Tweede blad. Te veel genieten! Bij Scheren De droogmaking der Zuiderzee. JAlFQMft YQO&tmiGsrA Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. JACJMlfr .MANUFACTUREN MANUFACTUREN YQQRimiGSTfi FEUILLETON. Het geheim van Charing Cross. Zaterdag 18 September 1926 47e Jaargang^? No. 38 i BLIJKEN J TOCH HÉT Jj PEEL EN MAAS l BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER ADVERTENTIEN 1—8 regels 60 ct., per regel 7ct. bij abonnement lager tarief. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF - VENRAY Telefoon 51 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal: voor Venray 65 ct., p, p. 75 ct. voor het buitenland bij vooruitbetaling f 1.30, afz. nummers 5 ct. De heeren paedagogen zijn er einde lijk achter. In Leiden aan het Stedelijk Gymnasium zijn de onderwijsresultaten dit jaar buitengewoon slecht geweest. Bij het eindexamen heeft de helft der leerlingen zich aan een herexamen moeten onderwerpen. De bezorgde curatoren hebben gemeend aan* de ouders en do leerlingen een omzend brief te moeten richten, waarin de oorzaken van dit slechte resultaat worden nagegaan. Als één der voor naamste oorzaken wordt genoemd hel vele uitgaan der leerlingen. 't Is gelooven wij, niet de eerste keer, dat zulk een klacht lot ons uit de sleutelstad komt. Vroeger hebben wij al iets dergelijks gehoord. Toen was er sprake van jon gelui, meisjes en knapen nog, leerlin gen van de H.B.S. en het »Gym." die 's avonds naar bal met na afloop souper" gingen, heel laat in den nacht of zelfs eerst vroeg in den morgen thuis kwamen, en dan toch om negen uur weer frisch van hoofd op school moesten ziju. De heeren paedagogen vonden er blijkbaar eerst geen kwaad in, zij patroneerden zelfs persoonlijk deze bals en uitgaan avondjes. Maar nu gaan zij toch inzien, dat al deze voortdurende pleiziertjes, ook builen den vacantielijd, slechte resul taten hebben voor het onderwijs. Toch is dit inzicht nog niet tot alle kringen doorgedrongen. Hebben wij zelfsnieteenseen resolutie van een dispuutavond in den een of anderen Vrouwenbond gelezen, waarin gezegd werd dat 't goed en verstandig was om onze jongens bijtijds den huissleutel op zak te geven. Tergelijkertijd met deze klacht der Leidsche curatoren lezen wij in «de Gelderlander" de bezwaren van een huisvader over de reisjes, welke tegen woordig voor onze jeugd noodzakelijk worden geacht. Er zijn zelfs paedagogen van naam, die dezen naam hebben geleend aan een circulaire, waarin betoogd wordt dat 't nuttig, noodzakelijk en leerzaam is als onze jeugd ook reeds vroegtijdig over de grenzen wordt gevoerd en haar blik leert «verruimen" in het buiten land Alsof die blik van onze jeugd zelfs in het eenvoudige binnenland al niet «verruimd" genoeg wordt. Zoo «verruimd" dat die jeugd 't te benauwd krijgt als zij voor een examen wordt gesteld. Als vroeg9r een jongeman het huwe lijk intrad, was zijn honneymoon-reisje, eenvoudig naar Brussel of even den Rijn langs, gewoonlijk het eerste reisje, dat hij over de grenzen maakte Tegenwoordig oordeelt men 't nuttig en blikverruimend dat zelfs leerlingen van H. B.-scholen en Lycea in hun vacanlie naar Zwitserland gaan. Financieels bezwaren behoeft zelfs de «huisvader" uit «de Gelderlander" niet te laten wegen, hij kan zijn jongen ook gratis naar het land van Willem Teil krijgen. Maar ernstiger lijkt ons zijn bezwaar, waar hij meent dat zijn jongens al te vroegtijdig verwend worden, en na zoo'n reisje naar Zwitserland voortaan geen smaak meer vinden in eenvoudiger vacanliegeneuglen. Maar ook zelfs bij en tot de vacantie worden de genoegens van onze jeugd niet bepaald en beperkt. Zij moeten heel het jaar door van het privilegie van hun jeugdleven profiteeren. En zoo zien wij thans om oris heen een geslacht van nog onvolwassen smokingdragertjes, die met den huis sleutel op zak loopen, aan sport en tennis doen, de bar bezoeken en de dancing, die hun vaste «bals met na afloop souper" hebben. Vroeger werd den student in onze Alma-Mater steden nog al wat vrijheid gegund, zij mochten zich