STER jamm S MANUFACTUREN wxmeugsi/ Weekblad voor YENRAY, HORST en Omstreken. iJAlfMlft WOMmiGSTf Y, PYLS, YENRAY Regenjassen JU Pelterijen Dameshoeden Echte Kanten. WAAD V00D UW GELD TABAK MANUFACTUREN j 't Nieuwste inMantels Gebreide Vesten Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Maaibare heide. Openbare vergadering Gemeenteraad te VENRAY. Zaterdag 13 November 1926 47e Jaargang No. 46 BLIJKEN TOCH HET PEEL EN MAAS BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER ADVERTENTIEN 1—8 regels 60 ct.. per regel 7»/» ct. bij abonnement lager tarief. Uitgave van FIRMA VAN DEN MÜNCKHOF - VENRAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal: voor Venray 65 ct., p, p. 75 ct Telefoon 51 voor het buitenland bij vooruitbetaling f 1.30, afz. nummers 5 ct De Burgemeester enWethouders van Venray doen te weten, dat door deu Raad dier gemeente in zijne vergadering van 18 Februari 1926 is vastgesteld de volgende Verordening - VERORDENING tot verdeeling der gemeen te Venray in stemdistricten voor de ver kiezing van de leden van den Raad dier gemeente. Artikel 1. De gemeente Venray wordt voor de verkiezing van de leden van den Raad dier Gemeente verdeeld in zeven stemdistricten en wel: Stemdistrict I. (Venray—Dorp, Zuidelijk deel), omvattende de kadastrale Sectie C, voor zoover betrelt het zuidelijk gedeelte, ten noorden be grensd door eene lijn, getrokken door de as van den Stationsweg, dé Holstraat, van het eindpunt der as vaa laatstgenoemde straat naar het begin punt van de as der Marktstraat en verder door deze as en die van de Hoenderstraat en den Hagelweg naar het eind der sectie Stemdistrict II. (Venray Dorp, Noordelijk deel en Smakt), omvattende het niet onder stem district I vallende gedeelte van kadastrale sectie C en de geheele kadastrale sectie A. Stemdistrict III. (Oostrum), omvattende de geheele kadastrale sectie E. Stemdistrict IV. (Oirlo-Castenray), omvattende de geheele kadastrale sectie F en sectie G met uitzondering van de gehuchten Overbroek en Veulen. Stemdistrict V (Leunen), omvattende de ge- heele kadastrale sectie D, van kadastrale sectie G de gehuchten Overbroek en Veulen en van ka dastrale Sectie H het gedeelte beschreven op het zesde blad der kadastrale plans (Steegsbroek) en verder het gedeelte, gelegen ten oosten eenerlijn, getrokken door de as van den weg, loopende van den Eijkenhof naar Erica en verder in het ver- lengde'dezer as recht naar de grens der gemeente. Slemdistrict VI. (Ysselsteyc), omvattende het niet onder stemdistrict V vallend gedeelte van Sectie H, liggende ten zuiden eener lijn, getrok ken door de as van den Bakelschen Dijk. Stemdistrict VII (Merselo), omvattende de geheele kadastrale sectie B, benevens het niet onder stemdistrict V of stemdistrict VI vallend gedeelte van sectie H. Artikel 2. Deze verordening wordt voor het eerst in toepassing gebracht in de kiezerslijst 1926-1927. Bij het van kracht worden dezer lijst, 15 Mei 1926, vervalt-de thans geldende Veror dening tot verdeeling der gemeente Venray in Bteradistricten voor de verkiezing van de leden van den Raad dier gemeente, zooals die is vast gesteld bij Raadsbesluit van 4 December 1920, no. 162(53. