Een les uit Amerika Weekblad voor VENRAY, HOEST en Omstreken. [JAlFOMftj Tweede Blad Schrale Lippen i manufacturen VOORDEELIGSTf manufacturen! '(VOORDEELIGSTf FEUILLETON Het geheim van Charing Cross. Onze Gemeentebegrooting. Ingekomen en vertrokken personen. Vruchtboomen planten 47e Jaargang BLIJKEN TOCH HET PEEL EN MAA BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER ADVERTENTIEN 1—8 regels 60 ct., per regel 7'/« ct. bij abonnement lager tarief. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF Telefoon 51 VENRAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal: voor Venray 65 ct., p, p. 75 ct voor het buitenland bij vooruitbetaling f 1.30, afz. nummers 5 ct Het is de taak van allen, den scliroi- enden levensnood te lenigen, de stoffe lijke welvaart te verlioogcn, het leven levenswaard te maken, het volk te redden voor verarming, want armoe zou de ziel naar do hel voeren, die wjj voor don hemel meendon te winnen. II. Weg met het socialisme, is een prachtige leus en wij moeten in elk geval onze roomsche arbeiders voor het socialisme behoeden, want het zal hem weinig of geen finantieel voordeel, maar veel, ontzaglijk veel geestelijk nadeel toebrengen. Maar de leus zal nooit bewaarheid worden en het socialisme zal groeien zoolang het levenssap zal putten uit den liberalen bodem, waarop het is ontkiemd en groot gebracht. We kunnen ons volk niet bewaren voor het socialisme met belofte voor den hemel alleen. Zeker, daar moeten ze naar toe op de allereerste plaats en het socialisme is de vloek voor ons volk, vooral hierom, dat het den hemel gesloten heeft, en de stoffelijke welvaart niet verbetert; maar ook het leven van nu heeft zijn eischen en het is de taak van allen den schrei- enden levensnood te lenigen, de stoffelijke welvaart te verhoogen, het leven levenswaard te maken, het volk te redden voor verarming, want armoe zou de zielen naar de hel voeren, die wij voor den hemel meenden te winnen. Sint Thomas van Aquino eischte voor de mogelijkheid tot een be hoorlijk christelijk leven een redelijke welstand; rijkdom is een gevaar, maar armoe en verarming even goed. We zijn naar Amerika gestuurd om daar te werken onder de katho lieke Hollanders en we dachten, evenals de meerderheid, dat denkt in Holland, daar op gebied van christelijk leven een tamelijk desolate boel aan te treffen, maar we zijn, en ik mag zeggen, we zijn Ooddank teleurgesteld. Het godsdienstig leven is in de parochies, die wij bezochten, heele- maal iets anders dan desolaat. Zeker de priesters en het volk 2 uilen toe geven, dat het nog beter kan en ze doen er hun best voor om 't beter te maken, we moeten allemaal iederen dag trachten beter te worden, maar het godsdienstig leven staat ver boven onze verwachting. Hoe is dat mogelijk We weten toch heel goed, wie in vroeger dagen van ons naar Amerika emigreerden, 't Waren toch dikwijls, de goeden en de zeer goeden niet te na ge sproken, menschen van wie 't leven op godsdienstig gebied niet te veel beloofde; maar ze hebben zich uit de armoe, waarmee ze hierheen kwamen, omhoog gewerkt tot een betere maatschappelijke positie en meteen tot een godsdienstig-zedelijk hooger staand geestelijk leven, dan ze ooit in Holland zouden hebben bereikt. Zeker, daar zijn er hier op gods dienstig gebied verongelukt, dat zijn treurige feiten, maar, en dit zij een troostende gedachte voor zooveel familie's in Holland, die hun kinderen of betrekkingen naar Amerika zagen verhuizen, de zoogenaamde Holland- sche parochies staan ook om gods dienstig leven in aanzien bij den Bisschop en de Amerikaansche gees telijkheid. 