Phèi ir. tBi Babies PUROL Mm naar Foto|af Jan ürts» Merselc Jaarmarkt te Venray Th. Liclitereld H. Smits, Meubelmaker Adverteert in dit blad SGH0NE :is iepi JOS. HIR] alle Fot'ti G. L. rl Kapitein van Köpenick. Gemengde Berichten. Onze nieuwste mode all Firma J. Brouwers Co Woensdag 24 Nov. is een zaak van vertrouwen Stolfen-collectie levert alle Meubelen I Ruwe,Schrale Huid W PUROL' Alle soo Vergrot ;en Olieverf re Gratis orri aan aeui Bezoekt Handel in Likeuren Houtlid al isti Wi hebben vaak last van een gesmetten of ontstoken huid. Dit is dadelijk te verzachten en spoedig te genezen door Doos 30 60 90 ct. Wat elke maand te doen geeft. (Ie helft November). De nacht van 21 op 22 October kon digde ons den naderenden winter aan en waarschuwde om te oogsten, wat nog op den akker stond. Op de bieten velden heerscht dan ook groote be drijvigheid. Men kreeg opeens volop voeder: loof en bieten. Velen kuilen het blad in, in stede van, als vroeger, als het meststof onder te ploegen. De dieren vinden het loof een lekkernij. Bietenbladeren en koppen hebben een veel te groote voederwaarde om ze als mest op hel land te laten. Niet alleen op de klei, maar ook op tal van zand- bedrijven is de bietenteelt in de laatste jaren een zeer belangrijk onderdeel van het bedrijfwie met een ruimen bieten- oogst den winter tegemoet gaat, acht zich gelukkigbieten besparen kracht voeder en hnuden het vee in gezonden staat. Evenwel mag de bietenvoedering niet onbeperkt geschieden. Amerikaan- sche proefnemingen deden zien, dat een rantsoen met veel bieten gal- 'en niersteen en hersenziekten kan ver oorzaken. In vele stallen in Baden deed men een soortgelijke ervaring opbij voedering met bijna uitsluitend bieten worden nieren en lever aangetast, na 3 weken leden de dieren aan bloed wateren, en dikwijls was het lijden zoo erg, dat ze moesten worden afgemaakt. Na het slachten werden in de blaas bloedige urine en soms wel 50 tot 60 steenen gevonden. Knolrapen zijn voor de vorst minder gevoelig en kan men daarom oogsten als de bieten en wortelen binnen zijn. Wie nagelaten heeft in October rogge te zaaien en dit in deze maand wil doen, heeft het volgende in acht te nemen le Steeds zaaien op bezakte of bepakten grond. 2 Zaaizaad ontsmetten en 5 tot 10 pet. meer nemen. 3 Indien eenigszins mogelijk op rijen zaaien. 4. Goed zorgen voor greppels en verdere afwatering. Op den rechten tijd te zaaien, ver dient steeds de voorkeur. Er leeft in den volksmond een oud gezegde, dat nog steeds zin heeft, namelijk»Als de hoer zijn koren te laat zaait, moet hij het niet aan z'n zoon vertellen". Beuk en eik worden er beide dit jaar hoewel niet in overvloedige mate, ge vonden. Er worden dus nu weer beuk koekengeslagen, en de smakelijke beuk- olie kan met Oudejaarsavond dienen voor het bakken van oliebollen. Geplet of geschild kan men de beukenoten in flinke hoeveelheid aan de varkens voederen, of men drijft de dieren een voudig onder de boomen. Zelden geeft men de nootjes aan koeien en schapen, en nooit aan paar den en ezels wegens de vergiftige fagine, die ze bevatten. Ook met eikel voeding dient men voorzichtig te zijn. Meermalen ontstond daardoor ziekte onder het vee. In Shropshire (Engeland) verloren drie veehouders te zamen 70 beesten in de buurt van Henley a d. Theems bezweek het vee bij tientallen aan de gevolgen van het eten van eikels. Bij lijkopening bleek een koe niet minder dan 70 L. eikels naar binnen te heb ben gewerkt. De groene versche eikels kunnen alleen door varkens verdragen worden. Gebrand of gedroogd in een bakkersoven mogen ze ook aan andere gevoederd worden. Steeds met kleine hoeveelheden beginnen 1 Schapen en geiten geeft men zonder