toXMEUGSTJ Weekblad voor YENRAY, HORST en Omstreken. V. P YLS, Y ENR AY Regenjassen Pelterijen Dameshoeden Echte Kanten. MANUFACTUREN f MANUFACTUREN i' [YOODDEELlöSTf 't Nieuwste in Mantels Gebreide Vesten Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Openbare vergadering Gemeenteraad te VENRAY Zaterdag 4 December 1926 47e Jaargang No. 49 BLIJKEN TOCH HET FEEL EN MAAS BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER ADVERTENTIEN 1-8 regels 60 ct.. per regel 7'Ji ct. bij abonnement lager tarief. Uitgave Yan FIRMA VAN DEN MUNCKHOF Telefoon 51 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal*, voor Venray 65 ct., p, P- 75 ct voor het buitenland bij vooruitbetaling f 1.30, afz. nummers o ct van den Op Dinsdag 30 November 1926. Tegenwoordig alle leden. De voorzitter opent de vergadering met gebed en verzoekt den heer Secre taris voorlezing te doen der notulen der vorige vergadering, welke na eene opmerking van den heer Pubben als zou hij hel woord jaloersch niet hebben gebezigd worden goedgekeurd. 2 Voorloopige vaststelling der ge meenterekening dienst 1925 en der balans en winst- en verliesrekening van het bedrijf der Gasfabriek per 31 Dec. 1925. Aan de hand van het rapport der Commissie, die opmerkte dat sommige uitgaven ten laste van den gewonen dienst zijn gebracht, die bij den kapitaal dienst thuis hoorden. De Voorzitter zegt deze opmerkingen bij de algemeene beschouwingen te zuilen behandelen. 3. Behandeling der Gemeentebegroo titig dienst 1927. De Voorzitter zegt dat de gemeente begrooling bij de heeren ter besludee ring heeft gecirculeerd, ter Secretarie ter visie heeft gelegen en 2 dagen door den heer Secretaris is uiteengezet aan de heeren Raadsleden, welke bespre kingen zeer vruchtdragend waren, wijl alle leden blijk hebben gegeven van den ernsligen wil, eens degelijk studie van de begrooting te maken en de Voorzitter twijfelt er niet aan of allen hebben een veel beteren kijk op tal van aangelegenbeden gekregen. Natuurlijk zijn die punten vooruit gekomen die geld kosten, waarbij wel hel meest op den voorgrond kwam, onderhoud en aanleg van wegen. Stond de begrooling 1926 al in hel teeken der bezuiniging, in de begrooting 1927 was de bezuiniging nog verder doorgevoerd, zoodat in 1929 weer een batig saldo mocht worden verwacht. De Voorzitter geeft de juistheid der opmerkingen der Commissie ten op zicbte van het Raadhuis toe, maar merkt op dat voor 1925 al op rente voor bet Raadhuis was gerekend, wat niet benoodigd is geweest. Uit voorlezing van een Provinciaal Blad blijkt, dat streng de hand zal worden gehouden aan het verschil tusschen productieve en inproduclieve uitgaven, nadeelige saldo's van een gemeenterekening moeten in één jaar worden aangezuiverd, terwijl voordee lige saldi zeer g< leidelijk uit de be grooling moeien verdwijnen. Da laatste jaren is hier flink op bilige saldi geteerd, maar B en W. waren bang van belasting, als zoo wordt doorgegaan. De Voorzitter wijst nu op den desolaten toestand van den Stationsweg, de hoofdader van het verkeer Venray Station, vice versa, waarmee het levens belang van Venray is verbonden, im mers hoe meer verkeer hoe meer verleer. Nu kan men of wel klein plaveisel of gewone vernieuwing san- brengen. Zooals in het aan den Raad uitgebracht rapport, waarin de meening van den Hoofd ingenieur is weerge geven, verdient de kleinplaveiselbestra ting de voorkeur, wijl deze veel langer zal blijven. Bij de behandeling der begrooting zal d-i Voorzitter de zuiver administra tieve