Van Oostrum naar Qeijsteren JACfON^ Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. JACfQtó (manufacturen! Tweede Blad manufacturen (Y00DDEELIÖ5T/) VOORDEELlöSTf FBUILLETON Het geheim van Charing Cross. Vergadering Paarden- en Vee verzekering te Ven ray f 9* m po r- O O Tiiuiwmxi i 48e Jaargang. No. 9 i BLIJKEN TOCH HET PEEL EN MAAS BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER AQVERTENT1EN 1-8 rcgds 60 ct.. per regel 7'/» ct. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF - VENRAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal: voor Venray 65 ct., p, p. 75 ct bij abonnement lager tarief. Telefoon 51 voor het buitenland bij vooruitbetaling f 1.30, afz. nummers 5 ct door A. F. VAN BEURDEN. IV. Als wij de Oeijstersche kerk bin nentreden treffen ons het gezicht in een nette dorpkerk. De kerk bezit een grijsmarmeren doopvont uit het begin der XVIIIe eeuw, de predik stoel is van pl.m. 1700, het orgelfront Louis XV. In den triomfboog een XVI eeuwsch Kruisbeeld, een Madonna uit de XVIIe eeuw, H. Johannes den Dooper van 1700, H. Augustinus 18e eeuw. Schilderijen de 4 Evangelisten (17e) paneel; altaarstuk Christus aan het kruis, 17e, doek; H. Joannes Nepo- mucenus, H. Antonius, H. Willebrord, beweening van Christus, Madonna 18e eeuw. Koperen vijfarmig hangkroonije 17e eeuw. Zilverwerk stralenmonstrans pl.m. 1700; ciborie met wapen 1694; mis kelken, één pl.m. 14e: gedreven ampullen; koperen kandelaars, zeer oudkoorkap met rijksschild, eiken sacristiekast van 1722. Drie klokken, 2 van 1416, een van 1692 van Lefebvre. Op hel kerkhof vier steenen graf- kruisen (voorl. lijst Ned. mon. deel Vlii bi. 532—533). Op de pastorie bewaart men de ketting van den koning der Schutterij van Sint Willebrord met fraai gedre ven en gestipte laat-gotische borst plaat uit de XVle eeuw voorstellend den patroonheilige den vogel en een hariplaat, waarop de heilige gegra veerd is. De onderzoekingen of visitaties der kerken door de geestelijke overheid kunnen dikwijls nog ophelderingen geven over den toestand eener parochie. Aldus vinden wij over Oeijsteren op 20 October 1668 aan- geteekend, dat de patroon der kerk was Sint Willebrord. De tijdelijke heer, bezitter der heerlijkheid was begever van het pastoraat. Het kerkbestuur zorgde voor het onder houd der kerk. Dat was hier en daar nog al eens verschillend naar gelang den tiendheffer. Zoo vond men plaat sen, waar het dak van het midden schip door de een of andere abdij, het koor door de kerk, de toren door de gemeente onderhouden werd. Het hoofdaltaar was oud en gewijd Het Allerheiligste was aan de evan-' geliezijde in de muur bewaart, er was een zilveren monstrans, geen biechtstoel. Pastoor was R. D. Antoon Oiskens, de pastorie was toen nieuw met een tuin. Er waren 300 com- munieceerenden. Het steenen doop vont was klein. Het doopboek begon met 1624. De armmeesters en kerkmeesters werden door den pastoor met bijstand van den heer en de schepenen be noemd. Er was toen een nieuw altaar van O. L. Vrouw aan den Evangeliekant. Het gilde-altaar van Sint Antonius stond aan de andere zijde. De cathechismus was niet ge doteerd of begiftigd, maar werd gehouden door R. D. Godfried Peters Voor de gildebroeders van Sint Willebrord zingt men eene Mis voor de afgestorvenen. R. D. Godfried Peters onderwees de kinderen ook in de school. Gesproken wordt ook nog over de afzonderlijk liggende kapel van Sint Willebrord aan het Wanssums broek bij Meerlo. De visitatie van 1730 noemt als patroon der kerk Graaf van Schellard. De eigenlijke pastoor of persoon was toen S. P. Gilta, benoemd in 1721. Hij trok daarvan 70 realen en moest daarvoor de canon, horen Ie. en, eene instelling, die later vervallen is. De dienstdoende pastoor was Joannes van Vlockhoven ook