St. Jtfieola p. h. wac H. Verheugen, Yra St. NieolOpI BREI-cli A. Sandeian Oirloschebkw Honingm Leunenem aï - -f - y Speell^r KOEK- en BANKETBAKK Reclame-Speculaas 45 ct. pfe Koek Dinant 40 ct. per Brok- en gevulde Specu Ronde en vierkante, gevulde vulde Peperkoek tot elkedjs. MaxKrause Belastingen- biedtn appel, peejrs, prima Hioi Slingerhag Slingerhonin i Imkerskei bij en kor Zwitserland en Engeland hebben een veel lager geboortecijfer en het aantal geboorten in Duitachland bedraagt trouwens niet veel meer. Nog veel merkwaardiger is, dat Frankrijk het eenige land van Europa is, waar het aantal geboorten de neiging vertoont om toe te nemen. Het geboortecijfer beliep 19,6 per 1000 in 1925 tegen 19,2 in 1924 en 19.4 in 1923 en 19,3 in 1922. Indien het dus waar is, dat hel Fransche bevolkingscijfer veel lager is dan dat in andere landen, komt dit doordat het sterftecijfer er veel hooger is. Dit schommelt tusschen 17 en 18 per 1000, terwijl het in Engeland iets meer^dan 13 per£l000 bedraagt. Overigens gelooft Nogaro niet, dat dit demografisch verschijnsel aan bij zonder ongunstige hygiënische loestan den moet worden loegeschreven. Zonder twijfel is het een feit, dat in middelbare leeftijdsgroepen van 15 lot 44 jaar de sterftecijfers in Frankrijk iels hooger zijn dan die in de meeste andere lan den, maar de kindersterfte overschrijdt er het gemiddelde niet en het sterfte cijfer der hooge leeftijdsgroepen even min. De hoofdoorzaak van hel hooge sterftecijfer in Frankrijk is merkwaar diger wijze gelegen in de vroegere daling van het geboortecijfer. De samenstelling van de legt nwoordige Fransche bevolking naar den leeftijd is thans abnormaal, doordat de ver mindering van het geboortecijfer zich in Frankrijk telt een aanzienlijk grooter aantal oude menschen dan de andere landen. Dit had men trouwens reeds voor den oorlog geconstateerd. Been afgereden. De ongelukkige overleden. Maandagmiddag is te Maastricht een ernstig ongeluk gebeurd, waarvan hel slachtoffer later aan de gevolgen is overleden. De 30 jarige gehuwde arbeider H. D. uit Veldwezelt was op terreinen va» de Sphinx nabij het Bassin met andere arbeiders bezig aan het voortduwen van een spoorwagen beladen met klei. D. is daarbij uitgegleden en onder den wagon geraakt, met het noodlottig gevolg dat het eene been boven de knie totaal werd afgereden. In zorgwekkenden toestand is de mam door den G. G D. naar Calvariën- berg overgebracht. D is aan de gevolgen zijner verwon ding overleden. Hij laat een weduwe met drie kinderen na. Naar de groote stad. Op het te 's-Hertogenbosch gehouden bondsraads congres van den Ned. R K. Bond van P.T.T. personeel St. Petrus heeft de afdeeling Rotterdam geprotes teerd tegen de overplaatsing van jonge bestellers uit het Zuiden naar groote steden »waar ze geestelijk en moreel vermoord" worden. Een uitstekende gedachte heeft dit protest bezield, zoo kanlteekent de »N. T." Bij de algemeene zucht der tegen woordige menschheid om zich opeen te hoopen in groote steden waar veel schijn glanst maar geen grein meer levensgeluk is te vinden wel veel geestelijke en stoffelijke ellende is er alles voor te zeggen, dat de overheid voorgaat in wat men zou kunnen noemen, de verdediging van het platte land. Maar zeker moet zij het de9lruc lief euvel niet in de hand werken. Er is zoo alles voor te zeggen, het jongere geslacht, dat bezigheid kan vinden in zijn geboorteplaats en ge boortestreek niet over te planten naar een wellicht moordend groote slads- klimaat. Het protest van