loeflSGl ra „PEEL EI IAS" Nog drie dagen. Wordt lid van de Kath. Kiesvereeniging- De Kippenhouderij op het platteland Gemengde Berichten. Zaterdag 27 November 1926. No. 48. Afkondiging ingevolge artikel 3 sub 3 der Armenwet. Burgemeester en Wethouders van Ven ray brengen ter openbare kennis, dat door hen heden is ingeschreven op de lijst der in deze gemeente gevestigde instellingen van weldadigheid, het R. K. Armbestuur te Oostrum en zij deze instelling hebben gerangschikt onder de instellingen bedoeld in artikel 2 b. 4er Armenwet, zijnde instellingen eener kerkelijke gemeente vanwege die kerkelijke gemeente geregeld en bediend. Venray, 26 November 1926. Burgemeester en Wethouders voornmd. O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. Ja, nog drie dagen 1 Dan trekt de secretaris uwer Katho lieke Kiesvereeniging een streep onder de ledenlijst. Wie boven de streep staat en dus vóór 1 December lid was, kan in het volgend voorjaar deelnemen aan het steller, van candidaten voor de Provinciale Staten in de Kiesver eeniging. Wie onder de streep komt, degene dus die eerst na 1 December lid wordt van de Kiesvereeniging, is van deze stemming uitgesloten. Het is dus kort dag 1 En daarom nog eën korte aanspo ring aan de Limburgsche Katholieken, die nog geen lid zijn van de Kiesver eeniging, om zich aan te geven. Verwaarloozen zij deze laatste dagen dan hebben zij over eenige maanden aan de Kiesvereeniging niets te ver wijlen. Dan is het eigen schuld, omdat men de herhaalde aanmaningen langs zich heen heeft laten gaan. Straks wordt de belangstelling weer levendig, als het op de stemming aan gaat en de leden onzer Kiesvèreeni gingen de candidaten gaan wegen en de verdiensten van den een afmeten tegen die van den ander. Dan kan het gebeuren, dat menigeen spijt gevoelt, omdat hij aan de stemming in onze organisatie niet kan deelnemen. Maar dan is 't te laatl Het nieuwe reglement, dat door onze Bondsvergadering metalgemeene stem men werd vastgesteld, verzet zich tegen het aannemen van nieuwe leden tij dens de Kiescampagne. En terecht 1 Dat aannemen van nieu we leden tot op het laatste oogenblik was een misbruik. Het gebeurde veel al, ja, 't was allesbehalve zeldzaam dat die laatkomers hulptroepen waren, door een of anderen candidaat of zijn propagandist naar voren ge schoven, als de stembus in de Kies vereeniging open stond. Voor een kie zersorganisatie, die zich zelf respec teert, was zulk een toestand Jniet houdbaar. Nog drie dagen 1 Wij hebben het wenschelijk geacht, nogmaals op deze plaats de algemeene aandacht te vestigen op den gewich- tigen datum van 1 December a.s. 't Is nu de laatste gelegenheid om lid te worden en als zoodanig mede te wer ken aan de candidaalstelling. Elk Katholiek lid van de Katholieke Kiesvereeniging, zij onze leuze. Wie ijveren wil voor de politieke eenheid van de Nederlandsche katho lieken, moet ook noodzakelijk zijn best doen, dat zooveel ^mogelijk alle katho lieken lid zijn van de Kalh. Kiesver eeniging. Dan immers kan in onze organisa lie op de beste wijze elk deel, waaruit de maaischappij bestaat, daarin voor zijne belangen en voor het algemeen welzijn opkomen. Dat stemmen in onze organisatie is een gewichtig werk. We stellen de lijsten vast, waarmede we straks den politieken strijd znllen ingaan. Met onze candidatenlijsten bekampen we die onzer politieke tegenstanders, wier macht in Limburg bij de laatste Ka merverkiezing nog groeiende was. Het gaat er om of onze candidaten zullen zegevieren of de hunne. En elk katholiek is er zich toch wel van bewust, dal het een groot verschil is, of een katholiek tot lid van Pro vinciale Staten gekozen wordt dan wel een socialist of communist of liberaal. Hoe beter onze lijsten er zullen uit zien, met hoe meer vertrouwen en zekerheid wij ons zullen kunnen meten in den politieken strijd, die een strijd is om hooge beginselen. Daar gaat het ook bij de Provinciale Statenverkiezin gen om en in voortdurend meer ge meenten van Limburg ook bij de Gemeenteraadsverkiezing. Hoe meer katholieken aan de samenstelling