Is Uw borst beklemd? In elk Gezin ABdusïroOP iMDEEUGsrr Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. JAlfQMft Tweede Blad De Novembermaand PUROL MANUFACTUREN j N&DÏÏLIftT/f FEUILLETON Het geheim van Charing Cross. Ingekomen en vertrokken personen. Successiebelasting. Zaterdag 20 November 1921 47e Jaargang No. 47 MANUFACTUREN BLIJKEN TOCH HET PEEL EN MAAS 1 BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER ADVERTENT1EN 1—8 regels 60 ct.. per regel 7l/« ct. bij abonnement lager tarief. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF - VENRAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal- voor Venray 65 ct., p, p. 75 ct Telefoon 51 voor het buitenland bij vooruitbetaling f 1.30, afz. nummers 5 ct De geheimzinnige Novembermaand, vroeger ook wel Wind-, Offer-, Reuzel-, Loef, Bloed-, Nevel-, Duister- en Over- stroomingsmaand geheelen, is wel een der rijkste aan volksoverleveringen en heiligènvereering. De koude winter staat voor de deur. En winterkoninkjes en andore kleine vogeltjes zoeken een schuiloord rondom de daken. Zooals de dikke koralen der «Onze Vaders" lusschen de gelijke tientjes van een rozenhoedje, teekenen de groot© Hoogdagen de tijdperken van het kerkelijk jaar: Paschen, het lentefeest der opstanding; Pinksteren, de gulle zomergave de genade van den Geest; Allerheiligen en Allerzielen, de Herfst na den oogst: de Dooden, die ons zijn voorgegaanKerstmis, het diepe mys'erie van den Winter: Christus' Geboorte op 't eigen oogenblik van den algeheelen ondergang in de duisternis sen. En zóó ten volle is onze gansche Westersche beschaving doordrongen van het Christendom, dat zelfs zij, die er »niets mee te maken willen hebben", dal zelfs zij, die vijanden werden, den invloed ondergaan dier groote Hoog dagen, waarvan een echte wereldkracht uitstraalt. Paschen is triomfantelijkde glorie der Verrijzenis. Pinksteren gaat op in een donderende jubel om de volheid der gave van den H. Geest. Kerstmis bloeit open boven den duisteren winter nacht als de blanke bloem der blijd schap om de Geboorte: de innerlijke zielevreugde. Minder majestueus, minder groolsch maar innig en roerend want het is de gemeenschap der Levenden en der Dooden zijn Allerheiligen en Allerzielen, die als bruggen liggen van het heden naar het hiernamaals. En nog altoos wortelen de diepste roersels der menschelijke ziel in haren angst om 't mysterie van den dood... en nooit is het gemoed ontvankelijker in de kerk dan gedurende den lafenisdiensl van Allerzielen. Geen uren in de langs rij der dagen en der maanden en der jaren, zijn zoo vruchtbaar als de uren van de modi talie, van het schouwen in zich zelve, in de diepte van zijn eigen wezen, waar zoo veel meer in besloten ligt dan in de boeken en schriften der «wijzen". Gezegend zijn de dagen, die de har ten der levenden openvouwen ter blijde ontvangenis, ter heilige gemeenschap met hen, die het Licht reeds aanschou wen van aangezicht tot aangezicht, Allerheiligen, en met hen, die nog ver wijlen in 'L halfdonker, maar de zekerheid- «weten" reeds van zijn naderende aanwezigheid: Allerzielen Gezegend zijn die dagen der Dooden maand, die onze kleine liefde en twijfel laten openbloeien lot een stille verzuch ting en een vroom gebed, zoodat zij, in den kelk van ons hart, hun groote liefde en zekerheid van waarheid kunnen uitstorten... Vrome dagen, schitterend van heer lijkheid en tevens donker van wee moed. Dan volgt St. Hubertus, de patroon der jagers, met zijn blaffende honden, zijn knallende jachtgeweren en toete rende horens met zijn ijzeren sleutels tegen razernij, zijn gewijde draden. De heilige Leonardus verlost de ge vangenen en beschermt de dieren maar moet het toch opgeven voor St. Marlen, die evenals St. Jan z'n vuren ontsteekt, z'n blanke ganzen weidt als St. Micliiel, zijn ros monstert als St. Joris en een schitterende mantel om zijn schouders draagt. Hij houdt van de dieren, doet de mede gisten, doet d9 hoofden blozen en de dagen