Uw Hoofdhuid PUR0L Tweede blad. DeHanzebank Reinheid. S Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. manufacturen! te 's Hertogeubosch. FEUILLETON. Het geheim van Charing Cross. Zaterdag 2 October 1926 47e"^JaargariB No. 40 pi PEEL EN PRIJS DER ADVERTENTIEN 1-8 regels 60 ct., per regel 7>/« ct. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF - VENRAY bij abonnement lager tarief. Telefoon 51 i BLIJKEN TOCH HET ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal: voor Venray 65 ct., p, p. 75 ct. voor het buitenland bij vooruitbetaling f 1.30, atz. nummers 5 ct. Naar aanleiding van het verzoek om bespoediging der tweede uitkeering. Zooals wij eenige maanden geleden hebben medegedeeld, werd in een vergadering var. crediteuren der Hanzebank te Roermond gehouden, een motie aangenomen, waarin om een spoedige tweede uitkeering in het faillissement der bank verzocht werd. Deze motie, welke van een schrij ven van den voorzitter der vergade ring, den heer J. Brinkman, notaris, vergezeld ging, was gericht aan den rechter-commissaris in het faillisse ment. Het daarop ontvangen antwoord werd ons ter publicatie toegestaan. Het luidt als volgt 's-Hertogenbosch, 2 Augustus 1926. Naar aanleiding van Uw schrijven en de daarbij ingesloten motie, aange nomen door eene vergadering van crediteuren der Hanzebank te Roermond heb ik de eer, na gedaan onderzoek, U het volgende te berichlen. Gemakshalve volg ik daarbij de in Uw brief geciteerde cijfers op den voet I. Periode 8 December 1923-23 Octo ber 1925. U hebl wel de officieele cijfers van curatoren juist weergegeven, maar geen rekening gehouden mei het feit, dat de post f 1.885 355.42 door U genoemd «Kassaldo 8 December 1923" voor een groot deel, en wel tot een bedrag van circa f850.000 vertegenwoordigt «beleg ging," hetgeen duidelijk op den door Curatoren overgelegden «staat van ontvangsten en uitgaven" tot uitdruk king is gekomen. Die belegging, voort spruitende uit oude relaties der Bank, is thans niet liquide te maken-en uit het bovenstaande volgt dus, dat het bedrag, door U genoemd «Overschot liquide middelen" met f850 000 moet worden verminderd. II. Verhouding Hnnzebank-Coopera- tieve Centrale Boerenleenbank. De finale regeling van die verhouding is van recenten datum. Daarbij is door de Boerenleenbank aan Curatoren een betrekkelijk klein bedrag in liquide middelen (ruim f200.000) gerestitueerd; uil den aard der zaak was dit bedrag niet groot, daar de Boerenleenbank, zoodra zij hare vordering op de Hanze bank had geïnd, tol algeheele vereffe ning kon overgaan en was het voor partijen niet noodig te wachten, totdat de Boerenleenbank grootere bedragen zou hebben geïncasseerd. 26. Matherfield kwam nu terug, tevreden en zelfs verheugd. Kom mee, mr. Hetherwickfluis terde hij. Daar is een man, een huis bewaker, die mij kent. Wij kunnen voor het venster van zijn voorkamer plaats nemen en daar de komende ge beurtenissen afwachten. In elk geval heel wat beter, dan hier in de straat te patroilleeren. Wij zullen daar ten minste op ons gemak zitten. Zijt ge dan van plan daar te blij ven zitten tot zij uit het huis komt? zeide Hetherwick, toen zij er heen gingen. Natuurlijk, ik heb dien geheelen weg niet voor niets afgelegd. Ik ben van plan haar te volgen, tot zij zich naar een hotel begeeft. Want zij zal hier niet blijven slapen. En wij zullen, naar ik vermoed, ook niet zoo heel lang behoeven te wachten. Maar Matherfield's voorspelling bleek ditmaal eeD8 niet uit te komen. De lijd verliep langzaam en traag in het muffe kamertje, waarin hij en Hetherwick stelling hadden genomen. Voor het venster hield Matherfield voortdurend een wakend oog gericht op den ingang van de flats, juist aan de overzijde. Middernacht kwam en ging, maar er gebeurde niets. En een half uur later Ten aanzien der waarde der geretro cedeerde, nog openstaande vorderingen, moet ik U verder opmerken, dat het zeer groote bedrag dat de Boerenleen bank had te vorderen en dus geïncas seerd heeft, in de eerste plaats is gevonden uit die posten, die