St. Petrus verdient daarom steun van alle goedgezinden. Speciaal ook van de katholieken, die een motief van zelfverdediging hebben en die de geschiedenis is leerzaam niet eens onvoorwaardelijk behoeven te gelooven aan goede trouw. Een oude man in zyn woning overvallen en beroofd. Uit Tiel wordt aan de Tel. gemeld: Zondagavond 8 uur is te Ingen in gebroken bij den 72jarigen weduwnaar G. Hol. Deze hoorde gestommel op zolder, doch hij dacht, dat het katten waren. Kort daarna werd de deur van de kamer geopend en kwam een ge maskerd persoon binnen, die H. aan viel en aan het hoofd verwondde. De dienstbode, die uit was geweest, vond Hol in den kelder, waarin de man hem geworpen had. Hij had zijn bewustzijn teruggekregen, toen de dief nogmaals kwam, doch had zich bewus teloos gehouden, waarop de dief het huis verliet, de deur sloot en den sleutel meenam. De inbreker heeft kans gezien door de meidenkamer binnen te komen. Er moet ongeveer f 400 gestolen zijn. Het grensverkeer met Duitschland. Nog scherpere passencontrole. Men meldt uit Venlo aan de N.R Cl Als maatregel van represaille is de Duitsche grer.s thans formeel afgeslo. ten voor de Nederlanders, die zonder behoorlijken pas de grenzen overschrij den. De Nederlander die in Duitschland werdt aangetroffen, zonder behoorlijken pas, wordt met zware geldboete gestraft en de grens overgezet. Door dezen maatregel wordt het grensverkeer zoo goed als lam gelegd, waardoor Venlo met zwaar onheil bedreigd wordt, daar industrie en handel grootendeels op Duitschland- aangewezen zijn. Er heerscht hier groote verbittering, niet tegen Duitschland, waarvan men het optreden volkomen correct en verklaar baar vindt, n\aar tegen de Nederland sche regeering, die door haar dwingende voorschriften een dergelijk optreden van de zijde van Duitschland uitgelokt heeft. De schade, die Venlo door de handhaving van het passenslelsel wordt toegebracht is enorm. De winkeliers klagen steen en been over den slechten verkoop, die voor een groot deel ver klaard wordt doordat het koopkrachtig publiek kunstmatig over de grens gehouden wordt. Men ziet hier alleen heil in een volkomen vrij grensverkeer, zooals het voor den oorlog bestond Gaat men tot de invoering dsarVan niet spoedig over, dan zal het voor beide partijen zoo voordeelige grensverkeer een gevoelige zoo niet onherstelbare slag zijn toegebracht. Overreden en gedood. Maandagmiddag is in de Denrenslraal onder Nijmegen het 3-jarig meisje P. A. K. onder een wagen gekomen, waarvan het paard op hol geslagen was. De moeder, die het kind aan de hand hield wilde vluchten, doch kwam ongelukkigerwijze te vallen. Het kind kwam toen onder den wagen waarvan het wiel over hoofd en hals ging. Het kind was onmiddellijk dood. Moordaanslag. Dinsdagmorgen 6 uur is op gebied van de Oranje Nassau III te Heerler- heid een moordaanslag gepleegd. Toen de mijnwerkers P. L. uil Roer mond en de Tjecho Slowaak M. uil Hoensbroek de poort binnengingen loste de laatste een schot uit een revolver en trof L. in de zijde. Deze stortte tegen den grond, terwijl de vermoedelijke dader op de vlucht sloeg. De gewonde mijnwerker werd in het ziekenhuis te Heerlen opgenomen. Naar we vernemen is zijn toestand naar omstandigheden redelijk. M. werd in de loop van den morden te Hoensbroek door de marechaussée gearresteerd. Yalsche bankbiljetten. Te Venlo werd de 54-jarigen café houder H. S. uit Vierssen aangehouden als verdacht van het uitgeven van valsche twintig mark biljetten. De aangehoudene bekende willens