VPYLS Mantels, Hoeden, Jurken, Regenjassen, Mantels, Tompouce's. Wenscht Wenscht Wanssum Rijwielpaden Rijwiel paden Volksbelang. Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Volksbelang. gij goede gij goede JL AJfc# i)„.nnt,10'c Drarhtanrtvorintt <;tnffpn «srlinrfphnnten Cnrsetten enz. Groote keuze in Vitrace's. Paraplue's. Prachtsorteering Stoffen, Schortebonten, Corsetten enz. Groote keuze in Vitrage's. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Grondbelasting. inzenden rekeningen. Een vlaag van Spiritisme. De Kippenhouderij op het platteland Verkiezingsactie. steunt dan PEEL EN MAAS steunt dèn PRIJS DER ADVERTENTIEN1—8 regels 60 cent, elke regel meer 7ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA VAN DEN MÜNCKHOF - VENRAY Telefoon 51 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ct., per post 75 een1 voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling, afzonderl. nummers 5 cent Groote Straat 14. Telef. 10 Venray STEEDS HET 1 NIEUWSTE ZIE DE ETALAGES STEEDS HET NIEUWSTE De Burgemeester van Venray brengt Ier algemeene kennis, dat ter gemeente secretarie vanaf 7 April 1927 geduren de 30 dagen ter inzage liggen vijf staten No. 75 en een staat No. 17, bevallende de uilkomslen van meling en schalling als bedoeld bij artikel 15 der wel op de Grondbelasting. Wel van 26 Mei 1870 Stbl. No 82. Venray 7 April 1927, De Burgemeester voornoemd, O. VAN DE LOO. De Burgemeester van Venray breng' belanghebbenden in h rinnering, dat de inzending der d-iemaandelijksche rekuningen (tijdvak 1 Januari 1927 1 April 1927) zoo spoedig mogelijk dienl le geschieden. Venray, 5 April 1927 De Burgemeester voornoemd, O. VAN DE LOO. door A. F. VAN BEURDEN III. SLOT De kerk is toegewijd aan den H. Michael, aartsengel; is in 19141918 herbouwd, het koor der oude kerk is behouden; dit is uit de XVe eeuw en met kruisribgewi-lven overspannen De kerk bezit een Romaansche doop vont van pi. min. het jaar 1200, her sleld door wijlen den beeldhouwer Thissen uil Roermond; de vont is zeer merkwaardig mei vier koppen. Houten beelden: Madonna uit de XV eeuw; H. Dymphna midden XVIe eeuw; H. Michaël mei den draak, H Leonard en een kruisbeeld Het oude altaarstuk eene kruisiging, Vlaamsch, uil de XVIIe eeuw. Zilverwerk: Stralenmonslrans circa 1700, gedreven zilveren ampullen met blad 1788 Koperwerk: een enkele en een paar gegoten uit 1600; vier paar drievoets met gedraaiden balluster,. circa Iweede helft 17e eeuw; een paar geprofileerde drievoets en een paar geheel geribbel de circa 1700. Eenvoudig sacrisliekast Louis Quinze. Klok in 1692 hergoten door Le Febvre. Op het kerkhof 14 steenen grafkruisen 16311788 In de pastorie drie portretten van geestelijken, elk met familiewapen uit de 18e eeuw. Het kapelletje op den weg naar Venray, gewijd aan St. Michael, ge cement, bevat een altaartje uit de 18e eeuw. Ook vreemde abdijen en kloosters bezaten door schenking en erfenis hier vast goed. Als voorbeeld halen wij hier eene nogal ver verwijderde abdij aan. De abdij ALencamp bij Rheinberg a.d. Rijn had goederen te Blilterswijck en Wanssum. In 1242 werden deze door den abt Arnold gekocht. De bezittingen te Wanssum waren oorspronkelijk en nog in de 17e eeuw lijfgewins goederen (Maasgouw 1922 no. 4). Dit waren oorspronkelijk goe deren, die de landheeren aan hunne lijfeigenen ten geschenke gaven. Twee lijven", twee handen moesten geboekt worden. Stierf eene hand, dan moest de andere in de plaats gesteld worden, waarvoor betaald moest wor den, waarom men veelal jonge perso nen nam. Deze goederen werden niet op een gewoon schepenboek geboekt, maar kwamen op het aparte Jijfsgewinboek van den heer, zooals er te Well en te Blitterswijck bestonden, en door mij uitgegeven zijn. De abdij Camp kreeg van parlicu liere inwoners bijna 17 rnalder rogge, gerst en haver. De pastoor van Oirlo Arnold Kessels, werd in 1744 rentmees ter voor deze abdij In 1740 was de Maas hoog, zooals wij boveu reeds in de aangehaalde chroniek zagen; het werd zelfs zoo hoog, dal