Tweed© Blad van „PEHSL EM MA4S De eerste zaak 99 Stemming Gemeenteraad 12 Mei. Hoe kom ik van land arbeider tot kleinen boer FEUILLETON Ingekomen en vertrokken personen. Uit de Landbouwwereld JJIILIIUUU o 48e Jaargang. No. 18 Denk erom men mag slechts op één candidaat stemmen. Men zoekt dus op het stembiljet den candidaat zijner keuze, maakt vóór den naam van dien candidaat de bekende witte stip rood, vouwt het biljet dicht en steekt het in de stembus. Wie minder doet, dus geen stip rood maakt of wie meer doet, dus meer dan één stip rood maakt of strepen, doorhalingen of andere bijvoegingen stelt, maakt zjjn biljet ongeldig. Dus nogmaals: men mag van de 30 op het biljet voorkomende candidaten stemmen op wien men wil: DOCH OP NIET MEER DAN ÉÉN. Aangifte verhuizingen. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen de ingezetenen in herinnering, dat volgens de bepalingen van Hoofdstuk 2 der Alg. Politieyer- ordening de gezinshoofden "erplicht zijn om binnen 8 dagen ter gemeente secretarie aangifte te doen, wanneer zij met hun gezin naar een andere woning binnen de gemeente verhuizen, of de gemeente met der woon verlaten. Verder zijn de gezinshoofden gehouden ter secretarie binnen 8 dagen op te geven elke verandering in het personeel van hun gezin, dienstboden, kostgangers en huurders van kamers daaronder begrepen, dus niet alleen wanneer een zoon, dochter, meid of knecht of ander gezinslid naar een andere gemeente vertrekt of uit een andere gemeente komt, maar ook, wanneer iemand in het gezin komt uit Venray of naar een ander gezin te Venray vertrekt, moet hiervan binnen 8 dagen worden kennis gegeven. Voor een goede bevolkingsboekhou ding is het absoluut noodzakelijk, dat deze bepalingen der Politieverordening nauwkeurig worden nageleefd. Wij waarschuwen derhalve de inge zetenen. dat het toezicht op de naleving zal worden verscherpt en bij nalatig heid onmiddellijk proces verbaal wurden opgemaakt. Venray 19 April 1927. Burgemeester en Wethouders voornoemd O. VAN DE LOO De Secretaris VAN HAAREN Gelegenheid voor boerenzoons om eigen land en woning te krijgen. Den 20 April 1918 is een wet tot stand gekomen, die in den economischen toestand van den landarbeider aanmer kelijke verbetering kan brengen. Te verwonderen is het, dat van de voor- deelen, welke de wet biedt, niet méér wordt geprofiteerd. In de veronderstelling, dat de onbe kendheid met den inhoud dier wet de oorzaak is, dat aan de gestelde ver wachtingen niet is voldaan, moge deze korte beschouwing over hare strekking en inhoud er eenigszins toe bijdragen, dat zij vooral in deze streek, niet lan ger een doode letter blijve, aldus de Limb. Koerier, waaruit wij dit op verzoek overnemen. Op de eerste plaats zij gezegd, dat de wet op het oog heeft een verster king van de economische positie van den landarbeider alleen. Wie is nu landarbeider volgens de wet Dit is ieder persoon, man of vrouw, die in loondienst landarbeid verricht en daarvan zijn hoofdberoep maakt. En onder landarbeid verstaat deze wet alle werkzaamheden in den landbouw, IN MIJNE NIEUWE BETREKKING. 8 Gij hebt iets op het hart, meester Kopp Hij nam een besluit, waarbij het scheen, dat hij mij nog iets wilde ver bergen. Heer directeur, ik heb u van morgen niet de geheele waarheid ge zegd. Ik hoop, dat gij het daarom nu te vollediger zult doen. Het zal geschieden, van morgen wist ik nog niet, of mijne zuster ver geven was en ik mocht niemand in zijne eer aantasten, maar thans mag ik niets meer verzwijgen. Hij had een volledig besluit geno men, men zag hel hem aan, wie weet hoe zwaar het hem was gevallen. Hij vervolgde Ik heb u van morgen gezegd, dat