en wetens dit valsche biljet te hebben uitgegeven. Doodelyk ongeluk. Vrijdagmiddag heeft te Etten een droevig ongeval plaats gehad, waarbij een Tilburger om het leven is gekomen. Personeel van de expeditie firma Bruckx uit Tilburg was bezig met het vervoeren van een groeten ketel van station EttenLeur naar Sprundel. Daarbij is de voerman Huybregts, door een nood lottigen samenloop van omstandigheden tusschen den ketel, wagen en een muur geraakt, waardoor hij zeer zwaar in wendig gekneusd werd. Vrijdagavond is hij, zonder lot be wustzijn te zijn gekomen, overleden. Wat 1927 brengen zal. Een Duitsche astroloog, zekere Radelzky, die eenige vermaardheid ge niet omdat hij indertijd den dood vsn Ebert en van Hugo Slinnes moet heb ben voorspeld, heeft zijn profetieën voor het komende jasr het jaar van revoluties, zooals hij het noemt wereldkundig gemaakt. Mogen we den goeden man gelooven, dan staat ons in 1927 de opheffing vsn den corridor van Danzig, het einde van het bolschewisme en het einde van het fascisme te wachten. Hij kondigt voorts aanslagen aan op bekende persoonlijk heden, bijvoorbeeld op Poincaré, welke zal mislukken en op Mussolini die doel zal treffen, en weet verder te voor spellen dat Frankrijk en Engeland door verschrikkelijke springvloeden zullen worden geteisterd. Ontaarde ouders. Te Stratford werden Maandag een man en zijn echtgenoote tot onder scheidenlijk twee maanden en een maand dwangarbeid veroordeeld voor mishandeling van hun pleegkind, een 8-jarig jongetje. De jongen was een keer weggeloopen en om dat in den vervolge te voor komen, werd hij met een hondenketting om den hals en met een riem om de handen aan een stoel vastgebonden 's Nachts werd hij 'eveneens met riemen en een ketting aan zijn bed gebonden. Lidteekenen wezen op de treurige behandeling, welke de jonge ondervond. Slechts omdat de man erkend had, dat hij verkeerd had gedaan en zijn bestraffing veel te zwaar was, viel het vonis nog zoo mild uit. De vrouw had onder dwang van haar echtgenoot gehandeld. De uitvinder van de Browningrevolver overleden. De beroemde Amerikaansche uitvin der John M. Browning is le Luik aan hartverlamming overleden, in den ou derdom van 71 jaren.' Browning was geboren te Ogden in Utah, als zoon van een wapensmid. Vandaar wel zijn voorliefde voor vuur wapenen. Op 13jarigen leeftijd reeds maakte hij in zijn vaders winkel uit oud ijzer zijn eerste geweer. Een groot aantal moderne kanonnen machinegeweren, geweren en revolvers waren van zijn vinding. Zoo moeten het Winchester geweer, het Remington machinegeweer, het Colt machinegeweer en de Coltrevolver door hem zijn uitgevonden. Het was met een Browning, dat de in zich en om zijne gevolgen zoo verschrikkelijke moord van Serajewo werd gepleegd. Uit zijn gepatenteerde uitvindingen een honderdtal trok Browning enorme sommen. Voor zijn verdiensten in den grooten oorlog bood de regeering der Vereenig- de Staten hem drie en een half millioen dollar aan, waarvan hij echter slechts één millioen aanvaardde. In zijn particuliere leven was deze man, die meer dan iemand anders mis schien de wereld met doodelijke wapens heeft overdekt, hartelijk en vredelievend Hij woonde in zijn geboorteplaats Og den, waar hij een leidende figuur was in de Mormoonsche kerk. De aardverschuiving in Zuiil-Frankryk. Omtrent de aardverschuiving in de Zee Alpen ten Noorden van Nice melden de Parijsche bladen, dat het dorp Roquebillière, de hoofdplaats van het gelijknamige kanton, ten deele verwoest is, door het instorten