V. PYLS Groote Winler-Opruiming B. K. Kiesvereniging iMmm BERICHT afd. VENRAY. Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. JAtFQNQftj ateraag 47e Jaargang No. 51 (WMEUGSfft (manufacture} '<Y00RDEELIöSrf Vanaf Maandag 20 Decemb. tot en met 8 Januari Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. De nieuwe O.L. School te Merselo. Als Baby verwacht wordt De Kippenhouderij op het platteland Vrijdag 24 December verschijnen. Retraite Dienstplichtigen. Ingekomen en vertrokken personen. acemoer MANUFACTURE} 1 BLIJKEN TOCH HET J PEEL EN MAAS BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER ADVERTENTIEN 1—8 regels 60 ct., per regel 71/* ct. bij abonnement lager tarief. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF - VENRAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal: voor Venray 65 ct., p, p. 75 ct Telefoon 51 voor het buitenland bij vooruitbetaling f 1.30, afz. nummers 5 ct CONTANT 10 pCt. KORTINO behalve op Lappen en Resten, die aan spotprijzen genoteerd zijn. B. Gielen en H. Arts voor de keurige afwerking, waardoor zij het bewijs geleverd hebben, degelijke, bekwame vaklieden te zijn. MERSELO. Na langen tijd geduld geoefend te hebben, staat daar onze nieuwe school kant en klaar. Het is waar, het oude schoolgebouw voldeed sinds jaren niet meer aan de gestelde eischen. Doch omdat op verschillende andere plaatsen scholen meer noodzake lijk waren, en do Gemeenteraad de leus huldigde: Keulen en Aken zijn niet op één dag gebouwd, (vooral met het oog op de belangrijke offers, welke het bouwen van scholen van de ge meentelijke schatkist vordert), moest Merselo lijdzaam zijne beurt afwachten. En Merselo behoeft daarover geen spijt te gevoelen, want het heeft een school gebouw gekregen, dat een sieraad is voor ons dorp. Woensdag 8 December, na het Lof van 2 uur, had door den ZeerEerw. Heer Rector de inzegening van hel nieuwe schoolgebouw plaats. Hierbij waren tegenwoordig de EdelAchtb. Heer Burgemeester, de WelEdGestr. Heer Inspecteur Van den Donk, Heeron Wethouders en Raadsleden, Gemeente Secretaris en Gemeente-Opzichter en talrijke belangstellenden, torwijl de Fanfare als steeds bereid gevonden was door hare welluidende lonen dit feest op te luisteren. Na de inwijding der verschillende klasselokalen nam de ZeerEerw. Heer Rector het woord om de beteekenis te schetsen van de zooeven plaats gehad hebbende gods dienstige handeling.. Nu de school aan den Allerhoogste was toegewijd, hoopte Hij vurig, dat ze ook een zegen zou zijn voor Merselo, en dat de kinderen, welke in dit gebouw hunne opleiding en opvoeding ontvangen, steeds zich zouden beloonen waardige ieden van Kerk en Maatschsppij. De EdelAchtb. Heer Burgemeester ging in enkele teekenen na, hoe dit schoolgebouw is tot stand gekomen hij bracht dank aan allen, die hier op eenigerleiwijze aan hadden meegehol pen en feliciteerde Merselo met zijn prachtgebouw. Hij spoorde de ouders san steeds met de onderwijzers samen te werken, opdat deze school de rijkste vruchten mocht afwerpen. De WelEd.Gestr. Heer Inspecteu sprak er zijne groote voldoening over uit, dat ook thans weer deze school was tot stand gekomen en verklaarde volgaarne, dat hij in zijne Inspectie nergens die medewerking ondervonden had, als hij steeds van den Gemeente raad van Venray mocht ondervinden, waar het de belangen van het onderwijs betreft. Ten slotte sprak ook hij den wensch