V. PYLS AME BI KWAIIf BI JAlfQMft Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. UcjONOftj Niawe zieners en profeten. oudste Si. Jozefs-Kapel t DIE. NOOIT VERVEELT manufacturen! (manufacturen TOEEUQSTfi Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. BEDEVAART naar de te SMAKT NIJMEGEN) O© Kippenhouderij op het piatteiand Oe Provinciale Staten Verkiezingen. Gemengde Berichten. I BLIJKEN I TOCH HET NRDEEUGSTA PEEL EN MAAS i BLIJKEN I TOCH HET PRIJS DER ADVERTENT1EN 1—8 rcgt-ls 60 ct. p-r regel 7»/« ct. bij abonn ment lager tarief. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF Telefoon 51 VENRAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal: voor Venray 65 ct., p, p. 75 ct voor het buitenland bij vooruitbetaling f 1.30, afz. nummers 5 ct heeft de eer XI uit te noodigen tot de Voor jaar sex positie 1927, van Dameshoeder, Mantels, Stof fen, Fournituren enz. in de fraai ingerichte uitbreiding zijner zaak. Telkens als er groote gebeurtenissen op til zijn of wereldschokkende gebeur tenissen zich afspelen, slaan er zieners en profeten op. Dit zagen wij vóór, in 't begin van en tijdens den wereld oorlog. Oude chroniekschrijver3 en zelfs moderne waarzegsiers, hadden den wreeden langen oorlog voorspeld. Men sprak o.m. van de profetieën van een lang gestorven bisschop, die voorspelde, dat een geweldige oorlog zou losbreken na tijden van ongekenden bloei, als de menschen op houten paarden door hel luchtruim zouden rijden en dat die oorlog zooveel menschenlevens zou vernietigen, dat de meisjes in de boomen zouden klimmen om Dog eens een man te zien. Mannen van de wetenschap, van de staatkunde werpen Ihans meer dan ooit een blik in de toekomst en beschrijven u een wereld, zooals deze er na vijftig, honderd jaar zal uitzien. Een goede twintig jaar geleden leefden wij in een wereld zonder veel zorgen voor de volgende dagen. De ministers verschenen met korte, afgeronde programma's. En zelfs vele partijen hadden geen vast omlijnd programma, maar het maakte met den dag de evolutie van zijn ver dedigers en hoorders mede. De volkeren leken in een rusligen slaap gedommeld. Dj oorlog schudde ze wakker, Het heden is ons thans niet meer voldoende. Men moet de toekomst peilen om het heden te begrijpen. De verwikkelingen der internationale vraag stukken verplichten ons naar de verre einders te gluren. Gebogen over de landkaarten, ziet de ziener in de toekomst: op een puntje ziet hij de landsgrenzen hier vernauwen en ginder verbreeden een ander zal in de toekomst geen grenzen meer ontwaren en nog een snder zal hier de driekleur hijschen, ginder een witte, nog elders een roode vlag. Als de Spaansche dictator aan Tanger denkt, dan schouwt hij in de toekomst en deelt zijn visionaire droomen mede aan de heet-gebakerde Spanjaarden. Toen Mussolini verklaarde»Italië moet grooter worden of barsten", ver beeldde hij zich een krachligen stomp aan de volkeren te geven met zijn keizerlijke laars. Zijn zwartgehemde vurige volgelingen namen zijn toekomst- droomen reeds voor de werkelijkheid, doch zijn bekampers teekenden hem ten voeten uit boven een barstende bom in een doodkalme zee met on schuldige visschers, meevoerend in hun kleine schuitjes enkele doozen macaroni en eenige flesschen chianti. In de verte dobbert rustig de Zwitsersche vloot. Briond, die uitriep: weg met de kanoi nen, hoog de vreedzame horten, vei beeld zich een wereld, waar de volkeren cbarleslonnen en foxtrotten uil loutere liefde en broederlijkheid, terwijl de Duilsche nationalisten droo men van een Pan Europeesch Duitsch- land. En zoo blikken duizenden men schen in de heele wereld de toekomst vooruit. - o Met het oog op toekomende nieuwe tijden congresden te Brussel menschen, komende uit de verste wereldhoeken, afstammelingen van Cham, Sem en Japhet, om een beweging op touw te zetten tegen »de