de weelde gunnen van het uitgaandertje te spelen en zich weinig om studie en college te bekommeren. Zij hadden immers nog jaren genoeg voor de borst om af te sludeeren. Nu heeft Prof. Brom in zijn interes sant boek over «de omkeer in het studentenleven" willen betoogen, dat de student tegenwoordig met het weelde levenlje heeft afgerekend, en de studen ten-type van onze dagen er een is van levensernst en bezadiging. Maar hooren wij nu op hun beurt de curatoren van het Leidsche Gymna sium, dan moeten wij gelooven, dat de jonge Gymnasiasten in de Sleutelstad nog niet eens kunnen wachten tot zij student zijn om het jolige leven eens af te schaffen. Zij beginnen er al liefst mee als zij nog op de banken van hel Gymnasium zitten, en maken zich geen zorg, dat zij als baksleenen druipen voor hun eerste examen. Men zou zoo zeggen, dat wij dan dezen omkeer in het studentenleven niet zeer au sérieux behoeven te nemen. De pret wordt alleen wat vervroegd. Vroeger hadden wij eens in het jaar kermis en dan werd de jeugd ook wal gegund. Vroeger hadden wij ééns in het jaar carnaval, en ook dan werd de jeugd in die enkele dagen van pret niet vergeten Maar tegenwoordig is 't iederen dag kermis en nog carnaval bovendien. Onze jongens en meisjes wachten niet tot vader en moeder hen meenemen naar een pretje, zij zullen hun eigen weg van genoegens wel zoeken en vinden. De ouders bekennen onmachtig, dal zij hun kinderen geen baas meer zijn Slechte resultaten voor het onderwijs. O Leidsche heeren curatoren, wat komt 't er op aan I Onze jeugd moge voor schoolsche examens zakken, daartegenover staal dat zij door zoo vroegtijdig in het leven met al zijn geneugten *e komen, volgens de officieele heeren paedagogen hun blik «verruimen" en een levens ervaring opdoen, waar geen schoolsche lessen tegen op kunnen 24. Scheen hij een man van goeden doen te zijn. Ge begrijpt wat ik bedoel Hij deed zich bij de lunch en het diner in elk geval best te goed, zeide Mapperley, met een nieuwen grimmi gen lach. Een flesch wijn te Dorking en een flesch champagne in het Café de Paris en voortdurend fijne sigaren in den mond. Dat bijzondere soort menschen, ge begrijpt me. Hetherwick overwoog een oogenblik hetgeen hij gehoord had. Hoe hebt ge vroeger toegang ge kregen tot de Club der Stillen vroeg hij plotseling. Wel, door te betalen, antwoordde Mapperley laeonisch. Aan de deur. Waf nonsens over introductie, welke ge noodig hebt, maar dat is maar bluf. Twee man gaan er samen heen zeg Brown en Smith. Brown stelt Smith voor en Smith introduceert Brown. Alles in orde. Iedereen kan er binnen komen met geld. En wat speelt zich daar af? Niets bijzonders. Drinken, eten, pralen, dansen. Alles netjes, hoor, ant woordde Mapperley. Elk fatsoenlijk, mensch kan er komen. Hoe laat opent de club? Zenuwachtig:, Overspannen en Slapeloos Mijnhardt's Zenuwtabletten sullen Uw zenuwen kalmeeren en sterken en Uw slapeloosheid verdrijven. Buisje 75 ct. Bij Apolh. en Drogisten. géén Pyn en naschrynen of stuk gaan der huid, indien men vóór het inzeepen de baardoppervlakte in wry ft met Doos 30, Tube 80 ct PUROL Om een uur of zes, antwoordde Mapperley. Maar in de leeszaal kan men al heel wat vroeger komen. Een introductie is makkelijk; zonder intro ductie komt men er ook. Voor de tweede maal in den loop van zijn onderzoek gingen Hetherwick.s gedachten naar Boxley. Boxley's voor liefde om met alle kringen der Lon- densche wereld in nauwere relatie te komen, had hem er ongetwijfeld al eens toe gedreven om met de Club der Stillen kennis te maken. Mapperley zou dus Boxly eens om nadere inlich tingen vragen. En onmiddellijk ging hij Boxly eens opzoeken. Boxly kende de Stillen tamelijk goed Wat ik wil weten, zeide Heiher wiek, betreft een man, die, naar ik vermoed, de Club der Stillen nog al druk bezoekt.... een man overigens, die door zijn uiterlijk nogal opvalt. Beschrijf hem eens, beval Boxley Hetherwick herhaalde Rhona's be schrijving van Baseverie. Boxley knikte. Ik ken dien Jman, van uiterlijk tenminste, zeide hij