het gemakkelijkst te innen waren en dal zijn overgebleven en teruggegeven die vorderingen, welke of wegens door de Boerenleenbank met debiteuren gemaak te regelingen in termijnen, loopende over een grooler of kleiner aantal jaren, kunnen worden geïnd of zullen blijken weinig of geen waarde te hebben. Uwe meening, met betrekking tot het door U genoemde netto overschot ad f 2160 628 33 als zouden er wel geen overwegende bezwaren bestaan, dezen post geheel liquide te maken, is dan ook geenszins juist Dit bedrag zal, als Curatoren de vereischte omzichtig heid gebruiken, zeer zeker voor een aanzienlijk deel terecht komen, doch zulks vordert tijd. Onjuist is ook dal het Centrsle Bank gebouw na het doen der eerste uit keering is verkochtverkoop en betaling waren van veel vroegeren datum. Ten slolte nog dit. U baseert Uw verzoek op de valuta malaise, welke de crediteuren uit Midden en Boerenstand tref», doch U vergeet daarbij, dat die malaise niet minder hare slachtoffers maakt onder de debiteuren, ook men- schen uit diezelfde kringen en daarvan ondervinden Curatoren in den laatsten tijd dagelijks de schadelijke gevolgen, namelijk dat voor de betaling van toegezegde gelden uitstel wordt gevraagd 't Gevolg van een en ander is, dat er op dit oogenblik niet ruim 5i/t mil- lioen, zooals U becijfert, doch slechts iels meer dan 2 millioen ter uitkeering beschikbaar zou zijn. En nu het punt, waar het voor U om gaat: namelijk ecne spoedige tweede uitkeering. Elke uitkeering in een faillissement van dezen omvang brengt zeer groote kosten met zich. Thans kan het nog beschikbare personeel tusschen de dagelijksche werkzaamheden door de voorbereidingen voor de tweede uit keering treffen, hetgeen trouwens ook geschiedt. Waar op dit oogenblik slechts iels moer dan 2 millioen ter beschikking is, do Curatoren natuurlijk geld in kas moeten houden en voor een uitkeering van 10 pCt. reeds f 2 300 000 noodig is, zou deze in dit stadium beduidend onder de 10 pCt. moeten blijven en de Curatoren en ik achten ons niet ge rechtigd voor een dergelijke kleine uitkeering zoo groote kosten te maken. Bovendien is de eerste uitdeelingslijst wegens hangende verzetprocedures, die nog wel eenigen tijd kunnen duren, nog niet eens verbindend geworden. Onder die omstandigheden kan de tweede uitdeelingslijst niet definitief worden samengesteld. Evenwel reeds vóór ontvangst van Uw schrijven was besloten tegen einde 1927 een tweede uitkeering aan credi teuren te doen. Zoowel Curatoren als ik zijn tep allen tijde bereid te bevorderen, dat met de belangen van crediteuren wordt rekening gehouden het zijn juist die belangen, die een tweede uitkeering op dit oogenblik ongewenscht maken. De Rechter-Commissaris, E. VAN MEEUWEN. sprak Hetherwick de meening uit, dal de kool de sop niet waard was en dat hij er de voorkeur aan zou geven om maar naar huis te gaan. Doe, wat ge niet laten kunt, Hether wiek, zeide Matherfield, terwijl hij een verdachte geeuw onderdrukte. Ik heb ook meer dan genoeg van dit zaakje, dat vertel ik u. Maar ik blijf hier, tot zij er uitkomt, onverschillig of het voor of na het ontbijt is. En wat dan? vroeg Hetherwick om het gesprek wat af te leiden. Dan zullen we zien of ik zal zien, indien gij weggaat waarheen ze dan gaat. Heusch, ik geloof niet in halve geneesmiddelen. Ik blijf bij u, en wacht alles af, zeide Hetherwick. Bovendien, de dag zal spoedig aanbreken. Om vier uur begon het zonlicht boven de daken-der huizen te schemeren. Tot dat oogenblik hadden de beide mannen nog niets bemerkt. Maar om tien minuten over half vijf, greep Mather field Iielherwick's arm. Lady Rivers reade, gekleed in een zwarte ulster- reisjas en met een koffertje in de hand, kwam alleen uit de deur aan de over zijde. XII. Alias Madame Listorclle. De aldus geobserveerde vrouw liep haastig verdei door de verlaten straat in de richting van het politiebureau om den hoek. Nadat Matherfield een onderzoekenden blik op haar geworpen had, sprong hij op van de plaats, van waar hij bijna den geheelen nacht de Dit