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 10 November 1926. I)e Burgemeester en Wethouders v. Venray O. VAN DE LOO De Secretaris VAN HAAREN Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter algemeene kennis dal het maaien van heide op ALLE •gronden, aan de gemeente toebehoo rend, is VERBODEN. Er worden evenwel vanaf 1 Decem ber a.s. wederom ten kantore van den Gemeenteontvanger vergunningen af gegeven voor hel maaien van heide benoodigd voor eigen bedrijf, zoowel voor voerheide als dienende voor strooisel. De vergunningen zijn geldig tot 31 December 1927 en worden afgegeven tegen het volgende tarief Voor degenen, die een inkomen hebben tot f 1000 f 1.— boven f 1000-f 1500 f 2 f 1500-f 2000 f 3 f 2000—f 2500 f 4. f 2500—f 3000 f 5 f 3000-f 3500 f 6 en verder voor elke f 1000 of gedeelte daarvan inkomen meer f 2.hooger. Voor elk bedrijf wordt slechts ééne vergunning afgegeven. De vergunnin gen zijn persoonlijk; evenwel kan hiervan onder verantwoordelijkheid van den vergunninghouder door de leden van het gezin in het bedrijf werkzaam, gebruik worden gemaakt. Het is streng verboden de vergunning te doen aanvragen op naam van een knecht met lager inkomen en de heide alsdan in eigen bedrijf te gebruiken. Vergunningen, tengevolge van val sche opgave verkregen, worden onmid dellijk ingetrokken en zijn ongeldig. Als inkomen voor deze retributie geldt hel belastbaar inkomen; indien de aanslag in een bedrijf is ge splitst, gelden de verschillende aansla gen gezamenlijk voor het tarief, waar naar moet worden betaald. Bij het aanvragen der vergunningen moeten de laatste belastingbiljetten der Rijksinkomstenbelasting worden mede gebracht. Venray, 10 November 1926. Burgemeester en Wethouders voornoemd O. VAN DE LOO De Secretaris VAN HAAREN van den Op Dinsdag 9 November, nam. half 5, Tegenwoordig alle leden. 1. Notulen. De Voorzitter opende de vergadering met gebed en verzocht den heer Secre taris voorlezing te doen van de notulen der vorige vergadering, welke onver anderd worden goedgekeurd. 2. Oriinvorderbaarverklaring van schoolgelden dienst 1924 en dienst 1925. De Voorzitter zet uit een dat het hier betreft een post van f 4 van den dienst 1924 en een van f 33 van den dienst 1925. De heer Odenhoven vraagt hoe het komt dat er nog eene post is van den dienst 1924, waarop de Voorzitter ant woord dat het zich voor kan doen, dat bij het sluiten van eenig dienstjaar eene post dubieus is of hij zal binnen komen of niet, dan wordt zulk een post overgebracht naar een volgend dienst jaar. Blijkt dan dat die post door omstandigheden niet binnenkomt wordl deze afgevoerd. 3. Aanbieding der Gemeente rekening dienst 1925 en der rekening van het bedrijf der gasfabriek met balans, winst- en verliesrekening per 31 December 1925. De Voorzitter merkt op dat ouder gewoonte getrouw, het beste zal zijn een Commissie van onderzoek aan te stellen benoemd daarvoor de heeren Dr. Janssen, Nelissen en Stool. 4. Aanbieding der Gemeente- begrooting dienst 1927 en der begrooting van het bedrijf der Gas fabriek dienst 1927. De Voorzitter zegt dat de Gemeente- begrooting evenals vroegere jaren bij de Raadsleden ter inzage zal circuleeren, opdat de heeren ze thuis kunnen be studeeren. De heer Odenhoven vraagt of hel niet mogelijk is de begrooling langeren lijd te kunnen behouden, wijl men niet altijd tijd heeft als de begrooting wordt thuisbezorgd. De voorzitter antwoordt dat men dan op de Secretarie Met op lijd klaar kan zijn en de werkzaamheden in de war geraken, maar als de leden op hel oogenblik als hun de begrooling wordl bezorgd, geen tijd zouden hebben ter besludeering, zij aan den bode door gave naar een ander lid kunnen vragen, terwijl zij bovendien ten allen tijde ter Secretarie kunnen komen, waar de Voorzitter hen gaarne een 8parte studiekamer zal aanwijzen. 