Tweede blad. rvooimw Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Kinderen PUROLffl S MANUFACTUREN Waarschuwing in geval van brand. Is een Pachtwet nog noodig? Als Uw Het geheim van Charing Cross. Ingezonden, Tweeerlei maat. Zaterdag 25 September 1926 47e Jaargang No. 39 BLIJKEN TOCH HET PEEL EN MAAS PRIJS DER ADVERTENTIEN 1—8 regels 60 ct.. per regel 7»/« ct. bij abonnement lager tarief. Uitgave van FIIIMA YAN DEN MUNCKHOF - VENRAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal: voor Venray 65 ct., p, p. 75 ct. Telefoon 51 voor het buitenland bij vooruitbetaling I 1.30, afz. nummers 5 ct. De Burgemeester van Venray brengt ter algemeene kennis, dat verzocht wordt in geval van brand zoo spoedig mogelijk telefonisch op te bellen le het Gemeentehuis, telefoon no. 6 2e Brigade der Kon. Maréchaussée, telefoon no. 58 2e de Heer V. Pyls, telefoon no. 10 Gedurende den tijd, dat de telefoon is gesloten, wordt men verzocht zoo spoedig mogelijk één der heeren Brand meesters te waarschuwen en wel H. Timmermann, opperbrandmeesier, Marktstraat 8 V. Pyls, Brandmeester, Grootestraat 10 P. II. Oudenhoven, Brandmeester, Heuvelstraat 1 benevens één der dienaren van ge meente politie L II. Janssen, Langstraat 14 P. J. Derks, Merselosche weg 4b W. J. Steernemah, Maasheesche weg 3 en de Brigade Kon. Maréchaussée, Lang- al pa I ^11 p Venray," li September 1926 De Burgemeester van Venray, O. VAN DE LOO. Dit geldt voor de gehcele gemeente, dus ook voor alle rectoraten en ge huchten. Deze vraag plaatst rector W. v. It(essel) boven een artikel in »De Boerenstand." Zijn beloog laat weer eens de aan dacht vallen op de in het algemeen geringe verdiensten van den boer, het geen ook op de Landbouwtentoonstelling te Venlo met eenige cijfers welsprekend werd gedemonstreerd, cijfers nl. over het weinige dat een boer aan zijn mestvee en melk verdient en de groote winst daarvan voor anderen. Rector v. K. schrijft o.m »IIet is niet gemakkelijk met cijfers aan te toonen, hoeveel een boer met zijn arbeid verdient. Daarvoor zou mei. de uilkomsten noodig hebben van een groot aantal boekhoudingen over alle streken van het land. Gelukkig neemt het aldus gecontroleerde bedrijven van jaar tot jaar toe. Daaruit blijkt dan overduidelijk, dat boerenarbeid niet of zeer slecht betaald wordt; wat den boer, hij zij dan eigen boer of pachter, aan arbeidsloon onthouden wordt, komt te recht in de zakken van het groot kapitaal. Niemand toch zal kunnen ontkennen, dat de arbeid van den boer, van den vakkundigen en hardwerkenden boer zijn loon waard is. Wat hij zelf daar van te weinig ontvangt, gaat naar anderen, die hel niet verdienen en hel zonder veel moeite of risico aan den boer welen te ontfutselen. Het voor naamste middel daartoe bestaat in de veel te hooge pacht- en koopprijzen van den grond. Het pas verschenen landbouwverslag over 1924 bevat een hoofdstuk over «Bedrijfsuitkomsten in den Landbouw", samengesteld uit gegevens, verstrekt door verschillende centrale bureaux voor landbouwboekhouding en afkom stig van 1226 bedrijven, omvattende 41.792 H A. Vooral moet hierbij niet vergeten worden, dat bij de berekende netto winst per H.A. het loon van den bedrijfsvoerder of ondernemer, dus van den boer eigenaar of pachter niet in rekening is gebracht. Dat beteekent dus, dat de aangegeven winst hel arbeidsloon van den boer vertegen woordigt Daarnaast houde men in 't oog, dat de bedrijfsuilkomslen in 1924 merkelijk gunstiger waren dan in 1925 en vooral in 1926, voor zoover dit laatste reeds met groote waarschijnlijkheid kan beoordeeld worden. Bovenaan komt dan hel middengewest van Noord Holland met f 107 35 netto winst per H.A dan Zeeland met f 102.05; het zandgebied van Drenthe met f 88.30; zand- en veengebied van Drenthe met f 81,61; zand- en veengebied van Overijsel met f 1.26 en het Land van Heusden en Altena met f 0.40. In de rijke landbouwstreken van Groningen f 26 tot f 58. We komen daarmee tot een gemid delde van f 58 netto winst in een gun stig jaar. Dat betreft gecontroleerde bedrijven, die in den regel op de beste en voordeeligste wijze worden geëxploi teeri en waar de minst productieve takken zooveel mogelijk worden besnoeid. We hopen binnen korten tijd een overvloed van gegevens beschikbaar te hebben over N.