posten overslaan, wijl die alle vastslaan, terwijl de heeren die bij bepaalde posten iels willen opmerken, dit kunnen doen. De heer Stoot wijst op een circulaire van den minister en vindt hel in ver band daarmee onbillijk om de kosten van het Raadhuis op den gewonen dienst te brengen, dit had overlangfra jaren kunnen loopen. De heer Fonck vond de post aan schaffing meubelen wel wat hoog. De Voorzitter antwoordt, dat eenige speling noodig is en veronderstelt toch wel zooveel vertrouwen van de heeren te genieten, dat hij geen cent onnoodig zal uitgeven. Het is trouwens geen kunst om een sobere begroóting te maken, maar dan later... De heer Fonck wil alles nu maar dadelijk zeggen De Voorzitter begrijpt den heer Fonck niet. De heer Fonck zegt, als alles opeen weegschaaltje moet en afgepast wat buiten en wat binnen de Kom gebeurt, wordt de zaak lastig, maar bij spreker zit de meening, dat de Voorzitter zeker is van een bepaald aantal stemmen en oo er veel door krijgt. De Voorzitter zegt, dat B. en W voorzichtig zijn, maar verzoekt den heer Fonck vertrouwen. De heer Fonck blijft bij zijn meening dat de manier nog al wordt toegepast, komt 't er niet zoo, dan probeer ik het anders. Hij is blij het gezegd te hebben, nu is hij er vanaf. Bij den post Keurloonen, maakte de heer Fonck ook opmerkingen over de duurte daarvan. De Voorzitter zegt dat wij hier in Venray in zeer gelukkige omstandig heden verkeeren en de grootste optimist zal dit voordeel niet wegwer pen. Trouwens f 1 minder keurloon zal geen invloed hebben op de vleesch- prijzen. De heer Stoot zegt dat de post lager is geraamd dan de opbrengst, waarop de Voorzitter zegt dat dit is gedaan met het oog op de vele plaats gehad hebbende noodslachtingen, wegens mond en klauwzeer, zoodat minder slachtingen in de toekomst verwacht worden. De heer Sloot vraagt of er een ge meente slachthuis zal komen. De Voorzitter zegt dat Dr. Sala de meeste slagerijen te Venray als aan de Wet voldoende beschouwt, zoödat er geen gemeente slachthuis zal komen terwijl men vooral in de Gestichten liever thuis slacht. De heer Sloot wil die post alsnog in omvang hooger ramen hetgeen de Voorzitter zeer onvoorzichtig zou noe men. De heer Geurts vraagt of er nog altijd mond en klauwzeer in de Ge raeente voorkomt? De heer Pubben vindt het goed als de Gemeente er wat aan verdient, maar vindt de huisslachtingen duur. De heer Odenhoven vindt dat er zoo veel voor mond- en klauwzear-besti ijding wordt gedaan, alles voor het vee en zoo weinig voor tuberculosebestrijding onder de menschen. De Voorzitter wijst dat er een post van f 300 voor tuberculosebestrijding uilgetrokken en zou er voer een bepaald geval meer noodig z jn dan mag het Groene Kruis gerust aan kloppen. De heer Fonck merkte op dal bij aanleg der electriciteitsleiding de trot- loirtegels zeer veel geleden hebben en op vele plaatsen de stukken er weer zijn neergelegd. De Voorzitter zegt dat dit reeds een punt van overweging voor B en W is geweest en met S. V. M. is besproken dat zij die trottoirs netjes moeten her stellen, hetgeen echter pas geschieden kan na afloop van alle werkzaamheden. De heer Pubben vraagt inlichtingen over de bijdragen in de kosten der huurhuizen aan den Maasheezer weg De Voorzitter zegt dat dit voortkomt uit leegstaande huizen. De heeren Pubben en Stoot willen in verband met achteruitgang van inko men de huren verlegen, waarop de Voorzitter zegt dat men daar niet zoo min over moet denken, b.v. 1 gulden minder huur per week en per huis maakt