Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. .JACTOMft De dag van morger Allen ter stembus! Provinciaal Nieuws. Aan de leden der R.K. Kiesvereeniging te Venray 48e Jaargang. MANUFACTUREN WXMILffl j manufacturen! VOORDEEL® VT%^y T gf Prachtsorteering inDekens, Ondergoederen, Kousen, Sokken, Handschoenen, enz. enz. A I uS De nog voorradige WINTERMANTELS en HOEDEN warden aan spotprijzen opgeruimd. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Voordrachtsavond over Volksvoeding te Venray. Ingezonden, morgen tus-chen 9 en 1 uur, zoowel in het St. Antonius-Patronaat als in de School der Eerw. Zusters Ursulinen. <LA I CKURtf 3 rCHROTKI 1VZI BLIJKEN TOCH HET PEEL EN MAAS BLIJKEN TOCH HET PRIIS DER ADVERTENTIEN 18 regels 60 ct.. per regel 71/« ct. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF - VENRAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal: voor Venray 65 ct.f p, p. 75 ct J bij abonnement lager tarief. Telefoon 51 voor het buitenland bij vooruitbetaling f 1.30, afz. nummers 5 ct Morgen, Zondag 6 Februari, be leven we weer een gewichtige dag in onze katholieke kiezersorganisatie. Dan worden in geheel Limburg de candidatenlijsten opgemaakt, waar mede katholiek Limburg zal uitkomen bij de aanstaande verkiezingen voor de Provinciale Staten, de candidaten lijsten dus, die dan op het officieele stembiljet zullen worden geplaatst. We moeten er voor zorgen, dat die candidatenlijsten er in alle acht kieskringen van Limburg goed uit zien. Daardoor zorgen wij op de eerste plaats voor een goed bestuur onzer provincie. Vervolgens komen we daardoor flink voor den dag tegenover de lijsten van andere partijen, die we zullen moeten bestrijden. En hebben we een goede candi datenlijst, dan trekken we vanzelf de groote massa der katholieke kiezers van Limburg en wordt de propaganda bij de a.s. verkiezingen des te ge makkelijker. Om zulk een goede candidatenlijst te verkrijgen, is het op de eerste plaats noodig, dat zooveel mogelijk alle leden van de Kath. Kiesvereem- ging morgen aan de stemming deel neDat" is en blijft de beste waarborg voor de samenstelling eener candi datenlijst welke een afspiegeling is van de groote verscheidenheid, het verschil van richting en binnen den gemeenschappelijken band der katho lieke beginselen, de uiteenloopende maatschappelijke groepen, welke in onze partij aanwezig zijn en de aan dacht vragen. Dus morgen allen naar de stembus van de Kath. Kiesvereeniging. ieder lid van de Kath. Kiesvereeni ging moet een vlugschrift thuis ge kregen hebben, dat tegelijk als oproep dient voor de stemming. Voordat men naar de stembus gaat, leze men die circulaire nog eens over. Wij vragen daarvoor de speciale aan dacht. Op de eerste plaats immers is noodig, dat men geldig stemt. Men kan er op lezen, hoe men stemt, n.l. door stemblokjes rood te maken. Het biljet zegt verder, op hoeveel candidaten men minstens en op hoe veel candidaten men hoogstens zijn stem moet uitbrengen. Daarop lette men goeddit aantal is in eiken kieskring niet hetzelfde, maar hangt af van het aantal candidaten, dat volgens het besluit der kringvergade ring op het stembiljet zal worden geplaatst bij de officieele verkiezing. Dan leest men er de gewichtige vraag Op wien zullen wij onze stem uitbrengen Zooals in de bladen werd vermeld, is door een Adviseerend College hieromtrent een Politiek Advies uit- ^Hoe^'men ook over het politiek advies moge denken, men moet de beteekenis daarvan niet onderschatten. Het wordt gegeven in het algemeen belang Dit is richtsnoer bij het uit brengen daarvan. Daarom verdient het adviseerend college ons vertrou wen. En