uit, dat deze school tot heil moge strekken van ons dorp. Hierna nam de heer J H Jaspars het woord om, mede namens onder wijzend personeel, allen hartelijk dank te zeggen, die voor een groot of klein deel de totstandkoming van deze school hebben bevorderd. Hij ook vertrouwde, dat door samenwerking lusschen ouders en onderwijzers veel goeds van deze school moge uitgaan. Na afwisseling van dit officieele ge deelte werd in de oude school aan de Leden van den Gemeenteraad en ver schillende genoodigden een heerlijk glaasje druivensap aangeboden. Onderwijl werden de schoolkinderen onthaald op krentenbroodjes en choco lade. Aan speechen, toasten, enz. den heelen avond geen gebrek. De avond werd zoo gezellig mogelijk doorgebracht, waarbij de oud Wethouder J M. Michels uitstekend als ceremoniemeester fun geerde. Jammer, dat zoovelen ons zoo vroeg moesten verlaten. Het was werkelijk een genoeglijke dag en avond, maar wij hopen, dat het ook een dag van zegen voor Merselo zij. De school, alhoewel openbaar, dus neutraal, doch waar het onderwijs, ook volgens op merking van den Burgemeester, in Roomschen geest gegeven wordt, drage er veel toe bij geloof en godsdienstzin in ons midden te bewaren. Moge het feit, dat de nieuwe school in de onmid dellijke nabijheid der kerkgebouwdis, een symbool zijn van de innigst moge lijke samenwerking tusschen Kerk en School. Ten slotte zijn wij verplicht (gelijk door verschillende sprekers in den loop van den avond herhaaldelijk gedaan werd), hartelijken dank te brengen aan den Gemeente Opzichter Timmermann voor het door hem vervaardigde prach tige plan, en tevens aan de aannemers 9 s moet alles voor zijn ont vangst gereed zijn. Wij leveren U: Verbandwatten Hospitaaldoek Gnmmikroiken Boorwater Kinderzeep Borsteltjes Kinderborstels Thermosflesscben Zuigflesschen Weegschalen Kalzan Lysol Bad thermometers Borstpomp Vasenol en ander poeder. Diverse merken Kindervoedsel steeds voorradig Drogisterij Fa. Q.Pouwels &Zn Langstraat Denk nan baby's toekomstige ge zondheid en neem geregeld Kalzan door JOS. BOSHOUWERS te LENT Hoe vroeg los laten VRAAGIk heb gelezen van de kippen binnen houden, maar dat kan ik niet omdat mijn hok niet licht ge boeg is. Hoe laat zou ik ze het besi los kunnen laten 's Morgens direct, of legen 10 uur b v.? II te V. ANTWOORD In een hok moei veel licht zijn, of u zult in den winter nooit veel eieren rapen. Als ik u was, liet ik er wat meer raamwerk in maken, niet te hoog van den grond af. 's Morgens zal het misschien in uw hok benauwd warm wezen. Want waar geen voldoende licht is aangebracht, daar ziet het er meestal met de venti latie ook treurig uit. Is de warmte 's morgens in het bok te groot, dan moet men kunnen venti- leeren, zoodat het daar wal koeler wordt. Hoe minder verschil in warmte als de dieren naar buiten gaan, hoe beter. U kunt toch wel begrijpen, dat de kippen, die 's morgens uit een warm hok plotseling in de koude buitenlucht komen, daar nadeel van moeten onder vinden. Is het in uw hok bepaald donker, d.w.z. zoo, dat ze daar niet kunnen scharrelen, om hel ondergeharkte voer op te zoeken, dan kuni u beter de kippen afschaffen, of 't hok verbe teren. Anders zou ik zeggen tegen 10 uur loslaten is beter dan om 8. Want om 10 uur is 't buiten wat minder koud en binnen wat minder warm, als er ten minste geventileerd kan worden Meneer Janssen uit Horst, de direc teur van ons mooie