eene mindere opbrengst van 40 x 1 x 50 -= f 2000. De heer Odenhovon vraagt of bij den post ^onderhoud van straten, wegen en gebouwen" ook dat gebouw bij den Overloonschen weg behoort. De Voorzitter zegt dat zoo juist een request is binnengekomen om dat ge bouw af te breken, maar in den zomer van 1927 is dat gebouw als bergruimte nog benoodigd. De Voorzitter geeft nu een breede uiteenzetting van de wegenverbetering en wijst op hel verkeer, dat over de desletreffende wegen plaats heeft Waar de Deurnesche weg zal kunnen worden hersteld met steenslagbewerking is voor den Stationsweg, die nu zeer slecht is, volgens het rapport van den Hoofdingenieur, alleen klein-plaveisel geschikt Aan de hand van 't hiervoor besproken Prov. blad, merkt de voor zitfer op, dat de kosten van steenslag bewerking komen ten laste van den gewonen dienst van één jaar, terwijl de kosten van klein plaveiselbeslrating ten laste van den kspilaaldienst van meer jaren kan gebracht worden, b v. 20 jaar. Nu het Rijk dan ook een wegenbelasting invoert, hoopt de Voor- zit'er, dat het Rijk verschillende wegen zal overnemen, de kosten worden an ders te hoog voor de gemeente. B. en W. zitten met de handen in het haar, als ze aan de belastingen gaai. denken' terwijl, al zou het Rijk de wegen van de gemeente overnemen, deze eerst in goeden staat moeten gebracht worden. De Stationsweg is de natuurlijke ver binding tusschen dorp en station, de voornaamste weg. Alle deskundigen zijn het er over eens, dat hier slechts klein plaveisel zal kunnen voldoen. Ook is er al gedacht aan verbetering van den Ouden Oostrumschen weg, maar twee wegen 300 M. van elkaar, zal zeer kostbaar zijn, maar dat nog daargela ten, merkt de Voorzitter op, dat de toe name van het verkeer wel gelijk zal zijn aan de eventueele ontlasting van den Stationsweg, als er twee wegen zouden komen, zoodat dan toch klein plaveiselbestraling zou noodig zijn. In verband met de opmerking, dat de Hofstraat niet breed genoeg zou zijn, wijst Voorzi ter op Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, waar nog smallere straten zijn, met nog veel drukker verkeer. Bovendien is de Oude Ooslr. weg alechts voor enkelen van belang. De weg Venray—Deurne kan, mits men deze 't 3e, 6e en 9e jaar op- ...euw zou leeren h 25 ct. per M2, zoo worden bewerkt, dat deze 10 jaren kan worden gegarandeerd, terwijl 1 derde deel in de kosten door de Provincie zal worden gedragen. De Stationsweg kan worden bewerkt als de Deurnesche, en komt dan, zoo als gezegd, ten laste van den gewonen dienst, of met klein plaveisel, waar van de kosten over 20 jaar worden verdeeld. De heer Stoot vraagt of de eerste jaren niet wat minder zal kunnen wor den afgelost, waarop de Voorzitter zegt dat dit bij het geldleeningsplan nader door den Raad zal worden behandeld. De heer Jacobs vindt de post Oos trumsche weg, een groote ton, ver 8chtikkelijk hoog De Voorzitter zegt, dat 't weinig af doet, of de heer Jacobs deze po3t al of niet verschrikkelijk hoog vindt, maar hier zijn deskundigen aan 't woord die gehoord dienen te worden. De heer Jacobs zegt, dat de weg, die er nu ligt, 10 jaar dienst heeft gedaan waarop de Voorzitter zegt, dat deze weg verschrikkelijk veel geld heeft gekost en verschrikkelijk slecht is ge-1 weest en maken wij hem nu weer met steenslag, hij het geen twee jaren zal uithouden. De heer Jacobs zegt, dat steenslag 5 maal goedkooper is en men dus nog al wat kan afwachten De Voorzitter zegt, dat volgens de schatting een steenslag-stationsweg