Fruitveiling QQSTBÏÏ1. V. PYLS, VENRAY Behoudenis OOSTRUM. Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. De fruitveiling te Ooslrum. niEPIEIJER'S MEMEUER'S Vanaf Woensdag 6 October FRUIT worden geveild '('VOODDEELlöSTf Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. der Volksconcert, DE TROONREDE. Opheffing 7e leerjaar en... luchtloosheid. De Kippenhouderij op het platteland a.s. zal ELKEN WOENSDAG voorm. 10 ure op het Veilingsterrein naast het café van den Heer FR, SANDERS te Oostrum. Zaterdag 25 September 1926 47e Jaargang No. 39 PEEL EN MAAS (i MANUFACTUREN (I BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER ADVERTENTIEN 1—0 regels 60 ct., per regel 7'/» ct. bij abonnement lager tarief. Uitgave van FIRMA VAN I)EN MUNCKHOF - VENRAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal: voor Venray 65 ct., p, p. 75 ct. Telefoon 51 voor het buitenland bij vooruitbetaling f 1.30, afz. nummers 5 ct. speciaal ge- ajje s00rten Jumperwol, wollen Vesten, Truien, Kinderpakjes, Jurken 't Nieuwste in Dameshoeden, Mantels, Regenjassen en -Mantels, Parapluies, Dames- en Heeren-Modeartikelen enz De Burgemeester van Venray brengt ter algemeene kennis, dat op Zondag 26 September a.s. des namiddags te half zes door de Fanfare Sub Matris Tule'.a te Ooslrum een volksconcert zal worden gehouden te Oirlo. Venray 21 Sept. 1926, De Burgemeester voornoemd, O. VAN DE LOO. Bekendmaking. De Burgemeester van Venray brengt het volgende ter kennis van belang hebbenden 1. In November en December a s. houdt de herkeuringsraad in verschil lende gemeenten zitting. 2 De voorzitter van den Herkeu ringsraad kan aan voor den dienstplicht ingeschreven personen, die nog niet bij de land of de zeemacht zijn ingelijfd en aan gewone, zoowel als aan buiten gewone dienstplichtigen, die nog niet in werkelijken dienst zijn geweest, de gelegenheid geven om bij genoemden raad een geneeskundig onderzoek naar hun geschiktheid voor den dienstplicht te ondergaan. 3. Behoudens bijzondere machtiging van den Minister van Oorlog worden tot het onderzoek niet toegelaten per sonen: a. die als vrijwilliger behooren tot de landmacht de vrijwillige land storm hieronder begrepen lde zee macht of de overzeesche weermacht; b. die in 1926 tijdelijk ongeschikt voor den dienst werden verklaard. 4. Overigens wordt een persoon, als in het derde lid bedoeld, tot het onder zoek slechts toegelaten, indien door hem of te zijnen behoeve daartoe een aan vraag wordt gedaan en in de aanvraag aannemelijk wordt gemaakt, dat zich een der volgende gevallen voordoet: a. dat hij vroeger door een der keuringsraden voor den dienst geschikt werd verklaard, doch na de uitspraak van dien raad ziekten of gebreken heeft gekregen, waardoor hij vermoe delijk ongeschikt voor den dienst is geworden. b. dat hij. vroeger bij het onderzoek door een der keuringsraden behept was met ziekten of gebreken, welke toen niet tot zijn ongeschiklverklaring voor den dienst hebben geleid, doch welke na de uitspraak van dien raad in zulk een mate zijn verergerd dat hij vermoedelijk ongeschikt voor den dienst is geworden c. dat hij vroeger verhinderd was om voor een der keuringsraden te verschijnen op den daarvoor vaslge- stelden tijd, ook geen der keuringsraden, uitspraak omtrent hem heeft gedaan en hij vermoedelijk ongeschikt voor den dienst is. 5. In de aanvraag moeten worden vermeld de geslachtsnaam en de voor namen van den ingeschrevene, het jaar en de datum van zijn geboorte, de gemeente, waar hij voor den dienst plicht is ingeschreven, de lichting, voor welke hij is ingeschreven, het korps, korpsonderdeel of dienstvak, waartoe hij behoort of waaraan hij is toegewezen een en ander voorzoover het hem bekend is, en zijn nauw keurig adres. 