bezwaar 2.5 ons (half pond) per dag varken 1 Kilo gram (10 ons), mestvee 2 tot 3 K.G per 1000 K.G levend gewicht. Kastanjes (wild) zijn er ook tamelijk veel gegroeid. Zij worden door den vee houder minder gezocht dan de eikels en de beukenootjes toch zijn ze bruik baar, en in 't buitenland worden ze dan ook gegaard. Ze zijn rijk aan zet- meelachtige stoffen. Varkens, die los- loopen zoeken ze niet op, maar op stal willen ze wel eten. Het best kunnen ze dienen, als ze eerst in de lucht of in een oven gedroogd zijn, en vóór het voederen worden gestampt, om de bit tere basten te doen bersten. De gestampte massa doet men dan in water: het meel zakt en de basten komen boven drijven. Aan melkvee mag men tot 5 Kilo daags geven, aan mestvee het dubbele, aan paarden, indien zij ze eten willen, wat veelal niet het geval is tot 3 Kilo, aan schapen, vooral mestschapen, tot 1 Kilo daags. Veel fruit kon er helaas niet geoogst worden althans appels nietperen wel. Men beware ze, na ze eerst zoo moge lijk, in een koel vertrek te laten uit wasemen, in een droge kelder, of op den zolder; de eerste is het best, omdat daar de frissche lucht kan toegelaten worden. De bewaarplaats moet droog zijn, luchtig, niettemin tochtvrij, en niet te warm. Leg het fruit niet in het volle dag licht, het zou dan te spoedig aanrijpen. Leg de vruchten liefst ook niet op elkaar, hoogstens twee lagen, 't Best wat is er? Rhona leunde wat over de tafel en dempte haar stem. Er is een soort ruzie geweest op den Court; tenminste op het home, gisteren zeide zij, met dien dokter Baseverie. Wordt vervolgd. is tusschen latjes, waar de lucht tusschen speelt, met den kelk naar beneden, een paar c.M. van elkaar. Verzamel het gevallen blad, om het te gebruiken voor de broeierij of bak ken. Eikenblad is daartoe het best, geeft de meeste warmtemen mag er wat beukeblad door mengen. De eiken bladeren geven, verteerd ook de beste aarde. Men harkt het loof bijeen, als het droog weer isanders gaat het rotten en geeft het minder warmte. Voor de huisvrouw. U wilt Hyacinthen op water hebben Neem daartoe z.g. patent bloembollenglazen, vul die met zuiver regenwater' zóóver, dat het onder ste van den bol het water raakt. Zet nu de glazen minstens een week of 4 in een kast of andere donkere plaats dan krijgen de bollen prachtige wortels, waarna men ze in 't licht, in de kamer of serre kan brengen. Het water, dat mogelijk verdampt, aanvullen, en mocht er een groenachtige aanslag ontstaan- geef dan, zonder de wortels te be, schadigen, heelemaal versch water. Om den bol recht en vast te doen slaan, kan men hem met een ijzer draadje of koord aan het glas bevestigen. Op 15 October j.l. was het 20 jaar geleden, dat te Köpenick het voorval plaats had, dat de geheele wereld deed schateren van het lachen, maar aan 't Pruissisch militairisme onaangename oogenblikken verschafte. Het was de geschiedenis van den kapitein van Köpenick. Een Berlijnsch berichtgever uit de Tijd bij dit »jubilé" het geval in herinnering: Op den kop af twintig jaar geleden[! En toch ligt het ons nog versch in het geheugen. De historische roman van Wilhelm Volgt, schoenmaker uit Köpenick. De man, die een goed deel van zijn veelbewogen leven achter de tralies doorbracht. Per abuis werd hij ons indertijd als een eenzaam schoen makertje uitgeteekend. Er kwam in zijn leven zelfs een maximale veroor deeling van 15 jaar tuchthuis voor en omtrent minder zware vonnissen ben ik heusch den tel kwijtgeraakt. Een ding staat vast: ook dien tijd achter de tralies wist hij voor zichzelf rendabel te maken. Zijn gedachten liet hij gaan over de mogelijkheid, om de wereld, die hem uitstootte belachelijk te maken Hij, die van allen