elk lid der Kath. Kiesvereeni ging moet toch het algemeen belang stellen boven alle andere bijkomstige belangen, zakelijke of persoonlijke. Heeft men dus geen zwaarwichtige redenen, aan het algemeen belang ontleend, om het Politiek Advies niet te volgen, dan stemme men op de eerste plaats op de candidaten van het Politiek Advies. Dit advies wil de vrijheid met aan banden leggen. Men kan het naast zich neerleggen, men kan ook slechts aan eenige candidaten van het Politiek Advies zijn stem geven. Maar men wijke alleen van het Politiek Advies af, wanneer men met de hand op het hart kan verklaren, dat men overtuigd is, door daarvan af te wijken in het waarachtig belang onzer provincie te handelen. Nog eens, het is morgen weereen dag van beteekenis voor katholiek Limburg. Wij moeten de best moge lijke candidatenlijst krijgen, waarmede wij over eenige maanden in het vuur van den provinciale stembusstrijd kunnen gaan met goede kans om een groote overwinning te behalen. Daarom zij morgen het parool Alle leden der Katholieke Kiesver eeniging op hun post, allen naar de stembus ROELAND. «Werkelijk leerzaam en boeiend", zoo luidde algemeen het oordeel over den voordrachtsavond, dia alhier in de Zaal van Luxor gehouden werd. De inleider sprak over «Doelmatige Volksvoeding met betrekking tot de Maggi's Producten" en lichtte zijn uiteenzettingen toe mei een paar films en een demonstratie met Magg's Pro ducten. Spr. bood eerst een interessanten terugblik op de levens- en voedings wijze onzer voorouders en toonde aan hoe me' de veranderde levenswijze ook de voedingswijze langzamerhand anders wordt. Terwijl onze voorouders nog aan een buitengewoon vette en zware spijs de voorkeur gaven, is men tegen woordig hoe langer hoe meer van inzicht, dat de mensch niet leeft van wat hij eet, maar van hetgeen hij verteert. De strijd om 't bestaan is zwaarder geworden en de tijd ontbreekt ons om zooals onze voorouders een ustig en bespiegelend leven te leiden. De zorg voor onze gezondheid dwingt ons naar een voedingsmiddel om te zien, dat ons voedt en tegelijkertijd bevorderlijk is voor onze spijsvertering. Zulk een voedingsmiddel is de soep 1 De soep geeft ons voedsel in den lichtst verleerbaren vorm en werkt weldadig op het geheele menschelijke organisme Het is de baanbrekende daad van de Maggi Fabriek geweest aan deze dringende behoefte tegemoet te komen door de bereiding van een droge soep tabletvorm. Maggi's soeplabletten bevatten alle bestanddeelen van een zelfgemaakte soep en behoeven ter verkrijging van een gereede krachtige soep slechts fijn gemaakt en korten tijd in water gekookt te worden. Het is duidelijk, dat op deze wijze tijd en brandstof bespaard wordi. Verder wees spr. op de wijd en zijd bekend Maggi's bouillonblokjes, die overal algemeen geliefd zijn. Inderdaad bestaat er nauwelijks een smakelijker en aangenamere inleiding van den maaltijd als een krachtige bouillon of een bouillonsoep. De aanwezige dames zullen met genoegen vernomen hebben, dat Maggi's bouillonblokjes ook bij de bereiding en verbetering van sausen, stamppot, enz. voortreffelijke diensten bewijzen. Als derde product werd de Maggi's Aroma getoond, die in origineele flaconnetjes in den handel gebracht wordt en ter verbetering van flauwe spijzen dient, die ondanks toevoeging van zout en kruiden nog niet krachtig smaken. Daar Maggi's aroma bovendien nog de eigenschap bezit de afscheiding van maagsappen en daardoor de spijs vertering te bevorderen, is het duidelijk, dat het geen luxe, maar een belangrijk hulpmiddel voor elke keuken is. Zijn uiteenzettingen bevestigde spr. door ieder in de