't Is alsof met een betere levens standaard, ook de lust en de durf tot een beter geestelijk leven in die menschen is wakker geworden. Dit zijn de feiten, die ik met eigen oogen heb kunnen waarnemen, in de verschillende parochies van de Staat Wisconsin en in New York is pas een boek verschenen, dat op de eerste bladzijde het zoogenaamde faillissement van de Roomsche kerk in de Ver. Staten om den afval van millioeneri emigranten" een leugen noemt en na een degelijk weten schappelijk onbevangen onderzoek tot de conclusie komt op pagina 270„de Katholieke Kerk van de Ver. Staten heeft geen lofprijzing noodig en geen apologie. Daden zijn beter dan woorden, feilen zijn meer dwingend dan fantasiën. De Katholieke Kerk van de Ver. Staten staat voor de wereld daar ais een levend, een vitaal, een onom- stootbaar, een concreet bewijs van Oods macht, van Gods genade" De betrekkelijke stoffelijke wei vaart was voor velen een zegen, ook in geestelijken zin en geen ar moe of verarming drong hen naar den veelbelovenden „Toekomststaat". Zeker, het socialisme beteekent een gevaar in de Ver. Staten; onte vredenen zullen er immers altijd blijven, omdat de zucht naar meer nooit kan bevredigd worden; maar menschen, die in de kern godsdiens tig gezond zijn, vallen, als ze het goed hebben, voor een paar beloof de dollars in de week meer, niet in de handen van het socialisme. 36. Dat is nu de foto, welke Hanna- ford uit de krant geknipt heeft, zeide Blenkinskop. En ge ziet het, het is niet 't portret van lady Riversraede. Dan is 't de foto van een vrouw die haar dubbelgangster is, riep Ma- therfield uit. Ik wil er om wedden.dat indien ge dat portret aan duizend man nen voorlegt, die lady Riversraede ge zien hebben op en ge vraagt hun, of zij het is, zij er alles zouden zetten. Ik zie, zei Hetherwick, zonder dieper op de uitlatingen van zijn met gezel in te gaan, dat dit afdruksel een foto van madame Listorelle voorstelt, die in de begeleidende beschrijving een eerste klas kenner van edelgesteenten wordt genoemd. Nu zou ik in verband met de zaak, welke wij bespreken, u een openhartige vraag willen stellen. Wie is mevrouw Listorelle? Blenkinsop lachte geheimzinnig. Madame Listorelle, antwoordde hij, is een tweelingzuster van lady Riversreade. Het groote woord was er uit. XVI. Nog meer. Wij laten hier volgen de totaalcijfers der verschillende hoofdstukken, zooals deze in de gemeentebegrooting door B en W. te Venray werden voorgesteld: Hoofdstuk vroegere diensten: Inkom sten f 56717,995; uitgaven f 400—. Algemeen Beheer: Ink f 14616.80 uilgaven f 33428 185 Openbare veiligheid: Ink. f 275 uitgaven f 14950 93 Volksgezondheid: Ink. f 7047.61, uit gaven f 8547.885 Volkshuisvesting Ink. f 18296,72, uitgaven f 19969,88 Openbare WerkenInk. f 17130, uitgaven f 74763,49 Eigendommen niet voor openbaren dienst. bestemd: Ink. f 35137,75, uitga ven f 12480,82 Openbaar gewoon lager onderwijs: Ink. f 83228,71, uitgaven f 99353,06 Bijzonder gewoon lager onderwijs: Ink. f 2560— uitgaven f 9516,60 Bijzonder uitgebreid lager onderwijs Ink. f 150uitgaven f 2480 Bijzonder voorbereidend lager onder wijs: Ink. nihil, uilgaven f 300— Lager onderwijs niet vallend onder vorige paragrafen: ink. nihil, uitgaven f 260— Middelbaar onderwijs; Ink nihil, uitgaven f 2872,50 Hooger onderwijs: Ink. nihil, uitga ven f 250— Nijverheidsonderwijs: Ink. 60,93, uit gaven f 965,93 Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen: Ink. nihil, uitgaven f 1115. Ondersteuning aan behoefligen: Ink f 1511uitgaven f 10593,58 Ondersteuning werkloozen: Ink. nihil uitgaven f 800. Landbouw Ink f 9— uitgaven f 436,66 Handel en Nijverheid: Ink. nihil, uitgaven f 1500— Belastingen: Ink. f 73262— uitgaven f 3675— Grondbedrijf: Ink. f 19653,23, uilga ven f 19653,23 Kasvoorzieningen: Ink. f1425, uitga ven f 2925 Overige inkomsten en uilgaven: Ink. nihil, uitgaven f 587,31 Onvoorziene uitgaven: Ink nihil, uitgaven f 9255,87 Zoodat de begrooling aan inkomsten en uitgaven sluit met een bedrag van f 331081,75 BELASTINGEN. Een specificatie der opbrengsten van de verschillende belastingen geeft de olgpnde cijfers te zien: 80 opcenten op gebouwde eigendom men f 5150— !0 opcenten