V. PYLS Groote Win ter-Op ruiming Da aanstaands Statenverkiezing. Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. i) MANUFACTUREN IVOORDEELIQSrr Vanaf Maandag 20 Decemb. tot en met 8 Januari Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Uit de Landbouwwereld De Kippenhouderij op het platteland 5 rs lag ecember 15 47e Jaargang No. 52 PEEL EN MAAS BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER ADVERTENTIEN 1—8 regels 60 ct„ per regel 7'/» ct. bij abonnement lager tarief. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF Telefoon 51 VENRAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal: voor Venray 65 ct., p, p. 75 ct voor het buitenland bij vooruitbetaling f 1.30, afz. nummers 5 ct CONTANT 10 pCt. KORT1NO behalve op Lappen en Resten, die aan spotprijzen genoteerd zijn. Met de gelegenheid, die door het bestuur van den R K. Kiezersbond voor Limburg volgens het reglement is opengesteld om aanwijzingen van candidaten voor het lidmaatschap der Provinciale Staten in te dienen, is de kiescampagne geopend. Er heerscht op dit oogenblik op het electorale veld nog een serene kalmte. Daarom is het wellicht thans het juiste moment om op eenige dingen de aan dacht te vestigen. Zoo'n kiescampagne of verkiezings strijd of hoe men het noemen wil, moeten we in twee perioden verdoelen Laten we in dezen tijd, nu in elk dorp van Limburg wekelijks de fraaiste looneelwerken worden opgevoerd, die nu eens «menigeen de tranen in de oogen brengen" dan weer «de lach spieren danig in beweging zeiten", liever spreken van twee bedrijven. Het eerste bedrijf speelt dan binnen de vier muren van onze katholieke kiesvereeniging. We maken in onze Kiesvereeniging de candidaten gereed, waarop we de namen plaatsen van onze vertrouwen8mannan, de besten die we hiervoor kunnen aanwijzen. Het tweede bedrijf wordt gespeeld rondom de stembus. We treden met onze beginsel vlag voorop in het strijd perk in het gezichl van den vijand, tegen wien we onze beginselen verde digen, wiens ons vijandige princiepen we aanvallen, terwijl we onze Candida ten lijst den kiezers aanbevelen. Hieruit volgt al, dat hel eerste bedrijf zeer rustig kan zijn. We zijn katho lieken onder elkaar, beschouwen de zaak der verkiezing op de eerste plaats van den principieelen kant en hebben den goeden wil met onze candidaten lijst op zijn best voor den dag te komen. Laten we derhalve die voorbereiding doen geschieden, zooals het in een katholieke organisatie betaamt: vreed zaam en zonder krakeel. Bedenken we ook wel, dat reeds bij dit werk onze tegenstanders nauwlet- lend toezien om le speuren naar zwak ke plekken in onze verdedigingslinie, waar zij straks zullen kunnen binnen dringen. Zulke zwakke plekken worden veelal gevormd door persoonlijke kwesties, teleurstelling van candidaten en hunne vrienden, ontevredenheid in sommige kringen en zoo verder. Vooral van socialistische zijde weet men daar ijverig op le speculeeren om zelf wel te varen bij oneenigheid en ontevreden heid van anderen. Die voorbereiding in de Kiesvereeni ging dient zoo te geschieden, dat we straks, als de eigenlijke strijd begint, als één man gereed te staan om de Katholieke zaak een krachtige over winning te doen behalen. Men telle vooral de principieele zijde eener Statenverkiezing niet te licht. Vroeger toen slechts Katholieken in de Staten van Limburg zitting hadden, kon zoo'n onderling heibeltje niet zoo veel kwaad. Maar sinds de vijanden op ons erf zijn binnengedrongen, moeten we voor alles onze wapenen tegen hen richten en nooit elkaar bekampen. Dit geldt te meer, omdat de socialistische stemmen in Limburg bij de laatste verkiezingen steeds vooruitgang toonden. Zoolang dit het geval is, beleekent het voor ons achteruitgang. Moge de Statenverkiezing van 