Alfred bij mijne aansporing dadelijk bereid was het lijk te doen openen. Was dat niet het geval Neen, eerst toen ik hem dreigde, de gerechtelijke schouwing te zullen vorderen, besloot hij naar den genees heer te gaan en verkeerde daarbij in grooten angst. Gij hebt mij nog meer te zeggen. Ja, van het gerucht, dat Alfred's tuinbouw en veehouderij. Niet landar beider is dus de fabrieksarbeider, de mijnwerker, de zuivelarbeider; ook de landbouwerszoon, die den landarbeid verricht in dienst zijns vaders; hij is immers geen arbeider; en dan denken we aan de beteekenis die het woord heeft in het gewone spraakgebruik; er kan hier ook kwalijk van dienst tegen lnon gesproken worden. Indien deze zoon echter van "landarbeider in loon dienst bij anderen zijn hoofdberoep maakt, hetgeen veelvuldig voorkomt, of welke toestand gemakkelijk kan worden geschapen, is de wet op hem toepasselijk. Op het land is er dus een vrij groote groep van arbeiders, die van de voordeel6n der wet kunnen gebruik maken. Welke zyn de voordeelen der wet? Voor vele arbeiders blijft hun loffe lijk streven om te komen tot eigen zelfstandigheid zeer dikwijls 'n vrome onvervulde wensch. Aan dat streven in de toekomst een groote kans van sla gen te geven, vormt een der hoofdge dachten der wet en die gedachte tracht ze op de volgende wijze te verwezen lijken. Laten we veronderstellen, dat een landarbeider zich zelfstandig wil ves tigen met eigen kleine woning en eenig akkerland. Hij kan daartoe op niet moeilijke en voor hem voordeelige wijze geraken. Den landarbeider, zoo zegt de wet, die aan zekere eisehen voldoet, wordt, overeenkomstig de bepalingen der wet gelegenheid gegeven om een woning met land in eigendom te verkrijgen Wat de eisehen betreft, waaraan bij moet voldoen: de arbeider moet zijn Nederlander, 25 tot 50 jaren oud, min stens 2 jaar ingezetene der gemeente of aangrenzende gemeente en voldoen de gegoed om ten minste 1 tiende van de kosten van woning en land te be talen. Wijl nu de wet als maximum bedrag voor aankoop van woning met land een som van f 4000 noemt, kan men als regel aannemen, dat de arbeider, die over een bedrag van f400 beschikt in de gelegenheid is om het landbouw bedrijf in eigen woning met eenig land te gaan uitoefenen en alzoo de eerste schrede te zetten in de richting, die leidt naar de positie van den weliswaar kleinen, maar zelfstandigen landbouwer. (Over zijn geldelijke verplichting tegenover de gemeente hierna.) Hoe moet de arbeider nu te werk gaan om aan een zoogenaamd «plaatsje", dat is de wettelijke benaming met daarbij behoorend land geholpen te worden Er kunnen zich verschillende geval len voordoen a) de arbeider heeft een plaatsje op het oog, dat hij van een particulier in eigendom kan verkrijgen, b) de arbeider heeft een plaatsje op het oog, toebehoorend aan de gemeente c) de arbeider kan geen plaatsje aanwijzen doch alleen den grond, waarop hij bouwen wil en dien hij van een ander kan aankoopen. (Het wordt als een onverstandige bepaling der wet beschouwd, dat de eigenaar niet reeds eigenaar mag zijn van den grond, waarop hij bouwen wil. Iemand die f 1000 in geld heeft, zal onder de wet vallen; die een stukje land heeft en geen geld, zal de wet niet kunnen inroepen. Aan dit bezwaar is tegemoet te komen door te zorgen, dat tijdens de behandeling der aanvraag, het per ceel niet ten name van aanvrager staat, hetgeen een gemakkelijk te ver vullen formaliteit is). d) de arbeider weet noch het een of ander aan te wijzen, doch verlangt eenvoudig een plaatsje. In genoemde gevallen moet hij zich wenden tot Burgemeester en Wethou ders. In het geval sub a zal hem het