koloniale verdrukking en het imperialisme". Ze vergaderden in de groote heldere zaal van het Egmontpaleis, waarin hun veelkleurige gezichten glimden en glansden in de groote wandspiegels Men waande zich enkele uurtjes opgesloten in den toren van Bebel, want nooit hoorden we zulk een geroe zemoes van verschillende wereldtalen in onze ooren klinken Volgens den voorzitter Dr. Marteaux, waren ze niet bijeengekomen om af te breken, maar om op te bouwen, om naar de middelen uit te zien ten einde de volkeren nauwer aan elkaar te sluiten, om ze hun nationaliteit en hun zelfstandigheid te geven of weer te schenken. Te oordeelen naar de talrijke vlugschriften, meestal te Berlijn gedrukt, en te oordeelen naar de meeste vertegenwoordigers der verschillende landen en opschriften langs de muren, op spandoeken en plakkaten, was dit congres eenigszins socialistisch getint, hoewel de voorzitter verklaarde, dal de vergaderingen zouden toonen, dal ze geen germano-bolsjewistische linten hadden. Ook waren de meeste afge vaardigden vertegenwoordigers der S.D.A.P De bekende Fransche schrijver Bar busse hield een heftige rede tegen de internationale verdrukkers en ten voordeele van de zelfstandigheid der volkeren. Uit een sterk nationalisme zal de internationale liefde geboren worden. Hij bekampte het Europeesch imperialisme, dat Afrika als een homp vleesch dooreenhakte, hij schold op het imperialisme van de Vereenigde Staten, kortom het imperialisme van alle landen. Hij deed China, Rusland en last nol least België toejuichen, waar van de regeering de internationale vergadering tegen »het imperialisme" toeliet. Beurtelings kwamen een veertig afgevaardigden van verschillende lan den aan de beurt, om meestal in hun landstaal hun geloof in de menschelijke solidariteit en in de zelfstandigheid der volkeren Ie belijden. Wij hebben deze bonte, geestdriftige menigte van nabij gezien en gehoord. Nog is hun beweging j >ng, doch kleine beekjes kunnen breede rivieren worden Ook deze zieners in de toekomst zullen volgelingen winnen. Hun f-lle aan klachten zullen een echo verwekken en bijdragen tot de verwezenlijking vsn een der bepalingen van het tracteal van Versailles: de zelfstandigheid der volkeren; maar zij beteekenen ook een "kiem van nieuwe conflicten en oor logön. Zonder als een profeet in de toekomst te willen schouwen, durven we te zeggen, dat »de zelfstandigheid der volkeren" van zelf »de tweedracht" onder de volkeren zal meebrengen. Evenals in binnenlar.dsche aangelegen heden hier te lande, zal het gaan om een strijd tusschen bevoorrechten en rechlzoekenden, tusschen houders van gunsten en voordeelen en would be bezit-nemers van dezelfde voorrechten Het is ons ook opgevallen, hoe groot het aantal Duitsche deelnemers aan het congres was Dit moet niet verwon deren, als men maar even bedenkt, dat Duitschland alle mogelijke baten zal vinden bij de vrijmaking der kolonies en overbekend is dan ook zijn heime lijk en openlijk gestook. En hoe fel juichten dezelfde talrijk aanwezige Duitschers toe, als er ge sproken werd over zwart oorlogsmate riaal, over de geduchte kleurlingen o Wij schreven over deze congressen »tegen het al verslindend imperialisme" wijl alle landen vingerwijzingen kregen in wijd uiteen loopende richtingen. Een jonge Javaan bestreed op heftige wijze de Nederlandsche kolonisatie iri Indië. En ook deze felle aanklacht lokte een warm applaus uit, vooral van de zwaar gebrilde Duitschers. Dit congres, welk ook de politieke kleur der meeste inrichters en deel nemers zij, mag veel regeeringpn op haar hoede doen zijn en oplettend doen luisteren naar de verre dommelende geruchten, die een nieuwe toekomst inluiden, maar weinig heil voorspellen aan hel oude moederlmi N.K en de eenige bedevaartplaats in Nederland, Op alle ZON- en FEESTDAGEN in MAART, nl. op 6, 13. 