Appelen-reclame 1 Jaoq. OoiiéQ-Hoitaekiis Verschillende kleuren BONT voor mantelgarneering SZ De Ilgemeene Spaarverzekering Meisjes- en Einder- Stoffen en Pluche HOEDJES in verschillende kleuren.' Verlaagde prijzen Th. Pouwels De winter is in aantocht Koopt thans reeds uw KACHEL Jaarmarkt te Venray Alle modellen. Reuzen voorraad. Alle prijzen. MANUFACTÜUR- a T'TITtTT T?\T HANDEL x XlAlljAjIjili van Levertraan Coöperatief Spaarsysteem A. W. M. J. P0ELS ST^°f VENRAY. Deze week fijne schijfjesappelen per ponu 34 cent, 5 pond voor f 1.50 Stukjesappelen per pond 38 ct. Zeer groote keuze Prima kwaliteiten Lage prijzen. I Heden ontvangen Voordeelige Aanbieding Vraagt Kachels, Haarden, Fornuizen, Gebr. Lucassen, Leunen. Maandag H Oct. Alvorens elders te koopen, komt éérst onze sorteering zien, HKHH TJ verplicht zich tot niets. Wij kunnen elkeen bevredigen. Zaterdag 2 October 1926. No. 40. Wat elke maand te doen geeft. (Ie helft October) Nog niet alle aardappels zijn gerooid, ofschoon het loof wel is afgestorven. Dit geeft moeilijk graven en zoo licht blijven er dan knollen in den grond achter. Maar bovendien wordt het onkruid nu baas; de wortelenkruiden hersteilen zich, nu zij de ruimte krijgen, en de zaadonkruiden laten straks of nu reeds hel rijpe zaad vallen, zoodat uw ukker wordt vervuild. Wij zagen in landbouwbladen een advertentie, waarin zaairogge wordt aangeboden door een in Duitschland gelegen z.g. vermeerderingsbedrijf van Von Lochow. Wij willen onze lezers inlichten, dat vandaar geen zaairogge mag geleverd worden. Het Centraal Bureau te Rotterdam toch heeft voor ons land den alleenverkoop van de Von Lochouw Kommanditgeseltschaft. Er moet dus bier een misverstand in 't spel zijn. Ontsmetting van zaaigranen vindt steeds meer toepassing. Men gebruikt daartoe Germisan, Tillar.tin, koper vitriool, Uspulun of Agfa Saalbeitz als oplossing. Ook droog-ontsmettingsmid delen zijn in den handel gekomen maar de Plantenziektenkundige Dienst ie Wageningen heeft hierover nog geen beslist oordeel; wel zag men van Höchst en Tutan dit jaar ter bestrijding van steenbrand bij tarwe en van de strepenziekle bij gerst betrekkelijk goede resultaten en kan genoemde Dienst proefneming op grooter schaal wel aanbevelen. Men wachte zich echter de stoffen in te ademen en voorkome voorts het lastige stuiven door een of een paar weken te voren het zaad reeds te ontsmetten. Twee drie ons is noodig per K G. zaad. Zorg op uw graanakkers voor vrucht- wisseling; vooral nu onze akkers beter bemest en bewerkt worden dan vroeger, vinden we in de bouwvoor steeds ziektekiemen en ongedierte; daaronde zijn er natuurlijk ook die het koren gewas kan aantasten, en zij zullen des te meer schade aanrichten, naarmate langer achtereen koren op denzelfden akker wordt verbouwd. Vruchtwisseling is immer geraden. Herinner u vooral, aleer ge gaat zaaien: Zoo het zaad, zoo de oogst 1 Derhalve: stel aan het zaaizaad dat ge koopt, hooge eischen, en zie niet op een kwartje. Meer dan elders zou hier zuinigheid misplaatst zijn en de wijs heid bedriegen. Gebruikt ge eigen zaad maak het dan goed schoon. Maar meen niet, dat dit op de gewone wijze reeds gebeurt. De triem is eigenlijk onmisbaar. Hiervan kan ieder overtuigd worden, als men op de tafel voor hem uitspreidt in een dun laagje een handvol graan, op de gewone manier schoongemaakt,-' en een tweede handvol, gereinigd in den triem. Beziet hij dan het zaad door èen vergrootglas, dan merkt hij een groot verschil; in het eene veel onkruid zaden en onvolkomen korrels, in het andere volkomen korrels en geen onkruid. Ontbreekt een triem dan kan men met vlechtdraad waaromheen vier plankjes gemaakt zijn, zich behelpen. Thans