Heine oorzaken groote gevolgen AbdusïroOP Een les uit Amerika Verzuim toch niet Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Tweede Blad Adverteert in dit blad j manufacturen! '(VOORDELIGS!/ Het geheim van Charing Cross. Gemengde Berichten. Zaterdag 4 December 1926 47e Jaargang No. 49 BLIJKEN TOCH HEI PEEL EN MAAS PRIJS DER ADVERTENT1EN 1—8 regels 60 ct.. per regel 7ct. bij abonnement lager tarief. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF - VENRAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal: voor Venray 65 ct., p, p. 75 ct Telefoon 51 voor het buitenland bij vooruitbeialing f 1.30, afz. nummers 5 ct Mocht de Hollandscho groot-industrie eens gaan breken met de ouderwetsche opvatting en de onchristelijke theorie, dat armoede evengoed een levonsdeel is van de maatschappij als de lucht, die wij inademen. 't Is misschien nog een beetje te vroeg om al te spreken over een nieuwe «lente" maar een nieuw »geluid" is toch over de wereld uitgegaan van uit het industrieels Detroit in den staal Michigan, aldus Pater Theophilus in de Missie-Illustratie. Op de Ford fabrie ken is de nieuwe vijfdaagsche werk week ingevoerd, met uitbelaling van zes arbeidsdagen en een minimumloon van 35 Dollar. Terwijl men in Holland en daar niet alleen de schuld van de industrie-malaise voor een groot deel zit toe te schrijven aan dèn verkorten arbeidstijd, redeneert Henry Ford geef den werkman meer gelegenheid om het product wat hij gemaakt heeft te gebruiken en de economie zal er wel bij varen. Heeft de werkende stand, en hij is de grootste in de maatschappij, lijd en gelegenheid en vooral de gelde lijke middelen om te profiteeren van wat hij heeft gemaakt dan zal hij ervan profiteeren en dat zal zijn weldadigen economische terugwerking hebben op het sociale leven. En dan verklaarde dezelfde Henry Ford in een interview met Samuel Crowther»Ons voorbeeld zal breken met de oude orde, we zijn de weg opgegaan van voortdurende voorspoed, waarin het voor iedereen goed zal zijn te leven. Hel loon van vandaag is niets in vergelijking van wat het in de toekomst zijn zal. Ja, hij wil, en de internationale politici en vooral de internationale bankiers be: schouwen dat al een crime, de armoe afschaffen; nou zal dat wel een heele toer wezen en een onmogelijkheid blijken, want er staat zoo iets in 't Heilig Evangelie als armen zult ge altijd bij u hebben, maar, waar armoe nooit als een ideale toestand door de Kerk is aangezien, daar is iedere poging tot verhooging van de wereld welvaart le prijzen. Zal de arbeider geen misbruik maken van zijn vrije tijd? zit er geen zedelijk en godsdienstig gevaar in meer loon en minder werk en vanzelf in meer gelegenheid tot verkwisting dat is de angstige, de bezorgde en de zorgzame vraag van den priester maar misbruik van het goede is nog geen reden om het goede niet te aanvaarden en ik geloof, dat er in onze Godsdienst nog levensdurf genoeg zit om dit probleem te bekijken, en levenskracht genoeg om het op te lossen. Al te vaak helaas wordt de Roomsche Kerk en de Katho lieke Priester tot lasteilijk devies aan gewezen «houd dé menschen lomp en arm," maar practisch wordt dat devies het meest nagestreefd in twee partijen, die door de Kerk zijn veroordeeld door het Liberalisme namelijk en het Socia lisme in al hun vertakkingen, 't Is wondergoed gezien en met mannelijken durf gezegd door Henry Ford, dat en het socialisme en het liberalisme al is het om verschillende redenen, de volks welvaart in den weg staan. «Tweeërlei FEUILLETON is het bedrog van den tegenwoordigen lijd vooreerst het bedrog van de zoo genaamde radicalen, dat de vooruitgang vraagt de verwoesting van wat bestaat, en nummer twee het bedrog van de zoogenaamde conservatieven vooruit gang van den werkenden stand be- teekent anarchie." Maar zij zijn allebei de vijanden van den vooruitgang. Dit wordt beweerd door Henry Ford de rijkste man van de wereld, de be heerder van een wereld-industrie. Ik voor mij ben maar blij, dat