V. PYLS Groote Winter-Opruiming Een verkiezingsjaar Rond St. Franciscus Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Influenza Provinciaal Nieuws. MimiGSTf j manufacturen} 1TOEELW Vanaf Maandag 20 Decemb. tot en met 8 Januari Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. De Kippenhouderij op het platteland AKKER'. ABDIJSIROOP Ingezonden. ZAlbKÜAb 8 JANUARI 1927 48e Jaargang. No. 2 MANUFACTUREN} BLIJKEN TOCH HET PEEL BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER ADVERTENTIEN 1—8 regels 60 ct.. per regel 71/* ct. bij abonnement lager tarief. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF - VENRAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal: voor Venray 65 ct., p, p. 75 ct Telefoon 51 voor het buitenland bij vooruitbetaling f 1.30, atz. nummers 5 ct CONTANT 10 pCt. KORTINO behalve op Lappen en Resten, die aan spotprijzen genoteerd zijn Het nieuwe jaar 1927 zal ons twee verkiezingen brengen de Provinciale Staten- en de Gemeenteraadsverkiezin gen. Ze zijn van gewestelijk en plaat selijkbelang, dus nietzoo diep ingrijpend al9 die,waarmede het groote landsbelang direct gemoeid is, maar niettemin van beteekenis. Den Limburger gaat zijn gewest en en zijn woonplaats bijzonder }er harte en dat is een van zijne goede eigen schappen. Dit is vooral van belang voor onzen tijd, nu zoovele anders voelenden en anders denkenden een groot deel onzer provincie als het ware over- stronmen en den Limburgschen aard, het Liroburgsche karakter, de L imburg sche tradities, Limburgs goede zeden en gewoonten, ja zelfs het oude Limburgsche geloof bedreigen. En voor dat alles, het vele goeds van ons Limburgsche leven, moeten wij pal staan steeds en in alles. We weten het wel, dat dit tegen woordig meermalen wordt verkondigd. Maar of het daarom noodig is, het dikwijls te herhalen Met name geven ons de feiten het recht, te verklaren, dat menig Limbur ger bij verkiezingen uit het oog ver liest, dat hij ook met zijn stem voor deze groote goederen onzer provincie heeft op te komen. Bij de verkiezingen, die in het eerste halfjaar 1927 komen gaan, zij daarom het wachtwoord Op voor de ware belangen van het Lim burgsche volkl De Statenverkiezing staat het eerst voor de deur. De candidatenlijsten zijn thans in het bezit van het bestuur van den R. K. Kiezersbond. Aan voldoende keuze zal het de leden onzer katholieke politieke organisatie niet ontbreken Voor eiken zetel, die aan de Katholieke Staatspartij op het Maastrichtsche Gouvernement ten deel zal vallen, hebben we verscheidene caüdidaten beschikbaar. Dit feit illustreert reeds allerduide lijkst, dat niet alle candidaten op een zetel verheven kunnen worden hetgeen door de voor: tanders van candidaturen en door candidaten zelve wel eens uit het oog verloren wordt. Er moeten trouwens ook plaatsvervangende candi daten komen. Maar ook hun aantal is reglementair beperkteen aanzienlijk deel der aangewezen candidaten zal derhalve moeten afvallen. Weldra zal thans de commissie van advies aan het woord komen, die het politiek advies zal hebben uit te bren gen. De samenstelling dezer commissie heeft met groote omzichtigheid plaats, zooals met hare belangrijke beteekenis in overeenstemming is. Die commissie toch heeft een zware taak! Zij zal aan de leden onzer Kies vereenigingen te adviseeren hebben, welke candidaten naar hare meening het eerst voor verkiezing in aanraerkig komen, zdj zal dus degelijk katholieke, zeer voor hun ambt geschikte en be kwame