de kerk onderliep en de schepenkom met alle bescheiden, ge- richtsprotocollen en meetbeek werden nat. De schepenen waren erg bezorgd voor het archief en de secretaris Os wald Theodoor Liefkens droogde de stukken en nam de rest mede naar zijne woonplaats Venray, waar hij ze regelde en inventariseerde. Hij werkte er in Januari 16 dagen aan en maakte van de gerechtelijke stukken 41 pak ketten. Nu is het nog te zien, dat ze in het water gelegen hebben Hij bracht in de gemeenterekening van 1741 een en ander in rekening: »In 't leste van December 1740 en in 't eerste Januari 1741 door de re geerders aen mij toegezonden de ge meinscompe of kiste mit alle papier, dewelcke door het hoogh waeter was ondergeloopen ende deselve gedroght ende wederom in staet gemaekt, als- oock eenighe protocollen mit andere boeken, waermede besigh gewest 16 dagen, waervoor stelle alleen voor mijne moeyten en verbranden van turf en hout 12 gld Hollandach O. T. Liefkens." Voor het vervoer naar Venray en terug 6 gl.5 0 In Gelder vond men het in rekening gebrachte nog al veel. Liefkens was van Maashees sedert 1721 secretaris Wanssum, gehuwd 30 Juni 1733 met Anna Margaretha Saesen Ilif overleed le Venray in 1775 als prfsidnnt scbi pen en lid van het St Nicalaasgilde Door zijne zorg is het archief van Wanssum goed bewaard lot op onze dagen. Wij moeten nog iels zeggen, over de watermolens op de Muienbeek, die van Sevenum naar Wanssum en daar in de Maas loopt. Wij hebben er boven al ovei gesproken. Zij dreef vroeger watermolens te Sevenum, te Horst, te Tienr8y, Meerlo en teWanssum, waarvan er a! enkele verdwenen zijn. Men heeft op geschikter plaatsen bij of in de dorpen windmolens gebouwd, die weer hulp gekregen hebben van motoren en stoommachines, maar ook elders, vond men die. De watermolens waren vroeger alge meen in Noord-Limburg. De Smakter beek heeft een molen op de Smakt en een onder Vierlingsbeek. De Broekhuizenbeek heeft men nog een te Broekhuizen te Houthuizen bij Lottum is hij verdwenen, de Rosmolen te Geysteren beslaat nog. Ook moet er vroeger nog een gestaan hebben op de Gekkegraaf bij het Lot- tumer Station. De waterkracht heeft het tegen de stoomkracht moeten afleg- en langzamerhand verdwijnen ze allemaal Men ziet dus dat er van Wanssum nog al heel wat te vertellen is. Wij behoeven hieraan niet meer toe te voegen, dat in de laatste jaren de toe standen in het boerenbedrijf ook hier door onderlinge aansluiting, door coöperatie en verzekering veel beter geworden zijn, Wij herdenken hier ook het wijze bestuur der opvolgende burgemeesters Tervooren, die al hun krachten steeds gewijd hebben aan het goed besturen der gemeente, terwijl het nu in goede handen is van Joseph Baron de Weichs de Wenne, heer van Geysteren. Konden we allen en alles eens dwin gen in de heerlijke bedding van Katho- 'icisme I We zijn in den tijd van den H. Vas ten, een verstervingsperiode 1 Komt, in deze dagen van verzoening, van genade en heil, eens meer dan anders gebeden, geofferd en geboet... voor de redding van al die millioenen, die hunkeren aar licht, die smachten naar leven, ldus Pater Henricus in de Missie- Illustratie. 't Gebeurde in Amerika, nog niet lang geleden. Een student maakte een eind aan z'n leven met behulp van browning. Een vrij alleda8gsch feit eenerzijds, in onze dagen van moord msnie, maar anderszins toch ook weer iels aparts Onze student namelijk heeft zich van kant gemaakt, om op verkenning uit te gaan in zake aard en wezen van het hiernamaals 't Ging in een accoordje. Hij bood zich vrijwillig aan zou in koelen bloede z'n hachje laten, dan fiks en fluks op onderzoek lijgen, fideel verslag uitbrengen van een en ander aan een spiritistische club, door middel van »mediums". Dag en plaats waren accuraat be paald, waarop hij, vanuit de andere wereld, met z'n vrienden zou in ver binding treden. De justitie heeft zich met het lugu bere zaakje bemoeid en 't schijnt, dat onze held reeds »no. twee" wasvóó hem had reeds een ander zich gegeven zich geofferd, voor