van die lijsten deelnemen, des te meer waarborgen hebben we, dat ze goed worden samengesteld. Het is ook om andere redenen nog van groot gewicht, dat men lid is van de Kath. Kiesvereeniging. In hare vergaderingen immers kan men inge- lichi worden over allerlei zaken, waar omtrent men voorlichting noodig heeft, of waaromtrent men zich een onjuist oordeel gevormd heeft. Het stembiljet is voor een katholiek een belangrijke zaak. Hij handelt verkeerd, wanneer hij het gebruikt om zijn wrok te luchten tegen bestaande of vermeende misstan den. Ook hij, die niet tevreden is-, moet in de Kath. Kiesvereeniging komen om daar eerlijk zijn meening te zeg gen en om zelf mede te werken aan verbetering, waar deze noodig blijkt, alsook aan de verbreiding der katho lieke beginselen, hetgeen toch altijd een onzer hoogste plichten blijft. En met de behartiging van dien plicht, behartigt men ook hel best zijn eigen belang. Maar op dit oogenblik vooral is hel van belang lid der Kath. Kiesvereeni ging te worden. Wie het vóór 1 Dec. doet, kan nog medestemmen bij de a.s candidaalstelling voor Provinciale Sta ten in de Kiesvereeniging. Nog drie dagen dus I o Lezer, wanneer gij nog geen lid zijl van de Katholieke Kiesvereeniging, staak dan even de lezing van dit blad en schrijf een briefje aan den secreta ris of een ander bestuurslid uwer Kies vereeniging om u op te geven. ROELAND. kippenhokken een der hoofdzaken. Of u de noord- en oostenwanden van uw hok, van buiten, met stroo kunt afdekken Zeer zeker, het kan zelfs zeer gewenscht zijn, vooral wanneer de O. en N.-winden vrij spel op uw hok hebben. Dje bedekking met stroo bederft de lucht in het hok heelemaal niet, want zij brengt geen wijzing in de ventilatie. Dat het drinkwater in het hok be vriezen kan, is nu niet zoo heel erg. Dat water staat op of dicht bij den den grond, waar het altijd 't koudst is. Maar waar de kippen 's nachts zit ten, in voldoend aantal en boven een meslzolder, daar zal de temperatuur over het algemeen hoog genoeg blijven. Door een rieten dak hebben we eene voortdurende ventilatie, die nooit gevaar kan opleveren. Dit is de reden, waarom zulke daken steeds meer en meer worden gebouwd, op advies der pluimveedeskundigen. door JOS. BOSHOUWERS te LENT Warm liok. Vraag: Wij hebben een houten kippenhok, dat van duimsche planken gemaakt is, doch het vorig jaar was het in den winter te koud. Het water was 's morgens vaak hard bevroren. Nu wilde ik aan den noord- en oost zijde afdekken met stroo, buitenkant. Vind u ook niet, dat daardoor de temperatuur in het hok meer voldoende zal zijn C. te V. Antwoord: Wanneer u een hok hebt van duimsche, geploegde planken en b.v. een dak van riet met leklassluit- pannen of van planken met asfalt het eerste dak prefereer ik boven het laatste dan zal de temperatuur in het hok wel hoog-genoeg wezen, als er ten minste genoeg kippen in zijn. Een hok van 6x4 M2 biedt ruimte voor een hoenderslapel tot 100 stuks, doch wanneer er maar 50 in zijn, dan is het bij strenge vorst te koud, want dan is de uitgestraalde warmte der dieren te gering voor die beele ruimte boven den mestvloer. In dit geval kan men beter een deel boven den mestvloer afschotten tol ongeveer op de helft en dan zorgen, dat de dieren allemaal in die eene helft overnachten. Men kan dit bereiken, door de zitstokken in de eene helf' weg te nemen of anders de voorzijde af te sluiten met gaas. Een hok kan even goed te groot als te klein wezen. U moet echter niet denken, dat het in een kippenhok bepaald warm moet wezen. Volstrekt niet. In een Ie warm hok krijgen de kippen, als ze 's morgens of in den voormiddag buiten komen, eerder last van bevriezen der kammen en lellen, dan in een ander hok. De hóóge temperatuur, die 's nachts in de hokken heerscht is n I. buiten gewoon gunstig voor de ontwikkeling van allerlei soorten lagere organismen, bacteriën e§ microben, want die voelen zich dan buitengewoon behaaglijk en vermenigvuldigen zich snel. In te warme bokken ontslaan het eerst besmettelijke ziekten, als tuber culose, Kleinsche