De Kippenhouderij op het platteland Voor den zakenman. Gemengde Berichten. Zaterdag 13 November 1926. No. 46. door JOS. BOSHOUWERS te LENT Wratten op den kop. VRAAG Sinds een paar dagen zijn mijne kippen niet tierig meer, ze be gonnen al aardig te leggen, maar dat is nu weer veel minder geworden Ik zal u eens schrijven, hoe ze er uit zien. Op den kop komen vieze korsten, net schurft, rond de oogen op den kam en in de mondhoeken. Anders kan ik er niets aan merken. In den bek zie ik niets. Zou u mij willen mededeelen wat het is en of ik er iets tegen doen kan Ti te ANTWOORD Deze ziekte komt thans overal veelvuldig voor. Ze heet «pokken" en is een geval van diphthe- ritus. Men meent nog vaak, dat diphtherilus alleen uit snot bestaat. Doch dat is niet zoo. Diphtheritus heeft 2 uitings- verschijn8eleD, n.l. snot en pokken, 't Zijn dus zusje en broertje. Bij snot zitten er gauw gele korsten op de tong en tegen 't verhemelte, precies alsof er kaas over heen gesmeerd zit. Het gezicht wordt opgezet, en ten slotte lijkt het wel, of een oog dicht gezworen is. Bij de pokken krijgt de kip wratten op de kopdeelen. Die wratten wordëth steeds grooter en vormen ten slotte één koek. Ook ziet men wel korsten onder de vleugels, en ook achter aan het lichaam. Het gebeurt niet zelden, dat èn snot èn pokken in dezelfde koppel tegelijk optreden. 't Is enorm, zoo veelvuldig als deze tweelingziekte op 't oogenblik voor komt. Tegen deze ziekte worden de kippen tegenwoordig ingeënt met entstof van prof. de Blieck uit Utrecht. Deze entslof wordt alleen verstrekt aan veeartsen. Ingeval de ziekte optreedt is toch nog gewenscht, te laten inenten. Zonder veearts gaal het echter niet. Omdat èn snot èn pokken thans zoo veelvuldig voorkomen, willen wij enkele lapmiddeltjes aangeven, omdat we wel weten, dat velen toch niet lot enting overgaan. a.SNOT. De ademhaling wordt lastig, de dieren hebben het benauwd, steken den kop omhoog en gapen. Ook houden ze den bek wel voordurend half open. Aan de kinlellen kun je zien, dat ze moeilijk adem halen. Ze roche'eiL piepen en niezen wel, soms laten z® een krijschend geluid hooren, precies of er een korrel graan in het verkeerde gat gekomen is. Het gezicht wordt dik, de oogen tranen en krijgen al gauw gele randjes. Het eene oog raakt dicht, net of het zweert. In den bek ziet men dikwijls een geel beslag, soms zit de heele bek vol De kip kan het voedsel moeilijk of niet meer doorkrijgen. Ze vermagert dus vlug, stikt of sterft van uitputting. Zijn er nog maar weinig dieren aan getast, dan de zieke en zelfs de ver dachte afzonderen in een droog, tocht vrij, verlicht vertrek, waar eerst wat turfmolm of haksel of kaf op den bodem is gebracht. Turfmolm vind ik in dit geval het beste, 't Is warm en blijft droog. De neusgaten goed zuiver maken met lauw water en de oogen eveneens, 's Morgens zullen ze mogelijk weer dicht zitten, docht dan weer opnieuw beginnen. De gele korsten moeten voorzichtig uit den bek verwijderd worden. Met eene rijgnaald, telkens in petroleum gedoopt, gaat Jat vrij gemakkelijk Niets laten zitten, want het goeit weer gauw aan. In de drogisterij of apotheek haalt u een fleschje jodium tinctuur en bestrijkt daarmede de tong. Eene veer kati daarbij goede diensten bewijzen. b.POKKEN De korsten aan den kop en de overige lichaamsdeelen, als ze daar ten minste ook voorkomen, eerst met zoeten olie of raapolie wat weeken en daarna peuseelen met jodium-tinctuur. Vaak moet deze be werking eenige dagen achter mekaar herhaald worden. Bij enkele dieren treden soms pokken en snot tegelijk op, doch die gevallen zijn zeldzaam. Steeds moet gezorgd worden, dat de oogen en de neusgaten ,;oed schoon blijven. Met jodium tinctuur niet aan het oog komen Drinkwater ontsmetten. Dit is noodig, om te voorkomen dat de ziekte zich nog meer uitbreidt. Men onlsmet zoowel het drinkwater van de gezonde als van de afgezonderde kippen In de drogisterij kun je 10 gram kalium permanganaat halen en dit poeder in een Litersche fleseh water schudden. Het mengsel wordt dan donker blauw gekleurd. Hiervan giet je telkens een scheutje in het drink water, zoodat dit de kleur krijgt van lichten wijn (dus licht rood.) De afgezonderde krijgen eene sterkere oplossing en al de