zonnen. Dan verschijnt de edele en zachte figuur van Elisabeth, waarvan ons deze mooie trek bewaard bleef. Ondanks het verbod van haar man ging zij brood naar de armen dragen toen dicht bij een straat van do Wartburg zij onverhoeds in tegenwoor digheid stond van haar heer en mees ter. Wat draagt gij bitste hij hasr dreigend toe. Rozen 1 aniwoordde zij, terwijl zij haar verborgen pakje te voorschijn bracht. En veelkleurige rozen geurden door een wonder -neder voor de voeten van den landgraaf. Den 22en November viert men tot in de kleinste gehuchten St. Cecilia, de patrones van de zangers, organisten en muzikanten, van koor, harmonie- en fanfaregezelschappen. De Heilige Flora wordt een beetje ergeten, want de flora ofte bloemen zijn op het einde van November ver welkt. Doch St. Kalhrien is er nog om op te tooien en blijdschap te brengen, orn jonge dochters hoop te geven en diep peinzende filosofen vroolijk te stemmen St. Kalhrien zal zich bezig houden met de meisjes. Gewichtige dingen zijn voorhanden. Zal ik een man krijgen Zal hij mooi, rijk en goed zijn? Maar St. Andries sluit de maand, gooit deuren en vensters open en toe Hij beschikt over de zilverstukken, die op vele plaatsen vallen, waar ze welkom zijn. Maar ook glijden ze uit handen, die ze graag stevig hadden willen vasthouden en veilig wegbergen. Hel is de dag van het betalen van koop- en pachtsommen. N. IC. B. Isgesoadtsa MsMssünfea. Schele hoofdpijn is vaak te wijten aan slechte spijsvertering. Foster's Maagpillen verdrijven spoedig uw kwaal, werken uiterst facht en verschaffen een gezonden eetlust, nieuwe energie en een opgeruimd humeur. Maagpillen 0.65 per flacon. Foster's Alom verkrijgbaar komt elk oogenblik Purol te pas: de man heeft het noodig by het seheren, de vrouw bü het toilet, het kind by gesmette huid, groot en klein by brand en snywonden, by ruwe en schrale huid, springende lippen, winterhanden en wintervoeten. Moeder weet dat alle leden van het gezin er mede gebaat zyn en heeft daarom altyd een doos 33. Ja, waarom zouden we dat niet doen? 'zeide Rhona eenigszins bits. Doe het. Eerlijk gezegd begint het mij aardig te vervelen, mij daar onderden naam miss Featherstone te moeten verbergen. Het liefst vertelde ik lady Riversreade maar de waarheid en alle waarom8 en waarvoors die ons leiden. Maar Matherfield schudde 't hoofd. De lijd was daarvoor nog niet geko men, verklaarde hij. Zij moeten nog eenigen lijd geduld hebben. En nadat zij nog een poosje met Rhona hadden zitten praten, keerden Matherfield en Helherwick naar Londen terug. XV. ONTHULLINGEN. De late middagedities der avondbla den kwamen juist uit, toen Hetherwick en Matherfield aan het Victoriastation aankwamen. Matherfield kocht er een. Een oogenblik later hield hij het voor Hetherwicks oogen, terwijl hij op een paar regels zwaardere letters wees Lieve hemel 1 riep hij uit. Kijk eens aan, wat daar staat 1 Hetherwick keek en staarde verwon derd zijn vriend aan, toen hij gelezen had. MOORD OP ROBERT HANNAFORD. VIIF DUIZEND POND BELOONING Hetherwick greep het blad vast als om het gedrukte beter te lezen. Een gevoel van diepe verassing greep hem aan. Dat is waarschijnlijk, neen, zeer zeker, het bericht, waarop Penleney doelde, toen hij Baseverie op het hart drukte de bladen maar eens goed na te kijken 1 zeide hij. Dat was gisteren Het kan dus ook in de ochtendbladen gestaan hebben. Maar ik heb geen tijd gehad om deze na te kijken. Wacht maar eVen 1 zeide Mather field. Hij rende naar een kiosk en kwam terug met een arm vol bladen, die hij bijna verloor, loen hij weer bij Hether wick arriveerde. Hier staat hel I... en hier ook I ging hij voort. Laat ons ergens een rustig hoekje opzoeken en dat zaakje eens nauwkeurig onder de oogen zien. Laat ons dan maar naar de wacht kamer gaan, zeide Hetherwick. Vreemd! mompelde hij, terwijl zij verder liepen, Wie zou nu zulk een belooning aan bieden zoo'n kapitale som iemand bovendien, die niet bij de zaak betrok ken