Abdijsiroop Van Oostrum naar Qeijsteren Bronchitis Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. JACFONOfs Tweede Blad Sanapteig MANUFACTUREN '(YOORDEELIQSTf (MANUFACTUREN YOORDÊÊLIGSffi FEUILLETON Het geheim van Charing Cross. 25cf Ingekorhan en vertrokken personen. Vergadering Verkoopvereen. „Sl. Antonius" te Venray ZATERDAG 19 FEBRUARIJ1927 48e Jaargang. No. 8 BLIJKEN TOCH HET PEEL EN MAAS i BLIJKEN J TOCH HET PRIJS DER AüVERTENTIEN 1—8 regels 60 ct.. per regel 7'/> cl. bij abonnement lager tarief. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF Telefoon 51 VENRAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal: voor Venray 65 ct., p, p. 75 ct voor het buitenland bij vooruitbetaling f 1.30, afr. nummers 5 ct door A. F. VAN BEURDEN. lil. Wanneer men het kasteel van Qeijsteren binnentreedt, komt men op eene binnenplaats die men in de ttaliaansche paleizen in 't groot ziet. Eene overwelfde, op zuilen rustende booggang loopt om en om. Daar boven in de muren vindt men de fraaie, in arduinsteen uitgehouwen wapen-kwartieren der Van Schellardts van Obbendorf. Men zegt, dat een ltaliaansch bouwmeester het plan maakte of dat ten minste de bouw heer het denkbeeld het aldus te doen bouwen van eene reis naar Italië meebracht. Er waren vele merkwaardige zaken voor den brand te zien. Een goed bewerkte inventaris der archieven bewerkt door Joseph Bernard Joes, Benedictijn en professor in het Kerke lijk recht was aanwezig. Deze vol tooide Q October 1810 dit werk. Ook bewaarde men het onderschei- dingsteeken van de kanonikesse Maria van Hoensbroeck, eene ster met diamanten bezet, in het midden eene voorstelling der H. Maagd in email. Verder nog mooie portretten door van der Helst, van Reynout van Brederode en andere, deze af komstig van het afgebroken kasteel Horst. Wij meenen, dat het vuur deze schatten vernield heeft. Ook ligt op het kasteel een graf steen, waarschijnlijk bestemd tot 't bedekken van een graf. Hij is be stemd geweest voor Joes van Wevelinckhoven pl.m. 20 Maart 1677 en zijne echtgenoote Johanna van Eyll van Oeijsteren, die 1 Juli 1671 stierf. Wij willen nu enkele bijzonder heden boeken van de oud-adellijke familie von Weichs, die reeds langen tijd op het kasteel Oeijsteren risi- deert. De familie von Weichs is afkomstig van het kasteel Weichs aan de Olon, in het Landgericht Dachau in Boven Beieren. Zij voert een eenvoudig wapen, eene zwarte naar de spits inwendig gebogene piramide op zil veren veld. Op den helm een in een spiegel ziende aap tusschen twee opene adelaarsvleugels. De Beiersche familie vertakte zich naar Oostenrijk en naar Westfaien. De Westfalers verbleven te Wenne en namen Wenne als toenaam aan. In 1210, in 1236, in 1256, in 1266 worden de gebroeders de Weichs al genoemd. In Fahne von Bocholtz 1 band 2e deel komen 14 opgezwo ren kwartierstaten voor van den Beierschen tak. Die afstammingslijsten van de ouders, grootouders, enz. moesten overgelegd worden als bewijzen van adellijke afstamming, om in de ver schillende abdijen en ridderschappen te komen. Wijl daaraan renten en inkomsten verbonden waren, hielden de adel lijken die zaken wel in orde. Wie met een burgerlijke trouwde, liep groote kans niet meer in aanmerking te komen, zeer zeker niet bij den hoogen adel. Het was een premie op het trouwen met even hoogen in stand of „eber.bürtigen". De Fran- sche revolutie heeft daaraan een einde gemaakt. De eerste heer der linie de Wenne was Ignatius die met Maria Marga- retha Agnes v. Rump, erfdochter van Wenne huwde. Zijn zoon Max huw de met eene van Kerckerinck, zijn kleinzoon Caspar Bernard weer met eene v. Kerckerinck, diens achter kleinzoon Clemens was