patiënten hiervan dompelt men een paar keeren geheel met den kop onder deze sterkere oplos sing. Zoowel de snot- als de pokkenlijders. Het voedsel. Zijn er dieren bij, die niet eten, dan zou ik deze vochtig aangemaakt ochtend- voer in den bek stoppen, 2 of 3 maal per dag wat. Want anders verzwakt het lichaam te zeer. Ik heb het vorig jaar W. Wyandottes op de tentoonstelling te Wijchen gehad en toen ze thuis kwamen, openbaarde zich direct de pokken. Al de dieren uil één koppel werden aangetast Geen enkele is er gestorven, en dank zij de instop-methode waren ze weer gauw op volle kracht en kon ik later aan den leg niets bijzonders bespeuren. Dit jaar heb ik natuurlijk alles tijdig laten inenten en met mij de meeste leden der Lentsche pluimveevereeni- ging Hier in Lent is op vele plaalsen thans de ziekte heerschende, doch nog bij geen enkele koppel, die tijdig inge ënt was. Ik kan dit dus niet genoeg aanbevelen. Let vooral op het drinkwater en ontsmet het hok met creoline. NB. Men beware deze courant, voor het geval de ziekte later zou optreden 1 Etaleeren. Auf Siebenmeilenstiefelsohlen mar cheert het wel niet, maar er komt toch zoo langzamerhand schot in onze aan «etaleeren" gewijde beschouwingen. Er resten nog eenige wenken van prac tischen aard en dan is het gedaan. Gaan we het ditmaal dus hebben over de manier waarop het inrichten van «pakkende" uitstalkasten dient te ge schieden Dan krijgt eerst een prima vakman als Paul Ruben (Die Reklame, ihre Kunst und Wissenschaft) het woord allgemeine Vorschriften für die Gestal lung von Schaufenstern lassen sich schwerlich geben I Zoo is het ook. Maar een heel voornaam ding kan ieder etaleur zich toch voor gezegd houden: let er vöör alles op, dat in uw uitstal ling de te verkoopen goederen op den voorgrond treden, het allermeest de belangstelling trekken. Tegen die wet wordt vaak zwaar gezondigd. Sommigen wijden meer aandacht aan de lijst dan aan de eigenlijke schilderij. Never over-decorate the window, it does not attract, but detracts. Aldus werd het vastgesteld op het vak-congres in Amerika; maak uw etalage niet al te mooi, niet al te decoratief; ge wint er de aandacht niet mee, doch loopt juist gevaar haar te verliezen. Ongemerkt zijn wij nu aan het was poppenvraagstuk genaderd, dezen casus criticus voor de gemeenschap der etaleerenden. Onze meening hierover? Treed gerust op met het wassenbeelden spel als de hokvaste arlisten, waaruit het is samengesteld, den voorbijganger tot een vlotte, nauwkeurige inspectie van de kleederen, waarmede gij hun nagemaakte menschenlijven behangen hebt, de gelegenheid geven. Dat zullen ze altijd doen als gij er slechts op be dacht wilt zijn het wassen figuur te houden op den achtergrond, figuurlijk bedoeld. Ik kom een keer thuis en daar wordt me toegeroepen «hebt ge dien dikken man gezien bij...?" Met «dien dikken man," moet u weten, werd bedoeld een etalage pop in de uitstalkast van een confectie-magazijn, waarvan de omvang dienen moest als de wel heel zichtbare, publieke aanwijzing, dat in den bewus- ten winkel ook corpulente lieden een hun passend jasje konden koopen. Frappant nu was, dat niet gevraagd werd: «hebt ge het cosiuum gezien, dal die dikke man droeg?" maar, «hebt ge dien dikken man gezien?" De man, de pop was mijn huisgenöolen opge vallen, niet de geëtaleerde kleederdrachtl Van buitennissige pop modellen zijn %e dus geen voorstander. Evenmin kunnen we dwepen met de plastische etaleer standaards tot welke sommige winkeliers wel hun toevlucht nemen om toch vooral maar artistiek voorden dag te komen. Doch »dieses Kitzeln der Phantasie" is moordend voor het verkoopk'rachtig karakter van het uit stalvenster. Als men, het nieuwste van het nieuwe, electrische mannequins in zijn etalages laat rondloopen, spreekt hel wel van zelf, dat de belangstelling voor de kleeding, die zij «dragen", eerst op de tweede plaats komt. De etalage moge in zulk een geval veel stof opwerpen, hel is de vraag of zij den eigenaar der zaak geld in het laadje brengt. Geen mannequins met wandelstokken, Russische laarzen of uilenbrillen als gij beoogt niet deze artikelen te ver koopen doch de nieuwmodische winter mantels, die gij via uw stomme propa gandisten toch ook te voorschijnt