad voegt er nog bij, dat dezelfde biljetten ook zijn aangeplakt te Budel, Itlervoort en Hunsel. Is „radio" muziek? Een houder van een melksalon in Gouda is in hooger beroep gekomen tegen een vonnis van den kantonrech ter, aldaar waarbij hij wegens over treding van de politie-verordening is veroordeeld tot f 3 boete subsidiair 1 dag hechtenis. Verdachte heeft zonder toestemming van den burgemeester in zijn melksalon muziek laten maken Geen muziek, zei verdachte, 't Was radio.... U schakelt het toestel toch in, meende de officier. Ja, zei verdachte; maar je moet maar afwachten wat je krijgt. (De radio 1 even wonderlijk als het leven zelf 1) De officier meende dat verdachte schuldig is omdat hij «radio muziek" dat toch zeker muziek is in zijn melksalon heeft «toegelaten". Spreker requireerde bevestiging van het Kanton- rechterlijk vonnis. Terloops memoreerde hij, dat eenige rechtscolleges in derge- ijke zaken veroordeelingcn hebben uitgesproken terwijl andere de ver dachten hebben vrijgesproken. Het zal wel eenigen tijd duren voor het hoogste college een beslissir-g zal geven want de zaak die thans voor den Hoogen Raad is, zal wegens vorm-gebrek moe ten worden vernietigd. Fabrieksongeluk te Honncf. In de chemische fabriek van Geerling i Hoch te Honnef in de provincie Hessen-Nassau gelegen, heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. Een blikslager, die werkzaamheden ver richtte aan een benzol tank, werd door de uitstroomende gassen verrast en verloor het bewustzijn. Een chemicus, die hem hulp wilde bieden, werd eveneens bewusteloos, evenals de directeur van de fabriek, die ook nog getracht had de beide mannen te redden. De drie slachtoffers konden slechts als lijken geborgen worden. Een vierde arbeider, die reddings pogingen wilde doen, bracht het er levend af, hetgeen hij dankte aan de omstandigheid, dat hij reeds in onmacht iel, vóór hij de tank had bereikt. Waarschuwing van den Plantenziekten kundigen Dienst aan de bezitters van tuinen, boomgaarden en kweekeryen. De inspecteur, hoofd van den Planten ziektenkundigen dienst N. van Poeteren schrijft Reeds meerdere malen heb ik ge waarschuwd tegen de practijken van lieden, die voorgeven in staat te zijn allerlei zieke boomen en andere ga wassen dooreen behandeling ie genezen, maar die in zeer veel gevallen niets nders doen dan een volkomen waarde loos middel toe te passen, voor welks aanwending zij gewoonlijk een flink bedrag berekenen. Na deze practijk op een plaats zeer korten lijd ie hebben uitgeoefend, verdwijnen zij maar be ginnen dit voor hen winstgevend bedrijf weer op een andere plaats. Zeer kort elkaar heb ik drie berichten over dergelijke gevallen ontvangen die betrekking hadden op de genezing van iepenboomen, die leder, aan de lood glansziekte en van zieke vruchtboomen. Het is uitgesloten, dat een behandeling tegen deze ziekle eenig resultaat kon opleveren, terwijl in een geval daarbij nog «bacterie mest" werd verkocht In verband hiermede wil ik nogmaals alle bezitters van tuinen, boomgaarden en kweekerijen waarschuwen legen de praktijken van lieden, die onder de voorspiegeling van mooie resultaten te zullen bereiken, behandelingen toe passen, die, geheel of vrijwel geheel waardeloos zijn. Indien dergelijke personen hun diensten aanbieden raad ik belang hebbenden aan, onder overlegging vsn zieke plantendeelen aan het hoofd bureau van den Plantenziektenkundigen dienst te Wageningen of aan een der op andere plaatsen werkzsam gestelde ambtenaren van dien Dienst advies te vragen omtrent de voorgenomen be bestrijding. Vooraf moet degene, die zich voor de behandeling aanmeldt, dan opgeven, waarmede en op welke wijze hij die behandeling wil toepassen. Terwijl hij controle moet toelaten op de doorhem gebruikte middelen. Alleen onder deze voorwaarden late men lieden toe tot het uitvoeren van bespuitingen en andere beslrijdings- ethoden bij vrucht en andere boomen en planten. laat OVALiNE Uw fornuis en kachel poetsen. 3 maal zwarter, 't halve werk. 10 cent per groote doos. waschketels met koperen binnenkutel fornuizen, mantelketels, bascules en gewichten, huishoudelijke artikelen GEBR. LUCASSEN LEUNEN jegens Uw eige lijkf voeten is mei ZEKER niet betaald een JUF verwijdert Likken eelt en hardhejn de huid gemakkei ndei pijn en afdoeni Een tractor met een paard bespannen. De tractor wordt door vele landbou wers in den Haarlemmermeerpolder als trekkracht in het land gebezigd. Om van het eene naar het andere land te komen, gebeurt het nog al eens dat met zoo'n tractor over den weg moet worden gereden Hoewul dit echter in den regel maar over 'n kleinen afstand plaats vindtt valt dit krachtwerktuig, wanneer 't op den weg in werking is, direct onder do bepalingen der wegenbelastingwet. V. d. S. aan den IJweg te Haarlem mermeer kwam op de idee om de machine bij het vervoer over den openbaren weg niet in werking te brengen, maar er een paard voor te spannen, teneinde op deze wijze den tractor op z'n bestemming te krijgen en daardoor van de wegenbelasting die voor dergelijke machines nogal hoog schijnt te zijn, vrij te komen. Toch werd hij deswege door de politie bekeurd. In lanJbouwkringen wordt het resultaat hiervan met belang- Gedurende onze Zomer-Opruiming worden ie I SPOTKOOPJES in Ledikanten en Bedden gd BEZOEKT DEZE AFDEELIf zeer voordeelig in Pj p- 5.48 en eiken geschilderd spotgoedkoop zware kwaliteit 9 30 in eiken geschilderd in P. P. en eiken geschil derd spotprijs 110 x 55 130 x 60 140 j 10 jaar garantie 15 jaar garantie I met spiraalmatras op deze 22.0O I led kanten 15 jaar garantie. 2,, Zeer voordeelige aanbieding in best uit Bed, peluw, 2 kussens gevuld met Is kwalite 75 x 180 90 x 190 120 x 19( prima linnen stores of damast I gevuld met droog gemaaid zeegras KOOPT NU bestaande uit Bed, peluw, 2 kuss spotprijzen 32 80 24.80 1 Ude bij ons gekochte goederen worden per eigen auto aan huis bezorgd.

Peel en Maas | 1927 | | pagina 6