schrijven van den rechtercom missaris werd door den voorzitter van het comité benoemd door de crediteuren der Hanzebank uit Roer mond en omgeving, den heer Brink man, als volgt beantwoord ROERMOND, 30 Augustus 1926. Edelachtbare Heer Uwe missive dd 2 Aug. als antwoord op ons schrijven van 28 Juni bedoren?, kwam in mijti «ezit en betuig ik U mijn dank voor de verstrekte informa ties. Ik r.eem beleefd de vrijheid op som mige punten in uwe missive terug te komen en wel op die punten, welke mij niet duidelijk zijn en waarover ik met U van meening moet verschillen. Op de eerste plaats meld ik U, dat de post groot f 1885.355 42 door mij «kas saldo" werd genoemd in navolging van de Curatoren zelf Van de duidelijkheid dier heeren, dat hieronder f 850000 «belegging" sorteert, blijkt mij niets en volgens de Hollandsche taal beteekent «kassaldo" contanten in kas. Het spijt mij U te moeten mede- deelen, dat de gegeven «inlichtingen" mij lot eigenaardige beschouwingen aanleiding hebben gegeven en meer dan ooit had ik in dit faillissement een Commissie van Crediteuren op haar plaats gevonden. Ik betreur, dat een dergelijke Com missie op de verificatievergadering op een wel handige, doch m.i. daardoor minder juiste wijze, ongeveer onmoge lijk werd gemaakt. Door stemming bij opslaan, na de voorspiegeling, dat door het lijdvorderend benoemen en inslal- leeren der Commissie, de eerste uit keering, die destijds reeds te lang werd verbeid, nog langer op zich zou laten wachten, werd van ongeduldige credi teuren te gemakkelijk verkregen, dat deze Commissie werd afgestemd Was die Commissie indertijd gekomen, dan zou men thans niet aangewezen zijn op mededeelingen «voor zoover en hoe" curatoren die wenschen te geven, doch zou geëischt kunnen worden, een dui delijk inzichc op den loop van zaken en gewaakt voor een spoedige doelma tige afwikkeling van zaken, welke nu, volgens de door U zelf verstrekte ge gevens jammerlijk schijnt te worden nagelaten Het is toch logisch, dat de eerste percentages van af te wikkelen credielen, veel gemakkelijker en vlugger zijn binnen te halen dan de latere Volgens uwe missive nu is door heeren Curatoren, in het laatste anderhalf jaar nagenoeg niets ingecasseerd. Immers wordt vry van roos en Uw haar wordt zacht on glanzend als ge des 's morgens het haar in wry ft met een weinig Doos 30, Tube 80 ct. deur aan de overzijde had zitten be kijken en wendde zich tot zijn metgezel. Terzelfder tijd greep hij met de hand naar zijn ja3 en hoed. Nu, mr. Hetherwick, zeide hij kortaf, dit wordt het werk van één man Mbn zal er heelemaal niets in zien, als één man over de stille straten gaat om een vroegtrein te.halen, maar het zou dadelijk kwade vermoedens wekken als twee personen samen in den nacht langs 's heeren straten dwaalden en denzelfden weg namen I Ik zit haar nu op het spoor; ik zal haar tot het eind punt volgen. Ik ben in dat soort zaken geroutineerd. Gij moet maar naar uw kamer gaan om wat te gaan slapen. Ik zal u straks wel kom3n opzoeken om u te vertellen, wat ik voor nieuws ontdekt heb. Oppassen is nu het parool geworden. Hij stond reeds buiten de kamer en enkele seconden later ook buiten de deur, terwijl Hetherwick, die zich half beleedigd gevoelde, dat hij zoo terzijde was geschoven, en dat Matherfield het zaakje, dat hij toch voorbereid had, zoo zonder ceremoniëel tot zich getrok ken had, zich opmaakte om Matherfield 'e volgen. Hij ging naar het muffe portaal Doch de huisbewaardar kwam juist de trappen af, terwijl hij zeer onfatsoenlijk geduwde. Hij lachte ver trouwelijk, toen hij Hetherwick alleen zag. Zoo, is Matherfield al weg gegaan, sir? vroeg hij Ik hoorde de deur dicht doen. Ja, hij is weg, stemde Hetherwick toe. De persoon, die hij zo^ht, is plot seling verschenen en nu achtervolgt hij haar, waar zij ook heengaat- Zenuwachtig, Overspannen en Slapeloos Mijnhardt's Zenuwtabletten zullen Uw zenuwen kalmeeren en sterken en Uw slapeloosheid verdrijven Buisje 75 ct. Bij Apolh. en Drogisten. op 14 Februari 1925 wo«", volgens de officieele