Zee w. Het Groene Kruis" Het BESTE adrespr Dames- en Kind edi W.J.k Kruisverbond Venray. aGwaiatfaraaca, SEIZOEN- HOED G. AMBROS V erkoop vereenigin g „St. Antonius" Élgi Vergadering Landbouwbond Bond van Jonge Boeren Algem. Vergadering II gemaa e aaoaastfaatD KIENEN Kienen* P. Vollenberg-Maessen Verwacb C. Hl Gras- Jacq Ooen Openbare vergadering Gemeenteraad te VENRAY Uitgeloot bos. 9 en 51 Oistricts-arbeidsbeurs R. K. Vereeniging Ie VENRAY. Te koop een roodbont maal kalf Patersstraat Kring VENRAY op Zondag 13 Februari VENRAY-DORP. betaling der premie van veeverzekering OOSTRUM. op Maandag 7 Februari alen 2 April en 21 Aanbesteding Het bouwen van een Landhuis Eiken Zondag in Café Jan Huisman Groot Ci t Meesterwn WAUfi Serrad Lupinen geëmaille vanisee hoofdstembureau voor de verkiezing van leden van den Gemeenteraad iög. art. 33 der Kieswet. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aanwijzing der stem lokalen voor de verschillende stemdis- tricten in verband met de verdeeling der gemeente in 7 stemdistriclen. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aanvulling van het besluit, waarbij de voorzitters en leden voor de verschillende stemhureaux zijn benoemd in verband met de vermeer dering van het aantal stemdistricten. 11. Vaststelling der voorloopige ver goedingen voor de bijzondere lagere scholen der Eerw. Zusters Ursulinen en St. Josephsgestiehi overeenkomstig art 101 der Lager Onderwijswet 1920 12. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van een extra toelage van f50 aan de gemeente politie, wegens de invoering van nieuwe uniformkleeding 13. Ingekomen request der huurders der met rijkssteun gebouwde woningen der Bouwvereeniging »St. Oda" inzake verlaging der huren. 14 Ingekomen schrijven van Ven- ray's Mannenkoor om een tegemoet koming tot gelijk bedrag als de door haar betaalde belasting op de openbare vermakelijkheden. 15. Dankbetuiging van de Eerw. Mère Gonsague wegens gezonden felicitatieschrijven. 16. Voorstel van Burgemeester en Wethouders inzake brandspuitenhuisje Eind en lijkenhuisje Overloonsche weg. \1. Mededeeling proces-verbaal van kasopname gemeenteontvanger over het 4e kwartaal 1926. 18. Benoeming van 4 leden in de schattingscommissie voor de Rijksin komstenbelasting wegens periodieke aftreding op 30 April a s. der heeren J. H. Geurts, J II Janssen, J. M. Michels en H. B. Odenhoven. 19. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot uitbreiding der vee markten. 20. Af en overschrijving begrooting dienst 1926. 21. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het onderhandsch ver huren der oude school te Merselo aan den Boerenbond te Merselo. 22. Voorstel van Burgemeester en Wethouders lot het onbewoonbaar ver klaren der woning gelegen Langstraat no. 60. 23. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aanvulling der alge meens politieverordening. - Met genoegen vernemen wij dat den heer Tap, Marechaussee.der brigade Venray met ingang van 1 Februari 1927 is aangesteld tot wachtmeester bij deze brigade. De heer Tap slaagde bij een gehou den examen voor dien rang bij het Depot der Kon. Marechaussee te Apeldoorn met lof, en mocht thans zijne moeite zien bekroond dpor de bevordering. Wij wenschen den heer Tap van harte geluk. Tijdens de deze week te Roer mond gehouden veeleeltdagen, werd besloten dit jaar vanwege het Limburg sche Varkenstamboek een fokdag te gouden te Venray. Het aantal ingeschrevenen voor de Nationale Militie lichting 1928 bedraagt