Allerheiligen' Allerzielen. GIFTER VOORDEELT Weekblad voor VEN KA V, HORST en Omstreken. JACFONttM Y. PYLS, VENRAY Regenjassen Pelterijen Dameshoeden Echte Kanten. JAtfQMft manufacturen! manufacturen! (Y00RDEELIÖ5T/) 't Nieuwste inMantels Gebreide Vesten Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. De Kippenhouderij op het platteland Ingezonden. Laatste woord 6 A AT BOVEN voor de nieuwe kerk te Ysselsteyn. i Zaterdag 30 October 1926 47e Jaargang No. 44 i BLIJKEN TOCH HET PEEL EN MAAS 1 BLIJKEN l TOCH HET PRIJS DER ADVERTENTIEN 1—8 regels 60 ct., per regel 7V« ct. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF - VENRAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal: voor Venray 65 ct.f p, p. 75 ct bij abonnement lager tarief. Telefoon 51 voor het buitenland bij vooruitbetaling f 1.30, afz. nummers 5 ct Allerheiligen Dag van glorie en heerlijkheid Een machtige jubelkreet weerklonk door het luchtruim, en de nagalm deed zich hooren op aarde in onze kerken. Duizenden en duizenden uitver korenen vieren hun Hoogfeest. En millioenen Katholieken op aarde, levende in geestelijke gemeenschap met de Heiligen, vierden dit feest mede, en zonden vurige gebeden hemelwaarts, tot hunne voorsprekers bij God. Hoe zoel, hoe heerlijk is voor den mensch de gedachte, ook eenmaal deel te mogen nemen aan 't hemel- sche geluk, in het schoone verblijf der Heiligen. Hoe troostend vooral is het besef, dat wij, zwakke stervelingen, aldaar thans reeds zooveel voorsprekers hebben, onze heilige Patronen, die ons ook in gevaarvolle oogenblikken gadeslaan, die voor ons bidden en ons beschermen. Zij ook hebben eenmaal moeten strijden met het kwade, toen zij even als wij, nog hun verblijf hadden. Zij kennen dus onze zwakheid, onze nooden, onze behoeften. En behaalden zij eene glorierijke overwinning in den strijds des levens, en verwierven zij het eeuwige loon der zaligen in den hemel, toch bleef de geestelijke gemeenschap tusschen hen en ons bestaan en zijn zij voor ons de beste beschermers. Stellen wij ons dan steeds mei hen in verbinding, dan kunnen wij ook rekenen op hunne machtige hulp en invloedrijke voorbede bij God. Hierdoor gesteund, zal ook ons de overwinning ten deel vallen. De natuur heeft haar frisch en schitterend kleedgewaad afgelegd en het door een donkerder vervangen, als wil zij de naderende rouw en droefheid met ons deelen. De mensch, moe en afgemat door 't gewoel in den stroom des levens, is kalmer en brengt de stille avonden genoeglijk aan den huiselijken haard door. De zomervermaken met hunne vreugde en genoegens hebben een einde ge nomen de meeste feesten zijn ge ëindigd. Nog één evenwel is in aantocht en zal weldra bij ons aan kloppen 't is wel geen vreugdedag voor ons, maar zooveel te gelukkiger is die dag voor onze dierbare afge storvenen, die reeds naar de andere wereld heengevaren zijn. 't Is de dag van Allerzielen; de dag, waarop wij op een bijzondere wijze" onze dier bare overledenen herdenken; de dag, waarop wij God vurig bidden en smeeken die arme, lijdende zielen te verlossen uit den kerker der zuivering en ze op te voeren naar der Hemel woon. Met welk verlangen zien wij den dag te gemoet, die ons vreugde zal aanbrengen; met hoeveel meer verlangen moeten die dierbare zielen niet smachten naar den dag, die haar wellicht verlossing uit dien pijnigen- den vuurgloed geven zal. Konden wij eens, neergeknield liggende bij een grafheuvel op den doodenakker, dat blijde gejubel en die dankbe tuigingen hooren van die honderden zielen, ontslagen uit de boeien des vagevuurs door onze ontferming, door ons bidden en smeeken. Hoe overgelukkig gevoelen zij zich thans; haar lijden heeft opgehouden en gaat veranderen in een welzalig genoegen. Zij immers gaan eeuwig de vreugde smaken in Gods aanschijn en zijn voortaan