op ongebouwde eigen dommen f 1000 50 opcenten personeele belasting f 6900- 75 opcenten Rijksinkomsteubelasting f 20500 100 opcenten op de Vermogensbelas ting f 5000 Gem. Inkomstenbelasting f 30160 (raming 1926 f 10100: opbrengst 1925 f 15379,56) Hondenbelasting f 1850 Belasting openbare vermakelijkheden f 1200- Vergunringsrecht f 1400 Hierbij zij opgemerkt, dat op voorstel van den Voorzitter in de jongste ge meenteraadsvergadering werd besloten in plaats van 75 opcenten op de Rijks inkomsterbelasting, 85 opcenten op die belasting te heffen. Door B en W. was verder voorge steld den heffingsfactor der gem. in komstenbelasting le brengen van 0 6 op 2; in verband echter met de boven genoemde verhooging van de opcenten op de Rijksinkomstenbelasling, werd de heffing8faclor der gem. Inkomsten belasting vastgesteld op 1.7, waardoor de opbrengst dier belasting iets lage wordt, dan het hierboven geraamde cijfer. ONDERWIJS. De totale inkomsten op het hoofdstuk •Ouderwijs" bedragen f 85999,64. ter wijl de uitgaven beloopen f 115998,10 Er blijft dus voor de gemeente over een nadeelig saldo van f 29998,45. Blenkinsop's plotselinge mededeeling, ofschoon niet geheel onverwacht voor Hetherwick, die uit het gesprokene der laatste minuten reeds deze conclusie getrokken had, scheen Matherfield met al de kracht van een bliksemsnelle voorlichting te frappeeren. Zijn oogen gingen verder open en uit de trekken van zijn ge'laat sprak een onverwacht snel begrijpen hij keerde zich naar Hetherwick, alsof bij een tijd lang in een doolhof verdwaald was geweest en nu plotseling een uitweg had gevonden. Oh 1 is het dat, zoo riep hij uit. Een tweelingzuster, oh I Nu vervolg uw relaas, mr. Blenkinsop; ik begin een uitweg in deze zaak te zien. Nu, de kwestie is ongetwijfeld raadselachtig... ten minste voorbuiten- staanders, antwoordde Blenkinsop Om de zaak wat op te helderen, zal ik eerst wal in familieaangelegenheden moeten treden. Lady Riversreade en madame Listorelle zijn, ik herhaal het, tweelingzusters. Zij zijn de dochters van een man, die in zijn tijd kapitein op verschillende handelsschepen is ge weest de echte oude zeilschepen en die een aardig stukje van de wereld gezien heeft. Hij huwde met een Amerikaansche vrouw en zijn twee dochters werden te Galveston in Texas geboren. Zij werden in Amerika opge voed maar het is niet noodig om verder op de bijzonderheden van haar jeugdleven in te gaan. En toch is er een zekere bijzonder heid, waaromtrent ik wel eenige in lichtingen zou wenschen te verkrijgen Week van 26 Nov.3 Dec. INGEKOMEN: Tb. Cuppen, zonder beroep, KI. Oirlo F 21 van Horst; J L Cuppen, id id van Horst; J. W. Derks, opperman, Merselosche weg 1 van Boxmeer; A. J. Somers, monteur, Kruitweg 1 van Veldhoven; J. W. M. Beijnes, zonder beroep, Eindstraat 10, van Groesbeek; J. v.d. Venne, id id van Nijmegen; J v d. Avort, id id van Tubbergen; P. A. Smits, id id van Batavia VERTROKKEN J. Drijver, dienstknecht naar Bergen- Afferden; G. F. v. Tilburg, zonder be roep, naar Eist L 18; M. L. van Op- penray id naar NijmegeD, St .Annalaan 442. indien dit mogelijk ware, viel Hether wick in. De mrs. Whiltingham, die tien jaar geleden le Sellithwaite verbleef, had een getatoueerde slang in verschil lende kleuren op den arm. Zij droeg een zwart fluweelen band om deze tatouëering te bedekken. Nu.... Blenkinsop zag zijn medefirmant met een glimlach aan. Ik dacht wel, dat dat te berde zou komen, zeide hij. Welnu, mr. Hether wiek, indien ge daaromtrent wat meer wilt weten, ziehier Beide zusters zijn geheel op dezelfde wijze gelatouëerd. Dat was nu zoo'n liefhebberij van den ouden zeerob, hun vader, een dwaze en voor het latere leven der dames nu juist niet aangename liefhebberij. Hel is gebeurd, toen de kinderen nog zeer jong waren, zeer tot hun spijt, toen zij ouder werden. Beide ladys dragen daar om nu een zwart fluweelen band, welke de