be. noodigd kapitaal tot aankoop van ge vrouw vergeven was, had ik niets gehoord, ik heb het voorgewend. Gij En wat bewoog u daartoe Ik moet u alles zeggen. In het huis mijner zuster diende vroeger een meisje, Louise Schmid genaamd, zij moest het huis verlaten. Waarom Mijne zuster drong er op aan, zij was naijverig op het meisje. Had zij er reden voor? Ik geloofde het toen niet. Wanneer was het? Reeds twee jaren geleden. En thans? Na zoo'n langen tijd? Het meisje woont sedert bij hare ouders die op goeden voet met elkander leven, zij draagt zelfs sieraden, zonder dat iemand weet waar de lieden het van daan halen. Ik vermoed, dat mijn zwager de familie ondersteunt en bij gevolg nog altijd met het meisje in betrekking staat. En waarop is uw vermoeden ge grond Dat is het juist, ik heb er eigen lijk geen grond voor, het meisje is hupseh en zeer geslepen, mijn zwager is een even vastberaden als stilzwijgend man, die menschen leven in overvloed en ik weet geen mensch ter wereld, buiten mijn zwager, die hen zal onder steunen. In welken naam staat de familie Schmid bekend Men weet niet anders van hen, dan hetgeen ik gezegd heb. En het meisje Voor dat zij bij mijn zwager in dienst kwam, moet zij ligtzinnig zijn meentewege worden verstrekt. In het geval sub b kan de gemeente het beoogd plaatsje in eigendom afstaan doch ze kan het, behoudens beroep door den aanvrager bij Gedeputeerde Staten, ook weigeren, maar is dan verplicht een ander plaatsje ter be schikking te stellen, of het noodige crediet te verleenen voor de stichting van dat andere. In het geval sub c zal hem het noo dige crediet worden verschaft voor aankoop van den grond en de stichting daarop van zijn woning. In het geval sub d geschiedt de aan wijzing van een plaatsje door Burge meester en Wethouders en verstrekken zij het geld tot aankoop van den grond indien de gemeente niet eigenaresse is en tot stichting der woning. Is de ge meente eigenaresse van den voor den bouw en beakkering noodigen grond dan is natuurlijk verstrekking van kapitaal voor woningbouw voldoende en wordt de grond in eigendom over gedragen. Het meest voorkomend geval zal zijn, dat de arbeider van plan is zelf hot huisje te bouwen. Dan is dus al leen noodig of de aanwijzing door hem van den grond, waarop hij wil bouwen en welken hij in eigendom, hetzij van de gemeente, hetzij van een particulier kan krijgen, of de verklaring, dal hij geen bouwgrond op 't oog heeft, in welk geval de aanwijzing van Burge meester en Wethouders uitgaat. Bij weigering van gemeente of par ticulier tot verkoop van den begeerden grond, volgt weer de plicht der ge meen te om ander, haar toebehoorend terrein voor den bouw der woning en voor bebouwing aan te wijzen en dit den arbeider te verstrekken. In alle de gevallen zal het plaatsje voor het doel geschikt moeten zijn, iets waarmede Burgemeester en Wet houders bij de aanwijzing wel degelijk rekening moeten houden. De woning moet derhalve doelmatig zijn ingericht, het land voor bebouwing geschikt of zonder belangrijke kosten geschikt te maken; gunstige gelegen heid bestaat om nog landarbeid in loondienst te verrichten; want de wet gaat uit van de gedachte, dat deze loondienstarbeid de ontoereikende ver diensten van den pas gevestigden landbouwer nog eenigen tijd moet ver vullen. De nadruk zij er opgevestigd, dat de arbeider in al de genoemde gevallen eigenaar wordt van het plaatsje en daarop alle rechten kan doen gelden, den eigenaar bij 'de wetten toegekend, dus van 't begin af, voordat er zelfs rente of aflossing zijnerzijds is betaald geworden. Thans iets oyer de finantieele regeling met de gemeente. Het is duidelijk, dat