Weekblad voor YENRAY, HORST en Omstreken. JACFONtf5 Y, PYLS, YENRAY g§ 't Nieuwste inMantels iü Dameshoeden Regenjassen |§f Pelterijen enz. Bf Gebreide Vesten enz. HIEMEUER'S manufacturen (YOQBDEELlGSm manufacturen! Y00BDEEL1G5TA' Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Politieke Ontwikkeling. De arbeidsconflicten in het Katholieke Brabant. De Kippenhouderij op het platteland Gemengde Berichten. Zaterdag 2 October 1926 47e"Jaargang No. 40 1 BLIJKEN TOCH HET J PEEL EN MAAS I BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER ADVERTENTIEN 1—8 regels 60 et., per regel 7»/« ct. bij abonnement lager tarief. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF - VENRAY Telefoon 51 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ct., p, p. 75 ct. voor het buitenland bij vooruitbetaling f 1.30, afz. nummers 5 ct. Een vorigen keer maakten we een aanvang met een eenvoudige bespre king van het reglement der Katholieke Staatspartij, de grondwet onzer politieke organisatie en de vrucht van een langdurig gemeenschappelijk overleg binnen onze partij. Wij be schouwden reeds den zetel en het doei der Kath. Staatsparlij. Het derde artikel behandelt de middelen ter bereiking van het doel dc toepassing van de katholiek- staatkundige beginselen inalledeelen van het staatsbestuur. Dit artikel omtrent de middelen is zoo ruim mogelijk gesteld: de Kath. Staatspartij tracht haar doel te bereiken met alle geoorloofde middelen. Er wordt evenwel aan toegevoegd: in het bijzonder door: a. het organi- seeren van de katholieke kiezers. Het spreekt wel van zelf, ieder kind van zijn tijd ziet het in, dat zonder een doelmatige organisatie der kiezers van een bereiking van liet doel geen sprake kan zijn. b het houden van vergaderingen. Al zijn we moe vergaderd in onze dagen, toch zullen de bijeenkomsten in de Kiesvereenigingen en van de Staatsparlij noodig zijn om de daad Ie bereiken, na de verschillende vraagstukken van belang, welke in het politieke leven aan de orde komen kunnen, in de vergaderingen te hebben behandeld. c. het instellen van studiecommis sies. Men verwarre deze niet met de later te bespreken studieclubs. Een studiecommissie dient om belangrijke en meer ingewikkelde vraagstukken, die in vergaderingen van de ver schillende onderdeeleu der organisatie b.v. in den Partijraad, niet aanstonds kunnen worden opgelost, te overwegen en daaromtrent nadere voorstellen aan de vergadering te doen. d. het uitgeven van geschriften: Lectuur is een groote ontwikkelings factor. Door geschriften uit te geven kan de organisatie de ontwikkeling der katholieke kiezers bevorderen en hun het verkrijgen van een inzicht in bepaalde problemen mogelijk maken e. het plegen van overleg met de beide Katholieke fracties der Staten Oeneraal. Hier stelt de organisatie het gewicht op den voorgrond van het overleg tusschen de organisatie en hare gekozenen. Dit overleg zal op de eerste plaats geschieden in den Partijraad, maar kan natuurlijk ook op andere wijze plaats hebben om een of ander vraagstuk tot helderheid te brengen. f. het beleggen van Politieke Landdagen. Dit is iets nieuws in onze statuten, al waren deze landdagen in sommige streken des lands niet onbe kend. Deze bijeenkomsten worden in een centraal punt van het katholieke kiezerscorps gehouden. Ze kunnen b.v. in verschillende streken van Limburg plaats vinden, voor de Mijnstreek, voor Maastricht en om geving en voor de andere Limburg- sche steden met den verren omtrek. Een landdag wil een grootere politieke wapenschouwing zijn, welke vooral voor de leden der Kiesvereenigingen bestemd is, minder om er van ge dachten te wisselen dan wel om begeesterd te worden door sprekers van naam, die de