candidaten hebben voor te stellen, voortkomende uit verschillende geledingen der katholieke samenleving. Het zij reeds tevoren opgemerkt, dat deze aanbeveling, dit Politiek Advies volstrekt geen stempel van minder waardigheid drukt op de niet geadvi seerde candidaten. De adviescommissie toch heeft met allerlei factoren rekening te houden en ook met allerlei belan gen, die geen betrekking hebben op de personen der candidaten. Zij heefi de aandacht gevestigd te houden op de verschillende Statenkieskringen, moet letten op de denkrichtingen, de ver scheidenheid van belangen in ons katholiek kiezerscorps, dat één door zijn christelijken grondslag, uiteenloopt in strevingen, te bereiken doeleinden, in belangen en methoden. De commis sie moet er ook aan denken, dat zij met deze candidaten tegenover die van andere politieke partijen, felle tegen standers veelal, in het vuur moet gaan. Zoo zijn er nog veel zaken meer, waarmede een adviescommissie reke ning heeft te houden. Hieruit moge tevens blijken, dat van de leden dezer commissie nogal iets gevergd wordt en het allesbehalve een benijdenswaardige positie is, lid van zulk een commissie te zijn. Dit alles moge men overwegen, wan neer men straks de beslissing der adviescommissie gaat beoordeelen. Haar werk blijft menschenwerk en wil daarom nooit op volmaaktheid aan spraak maken. Wij mogen er evenwel als katholieken onder elkaar van over tuigd zijn, dat haar werk een eerlijk werk zijn zal en dat de commissie naar best vermogen haar taak zal hebben vervuld. Dit meenen we reeds bij voorbaat te mogen zpggen, nog voor we van de namen der commissieleden en van het resultaat harer opdracht kennis hebben kunnen nemen. Het worde terdege overwogen. Moge 1927 dan voor den R. K. Kie zersbond voor Limbing een gopd ver kiezingsjaar worden. ROELAND. Men had hem uitgescholden voor dwaas op zekeren Aprildag van het jaar 1207, toen Franciscus eens liep door de straten van Assisië nageloopen en uitgejouwd door de straatjeugd Maar die dwaas zou nog eens door de heele wereld geeerd en bewonderd worden, want hel is een feit, dat nu na zeven eeuwen, er een groote b> wondering, zoowel van de katholieke als niet katholieke wereld, uitgaat naar den persoon van Franc'scus en zijn werk. Bewondering voor den persoon van Franciscus is er altijd geweest, maar deze is in de laatste jaren zoo groot geworden, dat men gerust kan spreken van een groote Franciscaan- sche beweging. Dit blijkt wel het beste uit de vele artikelen in neutrale bladen, geschreven bij de viering van het zevende eeuw feest. Alleen juichen en jubelen, omdat zeven eeuwen geleden een man leefde, Franciscus geheeten, is toch wel een wat al te dwaze vertooning; alleen jubelen omdat zevenhonderd jaren ge leden broeder Frans, liggend op assche, zingend dit leven verliet, is wel een wat erg leege ceremonie. Neen, de menschen van de 20e eeuw zien in Franciscus iets wat ze zelf missen. Er heerscht op het oogenblik een drang naar een voller leven; men wil de schoonheden van het verloren paradijs weer terug. De eenvoud ontbreekt aan de heden- daagsche wereld Liefde en verbroede ring zijn woorden, die den naam van een bespotting gekregen hebben en vele menschen, die den hèiligen naam van Christen dragen, zien de wantoestanden van de hedendaagsche wereld niet, maar leven onnadenkend voort en nemen van den onchristelijke geest meer en meer over. Maar toch, we kunnen het niet ont kennen, dat er op het oogenblik ook een beweging bestaat