GIFTEN V. PYLS, VENRAY SSORTEEKD ^aU^oortei^luniperwol^ollei^esten, Truien, Kinderpakjes, Jurken Behoudeois OOSTRUM. Failliete Boel. NIEMEIJER'S NIEMEIJER'S Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. JAiroNflftf MANUFACTUREN j '(YQOimiGSTf j MANUFACTUREN i (YOORDEELIGSTA Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. der In onze tegenwoordige wereld. De magere jaren. De Kippenhouderij op het platteland voor de nieuwe kerk te Ysselsteyn. Zaterdag 11 September 1926 BLIJKEN TOCH HET PEEL EN MAAS J BLIJKEN 1 TOCH HET PRIJS DER ADVERTENTIEN 1—8 regels 60 ct.f per regel 7»/s ct. bij abonnement lager tarief. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF Telefoon 51 VENRAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ct., p, p. 75 ct- voor het buitenland bij vooruitbetaling f 1.30, afz. nummers 5 ct. 't Nieuwste in Dameshoeden, Mantels, Regenjassen en -Mantels, Parapluies, Dames- en Heeren-Modeartikelen enz. Faillissement is 't wat de klok slaat Dan hier, dan daar! Maar niet alleen zaken gaan over den kop, niet alleen banken springen. Hoeveel levensgeluk is er bankroet. Zelden nam men het er beter van, en toch nooit werd er meer ge klaagd. Nooit werd er minder gewerkt, en.. nooit viel 't werk zoo zwaar. Nooit was 't zoo'n dolle kermisboel en toch... nooit was er zoo'n levens moeheid. God heeft men weggecijferd, en... nu breken de schouders onder lood zware kruisen. Bidden heeft men verleerd, en... men schreeuwt om opium. 't Voorhoofd kent geen kruisleeken meer, en... 't draagt nu't brandmerk van lafheid. Failliete boel - Alles En allen Goddank, neen 1 'k Hoorde van vier levende engeltjes; men ziet ze bijna eiken morgen in de Op 't zelfde oogenblik komen ze binnen; 'n meisje met 'n grooten bril; dan fluks, een pienter kereltje, en vervolgens nog twee andere meisjes. Netjes knielen ze; ooit vergeet 't jongetje hel; maar dan is er vlot groo- tere zus bij. Ze zitten naast elkaar. En beginnen te bidden; de twee oudsten hebben 'n kerkboek, de andere twee prevelen aan 'n rozenkransje. Zedig en devopjt. En, als ze te communie gaan, moet het in d'r zieltjes wel geuren, als in een lentetuintje. Zooals ze daar zitten de poezelige handjes voor d'r onschul dige kijkertjes, zijn ze om te stelen. Wist ik maar, wat ze bidden... 'k pro beerde 't dan ook... zoo - Eens is iemand ze nagegaan... Buiten waren ze seffens aan 't praten en aan 't vertellen. Ze liepen 'n paar straten door, sloe gen af... en stormden dan om 't hardst een simpele arbeiderswoning binnen. In d' open deur stond een engel van 'n vrouw. Nam lachend hoedjes en manteltjes af. En daarbinnen hoorde men een heel klein engeltje kraaien van leut, nu 't heele stel weer compleet was. Vader, hoorde ik, is een eerzaam werkman, vol Gods-vertrouwen; iemand die hard'werkt, en, na 't werk,'t liefst bij z'n vrouw en z'n kinderen is. 'k Ben blij, dat ik dat «hemelhuis" weet staan. En... dat nog niet alles een failliete boel is, aldus de Missie Illustratie. In een brief over verdorvenheid, verruwing en ontaardig der zeden schrijft de Ilaagsche briefschrijver van de «Gooi- en Eemlander" ook «over staaltjes van verdwazing", die men soms hoort, welke ondanks het tragische ervan, toch een spotlach afdwingen. Hij vertelt «Een mijner kennissen vertelde me niet langer dan twee heele dagen geleden, dat hij, bekend als man van goedgeefsche medelijdende natuur, bovendien met aardsche middelen ge zegend, op een ochtend een Haagsch mevrouwtje op zijn kantoor op bezoek kreeg. Hij had het dol-druk, moest zoo snel mogelijk naar Amsterdam. Wilde tegenover dame, bij wie hij wel eens tafelgast was geweest, niet onhoffelijk zijn. Verzocht haar hem schriftelijk te melden het doel van haar komst. Hij had werkelijk geen seconde te ver liezen... Toen kwamen de waterlanders voor den dBg. Mevrouwtje zonk in een stoel neer. Hij vreesde «crise de nerfs Besloot in vredesnaam dan maar een trein later te pakken. En zij vertelde. De fiscus had 't haar benauwd gemaakt. Zij had haar horloge een dierbaar erfstuk, naar «oome Jan" gebracht. De bakker had dien ochtend geen twee kwartjes brood willen «poffen". Zij stond bij de werkster in het krijt... 