Bewaarschool. Poets Donnet-ledel 28 Automobiolen Kt Chim Petei Aanbesteding Machinale Breierij een nette werkvrouw een Dienstbode, Industrie aardappelen mm m mm DOEK (lakensbreedte) K G. H. Ito Voordeel Kind Gemengde Berichten. kerkelijks diiibtih vrsray. bïïriasmi! STAID VEI RAY. üistricts-arbeidsbeurs gehuwd P. H. A. Evers Ma. C. W. H. Derksen het bouwen van een woonhuis. W. Kusters Leunschewegló Qevraagd GEVRAAGD Te koop gevraagd TE KOOP best roodbont maalkalf Te Koop 2 roodb. maalkalveren roodbont maalkalf Te KIoop 6 zware seheutelingen Waterdicht doek W. Kusters Le""schewegl6 Op 1 April a.s. worden alleen meisjes toegelaten VRSZJLINEN Tevredenheidsverklaring, De Eerste Nederl. Paarden- en Veeverzekering- Maatschappij van 1900, S. KUPERS, VENRAY HensetÖonn 9S BoerealeOos Algsm.ide op Woe 23 nieuwe en Vaitla op Vri5 1 IQ Heden mor| nu da W. Swaghi Puntdraa ec Smederij Prac Wilier I Li Gierpomn I Smederij Voor dflo Stofzu Wiegen, Kim Dr< Klai Va De Goed in de Middeleeuwen, het bloeitijdperk der ambachtsgilden. Toen zag men overal Roomsch solidariteit en gelukkige onderlinge harmonie tusschen werk gever en werknemer, en dat alles was te danken aan de organisaliën van dien tijd. Zeker, na het verschijnen der be roemde Encycliek Rerum Novarum is verbetering ingetreden en kwam het Colleclir-f arbeidscontract, verzekering in plaats van armbestuur, eigen woning in 't bereik van den werkman, sana torium en ziekenhuis. Kortom werd den o mensch in den werkman meer geëerd. Maar ontegenzeggelijk ondanks dit alles heeft de R. K arbeiderspartij terrein verloren. Duizenden leden verlieten de organisatie en lieten zich vangen door schijnbeloften in de netten van Socialisten en Communisten. En toch mag een R K. arbeider niet opverschillig zijn voor de toekomst, voor het welzijn van vrouwen kinderen, of deze laatste onder beter of slechtere toestanden hun brood zullen moeten verdienen. Zeker, er kunnen bezwaren of grieven tegen de organisatie bestaan, maar dat mag geen wantrouwen zijn of worden. Men moet bedenken, dat organisatie ook menschenwerk is, waaraan men- schenfouten kleven. De Maatschappij is nu op een keer punt in de geschiedenis en zal op nieuw worden geconstrueerd. Het liberalisme voerde het egoïsme en materialisme tot het toppunt en bracht de maatschappij aan den rand van den afgrond Het volk op den duur verbitterd door de hardvochtigheid van het groot kapitaal, wierp zich in de armen van het socialisme, waaruit nog harder^ slavernij ontstond. Zie maar naar Rusland Alleen die eeuwenoude christelijk^ beginselen van naastenliefde en recht vaardigheid kunnen uilkomst bieden uit den chaos. Dit is de taak der standsorganisatie, waaruit, zooals Dr. Poels in zijn laatste rede zei, de echte katholieke strijdbare mannen moeten voortkomen die altijd en overal katholiek zijn, want wil de R.K. arbeidsbeweging de wereld ten goede hervormen, dan moeten zij beginnen met zich zelf. De standsorganisatie is wel eens spot tend leekenkerk genoemd, maar laat men maar spotten, als de R.K arbeider zich opwerkt tot een degelijk katholiek, bezield met een echt christelijke levens beschouwing, en gebruik maakt van de door Paus Leo XIII aangeprezen mid delen van veelvuldige H. Communie en retraiten, dan zal hij respect afdwingen en de stoffelijke verbetering het gevolg zijn van de zedelijke. Men moet. de menschenwaarde niet naar het uiterlijk beocrdeelen. Mooie kleeren ai of niet versierd met een ridderorde, bepalen de waarde van den drager niet, als dat zoo was dan was de arbeider door