in deze gemeente 77. Naar wij vernemen zal door Venray's Fanfarecorps Vastenavond Zondag een Concert met Tooneeluit voering gegeven worden. De baten zullen len goede komen van de Vincentiusvereeniging alhier. Door bestuur en leden van Venray's Fanfarecorps worden moeiten noch kosten gespaard om dit concert naar wensch te doen slagen. Vrijdag 1.1. hield Venray's Man nenkoor z'n algemeene, jaarlijksche ledenvergadering. Uitgebracht werd 'I finantieel- en 't jaarverslag over 1926. Uit dit laatste bleek, dat de vereeniging in een periode van vooruitgang verkeert. Zij telt op 't oogenblik ongeveer 30 werkende leden, terwijl de repetities trouw en met veel ambitie worden bijgewoond. Staande de vergadering werd met algemeene stemmen besloten deel te nemen aan 't groot nationaal Concours te Zetten op 2e Pinksterdag a s., alwaar de vereeniging zal uitkomen in de 2e afdeeling Mannenkoren Onder de kundige leiding zal succes niet achter wege blijven, wat ongetwijfeld zal bijdragen lot groei en bloei van Venray's Mannenkoor. Door den veehouder van der Hulst in 't Venraysch Broek, is deze week eene maal inrichting in werking gesteld, gedreven door benzinemotor, voor het droogmalen van zijn weiland. Dit is Je eerste inrichting van dien aard in onze gemeente. Tot het ondergaan van 2 maanden gevangenisstraf indertijd door de Recht bank te Maastricht opgelegd, werd door de Marechaussee alhier aangehouden de 43jarige koopman W. S uit Roer mond. De aangehoudene is naar de gevangenis in zijn woonplaats over gebracht' WANSUM. De landbouwersknecht E wonende bij de familie H. alhier, die op 17 Januari j 1. ernstig werd mis handeld, is thans in zooverre hersteld, dat hij het bed mag verlaten. Jammer dat de laffe daders nog niet achter haald zijn. VENLO. Op de Coöp. Veilingvereeni ging van Maandag was de aanvoer 450000 eieren. Groote eieren van f 7.10 tot f 7,90 Kleine eieren van f 5,80 tot f 7,10 Eendeneieren van f 7,50 tot f 7,70 Ganzeneieren van f 24 60 ROERMOND. Op de Coop. Eiermijn van Maandag was~dë aahvöef2.T5DXXXj' eieren. Groote eieren van f 7.20 tot f 8.30 Kleine eieren van f 6.tot f 7. Eendeneieren van f 7 80 tot f 8.50 üe Burgemeester van Roermond. Bij Kon. besluit is aan J. L. Th. Sanders, op zijn verzoek,, met ingang van 30 April 1927, eervol ontslag ver leend als burgemeester der gemeente Roermond, met dankbetuiging voor de diensten, door hem als burgemeester bewezen. Tragisch. Het gezin van den arbeider S. te Gendringen, dat reeds drie kinderen aan de griep verloor, moet thans de dood van een vierde kind betreuren. Nog slechts één kind bleef in leven. Pluimveetentoonstelling te Deurne. Op Zaterdag 5 en Zondag 6 Febr. houdt de pluimveevereeniging »Het Nuthoen" haar eerste tentoonstelling in café A. v. Baars. Dat deze vereeniging er aan gedurfd heeft 'n tentoonstelling te organiseeren, spreekt van den durf en energie van haar bestuur, femeer als men bedenkt dat deze vereeniging nog slechts twee jaar bestaat. van den Tegenwoordig alle leden. De Voorzitter opent de Vergadering met gebed en verzoekt den Secretaris voorlezing te doen der notulen der vorige vergadering, welke onveranderd worden goedgekeurd. 