onafscheidbaar met Hem vereenigd. Treuren wij dan niet meer, maar slaan wij onze oogen opwaarts, Algoede voor ons gelijk wij eens voor hen gebeden hebben. door JOS. BOSHOUWERS te LENT Droog oclitendvoer. VRAAG: Gaarne zou ik een droog voederbak maken. U is toch zeker wel van meeding, dat hij voor pl.m. 10 kippen ook dienstig kan zijn J. R te V. ANTWOORD Ik heb u inmiddels eene brochure over de Droogvoeder methode in het Kippenhoudersbedrijf toegezonden. De droogvoedermethode is vooal op de boerderij op haarplaats waar veel kippen bij mekaar loopen. Doch ook voor een klein toompje als het uwe bereikt men er goede resul taten mede. En men spaart er veel werk mee uit Wanneer de bak te laag hangt, wordt er te veel geknoeid. Veegsel uit het graan pakhuis. VRAAG: Ik heb 5 zakken veegsel van een graanhandelaar gekregen a 30 ets. per mud. 't Is precies heel fijn kaf met veel scherpe dingetjes er tus schen. Nu hebben mijn kippen er twee dagen druk in gepikt en gekrabd, doch van morgen lustten ze niets en hadden dikke kroppen. Zou dat daar van ge komen zijn? Wat zou ik doen? Met mijn buurman lees ik Peel en Maas. IC. te O. ANTWOORDDe waarde van het kafveegsel wordt door den graanhan delaar ook niet hoog geschat, want anders vroeg hij wel meer dan 30 ets. per mud. Als ik in uw plaats was, strooide ik het heele zaakje maar onder de koeien of de paarden. Als mest krijgt het dan toch r.og eenige waarde. Wie weet, wat er op den vloer bij den graanhandel terecht is gekomen Als de krop nog dik is, dan zou ik eens eenige druppels zoutzuur in het drinkwater doen. En gemakkelijk ver teerbaar voedsel geven rijst, kanarie zaad. Al den rommel uit het hok doen en liever vervangen door turfmolm, dat is lekker droog en warm aan de pooten. En het hardvoer, daarin gestrooid, zoeken ze er wel uit. De laatste dagen is het juist weer, om de diphtherie onder de kippen te krijgen. Op heel veel plaatsen heeft deze ziekte reeds haar zetel opgeslagen. Een kippenhouder uit M. schreef ons gisteren, dat hij 300 kippen heeft en dal hij de ziekte niet kan overwin nen. Ik geloof dat best300 kippen onder mekaar in een hok en op één uitlooplerrein is ook geen doen. Vaak zijn de hokken ook veel te klein in verband met het aantal hoen ders. Ze zillen dan 's nachts te warm en '8 morgens als ze buiten komen in de natte kou, dan krijgen ze het te pakken. Daarom niet meer kippen houden dan het hok hebben kan; goed venti- leeren, zonder tocht te doen ontslaap; den vloer kurkdroog houden en's mor gens bij het natte, winderige najaars weer niet vroeg naar buiten laten. Zonder goede huisvesting zijn de dieren van dezen tijd van het jaar niet gezond te houden. Aan de kwaliteit voer mag ook niets mankeeren. Schimmel is zeer slecht voor de krop. Het kan best gebeuren, dat het veegsel op een vochtigen, schimmeligen vloer gelegen heeft. Op de mestvaalt moet u het veegsel liefst niet neerschudden, want als uw kippen losloopen, gaan ze daar mis schien in pikken. Onlangs spraken wij iemand, die oude, bedorven erwten aan z'n kippen had gevoerd. Ook hij constateerde daarna hetzelfde als u de kippen kregen dikke kroppen en dronken veel. Door ze een tijdje honger te laten lijden, is het ten slotte weer beter geworden. Buiten verantwoordelijkheid der Redaotie. aan de Heeren Boshouwers te Lent en Janssen te Lent. Mijne Heeren De woorden uit mijn Open Brief »Ik begrijp die onderwijzers niet. Zij zijn toch niet verplicht propaganda te maken voor Horst? Naar ik meen, krijgen ze toch hun salaris voorgegeven cursussen door het Rijk uitbetaald. Of heb ik het mis wil ik in z'n geheel woorden dus te beschouwen als niet te zijn geschreven. De rest laat ik echter slaan, dat zijn feiten. Jullie kunnen mijn Open Brief uitleggen zooals u wilt, als eigen roem, reclame enz, u kunt me belachelijk maken