gelegenheid te stellen de intusschen bereide Maggi's soepen en bouillon te proeven. Tenslotte werd een zoowel leerrijke als onderhoudende film getoond, die de aanwezigen in het lieflijk Zwitser- sche landschap verplaatste. De grootte der Maggi Fabriek, die zich in het dal over meer dan 1 K.M. uitstrekt, verbaasde menigeen. Het eerste deel van den film gunde ons een blik in het groote landbouwbedrijf, dat da Fabriek er op na houdt o.n zich van versche grondstoffen van de aller beste kwaliteit te kunnen voorzien. Het tweede gedeelte van den film voerde door de Fabriek zelf, waar men het ontstaan der 3 producten verder volgen kan. Buiten het schoonmaken der groenten wordt alles door machines verricht, zoodat geen menschenhand met het product in aanraking komt. In 't geheel is orde en zindelijkheid het kenteeken van het geheele bedrijf. Een mooie natuuropname besloot den avond, waarvan alle noode scheid den. Builtn verantwoordelijkheid der Redaotie. Mijnheer de Redacteur I Met verbazing las ik in Uw blad van j,l. Zaterdag het ingezonden stuk onder teekend met «Veritas". Ik kom dan ook nogmaals beleefd een kleine ruimte in Uw blad vragen, om een en ander nader toe te lichten. Ziehier, M. de Redacteur de situatie van 't geval. Waarschijnlijk doordat de trein te laat was, stond op de lste lijn een goederentrein, zoodat de personentrein op de 2e lijn aankwam, en wel zoodanig dat hij midden voor den overgang van de lijnen stoDd. De reizigers moesten dus op 'l 2e perron uitstappen en vonden aldus den uitgang door trein (en goederentrein) versperd. De dienstdoende Chef gelastte dan ook den reizigers even te wachten, tnt de trein weg was, zoodat de over gang vrij kwam. Ik meen, M. de Red. dat de reizigers in zoo'n geval verplicht zijn zich aan de bevelen van den Stations-chef te onderwerpen, 't geen natuurlijk ook gebeurd is. Welnu M. de Red., toen op die wijze de overgang vrij kwam, was de autobus weg. Nu komt «Veritas" met de bewering dat de chauffeur in deze geen schuld heeft, dat hij gewacbt heeft tot de trein binnen was. en zelfs ook reizigers komende van dezen trein heeft vervoerd Dit nu, M. de R. is niet mogelijk, ofweler moet iemand van den ver keerden kant uit den trein zijn geslapt, ofwel, de een of andere jonge gast moet in jeugdigen overmoed vlug vóór de locomotief zijn omgeloopen, om zoo over de lijnen zich een uitweg te hebben gezocht. Dit echter was reeds door den Chef verboden, zooals ik hiervoor reeds aan haalde. Ik durf dan ook gerust te verklaren dat «Veritas" eene onwaarheid schreef, waar hij beweert dat de chauf feur in deze geen schuld treft. Hij toch, dient zich degelijk te overtuigen of er reizigers komende van den trein met de bus mee willen. En dit, M. de R. is hier niet gebeurd om de een voudige reden dat zulks in dit geval niet mogelijk was vóór de trein voor den overgang weg was. En daar is door den chauffeur niet op gewacht. Wat voorheen onze voormalige Tram gepresteerd heeft? Kijk, «Veritasje", van de dooden geen kwaad Ik heb er persoonlijk veel lief en leed mee ge deeld. Daar heb ik het ook geenszins over gehad, niet waar? Ik wees hier op een feit wat lieden gebeurde, en wat ik in de toekomst graag zag dat voorkomen werd. Ziehier waarde «Veritas", clit is waarheid. En hiermee, basta I Een der gedupeerden. Mijnheer de Redacteur. Het is lang geleder, maar toch moet ik even terugkomen op een «Ingezonden stuk" over de St. Odafeesten. Het schijnt aanleiding te geven tot verkeerde ge volgtrekkingen bij velen. Ie. Een honorarium heb ik niet ge kregen. Dat blijft waar I maar, alia, 't is dan ook besteed voor een huis Gods 2e. Daar ik geen kennis kreeg van de oproep van den penningmeester, heb ik ,alle onkosten niet kunnen decla- reeren. Ze zijn nu vergoed. 