zijn geboorte alleen reeds minder waardig. Hoe is nu innerlijke verbetering het best te verkrijgen? Door ontwikkeling zijn de stoffelijke goederen ongelijk verdeeld, met de gees'elijke is dit in nog erger mate het geval. Hoe zal men strijdbare mannen kweeken, indien ontwikkeling niet wordt bijgebracht. En is dit gebrek niet oorzaak dat velen onze beweging verlieten, juist wijl zij absoluut geen kennis hadden van kerk en godsdienst, die ruggesteun voor iedereen. Zei Paus Leo XIII niet, dat het stoffelijke alleen het geluk van den werkman niet in zich heeft. Zeker, een flink loon is onontbeerlijk, maar de kunst om het goed te besteden, moet geleerd worden Niet het bezit maar het gebruik dat er van gemaakt woidt bepaalt de waarde. Dit alles kunnen wij leeren in de standsorgani satie. Willen de arbeiders, fier op eigen krachten alleen rekenende, dit bereiken, dan moeten zij de stands organisatie steunen, en wat een goede slandsorganisalie vermag, bewijst den Boerenstand, die alleen tengevolge hunner organisatie allen vrije mannen geworden zijn. Nu moet men niet laatdunkend zeg gen, wat heb ik aan de werkliedenbond, het antwoord daarop issticht een organisatie en maak gebruik van de instellingen, die de Bond biedt, zooalsj: Coöperatieve verbruiksvereeniging, die piijsregelend werkt, en hier in Ven ray grooter kon zijn, als allen steunden. Spaarbank, waar de werkman zijn geld beter kan beleggen dan bij de Hanzebank, en waaruit de arbeiders credielbank moet ontstaan, ziekenkas, en de verzekering »Concordia" die voorkomen dat de arbeider bij ziekte en ongeval op armbestuur is aange wezen, den strijd tegen de TBC, de Kleinverzekering en zoo meer. En wanneer men nu zegt, »hier is van dat alles niets" dan antwoordt spreker »dat is eigen schuld". Treedt toe tot den bond, wérk mee met het Bestuur en veel zal er bereikt worden tot godsdienstige, zedelijke en stoffelijke verheffing van den arbeider. Wees dan ook goede leden, niet in quantileit maar in kwaliteit, naar het voorbeeld van O. L. Heer, die ook maar 12 arme visschers uitkoos om zijn kerk te slichten tot ons aller heil. Dr. Poels heeftin aangehaalde spreek beurt een beeld geschetst van het wereldgebeuren en de botsingen der ideëen van revolutie of reactie aange toond en gezegd dat op de eerste plaats zal noodig zijn een keurcorps van fiere katholieke strijders. Laat de R. K. arbeidersbeweging zich in dat keurcorps een eerste plaats verzekeren. Een hartelijk applaus klonk na deze sol overtuiging uitgesproken rede, en de Voorzi'ler dankte den heer v. Rooy hartelijk en gaf gelegenheid tot het stellen van vragen. De heer D-rwort, verpleger in het Servatiusgesticht, zou de arbeiders beweging nieuw leven inblazen door de jongelieden te vereenigen in een propagandaclub, en hun niet op hoeken van straten laten staan, waar zij alles, behalve iets goeds doen Hij zou het leekenpersoneel van het gesticht ver eenigen in een bond, wijl zij wel bescherming mochten hebben die voor een klein vergrijp soms zoo erg, ja met ontslag gestraft worden. Hij vraagt zich af, durven of willen de arbeiders zich niet organiseeren en hunne rechten beschermen. Omtrent de jongelieden-organisatie zegt de Voorzitter en de heer v. Rooy, zijn reeds besprekingen geopend, maar overeenstemming in alle opzichten met den ZeerEerw. Heer Pastoor en Eerw. Directeur van het Patronaat is nog niet bereikt en betreurden beiden voor de organisatie hel overlijden van Pas toor Rutten z.g De heer Michels zag de- toekomst van den bond donker in en vraagt waar zullen wij