het ongeveer li/a jaar zal uithouden. De heer Odenhoven vindt den Voor zitter wat pessimistisch De heer Fonck houdt nu èen be schouwing, die niet juist te verstaan is, waarop de Voorzitter opmerkt, dat de heer Fonck zeker wil zeggen gesteld 1927 komt er een brief uit Den Haag, waarin wordt gezegd den Deur neschen weg te willen overnemen, wal gebeurt er dan De heer Odenhoven is vooreen 2den weg naar het station. Voorzitter zegt dat er in 't uitbreidings plan rekening mee is gehouden. De heer Odenhoven vindt den voor zitter te pessimistisch en zou den Sta tionsweg wat opmaken, mooi opronden en vele duizenden in den zak houden De Voorzitter zegt, dat alle deskun digen het er over eens zijn, dat dit niei gaat. De heer Pubben is wel van meening dat B. en W. er uit zullen slaan wal kan, maar toch 105 mille voor den Stationsweg is veel en hij gelooft niet dat klein plaveisel het 20 jaar zal uil houden. De Voorzitter wijst op den weg Venlo Duitschland, die nu 12 jaar oud is. De heer Nelissen meent, dat die weg nog zoo oud niet is De heer van Bergen zegt, dal de Stationsweg circa 150 M bol is en dus zonder flinke afgraving niet goed te maken is. Da heer Fonck schrikt voor 't groote bedrag en denkt aan belastingen. De heer Geurts vraagt of de weg, als hij eenmaal klaar is, nog wordt opge broken door de Slroomverkoop Mij. De heer Pubben zou den weg uit verfraaiingsoogpunt van klein plaveisel maken. De heer Stoot vraagt een begrooting der kosten van de verschillonde be werkingen, hetgeen de Voorzitter in een der volgende vergaderingen toezegt. Volgens den heer Odenhoven dringt de Voorzitter te veal in een bepaalde richting, ieder lid heeft toch 't recht zijn meening te uilen. De Voorzitter beroept zich op zijn plicht tot verdediging der voorstellen van het College van B. en W. De heer Odenhoven vraagt waarom de pacht der jacht op de Gemeente gronden zooveel lager is geraamd, welke vraag ook den heer Wijnhoven belang inboezemde, waarop de Voorzit ter zei, dat dit kwam wijl de jacht opnieuw moest verpacht worden Alsnu kwam de kwestie der Belas tingen aan de orde. Op de vraag van den heer Stoot waarom de opbrengst f 6000 lager geraamd was dan de opbrengst van het vorig jaar, zei de Voorzitter dat dij een gevol -US veranderde verrekeningsvoorschriften waardoor een gedeelte vsn deze begroo ting nog komt in dit loopende dienst De heer Fonck had de overtuiging dal de opcenten der Vermogensbelas ting meer zullen opbrengen dan ge raamd is, en vind' de raming zeer laag waardoor de eene post een keer, een andere dubbel over den kop zal gaan. De heer Nelissen vindt 2 pet. op Gemeente Inkomstenbelasting te hoog. De Voorzitter zegt, men mnel nut zoo gauw zeggen dat de Burgemeester te optimistisch of pessimistisch is, maar waarschuwt voor een verkeerde belas tingpolitiek. De heer Odenhoven vindt 2 pet ook te hoog en wil een half pet. lager, waarop de Voozitter zei dat het voor stel van B. en W. met het oog op 't volgend jaar beter is Na een drukke discussie schorst de Voorzitter de vergadering voor een 5 min. ten einde een en ander te berekenen. De heer Dr. Janssen zou aan 75 op centen Inkomstenbelasting willen vast houden, waarbij de heer Pubben opmerkt, dat dit slechts een verschui ving zou zijn. De heeren Jacobs, Pubben en Stoot beweren dal de Vermogens belasting mee zal vallen. In stemming komt dan het voorstel op de Inkomstenbelasting te heffen 85 opcenten en 17 pet. voor Gemeente belasting, hetgeen werd aangenomen met 7 tegen 6 stemmen. Voor stemden