6. De aanvraag moet worden gericht aan den Voorzitter van den Herkeu ringsraad en zoo spoedig mogelijk aan dezen worden toegezonden onder het volgende adresAan den Voorzitter van den Herkeuringsraad, gebouw van het Departement van Oorlog, Plein No. 5, *8 Gravenhage. 7 De aanvraag behoeft niet op ge zegeld papier te worden geschreven, maar moet wel gefrankeerd worden gezonden. Venray, 21 September 1926 Do Burgemeester van Venray, O. VAN DE LOO. De tijd nadert weer, dat we zullen beginnen met het veilen van het fruit Van verschillende kooplieden ontvingen wij reeds aanvragen, wanneer de veilingen worden gehouden. Een teeken Jus, dat de goede gedachte er nog in zit en dat de kooplui ons fruit nog wel willen hebben. Wij zullen dit jaar niet meer langs den openbaren weg veilen, tusschen v. d Voort en het station, maar op een door ons gekocht terrein naast den heer Fr. Sanders; een prachtig terrein, diep 250 Meter en breed 28 Meter. Wanneer nu onze aanvoerders eeriigs zins medewerken zal verkeersstremming absoluut uitgesloten zijn en kan alle verkeer met het grootste gemak plaats hebben. De fruitveiling te Oostrum, afdeeling van de Coop. Veiling te Venlo, heeft dan na vijf jaren hinderlijk langs den weg geveild te hebben, een eigen terrein gekregen waar de producten kunnen worden geveild. Jammer, zeer jammer is het, dat we er nog geen loods op hebben opdat de kooplui, aanvoeders, personeel en de producten tegen de verschillende weers invloeden beschermd zijn, want juist in den verkooptijd van het fruit, de maanden October, November en Decem ber, kan het weer zeer beroerd zijn en zijn we dan toch maar gedwongen bij elke weersgeslellenis te blijven verkoo- pen. Is het goed er immers eenmaal aangevoerd dan moet het ook worden verkocht I De plannen voor eene loods zijn klaar en waren er geen wolkjes aan den horizon komen opdagen we zouden er eene prachtloods hebben geh^d, maar... es war zu schön gewesen 1 Dit jaar zullen we het dan nog eens zonder beschutting boven onze hoofden moeten doen en we willen hopen dal op een ander jaar de wolkjes, die dit jaar oorzaak waren dat de loods er niet kwam, weggevaagd zijn. De fruitoogst valt niet mee wordt algemeen gezegd en dat nemen we aaD. Als echter alles op de veiling komt, wat er kan en eigenlijk gezegd moet komen, dan, we weten het zeker, zal de aanvoer nog groot zijn en zullen de kooplui het door hen benoodigde kwantum kunnen machtig worden De onderlinge handel is nog altijd veel te groot. Als we andere jaren zagen hoe in de buurt van het station dicht bij de veiling, in een schuur groole massa's fruit bij elkaar gebracht werden door opkoopers, dan behoeft verder daar niets meer aan te worden toegevoegd, om te bewijzen dat de onderlinge handel nog veel te groot is. In het belang der fruittelers waar schuwen we dan ook ten zeerste tegen allen onderlingen handel, vooral dit jaar, omdat we flinke prijzen verwach ten. We beginnen dit jaar iets later met veilen nl. 6 October, omdat er zeer weinig sterappelen zijn, voor de audere soor'en appelen is het dan nog vroeg genoeg, daar behoeven we geen haast mede te hebben. De fruitvereenigingen geven