STER Onverschillig Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. V. PYLS, YENRAY Regenjassen Pelterijen t Nieuwste inMantels Gebreide Vesten Dameshoeden Echte Kanten. waa ijd versch TABAK, Adverteert in dit blad ^afèrSa^fflêcembe^SSP Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Parlementair onvermogen. Als Baby verwacht wordt Uit de Landbouwwereld De Kippenhouderij op het platteland Voetbalnieuws. 47e Jaargang No. 50 MAAS PRIJS DER ADVERTENTIEN 1-8 regels 60 ct. per rege! 7'/» ct. bij abonnement lager tarief. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF - VENRAY Telefoon 51 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ct., p, p. 75 ct voo- het buitenland bij vooruitbetaling f 1.30, afz. nummers 5 ct Nu het eerste werk der voorbereiding van de Provinciale Statenverkiezing geëindigd is door de afsluiting der lijst van leden, die aan de stemming kunnen deelnemen, zij een klein intermezzo geoorloofd, door even weer een blik te slaan op het politieke onlwikkelings- veld: de Tweede Kamer. Steeds immers heb ik den lezer de behandeling van de Staatsbegrooting voorgehouden als een gelegenheid voor Solitieke ontwikkeling bij uitnemend- eid en hem aangespoord in dien tijd vooral de maanden November en December de handelingen van de heeren in den Haag te volgen. Dan immers passeeren gewoonlijk alle po litieke kwesties, die het Nederlandsche volk beroeren en verdeelen, de revue, dan wordt beginsel aan beginsel ge* toetst en leert men de roerselen kennen, welke da verschillende politieke par tijen stelling doen nemen naast en nog meer tegenover elkaar. Voor Kerstmis klaar komen met de begrooling, was het wachtwoord van voorzitter Ruys. Maar toen het Neder- landsch-Belgisch verdrag een week van den aan de begrooling oogen- schijnlijk krap toegemeten tijd ging opeten, werd het voor de buitenstaan ders twijfelachtig, of 't ook dit jaar weer lukken zou, de groote cijfershow voor 't Kerstfeest op te knappen. Bij de heeren Kamerleden bleek echter van geen ongerustheid. En toen het parlementaire steekspel een aan vang nam, werd al spoedig duidelijk, dat de behandeling der Staatsbegrooting dit jaar anders zou loopen dan we ge wend waren. 't Kan vriezen of dooien, zei dr. Nolens eens. Tegenwoordig staat ons parlementaire leven evenwel op nul. 't Vriest noch dooit op 't oogenblik Maar in zulken tijd lijken de dagen ons het koudst. Het ia nu en dan om medelijden te hebben met onze goede Tweede Kamer. We merken nu, dat ze honderd Jeden teil, maar een het landsbestuur zitting gevende en leidende meerderheid heeft ze niet. De Kamer regeert niet, ze ondergaat de regeering. De minister president jhr. de Geer en z'n medeministers zeggen: Dit doen we en zoo doen we, het andere lalen we. En zoetsappig legt de Kamer er zich bij neer. Ze kan een vuist in den zak maken, maar daarmee is het ook uit. Want ze weet, dat ze anders voor con sequenties zou komen te slaan. Het regee'ingsprogram toch van 't kabinet de Geer zei immers dat het ministerie de zaken zal waarnemen tot zich een nieuwe meerderheid heeft gevormd De regeering zou die meerderheid wel eens aanwezig kunnen zien, zoodra de Kamer haar op een belangrijk punt van hetgeen zij haar program noemt of in een kwestie, die zij van 'tpro gram verwijderd houdt, in de minder heid brengt Dan zou 't kunnen ge beuren, dat de meerderheid, die het extra parlementair ministerie wegstem de, in de noodzakelijkheid zou komen om de teugels van het bewind over te nemen. De Kamer is daarom op't oogenblik zoo goed als machteloos. De heeren hebben dus weinig te zeggen en mede daarom liep het jaarlijksch groot debat, de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting, in