idealen der Katho lieke Staatkunde voor oogen stellen. Onze tijd is te weinig idealistisch En wij, katholieken, bezitten toch zulke heerlijke idealen, waard om er geestdriftig gestemd voor te zijn en om, dit is de hoofdzaak, voor de verwezenlijking daarvan te arbeiden. Daartoe moet de politieke landdag ons opwekken Vervolgens wordt de organisatie der Kath. Staatspartij nader vastge steld. In het kort zij vermeld, dat de leden der Kath. Staatspartij vereenigd zijn in de parochieele of gemeente lijke Kiesvereenigingen. Deze kiesvereenigingen worden in Provinciale Kieskringorganisaties ver eenigd voor zoover het de verkiezing van leden der Provinciale Staten betreft. Ze werken samen in de Rijkskieskringorganisalies ter bevor dering van de verkiezing van leden der Tweede Kamer. De Rijkskies- kringorganisalie is voor onzen kies kring de R. K. Kiezersbond voor Limburg. De grenzen van onzen kieskring (no. XVIII) vallen, zooals men weet, samen met de grenzen der provincie Limburg. Verder kent het nieuwe reglement een Kiesvereeniging ten behoeve van de verkiezing van leden der Eerste Kamer. Hierin werken samen de leden van de Katholieke Staatspartij, die leden zijn van de Provinciale Staten. Deze kiesvereeniging is noodig geworden na de grondwetsherziening van 1922, waardoor een aantal pro vincies gezamenlijk aan de verkiezing der Eerste Kamerleden medewerken. Deze organisatie kan een veelzijdige samenstelling van de katholieke fractie in de Eerste Kamer welke thans nog wel iets te wenschen overlaat, in de toekomst te bevorderen. De reglementen van deze verschil lende organisaties moeten de goed keuring wegdragen van een hoogere instantie in de organisatie. Het reglement der plaatselijke Kiesvereeniging en van de provin ciale kieskringorganisaties behoeven de goedkeuring van het bestuur der Rijkskieskringorganisaties. De reglementen der Rijkskisskring- organisaties en van de Kiesvereeni ging ten behoeve van de verkiezing van Eersle Kamerleden behoeven de goedkeuring van hel Bestuur der Kath. Staatspartij. Onderdeelen eener plaatselijke organisatie, als bv. een propaganda- club, moeten hun reglementen aan de goedkeuring onderwerpen van het Bestuur der Kiesvereeniging. Een Kiesvereeniging kan dus geen propa- gandaclub erkennen, die geheel van haar onafhankelijk is. Thans naderen we iets nieuws in onze politieke organisatie de studie club. Daarover een volgenden keer. ROELAND. t was niettemin noodig er de bijzondere aandacht voor te vragen. Daartegenover, zoo zegt de heer Kuiper, dient do kathojieke vakorganiaa lie in Brabant hare,positie te versterken Vooroerst dienen de Noord Brabant ache arbeiders te zorgen, dat hun organisatie de katholieke vak beweging binnen den kortst moge lijken tijd op volle sterkte komt. Dit kan reeds veel bijdragen tot de hoogst noodige correcties in zooverre bij do werkgevers onwil of kwade be doelingen in 't spel zijn. Een toename onzer vakbeweging in het Noord-Brabantsche met enkele tienduizenden leden, zou voor zulke werkgevers reeds een kostelijke waar schuwing zijn waarvoor zij niet onge voelig kunnen blijven. Anderzijds verdient het ook voor andere kringen aanbeveling zich met deze verschijnselen in te laten, met name te helpen bevorderen, dat do katholieke vakbeweging haar taak ten volle kan vervullen. Haar dus steunen en verdedigen waar het noodig en mogelijk is. Het kan alle menschen met een rede lijk combinatie vermogen niet ontgaan, wat in dit verband voor de toekomst van het katholieke Noord-Brabant op het spel staat. Men zie de harde ervaringen elders, nu pas weer in Mexico, wanneer de waarschuwing: Tijdigi van Mgr. dr. Poels uit 't oog wordt verloren. De uitwerking op de massa der arbeiders. Het