fokstation dringt niet len onrechte aan op goede huis vesting. Ik ben er eveneens van over tuigd, dat zonder een goed hok geen behoorlijke winst te halen is, al zijn de kippen nog van zoo puike afstam ming. Zorg steeds voor een kurkdrogen bodem in het hok Niets is voor kippen zoo slecht, als vocht in het hok en vooral vocht op den grond. Als het hok zoo slecht verlicht is, zult u de mest er ook wel niet dikwijls uilhalen. Nog nooit last gehad van ziekte onder de kippen Diarrhee. VRAAG Mijn kippen hebben dunne ontlasting. Zou dat aan de voedering liggen Ze krijgen ochtendvoer van den Landbouwbond. Vroeger had ik het van Sluis en toen was de mest altijd zooals het zijn moest. D. te O ANTWOORDHet ochtendvoeder, daar zal het wel niet aan liggen. Ik zou eerder denken aan nat en kou. Deze twee dingen verwekken gauw dunne ontlasting. Van te vóél lever traan en te veel dierlijk voedsel krijgen ze ook diarrhee. Wij zagen dat nog dezer dagen bij een dorpsgenoot, die onder het ochtendvoer, dat goed was, nog een flinke portie vleeschmeel ge mengd had, om de dieren maar gauw aan den leg te krijgen. Hij bereikte juist het tegendeel van wat hij beoogde. Door de geweldige diarrhee, die ontstond raakten alle kippen van den leg af Men kan ook van het goede te véél krijgen. Zoo is het ook met levertraan. Een beetje is zeer goed, vooral als de kippen geen groen krijgen, maar overdaad schaadt ook hierbij. Ik rsad u san, de kippen bij slecht weer niet zoo vroeg los te laten, te zorgen voor een kurkdrogen bodem in het hok en onder het weekvoer wat fijngestampt houtskool te doen, of anders kleine stukjes houtskool in een bakje te verstrekken. Patrysleghorn-haan bjj Redhennen. VRAAG: Mijn Reds hebben het heele jaar goed gelegd, doch ze waren veel te veel broedsch, zelfs nu zijn er nog 2 broedsch I Ik dacht nu in de lente een P. L. haan er bij te doen. Van mijn zwager kan ik er een krijgen en die raapt van zijn Patrijs Leghorns ook veel eieren. Wat diinkt u hiervan D. te O. ANTWOORDBroedschheid erft over. U zult er op d8 voorgestelde wijze dus nog niet afkomen, ofschoon er toch wel kans is, dat het minder zal worden. Is die Patrijs leghorhaan afkomstig van eeno zeer goede legster, dan kunt u door deze krnising wel iets goeds bereiken. Maar daar zult u wel weinig van weten, want al legt een ganschen koppel samen genoeg eieren, dan zijn er altijd toch nog wel enkele slechte tusschen en de haan kan toevallig wel van zoo'n slechte zijn. Zonder valnest- controle weet men doorgaans heel weinig van de kwaliteit der jongen. Ik veronderstel, dat u wel flinke dieren zult krijgen, wat naar den zwaren kant, doch minder zwaar dan de Reds, iets grootere kammen en wat lichter gekleurde eieren. Lijnzaad. VRAAG: Nu ik toch aan 't schrijven ben, wonse.hte ik ook Sgaarne te ver nemen, of lijnzaad goed voor kippen is. D. te O. ANTWOORD: Wat lijnzaad kan geen kwaad, maar gaat u overdrijven, dan kan daardoor diarrhee ontstaan Hebt u misschien al te veel gevoerd, omdat uw kippen dunne ontlasting hebben? Schei er dan mee uit. Ze lusten geen bieten. VRAAG: 's Winters geef ik de kip" pen ieder jaar als groenvoer bieten, maar van 't jaar willen ze er haast niet aan. Waar zou dat aan liggen D. te O. ANTWOORD: Mogelijk zijn de bieten van andere kwaliteit dan andere jaren Hebben ze misschien ander groenvoer genoeg, dat ze liever hebben Door het zachte weer is het gras malsch