slechts ruim drie dagen af. De zwakheid der Kamer is de kracht van het ministerie. Minister de Geer heeft het den leden zelf dui delijk aan het verstand gebracht. Nu krijgt de Kamer van den premier nog een afstraffing bovendien. Ze heeft eens een keer zichzelf willen zijn en nam heel parmant een motie aan, die invoering van hel zevende leerjaar op de lagere school verlangde. En nu wil de minister die motie gaan uitvoeren ook. Z.Exc. decreteert: De belastingverlaging wordt stopgezet. Het zevende leerjaar zal voorgaan. Daar voor wordt het eersie geld bestemd, dat op de rekening over blijkt. Of de Kamer dat nu wel bedoeld heeft, toen zij de motie stemde En intusschen kabbelen de begroo- tingswateren rustig voort. De sluizen der welsprekendheid staan wagenwijd open. Maar groote monumenten leverden de besprekingen tot nu loe niet. Alles gaat langs het ministerie heen, wat dit langs zich heen wil laten gaan. Vooral voor principieele dingen is het blijkbaar bang. En dit zijn juist de aangelegenheden, die aan een politieke partij haai bestaansrecht geven en die niet altijd - maar uit le stellen zijn of uit den weg te gaan. We voelen dus hel verlies van de christelijke coalitie. En haar herstel is nog allesbehalve in zicht. Dr. Nolens constateerde het zelf. 't Is le vreezen, dat ze zonder dat de nood aan den man komt, die het herstel onafwendbaar maakt, niet meer in T leven zal worden geroepen. Toch zal er op den duur in de Kamer een meerderheid moeten komen Zaak waarnemers zijn tijdelijk zij kunnen niet voortdurend het roer in handen houden. Allicht is er tot de volgende verkiezing voor de Tweede Kamer tijd om uit te zien. Maar dan breekt ook het gewichtig oogenblik aan om te kiezen of te deelen. Er zal een parle mentaire meerderheid moeten komen, die regeert, wil de Kamer en het parlementarisme geen permanent brevet van onvermogen krijgen. ROELAND moet alles voor zijn ont vangst gereed zijn. Wij leveren U: Verbandwatten Hospitaaldoek Gummikruiken Boorwater Kinderzeep Borsteltjes Kinderborstels TbennosllesscbeD ZuigOesschen Weegschalen Kalzan Lysol Bad thermometers Borstpomp Vasenol en ander poeder. Diverse merken Kindervoedsel steeds voorradig Drogisterij Fa. Q Pouwels &Zn Langstraat Denk aan baby's toekomstige ge zondheid en neem geregeld Kalzan Bedrijfsresultaten in den landbouw. Deze resultaten zijn natuurlijk zeer uiteenloopend: in de verschillende deelen des lands, in de verschillende jaren, en in eenzelfde streek of plaats ook in de verschillende bedrijven, al zijn deze soms ook, oppervlakkig be schouwd, vrij gelijk. Er is niets dwazer en ongerijmder dan den boerenstand als één geheel te beschouwen, alsof een boer een boer is. Toch is het goed, teneinde na verloop van enkele jaren een overzichtelijk geheel le krijgen van de gemiddelde inkomens der landbouwers, gegevens dienaangaande te verzamelen. Zoodanige gegevens worden in de laatste jaren verzameld door de Directie van den Landbouw. Voor 'l oogenblik staan we even stil bij die, welke gepubliceerd zijn omtrent de prov. Overijsel. Ze geven de resul taten van 159 bedrijven in het Weide gebied, de IJsselstreek, het Zandgebied en het Zand- en Veengebied. Zij betref fen meest de groote boerderijen, omdat de zeer kleine bedrijven de boekhouding niet op het Landbouwhuis lalen onder zoeken. Wat was nu in 1925—'26 de netto winst? Dat is dus: de fiscale winst, aangevende het inkomen, dat de boer gemiddeld uit het bedrijf trok Dat was natuurlijk zeer verschillend, of we met een vrijen eigen boer of met een pachter te doen hebben. We geven hier de cijfers in guldens per Hectare van 2 jaren, voor elk der vier genoemde gebieden 1924/25 1925/26 Weidegebied 90.41 66 23 IJsselstreek (Wijhe en Olst) 91.13 58 13 Zandgebied 117.12 94.64 Zand- en Veengebied 33 96 76 13 Wij zien, dat de netto winst in 't laatste jaar geringer was dan in 1924 25. Nu behoeft dat nog niet het gevolg te zijn van een slechter jaar. 