Kamerlid Kuiper schrijft in de «Volkskrant" een ernstig artikeltje. Hot strekt de provincie Noord-Brabant allerminst tot eer dat er zooveel gestaakt moet worden, temeer niet, wijl na elke staking blijkt, dat aan de verlangens der arbeiders wel is te voldoen, maar de werkgevers het eenvoudig op conflicten laten aankomen. Daar waren dit jaar arbeidsconflicten in de mandenindustrie, den landbouw, de sigarenindustrie, het bouwvak en de textielindustrie; ze waren groolen- deels omvangrijk en langdurig, hadden een hardnekkig karakler en het einde was, dal de eischen der arbeiders ge heel of grootendeels werden ingewilligd. Voor de betrokken bedrijven waren deze eischen volstrekt niet vanruïneu- zen aard, ze waren volkomen redelijk en met eenigen* goeden wil ook zeer goed door te voeren Dit kon echter niet, daar moest éérst gestaakt worden, langdurig en heftig worden gevochten, en toen kon 't wél' Met deze feiten voor oogen, is moei lijk aan den indruk te ontkomen, dat aan de huidige mentaliteit en de be doelingen van een niet onbelangrijk deel der Noord-Brabantsche werkgevers iels moet haperen Daar heerscht klaarblijkelijk de al dan niet opzettelijke maar niettemin daadwerkelijke toeleg, zich tegen de overigens volkomen redelijke wenschen en verlangens der arbeiders met alle beschikbare krachten te vei zetten Wie een zachtere conclusie wenscht te trekken ga zijn gang, maar dat de feiten op een allerbedenkelijkste men taliteit wijzen, is onmogelijk te ont kennen. Op een mentaliteit, een geestelijke gesteltenis, die op de massa der Noord- Brabantsche arbeiders, vooral in gods dienstigen en zedelijken zin, een uit werking moet hebben, die men gelijk elders wellicht zal willen afwenden als het te laat is, De feiten spreken zóó duidelijk, dat verdere toelichting overbodig is, maar lagsgQQtisa Midedesliagen. Het water waarschuwt u. Als gij last hebt van een brandende, smartelijke pijn bij de loozing, of de urine dik is en troebel, met een scher pen geur, zanderig of met bloeddeeltjes, bestaat er geen twijfel of uw nieren zijn verzwakt. Neem Foster's Rugpijn Nieren Pillen, want uw nieren hebben behoefte aan een specifiek niermiddel Let ook op de hoeveelheid geloosde urine. Als gij zeer groote of zeer kleine hoeveelheden loost, als gij te vaak of te weinig aandrang krijgt, wijst dit vrij zeker op nierzwakle. En dat js ernstig genoeg er bestaat gevaar voor bloed vergiftiging en de schadelijke gevolgen op iedere zenuw, spier of weefsel van uw lichaam. Stel hel niet uit neem Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Verwaarloozing kan ernstige gevolgen met zich brengen. Foster's Pillen worden in Holland sinds vele jaren gebruikt en zijn alom be kend om hun goede resultaten. Men kent geen beter middel tegen nier zwakte, blaas- en urinesloornissen, rugpijn, spit, waterzuchtige zwellingen, rheumaliek en andere gevolgen van schadelijke stoffen, die bij trage werking der nieren in het bloed achterblijven. Laat Foster's Rugpijn Nieren Pillen u gezond maken en houden. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten f 1 75 per flacon. 36 dak zeer zwaar en moet het geraamte dus sterk zijn. 