Tweed© van nFSlL II MAAS WRIGLEYS !K. Het Onze Vader. Grootmoeder, moeder en dochter. FEUILLETON dm®» IMijnAiïdt's \zemuuAoü^Sdten Ingekomsn en vertrokken personen. Uw Meisje merkt het heel goed, Gemengde Berichten. ZATERDAG 18 JUNI 1927 48e Jaargang. No. 25 ff In »Het Vaderland" heeft onlangs een interessante polemiek geslaan tu8schen een ^Grootmoeder" en een Kleindochterde een schreef over de voortreffelijkheid van den tijd van vroeger, de ander over het goede van onzen modernen tijd. Maar het aardigste en het meest verheugend in deze pole miek was, toen er zich »een jonge moeder" in mengde. Deze vooral wist hier rake dingen te zeggen, die wel een oogenblik het overwegen waard zijn. »Kleindochtertje", schreef deze, we moeten een belangrijken facior niet vergeten in de opvoeding van onze handwerkende op een man wachtende groot- en overgrootmoeders ze leerden weinig eischen te hebben. Zij die weinig eischen, zijn gewoon lijk degenen, die het best weten te geven. En dit laatste.... het is nu eenmaal de speciale roeping van ons vrouwen. Iedere vrouw is in de eerste plaats moeder, en dit beginsel moet zij leeren door te voeren in haar gansche leven. Het klinkt vreemd, maar daar zijn zelfs geen kinderen voor noodig. De vrouw die in een gebaar van teedere liefkoozing een bloem, die zij mooi vind, door haar vingers laatglijden, is moeder op dat oogenblik, al beseft zij het zelf niet. Het is dat gebaar van toegewijd geven, dat onze grootste kracht is. Dat kan een vrouw overal te pas brengen, zelfs in de gewoonste dingen, zelfs in haar pleiziertjes. Misschien verstonden onze groot- en overgrootmoeders, in haar bekrompen leventjes, deze kunst beter dan onze a.s. moeders. Heil onze jonge generatie van vrou wen, die zoo moedig het leven in al zijn schakeeringen tracht te aanvaarden, zoo vervolgt dan deze »jonge moeder", maar in Godsnaam vergeet niet ons speciaal voorrecht, het zachte, teedere gebaar van gevende liefde. Laat zelfs de strijd om het bestaan ons niet ver groven en vooral tracht geen copie te worden van de mannen, dat werkt zoo belachelijk en onaesthetisch l Als ge aan hen een voorbeeld wilt nemen, doet dit dan niet in sigaretjes rooken en losheid van zeden (dat misstaat hun immers ook), maar let liever op hun kracht, moed en energie en tracht die toe te passen, niet in hun zaak, maar in de onze. Laat den mannen hun arbeidsveld, er zijn heusch voldoende eminente krachten, volkomen voor hun taak berekend, maar de wereld schreit om eminente vrouwen, berekend voor haar taak, haar moedergevoel overal in te laten doordringen. De klacht onder onze jonge vrouwen is tegenwoordig algemeen, dat 't heel mooi is verheven over het moederschap te schrijven, maar dat zoovelen van die jonge vrouwen de heilige moeder- taak opzettelijk wordt onthouden, omdat de jonge mannen er niet meer aan denken haar tot vrouw te kiezen. En waarlijk dagelijks om ons heen zien wij flinke, knappe, aanvallige jonge meisjes, die door karakter en aanleg voorbestemd zijn om een man gelukkig te maken, maar die toch veroordeeld worden zielig en eenzaam door het leven te gaan en nooit tot het moeder geluk te komen. Maar zelve denken zij er niet aan, dat zij zelve hier ook eenigszins schuld van zijn, door den jongen man in zijn maatschappelijke positie te verdringen, waardoor hem vaak het huwelijk on mogelijk wordt gemaakt. Onze tijd gaat trotsch op het zelfstandig werkend jonge meisje, maar hoe dikwijls ge schiedt dit zelfstandig werken, niet noodgedwongen, maar om zich onaf Onze Vader, die in den hemel zjjt.. Het kind lag sedert den morgen in doodstrijd. De tandjes bleven vast op elkander geklemd, de adem ging zwaar en rochelend, terwijl de blauwachtige lipjes licht waren opgetrokken. 