ziekte, Cholers, Diphtheria en Pokken. Hoe moet het hok nu zijn? hoor ik U vragen. De beste resultaten worden bereikt, wanneer we ons pluimvee door middel der huisvesting beschermen legen de uitersten van ons klimaat, d.w.z. we moeten zorg dragen, dat de hoenders, in het hok zijnde, geen last hebben van te groote koude, nóch van te hooge warmte. De gulden middenweg is ook hier weer de beste. Maar vooral is noodig, dat er, zoowel 's winters als zomers, versche lucht in het hok kan komen, zonder dat daardoor tocht ontstaat. Dit laatste vooral is een zeer voorname factor, want de ventilatie is in de Belastingbetaler! op Postkantoren. Naar men ons meldt, zal te beginnen met 1 Januari 1927 bij wijze van proef op nader aan te wijzen postkantoren gelegenheid gegeven worden om belas ting te betalen. Mensclienhoofd gevonden. Te Munschen is Dinsdag in een op straat staanden vuilnisbak een pak gevonden, waarin zich een menschen- hoofd bevond. Een onderzoek wordt ingesteld. Twintig huizen ingestort. Als gevolg van de hevige stortregens en grondverzakkingen zijn te Ropue- billière bij Nizza twintig huizen inge stort. Men vermoedt dat er slachtoffers zijn. Een nader bericht meldt, dat bij de ramp twintig dooden zijn te betreuren. Door een haarspeld gedood. Een eigenaardig ongeluk heeft zich te Hamburg voorgedaan. Een 76 jarige vrouw, Anna Scheuen geheelen, kwam ic haar woning te vallen, waarbij een haarspeld in haar schedel drong, wal den dood tengevolge had. Een 103-jarige. Utrecht's oudste inwoner, de heer Trimp, gepensionneerd militair wachter van het fort Vossegat bereikte Maandag den 103 jarigen leeftijd. Vele bewoners der stad kwamen hem ~dè hand drukken, waaronder kolonel Bueno de Mesquita, vergezeld van den kapitein adjudant Stramphius. De geniemuziek bracht hem een hulde, terwijl hem namens de onder officieren van dit wapen een enveloppe met inhoud werd aangeboden door den heer Perquin. De raadsleden Vermoolen en Zuidam kwamen den krassen grijsaard, die alleen wat slecht van gezicht is gewor den, doch zich overigens nog in een goede gezondheid mag verheugen eveneens complimenteeren. De burge meester deed schriftelijk zijn geluk- wenschen toekomen. De herstellingswerken aan de spoorlijn Nymegen—Venlo. Gemeld wordt, dat de werkzaamheden aan de brug van het viaduct te Beugen Kruispunt ten naaste bij zijn voltooid Daar de brug binnen eenige dagen in gebruik zal worden gesteld en de nor spronkelijke bovenlijn nog deze week in orde wordt gemaakt, kan de treinen loop op het traject NijmegenVenlo zeer waarschijnlijk de volgende week op normale wijze plaats hebben. Gewetensbezwaren tegen het stemmen. Een gehuwde vrouw te Eemnes (Utr-) die het vorig jaar gewetensbezwaar had deel ?e nemen aan de stemming voor de Tweede Kamer liep deswege een procesverbaal op I De Kantonrechter te Amersfoort veroordeelde haar terzake overtreding van de Kieswet tot 50 cents boete of 1 dag hechtenis Ook tegen het betalen van de geldboete voerde de juffrouw gemoedsbewaren aan en ze gaf te kennen de opgelegde hechtenis straf te willen uitzitten. Hiertoe werd ze echter niet in de gelegenheid gesteld. Thans is door den deurwaarder beslag op baar inboedel gelegd en deze zal 1 December publiek verkocht worden In hel Kanton Amers. foort is dit het eerste geval dat Kies wetovertreding tot zulke uitersten ge leid heeft. Doodelyk ongeval. De 11 jarige A. T. kreeg Maandag avond in de Gasthuisstraat te Tilburg een glazen bol van een electrische booglamp die men aan het repareeren was, op het heofd. De jongen bekwam een hersenschudding en is eenige uren later aan de gevolgen overleden. Een treffend tooneel. In Parijs hebben helaas, niet het minst door groot gebrek aan de noodige priesters, velen met het voorvaderlijk geloof gebroken. Maar toch, als een hoopgevende vonk blijft nog altijd de katholieke geest smeulen onder de asch. Waren er maar meer priesters, hoe zouden niet velen weer tot hun Moeder de H Kerk terugkeeren. Hoevele parochie's slaan er niet heel of half verweesd, hoe groot is hel gebrek aan zielzorgers in de