V. PYLS 'itteSter 10 cent AbdüsïrooP Wenscht Wenscht Oude kunst te Horst Kom de natuur te hulp! Rijwiel pad Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Volksbelang OOSTRUI iAIWUAt U Mb \m gij goede gij goede oisTTV^kisroEisr een" pbachtsortebeino iisr Katoenen Jongenspakjes en BlousenKruippakjes, Katoenen Meisjesjurken Het nieuwste in Heeren Stroohoeden, Dameshoeden, MantelsRegenjassen enz. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. der Pastoor Greymans en het Apostolaat des Gebeds Openluchtspelen te OVERLOON. „JOZEF IN DOTHAN" De Kippenhouderij op het platteland Pruimtabak Provinciaal Nieuws Aanvang Zomertijd. Turfsteken. 48e Jaargang. No. 2c steunt dan steunt dan PEEL MAA PRIJS DER ADVERTENTIEN1—8 regels 60 cent, elke regel meer 7'/» ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA. VAN DEN MTJNCKHOF Telefoon 51 VENRAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ct., per post 75 een* voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling, afzonderl. nummers 5 een1 Oroote Straat 14. Telef, 10 Venray 'TV.vfrut Al is het dan ook, dat wij met weemoed en droefheid in 't hart onzen goeden, onvergetelijken Direc teur, heer Pastoor Oreymans geden ken, toch blijft ons een blijde her innering aan de laatste zelatricen- vergadering van 24 April 1.1., waarop Mijnheer Pastoor met zulk een geest drift sprak over de devotie tot het H. Hart en de toewijding der huis gezinnen aan Christus Koning „Laten wij ijveren, dat in de Juni maand geen enkel huisgezin achter wege blijve om zich toe te wijden aan het H. Hart" was zijn laatste opdracht aan ons zelatricen. En daarom zullen wij het als een verplichting op ons nemen, om deze hartewensch van den overledene in vervulling te doen gaan. Dan zal voorzeker de devotie tot het H. Hart, waarvoor Pastoor Orey mans zoo ijverde, in onze parochie blijvend gevestigd zijn en dit zal 'i schoonste blijk van dankbaarheid zijn, dat wij hem kunnen geven voor al het goede, dat hij voor ons ge daan heeft. Leden van het Apostolaat des Qe- beds, als Mijnheer Pastoor U nu nog persoonlijk kon vragen U toe te wijden aan het Goddelijk Hart, zoudt U het weigeren Van uit den hemel roept Uw Pastoor U toe „Geeft U aan het H. Hart, ijvert voor de eer van Christus-Koning, er zal zegen rusten op uw huisgezin en uw loon zal groot zijn in den heme! door A. F. VAN BEURDEN. De parochiekerk van Horst bezit onder meer merkwaardige kerkmeu- belen, antipendia, kazuifels en beef den, ook een stel kastdeuren, die aan de oorspronkelijke bestemming van vleugeldeuren van een altaar, reeds lang onttrokken zijn. Zij doen nu dienst als deuren eener gewadenkast en wij mogen verheugd zijn, dat zij op die wijze nog bewaard zijn gebleven. Ze had den ook, evenals de mooie bronzen schenkketel te Castenrav voor een nieuwen vloer verkwanseld kunnen zijn. (1890) De eene deur bevat vier tafereelen uit het leven van St. Eligius of Sint Eloij, den patroon der goud- en ijzersmeden, de andere vier tafereelen uit het leven van den H. Bernardus die in de Munsterkerk en de Abdij van Roermond zoo hoog vereerd werd. Zoowel uit de samenvoeging dier beide heiligen, tevens als uit den vorm der deuren, die vrijwel over eenkomt met dien van een bestaand zijaltaar in de Munsterkerk, zou men kunnen afleiden, dat het uit Roer mond afkomstig kan zijn, waar inder tijd door de Franschen alles verkocht is en aldus verspreid. Maar daarover zwijgt de historie en kan men zich tot vermoedens bepalen. Het schildermerk op de paneelen is goed bewaard en dateert uit de XV Ie eeuw, blijkens de enkele laat- gothieke bouwvorpien en de renais sance bogen en kolommen. Het moet wet door een Zuid-Nederlandsche meester vervaardigd zijn. De schil dering van het merkwaardige leven van St. Eligius is zeer aanschouwelijk voorgesteld. De H. Eloij is in Nederland zeer geëerd en de vier indeelingen van het paneel herdenken zijn kunst vaardigheid, 2e zijne standvastigheid in de deugd, 3e zijne milddadigheid en 4e zijn verheffing tot bisschop. Laten wij een blik werpen op dit leven, dat zoo