we in ernstige overweging het fruit Coöpera tief te veilen, daardoor immers zullen we nog veel meer groote kooplui naar onze veiling trekken. Met een beetje goeden wil is dal goed te doen en heel gauw zullen we daar de gunstige uit werking, in den vorm van hooge prijzen, van ondervinden. De Directeur der Coöp. Veiling te Venlo TH. DERKX. stroomingen, welke in 't begin van dit jaar een deel van ons land teisterden wijst op de groote deelneming met bet lot der slachtoffers, in wijden kring in woord en daad betuigd Deze uiting van nalionale saamhoorigheid heeft IJ. M. met dankbaarheid vorvuld, even- r als de toewijding zoowel van burgerszijd<i- als door het personeel van land- en zeemacht in de ure van 't gevaar betoond. De financieele toestand van 't land blijft voortdurende zorg eischen. De verlichting der lasten, op de bevolkirg gelegd, is een onmisbare voorwaarde voor een duurzame verbetering van den economischen toestand en is slechts mogelijk bij een zuinig beheer der financiën. Op politiek gebied zal in afwachting van het herstel der normale verhoudin gen de lijn worden doorgetrokken, zoo als die in het achter ons liggend zittingsjaar is gevolgd De betrekkingen met het Buitenland zijn van den meest vriendschappelijken aard. Het verheugt de koningin, dat de Volkenbond door toetreding van Duitsch- land aan beteekenis heeft gewonnen Met verschillende mogendheden worden besprekingen gevoerd over arbitrage- en verzoeningsverdragen. Voorbereid worden voorzieningen in onze justitieele wetgeving en wijziging der Provinciale Wetparliëele her ziening der wettelijke bepalingen op forensen en wettelijke regeling van het Handelsonderwijs. Aangekondigd wordenvoorstellen tot wegneming van enkele onnoodige vrijheidsbeperkingen op gebied van hel Lager Onderwijs; het wetsontwerp beoogende niet binnen het Rijk wonende Nederlanders, die daarvoor in aanmer king komen, te doen bijdragen in Inkomsten-, Vermogens en Verdeaigings belastingen en de nalatenschappen van dezelfde personen te betrekken in de successiebelasting; een voorstel om zekere fiscale verzachtingen te verbin den aan een vrijwillige beperking van het beschikkingsrecht over bepaalde landelijke eigendommen; voorstellen tol aanvulling en wijziging onzer sociale wetgeving om te geraken toi ratificatie van sommige ontwerpverdragen der Internationale Arbeids-organisalie. Invoering der Ziektewet ligt in voornemen, na wijziging in 't bijzonder in dier voege, dat meer plaats wordt ingeruimd aan voorzieningen, welke uit 't maatschappelijke leven opkomen. De droevige ramp in Nederlandsch Indië heeft de Koningin met deernis vervuld en de ware gevoelens van deelneming heeft velen tot leniging van den nood bewogen. De steun in donkere dagen wederzijds verleend, is een oor zaak van blijdschap, door dat de band tusschen Moederland en Koloniën ver sterkt is geworden. IT M. herinnert er aan, dat in 't aanstaande voorjaar de nieuwe Indische Staatsregeling ten volle in werking treedt. Het streven zal zijn, om de grootere zelfstandigheid ia in wendige aangelegenheden, welke Indië krijgt, zoo spoedig en volledig mogelijk tot haar recht te doen komen. De welvaartspolitiek zal krachtig worden voortgezet, inzonderheid ten bate van de inheemsche bevolking. De te verwachten open'ng van de Medische IToogeschool te Batavia zal van groot belang blijken voor de geestelijke ont wikkeling van Indië. Suriname blijft al is eenigeecono mische verbetering