in 1721 aange steld, kapelaan was Arnoldus Posters, ook deze resideerde niet. Koster was Joannes Knops, door den heer aan gesteld, Joannes Cuppen was school meester, aangesteld door den pastoor en den heer. Men ziet, hoe de Heer zeer verkeerdlijk macht had over de benoeming ook in zuiver kerkelijke instellingen, wat, wanneer de ver standhouding van geestelijke en wereldlijke overheid niet goed was, dikwijls tot zeer ongewenschie toe standen leidde. De visitatie van 1755 noemt Gerard Poeijn als pastoor sinds 24 Mei 1748 Er waren toen pl.m. 280 communie- ceerenden. Ook twee joodsche families en drie Hollandsche kost gangers. Schoolmeester was Gerardus van Lottum, door de gemeente aan gesteld. Hij verdiende tien pattacons van welke de gemeente er 4 betaal de, de armen 3 en de kapel van St. Wilbert ook 3. Overigens was alles gelijk ais in 1730. Maashees heeft vroeger onder de parochie Geijsteren behoort, alhoe wel het burgerlijk en in rechten tot het land van Cuyck behoorde. Ook maakt de grens van Geijste ren aan den Noordkant ook de grens uit der provinciën Noordbrabant <n Limburg. Deze is dikwijls in de oude perkamenten beschreven en vastgesteld, vooral omdat ze verder op de Peel in liep en daar heel slecht vast te stellen was. Men komt 47. Deze heeren, miss Hannaford en mr. Hetherwick, ging hij voort, terwijl hij met zijn hand naar de bezoekers wees, zijn de heeren Culthwaite en Houseover, fabrikanten in chemische producten te East Ham, zij bekleeden ook voorname posities in Lancashire. Toen zij de ochtendbladen gelezen had den zooals ge wel zult gezien heb ben, staat er heel wat over onze zaak in zijn zij rechtstreeks naar mij toegekomen met een detail, dat van buitengewoon belang zal blijken als de zaak Baseverie hedenmiddag voor den rechter van instructie komt. Het is een feit, mr Hetherwick, dat deze heeren ons den ontbrekenden schakel gewezen hebben. Welken schakel vroeg Hether wick belangstellend. Matherfield maakte een hoofd beweging naar den oudsten der twee mannen Culthwaite en deze haalde een portefeuille te voorschijn, waaruit hij een vel papier nam. Zwijgend over handigde hij dit aan Matherfield, die zich tot Rhona wendde. Nu, miss Hannaford, zeide hij met een toon van triomf in zijn stem Ik mag wel veronderstellen, dat ge uw MiinVmrrIt,<i H°est-, Keelpijn-, Zenuw-, Laxeer-, J Hoofdpijn-, Kiespijn-, Staal-, Maag- tdXUeiieil Billijk en goed zijn Mijnhardt's Geneesmiddelen Ze worden bereid in eigen fabriek onder toezicht van een Apotheker dan aan de zoogenaamde Vredepeel, een stuk grond, dat eigenlijk ruzie- peel moest heeten, omdat men er al vier eeuwen om gekreten heeft. Er bestaat alle kans dat de twist einde lijk opgelost wordt. (Wordt vervolgd). lageaaadea Sfodsdeollagea. Bevryd u van die rugpijn Rugpijn waarschuwt u, dat uw nieren verzwakt kunnen zijn. Uit rugpijn blijkt dan, dat gij een sp cifiek niermidde! dient te gebruiken om deze belangrijke levensorganen te versterken. Waag u niet aan uitstel I Begin onmiddellijk Foster's Rugpijn Nieren Pillen te ge bruiken. Dit middel kan aan denieren nieuwe kracht geven, zorg dragen voor goede bloedzuivering, en rugpijn, blaas stoornissen, waterzuchtige zwellingen, pijn in de spieren of gewrichten, mat heid, vermoeidheid, zenuwachtigheid, duizeligheid en urinestoornissen doen verdwijnen Tal van mannen en vrouwen, die gedurende de laatste 25 jaren leden aan nierkwalen en de pijnlijke verschijnse len daarvan, getuigden, dat Foster's Pillen hun kracht en gezondheid her stelden. Aarzel niet I De werking van dil specifieke middel is rechtstreeks op de nieren gericht, en als deze organen goed werken, wordt het bloed behoor lijk gezuiverd en krachtig. Daarom worden Foster's Rugpijn Nieren Pillen dan ook algemeen aanbevolen tegen rheumatiek, lendepijn, ischias, rugpijn en andere ernstige gevolgen van nier zwakte. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten f 1 75 per flacon. Staat alles U tegen? Gebrek aan eetlust Verstopping Slechte spijsvertering en alle voedingsstoornissen moeten spoedig zwichten voor. Foster's Maagpil- len. die uw geheele or ganisme verkwikken. Fos-ïes-'s MaagpiiSen Alom verkrijgbaar a f 0.65 per flacon. grootvaders schrift en de wijze, waarop hij afzonderlijke letters en cijfers vormde, positief kunt idenlificeeren. Kunt ge er een eed op doen, dat dit 8lles door hem geschreven is? Rhonabehoefde slechts een vluchtigen blik op het papier te werpen om een absoluut bevestigend knikje te kunnen geven. Oh ja, riep zij uit. Dat is zijn schrift. Absoluut zeker. Niets kan zekerder zijn dan dat. Matherfield keerde zich nu tot Hetherwick Dat is de formule voor de inkt, zeide zij. We hebben nu het groote bewijs, waarnaar we zoo verlangden. En mr Culthwaite zal u wel vertellen, hoe hij er aan gekomen is. Nadat Culthwaite Hetherwick in de gelegenheid had gesteld het document in te zien, stak hij het wederom zorg vuldig in zijn portefeuille. Er lag een zekere ongerustheid over hem en ook over zijn metgezel en Hetherwick begon reeds veronderstel lingen te maken. Zij zagen er uit, alsof zij onzeker en niet op hun gemak waren. Maar Culthwaite bleek bereid genoeg om zijn relaas te vertellen. Wij hebben het op de volgende wijze in handen gekregen, zeide hij En ik mag gerust zeggen, zooals ik u, mr. Matherfield reeds gezegd heb, dat ik denk, dat wij er niet aangekomen zouden zijn, als de politie op dit bij zondere punt niet zoo stilzwijgend en vasthoudend was geweest Indien er omtrent Hannafords geheime uitvinding op Donderdag 17 Febr. 1927. De Voorzitter opent de vergadering met den christelijken groet en roept alle aanwezigen, die talrijk zijn opge- gekomen, een hartelijk welkom toe, vooral aan den Z E. Heer Pastoor en den heer Balk, die door den Heer Wijnhoven, landbouwleeraar, aange zocht, namens het Kali syndicaat mei eene serie lichtbeelden het winnen van kali in de mijnen zal doen zipn. De Voorzitter verzoekt den Secretaris de notulen van de vorige vergadering voor te lezen, welke onveranderd wor den goedgekeurd. De Voorzitter wil, nu er zooveel leden tegenwoordig zijn, even wijzen op de noodzakelijkheid, dat alle leden de statuten kennen moeten, wijl uit de onbekendheid met de voorschriften veel moeilijkheden voortspruiten bij een ziekte of ongeval der dieren. Het kan zich b.v. voordoen, dat een paard, ge bruikt voor een melkkar, daarvoor als ongeschikt wordt afgekeurd, terwijl het voor landbouwpaard nog geschikt is. Gelet nu op het risico, dat met een melkritpa8rd wordtgeloop -n, is het dan o >k billijk, dat hier"oor dezelfde pre mie betaald wordt als voor een voer- manspaard. Welnu, het aangeven dal paarden voor melkkarren gebruikt worden, schiet er wel eens bij in Ge beurt er dan iets met zoo'n paard, dan heeft het bestuur w 1 meelijden mei den eigenaar, maar men kan toch ook niet buiten de statuten En dat men op de klein'jes moet letten, getuigt het verslag, dat nu wordt uitgebracht. PAARDENVERZEKERING Aantal leden 1 Nov. 1926 480 1 Nov. 1925 471 vermeerderd met 9 Aantal paarden 1 Nov. 1926 716 1 Nov. 1925 709 vermeerderd met 7 Verzekerd kapitaal 1 Nov '25 f 363888 1 Nov. '26 f 297413 verminderd met f 66475 o Onteigend werden 28 paarden Uitgaven f 8959.50 Ontvangsten f 1829 46 Schade f 7130.04 o Aan 13 leden werd voergeld betaald tot een totaal bedrag van f 361 80 Er stierven 11 veulens jonger dan 1 maand, waarvoor werd uitbetaald f 795 Terugbetaald werd wegens niet drachtige paarden aan 14 leden f 193 07 f 988 07 Aangegeven werden 64 drach tige paarden en daarvoor aan premie betaald f 