gebleven. Losloopende kippen, die daar volop van kunnen pikken, zullen daar gewoonlijk de voorkeur aan geven boven bieten. Wanneer broeden? VR.lAGAls ik kuikens wil krijgen van mijne Redhennen met Patrijs Leghornhaan, wanneer zou ik dan hel best kunnen broeden met het oog op den winterleg van het volgend jaar? D. te O. ANTWOORD: Mij dunkt, als u de kuikens ter wereld hebt tegen half April, dat u dan wel op winlereieren kunt rekenen. Veel hangt in dez^n af van het op fokken en ook van het weer. Rondom half April vind ik voor u wel de meest geschikte tijd. Wegens het Hoogfeest van KERST MIS zal het volgende nummer van dit blad op Advertentiën enz. voor dit num mer bestemd, moeten uiterlijk Don derdagmorgen 10 unr in ons bezit zijn. Ter controle van de vastgestelde Kiezerslijst onzer afdeeling, ge lieven de ingeschreven kiezers bij het ophalen der contributie nogmaals duidelijk op te geven NAAM, VOORNAMEN en GEBOORTEDATUM. Leden, die de verschuldigde contributie niet betalen, worden van onze Kiezerslijst afgevoerd. Zij kunnen dan ook niet stemmen voor de officieele candidatenlijst en hebben daardoor geen invloed op de volgorde der candidaten. Zij getuigen mede van hunne onverschilligheid voor onze beide leden der Provinciale Staten. Het Bestuur hoopt en vertrouwt dan ook, dat geen enkel lid zal weigeren de gevraagde contributie te betalen. Lijsten voor het stellen of aanwijzen van Candidaten voor het lid maatschap der Provinciale Staten zijn verkrijgbaar bij den Secretaris onzer afdeeling. Deze lijsten mogen ALLEEN geteekend worden door LEDEN VAN ONZE AFDEELING., N.B. Een lid mag maar op ÉÉN LIJST TEEKENEN. Namens het Bestuur, Dr. JANSSEN, Voorzitter KRAYKAMP, Secretaris. 28-31 Dec. 1926. De loting voor de militaire dienst plicht heeft weer plaats gehad en een groot aantal jongelingen moet weldra naar de kazerne. Voor vele jongens een tijd van gevaren, in die omgeving, buiten den huiselijken kring. Ouders, broers en zusters zien den loteling met een bezorgd hart vertrekken. Hoe zal hij na den diensttijd naar huis terug keeren. Als een degelijk arbeidzaam en godsdienstig man, gestaald door de opgedane ondervinding, of ontzenuwd, meegesleept door de verleiding, zedelijk bedorven en onverschillig voor zijn heiligste plichten. Ouders en gij, jongelingen zelf, weet gij wel, dat er voor U een machtig hulpmiddel bestaat om U te sterken tegen de komende gevaren. Een hulp middel, dat U met een pantser voor ziet, dat U een geducht wapen in de hand geeft om het dreigende kwaad te bestrijden. Dat hulpmiddel is de retraite. Door die retraite wordt uw geloof vaster, uw overtuiging dieper, uw liefde voor een deugdzaam leven in niger. Daar wordt gij geheel door drongen van den echten Roomschen zuurdeesem, dat zal uw pantser zijn. Daar leert gij de groote waarheden van ons heilig geloof doorgronden, dat geeft u een wapen tegen de verleiding. Daarom alle toekomstige milieiëns, die de eerste retraite voor dienst plichtigen nog niet hebt meegemaakt, geeft U op voor de retraite van 28—31 Dec. Tijdens de retraite zal de Aalmoeze nier Majoor G. Huys zelf u komen wapenen tegen de gevaren der kazerne, de Paters zullen U wijzen op Uw plichten en zoo zult gij alle gevaren kunnen trotseeren. Geeft U dus spoedig op bij de geestelijken uwer parochie of rechtstreeks aan het Retraitenhuis Manresa te Venlo voor de dienst plichtigen retraite 28—31 Dec. a.s. Week