't Kon zijn, dat er meer pachtbedrijven of zwaar verhypotheekte bedrijven onder waren; cf dat er meer betaalde arbeidskrachten waren dan in hei-jaar te voren. Dii laatste was inderdaad het geval, het eerste echter niet De bedrijfs winsten in de 2 jaren waren zeer goed te vergelijken, en de slotsom was, dal in '25/26 de uitkomstdn slechter waren dan in '24/25, en dat de oorzaak daar van gezocht moest worden in de zeer slechte veeprijzen aan hét einde van'l jaar. De zuivelprijzen waren hoog ge weest, evenals de varkensprijzen. Voorts blijkt, dat van de 159 bedrijven er slechts 47 waren, dus ongeveer 30 pet. die een ondernemerswinst hebben kun nen boeken. De droogvoedermethode voor hoenders. Losloopende kippen vinden dierlijk voedsel, dus ook eiwit, genoeg. Zoo was tot voor korten tijd de algemeene meening, welke de een den ander napraatte en naschreef. Maar de erva ring leerde anders. Waar mosten in den winter de hoenders dat voedsel vinden; hoe komen ze dan aan wormen, kevers en ander ongedierte Dezs zijn in den grond gekropen. En ook in de vorige jaargetijden mankeert het op vele gronden aan voor de hoenders voldoend dierlijk voedsel, vooral nu er in plaats van een 20 of 30 tal eenige malen zooveel kippen worden gehouden. Men is daarom gaan inzien, dat och tendvoeder onmisbaar is. Maar velen voelden te zeer de bezwaren van het toe te dienen. Hiermee was toch wel veel arbeid gemoeid: ten eerste niet het aanmaken tot een kruimelige massa, en voorts met het geregeld schoon maken der bakken, om te voorkomen, dat het voer zuur wordt en dit bedor ven voer kippen en kuikens ziek maakt. De droogvoedermethode heeft nu die moeilijkheid opgelost en uitkomst ge bracht. Men kan hierbij het meelvoer toedienen in een aulomatischen voeder bak, welke in het hok wordt geplaatst of opgehangen eenige decimeters boven den grond; dit laatste om de hoenders hel morsen met bek en poolen te belelten. De bak wordt gevuld voor eenige dagen: met vulling ééns in de week kan men volstaan. Dit geeft dus een enorme arbeidsbesparing. Als verdere voordeelen zijn le noemen de kippen hebben meer beweging, omdat zij van dit droge voer niet, als van het aangemaakte, op eenmaal den krop vol eten, om dan, als dikwijls gezien kan worden, loom en vadsig neer te zitten; ze komen nu in den loop van den dag telkens weer naar den bak om eens even le pikken. Alle kippen kunnen van het droogvoer profiteeren, ook de schuchtere, die anders van het ochtend- voer worden verdreven; zoo krijgt elk hoen zijn deeh De ervaring heeft voorts geleerd, dal bij locpassing van de droogvoeder methode niet zooveel eieren worden weggelegd, omdat nu de kippen een geregelden gang naar den voederbak en dus ook naar het hok hebben. Is de bak doelmatig ingericht, zoodat het voer, naargelang er van gebruikt wordt, regelmatig zakt, dus gestadig in bewe ging is, dan zal er niet zoo licht de mijt in komen, 't Is duidelijk, dat het droge meel de dieren dorstig maakt. Voor een geregelde vakere vulling der drinkbakken dient derhalve zorg gedra gen le worden. Men verzuime dit vooral niet, want ook verseh, zuiver water is een eerste voorwaarde om onze kippetjes gezond te houden. De nieuwe methode vindt meer en meer ingang: in den zomer wordt het voeder niet zuur, in den winter wordt het niet hard en korstig. Weet gij: dat een groot percentage van ons vee een nadeelig saldo oplevert; dat