hetzelfde doel Deze had echter niets van zich laten hooren de proef was dus mislukt; en, met betere afspraken en onder nog sterkere beloften van heusch verslag te komen doen, vertrok »no twee". De tijd van bott9 materie is voorbij en, 't hart vol heimwee, klopt men aan elke poort, waarachter iets geheimzin nigs, iets mysterieus' verscholen lijkt een vlaag van spiritualisme golft over breede menschenmassa's heen. Helaas, de poorten van het eeuwige Rome rent men voorbij. door JOS. BOSHOUWERS te LENT. By het kuiken. De abonné W. te V vraagt ons ver schillende dingen aangaande het opfok ken van kuikens en de warmie zijner carousselkunstmoeder. Wij vinden het ge wenscht daarop in artikel vorm te nlwoorden, dan hebben de andere ezers van Peel en Maas er ook wat n en W. te V. krijgt tevens antwoord op elke zijner 9 vragen Velen fokken tegenwoordig kuikens op bij een kunslmoeder en speciaal wel bij eene zoogenaamde caroussel kunstmoeder, die van metaal gemaakt is en een breede ronde kap heeft, om daar onder de kuikens te verwarmen Onder eene carousselkunstmoeder moeten ongeveer evenveel kuikens zitten als waarvoor die kunstmoeder bestemd is. Wie er b.v. maar half zoo veel of nog minder onder heeft, zal zien dat de temperatuur de eerste week moeilijk hoog genoeg te houden is Deze week kwamen wij te Doornenburg (Over Betuwe) bij een boer, die onder zijne carousselkunstmoeder van 225— 250 kuikens er slechts 120 onder had Ze waren ruim een dag oud en zaten te koud. Wij adviseerden er in de buurt gauw 100 bij te koopen, wat juist mooi kon, daar terzelfder tijd eene centrale was uitgekomen. Gisteren schreef de man mij, dat alles sinds dien in orde was en de diertjes nu als kool groeiden Men is echter niet altijd in de ge legenheid maar direct even oude kuikens bij te koopen en dat moet toch in zoo'n geval. Want neemt men ze van ver schillenden leeftijd, dan blijven de jongste hoe langer hoe meer achter, de oudste nemen, niet alleen het beste voer, maar ook do beste plaats onder de caroussel. De eerste dagen mogen de kuikens niet ver van de warmtebron af kunnen, d.w.z. er mag dan niet veel vrije ruimte zijn buiten den rand der kap. Het is daarom aan te bevelen, een cartonnen rand rondom de kunslmoeder op te zetten, zoowat 20 c.M. buiten de k8p. De eerste dagen, versla me wel Loopen de kuikens voort geregeld op tijd onder de caroussel, dan kan die r8nd worden weggenomen. Onder de kunstmoeder kan men de eerste dagen gevoeglijk een laagje larwe- of erwtendoppen aanbrengen Dat is droog en zindelijk Die laag is erg veerkrachtig en de kuikens zitten 's nachts warmer, doordat van hun eigen warmte niet zooveel wegstraalt. Heeft men echter evenveel kuikens, s waarvoor de kunslmoeder bestemd is, dan heeft men wat de tempera tuur betreft weinig te doen. De eerste 2 dagen geve men geen voedsel, de eerste 2 dagen na het uit komen. Veronderslel, 's Maandags 's morgens beginnen de kuikens te komen, 's avonds zijn er dan de meesten en Dinsdag morgen zijn ze d'r allemaal, die iets waard zijn. Op Woensdagmorgen be ginnen we dan te voeren. Piepen de kuikens voor dien tijd, dan hebben ze het te koud. Van honger doen ze het de eerste 2 dagen niet. Ik geloof niet, dat er in ons land ooit kuikens van honger dood gaan, daar ken ik de verzorgers in 't algemeen te goed voor Wel worden er 'n hoop beroerd, lam lendig beroerd dour te véél voer. D dooierzak bevat resevevoedsel genoeg voor de eerste 2 dagen na de geboorte en daarna vult hij ook nog aan. :l Duurt n.l. een week, alvorens dat reservevoedse! geheel verteerd i3 Daar om in den beginnen niet veel in eens geven, wel dikwijls een klein beetje De droogvoedermethode heeft bij hel opfokken bewezen ook goed te voldoen. Men denke toch niet, dat de diertjes le weinig eten. Een kuikentje is nog maar een heel klein ding, dat veel voedsel nog niet verwerken kan. Wat schiet er van een kuikenlje over, als het dons er af gedacht wordt Immers haast niets. Dat zien we het best als een kuiken in het water heeft gelegen. Wat