landdrost Westphalen, voorzitter der ridderschap, gehuwd met eene Van Wrede. Hij overleed in 1815. Nu volgt weer een Caspar Care!, heer van Wenne en Oeijsteren gehuwd met eene v. Hoensbroeck, terwijl daarna de van Weisch de Wennes op Oeijsteren verblijven en deel nemen aan het bestuur van land, provincie en gemeente, als bekend. Op het oogenblik is Joseph Baron Weichs de Wenne heer van Oeijste ren, burgemeester van Wanssum en Oeijsteren, voorstander van den voor uitgang van het boerenbedrijf en het ontginningswezen- Van het kasteel naar de Geijster- sche kerk is slechts een afstand van twee honderd meter. Deze is gewijd aan den H. Willibrord. De kerk en toren waren gebouwd in 1525, alleen de toren bestaat nog en is in 1885 hersteld, de kerk is in 1865 her bouwd en ligt in de lijn van West naar Oost met 17 graden noordelijke afwijking. Ze is van baksteen met natuursteenen onderdeelen, drie ge metselde geledingen hoog, waarvan de twee onderste door sterke over hoeksche steunbeeren gestut zijn. Tegen den mooien van speklagen voorzienen toren, aan de Zuidzij een traptoren. De toren mooi gedetail leerd. In de kerk bevindt zich een mooie, groote gebeeldhouwde grafsteen, ge lijk in vorm aan die van Horst en van Lanaeken. In het midden de wapens van Van Eyll en Dombrugge (21. Boven het wapen de woorden Op verstentenis (verrijzenis) dach in den jaer ons heren 1556 stierf Maria van Domburgen vrouwe tot Geijste- re geweest, Jan van Eyll, heer tot Geijstere geweest. Maar achter in den muur der kerk staat de grafsteen ook van een anderen Jan van Eyll met het vreem de bijschrift: AI ben ick ziek, sterk ende welgemoet, nochtans moet ich rusten op die doet. 46 Zullen wij zal ik bij het proces tegen dien man, voor de recht bank moe'en verschijnen vroeg Rhona. Ik vrees, dat dat onvermijdelijk zal zijn, en menig keer te voren ook, antwoordde Hetherwick. Eerst krijgen we het uitgestelde verhoor, dan het onderzoek en zoo meer. Daar is nu eenmaal niets aan te doen. Maar we zullen er toch eenige voldoening van hebben, dat we de wereld van een buitengewoon wreeden en koelbloedigen moordenaar bevrijd hebben. Die kerel van een Baseverie is ongetwijfeld de volleerdste schurk, waarvan ik ooit gehoord heb. Een mensch duivel en slim en berekend in zijn daden. Maar ik zou toch wel willen, ging hij na een oogenblik stilte voort, dat we nog wat meer bijzonderheden over één punt hadden; en ik zie niet in, hoe we die kunnen krijgen. Welk punt? vroeg Rhona met hernieuwde belangstelling. De verzegelde enveloppe, welke de bijzonderheden, of formule, of wat het ook zij, van uw grootvader's uit vinding bevatte, antwoordde Hether wick. Waar is die Wat zat er precies in Heeft Ambrose die enveloppe van uw grootvader gekregen Of kreeg De oude kasteelheeren konden ook aardig philosopheeren, zoo schreef Johan van Winckelhuijs, heer van Meerlo, gehuwd met Anna van Ketteer in 1570 in een album de volgende levenswijsheid, die vooral in onzen tijd van overhaasting en overspanning ook best te pas zou komen Zyt in den anfang nit to gezwind Betracht altit te vor dat ind Zie wal voor dich er. halt dich slecht (eenvoudig) Sel niet, tevoor bedinkt dich recht leder maler ontwerpt het ehrst Ende ziet dan wie 't bilde Heht Het is beter doch tweemal gemeten Als einmal end dan 't beste vergeten Dit vers is in het gewone plat, dat men destijds sprak en nogal wat door het Duitsch beïnvloed was, ge schreven. Het plat, dat nu te Oeijs teren gesproken wordt, helt veel naar het Venraysch over, maar is ook na verwant aan het land van Cuijksch. Wordt vervolgd.) Om jong te blijven. Het feil, dat uw gezondheid te wen schen overlaat, is waarschijnlijk de eenige