800 12 Te kort op veulens f 187.95 De tolale uitgaven f 11603 07 De totale ontvangsten f 11264 40 C/3 >H PO 03 ir on m s Is de mensch pas is geboren omen er al nu en dan walen, kwaaltjes, pijnen, pijntjes, Ikeen weet er alles van. edelijkerwijs gesproken taal het middel óók gereed: loosterbalsem, (die van Akker) enigt pijn, verzacht het leed. ude wonden, nieuwe pijnen, pen plekken, winterteen, pit en jicht, gesprongen handen, rekkingen in bot of been. rg door mag en wesp gestoken ugpijn, stijve nek of rug? randwond, die niet wil genezen kker's Kloosterbalsem. Vlug! aat U nu eens overtuigen chaf direct een potje aan, n U zegt, als het verbruikt is ensch Dat heeft zijn dienst gedaan Nadeelig saldo f 338 67 De Voorzitter merkt op, dat er nu zooals zoo juist voorgelezen is, dit jaar 28 paarden en 11 veulens zijn gevallen waaruit het bestaansrecht der vereeni ging volkomen blijkt. Hij wenscht Venray geluk met een zoo goedkoop werkende vereeniging. Hij dankt de commissie van comptabiliteit voor het onderzoek der boeken van den secie- teris voor zijn keurige administratie te dechargeeren, waarmee de verga dering van harte instemde Van de commissie van comptabilie- teit is aan de beurt van aftreding, de heer Weijs, Steeg, in wiens plaats door de vergadering werd benoemd, de heer J. v.d. Sterren, Oirlo, zoodat deze com missie thans bestaat uit de heeren Derks, Vellum, Poels, Hofstraat en de nieuwbenoemde. De Voorzitter wijst er op, dai per sonen, die zich in Venray komen ves tigen, ten allen tijde tot de vereeniging kunnen toetreden, terwijl inwoners dit iets n8ar buiten uitgelekt was, zouden wij te voren gewaarschuwd geweest zijn. Nu dan eenigen tijd geleden, nog niet zoo heel lang, kwam een man ons bezoeken, dien wij als Basing kenden en die naar wij vast meenen de Base verie is, over wien wij hedenmorgen in de bladen gelezen hebben, een persoon, met wien wij de laatste jaren zoo nu en dan eens zaken hadden ge daan. Hij kwam dan naar ons toe en bood ons de formule aan van een nieuwen inkt, 'n zwarten inkt, die, naar hij zeide, alle tot dusverre ver vaardigde ink'en van alle markten cvsr de geheele wereld zou verdrijven. Hij eischte extravagant hooge sommen voor dezen inkt en beweerde, dat 't de eerste absoluut volmaakt vloeibare schrijfinkt was, welke ooit was uitge vonden- Hij bracht 'n proeve van dezen inkt, welken hij zelf bereid had en hij liet deze aan verschillende proeven onderwerpen. Doch hij deed nog meer hij bood ons het gebruik der geheime formule aan, zoodat we zelf den inkt konden maken en er proeven mede nemen, voor wij beslisten, of wij op zijn voorstel wilden ingaan. Dit voor stel was, dat wij hem een som in contanten voor de nieuwe formule zouden uitbetalen. Welnu, we lieten den inkt van de formule maken, lieten er proeven mede nemen en kwamen tot de conclusie, dat alles, en wellicht meer nog, wat Basing of Baseverie over de buitengewone samenstelling er van verteld had, absoluut juist was. Ik alleen kunnen bij de algemeene paar* denschatling. Omtrent paarden, gebruikt voor melk- ritten, wordt uit de vergadering ge vraagd. of indien twee personen samen een melkrit aannemen, en ieders paard om de week dienst doet, dan voor beide paarden de verhoogde premie verschuldigd is. De vergadering besloot na bespreking dat beide paarden als melkritpaarden zouden worden aangemerkt, waarvoor de halve premie verschuldigd is. De heer Smits, Schoor, besprsk de gehouden paardenschatling en zei dat het paard, dal hij kochl bij Janssen aan de Heide, toen verzekerd was voor f 500 en nu maar voor f 250, terwijl het nu zeker zoo goed is, als toen hij het kocht. De Voorzitter zegt, dal hij meer zulke opmerkingen vernam maar men moet denken aan de waardevermindering der paarden, waardoor het verzekerd