Leo XIII dat niet letterlijk zoo gezegd heeft, al strookt het volkomen met den geest van Rerum novarum als het van Rome komt deugt het toch niet en nu is er tenminste nog hoop, dat er naar geluisterd en gehandeld zal worden. Dat de rehabilitatie van Nolens en Aalberse en den zoo gesmaden 8 arigen arbeidsdag ook komen moest van een groot industrieel in Amerika Mocht de Hollands che groot-industrie eens gaan breken met de ouderwetsche opvatting en de onchristelijke theorie dat armoe evengoed een levensdoel is van de maatschappij als de lucht die we inademenmocht men eindelijk eens gaan breken met de pogingen zelf het hoogste voordeel te bereiken en de werkman koest te houden ondanks lage en te lage loonen. De Ford fabrieken in Detroit zijn geen instellingen van liefdadigheid, er moet hard gewerkt worden en de controle op luiaards en lijntrekkers is er scherp en onverbid delijk, maar de arbeid wordt er betaald en er wordt gelegenheid gegeven om het product van eigen arbeid te gebrui ken en naar meer gelegenheid daartoe wordt altijd uitgezien en Ford vaart er goed bij en zijn welvaart wordt gedeeld door allen. Zijn industrieele wijsheid lijkt me in elk geval heel wat christe lijker, dan de bewering die, naar ik heb hooren zeggen en ik hoop, dal het gelogen is in een industrieplaats van Nederland eens moet geuit zijn door een katholiek advocaat: «als dè werk man 25 gulden verdient is het genoeg." Zulke menschen moeten maar nooit probeeren rechtskundige adviseurs te worden van oude of jonge R. K Werkgeversbonden in Nederland ei. hun portret zal nooit een eereplaats verdienen op de voorpagina van de Katholieke-Illustratie, lagazandsa KideiaaUajsa, 35. Maar helpen doet het mij ook niet veel, mr. Blenkinsop, merkte Malher- field bij wijze van protest op Gij, of uw cliënt, moet meer weten, dan dat. Er moeten heel goede redenen zijn, waarom uw cliënt zoo'n grootesomals belooning zou willen aanbieden. Ik dacht, dat we meer te hooren zouden kunnen krijgen, heel wat meer I -Ik ben er niet op voorbereid om u meer te vertellen, antwoordde Blen kinsop. Behalve dan dat indien wij eenige inlichtingen verkrijgen en ik denk wel, dat we iets zullen hooren wij er niet over zullen asrzelen om alles zoo spoedig mogelijk aan de politieautoriteiten mede te deelen. Maar dat zou te laat kunr.enzijn drong Matherfield aan. Het is een uiterst ingewikkelde zaak er zijn heel wat haakjes en oogen aan Hetherwick keek zijn collega veel beteekenend aan en deze begreep on* middellijk dien blik als een teeken om een slap verder te gaan. Wij weten heel goed, wat een ingewikkeld raderwerk wij hier voor ons hebben, voegde hij er aan toe. Daar heeft men bijv., raijneheeren, de merkwaardige wijze, waarop lady Bevrijd u van die rugpijn Rugpijn waarschuwt u, dat uw nieren verzwakt kunnen zijn. Uit rugpijn blijkt dan, dat gij een specifiek nier middel dient te gebruiken om deze belangrijke levensorganen te verster ken. Waag u niet aan uitstelBegin onmiddellijk Foster's Rugpijn Nieren Pillen te gebruiken. Dit middel kan de nieren nieuwe kracht geven, zorg dragen voor goede bloedzuivering, en rugpijn, blaasstoornissen, water zuchtige zwellingen, pijn in de spieren of gewrichten, matheid, vermoeidheid, zenuwachtigheid, duizeligheid en urine stoornissen doen verdwijnen. Tal van mannen en vrouwen, die gedurende de laatste 25 jaren leden aan nierkwalen en de pijnlijke ver schijnselen daarvan, getuigden, dat Foster's Pillen hun kracht en gezond heid herstelden. Aarzel niet! De werking van dit specifieke middel is rechtstreeks op de nieren gericht, en als deze organen goed werken, wordt het bloed behoorlijk gezuiverd en krachtig. Daarom worden Foster's Rugpijn Nieren Pillen dan ook algemeen aanbevolen tegen rheumatiek, lendepij n, ischias, rugpijn en andere ernstige gevolgen van nierzwakte. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten f 1.75 per Haeon. 