reden, dat gij u door lichle zorgen reeds zenuwachtig, versletenen oud gevoelt. Misschien zijt gij een dier noodelooze slachtoffers van een nier aandoening. Laat deze te voorkomen nierzwakte u niet oud maken voor uw lijd. Zoek en verbeter de oorzaak van uw kwaal. Tracht weer flink en gezond te worden. Die pijn in de lendenen, die ellendige blaasstoornissen, hoofdpijn en duizeligheid, dat afgematte, zenuw achtige gevoel behoeven u niet langer te kwellen. Alle tesamen maken uw leven tot een last, die zoodra gij uw nieren verzorgd hebt, verdwijnt. Verzwakte nieren kunnen metFoster's Rugpijn Nieren Pillen versterkt worden waardoor gij u in elk opzicht jonger voelt. Begin onmiddellijk met het gebruik. Zonder uitstel I Wacht niet, tot gij last krijgt van rheumaliek, ischias, spit, blaasontsteking of water zucht. Ook tegen dergelijke ernstiger kwalen worden Foster's Pillen aanbe volen, doch voorkomen is altijd beter dan genezen. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let bier vooral op) bij apotheken en drogisten f 1 75 per flacon. 34 Baseverie die enveloppe? Voor zoover ik kan uitmaken, is de geheele zaak daarmede begonnen. Of het werkelijk een shilling of een fortuin waard was, uw grootvader heeft iets mede naar Londen gebracht, waarvan hij in de vaste overtuiging was, dat het van de grootste waarde was. En ook is he wel zeker, dat hij daarmede en daar door in handen van die twee mannen Ambrose en Baseverie, gevallen is. Er is ook geen twijfslijk is, dat hij in zijn gesprekken met hen, wellicht schert senderwijs verteld heeft, wat hij van madame Lislorelle afwist. Ook is het absoluut zeker, dat die twee mannen uw grootvader vermoord hebben, ter wijl ook vaststaat, hoe zij hem ver moord hebben. Ge moet goed voor oogen houden, dat beide mannen ge neesheeren met een langdurige practijk achter zich, zijn, die klaarblijkelijk ook in hun misdadige praktijken van hun wetenschappelijke opleiding gebruik maken. Beiden hebben zij ongetwijfeld een grondige studie van vergiften ge maakt. Zulk een wetenschap is van groote waarde voor menschen als zij waren, menschen met misdadige stre vingen. Klaarblijkelijk kenden zij een zwaar vergif, dat gemakkelijk kan toe gediend worden en welks effecten eerst na uren naar buiten treden. Ongetwij feld hebben zij hun werk goed berekend zoodat hun slachtoffer plotseling en ongemerkt zou sterven, als hij al lang uit hun laboratorium was. En het zelfde hebben zij ook in het geval Granett gedaan' Granett heeft er voor moeten boeten, dat hij zich in het ge- Isgisaaisa Midsdsallajen. G. W. Volleberg, dienstknecht, Oos trum D 16, van Wanssum; E. J. C. Otten, zonder beroep, Overl. weg 2, van Venlo; A. Kuunders, dienstknecht, Ysselsteyn I 47, van Deurne; J. H. Theunissen, id id I 56, van Wanssum; J. W. Basten, dienstbode, Landweerd- weg 2, van Vierlingsbeek; J. L. Moers, broeder, Leunsche weg 2a, van Weert. VERTROKKEN P. C. G. van der Putten, zonder be roep naar Utrecht, Huize Groenewoud; M. H. M v. Gaaien, verpleegster, naar Naaldwijk; H. P. W. Maas, id naar 's Herto genboschRosmalen; A. M. Dedding, id naar Gent (B) Th. Peeters, smid, naar Venlo, Peper- straal; K. J. Sterren, dienstbode, naar Maas hees; H. J. van der Nol, metselaar, naar Venlo; H. A. Berkers, verpleger naar Goch; Wed. J. H Deggeren kinderen, naar Nijmegen, Straalmanstraai; Th. J. Thomassen, schilder, naar Bergh, Wijnbergen 6; B. A. P. Titseler, dienstbode naar Horst. k. Kiespijn^ 1^^ stilt men spoedig met JÊÊEÊKÊÊÊ 659-11 Van 4—11 Febr INGEKOMEN: C G. de Does, sigarenmaker. Gas straat 16, van Eindhoven; Als Uw in den aanvang onbetee- kenende verkoudheid is verergerd tot bronchitis, talm dan niet