van onder tot boven, me de noodige steken onder water geven, u kunt er ook van alles en nog wat met de haren bijsleepen; heeren, het laat me Siberisch koud: feiten blijven het. Ik neem aan, dat jullie alles ge- looven, wat ik geschreven heb, want geen van jullie is bij me thuis geweest om zich te overtuigen. U bent maar direct van leer getrokken, zonder ge zien te hebben. Ik had gevraagd me OP mijn kop te geven en jullie geven me 'n heele boel LANGS mijn kop. Alleen de Heer Janssen, die me nog 't sympathiekste is, geeft me eenige dingen OP mijn kop, hij komt tenminste met feiten. Om te beginnen heeft hij één optel ling van me verbelerd. In orde. Hij kan beter optellen dan ik, maarikheb de hoofdakte gehaald en hij niet Hij had beter kunnen beginnen, met bij mij eens te komen kijken. Dan weet hij zeker, dat alle hennen uit mijn foktoom, zonder uitzondering het eerste jaar een goed legcijfer heb ben gehad, want anders, daar is hij zeker van, waren ze niet als foktoom uilgezet. Doet u mij een plezier, mhr. J. en vraagt u eens op aan het fok- station te Horst de eerstelegcijfers, als het kan met a en b eieren van de 19 hennen. De portokosten wil ik u wel betalen. Ik zal dan voorloopig even stoppen met afslachten dezer foktoom hennen. Twee h3b ik er al opgegeten. No. 1474 was de eerste met 63 a eieren No. 1447 was de tweede met 83 b eieren, dus allemaal eieren beneden 57 gram. Verder staan nog op de zwarte lijst de nummers 1365, 1455, 1500 en 1515. De Heer J. zegt, dat mijn gegevens onvoldoende zijn, te garing. Ik wil hier mededeelen, dat mij niet van alles, kan ten de gegevens worden toegestuurd zooals u. De Nutpluimveeteelt, daar heb ik niets aan. Ik heb ze lang genoeg ge lezen om te weteD, dat daarin alleen goede feiten worden aangehaald. Die is me te zeer eenzijdig. Dit feit wil ik even naar voren halen, Op de Gewestelijke Legwedstrijd van het station te Horst, loopende van 1925 op 1926 legde hen No. 7, dus de re servehen van toom No. 24, ras Barne velders, over de maanden October, No vember, December, Januari, Februari, Maart en April respectievelijk 0—0—0 03—0—0 eieren, totaal dus 3 eieren. Die heele toom is "an de legwedstrijd verwijderd De bewijzen va.i dezen leg heb ik in mijn zak, gpteekend door den Heer W. Janssen, Directeur van het fokstation te Horst. Nu komt't mooiste: Hen no. 7 was in 't voorjaar van 1925 betrokken als eendaagskuiken van het foksiation te Horst. Verder hebben de Heeren Baelen te Nederweert en van Opbergen te Over- loon me verteld, soortgelijke ervarin gen te hebben opgedaan als ik, ook met Horster materiaal. Misschien wil len deze heeren daar ook publiek mee voor den dag komen. Ik wil deze menschen wel vertellen, dat 't eenigs- zins gevaarlijk is de waarheid te zeg gen over producten van Horst. De Heer J. vertelt verder, dat zijn jonge kippen, ook van Horst, leggen vanaf 2 October. Proficiat, mijnheer Janssen. Ik wou, dat ik de uwe had gekregen, 't Is nu 26 October, maar ik heb van mijn jonge hennen nog geen enkel 6i gezien. Ze beginnen bij mij misschien zoo laat door het Barnevel der bloed, dat er in zit. Dan komt de Heer J. met gemiddel de legcijfers in den 2en leg van hennen van 't fokstation en wel: 136, 148, 139 en 145. Heel wat anders dan 123 Ik wou, dat ik ze ook zoo gehad had. Wis en zeker had ik anders geschre ven. De Heer J. heeft me wel overtuigd, dat het fokstation te Horst goed ma' teriaal heeft, maar ik moet constateeren, dat ik het niet gekregen heb. De Heer J. spreekt verder van be kladden van het fokstation Hola 1 De waarheid zeggen noem ik geen beklad den. En trouwens, voor dat fokstation wordt publiek en eenzijdig propaganda gevoerd, dan mag ik ook publiek en anderzijdig zeggen, wat ik ondervonden heb. Maar die paar bruine eieren en enkele bruine veeren acht de Heer J. niet