35 bij het boodschappen doen, een doos Purol mede te brengen Elk oogenblik van den dag komt het in Uw gezin te pas. Prikkelbaarheid komt vaak voort ufc slechte spijsvertering. Alle spijsverterings stoornissen moeten spoedig zwichten voor Foster's Maagpillen. het laxeermiddel bij uitnemendheid. FosterV Maagpillen Alom verkrijgbaar a f 0.65 per flacon. Riversreade in deze moordzaak is be trokken. Niettegenstaande hun klaarblijkelijk habitueele praktijk van zelfbeheersching konden de twee advocaten duidelijk merkbare teekenen van de grootste verbazing niet onderdrukken. Blen kinsop's gelaat veranderde geheel van uitdrukking. En majoor Penteney liet zijn koele, onverschillige houding varen stond ineens recht op. Voor hel eerst mengde hij zich in het gesprek. Wat weel ge van lady Riversreade? vroeg hij. Heel wat, sir, maar lang zoo vrel niet, als ik wel zou wenschen, ant woordde Matherfield vastberaden. Wat ik weet, is dit dat Hannaford, juist kort voor zijn plotselingen dood, in het bezit was van een portret van lady Riversreade, en dat hij meende, dat zij dezelfde persoon was als een zekere mrs. Whittingham, die hij voor een fraude-zaak tien jaar geleden te Sel lithwaite in Yorkshire opspoorde. Boven dien meen ik de zekerheid te hebben^ dat diezelfde mrs. Whittingham nu lady Riversreade is en ik mag u wel zeggen, dal ik nu in het volledig bezit ben van alle feiten, die maar eenigs- zins met de Sellithwaile-zaak in verband staan zoo onder meer, dat een aange kochte diamanten halssnoer van onge veer vierduizend pond door middel van een waardelooze chèque betaald werd en.... Blenkinsop gaf plotseling een teeken met zijn hand en stond van zijn stoel op. Een oogenblikje, als het ubelieflj Snelheidswaanzin. De Residentiebode wijst weer eens, in verband met eenige ernstige onge lukken in den Haag en elders, op hel onverantwoordelijke rijden van sommige auto- en motorbestuurders. «Hoeveel menschenlevens", schrijft het blad, «gaan verloren door den niets ontzienden snelheidswaanzin, die haast alle autorijders aangrijpt, omdat die snelheid hun een gewoonte is geworden! Hoeveel tranen en lijden brengt dat snelheidsgenoegen van enkelen 1 Want niemand der doodrijders zal kunnen bewijzen, dat die snelheid ook maar eenigszins noodzakelijk was." Het dreigt inderdaad steeds erger te worden, zegt het Gtr. Hoe langer hoe meer komt de open bare veiligheid in 't gedrang, en slechts van een zeer krachtig optreden der overheid is verbetering te verwachten. Herhaaldelijk werd reeds gewezen op het groote gevaar der verblindende autolichten. Meer dan één doodelijk ongeval is daaraan geweten. Toch duurt het gebruik van deze lichten voort en moet men er zich over verwonderen, dat er niet meer onge lukken gebeuren. Zou op dit punt althans niet eens met forsche hand en op afdoende wijze kunnen worden ingegrepen, ter beveili ging van bedreigde menschenlevens Indië krijgt weer geno< g onderwijzers. Het Bat. Nwsbl. deelt mede, dat de toevloed van mannelijke leerkrachten nu ruim is, n 1. ongeveer 20 tot 30 per maand. «Maar de behoefte aan aanvulling is zoo ruim, de achterstand zoo groot, dat aan een overcompleet niet gedacht behoeft le worden. Alle uitgezondenen worden dy3 geplaatst, maar daarnaast zal voorhands niemand ontslagen wor den. Immers, men weet niet of ook in de toekomst ruime aanvoer is verzekerd, dan zal allereerst in ontstane vacatures niet worden voorzien en wel speciaal in vacatures van de 2/3 leerkrachten; daardoor zal men dan automatisch een afvloeiing van die leerkrachten krijgen. Op het oogenblik is men echter slechts bezig in alle korten te voorzien en de directeur van Onderwijs wil daarmee zoo ver gaan, dat desnoods de nieuw uitgezonden krachten worden geplaatst teneinde den achterstand in te halen. Op het oogenblik zijn Batavia en Bandöeng geheel voorzien; men werkt, naar gelang de krachten beschikbaar komen, naar het Oosten toe. Men behoeft slechts even le denken aan den bestaanden achterstand om in te zien, dat die completeering een werk is, dat niet in een oogenblik afgedaan kan worden