nieuwe leiders halen als de oude garde het hoofd zal ter ruste gelegd hebben. De heer Peeters zegt, dat de waarheid niet gezegd mag worden, daar kan hij van meepraten. De heer van Boven: doe je dat, dan vlieg je er uit en hebt niet te bikken De heer Michels betreurt het gemis van solidariteitsgevoel bij de arbeiders, die, toen indertijd voorzitter en secre tans van den Tabaksbewerkersbond ontslagen, geen vin verroerden. Uit de bespreking, die nu volgt, blijkt dat huisbezoek het meest aan gewezen middel is ter ledenwerving, waarbij de heer Michels opmerkt, dat hij ook eens op huisbezoek is geweest, maar overal de vrouwen tegen zich zag, die hem vroegen of hij den man weer uit huis kwam halen, zoodat hij moedeloos naar huis ging. Omtrent de organisatie voor 't perso neel van St. Servatiusgesticht zal eerst de meening van Vader Overste gevraagd worden. Waarna de vergadering door den Voorzitter met den christelijken groet wordt gesloten. Te koop aangeboden een 2i/i tol 3 PK gas- of benzinemotor, zeer ge schikt voor waterpompen, klein boeren of bakkersbedrijf bij TH. WINTELS, Bakkerij, Venrsy. (Adv.) GEVONDEN eer. rijwielplaatje. In lichtingen bij de Rijkspolitie, Kruisstraat alhier. Deze week werd alhier publiek verkocht een woonhuis van de Erven M. Jacobs. Eigenaar werd Th. Jacobs voor f 4050. De boerderij »Erica" aan het Veulen werd verkocht voor f 38180, aan den Heer Th. Jaeger Wij waarschuwende ingezetenen, die verzuimd hebben aangifte te doen van hunne honden, daarvoor alsnog onmiddellijk te zorgen, aangezien thans bij geconstateerde overtreding proces verbaal zal worden opgemaakt. Voor den Politierechter te Roer mond stond Dinsdag terecht A. R33 jaar, te Venray, aangeklaagd van diefstal van vier dennenboomen op 1 Jan. j.l Eisch en vonnis f 5 boete of 5 dagen hechtenis. De Voorjaars- en Zomer expositie van Hoeden, Mantels, Stoffen enz die a. s Vrijdag bij V. Pyls wordt geopend kan ook de volgende dagen door een ieder worden bezichtigd, zonder eenige verplichting tot koopen (Adv) Uitvoering van de Turnclub. Woensdag j. 1. gaf de turnclub St. Chri8toffel 'n élite avond voor de ouders der turners en de commissieleden van 't feest, verleden zomer, met hunne dames Ruim half acht opende de Bescherm heer, de Weled Heer Janssen deze avond en met welgekozen woorden schelste hij het werk van de turners Hij memoreerde de processie naar de St. Oda-kapel, de uitvoeringen in de beide Gestichten, het letterlijk en figuurlijk in 't water gevallen openlucht feest verleden zomer, de uitvoering voor de weezen van't St. Jozefsgesticht, het nieuwe vaandel en kwam tot de conclusie, dal de turnclub bloeide en tot hooger bloei streefde 't Streven van de club 'n nette club te blijven, werd in hooge eere gehouden en dat waardeerde Venray. Na 'n paar flinke marschen van de kleine Fanfare, werkten de turners hun mooie oefeningen af. Alles ging vlot en vaak hielden de toeschouwers hun hart vast. 't Was ook'n niet alledaagsch gezicht, al die reuze-zwaaien, de hoog standen boven op ladders, die hand- loopers, maar de turnclub zorgde er voor, dat allen gedurende 'n paar uur werden beziggehouden op spannende, aangename wijze. De bekende vriend van de turnclub Jan Poels bedankte na afloop alle turners en vooral de kwieke leider Van Aarssen, voor alles, wat zij dezen avond hadden te genieten gegeven en hij was er zeker van dat de sympathie, welke de turnclub genoot, zou blijven en groeien want met zulke nette, flinke vereenigingen moest Venray zuinig zijn. Hij hoopte dan ook, dat het groole