Varia uit Brasilië Ingekomen en vertrokken personen Gemengde Berichten. werden de volgende landscholtissen voor Wanssum aangesteld. Ie Paulus de Paderborn van Gelder, woonde te Venray 1677—1694;. Hij en zijn vrouw schonken in 1666 een geschilderd raam aan de Merselosche Kapel. 2e Sibertus Gruysen, woonde met zijn echtgenoote Maria Groone te Venray in de Roos 1694;—1703, stierf 1706. 3e Antoon de Paderborn Pauluszoon, geb. Venray 1667, scholtis 17031705.4e Albert vau Bodinckhuijsen van Grave, advokaat, was van alles, woonde te "Venray 1703 1705. 5e Gerard Adolf Huijs, rent meester van Geijsteren, stierf op Geijs leren 1731, schout 1705—1731. 6e Henri Rutten van Maashees, rentmeester van Geijsteren 1731—1745, tot zijn dood. 7e Peter Oomen 1745—1764 8e Jacob Hendrik Ruttée of Rutten 1765—1794. 9e Antoon Alexander Joseph van Douveren van Horst, geboren 1745, schout 17951798. Het schout-ambt werd door de Franschen opgeheven. Wordt vervolgd. Kleine oorzaken hebben dikwijls groote gevolgen Het toeval speelt een groote rol in de wereldgeschiedenis zoo ook bij de ontdekking van Brasilië. Brasilië werd bij toeval ontdekt 1 Op een zekeren dag stevende een zekere Mijnheer, Pedro Alves Gabral, een Portugees, aan het hoofd van een handelsvlootje met volle zeilen langs de Afrikaansche kust. Zijn doel was Oost-Indië, het land van fabelachtige rijkdommen. Maar de mensch wikt, God beschikt. Er kwam een hevige wind opzetten, blies al zijn scheepjes uiteen en in plaats van in de Oost kwam hij in de West, in Brasilië, in Zuid—Amerika terecht. Eerst meende hij nog dat hij aan den anderen kant van Indië was aangeland, maar toen hij de inlanders eens goed bekeek, bemerkte hij al spoedig dat hij heelemaal de koers kwijt was geraakt. PI ij ging zoo spoedig mogelijk naar Portugal terug en boodschapte aanzijn Koning dat hij een nieuw eiland ont dekt had 1 Dit alles gebeurde in het jaar 1500 na Christus. Americo Vespricio scheen wat slim mer van aanleg te zijn, want toen deze in 1504 naar Brasilië gestuurd werd, bemerkte hij al spoedig dat er geen nieuw eiland maar een heel nieuw werelddeel ontdekt was. Hij schijnt het zoo mooi gevonden te hebben en er zoo over in de wolken geweest te zijn, dat hij aanstonds aan Koning Manuel van Portugal een brief schreef (tot heden toe nog bewaart) met de blijde boodschap dat hij he* «aardsch paradijs" ontdekt had. Ofschoon hij er misschien wel een beetje anders over zou geoordeeld hebben, indien hij eerst eens een jaar of tien op oude ezels en magere bergpaardjes, onder gloeiende zonnen en neerstortende regens de binnenlanden had afgereisd, zoo neemt het toch niet weg dat de natuur in sommige streken zoo schoon is, dat Adam en Eva er best in hun schik zouden geweest zijn Aangezien er geen appelen groeien, zou het misschien nog niet eens zoo kwaad geweest zijn, wan neer zij daar gewoond hadden. Voorzeker is Brasilië wonderbaar om haar schoonheid van natuur, rijkdom van bodem en verscheidenheid in planten en dieren, 't Is jammer dut dit land nog zoo weinig bekend is en er daaromtrent de meest grillige en on mogelijkste denkbeelden in omloop zijn En toch wij, Nederlanders, mochten er wel een beetje meer van weten aange zien wij aldaar van 1580 tot het jaar 1654 een belangrijke nederzetting heb ben gehad en er een voorname rol hebben gespeeld. Ten slotte zijn wij echter leelijk uit onze rol gevallen en allesbehalve zacht en eervol het land uitgezet. Niettegenstaande de sterksie forten in het bezit der Hollanders waren, hebben de