-Brabant met zijn zand en heidegronden. Dan zal blijken, dat de uitkomsten bedroevend klein zijn, veel minder dan het gemiddelde, dat over 1924 geboekt staat voor verschil lende streken van het land. In afwachting daarvan moeten we ons bepalen bij den algemeenen toe stand, die onze Brabartsche gezinnen op economisch gebied verloonen. Als we dan vooral de meerderheid der zandbedrijven bezien, waar hoofdzake lijk met eigen arbeidskrachten wordt gewerkt, krijgen we een bitter treurig beeld voor oogen. Waar men in de gunstige positie verkeert, dat uitsluitend met eigen, volwassen personeel wordt gewerkt, weet men met veel moeite nog juist het hoofd boven water te houden. In gunstige jaren een stap vooruit, bij ongunstige jaren, misgewas, veeziekte enz. weer een stap terug. Na vele jaren aldus le hebben getobd, is men nog even ver. Daarna bespreekt rector van Kessel de gevolgen van dezen toestand voor het gezin van den boer, zijn zoons en dochters. De volwassen kinderen, die een eigen gezin zouden willen stichten en daartoe bekwaamheid en meer dan voldoenden leeftijd bezitten, moeten wachten en blijven wachten omdat de financieele krachten ontbreken, die dan toch voor een bescheiden op te zetten bedrijf noodzakelijk zijn. Ze staan tenslotte voor de keuze, of wel van hun levens plannen af te zien of wel 'n onderge schikte posilie te zoeken bij de industrie Duizenden boerenjongens vindt ge terug onder de fabrieksarbeiders der zich bezeerd hebben gebruik dan dadelijk 499-9 b^UlJLrljHlTON. 26. Maar toen de volgende avond kwam, werden Hetherwick's plannen betref fende het bezoek aan de Stillen door een onverwachte gebeurtenis doorkruist en noch hij, noch Matherfield betraden dien avond den drempel van de Club der Stillen in de Clandeslick Passage. Zij gingen er om tien uur heen dat was, zeide Matherfield, wel het beste uur om de meeste bezoekers er te vin den. Het plan was om zonder bemerkt te worden, de bezoekers, die daar kwa men, eens op te nemen en oogen en ooren open te houden voor ai hetgeen er mogelijk kan gebeuren. Candlestick Passage, dat tot den avond aan Hetherwick onbekend was, was een heel gewone omgeving en er was niets in zijn atmosfeer, wat tot avon turen of vreemde geschiedenissen prik kelde. De ingang tot de Club der Stillen was 9en groote, dubbele deur met allerlei ornamenten, waarachter een hal was, die rijk met tapijten was versierd. Maar Hetherwick en Mather field kwamen niet in de hal, gingen zelfs niet door de dubbele deuren. Toen zij de buitendeur naderden, verscheen •een elegante dame, die zonder zelfs maar een blik naar rechts of links te slaan, de deur uitging en de straat groote steden en onder de haven-arbei' ders van Rotterdam en andere handels plaatsen. Schrikwekkend stijgt het aantal boerenmeisjes, dat in allerhande industrieën werkzaam zijn en ten slotte in de stedelijke bevolking opgaan. Ge loof üiet, dat het alleen de aantrekke lijkheid is van het stadsleven, die deze overplaatsing heeft bewerkt. Het is in zeer vele, zoo niet de meeste gevallen de nood van de landbouwbevolking, die haar heeft weggedreven. In den landbouw is voor de meesten geen, ook geen bescheiden bestaan le vinden. De groote oorzaak zijn de hooge pachtprijzen en daarmee corres pondeerende opgedreven koopprijzen van den groDd. Maar waarom, zoo zou men kunnen vragen, moet de boerenstand nog maar altijd op een Pachtwet wachten, die den toestand dragelijker maakt en zorgt, dat hij beschermd wordt tegen willekeur van anderen. Is het omdat de boeren nog niet naar Den Haag gaan om protestbetoo- gingen te houden? De vooruitzichten voor den landbouw zijn niet rooskleuiig. Voor een grooi deel is deze aangewezen op export naar het buitenland voor de meeste der producten van het bedrijf. En men weet, hoe onze buren den invoer trach