rijk was aan opofferen de liefde en priesterlijke deugd. Eligius is in Cadillac geboren; zijne ouders gaven hem verlof zijn kunst aanleg te volgen en goudsmid te worden. Hij kwam bij meester Abbo in de leer. Bobo, de schatmeester van Koning Lotharius II van Neustrië bracht hem aan 't hof, omdat hij zijne kunstvaardigheid gezien had. Hij moest voor den koning prachtige zadels maken me! edelgesteenten versierd, wat op 't Horster paneel voorgesteld wordt. Verder ontwierp hij en maakte voor den koning twee troonzetels, waar van er nog één bewaard is. Hem was er maar één besteld, maar hij maakte er voor dezelfde som twee. De koning, getroffen door zijn rede lijkheid, benoemde hem tot zijn muntmeester en op de munten van Dagobert 1 Ciovis II vindt men her haaldelijk zijn naam. Eloy ontwierp nog vele heiligen- schrijnen, grafversieringen en lijk kisten, onder welke die van den H. Martinus. Daarbij verscheen hij veel aan het hof, maar vergat het gebed en het geven van aalmoezen niet. Een volgend tafereel doet zien, hoe hij aan kreupelen, armen en weezen giften uitdeelt. Van koning Dagobert I kreeg hij een groot huis te Parijs ten geschenk maar veranderde dit in een vrouwen klooster. In Limoges stichtte hij met steun des konings eene abdij voor monniken. Hij steeg langzamerhand in aanzien maar bleef nederig en kuisch. De derde voorstelling geeft in Horst te zien, hoe de duivel hem in zijne smidse bekoorde in de gedaante van eene schoone vrouw. Hij greep een tang, die in 't vuur lag en kneep den duivel de neus af. Dit volksver haal is hier ook in beeld gebracht. De twee Bisschoppen aan het hof, de H. Theodericus en de H. Sulspi- cius, door zijne deugd getroffen, leidden hem tot den priesterstand op, wijdden hem tot priester en Zondag voor de bidweek in 640, wijdden ze hem tot bisschop. Het vierde tafereel in Horst stelt die plechtigheid voor. Men zal overtuigd zijn van de waarde van deze paneelen. St. Eloij ging eerst de discipline in -zijn diocees herstellen en vervol gens met behulp van een losgekoch- ten slaaf Tileunus de Vlamingen bekeeren. 1 December 659 stierf hij, 70 jaar oud, na een leven vol werk zaamheid en opofferende liefde. Zijne reliquien worden te Noijon vereerd. Hij werd spoedig een veel vereerde heilige, nadat verschillende wonderen aan zijn graf geschied waren. Niet te verwonderen is het, dat 't volk later allerlei wondere verhalen samenstelde, waarvan St. Eloij het middenpunt was en die ten doel hadden zijn nederigheid te eeren. Een hoefsmid was kundig in zijn vak, had boven zijn smidse uit hoog moed een bord gehangen: meester der meesters. St. Eloij kwam langs en zag het uithangbord. Hij wilde den smid eens een les geven, die hem voortaan tot nederigheid zou stemmen. St. Eloij trad de smidse binnen en vroeg den smid of hij niet eens eenige uren bij hem kon werken, vooral omdat hij den meester der meesters was. Goed, zei de smid, maar eerst maakt gij een proef, want ik wil niet iedereen in mijn smidse hebben, daarvoor staat mijn naam te hoog. Daar komt een boer met een paard, dat beslagen moet worden, zegt de smid, toon uw kunst daar aan maar eens. St. Eloy doet een schootsvel voor vraagt ijzer, tang, mes, hamer en nagels en begint. Hij trekt de oude hoefijzers er met een handigheid af, smeedt in een oogwenk vier nieuwe, terwijl de smid er starend bij staat. Dan keert St. Eloij zich naar het paard, tilt den achterpoot omhoog en snijdt met 't mes door een forschen zwaai den benedenpoot af, zonder dat 't bloed te voorschijn komt. De smid is met ontzetting geslagen, St. Eioij stoort zich daar niet aan, slaat met een paar krachtige slagen het ijzer aan den poot, drukt dezen weer zonder opzien en passend op zijn plaats; 't paard tilt reeds den andere poot op en deze volgt den eersten. Zoo gaat 't met alle vier. St. Eloij ziet den verstomden smid eens aan en vraagt hem, wie is nu de meester der meesters en gaat weg. De smid kan deze vernedering niet verkroppen en probeert 't zelfde, het paard bloedt bijna dood; toeval lig komt St. Eloij langs, ziet den