van een deel van de heiling van Belvédère, waaiop hel gebouwd is. Woensdagochtend om 3 uur kwam de geweldige aardmassa met donderend geweld naar beneden en sleurde de huizen mee, die haar in den weg kwamen, totdat zij in het dal van de Vésubie gestuit werd. De bewoners, uit hun slaap opgeschrikt, vluchtten in wanorde pp de helling van den rechteroever, terwijl afdeelingen gen darmerie dadelijk met het reddingswerk begonnen. Men vreest, dat er een 40 tal slacht offers zijn zal. Er zijn reeds 22 dooder. onder de puinhoopen vandaan gehaald. De brandweer van Nice en 220 man troepen zijn aan het opruimingswerk gezet, dat uiterst traag vordert, daar men slaat voor een massa slijk, aarde en rots, gemengd met de puinhoopen der verwoeste huizen. Het gemeentehuis is verwoest, evencis het hotel Goral, welks eigenaars en gasten tot de slacht offers behooren. Het verdere dorp is ontruimd, evenals Belvédère en Bollène Vésubie, die hooger op de helling gelegen zijn. De regen, die de laatste maand overvloedig neergestroomd is, heeft geweldige kloven veroorzaakt, zoodat men bang is voor nieuwe aard stortingen. Men schat de hoeveelheid aarde en steen, die verwijderd moet worden, op 3000 kub. meter en rekent zes dagen noodig te hebben voor de opruiming, als er althans geen verdere aardstor tingen volgen. Volgens den correspondent van de Quolidien te Nice zou de omvang van de ramp beperkt kunnen worden, als het dorp tijdig ontruimd was. Dinsdag middag om 5 uur had n.l. de burge meester van Belvédère zijn collega te Roquebillière gewaarschuwd, dat de kloof zich verbreedde en de aardver schuiving toenam. De gemeenteraad van Roquebillière stelde daarop een onderzoek in en besloot toen de bewoners gerust te stellen. Te midder nacht volgde weer een waarschuwing, waar evenmin acht op geslagen werd. Om 3 uur volgde toen de ramp. Roquebillière is een plaats van 1800 inwoners, aan den weg die van Nice langs de Var en de Vésubie naar St Martin Vésubie, een bekend uitgangs oord, leidt. De Quolidien schrijft deze ramp toe san de ontbossching van de hellingen in de Fransche Alpen, waardoor het water niet meer langs de wortels en het blader- en mosdek wegspoelt, doch in den bodem doordringt en deze tol een papachtige massa maakt, die door de geringste oorzaak in beweging kan worden gebracht. Een onmerkbare siddering van de aardkorst, zooals die zoo vaak door de zeismografische instituten opgeteekend wordt, is daar voor al voldoende. Wat elke maand te doen geeft; le helft December Wij zijn alweer in de laatste maand van het jaar. De meeste arbeid buitens huis ligt nu stil maar toch is er nog zeer veel, dat de aandacht en zorg van land- en tuinbouwer vraag. Zij hebben b v. le denken aan een goede bowaring hunner poolaardsppelen. Wie hieraan niet de noodige zorg besteedt, hoeft op geen flinken oogst te rekenen. De praktijk in Friesland heeft geleerd dal de beste bewaring is, direct na ontvangst, in kistjes zoo min mogelijk lagen op elkaar. Mits men maar zorgt, dat licht en lucht er voldoende bij kunnen komen, kan men de kistjes wel op elkaar plaatsen. Voorwaarde is, dat de ruimte vorstvrij, droog en voldoende licht zij. Geregeld controleere men het pool goed, waarom de kistjes gemakkelijk te bereiken moeten zijn, de aardappels mogen gedurende den winter zoo weinig mogelijk spruiten vormen. Aijn de poters eerst in een kuil bewaard, (tot Nieuwjaar b.v.) dan brenge men op den kuil niet, alsnog vaak wordt gedaan voor luchiverversching, een slroobos, riet of daineerbuis, want dit kan broei en inwateren tengevolge hebben. Is het dooi weer, dan wordt het dekmate riaal verwijderd, om broei tegen te gaan. Een droge en luchtige bewaring voorkomt de kieming. Van de poters gaan onze gedachten naar de voederaardappelen. Zal men voor meslvarkens de aardsppelen al of niet koken? Verschillende proeven o a nog niet lang geleden in Duitschland hebben doen zien dat bij een overigens passend rantsoen varkens beter groeien van gekookte dan van ongekookte aardappelen, ook al omdat zo er méér van eten. 