de eigendoms- verkrijging eener woning met land, of de aanvaarding eener geldsom voor woningbouw en grondaankoop, finan- ciëele verplichtingen van den verkrijger tegenover den gever medebrengt, In het kort komen deze verplichtin gen op het volgende neer Zooals gezegd mag het plaatsje niet meer dan f 4000 kosten. Over het voor het plaatsje verschuldigd bedrag moet 4 pet rente 's jaars worden betaald tot aan het 3de kalenderjaar na het aan gaan der schuld. Daarna geschiedt de betaling dezer rente met de aflossing der annuïteiten groot 5.08 pet. van het verstrekte be drag, waarbij komt dat de arbeider, zoo hij dit verlangt, het verschuldigde in wekelijksche termijnen kan betalen. De arbeider, die daartoe, voor het bemen van het besluit omtrent de aanvraag, zijn verlangen te kennen geeft, heeft het recht om ter voldoe ning van ten hoogste 25 pet. van het verschuldigd bedrag een jaarlijksche grondrente op het plaatsje te vestigen. De grondrente wordt berekend naar 4 pet per jaar. Door de vestiging eener grondrente wordt de annuïteit minder en wordt de arbeider in staat gesteld het voldoen aan zijn verplichtingen te vergemakkelijken. Tot zekerheid van de voldoening van 't verschuldigd bedrag verleent de ar beider eerste hypotheek op 't plaatsje De notarissen zijn verplicht 't opmaken der hypotheekakte kosteloos te verrich ten. Dit is voor den arbeider zeer zeker van niet geringe beteekenis, daar an ders de vrij hooge kosten dezer akte voor zijne rekening zouden komen. Een voorbeeld. Een arbeider weet eenige perceeltjes grond liggen, die te koop zijn, en waarop hij een huisje wil bouwen. (Indien hij zelf eigenaar is, kan door fictieven verkoop het bezwaar van eigenaar te zijn, worden opgeheven) De kosten van grondaankoop en wo ningbouw worden geschat op resp. f 1000 en f 2600 in totaal f 3600. Aangenomen dat hij zelf kan betalen f 600, dan blijft nog te ontvangen van de gemeente f 3000. Hiervan heeft hij te betalen gedu rende 2 jaren en het looper.de jaar 4 pet of f 120. Daarna bedraagt rente en aflossing te samen 5 8 pet gedurende 30 jaren of f 174 per jaar. Vestigt de landarbeider een grond rente op het goed van f 28, vertegen woordigende een bedrag van f700, dan blijft over f2300, waarvan de annuïteit bedraagt f 133.40. Hij zal dan jaarlijks te betalen hebben f 133 40 plus f 28 of f 161.40 en heeft dus jaarlijks f 12.60 geprofiteerd. Indien de arbeider wekelijks wil af betalen, heeft hij iedere week geduren de drie jaren f 2 30 en gedurende 30 jaren f 3.10 aan de gemeente te vol doen. Het plaatsje blijft wel in dit geval na de 30 jaren met de grondrente be zwaard. Wil hij geen grondrente, dan zal de jaarlijksch verschuldigde som, zooals gezegd f 174 bedragen of 3.34 per week. Na aflossing van het voorschot op deze wijze houdt elke financieele ver plichting tegenover de gemeente op. Omtrent mogelijke vervroegde afbeta ling en terugbetaling van het bedrsg wordt door gemeente en arbeider on derling overeengekomen. Van deze cijfers zal de arbeider, die van plan is te trouwen en zich zooveel mogelijk een zelfstandig bestaan tracht te verzekeren, zeker niet verschrikken. Ze zullen hem eerder tegenlachen en een aansporing zijn tot ernstige over weging, of in zijn eigen positie geen verbetering is aan te brengen, door de gunstige bepalingen der wet ook op zich zelf te doen toepassen Slot volgt. geweest, sedert weet men niets meer van haar te zeggen. Hoe lang was zij" in dienst Op zijn best een half jaar, mijne zuster moet toen ontdekt hebben dat het meisje met Alfred betrekkingen aanknoopte, want de nicht moest toen het huis uit. Hebt gij sedert niets van eene betrekking