oploop van volk, de smid vraagt hem hulp; hij geeft deze en zet de afge sneden poot er weer aan. Het bord verdwijnt en de smid wordt 'n model van nederigheid. Deze legende vol levendigen humor pasten bij de Horster vleugeldeur, waarom wij ze aan de beschrijving toevoegden. Wellicht draagt een en ander bij om de opmerkzaamheid op deze Horster bijzonderheid weer eens te vestigen en de paneelen te bewaren voor ondergang. Opgevoerd wordt: op 29 Mei, 6, 12, 16, 19 en 26 Juni door JOS. BOSHOUWERS te LENT. Nu al ruien! Vraag Onder mijne W. L. zijn er verschillende, die nu al in den rui vallen. Is dat niet iets bijzonders Aan het voer kan het mi. niet liggen, want ik voer precies hetzelfde als altijd. Wat raadt u mij te doen Ze loopen los. G. te V. Antwoord Oude of slecht gevoede vogels ruien doorgaans lang en vaak ook vroeg. Bij u zal daar de oorzaak toch wel niet te zoeken zijn. Tegen woordig laat immers niemand de hoenders zoo heel oud meer worden en honger lijden hoeven ze nergens, meen ik. Is het niet mogelijk, dat uwe kipper- geplaagd worden door luizen of andere parasieten Ik zou u eens aanrader, goed inspectie te houden, ten le op het kippenlichaam zelf (achter, rondom de aarsopening, want daar zitten de smerigerds het liefst I) en ten 2e in de legnesten en daar waar de zitstokken de wanden raken. Bemerkt u dan ongedierte (witgele op het kippenlichaam of bloedroode in het hok), zoo dient u alles grondig te reinigen. Zandbaden zijn onontbeerlijk, maar losloopende kippen vinden die om dezen tijd van 't jaar wel. Is er van ongedierte geen sprake, dan denk ik aan tuberculose, waar niets tegen te doen is. Heerscht er tuberculose onder uw hoenders, dan zult u er wel bij hebben, die dood- mager zijn geworden of misschien wel reeds gestorven, »als een veer zoo licht." Onder tuberculeuse hoenders komt buikwaterzucht ook veel voor. Het achterlijf is dan sterk uitgezet, het lijkt erg strak gespannen en voelt ook als zoodanig aan. Het achterlijf sleept soms wel over den grond en de patiënt loopt dan haast als een eend. Deze dieren zijn niet meer te redden. Wat dunkt u van een kachelkunst' moeder Vraag Dit jaar heb ik mijn kuikens groot gebracht met een carousselkunst moeder, doch de sterfte was groot, Onder de kap was het nogal vrij warm maar als de kuikens in het hok liepen kreger» ze het te koud. Zou u niet denken, dat eene kachelkunslmoeder beter is Ik heb alles samen (onder twee carousselkunstmoeders) meer dan 100 kuikens dood. De schade is dus grooler geweest, dar» eene kacheikunst- moeder kost. Ik kan ze krijgen voor f 36. C te V Antwoord: Als u een geschikt kui kenhokje hebt, b.v. van 4x5 M2 of minstens 4x4, dan zult u van eene kachelkunstmoeder m i. het meest vol doening hebben. Vooral vroeg in hel broedseizoen, wanneer het nog geweldig koud kan zijn, zooals in dit voorjaar. De carousselkunslmoeder verwarmt het hok niet noemenswaard, wat de kachelkunstmoeder wel doet. Ook blijft de heele bodem van hel hok met eene kachelkunstmoeder veel droger. En dat is een groot voordeel Als ik u was, nam ik daarom het volgend voorjaar ééne kachelkunst moeder in plaats van de twee caroussels die u nu gebruikte. Hel bezwaar is, dat u onder eene kachelkunstmoeder slechts kuikens van een leeftijd kunt groot biengen, maar aangezien u er wel 400 onder kunt plaa'ser, is dat bezwaar in werkelijkheid maar denk beeldig. Tegenwoordig kan men gemakkelijk aan een groot aantal eendaagskuikens komen. Voor de boerderij acht ik het een groot voordeel, dat men maar eene flinke koppel kuikens hoeft op te fok ken. U werpt de schuld der sterfte enkel op de carousselkunstmoeder, maar de oorzaak kan ook wel ergens anders liggen. Vele kuikens toch brengen de kuikenziekte pullorum door het ei reeds van oude kippen mee. En die redt men ook met een kachelkunst moeder niet. Krielenfokkery. Vraag Ik heb een hokje getimmerd voor krielen. Het is 55 d.M. groot, het rennetje 175 d M2 1 Hoeveel kan ik er hier in houden? 2 Hoeveel gemengd voer moet ik ze 's avonds geven? 