kant, jaar in jaar uit »angeachnautzt" werd, wilde dat ande ren ook eens doen. Het meest pakkende en gescbikste middel daartoe scheen hem, bij de eerste de beste gelegenheid »ein Ding mit Militar zu drehen." Aan die origineele gedachte klampte de man zich vast, dit denkbeeld legde beslag op zijn hersenen, liet hem niet meer los, dag noch nacht. Het refrein van 1 zijn beschouwingen en overpeinzin gen in de cel luidde van dat oogenblik af: ein Ding mit Militar 1 Die gedachte werd den Schustermeister tot een obsessie, tot een idéé fixe. Al zijn ge dachten gingen er op uit »dat Militar" een loer te draaien en den 16 October 1906 zette hij zijn gedachten om in een daad, die de gansche wereld deed gieren van de pret. De sMaikafer", het derde Garde- Regement zu Fuss, een der elite-regi menten van Pruisen, staande ender het direct bevel van den Allerhöchsten Krieg8herrn moest eraan gelooven Een wachtpatrouille marcheerde van de militaire zweminrichting uit Plötsen- zee huiswaarts. Onderweg kwam een Hauptmann op de beduuste jongens toegestapt en snauwde hun »Auf Aller höchsten Befehl Seiner Majestatl" 't bevel toe, hem te volgen De onder officier werd naar huis gestuurd, want Herr Hauptmann nam zelf het com mando op zich. Een arrestatie moest ten uitvoer worden gebracht, nog wel »auf allerhöchster Anordnung Seiner Majestat 1" De arme jongens sidderden van plichtsgevoel, groeiden van vuur om zulk een opdracht correct te vol brengen. 't Ging hierbij immers om de nationale eer. Hier viel niet te denken, hier viel slechts te gehoorzamen. Kada- verdrill 1 Men marcheerde naar de Putlitzstraat on reed van daar naar het stille, brave, Köpenick. Daar aangeko- n werd eerst in het stationsrestau rant voor den inwendigen mensch gezorgd. De Hauptmann kende zijn Pappenheimers 1 Toen ging 't er op los 1 Strenge instructie werd gegeven, om 't stadhuis van Köpenick te bezetten. Niemand mocht 't gebouw in of uit. Ongehoor zaamheid zou met geweervuur worden bestraft. Entweder oder 1 De Hauptmann slapte de kamer van den burgemeester binnen. Twee soldaten volgden met gevelde bajonet. »Bent u de burgemeester van Köpe nick Een hoffelijke buiging was 't ant woord. »Dan bent u op bevel van Zijne Majesteit mijn arrestant en moet ik u naar Berlijn laten transporleeren 1" »Ik verzoek u..." »U heeft niets te verzoeken. U heeft te gehoorzamen l" De burgemeester had nog de courage, naar een legimatie te vragen, waarop de Hauptmann op de achter hem staande soldaten wees. Dat was vol doende Kadaverdrill 1 De onthutste burgervader lispelde nog, dat hij zelf reserve officier was, waarop de Hauptmann hem zijn eerewoord afnam, dat hij niet zou probeeren te ontvluchten. De echtgenoote van den burgemeester was komen binnenstor men, om haar man bij te staanzij moest met hem een gereedstaand rijtuig instappen, dat op bevel van den doortastenden kapitein koers naar Berlijn had te nemen. Een soldaat had naast den kapitein zijn plaats in te nemen en 't parool luidde»auf nach Berlin Vorwarls marsch 1 Thans was de beurt aan den ge meente-ontvanger gekomen. Alle boeken werden Jgecontroleerd, de ontvanger gearresteerd en het totale bedrag van 4002 Mark in beslag genomen. Een ontvangbewijs werd met onleesbaar gothisch schrift plechtig onderteekend De ontvanger werd eveneens onder militaire geleide naar Berlijn gestuurd. De grenadieren hadden nog een half uur wacht te houden, om dan naar Berlijn af te zwaaien. Herr Hauptmann zelf wandelde kalm naar 't station, dronk er in alle gemoedelijkheid drie glazen bier en benutte den eerstvolgenden trein naar de hoofdstad van 't keizerrijk In ons aller herinnering leeft nog de ontzet ting van 't zwaarbezochte Köpenick, de