5. Voorstel van B. en W. tot on derhandsche verhuring der woning gebouwd in de tramloods. Ingevolge missive van Ged. Staten stellen B. en W. voor de woning te verhuren aan den heer Steerneman voor den maximum lijd van 6 jaar, voor den prijs van f 2 per week. 6. Aanbieding kort verslag der inkomsten gemeentelijker, autobus dienst. De Voorzitter zegt dal over het lijd vak 1 Juli tot 1 Oct. 1926 door den autobusdienst is ontvangen f 2476.50. Over hetzelfde tijdvak 1925 ontving de Gemeentetram ongeveer f 200 meer, maar in dien tijd was het de Land bouwtenloonstelling te Venray die daar wel invloed op zal gehad hebben. De heer Fonck vraagt naar definan- tieele uitkomsten van het bedrijf, waarop de Voorzitter antwoordt, dat de autodienst iets duurder is dan de tram. 7. Voorstel van B. en W. tot ver koop van circa 1 H.A. ontginnings- grond aan F. van Baar. De Voorzitter deelt mede dat het hier betreft een perceel grond circa 1 H.A. aansluitend aan het eigendom van den heer v. Baar, wijl de betreffende grond van minder kwaliteit is, stellen B. en W. voor, dezen grond te verkoopen voor f 250, zonder bijdrage voor wegen en waterlossing, waarmede de Raad zich vereen igde. 8. Vaststelling der vergoedingen over het jaar 1924 ingevolge het be paalde bij de artt. 101 en 103 der L. O. wet en het Kon. Besluit van 4 Sept. 1923 S. 432, ten behoeve der bijzondere scholen der Eerw. Zusters Ursulinen en het St. Josephs- gesticht. Na uiteenzetting door den Voorzitter werd de vaststelling goedgekeurd. 9. Voorstel van B. en W. in zake het geven van vergunningen voor het maaien van heide. De Voorzitter zet uiteen, dat vroeger de verlofbriefjes voor het maaien van heide kosten van 1 tot 6 gulden naar gelang van den aanslag in de Rijksin komstenbelasting. Een paar jaar geleden zijn deze bedragen met de helft verminderd, maar waar het zoo hoogtijd wordt dat de gemeente op de dubbeltjes gaat letten, stellen B. en W. voor naar den ouden toestand terug te gaan, wijl dit voor niemand bezwaar zijn kan, waar mede de Raad zich vereenigde. 10. Voor Sit! van B. en W. in zake belasting op de openbare vermake lijkheden. De Voorzitter deelt mede, dal het hier vooral gaat om de reductie die de Venraysche Vereenigingen lot nog toe op de prijzen -iD de Verordening ge noemd genoten. Gedeputeerde Staten van Limburg hebben terecht aan de hand van een art. der Grondwet, hiertegen bezwaar gemaakt, er mag nu eenmaal geen verschil in belasting zijn, deze moet voor allen gelijk zijn. Spreker wijstop de uitvoe-ïngen te Oirlo, Leunen- en Merselo, welke gegeven zijn voor een goed doel en als zoodanig builen de belasting vallen, conform art. 4 der verordening. Wil echtereen vereeniging die een uitvoering geeft, van die onderneming beter worden, dan kan zij volgens spreker ook best wat be lasting bijdragen wijl de belasting niet zoo hoog is dal 't fïnanlieele resullaal er wel staat of valt. 't Is niet goed te praten alles op den Hoofielijken Om slag te schuiven, de vreemde spelers of gezelschappen dragen immers ook bij in Venray's lasten. De heer Odenhoven vraagt of hij goed verstaan heeft dat op voorstel van B. en W. de reductie voor vereenigin gen komt te vallen, waarop de Voor zitter antwoordt dat het nu eenmaal niet anders mag. De heer Odenhoven vindt het een lastige kwestie, en spelen voor een liefdadig doel is wel mooi en goed, maar het voordeel voor een vereeni ging van een uitvoering is niet groot. Hij vraagt da.n om het bedrag por M2 te verminderen. De heer Sloot zegt dat de plaatselijke vereenigingen wel uilvoeringen moeten geven om staande te blijven, en be treurde dal er dan van dat verdiende geld nog belasting af moet. De Voorzitter zegt, dat B. en W. 