't Geheel zal dus be duidend meer kosten. Ook zijn zulke hokken slechter te verplaatsen. Vandaar, dat ook vele daken van planken zijn, en de daken dan in vakken verdeeld. Wanneer de planken van hel dak aan regen en wind zouden blootgesteld zijn, zouden ze te gauw rotten en kreeg men spoedig lekkage. Daarom moet er iets over heen, dat beter be stand is tegen weer en wind. In vele gevallen gebruikt men daar toe asphalt, en als men allerbeste kwaliteit neemt, gaat dat ook lang mee maar.... het moet geregeld geteerd wor den en daarna met scherp zand of fijn grint bestrooid. Wij weten uit ondervinding, dat zoo iets op de boerderij veel te wenschen overlaat." En daarom lijkt ons eene stof, die niet geteerd behoeft te worden, beter. En dat is rubber; ook pyramie is daar voor geschikt. Het rubberdak is sterk. Maar, het ventileert natuurlijk niet. Dit bezwaar is echter te ondervangen, door boven aan den voorwand verschillende ven* lilaties aan te brengen Maar, ze mo gen geen tocht veroorzaken. Het hok is de spil, waar alles om draait. Zonder goede hokken geen wintereieren, zonder wintereieren geen winst. Wij raden onze boeren en arbeiders daarom steeds aen, eerst te zorgen voor doelmatige en ruime hokken. Dan volgt de rest vanzelf wel. 't Is eene uitgave, die niet dikwijls terugkomt. Over 15 jaar staat er een solied hok nog, als de eigenaar het ten minste behoorlijk onderhoudt. Elk jaar moet het fiksch gecarboli neumd worden en dan is het over 10 jaar nog zeer deugdelijk. Wie bet geld uitspaart op de huis vesting komt dus meestal bedrogen uil weinig of geen dure wintereieren, steeds te tobben met zieke dieren, ook al omdat slechte hokken niet worden schoon gehouden. Neen, zonder hygiënische kippenhok ken zit er aan de pluimveehouderij Jn winst door JOS. BOSHOUWERS te LENT HOKKENBOUW VRAAG: Op de Landbouwtentoon stelling te Venlo bezocht ik ook een kippenhok, dat daar ingezonden was door een firma uit Cuyk. De wanden bestonden uit losse plankjes, die gemakkelijk en dicht in mekaar te schuiven zijn. Ze waren echter geen duim dik. De ventilalie was m.i. te gering, maar dat was te verhelpen door meer van die openingen aan te brengen. Het dak bestond uil plankjes en daarboven een soort van rubber. Gaarne vernam ik van U of die rubber goed voldoet. Het hok was be trekkelijk goedkoop, tegenover andere hokken. U kunt mijn brief ook wel beantwoorden in Peel en Maas, want dat blad lezen wij met onzen buurman samen. V. te V. ANTWOORD: Ventilatie in het hok is eene zeer voorname zaak. Anders wordt de lucht daarbinnen veel te gauw bedorven, vooral in den winter tijd, omdat de dieren dan veel meer binnen zijn. Daarvandaan, dat vele daken van riet gemaakt worden en daar le klas sluilpannen op. Zoo'n dak ventileert dag en nacht, zonder ook maar den minsten tocht te veroorzaken. Uit den aard der zaak is zulk een Zevende eeuwfeest van St. Franeiseus. Viering te Weert. Men schrijft uit Weert: Op 3 October, des avonds te 5 uur, den historischen avond van St. Fran eiseus' afsterven, zal de volledige Schola Gantorwm van het Minderbroeders klooster te Weert het Officie (Metten en lauden) zingen, dat Julianus van Spiers OF.M. kort na den dood van Franeiseus vervaardigde en waarvan Pater dr. Eliseus Bruning O.F.M. on langs tekst en compositie in de beste lezing uitgaf Wegens de nationale hulde te 's Her togenbosch zullen op 4 October geen buitengewone plechtigheden plaats vinden. Op 5 October zullen alle klokken der stad de opening der plaat selijke feesten inluiden, terwijl heel Weert in vlaggentooi zal prijken en een passende versiering wordt aange bracht aan het Minderbroedersklooster, Op 6 October zal mgr. Laur. Schioppa Pauselijk Internuntius een Pontificale Hoogmis opdragen. Op 10 October zal de plechtige H. Mis worden gecele breerd door den Hoogeerw. Pater Provinciaal van de Orde der Domini canen, op 12 October door den Hoog eerw. heer Ed. Haenen, Pastoor-Deken van Weert. De feestpredicaties worden gehouden op 6 Oct. door den Zeereerw. Pater Franeiseus Wilens O. Carmop 8 Oct. door den Zeereerw. Pater P. J J. Kok O E S A op 10 Oct. door d3n Zeereerw. Pater P. Willekens S J., op 12 Oct. door den Zeereerw. Pater W. Jonckbloedt Gss.R Grootsche toebereid selen worden gemaakt, om de feesten