Bondsfeest eens hier zou komen en zegde de turners den steun van heel weldenkend Venray toe. Welgemoed keerden allen huiswaarts. Venray, houdt uw turnclub hoogl Zij verdient het. Een vriend van de turnclub. MERSELO. De Zondag en Maandag door de Tooneelclub gegeven uitvoering met medewerking der Fanfare, is in alle opzichten schitterend geslaagd. Zoowel het blijspel en de voordracht als de muzieknummers vielen zeer iü den smaak en oogstten veel bijval. Wij wenschen Kunst door Oefening" een blijvend succes en een spoedig weerzien. GASTENRAY. Alhier werd Zondag j.l. een predikatie gehouden ten bate van de niouw te bouwen kerk te Holz- Kerkrade welke de som van f 155 opbracht. HORST. Zondag werd in de pa rochiekerk alhier een collecte gehouden voor het bouwen van een kerk in de mijnstreek, die ruim f 400 opbracht. De stationschef, de heer Th. Schip hold, onlangs bevorderd tot chef 2e klasse, is met ingang van 1 Maart overgeplaatst naar Harlingen. Carnaval te Venlo. Het carnavalsfeest zal te Venlo evenals vorige jaren op bescheiden schaal worden gevierd. Het is echter verboden zich gemaskerd over de straat te begeven, evenmin is het toegestaan, zich in de kleeding van de andere sexe of in een overheidsuniform te steken. Da publieke bals zullen in alle zalen plaats hebben, waar gemaskerden worden toegelaten. Verschillende ver eenigingen houden thans reeds haar gesloten bals. Doodelyke val. Te Tegelen reed Zaterdagnacht de koopman L D per fiets huiswaarts keerende, tegen een telefoonpaal. Eeni- gen tijd nadien werd de man in be wusleloozen toestand en hevig bloedende gevonden. Zonder tot bewustzijn te zijn gekomen is de ongelukkige kort daarop overleden. Limb. Tramweg-My. Naar wij vernemen, is in de plaats van Jhr. van Aefferden, die bedankt had als commissaris van de L T. M door Ged. Staten tot commissaris be noemd de heer J Poels. Uitvoer van paarden naar Duitscliland. In de maand Januari werden een vijftigtal Limburgsche koudbloedpaar den met certificaat naar Duitschland uitgevoerd. WEERT. De prachtige hengst onzer Hengsthouderij voor een tientul jaren aangekocht voor f 28000, is thans we gens liquidatie der vereeniging verkocht voor f 900 189 nieuwe woningen te Helmond. Het bouwen van 6 winkels met woning en 183 woningen met annexe werken, op het terrein gelegen tusschen de Willem Prinzenstraat en de D:jksche straat te Helmond onder bouwkundig beheer van het Bureau van Publieke Werken te Helmond is door de Woning- bouwvereeniging »Volksbelang" te Helmond gegund aan den laagsten inschrijver, den heser PauJus Roxs te Mierlo Hout, voor de som van f 529,700 Coöperatieve veeverkoop in Noord-Brabant. In de provincie Noord Brabant zijn thans vier vereenigingen werkzaam, die zich met den coöperatieven verkoop van vee bezig houden, met name de bonden van verkoopverëenigiDgen te Boxmeer en te Cuyk, de Verkoopcentrale te Eindhoven en de Verkoopvereeniging van den Noord Brabantschen Ghriste lijken Boerenbond te Tilburg. Het gezamenlijk ledental dezer ver eenigingen bedraagt ongeveer 4400 en breidt zich nog geregeld uit. In het afgeloopen jaar werd voor het geleverde vee aan de leden een bedrag van ruim vier millioen gulden uitgekeerd. De aangesloten ledeD zijn verplicht alle vetie varkens en vette kalveren door tusscbenkomst der vereenigingen te verkoopen. Ernstige brand te Yaassen. Dinsdagavond is te Vaasscn door onbekende oorzaak brand ontstaan in de boerderij van E J. Dijkkamp Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat aan blusschen niet te denken viel. Een der