2. Voorstel van B en W. tot stichting van een gemeentelijk waterleidings bedrijf vGor de Kom van Venray. De Voorzitter zegt dat aan de leden eene uitvoerige memorie van toelichting toegezonden en herinnert aan den goeden uitslag der gehouden proef boringen. De groote gestichten hebben zich al 2 jaren lang ter wille der Ge meente beholpen met dure lapmiddelen, en wachten thans op de beslissing van heden De heer Fonck had over dit onder werp liever een aparte vergadering gehad, dan dit onderwerp tusschen 23 andere agenda punten te vinden De heer Stoot heeft over dit punt zooveel te vragen, dat hij gaarne de Raad van te voren in comité generale had gezien, alvorens eene beslissing te nemen. De heer Odenhoven is tegen geheime vergaderingen en spreekt er zijn ver wondering over uit, dat men steeds zegt Venray is het water slecht, neen het is goed. In privé is spreker tegen de.waterleiding en wil hij wel vèrklaren den laatsten tijd luistervink te hebben gespeeld en zoodoende meent dat 7/8 der bewoners der Kom tegen water leiding zijn De heer Pubben is ook persoonlijk tegen de waterleiding maar zou toch liever het gevoelen van den Raad kennen voor een zoo groote beslissing te nemen, en voelt meer voor rioleering. De heer Nelissen zegt dat vele kom bewoners tegen waterleiding zijn en zou de menschen laten beslissen. De heer Jacobs vraagt of B. en W. er zoo stelling van overtuigd zijn dat vele menschen zich zullen aansluiten en of dit de draagkracht van velen niet zal te boven gaan. De heer van Bergen zou, zoo de leiding tot stand komt, alleen de nieuwe gebouwen verplichten tot aansluiten, De heer Geurts vraagt wat de gevol gen zullen zijn zoo de waterleiding nu niet tot stand komt. De heer Stoot zou eerst de memorie van toelichting onderling willen be spreken. De Voorzitter vraagt of er een ge heime zitting wordt verlangd. De heer Odenhoven vindt de memorie uitgebreid genoeg, maar vraagt zich af wanneer komt de waterleiding als ze r.u wordt afgestemd 40 jaar is het geleden dat zich hier het laatst een besmettelijke ziekte heeft vooigedaan zoodat hij meent zonder gevaar een jaar of 10 te kunnen wachten. De Voorzitter zal al die opmerkingen beantwoorden. Als de gemeente nu niet meedoet zullen de groote gestichten voor zich alleen een waterleiding maken »up to date", modern, of, zoodat deze gestich ten, als Venray er eens toe zou moeten overgaan een leiding te maken, geen klant der gemeente zijn zullen, De gezondheidscommissie zegt dat het water hoe langer hoe slechter wordt, en wijst op de moeite die men had bij de arbeiderswoningen om goed drinkwater te krijgen. Het Rijk eischt bij de Woningwet aansluiting. B. en W. stellen een overgangstijdperk voor van 5 jaar en overal klimt het water gebruik, zoodat B. en W. dan ook meenen dat het bedrijf zich zelf wel bedruipen zal. De berekeningen zijn zeer voorzichtig opgemaakt. Wat de finantieele draagkracht der Kombewo- ners betreft is spreker optimistisch en de praktijk leert dat als zij het gemak kennen, men de leiding niet meer wil missen, terwijl bovendien de uitgaaf voor de leiding een productieve uitgave is. Om nu de menschen te laten mee praten, zou volgens spreker zijn het paard achter den wagen spannen. De heeren raadsleden zijn door de kiezers als hun vertrouwensmenschen gekozen en moeten dus zich uitspreken. De gestichten wachten niet langer en slaat de gemeente nu niet toe dan krijgt ze geen kans meer. Is men dan over een 20 jaren in de knel, dan kan ze een waierieiamg ais iiif-'bmWurJTlii.r klaar krijgen en zullen de gehuchten moeten bijdragen. Dat men meer voor rioleering voelt, komt wijl dit meer naar buiten waarneembaar is, maar hei eene is zonder het andere onvol maakt. Bij de wegen verbetering en vernieuwing kunnen de buizen direct gelegd worden- De heer Fonck vindt een water