Brasilianen te samen met de Porlugeezen in 1654 ons weer netjes de zee opgejaagd. Zelfs een Vrouwen compagnie, onder aanvoering van een zekere Dona Ciara Camaréo hielp een handje mee. Hoogstwaar schijnlijk waren onze Hollandsche «Jantjes" niet bestand tegen het krij^s geschreeuw voor deze compagnie (1) «m hebben ze voor goed het ruime sop gekozen. Toen er eindelijk hulp kwam uit Holland was het te laat 1 Zoo ging de rijkste streek van het rijkste (wat den bodem betreft) land voor ons voor goed verloren. Velen meenen dat Brasilië een won derlijk tooverland is. Voorzeker is dit in vele opzichten waar, maar zooals het met alles gaat, is bet ook met dit land. O. L. H. heeft 'de wereld mooi gemaakt, maar Hij wilde de menschen ook nog wat werk geven en heeft het daarom aan het menschelijk genie overgelaten Zijn werk nog meer te vervolmaken. Een meertje is dikwijls mooi, maar als er eenige zeilscheepjes op laveeren is het nog veel mooier. Een berg is dikwijls indrukwekkend maai als er een mooi dorp tegen aan ligt, lijkt hij nog veel mooier Zoo is het ook met Brasilië Grootendeels is het nog woest, onbebouwd en tamelijk eentonig, vooral wanneer men eenmaal aan die vergezichten gewoon is geraakt. Maar daar, waar menschenhand en menschelijk genie zich met moeder natuur vereenigden, daar werden werke lijk kleine tooverlandjes geschapen. De moderne sleden en dorpen liggen daar als oasen in de woestijn. De hoofdstad zelf echter, Rio de Janeiro spant verreweg de kroon 1 Wat dit zeg gen wil, heel die moderne hyper gecivi liseerde stad, met haar reusachtige gebouwen en boulevards, met haar prachtvolle parken en wereldberoemde ïïfi^ioinon mat haan, duizenden tuintjes en villatjes in de meest grillige kleuren, dit alles neergeworpen tusschen hemel- hooge bergen en de diepste dalen, aan den grootsten baai van de wereld gelegen, bijna voortdurend overwelfd door azuur blauwe hemel en badend in 't felste zonnelicht, wat dit zeggen wil 1 Wat ligging en natuur betreft is er ;een schooner stad ter wereld denk baar 1 Maar helaas, niets is volmaakt op deze wereld I Ook Brasilië heeft haar schaduwzijde. Vanwege hare enorme uitgestrektheden, schrale bevolking en ontzettende verscheidenheid van rassen is het tegelijk een land van de grilligste tegenstellingen. In het Noorden een tropische Sahara- hitte, in 't Zuiden daalt de thermometer dikwijls beneden vriespunt. Naast de hoogste bergen, de diepste dalen. Hier de weelderigste plantengroei, daar de meest dorre en droge heide. Naast pikzwarte negers, sneeuwblanke blozende Europeanen. Vooral wannper zoo'n paartje samen in het huwelijks bootje stapt is dit zeer vermakelijk Hyper-geciviliseerde steden naast oer wilde Indianen-stammen. Misschien is er van karakter in aan leg geen gevatter en intellectueeler ras op de wereld dan de Brazilianen en toch laten ze heel de rijkdom van hun land en bodem door vreemdelingen uitbuiten 't Krioelt van zwarte varkens in de binnenlanden en nooit ziet men er een ham op tafel. lp de droogsle streken vindt men de meest waterhoudende producten van land en boom. Ofschoon er over 't algemeen een geweldige tropische hitte heerscht, eten de Brazilianen twee k drie keer per dag warm eten, liefst zoo droog moge lijk (rijst met boonen en wat gemalen maïs er over). Als 't even kan mengen ze er nog een tien vijftien gloeiend heete peperkorreltjes doorheen en bij feestelijke gelegenheden drinken ze onder 't eten nog een flinke Braziliaan- sche borrel (waar onze beroemde Bols" wel water bij lijkt), dit