't Was huiverachtig stil in de kamer. Niemand sprak een woord, uit vrees het zwakke levensglimpje te dooven. De avond viel in lange, vale scha duwen en het was den huisgenooten alsof de dood hun uit alle hoeken der kamer reeds aangrijnsde. De vader, Everard Dimier, zat onbe weeglijk op een stoel en staarde onaf gebroken op het lijdende kind. Met bovende handen woelde hij in zijn langen baard en fluisterde als tot zich zelf sprekend»Ach, hoe is het toch mogelijk, hoe is het toch mogelijk De huisbewaarster, moeder Martin, had reeds voor de zooveelste maal herhaald aan wie het hooren wilde »Mijn kleine Tini heeft het eerst 't gillen en den val gehoord.... Loop moedertje, gauw, zoo zeide zij, daar valt weer zoo'n bengel van de trappen." Zij beefde, zoo was zij geschrokken, het arme kind. Ik liep wat ik kon... En daar zag ik in een Schotsch geruit jurkje, een hoopje liggen met blonde krullen... O, mijn God, ik had Staat alles U tegen? Gebrek aan eetlust Verstopping Slechte spijsvertering en alle voedingsstoornissen moeten spoedig zwichten voor. Foster's Maagpil- len, die uw geheele or ganisme verkwikken. Roster's Maagpillen Alom verkrijgbaar f 0.65 per flacon. hankelijk te maken van huis, zelf zich de luxe te kunnen permitteeren van zich duur en modieus te kunnen kleeden, wat den jongen man voor een moment van flirtation misschien wel behaagt, maar dat hem toch afschrikt om met zoo'n duur, verwend en veeleischend meisje als vrouw het huwelijk in te gaan. Dat is wel de keerzijde van niet meer als vroeger, zooals onze moeders en grootmoeder thuis met 'n handwerkje te moeten wachten op een man. Als de vrouwen toch maar beseften, hoe enorm groot haar macht is, meent de Jonge Moeder. Hoe weinig is het begrip daarvan nog doorgedrongen. Ja, wel de macht ten kwade, daarover staan vooral in de Fransche letterkunde, boekdeelen vol geschreven. Maar die ten goede E.i toch, is wel één waar lijk groot man, die zijn grootheid niet ten slotte terugbrengt tot de inspiratie of hulp van een vrouw? Was 't in verband hiermede niet treffend, dat de Burgemeester van Amsterdam, to8n hem dezer dagen ter gelegenheid van zijn herbenoeming als hoogslen en eersten magistraat allerwegen uit den Raad woorden van waardeering werden toegesproken, hij spontaan getuigde dat hij uit deze bouquet van hulde één bloempje wilde plukken voor zijn lieve en trouwe gade, die hem bij zijn zware en verantwoor delijke levenstaak steeds zulk een hartelijke hulpe en steun was geweest. 't Lijkt misschien niet aanlokkelijk voor onze hedendaagsche jonge vrouwen om weer terug te worden gedrongen tot de tweede plaats, waar ze zoo dapper en zoo volhardend hebben gestreden om de eerste. Tot ze weer gaan inzien en beseffen dat 't geen tweede plaats is. Zijn de fundamenten niet minstens evenveel als het gebouw, dat er op rust. >Wij, meiske," getuigt de Jonge Moeder tot het moderne kleindochtertje, »dat zoo wakker opkomt voor de vrij heid van uwe sexegenooten, wij zijn het fundament." »Op ons rust het gezin en op het gezin de gansche maatschappij. Hoe beter de vrouwen van een land, hoe hooger het peil van beschaving." En dit peil onzer moderne beschaving heeft wel noodig dat 't wat omhoog gehaald wordt. Wij hebben deze week elders in dit blad geschreven overeen boek, vol van de tragische levens problemen van onzen tijd, een boek geschreven door een ionge vrouw, wier naam en titel van het boek wij ter respecte van onze lezers opzettelijk verzwegen. Dr. Rilter van het »Utrechtsch Dag kalmeeren U en houden Uu/geest helder I Buisje75qJ.Bij Apoth.en Drogistën. blad", die een fijne criticus en psycho loog is, getuigde ervan »dit boek is onfatsoenlijk, wij roepen de censuur te hulp, dat het niet kome onder de oogen, die den hemel nog kunnen zien". Maar de geest die het schreef heeft de bedoeling gehad te zeggen ver worden wereld, herken uw aangezicht l" Dit boek noemt hij een schreeuw van smart, een kreet van ontzetting over de schijnheiligheid, de