Dr. Janssen, Weth Houben, Jacobs, Pubben, Wijnhoven, Weth. Janssen en Stoot Tegen Odenhoven, Haenen, Geurts, Nelissen, v. Bergen en Fonck. De heer Pubben drong nogmaals aan op vermindering der opcenten der Vermogensbelasting voor volgend jaar. Vervolgens wordt de begrooting voor- loopig vastgesteld in Gewoi e dienst inkomsten f331081 75; uitg. f331081.75. Kapilaaldienst f M9673 90. R kening 1925 inkomsten f 326,927,12 uilgaven f 270,309,13; batig slot f 56,617,99 De begrooling van het bedrijf der Gasfabriek passeerde zonder op ,of aanmerkingen den hamer. 4. Ingekomen schrijven van Gedep. Stalen, inzake de heffing van een weggeldbelasting. Hieruit blijkt, dat er geen mogelijkheid beslaat tot invoering van gemeentelijke weggeldbelasting. 5 Voorstel van B. en W. lot aan vulling der verordening op de handen spandiensien. De Voorzitter zegt, dat de raad al 3 keer met dit ontwerp is bezig geweest, zoodat dit wel niet veel bespreking zal eischen, vooral waar 't hier gaat om de auto's billijk te doen bijdragen in de hand en spandiensten. Hij legt de ta rieven uiteen. Voor een motor met of zonder zijspan, luxewagens, vrachtwa gens boven en beneden een eigen gewicht van 1500 Kg, en dito van meer dan 3000 Kg. Voorzitter wil deze zaak liefst vanavond nog afhandelen De heer Fonck wil deze aangelegen heid nog liever uilstellen tot volgende vergadering. De heer Odenbo.en zegl, dat deze hand en spandienst-aanslag dikwijls wordt geregeld naar de Rijksinkomsten belasting, waarop de Voorzitter zegt, dat dit ook wordt geregeld naar het gebruik van den weg. De heer Fonck blijft voor uilstellen en vraagt hoeveel voerdiensten van een autobezitter gevraagd worden. De Voorzitter herhaalt, dit ontwerp vanavond te willen afhandelen, waar 't al 3 maal in den Raad ter tafel was. De heer Sloot kan maar niet begrij pen wat een motor voor hand en Spandiensten kan bewerken, waarop de Voorzitter wijst op het halen en brengen van ambtenaren of opzichters, bezorgen van oproepingen. De heer Fonck zou daar dan wel raad op welen, dan ging de motor stuk en sloeg over den kop als hem de opdracht niet beviel. De Voorzitter verzocht den heer Fonck serieus te blijven, kwijl hij zulke taal van een Raadslid niet verwacht, en vraagt of nog iemand nadere inlichtin gen verlangt wijl hij anders het voorstel in stemming brengt. De heer Dr. Janssen vraagt wat de Hand en Spandienst meer zal opbren gen, waarop de Voorzitter zegt, een paar duizend gulden en vraagt of deze zaak van avond zal worden behandeld of uitgesteld. In stemming gebracht stemden de heeren Dr Janssen, Wijnhoven, Jacobs, Sloot, van Bergen, Haenen, Odenhoven en Fonck voor uilstellen, waarna de heer Fonck vroeg om het ontwerp jaan alle leden thuis te bezorgen ter studie, hetgeen de Voorzitter toezegde. 6. Voorstel van B. en W. tol verkoop van c. a. 9 H.A. bosch. der' Na uitlegging dpor den Voorzitter, dat het hier een niet meer groeiend bosch betrof, keurde de Raad den ver koop goed. 7. Mededeeling van hel door B. en W gewijzigde reglement van orde voor zijne vergaderingen ingevolge het be paalde bij artikel 93 der Gemeentewet. Voorstel van B en W. tot aan vulling van het reglement van orde voor de vergaderingen van den Ge meenteraad 9. Voorstel lot wijziging en aanvul ling der instructie a. van den secretaris der gemeente; b. van den ontvanger der gemeente; c. van den gemeente- opzichter. 