naar een dieper beleven van den godsdienst. Maar dan durven wij te verklaren, dat als men den godsdienst meer wil beleven, men noodzakelijk op zijn weg zal ontmoeten den »vir calholicus", den serafijn van liefde. Vele menschen zien naar Franciscus op als naar een redder der volkeren. Door zijn aantrekkelijke en buitenge wone persoonlijkheid namen vele wetenschappelijke mannen Franciscus tot hun speciaalstudievermaarde sociologen erkennen zijn groot her vormingswerk en vooraanstaande politici verwijzen naar hem als naar een wereldhernieuwende kracht. Geen heilige wellicht heeft zooveel sympalhie gewonnen in alle standen als Francis cus. Vereenigingen, studentenclubs en jeugdbewegingen nemen den Arme van Assisië tot hun ideaal. Op verga deringen en congressen wordt hij gehuldigd. Zijn stichtingen worden nagebootst door de protestanten in Duit8chland en de Anglicanen in Enge land. Wat is het dan, waardoor onze Moderne tijd getrokken wordt naar Franciscus? Het poëtische der middel eeuwsche ridderfiguur is het niet, neen, het is het natuurlijke, eenvoudige leven van broeder Frans. De blijheid, die Franciscus zoozeer heeft liefgehad, is er niet meer. Neen, de ware vreugde bestaat niet in het record-slaan met snorrende auto's, in het bezoeken van bioscopen, in het genot van alcohol en in het verslinden van romans dat alles wordt den mensch aangeboden en opgedrongen, daardoor wordt vreugde en blijheid voorgesteld, maar alles is bedrog. De moderne wereld met haar aanlok kende nieuwigheden en genietingen is als een goochelaar, die zooveel voor stellingen geeft als er uitspanningsmid delen zijn. Wie zijn geluk zoekt en naar levens vreugde streeft in de aanbiedingen der wereld, hij moge millionair zijn of proletariër, met hermelijn omhangen of in vodden gekleed gaan, professor zijn aan een hooge school of werkman tusschen ratelende machines, feestmalen bijwonen of bedelen om een korst brood bedrogen zal hij uitkomen en onvoldaan van dit alles naar reiner genot zoeken, dat alleen te vinden is in de volheid van een waar christelijk leven, den wercldling door Franciscus' Derde Orde voorgehouden. Zingt niet onze grootste dichter, die ook roomsch denker was, de onsterfe lijke Vondel De schoonste rozen groeien op geenen Grieksche berg, o neen maar op den Kruisberg hard van steen. Zoo was ook de opvatting van den Arme van Assisië, die in zijn groote menschenliefde allen wilde blij en gelukkig maken. Laten wij derhalve als een Francis cus het harte vol zonnige blijheid, de ware vreugde aan de wereld brengen Leiden we de menschen binnen in het land der vreugde langs den weg der Derde Orde, eén van Franciscus groote stichtingen. Daar leeren ze liefde, daar leeren ze onthechting, daar leeren ze eenvoud en nederigheid, dsar vinden ze dus Franciscaansche vreugde, ook voor onzen lijd de ware levensvreugde. Venlo 3 Jan. 1927. P. VOESTERMANS, Jr. door JOS. BOSHOUWERS te LENT Welke machine? VRAAG: Gaarne zou ik van u ver nemen, of eene warmwater-machine beslist beter is dan 'n heetölucht-ma^hine Tot op heden gebruikte ik een heete- lucht, die we wel bevalt Ik wilde er nog eene bijkoopen. P. te V. ANTWOORD Böide systeemen vol doen goed. Ik kan moeilijk antwoord geven op uwe vraag, omdat het meer van het merk, dan van het systeem afhangt. De vochtregeling is bij de warmwater machine wel zoo gemakke lijk en de temperatuur zal er niet zoo schommelen, als de lamp niet regel matig brandt. Maar wij moeten zorgen voor goede lampen, die