't Zal dus goed zijn als regel bij 't mesten van varkens de aardap pelen gestoomd of gekookt toe te dienen. Het machinaal dorschen heeft steeds meer toepassing gevonden. Daarom i-» te meer de waarschuwing noodig, om de gevaarlijke deelen der machine vooral te beschermen en de bescher mingen tijdens de werkzaamheden niet weg te nemen zooals nog maar al te vaak gebeurt. De statistiek bij de ongevallen verzekering wijst uil hoe groot nog hel aantal ongevallen is, welke men had kunnen voorkomen, door het nemen der vereischle voor zorgen Nu het vee is gestald, neme men nog langen tijd bij de voedering een geleidelijken overgang in achtelke plotselinge overgang is verkeerd en kan zeer nadeelige gevolgen hebben. Vele veehouders zullen nog rijkelijk voor zien zijn van knolgroen, voorts van allerlei loof, van bieten en rapen. Men zie goed toe, dat dit voeder niet ver ontreinigd is met zand of klei, dat geen rotte, verwelkte of beschimmelde bladeren enz. worden gegeven. In den hofOntdoe thans uw fra bozenstruiken van het doode hout, dat is het hout, waaraan in den afgeloopen zomer de vruchten zaten; snijd het bij den grond af. De overblijvende scheuten kunnen nu bemest worden, b.v. met verdunden koemest, welke aangebracht wordt in greppels of gleuven rondom de planten Ook de wingerd kan nu worden ge snoeid, waartoe eerst de takken van de latten worden losgemaakt; daarna snoeit men de jonge loten, welke in den zomer gegroeid zijn, in lot op 2, 3 u 4 oogen of leden. Aan het oude hout wordt niet gesneden, tenzij er te veel is; in dit geval snijdt men het in op een plaats, waar jong hout aan wezig is, dat dan verder kan groeien. De oude bast van den wingerd kan men voorzichtig afkrabben of afpellen opdat geen insecten daar voortwoekeren. Echter geen mes gebruiken 1 Ge kunt voorts de bessenstruiken een snoeibeurt geven, ook al vriest het, en ze tevens bemesten, 't zij met ver dunden natuurlijken mest of met kunst meststoffen. Na het aanbrengen van den mest den grond een steek diep omspitten. Vergeet verder, nu het blad is geval len, uw vruchtboomen niet; reinig de stammen en tikken van mos, en breng den noodigen mest onder de uiteinden van de kroon (niet vlak of nabij den stam dus), daarna onderspitten. U wilt een bak aanleggen voor bloemkool Maak den bak leeg en vul hem weer met blad en ruigen paarden- mest; laat den overtolligen damp er uittrekken, en breng er, wanneer de bak warm is, pl.m. een voet bladaarde op, welke is vermengd met verganen paardenmest of ouden koemest. Plaats dan om de andere ruit een plantje niet dichter want bloemkool heeft voor haar ontwkkieling veel ruimte noodig. Onze Etalage is gereed. Tot een bezoek wofiiede beleefd uitgenoodigd. Zeer ruim gesorte> ELK WAT WILS. Onze Marcepain- en figuren zijn wederom alle EIGEN FABR1KA van ouds bekende PRIMA KWALITE e OOF dade in di Verheugen's gerenommeerde Batte f 1.50 per pond. Verheugen's gerenomm. Macr f 1.50 per pond. (Worden op verlangen gratis gegarn« 96 Minzaam aanbeveid 