3e. Dat berust op misverstand, 't Is nu in orde 1 P JUSTINUS JANSSEN. VENRAY, 5 Februari 1927 Hondenbelaseing 1927. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter kennis van de houders van honden in deze gemeente, dat zij ingevolge de verordening op de hondenbelasting verplicht zijn, hunne honden ".iterÜjk voor 15 Februari a.s aan te geven ten kantore van den gemeen teontvanger en dat de verschuldigde belasting gelijktijdig bij de aangifte moet worden voldaan. Na 15 Februari zal tegen degenen, die alsdan nog niet aan hunne ver- pilchting hebben voldaan, procesverbaal worden opgemaakt. Venray 31 Januari 1927. De Burgemeester en Wethouders van Venray, O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. Het bestuur van het Martinus- fonds verzoekt ons de lezers er mede in kennis te willen stellen, dat de Nu Oe allen een Vlugschrift ontvangen hebt, verzoeken wij U dit goed na te lezen en U bij het stemmen aan die voorschriften te houden. Gelegenheid tot stemmen bestaat er: 70 De leden van de Heide stemmen aan de Heide. Komt allen trouw stemmen en vergeet niet den ondersten strook van Uw Vlugschrift d.i. UW OPROEPINOSBILJET MEDE TE BREN GEN. Namens het Bestuur, Dr. IANSSEN, Voorzitter KRAYKAMP, Secretaris. termijn, binnen welke de derde termijn van de geschonken bedragen bij een der bestuursleden, bij voorkeur bij de Secre taresse, Mevrouw Dr. A. Janssen, Groote straat, kan worden bezorgd, is verlengd tot 31 Augustus a.s., zulks met het oog op de in den loop dezer maand te houden collecte voor de kerk te Ysselsteyn, Over de bijdragen, die 31 Augustus nog niet zijn binnengekomen, zal door het comité in SeptemberOctober per kwitantie worden beschikt. Diefstal uit een offerblok in de Parochiekerk te Venray. Dinsdag had zich voor de Rechtbank te Roermond wegens diefstal c p. poging tot diefstal van geJd uit een offerblok der R.K. Kerk St. Potrus Banden, te verantwoorden de 57jarige zwerver J Kgeboortig uit Bruggen, thans ge detineerd te Roermond. In den namiddag had de zoon van den koster V. gerammel in de kerk gehoord en toen hij te samen met zijn vader ging zien wat er gaande was, zagen zij verdachte voor het offerblok der Kerstkribbe zitten. Deze ging daar op voor de Kribbe weg, echter met medeneming van een paar kaarsen, die hij later weer bij de kribbe terug bracht. Nadat verdachte wederom was weggegaan, vond 'men rond het offer blok eenig geld liggen en werd direct aan diefstal gedacht. Het bewuste offerblok, waarop boven een engel was geplaatst, was ter zitting aanwezig en het bleek, dat het vrij gemakkelijk was er het !geld uit te halen. Het engelenkopje kon er uit genomen worden en bij omkeering rolde het geld eruit. Ook had men gezien, dat K. aan dit kopje was ge weest. Verdachte, die reeds tal van malen voor dergelijke feiten was veroordeeld en deswege reeds een lOtal jaren in de cel had doorgebracht, had een ge heel verhaal, dat zijn onschuld moest doen blijken. Lachende verhaalde hij, dat hij ziek was en daarom graag in de gevangenis zou zitten om van zijn ernstige kwaal te genezen. Om nu bij den Officier van Justitie te Roermond te komen, had hij gedaan, alsof hij inbreken wilde. Na eenigen tijd bij de kribbe gebeden en eenige kaarsen geofferd te hebben, had hij eenig geld om het offerblok gestrooid, meenende: nu zullen ze wel denken, dat ik diefstal wou plegen. Maar inderdaad had hij geen diefstal gepleegd en ook niet geprobeerd. Thans W88 hij geheel hersteld en wilde weer de straat op. Na