nog hooien geeft bij de korte dagen en weinig zon meest gesukkel, waarom velen de voorkeur geven aan inkuilen van 't gras. Spreid het gras of ander groenvoer dun uit en trap het goed vast, bedek het direct met een laag aarde van driekwart meter; flink aantrappen en de reten dicht tredên. Men kan tusschen het voer ook voeder- aardappelen pakken, eveneens in dunne lagen. Voor de huisvrouwPlet inmaken is in vele gezinnen nog in gangde oude methode, in zout, wordt op het platteland nog door velen gevolgd. Men houde hierbij maat, d w.z. make niet te veel in, omdat door het zout een groot deel der oplosbare be3landdeelen wordt uitgetrokken, terwijl later'bij het koken ook van de voedingswaarde een belang rijk deel verloren gaat Een veelvuldig gebruik van gezouten groenten schaadt de gezondheid, vaker dan 1 2 maal per week mag dit niet zijn. Gebruik zeer zindelijke vaten, liever nog steenen potten, die eerst met flink heet water zijn schoongemaakt. Men mag noch te weinig no& te veel zout gebruiken. De pekel moet aterk zijn om het bederf te weren, maar geeft men te veel, dan is het later lastig om den hinderlijken zouten smaak er af te krijgen. Voor boonen wordt ongeveer 1 pond zout op 10 pond boonen genomen, voor komkommers 1 ons in 1 Liter water, dat men even laat koken, voor sla 2 pond zout op 100 kroppen. Heeft men, wat gebeurt, nog veel mooie slakroppen in den tuin dan is het jammer ze weg te doen Men moet ze in ruim water wasschen, goed spoelen tot al het zand er uit is, laat ze uitlekken en snijdt ze in stukken ter lengte van een vingerlid. Dan kun nen ze worden ingemaakt als snijboonen Wie liever de kroppen geheel inmaakt, dient ze 1 a 2 minuten vóör te koken hoeveelheid zout dan als bovengenoemd Komkommers en augurken légt men zooveel mogelijk horizontaal, dus vlak, in den inmaakpot, afdekken met doek, plank en steen; de korte dikke soort is hier het meest dienstig. De fruitoogst is schaarsch vooral van appels. Men ga echter liefst niet den winter in zonder fruit, want: »Een helder hoofd, een goed humeur Op de wangen een frissche kleur, De spijsvertering immer goed, Rustig slapen^ zuiver bloed, Dit alles en nog meer geeft fruit! Geef daar gerust wat geld voor uit!" in groote en kleine flesschen. Kinderpoeder Wormzout Wormoline Wormpoedefs Zoute Drop Katjesdrop Longodrop Druivenborsthoning Abdijsiroop Bruine Candij Zwarte Hoestballen De echte Bayer Aspirine fleschje 65 ct. OPGERICHT 1907, Bijkantoor Amsterdam v. Baerlestraat 84 Telefoon 22332 Belegging uitsluitend in eerste Hypotheken. Vraagt toezending gratis Brochure en opgave der resul taten van de reeds verdeelde Spaarkassen. Voor nadere inlichtingen zich te vervoegen bij onzen Ver tegenwoordiger ONTVANGEN Fijne Edammer Kaas (circa 4 pond) per pond 50 en 70 ct. GOUDA KAAS eerste kwaliteit belegen p. pd. 65 ct. Oude Meikaas 85 ct Nieuwe Zeeuwsche Erwten puikkokend per pond 13, 16 ct. Henseniusstraat, VENRAY. 50 Aanbevelend, 38 eene partij Petroleumlampen, Stalluchten, Lantaarns en verdere Verlichtings-artikelen. in Glas, Porcelein, Aardewerk, in Emaille.en Zinkwaren zijn wij SPOTGOEDKOOP de Allum. draad Kippenring, jdit zijn DE BESTE 1 Huishoudzeep 8 cent per stuk Dobbelman's Karnemelkzeep 15 ct. p. s. Erdal Schoencröme met bon 22 ct p doos Voor' verdere artikelen ziet onze en prijzen. 330 Ontvangen een mooie sorleering Kolenbakken, Vulemmers, Ellebogen. Verder steeds in voorraad Bietensnijders, Origineel Patent Wiegard Ploegen, Cultivatoreo, Qiervaten en Pompen, Eggen i, 2, 3 en 4 velden Bascules en gewichten Staikruiwagens Vlampijpen voor stalienbouw enz. Lage prijzen. Prima fabrikaat Beleefd aanbevetend, SMEDERIJ. PELTERIJEN

Peel en Maas | 1926 | | pagina 5