latoeëering bedekt. Zoo, zeide Hetherwick bevredigd, Dat puntje is nu weer opgehelderd. Ik bemerk, dat ge op uw eigen houtje al een onderzoek hebt ingesteld, merkte Blenkinsop op. Welnu, daar we besloten hebben u eerlijk alles te ver tellen, zullen we ons aan ons woord houden. Wat de Sellithwaite zaak dan betreft. Gij hebt waarschijnlijk slechts ééne lezing gehoord. ge zult die wel van Hannaford's zijde gehoord hebben, of wellicht ook uit oude kranten, mis schien ook ter plaatse zelf, maar ten slotte laat ons dit koud. Maar ge hebt in geen geval de lezing gehoord van de lady, welke destijds mrs. Whilting ham was. Die stelt de feiten in een Ruwe Huid, Springende Handen, Winterhanden, Wintervoeten en Huidwondjes geneest men snel met Doos 30 60 90, Tube 80 vt Ispsasiea HiWtsMapa. Waarschuwingen yau nierzwakte. Doffe pijn in den i ug na inspanning» of scherpe steken, als gij u na bukken opricht, is dikwijls het eerste verschijn sel van ernstige nierzwakte. Spoedig daarna kunnen urinestoornissen, hoofd pijn. een afgemat gevoel, duizeligheid, zenuwachtigheid, hartkloppingen, kort ademigheid, vermagering of krach le loosheid optreden. De nieren behooren tot de teerste organen van het lichaam, en dergelijke verschijnselen waarschuwen u, dat uw nieren verzwakt of aangedaan zijn Verwaarloos zulke waarschuwingen niet 1 Kom de nieren zonder uitstel te hulp met het middel, dat zij noodig hebben. Begin onmiddellijk met het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen, hel specifieke middel voor zwakke nieren en blaas Dit bevordert de goede werking der nieren, en beschermt u tegen rheumatiek, lendepijn, ischias en urinestoornissen. Mannen en vrouwen uit alle deelen van Holland getuigden hoe terdege Foster's Rugpijn Nieren Pillen werken. Het middel is gegarandeerd zuiver, en het is zoodanig samengesteld, dat de nieren de juiste hulp ontvangen, waar door zij weder flink en krachtigwerken. Daarom behaalden Foster's Pillen ook zulke goede en duurzame resultaten. Verkrijgbaar (in glasverpakkiDg mei eel etiket let hier vooral op) bij potheken en drogisten 1 1 75 per flacon. 37 De boomen hebben ieder jaar een tijd van groei en een tijd van rust. Deze laatste begint met het geel worden der bladeren. Wij kunnen de bladeren als de voornaamste organen voor de voedselvoorziening beschouwen, en als de verbinding van boom en blad wordt afgesloten, houdt de groei van den boom op. Dat is dus in het najaar. In den rusttijd kunnen het best de verschillende werkzaamheden aan de geheel verschillend daglicht. Om particuliere aangelegenheden welke die zijn, gaat ons op het oogen blik niet aan verbleef mrs. Whitting- ham dat was destijds haar eigen en wettelijke naam eenigen tijd te Sellithwaite. Zij deed meerdere zaken met een juwelier aldaar, en daarbij kocht zij van hem een diamanten hals snoer voor den prijs van drie duizend negen honderd pond. Zij gaf hem een chèque tot dat bedrag, in de vaste overtuiging, dat op het oogenbiik, dat de chèque bij haar bankiers te Man Chester zou worden aangeboden, het benoodigde geld om de chèque te dekken, uit Amerika zou zijn aangekomen. Er kwam echter iels tusschen de gelden kwamen niet aan de chèque werd teruggezonden. De juwelier stelde de politie van de zaak in kennis, Hannaford, die daar commissaris van politie was, kreeg de zaak in handen een bevel tot inhechtenisneming werd tegen mrs. Whittingham uitgevaardigd en Hannaford zette haar na. Hij arresteerde haar, doch zij wist te ont snappen, verliet Engeland en keerde r.aar Amerika terug. Lenigen tijd ver- keerde zij in financieele moeilijkheden Doch zij vergat haar verplichtingen niet en later zond zij aan den juwelier den overeengekomen prijs van het diamanten halssnoer met de rente van vijf procent over acht jaar. z-ij kreeg een formeel bewijs van ontvangst voor het geld, dat zij hem gezonden had- Tol zoover deze episode of Hanna ford ooit