hel hooren van een drietal ge tuigen vond de Officier van Justitie echter, dat verdachte nog niet genezen was van zijn kwaal om offerblokken te ledigen; het bewijs van diefstal aan nemende, luidde de eisch twee jaren gevangenisstraf. Mr. Tripels vond als toegevoegde verdediger het bewijs zeer zwak en wees er tevens op, dat niet was komen vast te staan, dat het offerblok hetwelk twee uur voor het voorval door den pastoor was geledigd, wel geld had bevat. PI. verzocht dan ook vrijspraak subs, een clemente straf. Uitspraak over 14 dagen. Deze week hield de Onderlinge Venrayscne Spiegelglasverzskering hare jaarvergadering. Hieraan ontleenen wij het volgende Het ledental steeg dit jaar van 44 tot 49. Op 1 Januari 1927 was verzekerd 363 M2 spiegelglas. Uit het finantieel verslag bleek, dat het boekjaar sloot met een batig saldo van f 850,33. Bij verkiezing van 2 bestuursleden werden met bijna algemeene stemmen de aftredende leden, de heeren H. Camp3 en P. Vollebergh herkozen. Voor 1927 werd de premie vastgesteld op f 0,40 per M2. Op voorstel van 't bestuur werd besloten deze gegevens te publiceeren, en zoodoende onder de aandacht te brengen van heeren spiegel glasbezitters, welke nog niet bij deze vereeniging zijn aangesloten. Het bestuur belast zich desverlangd gaarne, om voor belanghebbenden de opzegging van hui» loopende polis op zich te nemen, ei» te zorgen dal dit tijdig en correct ge schiedt. Tevens is 't bestuur gaarne bereid alle gewenschte inlichtingen te verstrekken. Onder dankzegging voor de aangf- name en zakelijke besprekingen sloot de voorzitter deze vergadering. Uit bovenstaand verslag blijkt vol doende de zeer gunstige werking dezer vereeniging. Moge dit voor denogniei aangeslotenen een aansporing zijn zich zoo spoedig mogelijk als lid op te geven. Lyst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbekend zgn. BRIEVEN Binnenland. 1. P. van der Sanden, Overloon. Blijkens een elders in dit num mer opgenomen annonce, zal door Talens' Inkt en Verffabrieken te Apeldoorn, alhier een demonstratie van Schabloneerec en batikken gehouden worden. Tijdens de demonstratie, welke ten doel heeft het geven van meerdere bekendheid aan het schabloneeren en batikken, als middel tot interieurver fraaiing en kleedingversiering, zal worden aangetoond, dat een ieder zonder kennis van teekenen zelfs, ge makkelijk en op weinig kostbare wijze fraaie voorwerpen kan vervaardigen. Reeds werden dergelijke demonstraties verschillende andere plaatsen van ons land gehouden en overal mochten zij bijzonder veel belangstelling onder vinden. Wij zouden daarom een ieder willen aanraden van de door de firma Talens en Zoon geboden gelegenheid om eens iets naders van het schablo neeren en batikken te weten te komen gebruik te maken. Openbare vergadering van den Gemeenteraad op Donderdag 3 Febr. des namiddags half vier. 1. Notulen. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot stichting van een ge meentelijk waterleidingsbedrijf voor de Kom van Venray. 3. Voorsiel van Burgemeester en Wethouders tot aanvulling der Bouw verordening voor de gemeente Venray. 4. Voorstel van Burgemeester en L-i - - ^uigciucester en Wethouders tot het ieggen eener riolee- ring in de Kom van Venray. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot heffing eener riool- belasting. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van een aanvulling rooilijnenplan 1926. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging en aanvulling der verordening op de hand- en span diensten. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van hel

Peel en Maas | 1927 | | pagina 1