1927 in Limburg een eensgezinde katholieke Partij te aanschouwen geven. Dit is een groot katholiek belang. Met het bovenstaande willen we natuurlijk niemand aanraden, zich bij de aanwijzing van candidaten afzijdig te houden. Iedereen mag de rechten voor zich opeischen, die de statuten hem verlee- nen. En opdat hij ze kenne, zullen we nog even de voornaamste bepalingen mededeelen. De aanwijzing van candidaten kan geschieden tot 31 December a.s. Deze aanwijzingen kunnen hoogstens zooveel namen van candidaten bevatten als er candidaten op de officieele lijst (dus op het stembiljet) zullen worden geplaatst. Dit aantal bedraagt voor deStatenkies kringen Maastricht, Gulpen', Horst acht; voor de kieskringen Heerlen, Roermond, Weert en Venlo tien en voor den kies kring Sittard twaalf. Deze aanwijzingen kunnen geschieden door de vergaderingen der plaatselijke Kath. Kiesvereeniging of door de leden dezer Kiesvereenigingen. ïn het tweede geval dienen ze door deze leden onder teekend le zijn en wel door minstens 10 leden, wanneer de aanwijzing slechts den naam van één candidaat bevat en door tenminste 25 leden indien er meer candidaten worden aangewezen. De onderteekenaars eener aanwijzing moeten allen lid zijn eener zelfde Kiesvereeniging en één lid mag maar ééa aanwijzing onderteekenen (waarop, zooals uit het bovenstaande is gebleken, mits er 25 teekenden, meer namen van candidaten kunnen staan tot het hier boven genoemde maximum). De onderleekenaars moeien kiezers zijn voor de Provinciale Stalen en vóór 1 December jl. lid van de Kiesvereeni ging zijn geworden. Ook de candidaten moeten van vóór 1 December lid zijn. Reeds lazen we verschillende namen van candidaten voor de as. Statenver kiezing. Meerdere zullen er nog volgen voor het einde des jaars daar is en de termijn gesloten wordt Daarna g8at de verkiezingscampagne weer een nieuw stadium in, waarvan we den lezer te zijner tijd op de hoogte zullen houden. De aanwijzing der candidaten reeds moge het goede materiaal brengen voor de samenstelling van prima cadidaten- lijsten. ROELAND. Waardevolle waarnemingen. Voor ons ligt het Verslag der Land- bouwproefvelden onder beheer van den Rijkslandbouwconsulent voor Noord - Gelderland te Zutphen, in 1925. 't Is zeer de moeite waard het te lezen, vooral de mededeelinger. over de be mergelings en onlginningszieke proef velden. Opnieuw blijkt de zeer groote econo mische beteekenis van het kalkvraag stuk De opbrengstverliezen, welke door te kalkarme omstandigheden en fouten in de keuze der meststoffen worden geleden, vertegenwoordigen spoedig een aanzienlijke waarde. Het aardappelgewas reageert op bodemtoestanden veel minder dan vele andere gewassen, getuige de gemakke lijkheid, waarmee men onder alle om standigheden aardappelen verbouwt. Toch komen de verschillen, die ook op het veld waarneembaar waren bij alcalische en zure bemesting, uit de opbrengsten eenigszins te voorschijn. Wij laten de cijfers hier maar achter wege. Voorts werden nog de volgende verschijnselen om. waargenomen G'obaal werd de indruk verkregen, dat de bekende gewone aardappelziekte (Phytophtora) zich meer vertoonde, naarmate de grond kalkarmer was. In die volgorde stierven de perceelen ook af. Naar den vorm der bemesting (stal of kunstmest, zure of alcalische mest stoffen) kon geen verschil in de aan lasting worden waargenomen. Er werden bij het rooien mooie waarnemingen gedaan omtrent de aantasting door schurft. Op alle per ceelen van 20 tot 27 waren de knollen volkomen glad; op die van 2 tot 12 trad zeer veel schurft op, terwijl de overgang werd gevormd op de perceelen van 11 tot 15. Wij komen hier dus ook weer, als vroeger, tot een schurftgrens van ongeveer 12. Op een proefveld le Rheden werd opnieuw bevestigd, dat stalmest meer