leiding een zegen voor Venray, maar zou het volk laten meepraten. De Voorzitter is geen voorstander van een referendum, en zegt dat de kiezers hun vertrouwensmannen, wien zij de noodige capaciteiten toedenken, toch hebben gekozen. De heer Pubben zou de Gestichten >n waterleiding laten aanleggen, waarop de Gemeentenaren konden aan sluiten. De Voorzitter zegt dat de Gestichten dat niet willen. De heer Odenhoven herhaalt dat de meerderheid der bevolking erop tegen is. De heer Dr. Janssen is er met hart i ziel voor, en brengt hulde aan B. en W. die met veel zorg en moeite een plan ter tafel brachten. Er zijn veel menschen tegen waterleiding, alleen omdat het geld kost, maar de menschen kunnen alles niet beoordeelen zooals medici, en deze zijn er allen voor. Komt er geen waterleiding dan ontstaan vele gevaren. Spreker herinnert er aan hoe in Roermond de paarden der Cavalerie stierven, zoolang er geen waterleiding was en hoe in Venlo de zuigelingen-sterfte verminderde zoodra de waterleiding er was. Men moet niet alleen naar besmettelijke ziekten zien om het nut eener leiding te beoordeelen. .De heer Odenhoven zegt, dat de wa terleiding besmetting in de hand werkt en noemt een aantal Duitsche steden De heer Dr. Janssen zegt dat deze plaatsen een rivieileiding hebben. De Voorzitter zegt, dat de verschillen de opinie's nu naar voren zijn gebracht waaruit blijkt, dat alle leden de be langrijkheid der te nemen beslissing voelen en zal nu een Ingenieur ver zoeken op eene voor ieder toegankelijke bijeenkomst eene lezing te willen hou den, waar alle bezwaren behandeld kunnen worden, omtrent de waterleiding en rioolplan. Punt 6 wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen Punt 7. De leden hebben 't concept ontvangen, zoodat lang praten wel niet noodig zal zijn. De heer Stoot vraagt of de menschen sterker zijn geworden, daar de leef tijdsgrens van 60 op 65 jaar is gebracht. De heer Pubben zou de leeftijdsgrens op 60 terugbrengen. De heer Odenhoven vraagt wanneer deze verordening ingaat De Voorzitter antwoordt, dat indertijd tot leeflijdsgrensverhooging is besloten en de verordening 1 Mei ingaat. Punten 8, 9, 10 en 11 worden voor kennisgeving aangenomen, Punt 12 De Voorzitter zegt, dat er een voor de geheele prpvincie gelijke politiekleeding komt en wijl de veld wachters nu toch wat nieuws noodig hebben, 't nu zeer goed kaq Z h. s. aangenomen Punt 13. De Voorzitter zegt: de ge meente geeft nu al f 1550 f 1600per jaar toe op die huizen en nu nog huur- verlaging, die deze post met een f 2000 zou verhoogen, welke uit den zak der belastingbetalers moeten komen. Dit gaat volgens gevoelen van B, en W. niet op De heer Stoot zegt, dat de uitkomst hem gelijk geeft en herinnert er aan, dat hij steeds tegen dien bouw geweest is, maar als nu de huur te hoog is, zou hij wat minderen. De heer Odenhoven vindt huurver laging een sociaal werk. De Voorzitter zegt dat de woningen nu te goedkoop zijn en eigenbouwers zulke huizen niet kunnen geven voor dat geld en waarschuwt de heeren niet bun goed hart maar bun verstand te laten spreken, wijl de belastingbetaler moet bijleggen. De heer van Bergen zou de huur met f 1 verlagen, want die woningen zijn voor f 2 50 nog te duur De Voorzitter zegt dat het bestuur der Bouwvereeniging zegt, dat de wo ningen nu goed zijn. De heer Pubben zou eerst de drie nu leegstaande woningen verhuren en dan de huur verlagen. De Voorzitter vindt dit lood om oud ijzer en brengt het voorstel Sloot, om de huren