het voeder en de verpleging aan die dieren besteed, niet terugkomen; dat die beesten derhalve moeten verdwijnen, en iedere veehouder aan dat uitschiften kan mee doen Weet gijdat talrijke proeven hebben bewezen, dat het le legjaar van de kip het beste is; dat het 2e legjaar ook nog goed is; dat na het le legjaar de eier opbrengs» ieder jaar ongeveer met 2 pet. daalt? Weet gijdat de hoenders tegen diphtherie worden ingeënt; dat het echter wenschelijk is, volgens de onderzoekingen van Prof. Fraleur, om niet al zijn hoenders te laten inenten; dal men goed doet een klein groepje vrij te lalen en deze dieren van een speciaal merkteeken te voorzien; dat men alsdan een goede kans heeft althans enkele van zijn eigen dieren als onvatbaar te kunnen onderkennen; dat dan de mogelijkheid beslaat om met die onvatbare dieren stammen op *e bouwen, welke voor diphtherie onvatbaar zijn Weet gijdat voederproeven met een 130 tal varkens waarbij gedurende 3, 4, 5 maanden en langer vischmeel werd gegeven, zeer wel voldeden; dat het vleesch goed smaakte en noch aan de lappen noch aan de carbonades iels was te proeven; dat het vischmeel echter ontvet moet zijn, wil men zulke goede uitkomsten verwachten Wenken en mededeelingen. In de Verslagen en Mededeelingen van de Directie van Landbouw 1926 vinden we het volgende »Op het gebied der varkensfokkerij valt in de meesle deelen van ons land vooruitgang te bespeuren. In hel Noorden en Oosten des lands gaat de verbetering van bet ras bijna uitsluitend in de richting van het Veredeld Duitsche landvarken, waarvan de stainboekleelt toeneemt, terwijl de fokkerij van het G Y. (Groot Yorkshire) of constant blijft of in be- teekenis achteruitgaat. In Zuid Holland is de rationeele fokkerij met kracht ter hand genomen. Zij heeft zich hier in hoofdzaak in de richting van hel G. Y. varken bewogen In 1925 werden in deze provincie 3666 zeugen in het G. Y.-stamboek ingeschreven. In Friesland wordt door gebruik making van het meer eiwit bevattende vleesch- en vischmeel getracht een snelleren groei te verkrijgen, waarbij minder voer vereischt wordt voor de gewichtsvermeel dering. Men heeft hier de inlandsche varkens en het Veredel de Duitsche landvarken op het oog. Br. door JOS. BOSHOUWERS te LENT Dunne ontlasting. VRAAG: Mijn kippen hebben al wel eene maand lang dunne ontlasting. Ik weet niet, wat daarvan de reden is, want ze hebben een goed hok en kun nen in eep groote weide losloopan. Wat zou er tegen le doen zijn Ik heb daar wel eens meer last van gehad, doch dan duurde het nooit zoo lang. De leg is ook nog van heel weinig beteekenis, ofschoon de meeste kuikens voor half Mei geboren zijn. Het zijn Witte Leghorns C te G. ANTWOORDWanneer diarrhee teweeg gebracht wordt door voedings stoornissen, dan gaat het wel eens over in darmontsteking, die moeilijk te ge Dezen is. U geeft toch geen verschim meld of op andere wijze bedorven voer En zorgt toch zeker wel, dat de bakken goed schoon gehouden worden Ik raad u aan, de diereu bij koude en nattigheid meer binnen te houden en te zorgen, dat de bodem van hel hok kurkdroog is. Koude en nattigheid verwekken diarrhee, bedorven groenvoer eveneens. Maar dit laatste zal bij u wel niet verstrekt worden, daar de kippen los ioopen. U moet ook eens wat houts koolpoeder onder het weekvoer mengen. Met meer binnen te houden zal de diarrhee ook minder worden. Vuile halzen. YRAAG: Onder mijn Witte Leg horns zijn er een stuk of zes, die zoo'n vieze halzen hebben. Wat kan daarvan de oorzaak zijn? Ik merk er anders niets aan. C. te G. ANTWOORDZeer waarschijnlijk komt dat, omdat ze verkouden zijn. Ze wrijven het slijm van neus en oogen op den hals af. Bij