van zoo'n groot gewicht. Mijnheer J. kunt u niet een andere naam be denken voor mijn soort Wit Leghorn B.v, halfbruine Leghorns. Of weet u een passender naam? Ik weet zeker, dat u dit voorjaar bij uw pluimveecursus aan de Heide anders praatte, die heb ik heelemaal bruine veeren; ik wou, dat u eens hier geweest waart, hen No. 158 van me, op 11 Mei 1926 betrokken als eendags kuikens van Horst, is beslist half Bar nevelder. Enkele bruine veeren 1 Ik weet ook zeker, dat de Heer W. Janssen van Horst opkeek, toen ik hem op die bruine eieren attent maakte in bijzijn van u en de heele cursus aan de Heide De cursisten keken op, omdat ik dat durfde zeggen. Het reglement van de Gewestelijke Legwedstrij i aan het fokstation te Horst eischt, dat alle dieren, die inge zonden worden voor een legwedstrijd, duidelijk de kenteekenen dragen van zuiver ras te zijn, b.v. Wit Leghoin, zuiver Wit Wyandotte, zuiver Rhode Island Red enz. Mijn nieuw ras (half bruine Leghorns heb ik het voorloopig maar gedoopt) wordt in Horst dus vooreerst voor een wedstrijd Dog ge weigerd. Misschien is dat nog toe komstmuziek. Practisch komt het dus hierop neer, dat mijn z.g. Wit Leghorns, rechtstreeks betrokken van het fokstation, door dat zelfde fokstation geweigerd moeten worden voor haar eigen legwedstrijd. Nou breekt m'n klomp 1 De heer Bosbouwers vraagt me: »Zit de bedoeling soms voor. de menschen te bewerken met het oog op eigen voordeel En direct antwoordt hij daarop »Dan is de manier, die daar voor aangewend wordt, al heel slecht, want het platte spreekwoord »Eigen roem slinkt' is nog altijd waar." Groot gelijk, mijnheer Boshouwers. Mijn roem slinkt, slinkt geweldig. Voor de roem van Horst willen we een uitzondering maken op dit spreek woord. Horster roem stinkt beslist niet deze riekt alleen maar naar slechte legstera, bruine eieren, bruine veeren en fckhanen met zotskammen. Ten voordeele mijner beurs had ik het heel anders kunnen aanpakken. Ik had b v. het controleoren van den Horster foktoom kunnen nalaten. De bruine eieren had ik zelf stillekens kunnen opeten en niet naar den in- pakker dragen. En zoo gauw een jonge hen van de Horster roem het hart in d'r lijf had, zich te ontpoppen als halve Barnevelder, had ik ze stiekum den nek om kunnen draaien. Verder had ik dan kunnen zwijgen, zwijgen en nog eens zwijgen. En als de menschen dan om broed- eieren of kuikens zouden komen en ze vroegen me, of de foktoom goed legde, dan had ik een ontwijkend antwoord kunnen geven, b.v aldus Boeren, burgers en buitenlui 1 Het fokstation te Horst is 't mooiste en best ingerichte fokstation van heel Nederland en ver daarbuiten. Bij heel hooge uitzondering heb ik daar een foktoom van gekregen. Bedenk eens menschen, wat dat een zegen is voor deze streek. Als jullie daar geen broed- eieren of kuikens van neemt, ben je een dief van je eigen portemonnaie en bent u eigenlijk niet meer waard, dat ik jullie nog langer met mijn raad ter zijde sta 1" De menschen zouden dat gegeten hebben als honingkoek en broedeieren en kuikens stoven bij mij de deur uit. Helaas, helaas, helaas, Waar is ons heil gevaren We hebben gecontroleerd, we stoot ten op rommel, we hebben niet gezwe gen en nu zitten we in zak en aach Mijnheer Boshouwers, u schrijft verder: »Dat de heer D. een beginne ling is, had hij waarachtig niet behoe ven te schrijven, de Open brief is daar één getuigenis van." (Eerst kan ik niet optellen, nu kan ik geen brieven schrijven). U zegt het flink, mijnheer Boshou wers. Mijn schrijven van thans is er denkelijk wel het tweede getuigenis van. (Ik bedoel van dat beginneling zijn) Maar u kunt beslist veel beter schrijven. U moet niet vergeten, u bent ook heel wat ouder dan ik en uw portret heeft wel eens in de Klein veeteelt gestaan, u moet beter kunnen schrijven. U haalt