kapitaal der vereeniging. ook vermin derd is met circa f 66000, waarin elk paard zijn deel draagt De heer Smits zegt het deel, dat zijn paard daarin draagt, wel wat groot te vinden. (Het bestuur verzoekt ons mede ie deelen, dat de opmerking van den heer Smits, omtrent de schattingswaarde van zijn paard, niet is volgens zijn eigen verzekeringsboekje, zooals later bleek.) De heer Spreeuwenberg, Schoor, is ook slecht te spreken over de schalling, en zegt, dat 't lijkt of somsdemen- schen meer worden geschat dan de paarden. De Voorzitter zegt, dat allen wel weten, dat schatter zijn, een lastig baantje is, zoo zelfs, dat f 2 50 boete geheven wordt, als iemand een benoe ming tot schatter niet aanneemt. Hij wijst op art. 9 der statuten, hetgeen bepaalt, dat de schatting der paarden geschiedt in overleg met eigenaar en schatters, maar hoa gaat 't gewoonlijk? Men stuurt een knecht of een jongen met de paarden naar de schatting en zit later thuis te mopperen, 't Was veel beter als de eigenaars zelf kwa men, zij moeten den tijd er voor af nemen, al is 't wat druk. behoef niet te spreken van de bezink seis, welke men bij de meeste inkten aantreft, deze heeft er geen van alle. Eu toen Basing enkele dagen geleden bij ons terugkwam, hebben wij besloten de formule van hem te kooperi. Wij kwamen over een bedrag in contanten tot overeenstemming en voor eergisteren hebben wij hem het bedrag overhandigd, op ons bureau in East Ham. Zool zeide Hetherwick rustig. En na eenig nadenken. En welke was, als ik vragen mag, de som, waarop gij samen tot overeenstemming zijt ge komen. De twee firmanten keken elkaar even aan. Het scheen Rhona, die hen beiden voortdurend onderzoekend opnam, tne, dat hun gelaatstrekken een nog onpret tiger uitdrukking kregen dan even te voren. Maar Culthwaite scheen niet uit het veld geslagen en antwoordde kalm en vastberaden. Honderd vijf en twintig duizend gulden in ronde som En hoe hebt ge hen uitbetaald? vroeg Hetherwick. Met bankbiljetten of per cheque? Met een chèque, op het eigen verzoek van Baseverie. Dat was overi gens even goed als met baar geld Maar, ging Culthwaite voort, zoodra wij die geschiedenis heden middag in de bladen gelezen hadden, wij dat is ik, want ik las het heele relaas op weg naar mijn zaak ben ik onmid dellijk naar mijn bank gegaan om te vragen of de chèque reeds verzilverd was. Zij was het binnen de twee uur, nadat wij de chèque aan Basing overhandigd hsdden. Hij heeft het heele bedrag in Engelsche bankbiljetten afgenomen. Hetherwick keek naar Matherfield. Natuurlijk, merkte hij op, als of hij een vraag stelde, de formule is hel eigendom van miss Hannaford Base verie had geenszins het recht haar te verkoopen hij had haar na een gruwelijken moord gestolen 1 Dat is inderdaad de waarheid, mr. Hetherwick, stemde Matherfield toe. Deze heeren hebben, ofschoon ge heel onschuldig, gestolen eigendom gekocht. Maar ik heb hun zoo juist iets verteld, wat ik nu ook aan u wil mededeelen. Wij hebben het geld in Engelsche bankbiljetten den afgeloopen nacht op Baseverie gevonden. Geheel onaangeroerd in een dikke porte- feuiile. Natuurlijk had hij met dat sommetje en met de juweelen, welke zijn medeplichtige in Southampton machtig Jiad kunnen worden, een aar dig bedrag in handen gekregen. Maar nu kunnen we heel gemakkelijk be wijzen, hoe hij aan die honderd vijf en twintig duizend gulden is gekomen, en deze zullen natuurlijk aan da heeren Culthiwate en Houseover go- restitueerd worden. Maar door hun ge tuigenis kunnen wij iets zeer belang rijks bewijzen, nl. dat Baseverie mr. Hannaford vermoord heeft, om zich van die formule mees Ier te maken. Baseverie heeft het gedaan. Deze heeren zullen dus hun honderd vijl en twintig duizend gulden

Peel en Maas | 1927 | | pagina 5