allemaal om op te frisschen 1 Als een Braziliaan tegen U zeg*, dat hij morgenochtend om 8 uur U een bezoek komt brengen, moogt U blij zijn als hij er tegen 's avonds acht uur geweest is. Ofschoon er scheiding van Kerk en Staat bestaat, is er geen land ter wereld waar kardinaal en bisschop zoo officieus en delicaat behandeld worden. De eene dag stemt de Kamer een anti clericale wet en de volgende dag noodigt de regeering Kardinaal, Bis schoppen en hooge geestelijkheid op een diner, waaronder de meest klin kende en bombastische toasten speechen op de onoverwinnelijkheid van de Katholieke Kerk. Deze voorbeelden zouden nog *ot in 't oneindige vermenigvuldigd kunnen worden, vooral op moreel en godsdiens tig gebied. Al deze krachttoeren worden uitge haald door een eenigszins bleekig, bruinig, zwartoogig, droomerig ras. Fijner gebouwd van lichaam, fijner en subtieler van geest, delicater en gevoeliger in den omgang, maken zij (ten minste in de steden) een veel eleganter indruk dan de Noorsche blauw oogige, bolwangige rassen. Jammer dat zij over 't algemeen vooral het sterke geslacht, weinig energie hebben. Het zwakke geslacht is daar echter veel pittiger en energie ker. Eere wie eere toekomt 1 Hoogstwaarschijnlijk vindt dit zijn oorzaak in de ontzettende chaos pn mengelmoes van bevolking. Portugeezen en Italianen vindt men er bij millioenen, Syriërs (worden daar Turken genoemd) en Duitschers bij honderdduizenden, Chineezen, Japanee- zen, Engelschen, Spanjaarden, Noord Amerikanen bij duizenden, daarbij nog eenige honderdlallen Hollanders, Belgen Polen, Russen, voegt bij dit alles nog eenige millioenen afstammelingen van Afrikanen en koperkleurige Indianen, mengelt heel deze veelkleurige en veel zijdige menschenmas8a door elkaar pn gij zult begrijpen dat het resultaat niets anders kan zijn dan de meest pikante verscheidenheid van geuren en kleuren op het Braziliaanschmenschelijk lichaam vereenigd. Niemand zal het hun dus kwalijk nemen, dat zij nog niet optreden met die energie en de zelfbewustheid van de sinds eeuwen gevormde, zelfstandige Europeesche rassen. De oorspronkelijke Braziliaan, de Indiaan, was echter zeer dapper. Zij hebben zich liever uit laten moorden, dan zich te onderwerpen en tot slaaf te laten maken door den Portugees. Ofschoon de Portugeezen bij het koloniseeren heel hun aangeboren bruutheid en hardheid aan den dag gelegd hebben en op de meest onwel voegelijke manieren zijn te werk gegaan hebben zij de Indianen er nooit onder kunnen krijgen. Degenen die overgebleven zijn, heb ben zich ten slotte in hun ondoordring bare bosschen teruggetrokken en leven nog voort in hun voorvaderlijke zeden en gebruiken. B. B. Ook in den moestuin heerscht weer bedrijvigheid, overal althans waar de grond voldoende is opgedroogd. Men mest en spit en zaait. Doppers en peulen worden voor de noodige op volging gelegd. En in de bakken staan een deel der plantjes gereed om te worden uilge- plant. Bij nachtvorst wachten we nog even de erwten kunnen er wel tegen, delven niet licht het onderspit, maar de vorst maakt ze toch niet beter Zij worden uitgeplanl in rijen, welke 15 k 20 c.M van elkaar komen hier- tusschen is de plaals voor het erwten- rijs men zet telkens 3 plantjes bij elkaar en dan weer 5 c.M. verder idem. De afstand der bsdden wordt ongelijk genomen hier 1 Meter, elders 1.40 M. De laatste afstand is noodig bij tusschen- eulluran. Dan komen er later augurken of stokboonen tusschen, die ook vol doende ruimte voor hun ontwikkeling behoeven. De