met zorg wor den schoongemaakt en dan kunnen we met eene heetelucht m.i. even goede resultaten bereiken. Veel hangt ook af van de kwaliteit der broedeieren. De slechte resultaten worden gewoonlijk het eerst op de machine geweten en vaak moest men het slechte resultaat toeschrijven aan de eieren. Er zijn kippen, die pullorum in zich hebben, zonder dat ze daar iets van laten blijken. De kuikens, die in deze eieren komen, zijn er dan ook mee besmet en een groot gedeelte sterft in den dop, een ander deel gaat de eerste dagen na de geboorte dood. En dan krijgt de machine de schuld. Is dat voldoende? VRAAG: Van mijne W. L. hennen, geboren 29 April 1926, raapte ik in October 97 eieren, in November 519, en in December 623 Is dat voldoende Het hok is wel in orde. Ik hield ze meest binnen. Het voer kregen ze van de firma.... te. Zou ik daar gerust van kunnen doorfokken De 3 hanen zijn van goede afstamming. Ik heb 43 jonge hennen. P. te V. ANTWOORDDat is voor Nieuw jaar 97 -1- 519 -f- 623 1239 eieren, of gemiddeld per kip pl m. 29. Dat is nog niet zoo slecht 1 De maand Decem ber had het beter kunnen maken, want toen moesten ze toch alle aan den leg zijn geweest. U begint voorloopig nog niet te broeden, want zoo heel vroege W L kuikens zouden in den herfst in den rui vallen. Me dunkt u moet er mee wachten tot begin April. En vóór dien tijd zullen ze nog wel toonen, wat ze zijn. Er zijn heel wat kippenhouders, die nog zullen watertanden om uw cijfers, terwijl er ook wel zijn, die grootere productie per kip kregen. RedeD tot ontevredenheid hsbt u echter niet. U schrijft niets omtrent de verzorging en de voeding. Daarom kunnen wij moeilijk een oordeel vellen over de kwaliteit der dieren. Is levertraan even goed! VRAAGIn de Bedrijfspluimvee houder lees ik, dat levertraan onder het voer alle groenvoer kan vervangen Is dat zoo, naar uw oordeel H. te G. ANTWOORDWie malsch groen voer voor zijn dieren heeft, moet geen levertraan geven, want het eerste is beter. Spruitkool, boerenkool, er gaat in den winter niets boven. Loopen de kippen los, dan vinden ze wel gras, want de ijt». Overal zweven nu de kiemen van-influenza in de lucht. Akker's Abdijsiroop bestrijdt dit kiemengevaar op afdoende wijze door de kruidenextracten in hare samenstelling. Keelontsmettend, borstversterkend en ver zachtend, zonder verdooveade ^vergiften. Alom verkrijgbaar in kokera van 230 gram 1,50, 550 gram 2.75 en 1000 gram /.4.50. Ei.cbt fcokenrarpakking. vorst heeft dat niet verwoest. Het gras» zooals het er nu bij staat is ook goed- Wel niet zoo goed als in de lente, maar het kan er toch best mee door Bieten zijn minder waard als groen voer. Toch bevelen wij ze aan, omdat de dieren er toch altijd iets in vinden en bovendien, het houdt ze in beweging, wat een voornaam iels is. Turfstrooisel ook nat? VRAAGIk heb turfstrooisel in het hok gedaan, omdat ik dit zoo dikwijls aanbevelen zag. Maar dal wordt ook nat, zou kaf niet net zoo goed zijn H. te G. ANTWOORD: De bodem van uw hok zal te laag zijn, of u hebt er de zwarte grond niet uitgedaan en ver vangen door rivier- of heizand. Het is altijd aan te bevelen, den bodem een eindje hooger te hebbeu dan den grond rondom het hok, en ook dan nog de zwarte grond te vervangen door wit of geel zand. Maar dit moet er kurkdroog ingedaan worden. Dat uw turfstrooisel nat wordt, ligt dus aan den te vochtigen bodem. Kaf wordt daarop ook spoedig mesterig. Wanneer Barnevelders? VRAAGIk wenschte van 't jaar eens