schande, welke over burgemeester, ontvanger en burgerij was gekomen; de woede der in hun militaire eer ge kwetste meikevers", de ontzetting in Potsdam, Berlijn en gansch Duitschland. Niemand minder dan prins Joachim Albrecht inspecteerde de wacht, die met de beide gevangenen kwam aanzetten 1 De commandant van Berlijn werd erbij gehaald en weldra stond vast, hoe allen er waren ingevlogen. Gansch Duitschland was er in ge vlogen 1 Dass deutsche Kaisserreich mitsamt dem Schnurbartl Een home risch gelach daverde over de geheele wereld, tot ver over den Oceaan. Nooit is erop één en 't zelfde oogenblik om één enkelen sterveling zoo gelachen. Wilhelm Voigt was de held van den dag geworden. Daar kon zelfs de sKadaverdrill" niets aan doen, weken achtereen stonden alle kranten vol over den Hauptman von Köpenick en 's mans portret hing in de etalage van eiken boekhandel. Geen teekenaar liet deze prachtgelegenheid onbenut, om zijn spotlust op den Pruisischen dril bot te vieren. Het werd een feit van wereldhistorische beteekenis. Dagen en nachten zat de crimineele politie ach ter den verwenschten oplichter heen dat moest een gesjochte officier wezen minstens iemand, die het militair bewind van nabij kende. En wie bleek 't te zijn Een gesjochte sehoenflikker, een gannef, die een goed deel van zijn aardsch bestaan in het tuchthuis had gesletenZulk een blamage voor de keizerlijke armee 1 Een kameraad uit die donkere dagen had van een zekeren Wilhelm Voigt verteld, die al in dagen van gemeenschappelijke gevangenisstraf herhaaldelijk gezegd had »Ich drehe ein Ding mit Miliiairl" Dat ding had nu inderdaad gedraaid I Milde rechters veroordeelden den ondernemenden Voigt tot 4 jaar gevan genis na 13/4 jaar werd hij door Willem II begenadigd. Als de populair ste Duitscher verliet hij de gevangenis van Tegel. Overal in de wereld werd hij als Hauptmann van Köpenick ont vangen en gevierd. In Luxemburg stierf hij pas op 71 jarigen leeftijd Hij stierf, maar zijn x>Köpenickiade" zal tot in lengte van dagen blijven voort leven, ook dan, wanneer eenmaal de Kadaverdrill in 't nieuwe Duitschland voorgoed tot het verleden is gaan be hooren. Oudste inwoner overleden. Vrijdag is de oudste inwoner van Venlo, Mej. de Wed. Velmans, wonen de Hoog Molen overleden. Zij bereikte haar 97e levensjaar. Het Pollaktheater. Het in 1925 te Venlo geheel nieuw gebouwde Pollak Theater, waarin bios coop, concert en theaterzaal, plaats biedend voor 1200 personen, zal op 23 Nov. a.s. krachtens art. 1223 B.W. in het openbaar geveild worden. Door een autobus gedood. Te Meerssen is de öOjarige losse werkman J. Wijsen, vader van een groot gezin, door de autobus, die een dienst onderhoudt tusschen Maastricht en Beek, overreden. De ongelukkige bekwam een dubbele schedelbreuk en is aan de bekomen verwonding overleden. Moord. s een bewoner van een woonwagenkamp te Enschedé doode lijk gewond aan den weg gevonden. Het is komen vast te staan, dat hem met een hard voorwerp een slag op het hoofd is toegebracht. De man is aan de gevolgen overleden De politie stelt een onderzoek in. De dreigende overstrooming in Zuid-Limburg. Werken op Allerheiligen. De Limburgsche redacteur van de Msb. schrijft uit Maastricht: Merkwaardig toch 1 Dat gebeurt nu al den zooveelsten keer. De Maas wast, zet den boel onder water en het valt juist op een vrijen dag, dat een der bravourstanden wordt bereikt. De bur german heeft dan wat te doen, gaat wat wandelen en neemt den interessan ten watersnood in oogenschouw. Ook nu weer: op Allerheiligen begin der eerste overstroomingen. Na de H. Mis ging de bevolking den stand van zaken eens in oogenschouw nemen. Erg viel het niet mee; ieder kijker herinnerde zich den record-vloed van Nieuwjaar. Dat was wat anders. In den nacht van Zondag op Maandag heeft het ..danig gesneeuwd, iemand die 't weten kon noemde een cijfer van 30 m.M. 