dichtbevolkte Parijsche voorsteden, waar het socialisme zoozeer heeft wortel geschoten. Hoezeer evenwel de geest van de ongelukkigen, die eenmaal katholiek waren, toch katholiek blijft, leert het volgende treffende voorval-, dat, naar de »Msb." meedeelt, onlangs is meegedeeld op den te Parijs gehouden Katholieken dag ter vermeerdering der priesterlijke roepingen. Een Parijsche kapelaan werd bij een zieke geroepen in een hoofdzakelijk rood arbeiderskwarlier. Het was vroeg in den morgen, op het tijdstip, dat alle treinen, trams en autobussen vol arbeiders plegen te zijn. De kapelaan neemt het Allerheiligste en trekt over de superpli zijn overjas aan. Zoo wacht hij bij een halte op zijn tram. Doch toen deze eindelijk aankwam was zij reeds overvol. Twee menschen stijgen uit en de conducteur roeptnog twee plaatsen I De beide plaatsen waren echter reeds lang bezet, voor de kapelaan aan de beurt komt. Indien hij echter deze tram miste, bestonu er gevaar, dat hij te laat bij den stervende zou komen. Op het laatste oogenblik rukt hij zijn jas open, zoodat het witte koorhemd en de stola zichtbaar worden en hij roept: «Ik moet naar een zieke Ieder kijkt hem getroffen aan en de conducteur zegt rustig: «Stijgt U maar in". Men maakt plaats voor den priester. Plotseling verstomt in de gansche af- deeling het luide praten, de kranten worden stil toegevouwen. Het was, ais voelde iederGod zelf is ingestegen. Spoedig verhief zich een arbeider van zijn plaats en bood deze den priester aan met de woorden «Meneer pastoor, daar zal het beter voor U zijn". Diepe ernst heerscht er gedurende den ganschen rit. Misschien denken de menschen aan hun eerste H. Communie. Menigeen wellicht ook aan zijn komende laatste.... Toen eindelijk de priester aan de plaats zijner bestemming was aange komen, zei hij voor het uitstijgen met ontroerde slem«Ik dank U, mijne heeren I" En een hunner gaf ten ant woord: «Niels te danken, het is het minste wat men kon doen". De referent, die dit schijnbaar onbe duidend geval vertelde, voegde er aan toe: «Gelooft U niet, dat men van deze menschen wel iets goeds kon maken, indien er slechts meer zielzorgers voor hen aanwezig waren Auto verbrand. Op den weg tusschen Baarlo en Maasbree geraakte de auto van de schoencrêmefabriek Erdal uit Amster dam in brand. De auto, die bestuurd werd door den reiziger van deze fabriek, brandde geheel uit. Coöp. Roermondsche Eiermyn. Men meldt uit Roermond Het r.ieuwe Mijngebouw der Coöp. Roermondsche Eiermijn zal op Zater dag 11 Decemder a.s. officieel worden geopend door den Minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw. Tevens zal de Minister dien dag een bezoek brengen aan de internationale pluim gedierte-tentoonstelling, welke is geor ganiseerd door de Midden-Limburgsche Pluimvee- en Konijnenfokkersvereeni- ging- Provinciale Staten. Naar wij vernemen zal de heer Cremers, die 1 December aftreedt als Burgemeester van Nuth, ontslag nemen als lid van de Provinciale Staten van Limburg. Pokkengeval geconstateerd. De directeur van den G.G.D. meldt aan de »L K." dat zich te Maastricht een geval van pokken heeft voorgedaan, welk geval allerwaarschijnlijkst is in gevoerd uit Eckel rade. De patiënt is opgenomen in Calvariën- berg; het is een vrij ernstig geval. Natuurlijk zijn direct de gewone maat regelen getroffen ter voorkoming van verdere besmetting. De directeur van den G G D. raadt de inwoners van Maastricht echter aan, voorzoover ze niet binnen de laatste 7 jaar zijn ingeënt, zich opnieuw te laten vaccineeren. De kolenproductie in Limburg. Gedurende de afgeloopen maand produceerden de gezamenlijke steen kolenmijnen in Limburg 797,098 ton, dus 15,450 ton meer dan gedurende de maand September, terwijl gedurende de maand October 1925 slechts 676.612 ton werd geproduceerd. Het totaalpro duct over de afgeloopen maanden bedraagt thans 7.257 816 ton tegen 5 810 896 ton over dezelfde periode van het vorige jaar. Door dit productie cijfer is nu reeds de totaal productie over 1925 met 140 846 ton overschreden.

Peel en Maas | 1926 | | pagina 5