brengt! Geen bloemen corso van uw winkel maken als gij handel in heeren confectie Geen theetafels, geen schemerlampen, geen vliegende Hollanders voor het venster als het uwe huurlieden zijn, die in den verkoop dezer goederen hun bestaan zoeker». Zooveel mogelijk bij de zaak, bij de eigenlijke koopwaar blijven Dr. Lysinski heeft nagegaan wat beter is, de etalage enkel, alleen voor zien van de eigenlijke koopwaar, of de etalage waarin, behalve die eigenlijke koopwaar, ook nog andere artikelen voorkomen. De uitkomsten van dit onderzoek pleiten al wel heel sterk voor de eerstbedoelde categorie uitstal lingen Het aantal daden van koop, dat de etalage zonder »bijwerk" méér opleverde dan die met «bijwerk", be droeg niet minder dan 120 pet.; 71 pet was' haar inprentingswaarde grooter; 27 pet. sterker haar indirecte opmerk- zaamheidsbeteekenis; het numeriek toeschouwersverschil beliep 37 pet.. alles ten gunste van de etalage, die louter de eigenlijke koopwaar le zien gaf, hier. één en dezelfde soort koop waar, nl. dameshoeden. Lysinski begrijpt wel hoe de vork in den steel zit. Het hoofd artikel blijft altijd... hoofdzaak, zegt hij. En de rest werkt maar verwarrend Slechts dan acht hij «bijkomstigheden" van belang als zij er toe kunnen leiden de werking het gebruik van het geheel te verdui delijken. Natuurlijk is niet ieder winkelier in het gelukkig bezit van niet meer dan één verkoopartikel. Heeft reeds op grond daarvan de statistiek van den Duitsehen geleerde voor vele niet haar volle (practische) waarde, toch stelt zij o.i. wel duidelijk het groote gevaar van te volle, te drukke, overladen etalages voor oogen, waardoor de gepubliceerde cijfers den gemiddelden etaleur toch nog wel dienst kunnen bewijzen. inmiddels meene men niet, dat het ooit aanbevelenswaardig zou zijn dorre, doodsche, saaie etalages het werk te laten doen. Wel degelijk blijft de allereerste eisch aan de etalage le stellen, dat zij belangstelling wete te wekken. Daarmede echter is haar taak niet vervuld, bij die belangstelling moet het niet ophouden. Ook verkoop- krachtige elementen dienen in vol doende mate bij het etaleeren te pas gebracht; daarom moet de etaleur naast kunstzinnig inzicht ook besef van de psychologische reclamewellen toonen. Zie hierboven, de faliekant verkeerde electrische mannequins, wier figuren veel te attractief zijn om een aandach tige beschouwing van de toiletten, waarin zij zich vertoonen, te garan deeren. Men trachtte dus zoo goed mogelijk aan beide voorwaarden tegemoet te komen. Niet wil zulks beduiden, dat men, dit pad volgend, altijd hetzelfde tempo behoort te houden. Met Sint Nicolaas kunt u gerust eens een tafereel uit «der blaue Vogel" imiteeren, of een stoomboot -uit Spanje laten uit- of binnenvaren, al zou voor zoo'n week de directe verkoopkracht van uwe uitstalkast ook nihil zijn. In ieder geval trekt ge er dan echter publiek mee en als ge nu maar in den loop des jaars voor een behoorlijke hoeveelheid prac tische «kasten" hebt gezorgd, behoeft ge over uwe Sinterklaas ontvangsten toch geen zorg te hebben. Practische etalages Geen dure goederen tusschen goed- koope en omgekeerd. If you have bargain goods and want to show them specially, mark the wihdow as «Bargain Goods", but in other cases keep your windows up to one standard or quality. Gij moet het publiek dus niet in het onzekere laten, zoo wil dit immers zeggen, over den aard van uw bedrijf en de kwaliteit van uwe goederen. Hebt ge eens een keer heusche «koopjes" te offreeren, maak van uwe etalage dan één koopjes aanbieding; laat dan tevens haar bijzonder karakter duidelijk ken baar zijn. Het viaduct te Kruispunt Beugen. Van welingelichte zijde vernemen we, dat de herstelwerken aan het viaduct te Kruispunt Beugen in zooverre zijn gevorderd, dat de treinenloop (Nijmegen- Venlo) in de tweede helft van November over het nieuwe gedeelte reeds zal kunnen plaats hebben. Het bruggen- werk is geheel klaar en reeds is men met het leggen der rails begonnen. Indien ook de verdere werkzaamheden eenigszins meevallen, zal de treinenloop op de lijn BoxtelGennep ook spoedig weer normaal zijn. De Peelontsluiting. De Raad der gemeente Zeeland is onlangs lot een accoord gekomen met

Peel en Maas | 1926 | | pagina 3