schijnt te zijn 1 Hoe weet ge dat, dat hij niet bij de zaak betrokken is riep Matherfield uit Klaarblijkelijk is er toch iemand I iemad, die niet alleen een som van vijfduizend pond kon aanbieden, maar die bovendien niet op een paar centen behoefde te kijken om zooveel te adver- Zorg voor een genotvollen ouden dag I Ouderdom is niet enkel een kwestie van jaren. Velen voelen zich jonger op 70-jarigen leeftijd dan anderen van 60 of zelfs 50 jaar. Dil is een ontegenzeg gelijk feit, en men kan er verschillende oorzaken voor aangeven Gewoonlijk hebben ouden van dagen met een jong gemoed behoorlijk zorg gedragen voor hun nieren. Een oude spreekwijze zegt «Als gij uw nieren gezond houdt, houden deze u gezond." En ouden van dagen kan zooveel leed bespaard worden, want veel rug pijn, urinesloornissen, ischias, spit, rheumatische pijnen en graveel worden dikwijls noodeloos geleden Den nieren ontbreekt het vaak aan hulp. Zij be hoeven de bijzondere versterkende hulp van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Door de opwekkende kracht van dit niermiddel wordt de werkzaamheid der nieren hersteld het versterkt de nieren en helpt deze om het bloed te filtreereD, terwijl de afmattende ziekteverschijnse len der nieraandoening verdwijnen. Waarom zouden ouden van dagen nog langer lijden, ais zij de benoodigde hulp onder hun bereik hebben? Verkrijgbaar (in glasverpakking met iel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten f 1,75 per flacon. 33 Week van 5—12 Nov. INGEKOMEN J. M. P. Baltesen, dienstbode, Leunscheweg 15 van Venlo; W. v. Erp en gezin, metselaar, Langst- 25 van Herpen; A. M. Th. v. d. Putten, dienstbode, Bleekstraat 8 van Bussum; J. H. Pluijin, dienstknecht, Ysselsteijn I 41 van Deurne; A G Bomers, dienst bode, Stationsweg 15 van Bergen; M. K. Th. Versteegh, z.b., Eindstraat 10 van Haarlem; M. A. H Hendriks, ver pleegster, St. Annalaan 5 van Apeldoorn VERTROKKEN J.GC v. Zwamen, z.b. naar Venlo, Bovenste Molen 60; G. J. A. Barlels, zadelmaker naar Overpelt; M. E. Janssen,, z.b., naar Beugen Rijkevoort. Mgr. P. Hopmans schrijft in «Sancla Maria" Niemand zal verwonderd staaü, dal door ieder, die tot een erfenis wordt geroepen, bitter gekitagd wordt over de heffing van te hooge succesiebelas ting, als hij even een blik wil slaan op de heffingstabel, welke vermeld slaat in art. 65 van de Successiewet. Zoo wordt van hetgeen geërfd of verkregen wordt door kinderen of door de(n) echtgenoot een recht gevorderd van 3i/a tot 8 procentvan wat geërfd of verkregen wordt door broeders en zusters een recht van 18 tol 27 procent, door kinderen van broeders en zusters een recht van 27 tot 36 procentin de gevallen, dat aan de erfenis geen ver wantschap ten grondslag Imht, een recht van 38 tot 47 procent. Een vermindering van successierecht wordt toegekend 1. Wanneer door kinderen of door de(n) echtgenoot wordt geërfd of ver kregen, mits de erfgenaam of legetaris tijdens het openvallen der nalatenschap 4 of meer kinderen heeft. Dan worden de rechten verminderd met 10 procent voor ieder kind boven het derde, met dien verstande echter dat vermindering een bedrag van f 1000 of 50 procent van het verschuldigde niet mag over treffen. 2. In de gevallen, dat aan de erfenis geen verwantschap ten gronde ligt, wordt een vermindering van 20.procent toegestaan, indien de verkrijging plaats heeft door een binnen het Rijk geves- ligden rechtspersoon en op de wijze in art. 80, 8e vermeld, wordt aangetoond, dat die rechtspersoon hoofdzakelijk een algemeen belang beoogt, hoofdzakelijk als instelling van weldadigheid werk zaam is of zich hoofdzakelijk de ver pleging van zieken of gebrekkigen ten doel stelt. Iedereen zal moeten erkennen, dat het percentage der successiebelasting te hoog is. Ook de wetgever heeft dat ingezien. Vandaar dat een wetsontwe: p aanhangig is, waarin wordt voorgesteld de verhooging van 1921 op de helft te verminderen. Daartegenover zullen de rechtspersonen, die een algemeen be