's Morgens was heel het land wit en schitterden de kammen der bergen ten Zuiden van Maastricht zoo fel en stout, of ze aan grootheidswaan- V.PT zin leden. Tegen den middag veranderde de wind van richting. In plaats van gure vlagen uit het Noorden woei het lauw uit het Zuid-westen. De sneeuw begon hoorbaar te smelten. Zijn de toestanden langs boven-Maas, Sambre en Oarthe evenzoo, dan zal die snelle dooi zich wel hebben laten gelden. Sinds Zondagnacht is het dorpje Heugem weer in den vloed. Fel stroomt het water over den weg tusschen Maas en Vogelzang. De noodbrug ligt en de bevolking prepareert zich op erger. Enkele huizen zijn reeds geïsoleerd. Heel wat landerijen staan reeds onder. Men heeft zich beter op hooge water- standen ingericht. Verschillende stallen zijn hooger gebouwd en veel vruchten werden ingekuild in buiten het over stroomingsgebied liggende gronden. Niettemin werden sommige boeren toch nog verrast, zoodat ze groenten die gered hadden kunnen worden, niet meer hebben weten te bergen. Nog nimmer zagen we zooveel werken op land met Allerheiligen. De goed Katholieke Limburgsche landbouwer moge al niet afkeerig zijn van wat jolijt op Zon- en feestdagen, op den dag des Heeren rust hij zoo wel als de strengste Hollandsche boer. Met slafe- lijken ^arbeid laat hij zich niet in, dat brengt toch geen zegen, beweert hij. Ditmaal brak nood wet: groenten, karotten en aardappelen moesten gered worden. De mensehen van Heer reden met karretjes en de Sint Pielteneeren van de overzijde der Maas staken over in hun lange, lage, spitse pontjes. Ze haalden hun vruchten over. We zagen een pont beladen met kool en tevens een vijftal mannen en vrouwen ver voerende den overtocht doen over de snel voorbijschietende vuile wateren der Maas. Het bootje was beladen tot Kooiman uit Montfoort wist zich te bijna aan den rand. Met vijf spaden redden, zijn vrouw en kind verdronken 1 - echter. De lijken zijn opgehaald. De „raillooze trein" verongelukt, De z.g. „raillooze trein" van de Amerikaansche filmmaatschappij, die thans een rondtocht door Duitschland maakt en Woensdag van Breslau naar Goerlitz zou gaan, is des middags op den straatweg van Goldberg naar Loewenberg bij het uitwijken voor een voertuig verongelukt. De locomotiet stortte van een 2 Meter hooge helling en trok den volgwagen met zich mede. Persoonlijke ongelukken hebben niet plaats gehad tegelijk werd met razenden ijver ge roeid om toch maar niet te ver af te drijven Een film-operateur ontbrak. De groote sluiswerken bij St Pieter zijn ondergeloopen. Dit beteekent na tuurlijk werkloosheid voorde befrokken arbeiders. En wellicht een schadepost voor den aannemer, want het materiaal en zelfs de brandstoffen staan in het water. Heiligschennis Zondagmorgen betrad de Zeereerw. pastoor van het genade-oord Meerveld- hoven den kansel en sprak zijn pa rochianen in beide H. Missen op indruk wekkende wijze toe over droevige feiten, welke daarin de afgeloopen drie dagen waren voorgevallen, maar die tot dan toe geheim gehouden waren. Het is heden een dag van jubel en vreugde over het feest van 's Heeren Koning schap, zeide de gewijde spreker, maar voor hem en de parochie waren 't dagen van droefenis. Donderdag, 'Vrijdag en Zaterdag waren er door parochianen het kerkportaal na de H. Mis van uur hosties gevonden, waarbij op die van Donderdag een godslastering ge schreven stond. Ondanks alle waak zaamheid, had het feit zich Vrijdag en Zaterdag herhaald. De geloovigen waren door de mededeelingen zeer onder den