van uw zwager met het meisje gehoord? Niets. Uw zwager bezoekt hare woning niet Ik heb er niets van vernomen. Heeft men hen nooit zamen ge zien Nooit. Gij moet toestemmen, dat dit om standigheden zijn, die eer tegen dan voor uw vermoeden spreken. Ik weet het en toch kan ik er mij niet van ontdoen. Het ging mij bijna als den man. Ik liet hem in eene andere kamer gaan, ik kon hem misschien nog noodig hebben. Ik wilde nu de nicht van Alfred verhooren, maar werd daarin nogmaals verhinderd, een bode berichtte mij, dat de vleeschhouwer Alfred dringend verlangde mij te spreken. Ik liet hem dadelijk binnentreden. Hij trad bedaard, maar met den uitdruk van een vast besluit in de kamer. Heer directeur, ik heb over alles nagedacht en moet u iets toevertrouwen, hoe zwaar het mij ook valt. Ik zag hem vol verwachting, maar Eagesoadaa Midtdeeliagia. Bevryd uw lichaam van urinezuur! Bij verzwakte nieren brengen urine zuur en andere vergiftige onzuiverheden uw heele gestel in de war. Daarom is het zoo gevaarlijk om waarschuwende verschijnselen te verwaarloozen zooals rugpijn, urinestoornissen, blaaskwalen, rheumatische pijnen, stijve en gezwol len gewrichten, gruis of neerslag in de urine, ischias en spit, gerommel in de ooren, hoofdpijn, duizeligheid en zenuwachtigheid. Gij dient de behoorlijke werking uwer nieren te herstellen, waardoor zij de vergiften uit uw bloed filtreeren. Het is onverantwoordelijk om de kans te loopen, dat zich blaastontsteking, chronische rheumatiek, waterzucht, steenvorming in de nieren of blaas, en gevaarlijke chronische nierziekten ont wikkelen. Duidelijk is, dat gij bijtijds uw nieren moet opwekken en versterken. Wacht niet langer I Gebruik Foster's Rugpijn Nieren Pillen, het specifiek niermiddel, in geheel Nederland en zijn succes bekend. Duizende dankbare mannen en vrouwen zeggen, dat Foster's Pillen hen geholpen hebben, en zij kunnen ook u gezond maken en houden. Verkrijgbaar (in glasverpakking met iel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten f 1.75 per flacon. 35 Van 15 tot 22 April. INGEKOMEN: M G Lemmen, dienstbode, Oostrum D 6 van Meerlo C. Meessen, dienstbode, Hoendecstraat 4 van Duisburg. VERTROKKEN P. W. Th. Voermans, zonder beroep, Gaar Nijmegen, Klooster Brakkenstefn P. Janssen, dienstknecht naar Swolgen A. M. Verstegen, dienstbode naar Horst Nieuwstrsat G. Jacobs en gezin, landbouwer, naar Sevenum Dorp A 31 P. J. Driessen en gezin, landbouwer, naar Horst—Meterik P. J, de Rijk, dienstknecht naar Well W. Hendriks, id naar Meerlo A 28 Th Eibers, dienstbode, naar Well Th. Voermans, dienstknecht, naar Sam- beek—Mullem B 41 M. Ph. S. Vervuurt, dienstbode, naar Horst. Schutroede D 129 J. Rongen, dienstknecht naar Horst, Eikelenbosch. M. W. van de Winkel, dienstknecht, naar Geijsteren. Zuivere melkwinning. Het winnen van een eerste-klas- product, 't zij boter of kaas, op de fabriek, is van verschillende factoren afhankelijk. Die factoren zijn echter niet alleen op de fabriek zelf te vinden. Een deskundige directeur, geschoold personeel, deugdelijke machinerieën, geregelde controle, enz. zijn zeer onmis baar. Maar even onontbeerlijk zijn andere factoren, welke op de boerderij gevonden moeten worden. Wij noemen dan eerst: gezonde koeien, dieren van goede kwaliteit met een behoorlijk velgehalte in de melk, oordeelkundige voedering, lucht, licht en reinheid in den stal. Maar dan zijn we er nog niet. Dan komen we tot het melken en den melker zelf, tot een zuivere melk winning. Hierop moet de strengste controle worden uitgeoefend: op de melkkleeding, op de handen enz. van den melker, op het gereedschap, op de koe (uier en achterstel), en