van die betaling gehoord heeft, weet ik niet. Wij zijn eerder geneigd in den rug, die hardnekkige aan doening der rugspieren welke U ondragelijke pijnen veroorzaakt, moet gij behandelen met het middel dat jicht en rheumatiek geneest denonvolprezenAKKER's boomen verricht worden, zooats snoeien en verplanten. Verplanten kan geschieden in het najaar, den winter en het voorjaar. Het najaar is hiervoor de beste tijd. Dan kunnen in den rusttijd de ontstane, wonden aan de wortels overgroeien en kunnen ook zelfs fijne wortelvezeltjes gevormd worden, zoodat in het voor jaar, als de lentezon weer warmte in den bodem brengt, de boomen onmid dellijk hun groei kunnen beginnen. We zien dan ook, dat boomen, geplant in het najaar, de later geplante in groei vooruit zijn. Ook 's winters kan geplant worden, als hel maar niet vriest. Toch is het dan een gevaarlijke tijd, omdat men geen dag zeker is van het weer, en de wortels bij het verzenden kunnen be vriezen. t Planten in het voorjaar is alleen dan aan le raden, als de grond in het najaar te nat is. En dan moet er voor gezorgd worden, zoo vroeg mogelijk in het voorjaar te planten. De boomen toch beginnen al tamelijk vroeg te werken, en als ze dan verplant worden, zullen juist de fijne worteleinden, die het voedsel moeten opnemen, verscheurd worden, en staat de groi-i geruimen tijd stil. Beter is het in zoo'n geval de boomen eerder te rooien en ze tot den ptanttijd op een beschutte plaats op te kuilen. Ook is de keuze in het najaar m de kweekerij grooler dan in het voorjaar. De beste stammen zijn dan verdwenen. Nog beter is het, reeds in den zomer naar den kweeker te gaan en daar de verlangde soorten zelf uit te zoeken en overleg te plegen met den kweeker. Men is hier en daar nog wel de meening toegedaan, dat een jonge boom in het plantgat een goede dosis voedsel moet toegediend worden, en dat de aarde in den ondergrond vooral goed los moet zijn. Men ziet dan wel plant- gaten maken van een meter diepte en meer, die men opvult met steenen, glasscherven tegen mollen en een kruiwagen stalmest. Dan zal zeker de eerste jaren een sterke groei intreden door de aanwezigheid van veel voedsel, maar daarna wordt het een sukkelen. En dat kan ook niet anders. Door den diepen kuil worden de wortels naar den ondergrond getrokken, waar te weinig lucht en vaak te veel vocht aanwezig zijn. De wortelgroei moet dus meer in horizontale richting gaan. te gelooven van niet. Maarhet hals snoer is geheel betaald en zelfs ruim- schools, met de heele renle. Nu kan ik u wel zeggen, dat ik van dat alles volkomen op de hoogte ben, merkte Hetherwick op. Ik heb al die feiten uit de eerste hand vernomen. Zooveel te beter. Ik bemerk, dat ge te Sellithwaite geweest zijt, zeide Blenkinsop met een van zijn koele glimlachjes. Wij komen dan tot hetgeen veel meer op de zaak zelf betrekking heeftde jongste gebeurtenissen de jongste gebeurtenissen. De positie wat betreft lady Riversreade en madame Listorelle eenigen tijd geleden laat ons zeggen, toen Hannaford naar Londen kwam was de volgende lady Riversreade, de weduwe van sir John Riversreade, had diens aanzien lijk vermogen geërfd, had zich op den Riversreade Court in Surrey gevestigd en stichtte daar een home voor gewonde officieren, waarvan mijn vriend en medefirmant, majoor Penteney, de Londensche vertegenwoordiger is. Haar zuster, madame Listorelle, had een woning in Paddinglon en een andere in New York. Ze verbleef voornamelijk in New-York, doch kwam ook in Londen, aoms ging zij ook naar Parijs. Zooals ge weet, is madame Listorelle een expert in edelgesteenten, waarin zij ook handel drijft. Maar onlangs heeft zij zich verloofd met een zeer bekenden peer, een man op leeftijd, die echter zeer rijk is. En dit feit staat mogelijk in een zeer ernstig verband, met het geen ik u nu ga vertellen. Waarschijnlijk, denk ik, Blenkin-

Peel en Maas | 1926 | | pagina 5