't Schandaal 1 Haar oudste dochter was zonder ontbijt naar kantoor moeten gaan. De allerfelst denkbare «fatsoenlijke armoe 1" Mijn kennis, «coeur d'or", dood goeie kerel, werd getroffen door het relaas. Haalde een paar muntjes voor den dag... Holde naar buiten. Sprong op tram naar station. Kwam 's avonds laat, vermoeid V8n inspannenden dag der besprekingen over lastige zaken, in het Haagje terug. Kon nog juist precies trammetje pak ken om thuis te zijn zonder onkosten van taxi behoeven te maken. Ook voor niet onbemiddelden, voorzichligen «bu siness man" is thans het omdraaien van elk riksje zaak. «Ik had" vertelde hij me een karretje willen nemen. Maar waar achtig, waarde heer, toen schoot mij te binnen die visite van de dame, die haar dochter zonder eten naar d'r kantoor had moeten laten gaan. En ik dacht: zie, dat je nog een tram krijgt 1 «Brave kerell" zei ik geroerd. »Jawel" hervatte de altruist, je bent er nog niet. Wacht eventjes. En hij vertelde verder. In de tram was 't prop en tjokvol. Hij moest aan de lus staan bengelen. Plots ziet hij.... Waarachtig, ze waren 'tl De dame van dien ochtend, van het hongerende dochtertje, van de tranen, van de tientjes. Met nog een dame. En de eene juffer, blijkbaar de arm zalige dochter. Allergenoegelijkst. Zij kwamen van het zooveelste vuur werkschouwspel. Hadden een prachtig plaatsje veroverd op terras van boulevard café. Babbelden over daar genoten versnaperingen. Speciaal over de schandelijk-dure tarieven. J&l" riep de mevrouw van het och tendbezoek bij teerharligen zakenman uit, »U hebt groot gelijk I.... 't Is eenvoudig schandelijk, hé? Voor zoo'n café-complet... En wat krijg-je nog voor je gulden Toen keek zij toevallig op. Ontmoette den ernstigen blik van den man, bij wien zij enkele uren te voren haar nood was komen klagen.... Werd doodsbleek. Kreeg een gewel dige hoestbui. Fluisterde dochter ie's in, waarna ook de juffrouw ijselijk verbleekte. De tijd, welke verstreek tot he' moment, waarop mijn kennis uitstapte, had voor de dames iets van het ver maarde «kwartiertje van Rabelais 1"..^ Te Arnhem is de algemeene verga dering gehouden van den Aartsdiocesane R. K. boeren- en tuindersbond, onder voorzitterschap van L. baron van Voorst tot Voorst. In zijn openingswoord herin nerde deze er o.a. aan dat het er met den land- en tuinbouw dit jaar slecht uitzag. Vooral dit jaar zijn het land en tuinbouwbedrijf gevoelige slagen toegebracht. De inzinking in den land bouw is een internationaal verschijnsel. Ter bescherming van het bedrijfsleven hebben verschillende landen hoogere invoerrechten vastgesteld, waardoor onze uitvoer ernstig benadeeld wordt. Met verschillende cijfers toonde spreker dit aan. De invoer van vleesch is o.a eenige honderden malen grooter dan de uitvoer, wal tengevolge heeft gehad, dat de vleeschprijzen ontzaggelijk dalen. Spreker zou wenschen, dat de regeering daarom de accijns op het geslacht zou opheffen. Spreker heeft steeds gemeend, dat voor den land- en tuinbouw vrij handel het meest gewenscht was. Nu echter ons land meer en meer een vergaarbak wordt voor buitenlandsche producten gaat hij tot een andere meening overhellen nl. dat de regeering moet ovei wegen onze grenzen niet langer vrij open te stellen. Baron van Voorst wees er verder nog op, dat het landbouwbedrijf over het algemeen