19, 20, 25 en 27 Maart, om 3 uur Lof en predikatie Op 19 Mrt. tevens om half 10 Hoogmis F. CREMERS, Rector. door JOS. BOSHOUWERS te LENT Leghorns zwakke beestjes Patrys en Rcdjes kruisrasseii doen het beter? Vraag: Ik heb een Islander haan, ruim een jaar oud. Ik heb vorig jaar gekruist. Hoelang kan ik die aanhou den Ik heb Patrijs en Redj^s kruisras en witte Leghorns. Over deze laatste moet ik iets schrijven. Menschen uit Venray zeiden mij, ik moest Witte Leghorn nemen, dat waren de beste. Ik liet mij ompraten en ik heb ze van proefstation Beekbergen en stam Horst niet rechtstreeks, toch bij ons uit de buurt van le klas kipppn- houders. Ik heb nu de ziekte onder de kippen gehad en nog hebben het er enkele. Welke zijn dood gegaan Dat waren ilemaal Witte Leghorns Het zijn zwakke beestjes. En leggen Van half October tot half Februari geen ei ge zien Het zijn kippen van den 2den leg. U zult zeggen: dal heeft de ziekte gedaan. Dat ander soort heeft ook de ziekte gehad en toch gelegd en nog wel beestjes van 3 en 4 jaar oud. Dat zijn Patrijs. Mijnheer, ik heb een grootmoedertje (Patrijs) van 4 jaar oud, een maand in den rui geweest en elf maanden ge legd Wat zegt U biervan Nu heb ik vorig jaar gekruist met de drie bovengenoemde soorten met Redhaan. Nu hebben ze mij gezegd, het 2e jaar zou niet goed zijn, dan worden het te veel Reds. Wat dunkt U hiervan? Maar 't zijn wonderkippen, sterke dieren en flinke legsters. X te V. Antwoord: Om allemaal antwoord op deze vragen te geven, is niet zoo gemakkelijk als een pijp tabak leeg rooken. Ik zal evenwel trachten u zoo goed mogelijk van dienst te zijn. 't Is wel iammer, dat u niets geschre ven hebt over uwe hokken en hoe dikwijls die worden schoongemaakt Want uw tegenslag kan voor een groot deel te wijten zijn aan de slechte huis vesting en slordige verzorging. Die twee dingen vrijen met mekaar, daar om zie je ze al lijd samen. Iemand, die geen prima hokken heeft of de dieren niet behoorlijk oppast, die zal eiken winter met tegenslag te kampen hebben en zeker in zoo'n vochligen, misligen winter als we ge had hebben. U zegt: die Redhaan is ruim 1 jaar oud. U bedoelt zeker, heeft één jaar dienst gedaan, is dus geboren in 1925 Het 2de jaar kan een haan gerust met dezelfde dieren, paren van het le jaar. 't Is zelfs verkieslijk, als hij door zijn afstammelingen bewezen heeft van goeden tak te zijn. Uwe bedoeling is misschien hem ook nog te laten paren met de kruislingen, dus zijn eigen dochters? 't Is beter dan zuster en broer, maar toch zou ik zooveel moge lijk de eieren nemen van de oude kippen, daar anders de jonge inderdaad naar den Redkant uit gaan, wat be zwaarlijk kan wezen, als die nog al eens heel veel broedsch zijn. Over die kruislingen zijt u goed te vreden. Welnu, tracht dan weer dezelf de kruislingen te krijgen, door enkel eieren te nemen van de oude kippen, die ook het vorig jaar door dat Redje betreed werden. Of zijn de meeste ouden dood U zegt, dat er de ziekte onder ge weesl is Welke ziekte? De dipthentis of de tuberculose Ik vraag dit laatste ook, omdat in slechte hokken bij slordige verzorging licht tuberculose optreedt. Dat Leghorns zwakker zijn dan an dere rassen is in z'n algemeenheid niet waar. De rapporten der legwedslrijden wijzen het uitj U heeft de eieren (of eendaagskui- kens?) gehaald bij een 1ste klas fokker bij U ifi de buurt? Welnu, ga daar dan eens infurmeeren of die ook zoo veel p ch heelt gehad En is dat niet hel g-val, roep dan maar rouwmoedig uit: mea culpa, mea culpa, mea maxi ma culpa 1 Want als je je kippengeweten rouw moedig onderzoekt, zal wel blijken, dat er iets san de verzorging gemankeerd heeft. Voel je grond bij dat onderzoek, verzorg en huisvest de bloedjes dan precies als die »leklas kippenhouder" Dan zullen ze het waarschijnlijk even goed doen als ^grootmoedertje van zooveel jaar 1 Slechts één maand