nog andere dingen. Vóór het melken moet de melker(ster) de handen terdeeg wasschenniet door ze in te wrijven met de eerste stralen der melk, want dat maakt ze niet schoon, maar juist vies. Uier en achter stel reinige men met een halfnatten doek. Droog afwrijven met een wisch stroo of hooi moge het dier al schoon maken, maar vele der vuildeeltjes komen in de lucht en vallen in de melk. In de eerste stralen komen veel bacterieën voor, omdat de melkkanaaltjes in de tepels kweekplaatsen van bacteriën zijn; daarom melke men die stralen niet in den emmer, doch apart, ze is goed voor de varkens, als ze gekookt is Dus niet in den mest doen, waar de bacteriën zich dan verder zouden ontwikkelen. Kalm en rustig moet het melken verloopen, dan laat de koe de melk «schieten" terwijl ze anders licht zenuwachtig wordt, wat niet zonder invloed is op de melk. Ee« zeer belangrijke zaak is: het uit melken. Vele melkers zijn in deze nog onbekwaam, laten vaak vrij wat melk in den uier. Dit schaadt de melk productie soms in belangrijke mate. Bovendien; «De laatste drop is de boterknop',. In de eerste melkslralen zit zoo goed als geen vet, in de laatste daarentegen het meeste. Bij een meik of melkers-examen wordt dan ook op tevens onderzoekend, wantrouwig aan; dat hij geene bekentenis wilde afleggen, toonde mij zijn ongevoelig, hardnekkig uitzicht, intusschen verdroeg hij mijne blikken met vastheid. Hij vervolgde Gij hebt arsenicum in het lijk gevonden Ja. In Pruisen kan men dat moeielijk krijgen, allesn in de apotheken en met een bewijs van de politie. Zoo is het. Maar in het Hannoversche is men zoo streng niet. Waar wilde hij met deze inleiding heen Ik ried er vergeefsch na. Hoe weet gij dat vroeg ik hem Ik heb er dikwijls over hooren spreken. Door wie Wij vleeschhouwers spreken er dikwijls van, gij weet, dat men arseni cum onder het veevoeder strooit, het vee wordt er vetter door en krijgt een beter aanzien. Ik zweeg, hij maakte eene pauze en vervolgde toen Gij vroegt mij voorheen naar de nicht mijner vrouw. Ik zweeg weder en overwoog waar hij heen wilde. Dit heeft mij op zonderlinge gedachten gebracht, het meisje woont dicht aan de Hannoversche grenzen, en heeft daar met iemand kennis. Ik liet hem maar spreken, zonder hem te antwoorden, wat hij mij te Z9ggen had, moest hij uit zich zeiven verklaren, ik kon zijne woorden dan beter beoordeelen. Hij sprak steeds met tusschenpoozing en scheen eene bemerking, eene vraag van mij te verwachten, ik bewaarde daarom een hardnekkig stilzwijgen. Hij vervolgde lA] heeft daar kennis met een slechten knaap, die niet naar Pruisen durft terugkeeren, hei is een misdadi ger, hij heeft het meisje ook op een slechten weg gebracht, zelfs toen zij nog bij mij in huis was. Hij maakte een langere pauze. Ik zag hem vragend aan, hij scheen zich te bedenken, of hij verder zou spreken Verder, zeide ik kort. Hij vervolgde nu sneller en achter eenvolgend Het meisje toonde geen goed karakter, zij was hard en ruw tegen mijne vrouw, die hare tante en wel doenster was, daarom moest zij uit het huis, zij scheidde toen in haat en toorn en met de bedreiging, dat wij nog aan haar zouden denken. Mijne vrouw had haar evenwel lief, zij had haar in haar testament vijfhonderd thalers vermaakt en zij heeft dit niet veranderd. Hij hield weder op en zeide toen langzaam, op de worden drukkende - Het meisje wist van dat legaat, mijne vrouw had het haar zelf ge zegd. Hij zweeg en zag mij van zijn kant vragend aan, ik moest spreken. Hebt gij mij nog meer mede te deelen Voor het oogenblik weet ik niets meer. Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1927 | | pagina 5