lang beoogen, hoofdzakelijk als instel ling van weldadigheid werkzaam zijn of zich hoofdzakelijk de verpleging van zieken of gebrekkigen ten doel stellen, niet meer vrij blijven van het recht van schenking wat betreft roerend goed en geen aanspraak meer kunnen maken op vermindering voor onroerend goed, maar aan eene heffing van 10 procent onderworpen worden. Wordt het wetsontwerp ongewijzigd aangenomen, dan zou dat een achter uitgang beteekenen voor de juist ge noemde rechtspersonen en dan nog zouden wij voor allen mogen spreken van zeer hooge successierechten. De heffing van zeer hooge successie rechten sleept nadeelige gevolgen na zich van verschillenden aard. Vooreerst heeft de ondervinding ge leerd, dat zeer gefortuneerden om aan die zware lasten te ontkomen het vaderland verlaten om zich te vestigen in een land, waar niet zulke buiten sporige rechten worden geheven. Verder zoeken verschillenden bij die hooge opvoering van successie belasting naar geoorloofde middelen, sommigen zelfs naar ongeoorloofde, om zooveel mogelijk aan den fiscus te onttrekken. Zou hier derhalve niet de vraag mogen gesteld worden, of de Staal niet zijn belang uit het oog verliest door zulke hooge eischen voor de successie te stellen Hij heeft er toch groot belang bij, dat de machtige kapi talen in het land blijven, die het bedrag der belastingen op alle gebied zullen doen stijgen en die door verlering en zaken doen welvaart in het land brengen. En wie zegt ons wat aan den Staat aan belastingen wordt onthouden door bedrog, dat door zulke hooge eischen in de hand wordt gewerkt door bedrog, dat grooter afmetingen aanneemt naar mate de godsdienstzin meer verslapt en het geweten meer wordt weggevaagd. Het krachtigste middel om ook de Staatswetten te doen onderhouden, is vurige godsdienstzin en teederheid van geweten. Jammer genoeg dat de brave, echt godsdienstige inenschen in zake betaling successie belasting een achterstand moeten ondervinden tegenover hen die den godsdienst over boord hebben geworpen en niet gelijk de echf geloovigen op eed kunnen ge-vraagd worden, dat de aangifte bij successie naar waarheid is teeren. Zie maar eens: hier en hier... en daar. Hij liep haastig alle bladen door. Het staat maar liefst in alle avondbladen van Londen. Laat ons de advertentie nu eens woord voor woord nalezen, zeide Hether wick. Hij spreidde een der bladen op een tafel der wachtkamer uit en spelde als het ware élk woord der advertentie, terwijl Matherfield over zijn schouder nauwlettend stond toe te kijken. Merkwaardig, geheimzinnig 1 con cludeerde hij. En wat moet dat beteeke nen. Maar Matherfield las de advertentie voor de zonveelsle maal nog eens over, Daar Robert Hannaford, vroeger commissaris van politie te Sellithwaite Yorkshire, plotseling in den onder- grondschen spoorweg, nabij Gharing Cross, omstreeks kwart over één 's nachts, op den 9den Maart j l overleden is; daar de medische experten van oordeel zijn, dat genoemde Hanna ford vergiftigd is geworden daar steller dezer overtuigd is, dat het vergif toegediend is door een persoon of door meerdere personen met het doel om Hannafords dood te veroorzaken, dient deze advertentie om ter kennis van allen te brengen, dat de bovenvermelde som van vijf duizend pond sterling zal uitbetaald worden aan den persoon, die het eerst zoodanige inlichtingen verschaft, welke kunnen leiden tot de arrestatie en veroordee'.ing van den persoon of de personen, die. het genoemde vergif hebben toegediend. Alle inlichtingen te dezer zake moeten worden gegeven aan onder geteekende, die de toegezegde be looning zal uitbetalen in overeen stemming met de bovenvermelde voorwaarden. Penteney, Blenkinsop en Penten6y, Advocaten. 22 April 1920. 