langer, neem de beproefde Alcker's Abdij siroop die de prikkelende hoest- aanvallen zal temperen, de slijm zal oplossen en Uw ontstoken slijmvliezen volkomen genezen. AKKER's verzacht zuivert geneest Alom verkrijgbaar in kokera van 230 gram 1.50 550 gram ƒ2.75 en 1000 gram ƒ4.50 op Zondag 13 Febr. De Voorzitter, M. Wismans, te Ven ray, opent de vergadering met den chrislelijken groet en roept de talrijke aanwezigen, die zooveel belangstelling toonen in den groei en bloei der ver- eeniging, een hartelijk welkom toe De secretaris doet voorlezing der notulen der laatste algemeene verga dering, welke notulen onveranderd worden goedgekeurd, waarna de secre taris tevens een verslag uitbrengt over den gang der zaken der vereeniging. De vereeniging telt thans 750 leden. In 1926 traden een 70 tal nieuwe leden toe, terwijl 13 leden wegens overlijden, ophouden bedrijf, vertrek naar elders en anderszins de vereeniging verlaten hebben. Over 1926 werden door de leden geleverd varkens 10595 kalveren 168 groot vee 14 Totaal 10777 waarvan geleverd werden door: Leunen 2377 Castenray 860 Merselo 1780 Heide 691 Oirlo 1202 Wansum 525 Oostrum 989 Blitterswijk 299 Ysselsteyn 933 Meerlo 183 Venray 860 Builen leden 78 hetgeen gemiddeld uitmaakt circa 15 stuks per lid. Percentsgewijze bedraagt dit per af deeling: Ysselsteyn 20 7; Castenray 16 5 Oirlo 16 2: Merselo 16; Blitterswijck 15 Leunen 14 8; Heide 14 3; Wansum 14; Oostrum 13.7; Meerlo 10 5; Venray 9 3 De bruto opbrengst van het vee is f 856 942 24; waarvoor aan leden is uitbetaald f 839.849 53; zoodat de bruto winst bedraagt f 17,092,71; hetgeen uitmaakt eene winst van f 1,586 per dier tegen f 1,683 in 1924 en f 1,52 in 1925. Uit de onkosten berekening bleek dat de onkosten per dier over 1926 bedroegen l,16i/i tegen 1,18 over 1925. Kapitaal op 1 Jan. 1926 f 5529,78 zeischap van uw grootvader bevond. Maar waarom hebben zij uw groot vader vermoord. Hebben zij hem uit den weg geruimd om zijn geheimen omtrent madame Lislorelle voor eigen doeleinden te gebruiken, of hebben zij hem van zijn uitvinding willen beroo- ven om deze ten eigen bate te gelde te maken? Indien dit laatste het geval is, dan... Hij hield even stil en keek Rhona onderzoekend aan, als om te weten te komen, of zij begreep wal hij bedoelde Doch Rhona schudde het hoofd. Ik kan u niet volgen, zeide zij Wat dan Dit, antwoordde Hetherwick. In dien hun verlangen, om zich alleen van uw grootvaders geheim meester te maken de drijfveer tot hun daad was, dan is dat geheim zeker een massa geld waard 1 Geld, waarop gij alleen recht hebt. Begrijpt ge me nu? Waar is het geheim? Waar is de verzegelde enveloppe? Ik veronderstel, dat de politie Baseverie gieteravond aan een diepgaand verhoor en onderzoek onder worpen is wellicht hebben zij de enveloppe op hem gevonden. Dan zul len we er wel van hooren maar, in elk geval, het geheim behoort u toe. Rhona maakte een beweging van diepen afkeer. Ik zou er van walgen, iets aan te raken of daarmede iets te doen, indien het in het bezit van dien man geweest was, zeide zij. Maar in mijn meening is er geen twijfel mogelijk, dat zij mijn grootvader wegens dat geheim vermoord hebben. Alleen zou Restitutie B. Loenen en de Hanzebank f 2500. Subsidie fokbeeren f 225. Totaal f 2725. Entreegelden f 447. Verkoop buiten vereeniging f 91. f 538 f 2187. f 3342,78 Batig saldo veehandel f 4520,53 Kapitaal op 1 Jan. 1927 f 7863,31 De heer Leramena uit Oostrum houdt hierna een voorlezing van het rapport van den accountant Ament uit Roer mond, welk rapport geen verschil met de gevoerde boekhouding aangeeft, waarna decharge aan den heer secre taris werd verleend, waarmede Je ver gadering met hartelijk applaus in stemde. Goedkeuring bouwen eigen weegin- richting. De Voorzitter brengt de vergadering in herinnering dat ei op de afdeelingen met groote meerderheid besloten was een eigen weeginrichling aan te schaf fen en brengt de voordeelen daarvan b.v. het gemak voor mensch en vee bij de nieuwe inrichting, die zal komen op den veeberg bij de S.S naar voren en zegt dat het weegloon f 0,10 zal bedragen, waarmede de volgende be cijfering wordt gemaakt. Weegloon van 10770, 10 ct. f 1077.