augurken kunnen dan ranken over het erwtenstroo, dat op den grond wordt uitgespreid, waardoor ze droog blijven en minder last van ziekte zullen hebben. Zaai nu ook uw wortels uit. Is uw tuin droog, dan hebt ge het reeds in Februari kunnen doen De grond moet flink bemest zijn met ouden mest en diep zijn losgemaakt, opdat de wortels goed in de aarde kunnen doordringan. De zaden ontkiemen langzaam, op vochtigen bodem komen de onkruiden vaak nog eerder voor den dag. Daarom heeft vaak voorkieming plaats, waartoe de zaadjes in aanraking worden ge bracht met vochtig zand, waarmee zij later worden uitgezaaid; of men legt ze 24 uur in water, doet ze daarna in een zakje, dal in den warmen koestal of in een ander vertrek met kamer temperatuur wordt opgehangen. Met de wortels kan men tevens slazaad uit zaaien komen de slaplanljes op, dan verplant men ze. Spinazie, raapstelen, radijs kan men zaaien tusschen de erwtenbedden Groote boonen (tuinboonen) kunnen voor de opvolging worden gelegd, en de jonge plantjes in den kouden bak brenge men naar buiten. Zoo is er volop werk, vooral als de zonnestralen dag aan dag de aarde willen koesteren en nieuw leven daarin wek ken. Maar haasten we ons niet te zeer, want Maart roert zijn staart, en April doet wat hij wil. Wat elke maand te doen geeft (2e helft Maart) Onze kalender kondigt zoo de komst der Lente aan en de herleving der natuur is overal ook waar te nemen. Landman en tuinder vinden steeds meer werk meer werk buiten, ieder, die maar een klein of grooter stukje grond heeft, gaat nu zijn zaden aan den schoot van Moeder Aarde toever trouwen, om straks zich te kunnen verlustigen in den groei en b'oei en in den oogst zijner planten en gewassen. Van 4 tot 11 Maart. INGEKOMEN: W. J. v. d. Mortel, verpleger. Stations weg 14, van Deurne H Lichteveld, verpleger, Stationsweg 14,. van Rheinberg. H. A. Baudain, sigarenmaker, Gasstr. 14, van Boxmeer F. P Castelijns, meesterknecht, Maas- heescheweg 5, van Eersel. J. Maurer, schilder, Merseloscheweg 3, van Helden. A. M. Joosten, dienstbode, Peel N 1 van Bakel G. P. M Bakels, z.b. Henseniusstr 4 van Helmond. H. P. Baken, z.b. Schoolstr. 9, van Helmond. VERTROKKEN A. G. Diktenzee, naaister, naar Maas- bree, Blerick. R. A. Vermeulen, verpleger, nasr Ds Panne (België.) De uitvoer van vee. De wnd. directeur-generaal van den landbouw brengt ter kennis van belang hebbenden, dat, in verband met den gunstigen toestand van het mond- en klauwzeer, de beperkingen in zake den aankoop van vee, bestemd voor uitvoer naar Italië en naar België, zijn inge trokken. Voor uitvoer naar Italië en naar België bestemd vee, zoowel herkauwen de dieren als varkens, kan thans ook op de markten worden aangekocht. Auto tegen een boom gereden. Zaterdagmiddag is nabij Lent een auto, die op weg was naar Nijmegen op den straatweg ArnhemNijmegen tegen een boom gereden, blijkbaar ten gevolge van een verkeerde manoeuvre van den bestuurder. De vier inzittenden werden door den schok uit den auto geslingerd. De heer Gerritsen uit Arnhem was op slag dood, terwijl de overigen lichte verwondingen bekwamen Het lijk is naar Arnhem overgebracht; de auto, die zwaar beschadigd werd, werd op last van de politie voorloopig in een garage gedeponeerd. Naar het vreemdelingenlegioen gelokt. In groote ongerustheid verkeerde sinds Januari een mijnwerkersfamilie te Bleyerheide Kerkrade over de ver missing van een harer zoons, den 21- jarigen Willy Mohr, mijnwerker op de mijn «Julia" te Eygelshoven. Niemand wist waar hij gebleven