niets dan feiten aan; u bent heel kalm, heelemaal niet kwaad, geen gedacht zelfs van woe dend; u bent ook niet kort van stof; u gebruikt geen platte spreekwoorden, u bent heelemaal niet plat. U gebruikt ook geen holle phrasen. Was mijn Open brief soms ook een beetje raak geweest, mhr. Boshouwers? Ik meende nu te beginnen met maan- delijksch het legrapport van mijn 52 beroemde Horster jonge halfbruine Leghorn (Dat klinkt....) in Peel en Maas te publiceeren. Maar, lachende lezeres sen ën lezers, ik ben beslist bang ge worden. Het moest eens tegenvallen met die hennen. Dan kreeg ik ze natuurlijk, vooral van Boshouwers. De goede en gastvrije drukker wil me dat werk wel betalen, net als hij 't met 44 dof zóó tot net hart der rooKers spreehr al5 eer> jekhere pijp' 0e ondervinding leert, dat niets een geurige tabak die nooil verueett steeds even lekker Is en daarbij tot een lagen prijs verkrijgbaar. Dit alles vindt 6e vereemga In je zou bang worden om de waarheid te schrijven. Heeren, we zullen het hierbij laten. Ik hoop, dat de menschen van Venray en omstreken de laatste weken flink lol hebben gehad ten koste van ons trio. Als de heer Janssen van Horster nog bij was gekomen, hadden we een quartet gehad, met Boshouwers als tweede bas. De Heer Boshouwers heeft basta ge zegd, de heer Janssen heeft geen lust meer en ik.... ik wensch dat hondje met die drie pootjes tegen die kerh niet na te doen. Het geeft me toch niks. Ik blijf even goed zitten met mijn rom mel. Ze komen nog niet eens kijken. Ik zal voor mijn part wel zorgen, dat het foksiation te Horst, het mooiste en best ingerichte fokstation van heel Nederland en ver daar buiteD, me geen tweeden keer zoo'n rommel in mijn maag stopt. Heeren, ik dank U voor de attentie, veel succes met Uw fokstation en de wind van achteren. W. J. DRIESSENS. Venray-Heijde, 26 Oct 1926. P.S1 We hebben hier nog één fokhaan van Horst loopen. Het beest heeft een kam, 't lijkt wel een zotskap. Ik noem hem altijd clown. P. S. 2. Het was misschien toch beter, dat de Heeren Van Opbergen en Baeten thuis bleven met hun beroerde ervaringen. Ik maak me werkelijk be zorgd voor den Heer Boshouwers. De man kon wel eens uit zijn propagandis tisch vel springen. Geachte Redactie. In Uw blad lazen wij het ingezonden stuk »Goedige menschen Op bedoeld stukje, ons door onzen Agent den heer Janssen ter inzage en ter neerlegging gezonden, veroorloven wij ons een paar kantteekeningen. In een uitvoerig perscommuniqué zullen wij daa later ons systeem en werkwijze nader belichten en meer uitvoerige inlichtingen verschaffen. Voorhands dus slechts dit. N schrijftzonder borgen, zonder onderpand, zonder verzekeringspolis, ja zonder informatie. Luister nu eens goed, amice Inzender, 't Is alles even waar als het mooi is, maar zonder informatie leenen wij als verstandige zakenmenschen geen geld. Alleen bij ons betaalt men geen 10 of 5 gulden Informatie-kosten vooruit, welk geld men alsdan onherroepelijk kwijt is. Wij hebben onzen eigen Informatie dienst O. C. V. te Rotterdam en deze functioneert uitnemend, zoodat wij door geheel het land goed zijn ingelicht. U weet niet wat die O G.V. voor een snuiter is? Welnu praat dan niet en vel geen oordeel over U onbekende personen en zaken. Wij zeiden reeds hierboven, dat eerlang daaromtrent nadere gegevens worden verstrekt. En wat Uw laatste 2 volzinnen be treft, daarmede gaan wij geheel en al accoord. Want geheel de opzet en het streven van ons Instituut zijn er op gericht door faciele voorwaarden en een uiterst laag rentetype een strijd te voeren op leven en dood tegen geweten- looze woekeraars en alsmaar plukkende woekerbanken. En daarbij moet het publiek ons s'eunen. Met dank voor plaatsing, O CV. Vorig bedrag f 3278.55 Van J. Bekkers, Schoolstr. f 30.

Peel en Maas | 1926 | | pagina 5