Ik heb hem daar gezien. Ik geloof, dat hij in relatie staat met de directie. Het gebouw is namelijk het eigendom van een klein syndicaat Maar ik ken zijn naam niet. Overigens heb ik hem een paar maal bij Leicester Square en in de omgeving gezien Van Boxley ging Hetherwick naar Matherfield en vertelde dezen het re 8ultaat van Mapperley's nasporingen Ik ken de Stillen natuurlijk, zei Mitherfield Ik ben daar den lsatsten tijd twee of driemaal geweest in ver Ingeradsa MtMeeUagea. Waarschuwingen van nierziekte. Doffe pijn in den rug na inspanning, of scherpe steken, als gij u r.a bukken opricht, is dikwijls het eerste verschijn sel van ernstige nierzwakte. Spoedig daarna kunnen urinestoornissen, hoofd pijn, een afgemat gevoel, duizeligheid, zenuwachtigheid, hartkloppingen, kort ademigheid, vermagering of krachte loosheid optreden. De nieren behooren tot de teerste organen van het lichaam, en dergelijke verschijnselen waarschuwen u, dat uw nieren verzwakt of aangedaan zijn. Verwaarloos zulke waarschuwingen niet I Kom de nieren zonder uitstel te hulp met het middel, dat zij noodig hebben. Begin onmiddellijk met hel gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen, het specifieke middel voor zwakke nieren en blaas. Dit bevordert de goede werking der nieren, en beschermt u tegen rheumaliek, lendepijn, ischias en urinestoornissen. Mannen en vrouwen uit alle deelen van Holland getuigden hoe terdege Foster's Rugpijn Nieren Pillen werken. Het middel is gegarandeerd zuiver, en het is zoodanig samengesteld, dat de nieren de juiste hulp ontvangen, waar door zij weder flink en krachtig werken. Daarom behaalden Foster's Pillen ook zulke goede en duurzame resultaten Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten f 1.75 per flacon. 37 Nederland heeft op 't oogenblik een werk onderhanden, zoo grootsch als men in onze geschiedenis vergeefs zoekt, en dat kan worden vergeleken met de grootste en stoutste scheppingen door menschelijken geest en mensche- lijken arbeid ooit ergens tot stand gebracht. De pyramiden van Egypte zijn reuzen werken. De Chineesche muur is een reuzen werk. Het Suez- en het Panama-kanaal zijn beide reuzenwerken, maar de droog making der Zuiderzee is dat niet minder en met recht mogen wij groot gaan op de Regeering, die in het voorjaar van 1925 een Wetsontwerp indiende, dat beoogde, een versnelde uitvoering der Zuiderzee-werken te bevorderen en een einde maakte aan de aarzelingen uil vorige jaren, toen het nog altijd in twijfel scheen te staan of men eigenlijk de reeds aangevangen taak maar weer niet zou opgeven. Wat houdt nu dit geweldige plan in De Zuiderzee zal, zooals wij ze nog alleen uit onze schooljaren herinneren, een geheel ander aanzien krijgen; zoo zelfs, dat van Zuiderzee nog moeilijk sprake kan zijn en de Regeering dan ook aan het overblijvende deel den nieuwen naam van IJselmeer heeft toebedacht. En nu is men met de uitvoering der werken al enkele jaren bezig en na de aanneming van het wetsontwerp hier voor genoemd, in een versneld tempo, zoodat... Het groole plan is thans aldus 1. Verbinding van het eiland Wie ringen met het vasteland van Noord- Holland 2. Verbinding van dat eiland met het vasteland van Friesland. 3 Verbinding van Enkhuizen met de Overijsselsche kust ten Westen van Kampen; welke drie verbindingen ge schieden door zéér zware en zéér dure dijken; de zwaarste dijk natuurlijk onder 1 en 2 genoemd, welke de Zuider zee van de groote watermassa in het Noorden moet afsluiten en daarom afsluitdijk is genoemd. De dijk van de kust van Noord Holland naar Wieringen is vorig jaar klaar gekomen en men is thans bezig in de richting Friesland te werken, maar tevens den dijk te leggen van af het Oostpunt van Wieringen naar Medemblik. Want men wilde, en dat was tevens de bedoeling van het Wetje van het voorjaar 1925, zoodra mogelijk den Noord West-polder droog hebben om eens te zien hoe de uitkomsten in de praktijk zouden zijn. Want men weet, niet waar Op papier kan alles heel precies kloppen en de heele opzet