was. Hij was zijn loon gaan vragen op de mijn en sindsdien kon geen spoor meer van hem ontdekt worden. Er werd zelfs aan een ongeluk gedacht. Einde Februari ontvingen de ouders een brief, geteekend Willy M., Ie Reg. Etranger, Sidi Bel Abbes, Algerie d'Afrique, waarin hij mededeelde dat hij nu in Afrika zit en niet weet of hij nog ooit zijn ouders zal terugzien. «Wij waren," zoo vervolgde hij het schrijven, «des Zaterdags, toen ik het geld op de mijn gehaald had, in Aken en ietwat «angeheitert", toen wij een heer aantroffen, die ons ongeluk werd. Hij zeide, dat wij in Frankrijk goed geld konden verdienen, doch wij moes ten ons verplichten om er twee jaren te blijven. Toen wij nuchter waren, bevonden wij ons in Euskirchen. Daar lieten zij ons nog een paar dagen vrij en gingen toen naar Melz, waar wij moesten teekenen. Toen kwam de aap uit de mouw. Ik was soldaat bij het vreemdenlegioen. Ik moet nu vijfjaren dienen. Er zijn hier veel spitsboeven Het is hier strenge dienstbij het minste vergrijp direct in de doos en dan 80 pond zand dragen, 8 uur per dag, en op sleenen slapen. De soldij bedraagt per dag 25 centimes. Ik kan dus niet al te dikwijls schrijven. Spoe dig gaan we naar Marokko." In een tweeden brief, 28 Februari, te Sidi Bel Abbes gepost, vraagt de soldaat dringend antwoord. «Binnen kort", zoo schrijft hij, «zijn wij afge exerceerd en gaan dan naar Marokko. Wat het daar geeft, weetik niet; in ieder geval niet veel goeds. We zijn hier met 22 Duitsche jongemannen van 2024 jaar. De behandeling is 3treng, maar eerlijk. lederen dag exerceeren, ondanks de warmte van 711 en van 15 n.m.. Ook moeten wij Fransch leeren. Toen wij in Oran kwamen, gingen wij met den trein verder. Iedere week worden er een paar doodgeschoten. Ik ben nu voor den tweeden keer ingeënt en heb enkele dagen met koorts in bed gelegen." In een derden brief 3 Maart j 1. ver zonden, schrijft de soldaat om.: »het is hier niets go>'d wij krijgen maar brokken brood en per dag eenmaal middageten. Daarom moet gij, als het gaat, wat sturen." En dan volgt zijn verlanglijstje. »Ik kan nu maar, zoo vervolgt de brief, »eens per maand schrijven. Als gij mij niet dikwijls schrijft, heb ik geen rust. Het is hier nu ontzettend warm wij moeten nu van 6 uur des morgens tot 4 uur des middags slapen en den overigen tijd maar exerceeren en in de bergen mar schen maken Ik heb altijd veel honger. Stuur mij toch zeker een »pakkelje" als ik ooit zal terugkomen, zal ik alles dubbel vergoeden." Wij hebben", schrijft «de Maasbode" aan welk blad wij het bovenstaande ontleenen, »reeds meermalen er op ge wezen, dat in Duitsch Nederlandsche grensgemeenten ronselaars voor het vreemdelingen-legioen opereeren en slachtoffers trachten te vinden. Het bovenstaande wordt door de feiten be vestigd. Misschien is het de moeite waard om te onderzoeken of Willy Mohr ontvoerd is. Een en ander zij tevens een waarschuwing voor anderen." Botsing tusschen een motorrijwiel en een auto. Egbert Bos te Apeldoorn, die Zondag middag op zijn motor uit de Molen straat kwam rijden, om langs den Deventerweg zijn rit te vervolgen, zag juist bij het vereenigingspunt dier beide wegen een auto uit de richting Zutphen komen. Een botsing leek onvermijdelijk, daar bij de te groote van den motor rijder en de onmiddellijke nabijheid van den auto, remmen onmogelijk was. B. poogde nog door naar links te wijken en zoodoende, voor den auto heen te rijden, een onheil te voorkomen, maar hij had daarbij het ongeluk te slippen met hei treurig