't eens zijn met den heer Stoot, maar dat zij dan spelen voor een of ander sociaal doel, men kan nu eenmaal geen veror dening weg doen, om bij een onderdeel der gemeenschap in 't gevlei te komen. De heer Fonck merkt op, dat de vereenigingen spelende voor een of ander sociaal doel, er niet beier van worden. Immers hebben zij ook hun uitgaven het eene jaar meer dan het andere, waar de Voorzitter wijst op uitbreiding van hel begrip «goeddoel" merkt hij op, dat men loch eerlijk moei blijven, hetgeen de Voorzitter ten vollen beaamt maar hij betreurt het dat de Wet eenig onderscheid verbiedt. De heer Fonck spreekt dan over staanplaatsen, op pleinen en dergelijke, waarop uit het antwoord van den Voorzitter blijkt dat betalen de bood schap is, slaanplaatsgeld of zaalgeld Ü8 heer Fonck wil nu de belasting zelf vei lagen, maar hier waren B. en W. op tegen, opdat niet Jan Rap en zijn maat uilvoeringen gingen geven, zelf zulk soort die men moraliter liever niet zag. Dan wil de heer Fonck de belasting voor de vereenigingen wat verminderen en wordt bijgestaan door den heer Stoot, die steun vraagt voor die ver eenigingen, die uit hun begrooting kunnen aantoonen, dat zij moeilijk kunnen rondkomen. De Voorzitier zegt steun toe aan de vereenigingen al zou men zoo komen aan vele oelachelijk kleine subsidiën, maar aan de toepassing der Wet mag nu eenmaal niet getornd worden. De heer Pubben merkt op dat de Voorzitter wijst op art. 4 der verorde ning, vrijstelling, zoo men speelt voor een goed doel, en vraagt daarom of B. en W. met een voorstel kunnen komen, waarbij de vereenigingen voor één uitvoering worden vrijgesteld De heer Wijnhoven z*gt als ik het goed begrepen heb, zou ik iedereen Honoraire lid maken, dan was men vrij, waarop de Voorzitter zegt, dat het niet zou opgaan om tijdens de uitvoering nog zulke leden aan te nemen. De heer Odenhoven merkt op dat de werkliedenvereeniging binnenkort een uitvoering zal geven, waarvan een eventueel batig saldo zal worden uit gegeven aan de Vereeniging «Het Groene Kruis". Hij vertrouwt dat dit zal worden aangemerkt voor een goed sociaal doel. De Voorzitter zegt dat het Groene Kruis zeker een goed doel heeft en dit als zoodanig reeds 10 jaar lang door de Gemeente wordt gesubsidieerd met f 300 per jaar. (De heer Odenhoven heeft hier blijk baar bedoeld «Herwonnen Levens kracht). De heer Odenhoven grijpt tevens deze gelegenheid aan tot bespreking van de mogelijkheid, nu er eleclrici- teit komt en iemand plaatst een elec- trisch orgel, er dan belasting voor verschuldigd is? En is men vrij te spelen wat men wil Do Voorzitter doet voorlezing der be treffende verordeningsarlikelen, waar uit blijkt dat men in dat geval per jaar moet betalen, terwijl wat de vrijheid betreft wordt opgemerkt, dat de Bur gemeesler het recht heeft speelvergun- ning te geven, niet te geven of beperkt te geven. Vooral zal hier ten opzichte van »de buitingen" de hand aan wor den gehouden, waar dergelijke dingen zoo licht ontaarden in «danspartijen" De heer Stoot vindt de belasting te hoog voor ééns per week te spelen en vraagt of dit niet kan worden berekend per speelavond. De Voorzitter merkt op dat men zoo n een kringetje aan het draaien raakt en men hier meer moet zien het heb ben van een stok achter de deur ter beteugeling van eventueele misbruiken. De heer Nelissen vindt 't gevaar voor eleclrische orgels zoo groot niet, ze zijn wat duur in 't aanschaffen. De Voorzitter zegt dan nieuwe over weging van het ontwerp toe, wsarop de heer Fonck de hoop uitspreekt dal een en ander loyaal zal opgenomen worden, opdat de zucht zich elders te gaan amuseeren, niet nog grooter wordt. 