Barnevelders te gaan houden. Mijn zwager en een neef van me hebben ze ook en die rapen zulke prschtige eieren Wanneer zouden we de kuikens moeten hebben, om op tijd aan den leg te krijgen en dat ze niet in den rui vallen H. te G. ANTWOORD Rond 1 April is een mooie geboortetijd voor Barnevelder kuikens. Tot half April kan het ook nog goed. En wie een klein toompje opfokt en de beestjes prima verzorgt, die kan zeifs tot einde April nog met voordeel deze kuikens zien te krijgen. De W. L. rond Mei. MOEDER b j qeWvan de heerlijke qeur der 5TE.PTABAK DE KINDEREN werolqden «ich mei hel lezen der leemyKe en eoelende reisverhalen, beschreven in de mooie Albums welhe zU qraris ren qeschenKe onluanqen Allen ZIJN OPGETOGEN CVIR Buitin verantwoordelijkheid der Redaotie. Mijnheer de Redacteur. Vergun ons s.v.p een plaatsje in Uw blad voor het volgende. Bij voor baat onzen dank. In Uw vorig nummer schrijft een supporter een critiek op den wedstrijd D.S.O. I—C.V.V. I Cuyk. Hij begint met zijn teleurstelling te uilen, zijn bittere teleurstelling nog wel, over wat hij gezien heeft. Nadat wij zijn dikwijls te heftige en te persoonlijke critiek gelezen hadden, waren wij eenstemmig van oordeel Heer, bewaar ons voor zulke suppor ters I Zij doen meer kwaad dan goed, ontmoedigen de club en bederven zoo doende den geest onder de spelers. HET BESTUUR van D.S.O VENRAY, 8 Januari 1927 Inzenden Rekeningen. De Burgemeester van Venray brengt belanghebbenden in herinnering, dat de inzending der driemaandelijksche rekeningen (tijdvak 1 October 1926—1 Januari 1927) zoo spoedig mogelijk dient te geschieden Venray 3 Januari 1927 De Burgemeester van Venray, O. VAN DE LOO Militaire Vooroefeningen. Er hebben zich genoeg liefhebbers aangemeld. Zijn er nog jongelieden, in 1908 geboren, die zich voor dit voor treffelijk instituut willen aangeven, dan moeten zij zich haasten, weldra wordt de lijst gesloten. Men kan zich doen opschrijven, dagelijks, door de Directie van het St. Antonius-Patronaat, alwaar de oefenin gen worden gehouden. Uitvoering te Venray door de Blinden uit Grave. Een heerlijke avond wacht ons op Zondag 16 Januari a.s., een avond van edel kunstgenot. De blinden van het St Henricusge- sticht te Grave, zullen ons doen ge nieten van hunne gaven, die des te fijner ontwikkeld zijn, waar zij 't licht der oogen missen. Een ontroerende avond tevens. Wie toch wordt niet getroffen, wanneer hij 't kleine Pietje Mulder, dien avond met zijn heldere altstem zal hooren zingen het dieptreffend lied »Mijn moeder, och was 't mij gegeven Mijn oog te slaan Op U, die 'k meer bemin dan't leven, O, 'k was voldaan I Och, mag mijn oog dan nimmer staren Op Uw gelaat En 't hart Uw beelt'nis niet bewaren, Zoolang het slaat?" De Eerw. Fraiers zijn gedwongen, teneinde de hun toevertrouwde talrijke blinden behoorlijk te kunnen huisves ten en verplegen, hunne inrichting uit te breiden. Om aan het benoodigde geld daarvoor te komen, treden zij met hunne blinde kunstenaars op vele plaatsen op. Dit zoo uitstekend liefdewerk te hel pen steunen zij voor VeDray een eere plicht I Niemand verzuime daarom eene entreekaart te koopen en dus door het bijwonen van een avond vol kunstge not tevens een goed werkte verrichten. Venray. OUD GRAVENAAR. AANGELOOPEN een hond. Inlich tingen Maréchaussee kazerne. In den nacht van Zondag op Maandag werden aan de woning van de Wed. D. een drietal ruiten inge slagen. De politie stelde een onderzoek in.

Peel en Maas | 1927 | | pagina 1