witte kippen ziet men dat direct. Meer binnen houden, en vooral droog. Een goed hok helpt nog niet veel, als de bodem niet steeds kurkdroog is. Stroohaksel is heel goed, maar het wordt soms gauw vochtig in het zand. Wat turfstrooisel er onder voorkomt het gauw vochtig worden. Of is de bodem te laag gelegen en de zandlaag te dun Wat dunkt u van Barnevelders VRAAGIk zou het volgend jaar wel Barnevelders willen broeden, als u denkt, dat die sterker zijn. Gaarne vernam ik van u, of u de Barnevelders sterker vindt dan de W. L. G. te G. ANTWOORD Witte Leghorns zijn als zoodanig niet zwakker dan Barne velders. Het hangt in dezen veel van O® een puKje noopi. do qroote omzet en slofte verkoop waarborqf U dat STER-TABAK vun de tobnek In Uu/8 honden fcomr Oil b een de afstamming af. Men heeft zwakke Barnevelders, men heeft zwakke Leg hornsvan heide ook sterke stammen. Tegen natte kou kunnen geen van onze rassen. Ik kan u niet aanraden, van ras te veranderen, alleen omdat u nu diarrhee onder de W. L heeft. Barnevelders hadden dat mogelijk onder dezelfde omstandigheden ook gehad. Blad van knolraap. VRAAG: In mijn hok hang ik steeds eenige stronken afgesneden knol raapgroen De kippen hebben ze graag. Vindt u dit goed groenvoer? Of zou de diarrhee daarvan kunnen komen C te G. ANTWOORDKnolraapgroen is goed, u kunt daar gerust mee door gaan. Boerkool is wel beter, maar die heeft men dikwijls te weinig in voor raad. Knolraapgroen verwekt niet meer diarrhee dan ander groen F.C.Y.—D.S.O. 4—4. ZoDdagmiddag toog DSO. I naar venlo om aldaar hun zwaarste tegen standers te ontmoeten. Het sportblad voorspelde onzen jongens dat ze de meerderheid der Venlonaren zouden moeten erkennen, doch het was aan hen te zien dat zij er anders over dachten. Om twee^ uur roept scheidsrechter Leenen heide aanvoerders in 't veld. D.S.O. won den toss en Venlo trapte af. Er volgde direct een fraai spel en de toeschouwers genoten naar hartelust. Jammer dat we dezen wedstrijd niet aan onze Venraysche supporters konden toonen. D.S.O. was het eerste kwartier volop in de meerderheid en wist al gauw genoeg een doelpunt te bemachtigen door een fraai hoekschot van Graus, die keurig spel vertoonde. Venlo laat zich echter niet van de wijs brengen en doelpunt eveneens, na een lange worsteliDg voor DS.O's doel. Even later kogelt F.G.V. nogmaals den bal in de louwen en neemt hierdoor de leiding 21. Dit wordt onze D.S O ers te bar. Hun spel is door de Venlonaren niet meer te bedwingen. Vlug gaat dan bal van man tot man tot dat een hard schot door keepers handen het net in vliegt 2—2. Hierdoor aangemoedigd wordt het spel nog fraaier. Vlug wordt er gewerkt. Beide ploegen spannen zich tot het uiterste in, maar DS.O weet toch in de meerderheid te blijven. Uit een mooi spel aan den rechtervleugel komt het leder wederom in de nabijheid van Venlo s doel. n Mooi maar tevens strafschot van den rechtsbinnen mag de keeper der thuisclub nakijken. Dit bezorgt D S.O. voor den tweede maal de leiding 32. Het mooie open spel der beide ploegen duurt voort. Verscheidene malen dringt F.G V. gevaarlijk op en weinige oogenblikken voor de rust welen ze den gelijkmaker te scoren. Rust 3—3. Na de thee weer 't zelfde vlugge spel. D.S.O. schijnt 't toch ernstig te meenen want als onzen rechtsbuiten den bal over de backs plaatst weet Snijders de kans te benutten en door 'n vliegend schot krijgt D.S.O. ten derde malen de leiding. De strijd is hevig en we zien do ers aangemoedigd door't puhli. k uit 'n mooie kans slechts enkele mi- nuten voor 't einde den gelijkmaker scoren. Hiermede komt het einde. A.s. Zondag zijn heide elftallen viij.

Peel en Maas | 1926 | | pagina 1