11. Voorstel van B. en W. tot wederinvoering der trottoirbelasting. De Voorzitter gaat de geschiedenis der Irottoirbeiasling na, die eerst op 50 cent per M2, later lerruggebracht op de helft van dat bedrag, eindelijk op verzoek van eenige Raadsleden is inge trokken. De toestand dér Gemeente vraagt nu zeer veel geldelijke offers, teneinde de eindjes aan elkaar te kunnen knoopen. Hij wijst op de nood zakelijke verbetering der wegen naar Deurne, Overloon, Slation, de bestra ting in de kom, de aanleg van riolee- ring en waterleiding Bij het laatste wijdt de Voorzitier even uit dal nog vöör 1 Febr. 1927 definitieve plannen aan de vergadering worden voorgelegd. Waterleiding is voor Venray alléén te duur, maar zoo de gestichten meedoen, die viermaal zooveel water noodig hebben als Ven ray, is het wel bereikbaar. Als dan alle inwoners aansluiten, en alle buizen voor electriciteit, gas, waterleiding en rioleering gelegd zijn, is opbreken der straten niet meer noodig. Terugkomende op de Irottoirbeiasling, zegt de Voorzitter, dat het groote belang der aanwonenden blijkt uit het inder tijd ingezonden request van den Ven- rayschen Middenstand, waarbij op aan leg van trottoirs, o.a. ter verfraaiing der kom, werd aangedrongen. B. en VV. staan dan op hel stand punt dat net billijk is dat b.v. f 475 der kosten van rente en aflossing der aangegane leening, begroot op f 1200 per jaar, door de aanwonenden worden betaald, vooral met het oog op het voordeol dat zij ervan genieten. B. en W. hebben dan ook de intrekking dier belasting ten zeerste betreurd. De heer Fonck het woord verkrij gende, zegt dat toen hij dit punt op de agenda zag staan, hij zich afvroeg wal daartoe wel het motief zou geweest zijn. Gelet op de geschiedenis dier be lasting was spreker bang voor blamage. Een hamerslag van den Voorzitter onderbrak Fonck's rede, waarbij de Voorzitter opmerkte dat het woord «blamage" in deze vergadering niet toelaatbaar was. De heer Fonck vervolgde dat volgens de woorden van den Voorzitter, de Ge meente centen moest hebben, doch de gronden waarop de verordening destijds was ingetrokken, zijn nog van kracht In de kosten der wegen dragen allen bij, terwijl volgens de verklaring van den Voorzitter de trottoirs mede zijn aangelegd voor verfraaiing, en boven dien de middenstand vandaag op zware lassen zit. Hij wil daarom met invoe ring der belasting wat wachten, temeer waar hij meent dal bij de bestudeering der gemeentebegrooling zal blijken dat die f 475 wel ergens anders zullen kunnen gevonden worden. De heer Stoot zegt dat de trottoirs voor verfraaiing aangelegd zijn, door iedereen worden gebruikt, maar ook dienen voor veiligheid. Wat al ODgeluk- ken zouden er al niet gebeurd zijn bij het modern snelverkeer, waar de auto's de straten soms schijnen te beschou wen als renbaan. Als de Gemeente dan toch geld moest hebben, wilde hij voorstellen om de 300 K.M. weg die de Gemeente bezit te belasten met 3 cent per meter wat ongeveer f 10,000 zou opbrengen. Voorzitter merkt op dat een alge- HAKv op den TAK springend Zij hebben hef uxire nog nief ontdekt Koop' dus goede tabak en uolgf hef voorbeeld