mooi in elkander grijpen en het geheel een zeer aanlokkelijk plannetje zijn, maar vaak gebeurt het, dat de practijk met al die mooie cijfers op papier ge«sn rekening wenscht te houden en dat de heele zaak faliekant uitkomt. En in zoo'n geval is het voorzichtig en aan te raden van te voren in 't klein een proefje te nemen, alvorens men met het groote plan aanvangt. Men is dus van plan zoodra mogelijk alvast den Noord-West-polder droog te krijgen. Het overige werk ligt onderlusschen niet stil, want tegelijk werkt men aan den enormen afsluitdijk naar Frieslands kust. Maar men gaat met het nemen van een proef nog verder. Men heeft indertijd een commissie ingesteld, welke te onderzoeken kreeg hoe het loopen zou met de opbrengst der te verkrijgen gronden, hoe er moest gehandeld worden met het drooggelegde land, hoeveel het reuzen plan zou kosten enz- enz. en die commissie kreeg tot voorzitter Dr. Lovink, waarom ze genoemd wordt de commissie Lovink Deze commissie nu drong er in haar rapport sterk op aan, dat men aanleg gen zou een proefpolder, opdat daarin verschillende onderzoekingen kunnen worden verricht in verband met het in cultuur brengen der nieuwe gronden. Voor dezen proefpolder is nu uitge kozen een stuk van den Noord West polder in de buurt van Medemblik, waar de Zuiderzee een bocht maakt, die door afsnijding een poldertje van enkele H.A. oppervlakte zal opleveren Dit zal men nu eerst droogleggen en in cultuur brengen om te weten hoe men verder met het groote stuk, dat thans het eerst zal droogkomen, het best en het voordeeligst heeft te hsndelen. Want er komt heel wat kijken. De kosten van den Noord-West polder band met het vijf pond bankbiljet Maar ik kan mij niet herinneren dr. Baseverie er ontmoet te hebben. Maar in verband met hetgeen uw klerk ge zien heeft, zou ik hem wel willen leeren kennen. I£om eens mee. We zullen er vanavond eens naar toegaan Laten we liever tol Maandag wachten, stelde Hetherwick voor. Mor gen Zondag, zal ik Rhona weer ont moeten. Voor we naar de Stillen gaan, wil ik wel weten, of zij iets te vertel len heeft over het laatste bezoek van dr. Baseverie aan Riversreade Court het bezoek, dat Mapperley gisteren bespionneerd heeft. Ik heb er zoo'n idee van Welnu, Maandagmorgen dan, stemde Mathei field toe, Ik weet niet, wat we kunnen verwachten, maar ik ben werkelijk nieuwsgierig te welen wie die man is en waarom hij naar lady Riversraede gaat. Niet om haar genoegen te doen, daar kunt ge zeker van zijn, zeide Hetherwick. Maar we zullen het wel te welen komen, denk ik. Merkwaardig 1 De geheele aange legenheid schijnt zich om de club der Stillen te concentreeren, meende Ma therfield. Eerst die vijfponder en nu dat. Nu, tot Maandagavond dan? Wel licht kan miss Hannaford ons morgen een flinke dosis extra nieuws leveren. Toen Hetherwick den volgenden dag miss Rhona te Victoria ontmoette, voel de hij plotseling hoe Rhona's rechter hand hem bij den arm greep en hem Half rondtolde. j Indien ge lady Riversreade in zijn -j- geraamd op in totaal 37.000.000 gulden, den proefpolder inbegrepen. Men verkrijgt daarvoor ongeveer 20 000 HA. land, nog een paar honderd H.A. meer dan het Haarlemmermeer *root was, dat men van 1840—1852 leeft drooggelegd. Men rekent daarmee klaar te zijn in 1933 en dan nog zes jaar te moeten aanzien voordat de gronden in zoo- danigen toestand zijn, dat ze op normale wijze kunnen worden bebouwd en normale opbrengsten zullen kunnen leveren. Dat wordt dus 1939. Onderlusschen gaat men door met afsluitdijk naar Frieslands kust, dien men rekent eveneens in 1933 ge reed te hebben en die men schat op 90.000.000 gulden. den levenden lijve wenscht te zien, daar is zij; fluisterde Rhona. Zij is met den zelfden trein meegekomen. Daar gaan zij. Daar gaan zij, bij het boekenstal letje. Een slanke man loopt naast haar. Op dat oogenblik sprak lady Rivers reade met een drager, die wat lichte bagage voor haar droeg en Hetherwick kon haar gelaat en verschijning ge durende eenige oogenblikken^ nauw keurig opnemen. Werkelijk