ten te bemoeilijken om den eigen land bouw te beschermen De Duitsche tariefwet en het verbod van den invoer van varkens in Engeland, de moeilijk heden onzer suikerindustrie zijn eenige voorbeelden van den laatslen tijd Energieke maatregelen daartegen zijn van onze regeering niet te verwachten Maar eindelijk dient zij het pacht vraagstuk ter hand te nemen, opdat de landbouwsiand meer kans hebbe, een dragelijk loon te kunnen maken op de boerderij en meer zekerheid van bestaan verkrijge. beschreed. Zij wijdde geen aandacht aan de twee mannen, toen zij vlak langs hen passeerde, maar Hetherwick greep zijn meigezel krachtig bij den arm. Lady Riversreade nu begrijp ik er niets meer van 1 fluisterde hij Ma therfield vol verbazing toe. Een merk waardige vrouw. Matherfield keerde zich snel om terwijl hij de heengaande gestalte na staarde. Die daar, zeide hij ongeloovig, en zij komt hier vandaan Is dat zeker Doodzeker I bevestigde Hetherwick Ik herkende haar onmiddellijk. Ik heb gisteren de gelegenheid gehad, haar nauwkeurig op te nemen. Zij is het. Maar wai doet zij nu in de Club der Stillen meende Matherfield. Ik begrijp er nu niets meer van Maar zij gaat wegl zeide Hether wick. Kom mee, we moeten zien, waar zij heengaat. We kunnen hier gemak kelijk terugkomen. Maar waarom zou den wij haar niet eerst eens volgen Goed, stemde Matherfield toe. Kom maar mee. Wij kunnen haar ge makkelijk in het oog houden. Lady Riversreade sloeg op dat oogen- blik den hoek van de straat om aan haar linkerhand. Toen de twee mannen er aan kwamen, was zij al heel wat meters voor in de richting van de St. Martin's kerk. Maar door haar lange gestalte was zij gemakkelijk te volgen maar Matherfield hield Hetherwick tegen. Het was niet noodig, zeide hij, haar te dicht op de hielen te zitten. Daar zij flink is en wij het ook zijn, fluisterde zij, kunnen wij haar op MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten75 ct Staal-Tabletten 90 ct Maag-Tabletten75 ct Bij Apoth. en Drogisten guld zilver, geheel uit de hand vervaar digd, in Romaanschen, iets gemoderni- seerden stijl. Op den voet de 8 medaillons voorstellend 1. Christus aan het kruis. 2. H. Hart van Maria. 3 H. Augustinus. 4. H Antonius van Padua. 5. H. Petrus. 6. H Christina. 7. H. Anna. 8. H Michael. De patronen van de familieleden van den Eerw. Neomist spreken door hunne machtige lijnen, hunne edele uitdruk king en hunne zuivere bewerking; ze zijn omlijst door mooie geciseleerde randen. De vlakken tusschen de medail lons zijn met afwisselend rijk filigraan en ciseleerwerk gevuld. Rond om den voet loopt een rijk a jour gewerkt bladornament. Het bovenste gedeelte van den voet loopt uit in 8 fijn gewerkte ornamenten in niells. De schachten zijn van blauw email. Ook de ronde nodus of het midden stuk van het handvat, komt ten volle overeen met den rijken voet. De vlak ken tusschen de geciseleerde bandjes zijn gevuld met afwisselend filigraan- werk, waarin op de 4 vooruitspringende hoofdpunten mooie, groote malachiet- en almandriensteenen prijken. De ondercuppa is versierd met a jour gewerkte bladeren, waarop de cuppa rust. Deze cuppa is versierd met 8. Engelfiguren met spreukbanden onder baldakijnen, voorstellende de 8 zalig heden. En hierboven is met forsche lijnen ingegraveerd de spreukHoe facite in meam commemorationera Luc XXII 19 Hoe rijk de uitvoering ook is, ze kan niet overladen genoemd worden; maar hoe langer men zich in 't werk verdiept, des te meer schoonheden men ontdekt Den Eerw. Paler A. v. d. Pasch willen wij gelukwenschen met dezen kostbaren kelk, en den kunstenaar Robert van Dawen, die dit werk uitvoerde, zij hulde gebracht voor de zeldzaam artistieke, en toch voorname bewerking. Wanssum 17 Sept 1926. lagsiaaita MidsSeslisgen. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. twintig meter afstand gemakkelijk vol gen, zelfs als zij le midden van be trekkelijk veel volk komt. Opgepast nu, ik geloof dat zij een taxi gaat nemen. Zij zagen, dat lady Riversreade een auto bestelde en er in plaatsnam. Een halve minuut later reed zij weg. Maar op hetzelfde oogenblik stond Mather field bij de volgende taxi in de rij. Zaagt ge die auto wegrijden, met die flinke dame er in? zeide hij to» den chauffeur. Daar, de auto die nu juist den hoek omgaat. Kent ge den chauffeur? Uitstekend. Volg die taxi zorgvuldig Let op, waar zij stilstaat of waar de dame er uitstapt. Rijd dan langzaam wat verder, waar het ook zij, en blijf dan op een korten afstand stilstaan. Nu, let goed op, het is... hij keerde zich naar den man en fluisterde deze een paar woorden in het oor. Een seconde later zaten hij en Hetherwick in de auto en reden zij langs Trafalgar Square. Het is een vreemde zaak, mr. Hetherwick, merkte Matherfield op. Uw klerk volgt dien dr. Baseverie Vrijdagavond tot de Club der Stillen. Nu zien wij, dat lady Riversreade er Maandagavond uitkomt. Nu schijnt toch wel de conclusie te moeten worden getrokken, dat er tusschen die twee personen een relatie bestaat. Want het meest waarschijnlijke is toch wel, dat lady Riversreade er heengegaan is om dr. Baseverie te ontmoeten, of iemand, die hem vertegenwoordigt. Zeker is toch wel, dat er verband bestaat met de aangelegenheid, welke hem naar Riversreade Court voerde. Maar, nu zit lady Riversreade in de taxi voorop Een zegen voor de menschheid. Iedere lijder aan verzwakte nieren, die gaarne zijn gezondheid zou her krijgen, behoort Foster's Rugpijn Nieren Pillen te gebruiken, het middel, dat nieuwe kracht en energie aan 'al van angstige nierlijders bracht. Het 25 jarig succes stempelt dit niermiddel tot een ware zegen voor de mensch heid. Ook gij kunt daarvan profiteeren. Begin nog heden met het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Merk op hoe uw gezondheid er door verbetert 1 Hoe de rugpijn afneemt, hoe de pijn in uw ledematen en spieren vermindert, hoe spoedig uw nier- en blaasstoornis- sen verdwijnen. Door het versterken van uw zwakke nieren raakt gij bevrijd van urinekwalen, rugpijn, rheumatiek, blaasontsteking, waterzuchtige zwellin gen, ischias en spit. Stel 't niet uit. Laat de tr8ge nier werking niet van kwaad tot erger worden. Begin dadelijk met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Kom de aange taste nieren te hulp, waardoor het bloed weder behoorlijk gezuiverd en verrijkt wordt en het geheele gestel bevrijd wordt van schadelijke onzuiver heden. Foster's Pillen worden vervaar digd in modern ingerichte laboratoria, worden noch bij de vervaardiging, noch bij de verpakking door menschelijke handen aangeraakt, en bevatten geen schadelijke bestanddeelan. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten f 1 75 per flacon. 40 Ziet gij ouder uit dan gij zijt? Slechte spijsverte ring. verstopping, maagkwalen enz., werken nadeelig op uw humeur en ge stel. Foster's Maag- pillen zijn een zacht- werkend laxeermid del. dat uw kwaal doet verdwijnen. Foster's, Maagpillen Alom verkrijgbaar A f 0.65 per flacon. Een Kunstwerk. Bij gelegenheid van het Priesterfeest van den WelEerw. Heer A. v. d. Pasch, waarbij hem door zijn Ouders en Zusters een kostbare kelk werd aange boden, waren wij verrast over dit juweeltje van goudsmeedkunst. De bekende Venlosche kunstenaar, de heer Robert van Dawen is de ont werper en maker, het loont de moeite hier nader op dit kunstwerk lerug te komen. De kelk is van zwaar massief ver Onlangs 1) gaf »De Telegraaf" een beschouwing over het boekjaar 1925 der Alg. Centr. Bankver. voor den Middenstand. Onder den titel: »De laatste der Mohikanen" werd een cynisch gestemd artikel aan den lezer voorgelegd, ten einde deze een inzicht te verschaffen in de posilie der Algemeene Centrale per 31 December 1925. Het beeld is niet bepaald gunstig. En dan vervolgt het blad met deze snijdende passaga «De Algemeene Centrale Bankver eeniging is, wanneer men de onbe. en wij zullen haar volgen om te zien, waarheen zij nu gaat. Ongetwijfeld naar een der hotels in West End. En die kennis zal van belang zijn, want ik zou haar morgenochtend gaarne eens ontmoeten.... om haar een paar vragen le