853 Lincoln's Inn Fields. London W.C. Matherfield wees op de namen van de onderteekenaars. Penteney, merkte hij op. Dat is de naam van den man, die, zooals miss Hannaford verteld heeft, Baseverie uit Riversreade Court gezet heeft. Natuurlijk msjoor Penteney, zeide Hetherwick. Waarschijnlijk een der firmanten van het advocatenkantoor. Ik heb de namen meer gehoord, maar weet overigens niet veel van hen. Ik dacht, dat hij een officier was, zeide Matherfield. Zij noemde hem toch majoor 1 Och, zeker een reserve officier, antwoordde Hetherwick. In elk geval is het, bij al hetgeen we weten en ge hoord hebben, wel duidelijk, wie achter deze zaak zit. Deze advertentie is, natuurlijk in opdracht van lady Rivers reade in de kranten gekomen. Penteney, Blenkinsop en Penteney zijn ongetwijfeld haar advocaten. Maar de groote vraag is nu weer: waarom, waarom? Ja, waarom, inderdaad waarom? riep Matherfield uit. Eerlijk gezegd, ik begrijp er niets van. Welk belang heeft zij bij Hannafords moordenaar En waarom schijnt zij er zoo op te staan, Hijgt gij bij de minste inspan ning? Wentelt die last van U af en versterkt borst en lucht wegen met de krachtdadige welke uit geneeskrachtige kruiden is bereid en beroemd is om haar sHjmoplossende en krachtige werking. Onge ëvenaard bij bronchitis, kink en slijmhoest en aandoenin gen der ademhalingsorganen. Overel verkrijgb. in kokers a f 1.50, f 2.75, £4.50 De fiscnu? ziii voordeclige?. Overwerkte Zenuwen kalmeeren en worden gesterkt door de Zenuwstillende en Zenuwsterkende iVltjnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drog. geschied. Laten we dan nog maar zwijgen van de middelen, die in de laatste jaren zijn uitgevonden om aan de hooge successierechten te ontsnap pen. Nu kan men dat streven niet altijd onbillijk noemen. Stelt slechts een huisgezin, waar de kinderen jaren lang dag in dag uit onvermoeid hebben gearbeid om het ouderlijk vermogen te verhoogeü, tegenover een ander gezin, waar de kinderen niets hebben ver diend en de ouders dikwerf op hooge kosten hebben gejaagd voor studie en vermakelijkheden. Aanstonds springt in het oog, welke grove onbillijkheid wordt begaan jegens de erfgenamen uit - het eerste gezin die hetzelfde percentage moeten betalen als die uit het tweede gezin en die ten slotte successiebelasting betalen van hun eigen soms zuur verdiende penningen. Wie zal het niet billijken, dat in zulk een gezin wordt uitgezien naar een geoorloofd middel om zoo weinig mogelijk den belastingdruk te gevoelen. Het wil ons voorkomen, dat het tijdelijk welzijn van het land niet zou geschaad worden door matige succes siebelasting en dat het moreel belang der onderdanen er veel bij zou winnen< by de hand staan. By Apoth. en Drogisten in doozen van 30, 60 en 90 ct. Tube 80 ct. dat hij zoo spoedig mogelijk in handen der justitie valt? Indien zijn klein dochter eens, nu laten we zeggen hon derd pond voor inlichtingen had aan geboden, zou ik het hebben kunnen begrijpen, zij is, om zoo te zeggen zijn vleesch en bloed. Maar lady Rivers reade 1 Waarom? Indien zij werkelijk de vrouw is, die zich eens mrs. Whit- tingham noemde, zou men veeleer moeten veronderstellen, dat zij er zich over verheugde, dat Hannaford uit den weg geruimd was Maar, alles bij elkaar genomen, het is heel goed mogelijk, dat die advertentie niet van haar is I En ik ben er absoluut zeker van, dat zij wel van haar is, beweerde Hetherwick. Als men alles te zamen neemt, tot welke andere conclusie kan men dan komen De advertentie komt van lady Riversreade en haar raad gever, majoor Penteney, en heeft zeker iets met dien dokter Baseverie te maken. Maar.... wat? We zullen dat zaakje eens nader onderzoeken, zeide Matherfield. Zij hebben ons nooit over die aangelegen heid geraadpleegd. Het is een zuiver vrijwillig aanbod van hun kant. Zij hebben er de politie heelemaal buiten gehouden. Nu, ik zou een voorstel willen doen, zeide Hetherwick. Ik denk, dat het het beste was, als we morgen ochtend eens naar de Penteney's gingen Wij kunnen hen het een of and v mededeelen, wellicht zullen ze ons dan ook wel iets vertellen. In elk g.»v«i is het een dwaasheid om de krachten te verdeelen. Wij kunnen beter ouzo

Peel en Maas | 1926 | | pagina 5