wel noodig is? De omgeving bar proper houden, steeds zorgen voor versch drinkwater, versche lucht en een kurkdrogen bodem Men lette ook goed op, of de kwikfcal van den thermometer niet te hoog hangt, want dan misleidt hij Onder de carroussel moeien de kuikens aanvan kelijk eene warmte hebben van 85 90 Fahrenheit; overdag kan die al heel gauw wat geringer worden, en 's nachts ook, van lieverlede. Want te warm opgefokte kuikens blijven even goed zwakkelingen als die welke te koud zitten. Overdag moet men ze dus al spoedig aan eene lagere temperatuur geleidelijk gewennen en 's nachts ook wel, maar dan moet noen er veel langer over doen. Maar wie een geoefend opfokkersoog heeft, merkt dat al ras, die heeft aan de gedragingen der kuikens den zeker- sten en onfeilbaren thermometer. Zon in het hok is noodig. Wie de ramen en deuren bij goed weer open kan zetten, moet zulks niet nalaten, want frissche lucht en directe zonne stralen zijn voor den groei van het kuiken onmisbaar. Een groep arbeiders vergaderden Dinsdag in het Kruisverbond alhier ter bespreking der a s. Gemeenteraads verkiezingen, waarbij hunne belangen ten nauwste waren betrokken. De heer Odenhoven opönde de ver gadering en zette uiteen dat deze vergadering onderling was belegd buiten de R K. Werkliedenvereeniging om, die zich volgens hare statuten niet op politiek terrein mocht begeven. Waar vroeger slechts een klein groepje zich voor de verkiezingen intresseerde, bleek nu echter dat de massa werk van deze aangelegenheid gaat maken. Spreker juicht, dit zeer toe, en verwacht hiervan niets dan goeds voor de organisatie, die op die manier de goede leiders en woordvoer ders wel zal weten te vinden. Wegens persoonlijke aangelegenheden kan preker de leiding dezer vergadering niet houden, maar draagt deze over op den heer H. v. Boven, die zich voorheen als ijverig en goed propagan dist der Werkliedenorganisatie heeft doen kennen. Da heer v Boven het woord nemende brengt zijn dank uit voor het in hem gestelde vertrouwen, roept alle wezigen een hartelijk welkom toe, die allen een daadwerkelijk belang stellen in de verkiezingen. Een lijst, waarop vermeld, verschil lende candidaten, in overleg met pro pagandaclub en de betrokken personen, samengesteld, wordt door spreker voorgelezen, luidende 1 Odenhoven (aftr.) 2 Ant. Millen, Paterstraat. 3 P. v. Bergen (aftr 4 Th Janssen, Marktstraat, 5 M Hendriks, Overloonsche weg en 6 Ant. Vermeulen, Henseniusstraat. Spreker merkt op, dat deze lijst voor de vergadering niet bindend is, maar gewijzigd kan worden, terwijl hij aan ried vele candidaten te stellen wij' daarmee een flink effect en goede ver tegenwoordiging der arbeiders te behalen is, en vraagt nu de meening der vergadering. De heer Verhagen vraagt of van Boven zich niet beschikbaar stelt, waarop deze antwoordt, da hij zich terugtrok, wijl een evenlueele verkie zing niet door hem aanvaard kan worden De heer Odenhoven deelt mede, da de heer W. Wijnhoven, aftredend Ge meenteraadslid wel een geschikt ver tegenwoordiger zijn zou voor de arbeiders en dus op de lijst zou kunnen worden geplaatst. Uit den uitslag der hierover gehouden stemming bleek, dat de vergadering een ander gevoelen was toegedaan. De heer W. Hendriks merkt op, dat de heer Millen, als no. 2 op de lijst voorkomend, geen werkman is, en staat wantrouwend tegenover deze Candida tuur en stelt voor alleen leden der Werkli^dcinvereeniging te candideeren. De beer Odenhoven zegt dat de heer Millen niet bij den Middenstand is aangeslolen. De heer Verhagen deelt mede, dat hij veel bezwaren tegen dien candidaat heeft gehoord, men had nog liever een boer en vraagt waarom Millen voor het aftredend lid van Bergen ge betreft zou hij dat de betrokkenen zelf laten bepalen. De heer Evers stelt voor, alleen leden der Werkliedenvereeniging candidaat te stellen, waarbij ue heer Verhagen dit voorstel steunt, evenwel opmerken de, dat zoo weinig leden dier vereeni ging aanwezig zijn. De heer M. Peeters wil meer candi daten stellen en wijst