gemeene sexueele brutaliteit, den moord op het leven en de liefde, die onze Nieuw- Malthusianistische maatschappij in haar goddeloosheid bedrijft. »En wij hebben ons, vol schaamte afgevraagd zoo besluit Dr. Ritter, wanneer niet een ploert, maar een schrijfster met edelen aanleg en be gaafdheid, geen ander middel meer kent om ons de zonde van onzen tijd te openbaren is het dan niet ver ge komen met ons En daarom lijkt 't ons, bij al deze zedelijke verwildering om ons heen, toch hoopvol, dat een jonge vrouw uit vrijzinnige kringen openlijk in een mondain Haagsch blad als »Het Vader land" durft te verklaren ik ben zelf een enthousiast voorstandster geweest van d8 losse kleeding van tegenwoordig, die de vrouw de vrije beschikking geeft over haar lichaam, maar waarom een beschaafd en ontwikkeld jong meisje zich vaak uitdost en gedraagt als een publieke vrouw, is mij al even onbe grijpelijk als de overdreven zedigheid in kleeding van onze voorouders. De vrouw is tegenwoordig beter dan haar kleeding, vroeger juist andersom. Wil len we hopen, dat spoedig de tijd komt, dat de kleeding de uiting van haar waren aard zal wezen, dat men »de vrouw kent aan haar kleed". 't wel kunnen uitgillen... Was het er nog een van die anderen geweest daar boven, van dat liederlijk tuig... die zouden er wel overheen gekomen zijn. Een van die arme wurmen had ik gaarne een overgang naar den hemel gegund. Maar uw Abel. Uw eenige... Neen, dat is al te hard I Ik mag er niet aan denken l... Doch wat helpt al dat gejammer, er is niets aan te doen, men moet het eenvoudig nemen zooals het komt, geluk en ongeluk, voor- en tegenspoed. Zoo zegt mijne Tini. Ik geloof, dat Onze Lieve Heer ons de kinderen maar leent... Hij geeft ze ons, en wanneer de lijd verstreken is, komt Hij weer en neemt ze tot zich. Denkt ge, dat ik mijne Tini graag afsta, die met den dag lijdender en zwakker wordt en het zeker niet lang meer maken zal?... Ach God... en toch In Godsnaam l Everard hoorde niets meer. Men had hem het ongeluk reeds in alle bijzon derheden en in alle kleuren verhaald. De trap was steil, de leuning slechten zwak, het kindje was van de uitgesleten trappen afgegleden en naar beneden gestort. Abel, zijn jongen, hoe was het toch mogelijk I 't Was om er krankzin nig van te worden. Die vijandelijke inval van den dood, om zoo in zijn huis kinnen te dringen, waar enkele uren geleden nog alles licht en vreugde was. 't Was hem als zag hij den dood reeds op den drempsl der kamer staan, grenzend en loerend naar het bedje, waar zijn kleine lieveling bewusteloos nederlag, dien hij tot buit had verkozen. Terug l Nog is het mijn eigendom. Gij zult hem niet hebben. Ik, Everard Dimier, zal er mij tot het uiterste tegen lageïaadsa Mifcfosllagia. Versterkt uw nieren Werp dat lustelooze, afgematte gevoel ran u, en herwin uw gezondheid en energie door uw nieren te helpen om de schadelijke en kwaaddoende vergif ten uit uw bloed te fiitreeren. Maak uw leven weer tot een lust l Die pijn in de lendenen, die urinestoornissen, dat vermoeid, zenuwachtig, uitgeput gevoel, die hoofdpijn en duizeligheid kunnen alle t6 wijten zijn aan nier zwakte, en deze kan overwonnen wor den. Piekeren helpt u niet Word flink en gezond door het gebruik van Fos ter's Rugpijn Nieren Pillen. De tijd bewees, dat dit specifieke niergenees middel aan de nieren juist die verster kende hulp geeft, die zij noodig hebben en deze organen bijstaat om het bloed volkomen en terdege te zuiveren. Door nieuwe kracht aan de verzwakte nieren te geven, kunnen Foster's Pillen kwellende nierverschijnselen als rheu- matiek, ischias, spit, waterzucht, nier steen en blaasontsteking verlichten en voorkomen. Duizenden in Holland danken hun tegenwoordige goede gezondheid aan de genezende eigenschappen van dit niei middel. Begin nog heden met het gebruik en zie hoe snel gij een flinke gezondheid kunt herkrijgen. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket Jet hier vooral op) bij apotheken en drogisten f 1.75 per flacon. 37 van 3 tot 10 Juni INGEKOMEN Ch. C Stap, raarechaussée, Langstraat 31c van Horst. P. W. de Bruijni, dienstknecht, Leunen K 91 van Sevenum. A. A. M P. Arts, dienstbode, Stations. verzetten I Wat beeft de dokter gezegd vroeg hij haastig en wendde zich tot zijn vrouw, die aan het voeteneinde stond, schreiende, met haar zakdoek vast tegen de lippen gedrukt, terwijl zij afgebroken gebeden stamelde. Bij de stem van haar man sidderde zij en mompelde Dokter Meunier was bij juffrouw Sabine, hij is dadelijk naar beneden gekomen en heeft hem onderzocht. Hij was slechts licht gekwetst. Hij sprak van innerlijke kneuzingen... Bloedop- hooping in de hersenen.... weet ik hetjl Ik begrijp het aldood of krank zinnig 1 zeide Dimier bitter. Hij zei ook nog, dat sterk-nerveuze aandoeningen dikwijls oorzaak kunnen zijn van die doodgelijkende wezenloos heidhij had reeds enkele gevallen zoo meegemaakt. Wij moesten afwach ten en zachter voegde zij eraan toe en bidden, Everard, bidden. Een honend, akelig lachen weerklonk en daarna de ruwe woorden Loop naar den duivel met je bidden. Tot wien moet ik bidden De bewaarengelen van jului schijnen te slapen, terwijl de kinderen hun nek breken en omkomen I Bid tot God, den Almachtige 1 Och, houd op met je gezeur, ik heb het nooit gedaan toen wij in vrede en voorspoed leefdenwaarom zou ik Hem dan nu om genaden gaan bedelen, nu het ongeluk ons komt overvallen Neen, dat zou niet conseqnent wezen, Wie gelooft, mag bidden 1 Gij weet wel hoe het in dat opzicht met mij gesteld is. Hij zweeg. al zegt zij het natuurlijk liever niet. Zonder een frisschen mond en een aangenaam riekenden adem kan men haast niet prettig met elkaar omgaan. Het ia zoo gemakkelijk Uw mond en adem frisch te houden. Een geregeld gebruik van WRIGLEY's P.K.- kauwbonbons kost U bijna niets, terwijl elke nasmaak van eten, drinken en rooken erdoor verdwijnt. Bovendien bevorderen P.K.-Kauwbonbons de spijsver tering, reinigen de tanden en maken het tandvleesch stevig. HH-23 si KAUWB0NB0NS/ VOOR JONG EN OUD weg 19 van Maasbree. Th. Gh. Buiting, dienstbode, Eind straat 10 van Veldhoven. P. Nent, dienstknecht, Ysselsteyn I 26a van Asperden. B, E Meijer, z.b., Henseniusplein 13 van Dinxperlo. V. M. J. Herckenrath, molenaar, Merselo M 28 van Rosmalen. M. H. G. V. Janssen, winkeljuffrouw, Grootestraat 14 van Echt. H. Schuman, dienstknecht, Paterslaan 1 van Bergen (L W. Eibers, dienstbode, Heide L 29 van Meerlo. A. J. Fransen, dienstknecht, Hofstraat 9 van Maashees. L. Janssen, dienstbode, Merselo M 63 van Maashees. L. P. A. v. Dommelen, dienstknecht, Loobeek B 16 van Maashees. J. A. Molmans, dienstknecht, Merselo M 55 van Vierlingsbeek. A. v. Horik, schaapherder, Akkerweg 2 van Deurne. P Wagemans en echtg z.b. Willems straat 2 van Arnhem. J. Verheyen en gezin, opperman, Willemsstraat 4 van Horst. W. C. Relouw, dienstbode, Groote Straat 24b van Nijmegen. P. J. Pelzer en gezin, landbouwer, Merselo M 2 "an Horst. P. G. Peeters, dienstbode, Hagelweg 2 van Maasbree. A. G. Haenen, z.b., Marktstraat 2a van Venlo Min, z.b., Merseloscheweg 9 van Asten. F. Ingenpass en echtger.oote, opper man, Langstraat 52 van Meerlo. L. Kurstjens en echlgenools, land bouwer, Ysselsteyn N 2 van Brunssum. E. W. H. Dekkers, z.b., Merselosche weg 4b van Eindhoven. W. G. M. v. Ass, z b., Ysselsteyn N 3b van Uden. VERTROKKEN W L. Weijs, z.b., naar Sevenum. A. M. G. Dierx. religieuse,naar Gent. F. M. Tillemans, z.b., naar Wanroy. Zijn vrouw had hem begrepen, helaas, maar al te wel. Sedert dien ongeluk- kigen avond, nooit zou zij het ver geten toen hij zijn oudste met schimp en smaad uit het huis had gejaagd, hadden zijn gebalde vuisten zich "ooit meer