kringerigheid geefc dan uilsluitend kunstmest. Verdere conclusies het deze proef niet toe. Men vond de volgende percentages kringerige knollen Kringerig- erg matig weinig niet heid Stalmest 23 25 32 20 Kunstmest 6 20 38 36 Te Putten (Veluwe) demonstreerde de proefnemer P. v. d. Weitgraven goed gekeurde Eigenheimer en Roode Star naast ouderen nabouw. Het resultaat stemde overeen met dat van zeer tal- ijke proeven; als de opbrengst der Eigenheimers, te velde goedgekeurd op 100 pCt. wordt gesteld, gaf de eerste nabouw van die soort 90 pCt., de oudare nabouw slechts 79 pCtRoode Star, te velde goedgekeurd 100 pCt. oudere nabouw 86 pCt. Het koopen van le velde goedgekeurd pootgoed is, vooral van de Eigenheimer, zonder twijfel de goedkoopste en meest voordeelige weg ter verkrijging van de hoogste opbreng sten. Zaaizaadenting bij Vlinderbloemigen. Er zijn in Gelderland ook proeven genomen met het enten van zaaizaad van lupinen en serradella met knolletjes- bacleriën. De proeven werden genomen zoowel op bouwland, waarop in mins tens 8 jaar geen vlinderbloemigen wer den verbouwd, als op nieuw ontgonnen grond, die voor het eerst in cultuur was Het zaad werd daartoe, nadat het iets vochtig gemaakt was, geruimen tijd omgeschept met gesteriliseerde grond, waarin de bacterie was gekweekt Beurtelings werd een strook ongeënt en geënt zaad gezaaid cp perceelen van ^|t A?v én tsrwijl de pi-beven in 3 voud werden genomen. Bij 2 proeven op ouden eschgrond en 2 andere op pas ontgonnen hei* en boschgronden te Almen en Harskamp zag men geen resultaat; er was tusschen de perceelen met geënt en ongeëinl zaad geen verschil, alle planten waren rijk met knolletjes aan de wortels voorzien. Ü9 bacteriën waren dus reeds overal aanwezig, T zij door 't gebruik van stalmest of door andere oorzaken, b v. door infectie van uit naburige perceelen. Een uitstekend resultaat werd echter verkregen op een juist ontgonnen per ceel dennenbosch met hei van den heer H. W. Roeterdink te Gorssel. Dit perceel lag vrij afgelegen tusschen weilanden en bosschen, terwijl bij de andere proefvelden ook ouder bouwland in de omgeving lag. De ongeënte lupinenbanen bleven kort van strooen bleek van kleur, terwijl de knolletjes ontbraken, of sporadisch voorkwamen. De geënte daarentegen teekenden zich over het geheele veld af als een frisch groen en veel langer gewas, rijk bezet met knolletjes. De serradella leed aan merkelijk door de droogte, maar in Juli en Augustus traden bij dit gewas dezelfde verschillen op. De enting heeft dus hier inderdaad zeer gunstig ge werkt; zonder enting was het een mis gewas. De totaal indruk der proeven was deze: dat in een uitzonderingsgeval het enten van het zaad inderdaad resultaat kan geven. Daarvoor schijnt het echter noodig te zijn, dat hel be treffende perceeL ^aar geïsoleerd ligt tusschen nog woeste gronden. Zoodra eenigszins oudere cultuurgronden in de omgeving liggen, schijnen de infectie kansen zoo groot te zijn, dat een zaai zaad enting geen resultaat meer geeft. Meerdere proeven zullen evenwel ge nomen moeten wordeD, om deze voor loopige conclusie te bevestigen. Korte wenken en mededeelingen. Proeven met cocosmeel gaven, in vergelijking met lijnkoek plus rogge, een hooger vetgehalte der melk. Of men dit als regel mag aannemen, is nog niet uitgemaakt. Een hoog eiwit gehalte heeft het niet. Men mag de voederwaarde van 1 K.G. c-koek en c-meel niet gelijk stellen, wat het eiwit betreft, met 1 Kilo van andere voeder soortan. Daaarom voedere men ze liefst bij een hoofdvoer, dat nog al veel eiwit bevat Bewaar dö koeken op een droge plaats, anders worden ze ranzig. Koop katoenzaadmeel steeds onder controle! Niét slechts om te weten, hoeveel eiwit en vet ge krijgt, maar vooral ook om te weten of het frisch