schitterend te doen slagen. Plakkaten der Limburgsche Liga verwijderd. Men meldt uit Maastricht aan de Msb. Door de afdeeling Maastricht niet door het directorium, dat builen deze aangelegenheid staat waren dezer dagen te Maastricht plakkaten opge plakt op de openbare aanplakborden Deze plakkaten richtten zich scherp tegen de benoeming van de 5 regee- ringscommissarissen in de Limb Tramweg-Mij., van welke 5 commissa rissen er 4 niet Katholiek en niet Limburger waren. In groote letters stond op deze plakkaten te lezen »L(imburg) T(otaal) M(iskend)". Deze laatste woordspeling is ontleend aan een hoofdartikel uit het orgaan der katholiek georganiseerde arbeiders »De Volkskrant". De burgemeester heeft deze plakkaten, als zijnde naar zijn opvalting opruiend, door de politie doen afscheuren. Onweer. Maandagavond sloeg de bliksem in de woning van den slager H, te Bigge- kerke (Walcheren). De bliksem drong in de slaapkamer van de familie, die reeds ter ruste was gegaan. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. Te St. Laurens (Walcheren) zijn Dinsdagmorgen een paard en een veulen in de weide door den bliksem gedood. Boven Breda en omstreken ont lastte zich Dinsdagmorgen een kort, maar vrij hevig onweer. Te Etten werd de 69jarige landbouwer J. M. op den akker door het hemelvuur getroffen en op slag gedood. Men vond hem in gehurkte houding. Het hoofdhaar was geschroeid de kleeren vielen bij aan raking als poeder van het lichaam. Een oplichter. Eenige dagen geleden vervoegden zich bij den landbouwer W P. v. d. G. te Leiderdorp 2 personen, R. en van der H. uit Leiden. R. kocht van van der G. een paard voor f 245 dat hij in den Haag moest afleveren. Op de veemarkt te Leiden zouden zij lkaar ontmoeten en zou het paard worden betaald. Enkele dagen later kwam van der H. bij van der G. en vertelde, dat R., wiens knecht hij was, aan een tuinder te Loosduinen een koe had verkocht. De landbouwer gaf hem een beestje van f 255 mee. Het geld zou hij tege lijk krijgen met het paard. Toen van der G. op den afgesproken dag R. op de Leidsche veemarkt ont moette, bleek deze van den koop der koe niets af te weten en kwam hij tot de ontdekking, dat van der H. er met f 245 voor het paard, die hij hem had medegegeven om aan van der G. te betalen, verdwenen was. R. is thans zijn f 245 en de boer zijn koe kwijt en de politie heeft van der H. tot heden nog niet in handen kunnen krijgen. De rollen omgedraaid. Men schrijft uit Zevenaar, dat er den laalsten lijd zeer veel Duitschers uit het g ensgebied inkoopen komen doen in Gelderschegrensgemeenten. In Zeve naar komen de Duitschers veel kruide nierswaren halen, die daar blijkbaar goedkooper zijn dan op Duitsch gebied Onze Geldersche winkeliers zijn er goed mee. De Maas bljjft laag. Het scheepvaartverkeer tusschen Roermond en Venlo ligt tengevolge van den lagen waterstand van de Maas, nog steeds stil. Een practisclie vinding. Eenigen lijd geleden viel het den controleurs der Gemeente-Gasfabriek te Rotterdam op dat door den heer K. E. Oostdijk, wonende Nieuwe Binnenweg 151, in tegenstelling met vorige maan den zoo weinig gas werd gebruikt. De gasrekening was zoo abnormaal laag dat men wel aan fraude moest denken. Men toog op onderzoek uit en ontdekte dat door den heer Oostdijk een uitvin ding wa3 gedaan die het mogelijk maakte het gasverbruik tot een minimum le beperken. Men verzocht den uitvin der daarop voor eenige deskundigen van de Gemeente Gasfabriek een demonstratie te komen geven. Hun oordeel was zoo gunstig, dat de heer Beekman besloot octrooi aan te vragen en het artikel daarna in den handel te brengen. Heden mochten wij ten huize van den uitvinder tegenwoordig

Peel en Maas | 1926 | | pagina 1