met 50 cent te verlagen, in stemming, hetgeen, na tegenstem men der beide wethouders, wordt aan genomen. Punt 14. Besloten koming te verleenen. Punt 15. Voor kennisg. aangenomen Punt 16. De Voorzitter stelt voor, deze gebouwtjes op te ruimen, zoodra de Electrische Maatschappij met hare werkzaamheden klaar is. De heeren Stoot en Odenhoven vra gen wanneer dit zal zijn, waarop de Voorzitter zegt tegen den herfst. Punt 17. Voor kennisgeving aange nomen. Punt 18. Bij acclamatie herbenoemd De heer Geurts dankt voor het in hem gestelde vertrouwen, al is het 't prettigst baantje niet. Punt 19 Besloten op 2 Nov., in te gaan 1928, een veemarkt te houden en een paardenmarkt den 2e Woensdag in Maart. Punt 20. Z.h.s goedgekeurd. Punt 21. Besloten werd de oude school te verhuren aan den Boerenbond te Merselo voor f 100 per jaar, gedurende 6 jaar. Punt 22. Aangenomen z h.s., op grond van een rapport der Gezond heidscommissie. Punt 23. De Voorzitter licht toe dat het hier gaal om een verbod in te voeren tegen reclame loopen met min bbi gUWOIJ&lililB LH1LB11 regelen, z h.s. aangenomen. Waarna sluiting der vergadering met gebed. BUBBmiJKB STAID VZHBAY. van 28 Jan 4 Febr. GEBOREN: Johannes G. H. Jenniskens, Brienshoek Johanna A. W. Swinkels, Nachtegaal Martinus H Verstraaten, Gasstraat GEHUWD J. Franssen, 25 jaar, fabrieksarbeider te Ven ray en J. H. Nijssen, 27 jaar, i.b. te Venray OVERLEDEN A. G. P. E*ers, 2 maanden. Heide J. C. van Eynd, wed. van W. Cox, 84 jaar, Castenray G. A. Munninghoi, 4 maanden Heide P. J. Hoedemaeckers, echtg. van H. J. van Helden, 29 jaar. Hoenderstraat. E P M. Janssen, 17 maanden, Maash. weg A. E. Rutten, 3 jaar, Oirlo 5 patiënten St. Annagesticht. kerkelijke biisstsh vsi&ay. Parochiekerk Morgen Zondag in alle H. Missen collecte ten bate der kerk, 2 uur groote Congregatie, half 3 herhalingscatechismus, 3 uur Lof en processie, 4 uur H. Familie. Maandag half 8 Jaarg. voor Peter Camps en echtgenoote, 8 uur uitvaart voor Piet Boede- mskers, kwart na 4 Lol. Dinsdag half 8 Jaarg. voor L Dericks, 8 uur besteld Jaarg. voor Caspar Esser. Woensdag half 8 leesmis, 8 uur Jaarg. voor F. Aerts en zijn echtgenooten Antonia Michels en FraDcisca Janssen. Donderdag 7 uur te Veltum H. Mis. half acht leesmis, 8 uur Jaarg. 2de klas voor G, Wismans. Maria Thielen, Anna en Francisca Wismans. Vrijdag half 8 Jaarg. voor Arnold Bateu en Ouders, 8 uur Jaarg. 2de klas voor B. Verblakt en zijne dochter Francisca Zaterdag komen de kinderen der 6de klas te biechten, kwart na 4 Lof St. Antonius-Patrona&t. Maandelijksche algemeene H. Communie. Geen patronaat. Om zes uur precies bijeenkomst georganiseerd door het Bestuur van de Jonge- ingen-vereeniging ter eere van de leden die diploma's verdiend hebben. Het Bestuur noodigt al diegenen uit welke hebben bijgedragen. Tijdens het Bibliotheekuur zijn kaartjes te verkrijgen. Dan is er tevens gelegenheid om te sparen en contributie te voldoen. f 25 tegemoet- Correspondentie. Wegens plaatsgebrek moeten wederom eenige berichten en advertentieo wachten tot de volgende week. Inzenders en ad verteerders worden er nogmaals aan her- inderd hunne inzendingen zoo vroeg mogelijk, doch uiterlijk Vrijdags 's mor gens 10 uur te doen bezorgen. Verkiezing voor de Leden van de Provinciale Staten. Be Burgemeester van Venray brengt ter openbare kennis, dat op Dinsdag 22 Februari a s. zal plaats hebben de can didaatstelling voor de verkiezing der leden van de Provinciale Staten. Op dien dag kunnen bij den Voor zitter van het Hoofdstembureau (ter Secretarie van de gemeente Horst) van des voormiddags negen uur tot des namiddags vier uur lijsten van can- didalen worden ingeleverd. Vanaf 1 tot an met 22 Februari a.s. zijn ter secretarie van elke gemeente, kosteloos verkrijgbaar formulieren voor candidatenlijsten. Venrey 31 Januari 1927 De Burgemeester van Venray, O. VAN DE LOO Uitkeering tegen bewijs, alsook de rente over 1926, op Zondag 6 Februari, 's avonds tusschen 7 en 8 uur, in het Alcoholvrij lokaal, Hen- seniusplein. 