uan de duizenden die reeds lang ontdekt hebben da* oy matigen prys onovertroffen in kwaliteit i»' meene wegenbelasting niet zal worden goedgekeurd, terwijl hier nadrukkelijk moet worden vastgesteld dat 't hier slechts gaat om een billijke vergoeding of bijdrage in de kosten, niet om heel de kosten. De heer Stoot merkt op dat als rente en aflossing allang zullen zijn afgelost, bestaat de belasting nog, waarop de Voorzitter antwoordt, dat de dan aan het bewind zijnde Raad de belasting kan afschaffen, terwijl er steeds geld noodig zal zijn voor vernieuwing en onderhoud der trottoirs. De heer Fonck blijft de belasting onbillijk en krenterig vinden. De Voorzitter zegt, dat 't een zakelijke en geen persoonlijke belasliDg is. De heer Fonck zegt nogmaals, dat de trottoirs zijn aangelegd voor ver fraaiing en veiligheid van verkeer, f 475 is voor de gemeente weinig, voor de aanwonenden veel. De Voorzitter wil over de meerdere of mindere billijkheid niet meer spre ken en merkt op, dat waar de midden stand zelf verlaging dier belasting heeft gevraagd, zij hierdoor het principe der billijkheid heeft toegegeven. De heer Pubben was verwonderd over het voorstel van B. en W., maar beriep zich op een solidariteitsgevoel voor de buitenmenschen, die nu weer diep in den modder zitten, en komen ze dan in Venray, dan zijn ze wel wat jaloersch, terwijl de trottoirs er geko men zijn door het werken van den middenstand. De heer Jacobs is het met den heer Pubben eens en wijst tevens op de verlichting in het dorp, waarvoor geen cent wordt helaald. Hij vindt 't be lachelijk om zoo lang stil te staan bij die paar centen trottoirbelasting. De Voorzitter wil den heer Jacobs opmerken, dat de verlichting in het dorp noodig is voor het intercommu naal verkeer, voor builen kan dal nu niet worden ingevoerd. De heer Fonck zegtmen zou gaan denken, wat worden die menschen in het dorp toch goed gedaan. Men wil alles op een weegschaaltje leggen. Voor 5 6 jaren was de toestand heel anders en gaat het niet aan, om zich op het toen gesprokene te beroepen. De heer Odenhoven verklaart te zit ten als afgevaardigde van heel Venray niet van het centrum alleen. Hij her innert er aan, dat 't den derden keer is, dat die belasting ter sprake komt en deze indertijd op voorstel van den heer Winters gevallen is. Al vindt hij 't bedrag luttel, hij wil bij deze ge legenheid vooral waarschuwen om van Venray niet te gauw een stad te maken. De heer Sloot merkt op, dat alle menschen over de trottoirs looper. en de omwonende moeien ze betalen, dit zullen B. en W. met spreker onbillijk moeten noemen. De Voorzitier is het niet eens met spreker, immers 't gaai hier over een bijdrage in en niet over de totale on kosten van de trottoirs. Dr. Janssen zegt: er zijn ook nog andere menschen dan middenstanders. Spr. heeft persoonlijk vóór- en nadeel bij de trottoirs. Voordeel: hij kan er over loopen, nadeel is: dat het hemel water van zijn plaats niet meer op straat kan loopen, maar waar de ver ordening laag is, had hij er geen be zwaar tegen. Alsnu kwam het voorstel in slem- ming en werd aangenomen niet 6—7 stemmen. Vóór slemden Dr. Janssen, Pubben, Welh. Houben, Jacobs, Welh. Janssen, Nelissen en Geurts. Tegen Odenhoven, Wijnhoven, van Bergen, Stoot, Haenen en Fonck. 12. Ingekomen dankbetuiging we gens verleende subsidie van a. R.K. Kerkbestuur van Si. Petrus Banden; b. Bestuur Fanfare Merselo; c. Patronaat en Vakteekenschool. Voor.kennisgeving aangenomen.

Peel en Maas | 1926 | | pagina 1