in een verzoenend gebed tot God gevouwen. De haat, de afkeer zat te diep. In de vensternis teekenden zich twee donkere schaduwen tegen het laatste zinkende daglicht, dat schaarsch door de kleine ruiten naar binnen viel. Eveline Dimier leunde, zacht schreiend tegen den schouder harer oudere vriendin. De dikke, zware vlechts hing over haar rug, half verward en losgewoeld door het gejaagde loopen bij het zoeken naar haar vader, toen het ongeluk gebeurd was. Angstig drukte zij zich aan tegen haar oudere gezellin, alsof zij bij deze steun en hulp kon vinden. Mona Liza Daniël was een zeldzaam aantrekkelijk wezen, met donkere, licht krullende haren, die eenvoudig gescheiden waren, en schitterende, van geest getuigende oogen ia een etherisch- bleek gezichtje. Zij volgde in stilte den geheelen, heimelijken strijd van den woedenden man En haar medelijden gold minder de twee vrouwen, die in alle nederig heid zich onderwierpen aan God, dan den ongeloovige, die halsstarrig weiger de om aan te kloppen en hulp te zoeken bij een Hooger Wezen. Zij trad op hem toe en sprak met haar klare, klankvolle stem: Mijn heer Dimier, gij zegtwie gelooft, mag bidden. Kan men niet, zonder zijn ideeën daarom prijs te geven, bet H. Wijdingen. Z. D. H. Mgr. Laurentius Schrijnen, bisschop van Roermond, diende Zater dagmorgen in de kerk van het Groot Seminarie de H. Wijding van het Sub diaconaat toe aan de volgende heeren van het Groot Seminarie. M. Arts, HortsV. Boosten, Maas tricht P. Castermans, MaastrichtTh. Geelen, Sittard A. Janssen, Venray; J. Lanckohr, KerkradeA. Lebens, Munstergeleen B. Palla, Szoinok (Hongarije); A. Peeters, Weert; F Peeters, VeldenTh. Pol, VenloJ. Spee, BlerickJ. Schreurs, Haelen P. v. d. Sterren, Baarlo E. Thissen, SittardA. Tijssen, Wessem L. Ver sterren, Meerssen. De herclassiJicatie. In verband met de plannen van de regeering de Limburgsche gemeenten in een lagere klasse te stellen, dan waarin zij zich tot dusver bevonden, zou, zooals bekend, op Zondag te Sittard een massale protestmeeting gehouden worden, waar o.a. het Tweede Kamer lid Dr. Moller zou spreken. Naar wij vernemen, zal deze meeting niet doorgaan, daar Dr. Moller de zekerheid kan geven, dal de regeering nader besloten heeft geen enkele Lim burgsche gemeente in een lagere klasse te plaatsen dan waarin zij zich op het oogenblik bevinden. Chamberlin over Helden gevlogen De heer K. uit Helden-Grashoek be richt aan de N.V.G Terwijl ik Maandagmorgen (2e Pink- geloof een weinig tegemoet gaan Ver ondersteld, dat wij ons hulpeloos in een eenzame streek bevonden, zouden wij dan niet zonder ons zelf daardoor te vernederen, eenige schreden mogen wagen tot aan de naaste deur eener menschelijke woning? Krijgen wij op ons herhaald kloppen geen antwoord, welnu, dan keeren wij ietwat ootmoe diger en treuriger terug, doch de toe stand blijft dezelfde, hij is er na onze poging niet beter, maar ook niet slech ter op geworden. In de meeste geval len evenwel wordt ons op ons kloppen open gedaan. Bidden is in mijne oogen Onzen Lieven Heer tegemoet gaan en Hem gelijktijdig tot een antwoord ver plichten.. wanneer Hij het hoort I En is het huis onbewoond, dan ligt er heelemaal niets vernederends in, zonder balsem op de wonde verder te gaan. Doch wie geloovig bidt, klopt aan de hemeldeur en heeft de zekerheid dat hem wordt opengedaan. Everard Dimier keek haar aan en haalde de schouders op. Ik wil niet, antwoordde hij ruw. En wanneer er een God bestaat is het beter, dat hij niet hoort wat ik Ham te zeggen heb, en gij eveneens. Mona Liza zeide niets meermet diep medelijden zag zij naar den man voor haar. Heeft dokter Meunier nog gezegd, wanneer hij terugkomt vroeg zij zacht aan Eveline. Ja, wij behoeven maar even te schellen, hij is beneden en gaat niet uit. Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1927 | | pagina 5