daar kunnen een paar jaar mee gemoeid zijn. Slechts indien de toevloed van onder wijskrachten twee k drie jaarop gelijke sterkte aanhoudt zou men ontslag van in dienst zijnde krachten moeten over wegen, maar uit den aard der zaak gaat ook det niet zoo maar en in ieder geval valt daar op het oogenblik niets over te zeggen." Mjj nongelukken. In de Oranje Nassaumijn I is de 39 jarige mijnwerker Jeosmack onder vallend gesteente geraakt. De man, een Oostenrijker, gehuwd en vader van een kind, was op slag dood. In Staatsmijn Emma kreeg de mijn werker V. bij het schieten ernstige verwondingen in het gelaat. In deernis- wekkenden toestand werd hij naar de oogenkliniek te Maastricht overge bracht. Verdronken. Te St. Oedenrode is de vrouw van Adr. K. op het Vernhout bij het was- schen in een plukselkuil gevallen en verdronken. Vermist. De 18 jarige A. J. R. te Veldhoven wordt sedert Dinsdag vermist. Ilij ging naar zijn werk te Eindhoven, doch is daar niet aangekomen. Brand. Te Siebengewald brandde Zondag bij H. Jacobs de achterbouw zijner woning geheel af. Vierduizend K G. hooi werd een prooi der vlammen. Tegen brand schade is men verzekerd. Adverteeren. Adverleeren en wat er bij te pas komt" is de titel van de eenigen tijd geleden reeds aangekondigde brochure van den heer H. Gonijn, welke thans als uitgave van de Hanze in het Aarts bisdom bij het Centraal Hanzebureau te Utrecht- is verschenen Mogen we gelooven wat dedirecteui van dit bureau, de heer J. de Braban der in een inleidend woord verteltover den middenstand en de reclame, dan zal dit bevattelijke en goed leesbare boekje zeker van groot nut zijn, omdat het hem dan in veel opzichten wegwijs kan maken op 't gebied van reclame maken door middel van de advertentie en daarbij veel practische wenken geeft. Schrijver die eerst ophaalt van hel onstaan der advertentie, zet dan uiteen, alles in korte hoofdstukjes die het boekje des te leesbaarder maken, wie en hoe men moet adverteeren, in krant of tijdschrift en van het daarvoor uit zeide hij. Penteney, ging hij voort', terwijl hij zich tot zijn medefirmant wendde, een paar woorden in uw privé- vertrek. Toen de twee personen de deur achter ziek gesloten hadden, keek Matherfield zijn metgezel triomfantelijk aan en hij lachte hartelijk, terwijl hij zich de handen wreef. Dat is een voltreffer, mr. Hether- wich, riep hij uit. Zij zien nu wel in. dat wij heel wat meer wslen, dan zij verwacht hadden. Hoe het ook zij, het valt mij op, dat die advertentie een merkwaardig stuk bluf is! Blufl zeide Hetherwick vragend Hoe bedoelt ge det Bluf, herhaalde Matherfield. Bluf, juist zooals ik zei. Dat is gedaan om te voorkomen, dat iemand die oude Sellithwaite-zaak weer in het geding zou brengen. Dat wed ik, duizend tegen één. Ge zult zien, dat die twee advocaten heel wat sprakzamer zullen zijn, als ze weer binnenkomen. Dan zullen zij spreken en wij zullen luisteren. Indien ge soms nog het een of ander te zeggen hebt, Matherfield, zeide Hetherwick, houd dan miss Hannafords naam er buiten. Zij is in een nu juist niet zoo bevoorrechte positie. Ze is er alleen heengegaan om mij zooveel mogelijk behulpzaam te zijn en het gevolg is geweest, dat zij een ware sympathie voor lady Riversreade heeft opgevat, zich ten zeerste voor het w< rk aldaar interesseert en het liefst open kaart zou willen spelen. Het is voor haar een soort stokpaardje geworden en het zal haar moeite kosten om vol Wanneer U Uw schijnbaar onbeteekenend hoestje niet verzorgt, legt gij Uw ge zondheid in de waagschaal. Talmt niet. Neem nog heden mede samengesteld uit krui den en planten, waarvan, bijv. de Herba Maté be roemd is om haar genezende en krachtdadige werking- bij ademhalingsstoornissen». Overal verkrijgb. in kokers a f 1.50, f2.75, f 4.5Ó De groote flacons zijn voordeeligef? te houden. In elk geval houd haar naam er buiten. Ge zult zien, dat als die kerels bij ons terugkomen, ze heel vriendelijk en mededeelzaam zullen zijn, antwoord de Matherfield met