indruk en velen konden hun tranen niet bedwingen. Zoowel Zondag onder het lof als op Allerheiligen na de Hoogmis en onder het lof is op plechtige wijze Eerherstel gebracht. Men heeft niet de minste vermoedens op den schuldige. Het schijnt niet uit gesloten, dat iemand van buiten het kerkportaal binnengekomen is, om daar de hosties neer te leggen, temeer wijl op de eene hostie van Donderdag ge schreven was. Ook is het mogelijk, dat de hosties niet geconsacreerd zijn. Zooals gezegd, men tast volkomen in het duister. De indruk in de parochie en daarbuiten is groot. Het auto-kerkhof. De afdeeling Haastrecht van »Het Groene Kruis" heeft naar het »U.D." meldt, op den weg. Gouda-Oudewater, die door de vele auto ongelukken, welke er gebeuren, het »auto-kerkhofgenoemd wordt, op verschillende punten verband- kisten geplaatst. Merkwaardige kalven. Naar uit Genève wordt gemeld, is een koe, toebehoorend aan een herber gier in het kantoor Bazel, ^verblijd1' door de geboorte van vier kalven tege lijk. De dieren zijn alle welgesehapen, maar niets grooter dan kleine katten. Dezelfde koe heeft verleden jaar drie kalven gekregen van dezelfde grootte. Het geval is zoo merkwaardig, dat de vier kalfjes aan verschillende weten schappelijke inrichtingen in Zwitserland ten geschenke zijn gegeven. Nieuwe overstroomingen in België. Op verschillende plaatsen des lands, vooral in het Waalsche gedeelte, zijn weer enkele rivieren buiten haar oevers getreden met het gevolg, dat heel wat lage vlakten en valeien onder water staan. Te Luik was Zondag de Maas ruim één meter boven haar nominaal peil gestegen. De Sambre en de Ourthe zijn even eens op onrustbarende wijze gestegen. Te Hastière Waulsort, Dinant, Namen Nameiche en andere plaatsen staan reeds talrijke woningcomplexen door het water ingesloten. Te Charleroi staan de kelders onder wafer. Nadere berichten vermelden, dat ook de Lesse, de Semois, de Bocq en de Molignée haar bedding hebben verlaten. Men voorziet een groote ramp, als niet spoedig de groote regenval ophoudt. Zeilschuit omgeslagen. Men meldt uit Gouda Donderdagmorgen ongeveer 5 uur is op de rivier de Gouwe ter hoogte van de steenfabriek der firma Gebr. Nagte- een met klei beladen zeilschuit en gezonken. De schipper Nog enkele stuks van verleden jaart vo Een groote voorraad Dames-Hoeden, Peli Hen SITTARD Paardcstr. 26. Wij verkoopen tot nadere aankon diging aan particulieren Mansklompen laag f 0.60 Vrouwenklompen f 0.55 Jongensklompen f 0.47 (Berkenhout). Winkeliers ontvangen ruime reductie Alleenverkoop voor Venray en omstreken Schenkt ons dat vertrouwen in onze met zorg en smaak samengestelde 0»i U zult een keur van Nouvauté's aantreffen, die ook Uwe keuze tenvolle zal bevredigen, zoowel in de goedkoope als duurdere kwaliteiten. Chique coupe. Prima afwerking. Beleefd aanbevelend, Mr. Kleermaker, Merselosche weg 4 MARKTSTRAAT 7 Slaap-, Eet-, Salon- en Kantoor-ameu blementen van eigen fabrikaat, geen buitenlandsch goed. Verder Ledikant- pooten, Tafelpooten, Ledikant- en Meubelbeslag, Kapstokken, Kleerhan gers, alle Stoffeerartikelen, Spiraal matrassen, bovenmatrassen, alle Stof- feerwerk. Concurreerende prijzen. Beleefd aanbevelend. I Doos30-60*90ct. TubeöOct. Bij Apoth.en Drogisten 552 10 doet iedereen y aa eener naaimi Br e met het beke rk Deze mach iben dat ze zoowel leerc modisten, als or d ding in alle o i vol Desniettege e v ook op afb< aai prijzen gelev ziji onderdeelen sadel Aanl I, Alle ite aan concurje pi in worden degelijk Aanbevel* MAASHE W] VERK HAR KRUISSTRAAT Overal aan huis ïiedi PRIJS VERHOOGI1 Hoenderstraat Greenen, Vt Americ, ener Carbolineum ephal Alles aan concfend VI Eik

Peel en Maas | 1926 | | pagina 6