gerust en elf maanden gearbeid in die om geving, 't is nog eene »uut den alden goeën lied." Jammer, dat ze bij U zooveel ziek worden en potdorie dood gaan ook, anders kreeg U op den duur een heel gezelschap grootmoeders. Is die »le klas kippenhouder" ook zoo gesteld op die ouwe theetantes «Van half October tol half Februari geen ei gezien 1" schrijft u. Ik denk hierbij onwillekeurig aan een bende groote en kleine kinderen, wonende in een klein kamertje langs een donker steegje, waarvan de vadsr zich niet veel aantrekt, doch het troepje liever aan d'r lot overlaat en een oud groot moedertje laat zorgen, dat dan ook den ganschen dag hopeloos in de weer is, maar den boel niet redden kan. Vriend, zooals u kippen houdt, moet er geld bij, en als ge aanteekeningen hadt gedaan van de inkomsten en uitgaven, waart ge misschien al eerder op 'n andere manier aan den gang gpgann. Doch het is nog ni^t te laat de broedtijd is weer daar Ga eens bij méér »le klas kippenhouders" kijken, hoe die het doen, dat is de beste raad, dien ik u geven kan. Vergelijk dan uw hokken eens met de hunne, kijk of die menschen de dieren op dezelfde manieren »verzor- gen" zooals u, of ze ook zoo'n bonte mengeling door mekaar bobben loopen. Bij een »le klas kippenhouder" is veel te leeren, bij een slechten evenwel nog méér, maar daar gaat men ge woonlijk niet zien, omdat deze niet erg op bezoek gesteld is. Kalk of porcelein? VraagWat is het beste voor de kippen, kalk of geklopt porcelein? Het laatste hebben ze het liefst. X te V. Antwoord: Geklopt porcelein is goed voor de vermaling van het voer. Hel doet denzelfden dienst als kleine steen tjes (fijne grint) of gemalen zeeschelpen. Kalk heeft een andere functie, n.l. de 8tof te leveren voor de eierschalen. Beide stoffen kunnen dus naast mekaar verstrekt worden. Ik hoop, dat u me niet kwalijk zult nemen, dat ik uwe eerste vraag heb beantwoord, zooals hierboven te lezen staet. Opdat niemand u zou kunnen verdenken, heb ik de vragen onderteekend met X Je wordl dus door geen mensch aangekeken en zijt daardoor prachtig in de gelegen heid tot rustig gewetensonderzaek. Dinsdag hebben in geheel Nederland de candidaatstellingen voorde verkiezing van leden van de Provinciale Staten plaats gehad. Voor wat de Kieskring Horst betreft zijn de volgende lijsten ingediend R. Katholieken. 1. Poels J. A. te Venray. 2. Rutten Th. P. H te Horst. 3 Janssen J. H. te Venray. 4. Thomeer F. X. L N. J. te Horst 5. De Weichs de Wenne Baron J. M. H. F. J. te Geysteren. 6. Sloot B. Th te Grubbenvorst. 7. Terpstra J. M. te Heijen. 8. Peters A. E te Gennep. Vrijheidsbond. 1. Koster ir. J. te Heerlen. 2. Müller G. L. te Blerick. 3. Lommei J. J. te Venlo. 4. De Graaff ir. F. C te Venlo. 5. Van Baaien B. L. R. te Maastricht. 6 Ubben F. A. H. te Heerlen. 7. Meulenbergh J. J. E. te Siltard. 8. Dinger ir. A. E. te Heerlen. 9. Cenin Mr. J. W. le Houthem. 10 Bakker Dr. A J C J. P. te Heerlen Chr. Historischen. 1. Frowein Mr. Dr. W. F. J. te Eys 2. Kok W. te Heerlen. 3 Kraaijeveld F. A te Heerlen. 4. Van Lonkhuijzen H. J. le Veulo. 5. Boudewijn C te Geleen. 6. Tamboer J. te Heerlen. 7. Ploeg N. te Brunssum. 8. Ziedses des Plantes M. J. te Wellen 9. Alstein J. P. te Heerlen. 10. Molenaar B te Maastricht. 11. Samson G. te Heerlen. 12. Siegers J. te Heerlen. 13. De Vries Ds. S A. te Beek. 14 Elders F te Venlo. S. D. A. P. 1. Van Deutekom te Venlo. 2. Broersma J. te Roermond. 3. Van Petersen J. te Venlo. 4 Gunther G L. le Roermond. 5 Heijs F. te Gennep. 6 Paris J. H te Maastricht. 7. Van der Ploeg H te Heerlen. 8. Grabal Ch. V. J. A. te Maastricht. 