gevolg, dal hij door den auto werd gegrepen en over een afstand van ongeveer 10 M. werd medegesleurd. Bij de pogingen van den chauffeur om een onheil te voorkomen, kwam door te veel naar rechts aanhouden, de auto in de sloot terecht en werd deerlijk beschadigd. De motorrijder, die zwaar gewond naar het ziekenhuis werd gebracht, is spoedig na het onheil overleden. Verschrikkelijk motorongeluk. De motorrijder L Moonen uit Eersel, Hollander, en de wielrijder van Houdt, Belg, kwamen Zaterdagmiddag op den weg van Oud-Turnhout met elkaar in botsing De schok was zóó hevig dat van Houdt 15 Meter ver over den weg werd gesleept. Toen hulp kwam op dagen, vond men slechts twee lijken Den Hollander was de schedel ver pletterd en den Belg de borst ingedrukt. Moonen was 36 jaar oud en van Houdt vader van 3 kinderen. Doodelyke ongelukken. Te Hillegom is een 16jarige onge lukkige jougen door een auto aange" reden en onmiddellijk gedood De politie heeft de zaak in onderzoek. Dinsdagmorgen sloeg te Kielwinde' weer het voor een wipkar gespannen paard van F. Feddes op hol. Fdie zelf den wagen bestuurde, £kwam te vallen en kreeg het voertuig over zijn lichaam. Na enkele oogenblikken over leed hij aan de bekomen verwondingen Het slachtoffer was 48 jaar oud en ongehuwd. Maandagavond is nabij het stoemge maal de Lijnden in de Haarlemmer meer een tankwagen van de American Petroleum Company in te groote snel heid de kluft afgereden, waardoor de wagen omsloeg De bestuurder, afkom stig uit Amsterdam, geraakte er onder en werd onmiddellijk gedood. Op de Zuiderzeekade te Franeker klommen Maandag eenige jongens achter op een vrachtauto met melkbus sen geladen Onder het rijden viel een der knapen, de 8-jarige Abe Nauta er af en trok een melkbus in zijn val mee. Deze kwam juist op het hoofd van den jongen terecht, waardoor de hersens zoodanig werden gekwetst, dat het ventje, na nog eenige teekenen van leven gegeven te hebben, overleed. Sneeuw in Duitschland. In Dresden en de Saksische Schweiz is bij één graad vorst een zware sneeuw val neergekomen die bij buien drie uur geduurd heeft. Over geheel Midden-Duitschland is de temperatuur sterk gedaald. Hoofdkeuring van springstieren. Gedeputeerde Staten van Limburg hebben bepaald, dat de voorgeschreven hoofdkeuringen van springstieren in 1927 o m zullen plaats hebben op de navolgende plaatsen, dagen en uren Woensdag 20 April te Venray, ter plaatse genaamd Hen- seniusplein des voorm te 9 uur te Sevenum, op de Markt, des nam. te 2 uur. Donderdag 21 April te Lottum, gem Grubbenvorst op de Markt des voorm. te 9 30 uur. te Tienray, gsm. Meerlo op bet Marktplein des nam. te 1.30 uu»'. Dorpsberoering. Sinds een drietal jaren leefden de bewoners van het dorpje Goncizat bij Limoges in voortdurende onrust, Keer op keer was er dan bij deze dan bij gene brand en telkens was die brand door anonieme brieven voorafgegaan. Op 2 Augustus ging de schuur van zekeren Laniques in vlammen op. Enkele weken te voren had hij een dreigbrief ontvangen, dat, als hij niet 1000 francs aan den voet van een be paalden boom deponeerde, de roode baan zou kraaien. Een zelfde waar schuwing ontvingen een mijnheer Tormy en een mijnheer Vesladier, die kort daarop hun stallen zagen afbran den. Dat was echter niet het eenige wal het dorp in beroering bracht. Een put voor drinkwater van de familie Lafaure bleek op een goeden dag vergiftigd Vijf- of zesmaal werden doozen mei vergiftigd suikengoed gevonden op een kleine weide, waar de kinderen van den landbouwer