van 310 Dec. INGEKOMEN A. M. Huijbers, dienstbode, Veltum L 83 van Arcen; P. H. Kurstjens, land bouwer, Peel no 2 van Brunssum: P. Swinkels en gezin, landbouwer Veulen I 2 van Horst: D. L. Derkx, dienstkn Oostrum D 43 van Deurne; A. Hen dricks en gezin, landbouwer Ysselsteyn I 26c van AsperdenKessel (DF. L. H. van Bergen, timmerman, Kruisstr 20 van Kerkrade. VERTROKKEN: D. M. P. Parren, dienstbode naar Thorn; G. W. M Peeters, onderwijzer, naar Bakel-Milheeze; M. Schaffers, dienstbode naar Kevelaer; Th. A. M. Gerrits, verpleegster naar Nijmegen, Waalstraat 7; A J. Somers, monteur naar Roermond. VENRAY, 18 December 1926. Aangifte Dienstplichtwet. De Burgemeester van Venray brengt Ier kennis van de mannelijke personen die in 1908 zijn geboren, dat zij zich moeten aangeven voor den dienstplicht in Januari a.s. Speciaal zal hiervoor zitting gehou den worden op 6 lanuari a s. en wel voor hen, wier namen beginnen mei een der letters AK. van 910 u. vm voor hen, wier namen beginnen met een der letters LR van 10—11 ir. vm voor hen, wier namen beginnen met een der letters SL van 11—12 u. vm. Voor nadere inlichtingen zie men de publicatie ten Raadhuize of vervoegt men zich ter Secretarie, Venray 14 December 1926 De Burgemeester van Venray, O. VAN DE LOO Aan de Universiteit te Utrecht aagde voor het doctoraal examen Wis- en Natuurkunde (hoofdvak Schei kunde) de Heer J. A. A. Verlinden, Leeraar aan het St. Angela Gymnasium te Venray. De Directeur van het post- en telegraafkantoor alhier, vestigt er de aandacht op, dat het herhaaldelijk voorkomt, dat correspondentie voor ingezetenen van Oostrum vertraging ondergaat, doordat de stukken zijn ge adresseerd: Venray of Oostrum-Venray. Deze stukken worden dan eerst naar het postkantoor Venray gezonden, ora eerst daarna het hulppostkantoor Oos trum te bereiken. Belanghebbenden (geadresseerden) zelve kunnen veel tot eene juiste adresseering bijdragen, door hunne correspondenten te verzoeken de aan wijzing betreffende de postbestelling in het adres der correspondentie te vermelden (dus: post Oostrum) De Directeur van het Post en Telegraafkantoor te Venray BRIELS. Rijkstelefoondienst. Nieuwe aansluiting onder nummer 221 P. J. Jeurissen, Expediteur Lang straat 7 Venray. PRACHTVOLLE KERSTNUMMERS en een uitgebreide sorteering gramopho nes, platen enz. vindt u steeds bij H. Camps, Horlogerie, Groote Staat. D.S.O.I.C.V.Y.I. A.s. Zondag ontvangt D.S.O. I aan den Leunschen weg het sterke C.V.V. I. De supporters van D.S.O. zijn blijde dat er weer wedstrijden voor het le en 2de elftal zijn vastgesteld Het op hoog peil slaand spel, dat D S O. in de laatste wedstrijden ver toonde, heeft de belangstelling zeer doen stijgen. Tegen C.V.V. I wordt ook een spannende wedstrijd verwacht. We kunnen echter niet aannemen, dat de Venraysche jongens zich zoo gemakkelijk van de tweede plaats zul len laten verdringen en we gelooven dan ook wel, dat de beide winstpunten in Venray zullen blijven. In ieder ge val zal het weer spannen. D S O. komt met het volgende elftal in het veld Beerkena v.d. Heuvel—Tonen Pluijm LemmensHaenen Vermeulen-Snijdera—Berber—Graus Scheidsrechter J. v. Rhee. TJ«elen ü.b.O. II speelt tegen RKH.V II- Helden. Dit zal zeer zeker ook een spannende wedstrijd worden. De ]oid,n°- 13 in handen van scheidsrechter Jans- sen uit Broekhuizenvorst. Zie verder advertentie.

Peel en Maas | 1926 | | pagina 1