cijfers, reeds zeer liquide belegd ongeveer zeven millioen gulden, daarna werden nog goederen verkocht, is ontvangen van de Centrale Boeren- le3nbank ongeveer f 200.000, de eerste uitkeering vorderde f 5 873 580.59 en toch luidt uw cijfer voor hel huidig liquide slechts ongeveer f2.000 000 Wat moet men dan verwachten omtrent den duur en hel resultaat der bemoeiingen van heeren curatoren. Een eindelooze traineering, waaruit voor de crediteuren van de voor de eerste isil- deelingslijst m i in den boedel aan wezige circa 70 pCt. der concurrente schuldeiachers, niits goeds zal terecht komen en waarbij een groot deel der provenuen zullen worden opgeslokt door onkosten en salarissen van heeren Curatoren. Wanneer, volgens den huidigen gang van zaken, na zooveel jaren nog eens 25 pCt. mocht worden uitgekeerd dan beteekent dit toch nog minder dan ééne uitkeering van 10 pCt op heden Ik ben overtuigd dat alle crediteuren aan het laatste de voorkeur zouden geven. M i. zijn tevens de bezwaren door U geopperd over beschikbaar personeel enz. mat goeden wil, gemakkelijker uit den weg te ruimen dan curatoren hel voorstellen. De volgende redeneering en bereke ning zal U duidelijk maken dat die 70 pCt. niet ongemotiveerd zijn. Omtrent ten tijde der surséance van betaling der Hanzebank heeft het accountantskantoor Klynveld o a. de activa der Bossche Har zebank getaxeerd. Deze taxaties waren belangrijk hooger dan die der Curatoren hieruit blijkt de voorzichtigheid in hel vaststellen der cijfers Bij deskundige afwikkeling van zaken mag dus op een hooger opbrengstcijfer worden gerekend De taxaties der Curatoren zijn laag en hunne afschrijvingen m.i. meer dan voldoende. Redelijkerwijze mag ik dit wel als juist aannemen (zie het eerste schrijven). De heeren Curatoren wil ik als wer kelijk deskundig laten en onder hunne leiding zou dus een eindresultaat van ongeveer 70 pCt mogen worden ver wacht. Ik geef hier even hunne eigene officieele cijfers getrokken uil het verslag, uitgebracht ter verificatie vergadering van 14 Februari 1925, en moei het duidelijk zijn, dat de raming van 70 pCt. maar niet uit de lucht ge grepen is: Verschuldigd door debiteuren f 23.135 516.41 Afschrijving f 11 729 722.80 Rest f 11 405.793 60 Ontvangen van debiteuren op 23 Oct. 1925 f 5 607 440 23 Rest f 5.798 353 375 Overschot C. C. B. (na behoorlijke afschrf 2 160.628 33 Aanwezig na uitbetaling 25 pCt. f 2 384 355 59 Uitgekeerd 25 pCt. f 5 873 580.59 Samen f 16.216 917.88b De huisbewaarder lachte opnieuw, alsof hij er alles van begreep. Die politie heeft soms heel wat op te knappen, merkte hij op. Het valt niet mee, om een heele nacht door hel venster te zitten kijken. Ik kwam juist naar beneden, om een kopje koffie te zetten, ging hij voort. Ik zal u binnen een paar minuten wat te drinken bren gen, als je wilt. Of wilt ge ihee? Som mige menschen verkiezen thee in den vroegen morgen. Het is zeer vriendelijk van u, zeide Hetherwick. Maar om u eerlijk de waarheid te zeggen, ga ik nu liever naar huis om mijn bed op te zoeken. Intusschen mijn hartelijken dank. En gedreven door zijn goed hart drukte hij den man een bankbiljet in de hand en terwijl hij hem goeden morgen wenschte, ging hij heen. Hij liep ook de straat af in de richting, welke lady Riversreade en haar ver volger ingeslagen waren. Maar toen hij aan het eind kwam en den Harrow Road insloeg, zag hij niets meer van hen, noch ter rechter, noch ter linker zijde. De weg was echter niet verlaten Er liepen reeds werklieden, die heel vroeg op hun werk moesten zijn en vlak bij den hoek stond een wegwerker, die de straat opbrak. Hetherwick ging naar hem toe. Hebt ge soms een dame gezien en daarna een heer, beiden flink van gestalte, die eenige oogenblikken ge leden- van St. Mary's Terrace kwamen? vroeg hij hem. De man rustte op zijn houweel uit en wees in de richting van Peddington Bridge. Ik heb hem gezien, meester, ant. waartegenover totaal crediteuren f 23.494 68017 70 pCt Speciaal vestig ik uwe aandacht op do gedane afscliry vingen, het toenmalige in