— Rente en afschrijving inrichting f 300 Rangeerloon f 250 Weeghulp f 250 Telefoon t 100 Huur S. S. f 47 f 947. zoodat hieruit blijkt dat de weeginrich ting zich zelf zal bedruipen. Volgens de statuten moet echter hier over een besluit worden genomen in de algemeene vergadering. De aanbe stedingssom werscht het bestuur ech ter liefst geheim te houden. De heer Arts, Leunen, heeft op de tentoonstelling te Venlo een automa tische weeginrichting gezien en sprak er zijne voldoening over uit, dat die weeginrichling op het minste gewicht reageerde. De zaakvoerder Loenen verklaarde het verschil in de bestaande weeg. ik denken, dat zij een dubbel motief gehad hebben. Het geheim omtrent madame Listorelle was hun tweede gedachte. Waarschijnlijk veronderstel den zij, dat lady Riversraede een heel gemakkelijke prooi zou zijn. En ik denk ook wel, dat zij het zou geweest zijn, indien zij majoor Penleney niet gehad had, die desnoods met een revolver kon werken. In elk geval weet ik, dat zij na Baseveries eerste bezoek buitengewoon opgewonden was Ik voor mij vat het zoo op en heb het altijd zoo opgevat: zij dachten, dat zij grootvaders uilvinding voor een massa geld konden verkoopen en dat zij bovendien een andere massa geld van lady Riverareade en madame Listorelle door middel van chantage zouden kun nen los krijgen. Besmeurd geld, inderdaad, dat is het, riep Hetherwick verachtend uit. Welnu dan... Een dienstbode stak op dat oogenblik het hoofd door den kier van de daur en trad, nadat zij Rhona even aange keken had, binnen. Beneden aan de trap, mis9, staat een politieagent, die naar u vraagt, kondigde zij aan. Hij vraagt, of ge ten minste kunt zeggen of mr. Hetherwick hier is of geweest is. Hetherwick hegaf zich naar het boveneinde van de trapeen politie agent, die beneden in de hal stond, keek op een woord van den gevraagde naar boven en sloeg even aan. De complimenten van inspecteur Matherfleld, sir, zeide hij, en of ge even kunt komen aanloopen en miss Hannaford met u meebrengen Er zijn weer nieuwe details, mr. Hetherwick. Zeer belangrijk 1 We zullen onmiddellijk komen, gaf Hetherwick ten antwoord. Tien minuten. Hij keerde naar Rhona terug en was spoedig met deze op weg naar Mather- fields bureau. Wat nu weer? zeide hij. Affijn, wellicht zijn ze iets van Baseverie te weten gekomen 1 Of wellicht hebben de bladen de aandacht van iemand ge trokken, die nu iets zeer gewichtigs heeft mede te deelen Deze laatste veronderstelling werd nog versterkt, toen zij, bij het betreden van Matherflelds bureau, twee onbe kende personen zagen zitten, wier uiterlijk er op wees, dat zij verant woordelijke en welgestelde handels lieden waren. De drie aanwezigen werden aangetroffen in wat een zeer ernstige conversatie scheen te zijn en het viel Hetherwick onmiddellijk op, dat de twee onbekende mannen met meer dan ongewone belangstelling naar Rhona keken. Matherfleld stelde haar onmiddellijk voor als de kleindochter van den overleden gewezen commis saris van politie Hannaford en Hether wick als een heer, die bij de jongsie gebeurtenissen ten zeerste betrokken was geweest. Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1927 | | pagina 5