onder ongunstiger om standigheden werkt dan de meeste industrieën. De organisaties moeten strijden tot het verkrijgen van verbete ringen en in dit verband drong spreker aan op krachtige organisatie van den landbouw en bij de leden van den bond om het bestuur te steunen. Naar aanleiding van een vraag van jhr. Van Nispen tol Sevenaer waarom de bond het met den minister eens was dat er geen invoerverbod kan worden gelegd op buitenlandsch vleesch, deelde dhr. de Ruyter mede, dat op de bedoelde vergadering met den minister deze kwestie niet ter sprake is gekomen, maar wel het invoerverbod, in Engeland Ten opzichte van Engeland werd besloten even af te wachten om eerst Engeland aan te toonen dat het vee, dat daar ingevoerd wordt, niet besmet is. Zoolang het niet vaststaat, dat het Engeland's bedoeling is de eigen land bouw en veeteelt te bevoordeelen ten koste van de Nederlandsche, meende men de onderhandelingen te moeten rekken, ook al omdat men vreesde de export van boter en kaas te benadeelen In verband met een en ander wees spreker er nog op, dat het van groot belang zou zijn als minister de Geer inplaats van de suiker accijns op te heffen die op het geslacht zou laten vervallen. Hierdoor zou men op Argen tijnsch vleesch een voorsprong verkrij» gen van plus minus 10 pet. Jhr. van Nispen tot Sevenaer wees er verder nog op, dat door de vele belemmerin gen, voortspruitende uit de vleesch keuringswet, de boeren zelf bijna niet meer kunnen slachten. Spreker hoopt, dat ook hierin verbetering zal worden gebracht, zij het ook tijdelijk. De voor zitter meende, dat de Kamer voor een wijziging in dit opzicht niet te vinden zou zijn. I'agaMüea Mtfodesliages. Bevryd u van die rugpijn! Rugpijn waarschuwt u, dat uw nieren verzwakt kunnen zijn. Uit rugpijn blijkt dan, dat gij een specifiek nier middel dient te gebruiken om deze belangrijke levensorganen te versterken. Waag u niet aan uitstel 1 Begin onmid dellijk Foster's Rugpijn Nieren Pillen te gebruiken. Dit middel kan aan de nieren nieuwe kracht geven, zorg dragen voor goede bloedzuivering, en rugpijn, blaasstoornissen, waterzuchtige zwellingen, pijn in de spieren of ge wrichten, matheid, vermoeidheid, zenuwachtigheid, duizeligheid en urine stoornissen doen verdwijnen. Tal van mannen en vrouwen, die gedurende de laatste 25 jaren leden aan nierkwalen en de pijnlijke ver schijnselen daarvan, getuigden, dat Foster's Pillen hun kracht en gezond heid herstelden. Aarzel niet 1 De werking van dit specifieke middel is rechtstreeks op de nieren gericht, en als deze organen goed werken, wordt het bloed behoorlijk gezuiverd en krachtig. Daarom worden Foster's Rugpijn Nieren Pillen dan ook algemeen aanbevolen tegen rheuma- tiek, lendepijn, ischias, rugpijn en andere ernstige gevolgen van nier zwakte. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten f 1.75 per flacon. 36 door JOS. BOSHOUWERS te LENT Een nuttig Handboek voor den Bedrpspluimvoehouder. Bij de N. V. Drukkerij en Uitgevers Maatschappij «De Vlijt" te Arnhem (Koningstraat 15) zag dezer dagen een zeer nuttig werk het licht; wij bedoelen het «Handboek voor den Bedrijfspluim- veehouder", een werk voor pluimvee teelt en landbouwhuishoudcursussen, lagere landbouwscholen en landbouw- winterscholen en bedrijfspluimveehou- ders. De schrijvers hiervan zijnW. Janssen uit Horst, ons allen welbekend, G. J. Broos en P. J. Renders, pluim veeteeltonderwijzers te Waalre en Valkenswaard, benevens dr. E. Baudet, conservator aan het instituut voor parasitaire en infectieziekten bij de Veeartsenijschool te Utrecht. De namen dezer vier mannen zijn reeds een waarborg, dat er iets degelijks geleverd is. Met klimmende belangstelling hebben wij pl.m. 130 kloeke bladzijden door gelezen; onze