Demarty plachten te spelen. Deze, die verschillende dreig brieven ontvangen had, was er zoo over ontdaan, dat hij zijn woonplaats verliet. Andere bewoners zagen hun wijn gaard aan den wortel afgesneden, hun jonge vrucnlboomen uitgerukt, hun ruiten ingeworpen. Winkeliers in de stad brachten vaak tot groote bedragen boodschappen dan bij den een, dan bij den ander der dorpsbewoners, op schriftelijke opdrachten, die van valsche handleekeningen waren voorzien. Daar het nimmer gelukte, den be drijver van al deze misdaden te ont dekken, begonnen de bewoners elkaar te verdenken, er ontstond een sfeer van haat en achterdocht, die het leven tot een hel maakte, In dien toestand was het gemakkelijk te begrijpen, dat de een of ander zich wel eens te buiten ging. Zoo had een paar weken geleden in een oogenblik van drift een zekere Gouny een vrouw met een stok een klap gegeven. De zaak kwam voor de rechtbanken Gouny werd tot 3000 francs boete en schadevergoeding veroordeeld De aan gelegenheid had echter nog een ander gevolg. Tijdens de rechtszitting en daarna liet de vrouw zich enkele woorden ontvallen, die de justitie aan leiding gaven haar aan een streng verhoor te onderwerpen en het resul taat daarvan was, dat ze in verzekerde bewaring werd gesteld. De schuldige had tenslotte zichzelf verraden Thans durft men in Goncizat weer vrijelijk te ademen. Een nieuwe Kerkvervolging. Het Russische blad «Renaissance" bericht het volgende over de Kerk vervolging Priesters en diakens worden zonder bepaalde beschuldiging gearresteerd, in de gevangenis geworpen of verbannen en wel in die streken, waar slechts door Mehomedanen, Joden of Boedhis- ten bewoond worden en waar de orthodoxen dus niet «in hel gedrang" kunnen komen. De Katholieke parochies hebben intusschen ook te lijden. De kerken zijn gesloten en ten deele in clubs voor de Komsomol (communistischen jeugdbond) veranderd. Kerkelijke bezit tingen als heiligen beelden, crusifixen enz zijn weggenomen en vernietigd. Evangelieboeken, missalen en andere boeken werden verbrand Zooals men weet, heeft Mgr. Herbigny bij zijn verblijf in Rusland 30 k 40 nieuwe priesters en 4 bisschoppen ge wijd, 2 voor de Katholieken en 2 voor de Unialen. Dit feit ontketende de woede der sovjet regeering en zij zon op wraak Voor zoo ver tol nu toe bekend is, zijn de vier bisschoppen nog niet ge arresteerd, maar wel de meeste der nieuw-gewijde priesters Nog steeds meer slachtoffers in Japan' Het aantal dooden en gewonden be draagt thans, voor zoover bekend, in het geheele geteisterde gebied meer dan negenduizend Vele dooden zijn gevonden in afge zonderde boerderijen in het Noorden van Tango. Honderden gewonden zijn overleden, doordat zij geen beschutting hebben kunnen vinden tegen hGt slechte weer. Het aantal dooden in Noord-Tango alleen bedraagt thans 3600. Een „doode" teruggekeerd. Vier jaar g6leden was te Bolton in Lancashire een zekere Callisler, een marskramer, verdwenen. Eenigen tijd later werd uit het water het lijk opge haald van een man. dat door de vrouw van Gallister als dat van haar echtge genoot werd herkend, voornamelijk aan de lidteekens van wonden, die Gallister in den oorlog bad opgeloopen. Twee jaar later hertrouwde de «weduwe" Dezer dagen echter werd Callister te Manchester door enkelen zijner vrien den teruggevonden. De man had blijkbaar zijn geheugen verloren hij wist zich niets te herinneren van wat de laatste vier jaar met hem was ge beurd. Hij is thans in een ziekenhuis opgenomen

Peel en Maas | 1927 | | pagina 6