en gezond is, en niet te veel dopresten en haren bevat. Het Veevoederbureau van het Utrechtsch Landbouwgenoolschap kreeg bij veevoederproeven vooral bij varkens goede resultaten van vleeschmeel en vischmeel. Zij zijn uitstekend tegen z.g stijfheid. Van vischmeel vrage men 't «ontvette", dat geen nadeeligen invloed heeft op de kwaliteit van vleesch en spek. Vischmeel bevat wel 60 pCt. eiwit, men mag er dus niet veel van geven. Met weinig beginnen, om de dieren er aan te gewennen later b.v. 3 maal daags oen handvol. Er zijn nog Er zijn nog boeren, die hun stalmest aan hoopjes op het land laten staan, inplaals van ze direct uit te stooien; er zijn nog boeren, die hetzelfde doen met kalk, welke dagen, weken, maanden lang soms aan het weer is blootgesteld, zoodat ze haar fijnheid geheel verliest; er zijn nog boeren, die afkeerig zijn van kunstmest, omdat die «zakjeamest" zoo zeggen ze toch nooit zooveel voedsel kan bevatten als een kar stal mest; er zijn ook nog heel wat boeren, die wel kunstmest gebruiken, maar niet weten, wat ze daarin aan het gewas toedienen; er zijn nog boeren, die bij het koopen van kunstmest enkel vragen naar den prijs, zonder het ge halte der meststof ir. aanmerking te nemen; er zijn ook nog boeren, die al tevrêö zijn als hun een zak kunstmest geleverd wordt, welke het vereischte gewicht heeft, en zich niet overtuigen, van welke partij die mest afkomstig is, en wat het Proefstation daarvan zegt; er zijn nog heel wat boeren, die door te goed vertrouwen zich heel wat schade berokkenen, direct en, door eer» geringen oogst, indirect nog meer. B—-r. door JOS. BOSHOUWERS te LENT „Horst". Naar aanleiding der schrijverij, een tijdje terug, in dit blad over het fok station Horst hebben wij den laatsteü tijd verschillende brieven uit het gebied van «Peel en Maas" ontvangen, doch wij voelden er weinig voor, om hierop in te gaan, ofschoon alle brieven ge tuigden van groote sympathie en ver eering voor dit werkelijk mome fok- station. Heden bereik'en ons weer een tweetal brieven daaromtrent, een uit Venray, een uit Castenray, beide vergezeld van met zorg bijgehouden eierlijsten. We willen hierbij verklaren, dat we zulke brieveD niet noodig hebben, om ons in onze overtuiging te sterken. De inzenders houden ons ten goede, dat wij aan dergelijke eierlijsten weinig waarde kunnen hechten, daar ze niet te controleeren zijn. Niet, dat wij die belangstellende inzenders wantrouwen, verre van daar, we hebben daar in 't geheel geen reden voor. Deheerenzijn ons allemaal onbekend. Een ding doet ons evenwel groot genoegen, en dat isde waardeering, die uit alle brieven spreekt. Een der inzenders schrijft, dat hij met z'n afstammelingen van Horst op den legwed8trijd voor de hoogste op breng8i als le prijs een gouden bekro ning kreeg. Wij nemen dit voor kennisgeving aan. Van meer belang is het feit, dat de legwedstrijd te Horst grootendeels met afstammelingen van Horst zelve zoo'n schitterend figuur maakt tegen over de andere Iegwedstrijden in Neder land, inzonderheid wat betreft de Wit Leghorns. Laat ons eens zien. ÖKNOr CÓD3 o o P s -s -> Sr® 2 2.2 3 3 5" 5" <M 3 o- r* i o v—5 i "Sjsjs n a> etó3 3 *r co C3 CD M C CD CD CD tO QO H-J33 Vl CO O* 00 "co "co S1 2 3 3 P-2- MMHMtOCOt OCOCDCDCOtf-1- W^OH-JW *o g -• CO CO CO CO CO CO tsT/ c a> co o* co co -j -T 2 r Is dat niet schitterend, 114 W. L- hennen, hoofdzakelijk van 't Horster fokstation afkomstig, die gemiddeld bijna 193 eieren legden Het hoogste gemiddelde van alle Nederlandsche Iegwedstrijden. Wij raden onze lezers dan ook drin gend aan, in het e.k. broedseizoen zoo veel mogelijk eieren te betrekken van Horster dieren, in elk geval van den «StamHorst". Ee.i legwedstrijd toch is de barometer voor de pluimveehouders. Uit onze verschillende