9. Snoeijerbos D. te Hoensbroek. Brand in een bioscoop-cabine te Sittard. Maandagavond tegen elf uur is brand uilgebroken in de cabine van Cinema Royal te Siltard. Aan het einde van de fïlmvertooning sprong de filmstrook stuk, raakte vast tusschen de raderen van de machine en ontbrandde. In de cabine waren twee personen, die wisten te .ontkomen Van den een verbrandde het haar. De vrijwillige brandweer was naar het Marottebal. Burgers hadden intus- schen de spuit bediend. Toen de brand weer arriveerde heeft het publiek de spuit meegenomen, zoodat geen water meer gegeven kon worden. De brand we-r is toen, nog in carnavalstemming, maar weer naar een café gegaan. De cabire is geheel uitgebrand. De schade, behalve aan de films, bedraagt f 4000. H-t aanwezige publiek, ongeveer 70 personen, verliet kalm de zaal, daa uan een merk -rooktabak Is •meer waard dan fraaie verpakking Als Ge een kwaliteit wilt rooken neem dan d'^ect de beste van alle het dacht, dat de bioscoopvoorstelling was afgeloopen. De inkomens van de'Koningin en de Koningin-Moeder. In de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer, betreffende hoofdstuk II der Staatsbegrcoting deelt de minis ter van financiën mee, dat de Koningin en de Koningin-Moeder hem hebben bericht, ook in 1927 slechts over 9/10 van haar inkomens te zullen beschik ken. Eéntiende blijft dus in de schat kist. H.H.M.M. doen hiervan blijvend afstand. Ongevallenwet 1921. Bij Kon. Besl. is hei tarief bedoeld in art. 40, eerste lid der Ongevallenwet 1921, over hel kalenderjaar 1927 met 25 pCt. verlaagd ten aanzien van a de werkgevers der ondernemingen die op 31 December 1925 voor risico der Rijksverzekeringsbank waren ver zekerd b. hen, die met of inplaats van de onder a genoemde werkgevers in dezelf de onderneming als werkgever ziju opgetreden of in den loop v8n 1927 als zoodaning zullen optreden. Een 6-jarig meisje by bet vuurtje stoken verbrand. In de buurtschap Westerhaar (onder de gemeente Vriezenveen) is bij het vuurtje-stoken een bijna 6-jarig meisjp, van den veenarbeider G Aaldrink, aldaar, verbrand. Het koopen van kandteekeningen. De politie te Deventer stelt een onderzoek in naar aanleiding van het feit, dat door voor een politieke partij die een candidatenlijst wilde inleveren, voor de Statenverkiezingen, handteeke- ningpn zouden gewonnen zijn raison van een kwartje het stuk. Door een rat gebeten. Te Wilms werd een kind terwijl het des nachts in de wieg lag door een rat gebeten. De kleine is aan de gevolgen overleden. Inbrekers gearresteerd. Men meldt uit Oss Sedert esnigen tijd had de politie zware vermoedens tegen zekrren M de R, wonende in§ de beide onder CRs, dat hij niet vreemd zou zijn aan diverse inbraken hier en in den omtrek ge pleegd. Nadat Zaterdag j.l. door een achttal rijks en gemeenteveldwachters het huis was omsingeld, werd er tot huiszoeking overgegaan, waarbij ver- schillende voorwerpen gevonden werden die het vermoeden staafden. De echl- genoole van de Rbijgenaamd de Branie, werd met haar man in hech tenis genomen, terwijl later nog werd gearresteerd zekere A. v. O. uil Hees. Alle drie ziju gevankelijk naar Den Bosch overgebracht Wanhoopsdaad. Een 16jarige jongen, verpleegde van het opvoedingsdorp »de Glindhorsl" te Barneveld, heeft zich in het jongens paviljoen aldaar opgehangen. De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van die wanhoopsdaad. Zyn broer doodgeschoten. Een psychopaat die verklaart niet gek te zyn. Voor de Roermondsche rechtbank stond Dinsdag terech* de 26 jarige ongehuwde arbeider M. v. L. te Asten, verdacht van doodslag subsidiair zware mishandeling, den dood van zijn broer Karei tengevolge hebbende, door op 4 December j.l op zeer korten afstand uit een met kogels geladen revolver een schot op zijn broer te lossen, met het gevolg, dat deze door een kogel werd getroffen en is overleden. Er werden een zestal getuigen gehoord. Dr. A. J. J. Janssen, geneesheer directeur van het St. Servaliusgesticht te Venray, had verdachte omtrent diens geestestoestand onderzocht en was tot

Peel en Maas | 1927 | | pagina 1