10. Ingekomen dankbetuiging der RK. Reclasseeringsvereeniging te Ven lo voor verleende subsidie. Deze vier punten worden voor ken nisgeving aangenomen. Alsnu komt ter tafel een request van bewoners van het Eind, hetgeen de Voorzitter voorleest. De ondergeteekenden, allen bewo ners van de Eindstraat en naaste omgeving, nemen andermaal de* vrij heid zich tot UEd.Achlb. te wenden met het volgende Reeds meermalen zijn wij zoo vrij geweest te wijzen op het onoogelijk gebouwtje en den toestand van de open ruimte, gelegen voor de woning van ondergeteekende, hetwelk de geheele buurt ontsiert. Gedurende lange jaren is bedoelde ruimte ge bruikt als opslagplaats van diverse materialen, tot verbetei ing van wegen enz Dat een dergelijke opslagplaats allesbehalve strekt tot verfraaiing der omgeving, behoeft geen betoog. Daarenboven is nog in aanmerking te nemen, dat bovenbedoelde rnimte ligt aan den drukken verkeersweg naar Noordbrabant, aan den ingang van de bebouwde kom van het dorp, en tevens aan den weg, die voert naar het Pensionaat »Jerusalem" en het St. Josephsgesticht en druk ge bruikt wordt door motorrijtuigen, welke aldaar vele bezoekers brengen, zoodat ook uit een oogpunt van vreemdelingenverkeer het alle aan beveling verdient, aldaar ,de noodige verandering aan te brengen. Indien men de verbeteringen ziet, welke de laatste jaren in de gemeente zijn aangebracht, voelt men zich gestreeld en is er trotsch op, dat er zooveel tot verfraaiing is tot stand gebracht Bijna alle straten zijn van trottoirs voorzit n, aan de Paters- en Henseni- uskuil is een mooie verbetering aan gebracht, het Henaeniusplein is ver groot, een muziekkiosk op de Markt geplaatst, Raadhuis verbouwd en daaronder een mooie hal aangebracht, maar de Eindstraat is nog wat ze vroeger was, het mooie pleintje de beigplaals van steenslag enz. gewor den en het onsierlijk monument: brandspuithuisje, staat er nog. Is dat nu billijk? Thans, nu een nieuwe regeling is gekomen met de brand spuiten, de tram verdwenen is en een geheele loods tot berging van -materi alen enz. ter beschikking is gekomen, wenden ondergeteekenden zich met vertrouwen tot U, met het beleefde verzoek te willen besluiten: le tot afbraak van bovenbedoeld voormalig brandspuithuisje; 2e om aan het pleintje een kleine versiering te wil len laten aanbrengen. 't Welk doende enz. De Voorzitter zegt, dat het Gemeente* bestuur in verband met de vele werk" zaamheden voor electriciteit, de aan staande werken van rioleering en waterleiding een dergelijke bergplaats niet gemist kan worden, terwijl het request zoo laat is binnengekomen dat B. en W. niet in de gelegenheid waren een en ander te overwegen. De heer Odenhoven had een andere stemming verwacht, ten opzichte van dat huisje wordt van het een op het ander gesleurd en getalmd, en 't blijft zoo, en zag graag dat de Rsad besloot tot slooping in 1927. De heer Stoot wijst voor bergruimte op de Iramloods. De Voorzitter zegt als de Raad anders wil, hij de besluiten zal ten uitvoer brengen. De heer Nelissen wil in een volgen de vergadering een en ander nader overwegen, terwijl de heer Fonck, nu een en ander gratis wordt opgeruimd, voor afbraak van dat gebouwtje is. De heer Odenhoven zou het een ver fraaiing vinden als het weg was en vraagt het gevoelen van Weth. Janssen als nestor der vergadering, waarop de Wethouder zegt het met den Voorzitter eens te zijn en te wachten op volgende vergadering, terwijl hij zich niet verder uitliet. De heer Geurts zag gaarne een blik semafleider op de School te Castenray, maar Voorzitter zei, dal hpt niet aan. ging om alle scholen daarvan..tg

Peel en Maas | 1926 | | pagina 1