stellen. Is het daarvoor nog niet wat te vroeg, meende Hetherwick. Weten we al genoeg? Dat hangt af, van hetgeen ge ge noeg noemt, antwoordde Matherfield droog, Wat ik weet is dit. De persoon Granett werd vergiftigd. Hij had een splinternieuw bankbiljet van vijf pond in zijn zak. Dat bankbiljet heb ik kunnen nagaan tot de Club der Slil- len, waer het in elk geval uitbetaald is op den dag, vóór Hannaford en Granett vermoord werden. De Club der Stillen is derhalve een plaats, die ons belang inboezemt. Nu hoor ik van een geheimzinnigen man, die lady Ri versreade bezoekt die man komt in de Club der Stillen. Ik zie zelf lady Riversreade uit de Club der Stillen komen. Mij dunkt, ik moet lady Rivers reade nu vragen, wat zij van de Stil len weet, wat van Dr. Baseverie en, zoo terloops, of ze ooit gehoord heeft van een stad, die Sellithwaite heet en van een commissaris van politie met den naam Hannaford. Eh 1 We verla ten het gebied der rijke hotels en restaurants. Hetherwick keek uit het venster en wat hij zag kwam hem geheel onbekend voor. Wij gaan nu naar den Edgware Road, zeide Matherfield. Hie helde half uit de taxi en gaf enkele nadere in teekenende Centrale Boazbank uil- schakelt, de laatste telg van een uitstervend geslacht. Haar zijn voor afgegaan de seclarische Middenstands- banken, die onze circulatiebank in 1923 e.v. zonder een traan te laten en zonder in te grijpen heefl zien afslachten. Niet aan haar werken heeft de Algemeene Centrale het te danken, dat zij haar zusters overleven kon. Slechts aan de omstandigheid, dat de circulatiebanken haar aan vele millioenen met risico garantie van 's Rijkswege hielp en haar steun niet meer kon intrekken. Wan neer de sectarische banken (lees Hanzebankeu, H), denzelfden rugge- sleun hadden gehad, zouden ook zij nog in het leven zijn geweest." Zéggen we te veel, als we deze passage noemen een «snijdende" parsage Het treft ons tenminste al bijzonder pijnlijk, als in een blad, dat toch allerminst van Hanze-sympathieën kan worden verdacht, zonder eenig voorbe houd en koelbloedig de stelling geponeerd wordt: Indien de Hanzebanken denzelfden steun hadden genoten als de Algemeene Centrale, waren zij nu nog in leven geweest 1 En dan voelen we het als een Iooden last op ons drukken, als een onontwar baar raadsel in ons brein wroeten, dat we vruchteloos zoeken naar het ant woord op de vraag: waarom konden ODze banken, met moeizame arbeid opgebouwd en met taaien moed tegen afbrokkeling verdedigd, niet op de been worden gehouden, zooals met de Alge meene Centrale wel mogelijk bleek? We kunnen onze menschen geen bevredigend antwoord geven. structies aan den chauffeur. Ik wil die auto, daar voorop, geen vermoeden doen krijgen dat wij haar volgen, merkte hij op, toen hij zijn plaats weer ingenomen had. Waar schijnlijk gaat zij nu naar een of ander particulier huisdus moeten wij bij onze achtervolging nog meer om zichtigheid in acht nemen. Ah 1 we rijden nu den Harrow Road. De auto reed nog eenigen tijd Doch bij het St. Mary's Terrace begon hij langzamer te vorderen. De vaart ver minderde nog meer en de auto pas seerde de andere taxi, welke intusschen geheel tot stilstand was gekomen, vlak tegenover een blok hooge gebouwen. Eenige meters verder stond de auto van Matherfield en Hetherwick ook stil. De chauffeur kwam van zijn plaats en kwam naar het deurtje. De slanke dame, zeide hij ver trouwelijk, zij is daar uit de andere auto gekomen, is daar de St. Mar.'s Mansions binnengegaan Flats, is het niet? vroeg Mather field Juist, sir, antwoordde de chauf feur. Hij zag de straat in De taxi is weerweggereden, sir. De portier is uit het huis gekomen en heeft betaald. Dat heeft er veel van weg, of zij daar een poosje zal blijven, merkte Matherfield eenigszins teleurgesteld op. Enfin, we zullen er maar uitkomen en eens rondkijken. Hij betaalde en zond den chauffeur weg. En terwijl hij naar de overzijde van den weg overstak, wees hij Hether wick het blok huizen aan, waarin lady Riversreade verdwenen was.

Peel en Maas | 1926 | | pagina 7