bewoonsters, de 50 jarige mejuffrouw D. Brinkman, wist zich niet meer te redden en kwam in de vlammen om, terwijl ook tien stuks vee verbrandden. De boerderij brandde tot den grond toe af. Voetbal-ongeluk met doodelyken afloop. Men meldt uit 's Hertogenbosch Zondag is de voetbalspeler van der Pas uit Rosmalen bij een wedstrijd met eenige spelers in botsing gekomen. Hij werd naar het St. Johannes de Deoge- sticht overgebracht, waar hij overleden is. De criminaliteit in Pruisen Een officieele statistiek over in Pruisen bedreven zware misdrijven toont aan dat van 1 Mei 1925 tot 31 December 1926 zijn gepleegd610 moorden, 438 doodslagen, 1438 beroo- vingen. Berlijn staat bovenaan met 106 moor den, 48 doodslagen en 514 beroovingen, dan komt Dusseldorf roet de cijfers 62, 63 en 414 Van de groote steden hebben Keulen, Hannover en Koningsbergen de laagste cijfers n.l. 16, 14 en 311 5, 10 en 718, 1, 4. De mist boven Engeland. Ofschoon minder dicht dan geduren de de afgeloopen vijf dagen, hing ook nog Woensdag boven Londen en vele gedeelten van Engeland mist.. Tenge volge van het buitengewone slechte zicht in het Engelsche Kanaal lagen Dinsdagavond daar circa 100 schepen voor anker- De mist is de langdurigste welke Engeland sinds 1901 gekend heeft. Het oponthoud dat de mist op de Theems alleen heeft veroorzaakt, brengt naar schatting een schade mee van een millioen pond. De griep in hot Buitenland. In de afgeloopen week bedroeg-het aantal dooden tengevolge van de griep te Londen en 105 'groote sleden 759, tegen 818 in do daaraan voorafgaande week. De Burgemeester en Wethouders van Venray doen te weten, dat door den Raad dier gemeente in zijne vergadering van 3 Februari 1927 is vastgesteld de navolgende verordening Verordening tot aanvulling der Algemeens Politieverordening voor de gemeente Venray, zooals deze is vastgesteld door den Raad der Gemeente Venray in zijne openbare vergadering van 18 Februari 1905 en sindsdien is aangevuld en gewijzigd, laatstelijk bij besluit van den Gemeenteraad van 10 Maart 1925 Artikel l. Het bestaande artikel 29 wordt aangevuld als volgt m Zonder schriftelijke vergunning van Bur» gemeester en Wethouders beschilderde ec be drukte borden, platen of dergelijke te vertoonen of doen vertoonen. Artikel 2. Achter artikel 29 wordt een nieuw artiuel 29a ingelascht, luidende als volgt «Wanneer in het belaDg der openbare orde of veiligheid het verkeer moet worden belet of beperkt of voor het verkeer een bepaalde richting moet worden aangewezen, moet ieder zich dien aangaande onderwerpen aan de bevelen van de ter plaatse aanwezige politie". Zijnde deze verordeuing aan de Gedeputeerde Staten van Limburg volgens hun bericht van 11 Februari 1927, 4e Afdeeling, La. 1509/3 Q in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort den 17 Februari 1927. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. Parochiekerk Morgen Zondag 2 uur groote Congregatie, half 3 Herhalingscatechismus, 4 uur H Familie. Maandag half 8 leesmis, 8 uur Sol. Jaarg. voor Helena Poels, huisvrouw van Joh. Michels. Kwart na 4 Lof. Dinsdag half 8 besteld Jaarg. voor Mathijs Janssen en zijn zoon Piet Janssen, 8 uur lees- miasen. Woensdag half 8 leesmis, 8 uur Sol. Jaarg. voor Johannes Michels. Donderdag 7 uur te Veltum H. Mis, half 8 leesmis. 