kas en het bedrag, dat door U wordt opgegeven als thans beschikbaar. U schrijft dat het belang der credi teuren vordert Jat de debet saldi lang zaam worden afgewikkeld. M i. is dit volkomen ODjuist gezien. Dit belang vordert vetleer, dat van de debiteuren wordt gehaald, zoo veel en zoo spoedig mogelijk, voor aleer de valuta malaise de zwakke ^r-edors totaal heeft ten gronde gericht. U erkent zelf reeds in Uw schrijven het feit, dat vele debiteu ren door deze misère thans reeds in gebreke blijven het zeer gemakkelijke aangegane accoord na tekomen.J Hetgeen U te kennen geeft omtrent de afwikkeling der verhouding Boeren leenbankHanzebank, kan ik ten deele aannemelijk vindsn echter ben ik van meening, dat de destijds aan de Boeren leenbank gecedeerde credieten niet de slechtste der Hanzebank zullen zijn geweest. Deze zouden door de Boeren leenbank begrijpelijkerwijze niet als dekking van nieuwe voorschotten zijn geaccepteerd. Wanneer dan van deze vrij solvabele posten nog een bedrag van circa f 3.000 000 door Curatoren is afgeschre ven mag toch worden verondersteld, dat het door mij berekende en ook na genoemde afschrijving door Curatoren erkende soliede overschot, binnen be trekkelijk korten tijd kan worden liquide gemaakt door overschrijving bij andere bankiers, door liquidatie of anderszins. Ik erken volgens informaties door mij genomen ten hypotheekkanlore te 's Bosch dat de verkoop van het hoofd gebouw plaats had in Mei 1925. Met hel oog op het vorenstaande, zou ik U als Rechter-Commissaris, namens de door mij vertegenwoordigde schuld- eischers nog eens dringend willen verzoeken, een voortdurend en waak zaam oog te houden op de wijze van afwikkeling der zaken in dit faillisse ment door H.H. Curatoren, want het zou mij spijten vandaag of morgen in de te beleggen vergaderingen in Lim burg en Noord-Brabant, den crediteuren te moeten adviseeren, gebruik te maken van hun recht, bedoeld in art. 73 der faillissementswet. Vele feilen spreken hiervoor. Intusschen heb ik de eer te zijn, Met de meeste Hoogachting, BRINKMAN, Notaris. Het is niet overdreven gezegd, dat volksreinheid van grooten invloed is op de volksgezondheid; wie ons volk goed kent, weet, dat, hoe zindelijk het over het algemeen ook op zijn woning moge zijn, de reinheid van het lichaam veel te wenschen overlaat; niet genoeg kan daarop gewezen worden. Velen hebben nog niet het standpunt verlaten dat het toch eigenlijk niet heel fatsoen lijk is het geheele lichaam te wasschen, terwijl anderen de verkeerde meening zijn toegedaan dat 't ongezond zou wezen de vetlaag van de huid te ver wijderen die zich langzamerhand bij woordde hij. Een flinke dame, die een klein koffertje droeg. Zij ging alleen over de brug, daarginds. De weg naar het Paddington station. En achter haar Matherfield. Hé, kent ge hem riep Hetherwick verbaasd uit. De man maakte een beweging in de richting van het nabij gelegen politie bureau. Ik ben daar politieagent geweest, toen Matherfield er was legde hij uit. Of ik hem ken, maar al te goed. Hij heeft er mij eens ingeduwd mij en een van mijn kameraden omdat we in een feestelijke stemming waren. Dat is me een bak geweest. Maar ik draag hem toch geen kwaad hart toe, heele maal niet. Dank u, sir. Hetherwick liep nog een paar stralen in en wandelde langzaam naar den Edgware Road. De ondergrondsche treinen begonnen juist te rijden, hij nam er een naar het Zuiden en ging naar Charing Cross en vandaar naar de Temple. Om zes uur precies viel hij in bed en sliep gezond, tot vier later, hij Mapperley in de aangrenzende kamer bezig hoorde. Mapperley, wieus werk bij Hether- wiek het grootste deel van den dag een sinecure was, zat op zijn gemak de kranten te lezen, toen zijn patroon binnentrad. Hij legde zijn krant neer en keek Hetherwick met bevrediging aan Ik heb gisteravond nog wat in lichtingen ingewonnen, zeide hij, over dien kerel, dien ik de vorige week Vrijdag in opdracht van u, naar en van Dorking had moeten volgen. Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1926 | | pagina 7