innige voldoening. Wacht maar af. En gelijk gij wenscht, dat miss Hannafords naam huiten het gesprek gehouden wordt, zoo zullen zij evenzeer hun best doen om lady Rivers reade buiten schot te houden. Ik ken mijn pappenheimers. Blenkinsop en Penteney kwamen plotseling terug en namen plaats, Blenkinsop aan zijn bureau en Penteney vlak bij hem. En Blenkinsop wendde zich onmiddellijk tot zijn bezoekers. Zijn manier van optreden was geheel veranderd, hij zag er uit als een persoon die ten zeerste verlangend is om een oplossing in een moeilijke kwestie te krijgen. Wij hebben besloten om eerlijk en openhartig met u te spreken, zeide hij dadelijk. Dat wil zeggen, dat we u alles willen vertellen, wat we over de zaak weten. Gij, Matherfield, zult als vertegenwoordiger der politie onze mededeeling natuurlijk vertrouwelijk beschouwen. En ik behoef u, mr. Hetherwick, niet te vragen om alles wat hier zal gezegd worden, confidenteel le behandelen, ge begrijpt ons Nu, om dan te beginnen prent een zaak, eèn absoluut onweerlegbaar feit vast in uw geest. Lady Riversreade is niet de vrouw, die te Selüthwaite tien jaar geleden als mrs. Whittingham bekend stond en ook meende Hannaford niet, dat zij het was e trekken bedrag en wijst op het nut dezer reclame en op de noodzakelijk heid van hel met zorg ontwerpen der annonces. Ter verduidelijking van zijn betoog voegde hij eenige voorbeelden van advertenties aan het boekje toe. Limburgsche prei naar Parjjs. Tengevolge van de hooge invoer rechten van groenteii in Duitschland, zoekt de Venl. Veilingvereeniging naar een nieuw afzetgebied. Nu is bij wijze van proef een wagon prei naar Parijs gezonden. Wegens vertraging der trei nen is deze wagon, die Donderdag te Parijs had moeten zijn, eerst Zaterdag en wel in bedorven toestand gearriveerd. De eerste proef is dus hard tegenge vallen. De proef is Dinsdag herhaald door het zenden van een nieuwen wagon. Meü vermoedt dat de prei te Parijs 10 k 12 ets zal opbrengen. De Fransche bevolkingscijfers. Een gunstiger beeld. Prof. Nogaro uit Parijs geeft in de Econ Stat. Ber. een merkwaardige be schouwing over de Fransche bevol kingscijfers. Terwijl algemeen de opine heerscht, dat Frankrijk nog altijd een buitengewoon laag bevolkingscijfer heeft, komt Nogaro daar tegen op. De cijfers der laatste jaren geven reeds een beter resultaat te zien dan vöör den oorlog. Het is onbetwistbaar, dat de demografische toestand van Frankrijk zich heeft verbeterd. Frank rijk is sedert verscheidene jaren al niet meer het .land met het kleinste ge. boorlecijfer van EuropaZweden Wat? riep Matherfield uit. Maar., hij wende zich tot Hetherwick, hoort ge dat? Welnu, we weten.... Laat mr. Blenkinsop voortgaan, zeide Hetherwick kalm. Hij zal alles wel uitleggen, denk ik. Uitstekend, stemde Blenkinsop in. En ik wil beginnen met te pogen enkele misverstanden uit uw berekeningen weg te cijferen. Lady Riversreade is niet mrs. Whittingham Hannaford dacht ook niet, dat zij mrs. Whiting- ham was. En het was ook niet lady Riversreade's portret, dat Hannaford uit die krant geknipt heeft. Hetherwick kon een beweging van verbazing bij die woorden niet onder drukken. Van wie was het dan wel vroeg hij verbaasd. Want ik dacht absoluut zeker, dat zij het wel was. Blenkinsop stond op en haalde een bundel papieren uit een kast En uit die greep documenten nam hij een dagblad, zorgvuldig opgevouwen en van een merkteeken voorzien. Hij opende het en legde het voor zijn twee be zoekers, terwijl hij op een foto wees welke met blauw potlood was omlijnd, En Hetherwick constateerde onmiddel-t lijk, dat het een duplicaat was van de foto, welke hij in zijn portefeuille had. Maar er was een zeer belangrijk ver schil. Terwijl Hannaford de aantceke- ning, welke onder het portret stond, niet mede had uitgeknipt, stond de naam wel in de krant, welke Blenkinsop aan zijn bezoekers toonde. En nogmaals, greep verbazing hem aan toen hij las: madame Anita Listorelle.

Peel en Maas | 1926 | | pagina 5