8 uur Jaarg. voor Catharina Mölders. Vrijdag half 8 leesmis, 8 uur Sol. jaarg. voor Christina van Valkenburg. Zaterdag komen de kinderen der 4e klas te biechten, kwart na 4 Lof, Voortaan is de zoogenaamde kindermis uit sluitend voor de kinderen, voor alle anderen is te 9 uur de toegang tot de kerk ontzegd, en wordt hierdoor het gegeven verlof ingetrokken. Zaal in liet Patronaat. Om 9 uur H. Mis en Vergadering voor de Derde Orde afdeeling vrouwelijke tertiarissen. Rozenhoedje voor overledene Hendrina Jacobs. Maandag half 7, 7 uur en half 8 uitvaart diensten voor Petronella van Dijck, als lid der Aartsbroederschap, overleden te Merselo. Dinsdag, tweeden der negen Dinsdagen, onder de H Mis van half acht korte toespraak ter eere van Sint Antonius. van 1118 Febr. GEBOREN: Wilhelmus H. Sfrijbos, Castenray Hendrika A Janssen, Castenray Johanna M. Th. Manders. Veu'en GEHUWD: P. H. A. Evers. 26 jaar, bakker fe Ra- vensteio en M. W. C. H. Derksen, 31 jaar te Venray. OVERLEDEN M, Jacobs, weduwe van A vanVegcbel 80 jaar, Merselo. A. M. Smit*, 2 jaar, Veltum. P. Thoonen, weduwnaar van J. E. van Well, 71 jaar, Zwart Water. 1 padente St. Annagestichl. Worden gevraagd 1 noodhulp dienstbode 1 bakkersknecht 1 of 2 jaar aan het vak 1 dagmeisje 1 dienstbode v. R K. geestelijke in N.Limb 1 dorpsreiziger in manufacturen 1 boerenknecht 1618 jaar 3 boeiendienstmeid1 n voor Paschen 1 boerenknecht 1516 jaar, genegen te melken 1 boerenknecht 16—17 jaar. met paarden kunnende omgaan 1 leerlinge naaister Bieden zich aan 1 2de bakkersknechj 1 winkeljuffrouw 1 gehuwd schoenmakersknecht 1 smid-bankwerker 21 jaar 1 bu'g^rmeid voor Pa-chen 1 voorwerker, opzichter of ploegbaas voor ontginning 1 smidsknecht 1 kantoorbediende bekend met Duitsche Eng. en Ned. Taal 1 meubelmaker 4 jaar a h vak Pa9chen 1 bskwaam bakkersknecht 1 huishoudster voor boer of burger en die, ook namens hunne wederzijdsche families, hiermedehun hartelijken dank beluigen voor de talrijke blijken van belangstelling bij hun huwelijk onder vonden. 15 Venray, 15 Februari 1927. VRIJDAG 25 FEBRUARI a.s nam. 5 uur zal voor rekening van den Heer J. H. van der Beuken te Venray, bij den Heer Jean Schaeffers, Schoolstraat worden Teekening met beschrijving te beko" men bij A H. MARTENS, vanaf 22 dezer f 2.50 per stel. 21 Aanbevelend, li Adres Bureau dezer. in R.K. gezin van 2 personen te Venlo eenigszins bekend met de keuken. Brieven onder no. 44 bureau dezer a f 6.per 100 kilo. Levering direct W. OOMMANS, Leunen. bij Wed. Arts, Zaal, Merselo. bij H. Manders, Steeg. bij Jos. Jenneskens, Oostrum. 8 bij M. Custers, Oroote Straat. 8 gebleekt eigengemaakt voor karhuiven, paardendekken enz. 14 Aanbevelend, De meisjes van 5 jaar kunnen aangegeven worden vanaf heden tot 28 Februari de meisjes van 4 jaar vanaf 1 12 Maart. 28 's-Oravenhage, Laurens Reaelstr. 1, Dir. J. Folkerts, vergoedde op spoe dige en coulante wijze mijn gestorven paard. Overtuigd zijnde van de soliditeit dezer Maatij, beveel ik ieder belanghebbende aan zich bij de E.N.O. van 1900 te verzekeren. Middelaar, 3 Februari 1927. J. VERBIEZEN. H.-Vertegenwoordiger de Heer a. M. Veekens te Grave. Vertegenwoordiger de Heer H. Dinnissen te Ottersum. 36 BKBtëB Agent voor Noord-Limburg DONDERDjr. on* plechtige 1 ZONDAG Lm Vroegmis juur pi Hoogmis ring der r MAANDAG jaarlijkschi Vereenigin stenas Venray—I jum" :ek en om 9 vanw V E 's avonds 7 14 ED. et Bf O Ondergetet cht dat hij een ni rij za De prijzen zijn veel ven Voor primi ning wordt z jen. Aües wordt 28 leesi bez nbe\ om flipt, vier en zeska sendraad, weipalen, ge im< 0|N dn kri Wij hebbe int aan het stuk st, maten k '0 m en prijzen zoc STEEDS R Fornuizel Ploegen, (en Bascules, Laiert Huishoude k< ontvangi i< aan ui As Pal Bezoekt om lijk onze

Peel en Maas | 1927 | | pagina 2