'ter m<3 Dng briefpapier Tusschen de planten kunt ge raap- sleel, radijs of s!a zaaien denk eraan bij goed weer den bak le luchten en "erder vorttviij te dekken. Bloemkool mag niet te warm behandeld worden, dan zou ze te spichtig opgroeien en slechts kleine kooltjes geven. Straks, in 'l voorjaar goed vochtig houden en vaak besproeien I Voor de huisvrouw. We zijn nog in de slacht. Er zijn huisvrouwen die het 7,g. plukvet, dat is het vet dat aan de darmen zit, gaarne afzonderlijk smel ten en bewaren. Men snijdt het fijn en smelt het op een zacht vuur. Is hel vuur te warm, dan gaat hel vet braden en worden de kanen »of vinken bruin" in plaats van blank. De kaantjes moeten goed droog zijn met wat zouten peper zijn ze op de boterham een lekkernij. Evenwel is het geen kostje voor ge voelige magen. Ook in gesloofden pot smaken zo goed. Wie een vleeschmolen heeft, kan het vet, na een grof rooster in den molen gelegd te hebben, er in doordraaien. Na het smelten worden de kaantjes uit hel vet gezeefd, hel laatste wordt in steenen polten bewaard. Voorzichtig te werk gaan, anders springt de pot. Verschenen is de Memorie van Antwoord van don Minister van Finan ciën Jhr. de Geer over zijne begrooting. Aftrek vakvereenigings- contributie. De minister acht in alle gevallen aftrek van contributie van vakvereeni gingen bij de Inkomstenbelasting toe gelaten en heeft de ambtenaren in dien zin ingelicht. Foronscnbolasting. Over het vraagstuk der forensenbe- lasling pleegt de minister sedert eenigen tijd overleg met zijn ambigenoot van binnenlandsche zaken en landbouw. Naar hij vertrouwt, zal binnen korten tijd hot wetsontwerp tol partieele her ziening gereed zijn. Grondbelasting. Geen hcrschatting. Een herziening van de opbrengst der grondbelasting naar d n tegenwoordigen 8'anii der huur- en pachtprijzen mei behoud van de bestaande heffings percentage (resp 4 86 pet. en 6 pet.), zou tol een belangrijke verzwaring van den druk der belasting aanleiding geven. Voor een voorstel daartoe acht de minister het tegenwoordige tijdstip niet geschikt. Tabaksbelasting. Omtrent een ev. wijziging van de Tabakswet ter tegemoetkoming aan bezwaren, die de uitvoering van deze wet oplevert, wenscht de minister zich zijn oordeel voor te behouden, totdat de commissie voor het onderzoek naar de mogelijkheid van een belasting op de ruwe tabak haar verslag zal hebben uitgebracht. Da werkzaamheden dier commissie zijn thans zoover gevorderd, dat haar verslag in het begin van 1927 kan worden tegemoet gezien Geslachtsaccyns. De afschaffing van den geslechls* accijns kan door den minister niet in overweging worden genomen. Deze afschaffing zou beteekenen een offer voor de schatkist van f 9 millioen, hetwelk op dit oogenblik niet kan worden gebracht. St. Nicolaas zaïrzij1 optocht houden d<dorp 5 December. Vertrek 'smidd&ur Servaliusgesticht. Daar dit bezoek. Nici juist daags voor |»st, wij dat ter opluisvan c en ter beslrijdingjikost een veelvuldig k ge worden van hei bez pakjes. Men gelieve dtjes i bij H. Janssen-YVen, 1 op Zaterdag 4 Da- 'sa 7—8 uur met bekan Pal<ie' HET BES1VAN ST. „AAS Maile Ondergeteekeijaakt aclite publiek «lira; streken bekend, fnaf hem gelegenheidat k hreien etnbi van kousti s< Tevens igbar alle sooiSa aan zeer lage pr Aai 325 Einq 6 Hoogslam-, Pir^ en eu pik. Haagdoornfaa Groene BeLig in allen. Roode en zwarken, i Sierstruiken. Sfdim- roztj. 330 Beknbe( VERK1AAR 50 cenpond 55 cenpond 60 ceniond. Steeds gelegenty opg Firma van duncl

Peel en Maas | 1926 | | pagina 6