een lieve, elegante, aantrekkelijke vrouw, zeide hij bij zich zelf. Als men haar eens gezien heeft, zal haar beeld niet gauw uit het geheugen gewischt worden. Wie is die man vroeg hij, van lady Riversreade naar haar reisgezel ziende; een slanken, donke en man. van militair uiterlijk, en klaarblijkelijk ook van haar leeftijd. Majoor Penteney, antwoordde Rhona onmiddellijk. Hij is een van haar vrienden, die een buitengewon belangstelling voor het home heeft; hij treedt ook als haar vertegenwoordiger hier in Londen op. Hjj komt heel vaak naar den Gourt; ik geloof eigelijk, dal hij werkelijk van haar houdt. Een paar prachtmenschen, merkte Hetherwick op, toen de twee personen, waarover 't gesprek liep, zich samen naar den uitgang begaven. En waarvoor is lady Riversreade eigenlijk naar de ci y gekomen? O, -ik weet dat niet, antwoordde Rhona, zij heeft mij nog nooit iets over haar particuliere aangelegenheden ver teld. Ik hoorde haar zeggen, dat zij hedenmorgen naar Londen zou gaan en dat zij niet voor Dinsdag zou terug De commissie Lovink heeft voor den Noord-West-Polder een uitvoerige be rekening voor de jaren 1926 tot en met 1939 opgezet, het bedrag dat elk jaer zal moeten worden besteed en welke de opbrengsten zullen zijn vanaf dat hij droog is tot en met 1939. Die commissie komt met inbegrip van rente verlies tot een uitgaaf van rond 56 millioen, tot een opbrengst van ruim 49 millioen en alzoo met een verlies op dezen polder van ruim 7 millioen. Toch raadt zij de onmiddellijke uil voering der werken ten sterkste aan, vooral met het oog op de groote be hoefte aar. cultuurgronden in ons land en met de ongetwijfeld nog grootere behoefte daaraan voor we tien jaar verder zijn, door de steeds voortschrij dende toeneming der bevolking van ons land. Intusschen geeft de uitvoering van het groolsche plan ook aan vele nijvere handen werk en draagt het dus tevens bij tot bestrijding der werkloosheid in het land Ook de kosten van drooglegging der andere polders zijn geraamd. Zoo rekent men voor den Zuid-West polder op f 101000 000, voor den Z.O. polder op f 143 000 000, voor den N.O. polder f 84 000 000. Dat is voor de vier jolders te zamen f 365 000.000, endaar comt dan nog bij de f 90.000.000 voor den grooten Afsluitdijk, die men niet rekent onder de kosten voor de vier droogmakerijen. Men rekent verder voor opbrengst der vier polders tot ze hunne normale waarde hebben verkregen op f 9500.000, blijft alzoo f 270000000. En men is nog verder gegaan met de schattingen. Men raamt voor waarde van de vier polders N.W. polder f 43 916.000 Z.W. polder f 123 780 000 Z.O. polder f 222.069.000 N.O. polder f 120 972 000 Totaal f 510.738 000 Men heeft geraamd naar een rente koeren. Maar dat is alles wai ik weet. Is dr. Baseverie Vrijdag weer teruggekomen vroeg Hetherwick. Of liever, wat is er voor bijzonders gebeurd, want ik weet, dst hij op Riversreade Gourt geweest is. Mapperley is hem gevolgd. Er is niets gebeurd. Alleen heeft lady Riversreade mij gezegd, dat, als dr. Baseverie kwam, hij onmiddellijk bij haar moest worden toegelaten, ant woordde Rhona. Hij kwam precies om denzelfden tijd als den vorigen keer en bleef wederom een uur bij haar. Toonde zij weder door eenig uiter lijk teeken, dat zij opgewonden was vroeg Hetherwick. Neen integendeelzij scheen uiterst koel en vol zelfbeheerschiDg en toonde geen enkel teeken van onrust of zoo, toen hij heengegaan was, zeide Rhona. Natuurlijk heeft zij mij over het bezoek niet gesproken. Heeft zij tegenover u nooit op hem gezinspeeld? Nooit. En niettegenstaande het feit, dat hij duidelijk had te kennen gegeven, dat hij het home wilde be zoeken en de patiënten zien, is hij niet rondgeleid. Wat wel een bewijs is, dat zijn vraag niets dan een voorwendsel was om tot de lady door te dringen, mom pelde Hetherwick. Wel, we zullen nu eens gaan uitzoeken, wie die dr. Base verie is. Matherfield en ik zijn van plan morgenavond eens met hem in relatie te treden. Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1926 | | pagina 5