op den heer P. Spee, een karaktervol man, met wien men geen loopje kan nemen. Hij stelt voor, dat eventueele meerdere candi daten bij den heer Odenhoven kunnen worden opgegeven. De vergaderingleider zegt, dat de propagandaclub dit ter hand zal nemen noemt den heer H. Pouwels, Stati onsweg, als candidaat. De he8r Jan de Bruijn meent, dat dat die bovenaan op de lijst staat een goed candidaat zijn moet, waarop de heer Peeters zegt: wij hebben nu een beste als no. 1, terwijl de leider zegt, dat alle op de lijst voorkomende per sonen goed moeten zijn en mannen, die voor hun meening durven uitkomen en stelt voor den heer P. van Bergen s no 2 op de lijst te plaatsen. De heer Verhagen zegt, dat de heer van Bergen met plaats no. 3 accoord gaat Inmiddels gaan er stemmen op, die te kennen geven, het te betreuren, dat de gestelde candidaten blijkens hun afwezigheid, zelf zoo weinig belang in deze aangelegenheid schijnen te stellen. De heer Millen gedurende deze op merkingen ter vergadering gekomen, verklaarde de hem aangeboden candi- datuur niet direct aanvaard te hebben, maar eindelijk voor den aandrang te zijn gezwicht, mits hij als no. 2 op de lijst zou geplaatst worden. De handboogschulterij St. Anna was van plan hem te candideeren, maar ten einde stemmen versnippering, in het belang der werklieden te voorkomen, is spreker accoord gegaan met het idee der samensmelting. Verder zegt spreker geen candidatuur van den Middenstand te zullen aan vaarden. wijl hij persoolijke bezwaren heeft. De heer Odenhoven zegt dat één lijst noodzakelijk winst voor de werk lieden moet beteekenen. De heer Peeters blijft de candidatuur Millen beschouwen als een slimmen trek van den Middenstand. Hij waar schuwt den heer Millen dan ten sterk ste, dat hij er de volgende keer uit moet. De heer Millen verklaart zich niet thuis te voelen in den Middenstand, daar behooren geen kleine menschen becretiseert het bestuur van den Middenstand, waar een paar menschen alles doen en de rest niets heeft in te brengen. Hij meent dat deze terug houdendheid ten zijnen opzichte voort spruit uil het besluit van den Midden stand, om met geen eigen candidaat uit te komen. Spr. verzekert steeds voor de arbeidersbelangen op de bres te zullen staan.[ Na deze uiteenzetting meent de ver gaderingleider, dat de heer Millen het vertrouwen wel verdient en beveelt de opgegeven candidaten aan, deze vrij latende in het bepalen hunner volg orde. De heer Odenhoven hoopt, dat ook de steenfabrieksarbeiders hun candidaat zullen stellen. Verder noemde hij nog als een geschikte candidaat, de heer Jean Peelers en is er van overtuigt, dat de arbeidersstand gaarne zijn steun zal schenken aan goede voorstellen, uitgaande van den Middenstand en Boerenstand, waarna de vergadering zich accoord verklaart met het voorstel van den voorzitter. De vergaderingleider spoort allen aan actief deel te nemen aan de stemming, de manier van stemmen elk in zijn eigen kGng uiteen te zetten, opdat een zoo groot mogelijk succes zal worden behaald en herinnert er aan, dat wan neer de arbeiders willen, zij wel zes of zeven raadszetels kunnen bezetten en sloot hierna de vergadering met den christelijken groet De heer W. Hendriks becritiseert sterk de aftredende leden Hanen en van Bergen, waarop de leider der vergadering opmerkt, dat de heer van Bergen, als nog maar korten lijd gemeenteraadslid zijnde, zich nog niet volkomen in alles, heeft kunnen inwer ken en zich ontplooien. Spreker vraagt of er nog meer stemmen opgaan tegen cadidaluur Millen, wat de rangorde VENRAY, 9 April 1927. Naar wij vernemen, zal binnen kort door het Groene Kruis le Venray een consultatiebureau opgericht worden ter bestrijding van de kindersterfte en speciaal de zuigelingensterfte. De zittingen van dit consultatiebureau, dat geleid zal worden door een specialist- kinderarst uit Nijmegen, zullen gehou den worden in het St. Josefsgesticht. Nadere mededeelingen zullen in dit blad te zijner tijd gepubliceerd worden.

Peel en Maas | 1927 | | pagina 1