Iegwedstrijden is duidelijk gebleken dat Nederland voor geen enkel land behoeft onder te doen, wat de productiviteit der W. Leghorns betreft. Beschouwen we de buitenlandsche Iegwedstrijden, dan komt duidelijk naar voren, dat wij op het punt staan, in heel Europa leiding te geven, althans wat de W Leghorns betreft. Dat doet ons Nederlandsch hart goed. De Limburger mag er groot op gaan, dat Horst met de W.L. aan de spits staat van alle Nederlandsche Iegwed strijden. Tegen deze officieele cijfers is niet te vechten. In- Beekbergen heeft men nauwkeurig aanteekening gehouden van het ver bruikte voer, voor ieder ras, en daarbij is komen vast te staan, dat de W.L. in voederverbruik het voordeeligste zijn ook nog. VENRAY, 24 December 1926. Postdienst op de beide Kerstdagen. Op den eersten Kerstdag zullen één brief- en één pakketpostbestelling worden uitgevoerd. Op den tweeden Kerstdag zal de diens» geheel geregeld zijn als op andere Zondagen. De Directeur van het Post- en Telegraafkantoor le Venray BRIELS. GEVONDEN een kindertrui en geld. Inlichtingen Marechaussée kazerne. Doorde Marechaussée alhier werd een zwerver aangehouden, die verdacht werd van oplichting te Uden gepleegd. Hij is naar Uden overgebracht. Een 5 jarige jongen, die bood schappen moest doen, werd deze week door een grootere jongen, een gulden afgenomen. Hiermede maakte zich de dief uit de voeten. Zondagavond reeed een autobus van de Firma Stiphout van hier in de richting Overloon. Reeds aan het Eind bemerkte de chauffeur iets aan de stuurinrichting, doch op den Overloon- schen weg liep het voertuig plotseling van den weg en kantelde om. Een 3-tal passagiers bekwamen wonder genoeg geen letsel. Het stuur bleek defect en men kon de reis niet meer voortzetten, voordat eene andere autobus was ont boden. Blijkens achterstaande advertentie geeft het Gemengd Koor «Polyhymnia op tweeden Keratdag het jaarlijksch concert. De concerten van «Polyhym nia" staan, zoowel wat zang als tooneel betreft, op een hoog peil. Kunstminnend Venray zal dan ook kunnen genieten. Het gemengde blijspel «de Logé" trok alom volle zalen. De pauzen zullen worden aangevuld door strijkorkest. Kinderen boven 16 jaar hebben ook toegang onder geleide. Lozing met Filmvoorstelling. Dinsdagavond werd in het Luxor- gebouw alhier voor onze landbouwers een goedbezochte lezing met filmvoor stelling gehouden over de werkzaam heden van den Fordsontractor op het gebied van landbouw. Allereerst werd op het doek gebracht het moderne landbouwbedrijf in Ameri ka, met als schril contrast de wijze, waarop een andere farmer, die zijn land nog op de oude manier bewerkte. De Fordson wordt op het moderne landbouwbedrijf, zooals we op de film duidelijk zagen, voor alle doeleinden gebezigd. Om mais, koren te zaaien, om het te maaien, etc., ter verschaffing van electriciteit, kortom men kan het zoo vreemd niet uitdenken of de Ford sontractor kan er zijn diensten voor bewijzen. Natuurlijk heeft men voor de verschillende bezigheden, welke hij verrichten moet, ook telkens andere landbouwwerktuigen noodig, welke men achter den tractor koppelt, doch de landbouwer kan veel van zijn oude werktuigen gebruiken, zooals de land bouwkundige van de Ford Motor Comp. later uitvoerig toelichtte. Het gaat natuurlijk niet aan, zoo zei spr. dat dat wij in Holland dezelfde landbouw werktuigen kunnen gebruiken als op grootbedrijven in Amerika. Onze Hol- landsche grond en zijne voortbreng selen zijn van een heel anderen aard dan die van den Amerikaanschen. Daarom heeft men getracht zelf land bouwwerktuigen te verkrijgen, die hiervoor geschikt zijn Spr haalt daar na verschillende voorbeelden aan. We hebben al den mestverspreider. bielen rooier en dergelijke. Eerstdaags hoopt

Peel en Maas | 1926 | | pagina 1