te bespeuren nog steeus de bijzondere aandacht der regeering eischen. In Curacao blijft de economische toestand gunstig. H. M. roept ten slotte Gods milden zegen af over den arbeid en verklaart do gewone zitting der Staten Generaal geopend. Dinsdagmiddag heeft Hare Majesteit de koningin het nieuwe zittingsjaar van de Staten Generaal geopend met een Troonrede. De Koningin zegt daarin allereerst, dat de toestand van ons volk in menig opzicht tot dankbaarheid stemt, al ont breken de schaduwen Diet. Handel en nijverheid, evenals de scheepvaart ondervinden nog steeds de ongunst der tijden, doordat de onstand vastige waarde van de munt eenheid in verschillende landen de gezondmaking van het internationaal ruilverkeer ver traagt. De land- en tuinbouw werd in ver schillende lakken door ongewone, hopelijk tijdelijke belemmeringen in den afzet zijner producten getroffen. Er wordt met kracht gestreefd, om dit uvel een einde te doen nemen. De koningin herinnert aan de over looperij, de kinderen die buiten de school en builen de werkplaats worden gehouden, worden rijp gemaakt voor de criminaliteit. Het is natuurlijk te betwijfelen of men met de wederinvoering van het zevende leerjaar de moelijkheden afdoende zal hebben opgelost. Uit hel advies van den Hoogen Raad van Arbeid over de Arbeidswet en de onderwijswetten blijkt, dat van de 6791 lagere scholen in ons land er 4-697 zijn, waar een 7e leerjaar beslaat, terwijl van de ongeveer 7000 scholen slechts op 800 niet voldoende plaatsruimte voor dit zevende leerjaar is (pl.m. 11 7 pet.) Wanneer de ouders aandringen op een zevende leerjaar zijn de gemeenten verplicht daarvoor te zorgen. Inlusschen heeft naast de afschaffing van het verplichte zevende leerjaar ook het stopzetten der toepassing van art 25 der Nijverheidsonderwijswet er toe bijgedragen, om den toestand van onze jeugd.bedenkelijk te maken. Vele ouders zouden gaarne de gelegenheid benutten, in artikel 88 der Arbeidswet geopend om aan hun kinderen na het 6e leer jaar onderwijs te doen volgen op een nijverheidsschool. Ook hier zien wij de gelegenheid lot het ontvangen van een opleiding voor jongens en meisjes afge sneden en dikwijls voor het geheele leven slachtoffers gemaakt en een be langrijken lak van onderwijs in groei en ontwikkeling belemmerd. Terwijl wij er ten slotte nog aan willen herin neren, dat in den tweeden titel der, Nijverheidsonderwijswet regelende hel leerlingenstelsel met aanvullend theoretisch vakonderwijs, een middel ligt om het aantal kinderen dat geen onderwijs ontvangt te verminderen, maar terwijl deze wet reeds 5 jaar be staat, nergens dit stelsel wettelijk is toegepast. Ongeveer 60.000 kinderen zijn in Nederland volgens het »U. D." dupe van dezen misstand. We wezen al eens meer op de ge varen, welke voortvloeien uit de ophef fing van het 7e leerjaar en de bepaling der Arbeidswet, die werk in den zin der wet vóór het 14e jaar verbiedt. Men moet er zich eens even reken schap van geven, wat dat beteekent. Het beteekent in de eerste plaats, dat het geleerde gedurende zes schooljaren verloren gaat, maar het beteekent ook, dat kinderen, die niet worden opgeleid voor eenig ambacht of beroep, vrijwel aan zichzelf zijn overgelaten, en het zijn natuurlijk de kinderen der behoef sligsten, waarvan hier sprake is de ouders vaak alles aanwenden wat voor de hand ligt om het kind geld te laten verdienen Gebeurt dit niet, en hoe veel gevaren liggen er in dit