3. Hoeveel geld kost een krieltje aan voer per week? 4 Moet er een haantje bij, leggen ze dan beter? 5. Hoe breed moet de roest zijn Hoe groot de nesten en hoeveel de W. te M. Antwoord 1. Ik zou daar niet meer in houden dan 1 haantje met 3, hoog stens 4 hennetjes. 2. Uit uwe vraag maak ik op, dat u ook ochtendvoer geeft. Welnu, dan kunt u ze's middags wat fijn gemengd graan (geen groote mais) geven, zooveel als ze vlug opeten en tegen den 8 vond weer. 3 Ieder krieltje zal aan voer per week kosten ongeveer 5 cent. 4. Een haantje er bij is aardiger, de leg wordt er echter niet te meer om. Doch wijl men krieltjes meer voor z'n pleizier houdt, zou ik er een haantje bij doen. De haantjes juist zijn het leukst. 5. Maak de zitstokken 4 c M. breed. 6. De nesten 25 X 25 c.M2. Als u 2 nesten hebt, is het ruim voldoende voor 4 kippetjes. Een kan zelfs wel, ofschoon 2 verkieslijker is. door Uw borst en adem' halingsorganen te zuiveren van de scherp prikkelende taaie slijm vol ziektekiemen. Neemt daarvoor het terecht beroemde kruidenmiddel welke de natuurlijke ge* neeskracht bezit van vele planten en kruiden. Uw gezwollen slijmvliezen slinken en Uw ademha ling wordt weer diep en yrij, hetgeen Uw geheele gestel ten goede komt* Overal verkrijgb. in kokers a f 1.50, f 2.75, f 4.50 J2« groote flacons zijn voQr&ssjijier. pat* hall ons OVERTREFT ALLE ANDERE SMAAK STEVIGHEID VENRAY, li Mei 1927. Burgemeester en Wethouders van Venr8y brengen ter openbare kennis, dat dit jaar de vervroeging van den wettelijken tijd met een uur zal aan vangen op 15 Mei, ten twee uur voor middag. In den nacht van Zaterdag op Zondag worden te 2 uur de openbare klokken op 3 uur gezet Venray 9 Mei 1927. Burgemeester en Wethouders voornoemd O VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter algemeene kennis, dat wederom gelegenheid zal gegeven worden lot het sleken van turt in de Peel 5 f 2.per dag Zij die hiervan gebruik wenschen te maken, moeten zich aan melden Maandag 16 Mei a.s. tussclien 5 en 6 uur nam. ton kantore van den Gemeente ontvanger „Onder den Boog". Aanwijzing zal worden gedaan aan de Kraayenhut op Dinsdag 17 Mei des voormiddags acht uar. Gestoken mag worden Woensdag 18, Donderdag 19 en Vrijdag 20 Mei, Maandag 23 en Dinsdag 24 Mei as. Het zoogenaamde korten of sleken mag slechts door ééu persoon tegelijk geschieden. Na Maandag 16 dezer zal GEEN gelegenheid meer worden gegeven tot het verkrijgen van een vergunning tot turfsteken. Venray, 10 Mei 1927. Burgemeester en Weihouders van Venray O. VAN DE LOO De Secretaris, VAN HAAREN. Eindexamen Gymnasia. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft voor de hier onder volgende gymnasia de data voor de eindexamens als volgt vastgesteld te Venray (jongensgymnasium) 25, 27 en 28 Juni. Morgen Zondag nam. om 7 uur zal Venray's Fanfarecorps het eerste concert geven op de Groote Markt. Aanvang Zomertijd. De vervroeging van den wettelijken lijd met één uur zal in den nacht vun heden Zaterdag op Zondag aanvangen. Wie morgen dus op tijd wil komen zorge er voor de uurwerken hedenavond één uur vooruit te zeiten. Deze week is men hier in het dorp begonnen met het leggen van een ondergrondschen telefoonkabel. Zondagmiddag hielden de leden van de Schutterij »St. Anna" alhier op het mooie St. Annapark hot jaar- lijksch koning8vogelschielen. Dit jaar viel de eer van het koning schap le beurt aan den schutter A. Jans Beken. Zaterdagmorgen omstreeks 4 uur passeerde boven ons dorp een tweetal luchtballons, die in Westelijke richting verdwenen. Naar wij vernemen zijn te Bakel en Kaatsheuvel deze vliegtuigen gedaald. Ze waren afkomstig uit Munchen, alwaar zs Vrijdagavond waren opgestegen. Zondag 8 Mei had le Leunen op de Doelen van de Ilandboogschulterij »St. Jorishel eerste Bondsconcours van de Venraysche Handboogschuitr- rijen, in 1927 plaats. De uitslag was als volgt Corpsprijzen eerste zeslallen, le pr. St. Hubertu8, Merselo met 170 p. 2e Diana, Venray 162 p. 3e De Eendracht. Veulen 158 p. 4e OnsGenoegen Ysselsteyn 153 p. 5e St. Joris, Leunen 141 p.

Peel en Maas | 1927 | | pagina 1