13 Worden gevraagd 1 bakkersknecht 1 of 2 jaar aan het vak 1 dagmeisje 1 dienstbode v. R K. geestelijke in N.Limb 1 dorpsreiziger in manufacturen 1 huishoudster voor kapelaan 3 meisjes 15—18 jaar voor boerenwerk 1 boerenknecht 1b—18 jaar 3 boerendienstmeid^n voor Paschen 2 huishoudsters voor dadelijk 1 boerenmeid en 2 boerenknechts 1 Mei 4 burgerdienstmeiden voor Paschen 2 jongens 13—15 jaar boerenknecht 1 boerendienstmeid voor SeveDum 1 boerenknecht 15—16 jaar, genegen te melken 1 boerenknecht 16—17 jaar. mot paarden kunnende omgaan 1 boerenknecht voor dadelijk 1 leerlinge naaister boschwerkers Bieden zich aan 1 winkeljuffrouw 1 gehuwd schoenmakersknecht 1 smid-bankwerker 21 jaar 1 burgermeid voor Paschen 1 timmermansknecht 3 j. a. h. vak 1 voorwerker, opzichter of ploegbaas voor ontginning 1 smidsknecht 2 burgerdienstmeisjes 14 jaar v. Paschen 1 kantoorbediende bekend met Duitsche Eng, en Ned. Taal 1 meubelmaker 4 jaar a h vak Paschen 1 boerenknecht 14 jaar 1 dienstmeisje 15 jaar voor boeren- of burgerdienst. f) Volgens art. 17 der statuten wor den de leden in de gelegenheid ge steld vóór de algemeene vergade ring, welke zal plaats hebben op 13 Februari a.s., candidaten te stellen voor twee plaatsen in het bestuur, wegens periodieke aftreding van de Heeren Dr. Struben en E. Messe- maeckers. Candidaatstellingen in te zenden bij 24 HET BESTUUR. bij Th. Verheijen—Poels, Merselo. M Ie m Plaats en uur, alsook de agenda zullen nog nader worden bekend gemaakt. 21 Aanst. ZONDAO 6 FEBRUARI voorm. van 9—10 en van 1112 uur bedragende 1 pCt. der laatste schat ting. Degenen, die de brandassurantie en contributie nog niet betaald heb ben, worden eveneens verzocht deze alsdan te voldoen. 24 HET BESTUUR. 's avonds half 7, in het café van H. VERHEIJEN. Jaarverslag. Trouwe opkomst verzocht. 19 HET BESTUUR. aan spotprijz nbevi Jacq Co Ondergete richt heden bij he rkoni aan con je pi Bi beve Bij bestell} kui geven op FOKTOOII jarige hennen Drie dezei u nen bet toom I Wellepan legsters van Tancredhaan 810 eieren pijle. De drie van kampioeil. 6 leman, die op n F wedstrijd te produceerde, drie hanen op den Legw Legstaten mingsbewijzeine inti Woensdag 16 Februari a.s., des namiddags 4 uur, zal ten huize van den Heer Cor Thijssen, St. Rochus- plein te Boxmeer, namens den Heer H. H. Derkx aldaar worden Teekening met beschrijving te be komen bij A. H. Martens te Venray vanaf 7 dezer f 5.— per stel, res titutie f 2.50. 223 van voormiddags half 12 tot 's avonds sluitingsuur, om zeer mooie prijzen alspijpen, beeldjes, braadworst, krentenmik, peperkoek enz. 14 Oeregeld eiken Zondag van vm 11 tot half 2 en nam', van 6 tot 9 uur. De prijzen zijn sigaren, sigaret ten, pijpen, peperkoek, worst, koffie enz, 18 Henseniusstraat 20. Oeregelde dieren. a ujn jen c im< te In de hoofm GROO' l heeft te OOST! Ie prim it Levering on Wagenmgen ge Samenstelling weiland in prij per hectare. Verkrijgbaar: Special I

Peel en Maas | 1927 | | pagina 2