maar raak geldverdienen van het kind op gesloten! dan vervalt het tot straat schenderij en wat daarmee samenhangt Straatschenderij is synoniem aan leeg- door JOS. BOSHOUWERS te LENT Myt in het voer! VRAAG Wij hebben nu al 2 maal achter mekaar de mijt in hel ochtend voer gehad. Hoe zou dat toch komen Vroeger hadden we daar nooit last van. We hebben het toch nog opgevoerd Zou dat ook kwaad kunnen We heb ben niets aan onze kippen gemerkt, maar we zijn toch beangst geweest. Th. te V. ANTWOORDIn den heeten tijd, en vooral omstreeks de Hondsdagen moet men nooit te veel ochlendvoer in eens op doen. In sommige bestand- deelen van het ochtendvoer komt gauw de mijt, b.v. in tarwezemelen en klaver- meel, vooral in het eerste artikel. Een goed voorbehoedmiddel is, het ochtendvoer telkens eens om te zetten en nog beter, het plat op den zolder uit te spreiden en dan ook om te zetten. In een kist of zak. die gesloten is, krijgt men de mijt het eerst. Bewaart u het ochtendvoer soms in een kist? Dan moet je voorzichtig zijn, als daar de mijt in komt, want schudt je er later weer ochtendvoer is, zonder de kist met kokend water schoonge maakt te hebben, dan blijft zij er in. De waarde van het ochtendvoer gaal door de mijt gauw terug. En de smakelijkheid gaat er ook spoedig af, zeggen de kippen ons, doordat ze er niet zoo gretig op zijn. 't Beste is het ochtendvoer in zoo'n geval met kokend water aan te maken en dan eerst te laten afkoelen. Ik geloof niet, dat er dan nog gevaar in steekt. Zonnebloempitten. VRAAGWij hebben dit jaar zelf heel wat zonnebloempitten geteeld. En die geven we nu aan de kippen, zoo maar met de heele schijf. Dat kan toch geen kwaad Hoe droog ik ze het best Het vorig jaar waren ze nog al verschimmeld. B. te G. ANTWOORDZonnebloempitten staan onder de oliezaden voor de kippen bovenaan. Ze bevatten gemiddeld 14 pet eiwit, dus heel wat I en 32 pet. vet. In den ruitijd en 's winters zijn ze daarom een kostelijk bijvoer. Gedroogd eten de kippen-ze minstens zoo graag als in verschen toestand. Het beste is, ze met kolf (of schijf) en al op te hangen, op zolder b.v., waar het droog is. Dus niet op een hoop bij mekaar gooien, dan schimme len ze. U moet ze ook op een zonnigen drogen dag afsnijden. De muizen zijn er ook liefhebbers van. Je moogt dus nu en dan wel eens poolshoogte gaan nemen. Patrys Leghorns met Barnevelderhaan. VRAAG Wat dunkt u, als ik eens een Barnevelderhaan bij Patrijs Leg horns liet loopen Zou ik daar goede legsters uit krijgen In de Bedrijfs- pluimveehouder zie ik het kruisen nog al eens aanbevolen. Maar er staat niet bij, welke rassen men dan moet nemen. Een buurman van mij wilde e^n W. Wyandotte haan bij zijn W. Leghorns- hennen doen. Bij mijne kruising komt de kleur ook vrij goed bij mekaar. Wij lezen Peel en Maas, daar kunt u hel ook in beantwoorden. We sluiten anders postzegel voor antwoord in. B. te G. ANTWOORD Ik raad u het kruisen niet aan. We hebben daar nog te weinig gegevens over en het grootste bezwaar is, dat men met de kruisings producten toch weer verder zou gaan fokken. Wat tot nog toe algemeen wordt afgeraden. Ik had liever gezien, dat al die propaganda voor het kruisen maar achterwege was gebleven, totdat we wat meer gegevens daaromtrent hadden. We hebben al aardig wat bereikt met de verbetering onzer rassen. Kijk maar eens, hoe de W.L. en de Barne. De Directeur der Coöp. Veiling te Venlo 266 TH. DERKX

Peel en Maas | 1926 | | pagina 1