verwachtingen, die hoog gespannen waren, zijn niet beschaamd geworden, integendeel. In 10 hoofdstukken is de rijke stof schitterend bewerkt. Wij durven gerust te zeggen, dat dit Handboek het beste is, dat er tot nog toe in onze taal be staat. Alles wat voor den bedrijfspluimvee- houder van belang kan zijn, is er in behandeld, op een wijze, die boven onzen lof verheven is. De prijs bedraagt in den boekhandel slechts f 0.85, franco per post f 1.00. En dan ontvangt men als toegift eene zeer doeltreffende en keurig uitgevoerde detailteekening van een dubbel hok voor 100 hoenders naar het model Horst. Alles bij elkaar genomen moeten we zeggen, dat hier voor weinig geld véél nuttigs en belangrijks geleverd wordt. Wie een exemplaar wil hebben, bestelle het bij een of anderen boekhandelaar of zende anders een poslwisseltje, groot f 1 00, aan de N.V. Drukkerij De Vlijt te Arnhem Zoo is 't adres vol doende. Men noeme gemakshalve het werkje maar: «Handboek voor den Bedrijfspluimveebouder", door W. Jans sen e.a. Wat te doen VraagDaar het mij met de broederij dezen zomer slecht gelukt is ik heb n.l. 64 jonge hennen van bijna 350 bebroede eieren, kocht ik nog 20 Barne velders bij R. te E., doch daar ik de jonge hennen van-de oude gescheiden kan houden op een afgemaakt terrein, deed ik de nieuw gekochte maar bij de jonge hennen. Al gauw merkte ik, dat de Barnevelders niet gezond waren; ze hadden n.l. snot. Ik zonderde elk ziek dier direct af, maar helaas 1 te laat. Ook onder de anderen is de ziekte losgekomen en binnen 8 dagen, ik ontving de nieuwe hennen op 29 Aug., is nu meer dan de helft aangetast. Afzonderen gaat niet meer De ergste zieke dieren heb ik behandeld met 1/3 pet. créoline en raapolie en zijn tot nu toe allen beter geworden, en heb ik gemerkt met een ring. Daar ik nooit onder mijn kippen snot heb gehad, kende ik deze ziekte niet goed, doch zij gapen voortdurend en gorgelen in de keel. Bij een enkele gaan de oogen en de neus dicht zitten. Het zal toch wel snot zijn Zeer gaarne zou ik in Peel en Maas vernemen, wat ik doen moet. De jonge kippen staan alle aan den leg. Wat 'n strop dus 1 Ik heb den leverancier direct geschreven, dat hij mij de dieren kerngezond aanbood (in de Bedrijf pluimveehouder) en dat dus de onder vinding anders heeft geleerd, en zou gaarne schadevergoeding hebben, maar hij laat niets van zich hooren, terwijl nog steeds door hem geadresseerd wordt: kerngezonde hennen le koop. A. G AntwoordU is zeker bij R. le E. aangeland, omdat hij «goedkoop" was? In De Kleinveeteelt (De Groene) heeft hij vroeger ook geadverteerd, doch daar is hem de verdere toegang geweigerd De redacteur van De Groene kende hem persoonlijk, daar hij dicht in de buurt woont. Koop toch geen hennen op dusda nige aanbiedingen Soms staat er nog bij «levende overkomst gewaarborgd" 1 Te deksel, moeten ze ook nog kapot zijn 't Zijn allemaal dieren van sjacher aars, die ze voor 'n prikje opkoopen, vooral als er reeds iets onder de koppel mankeert 1 Weest toch wijzer, lezers en lezeres sen van Peel en Maas 1 Gewoonlijk is er geen vat ook op de lui, want ze zijn meestal zoo kaal als een kikvorsch 1 De dieren, die u behandeld heeft met 1 derde pet. créoline in raapolie, zijn allemaal beter geworden Dan hadt u ze zeker binnen gehouden en de andere niet? Ik raad n aan, de heele koppel eens eenige dagen binnen te houden, in een droog hok, dat goed verlicht is en waar het niet trekt. Breng op den bodem eene laag droog turfmolm en haal in de apotheek of de drogisterij eens 10 gram kalium permangaat. Dit doe je op lliler water en hiervan giet je telkens wat in het drinkwater, zoodat dit de lichte wijn- kleur krijgt. Verder neemt u een bak met een sterkere oplossing, zoodat het water donkerrood wordt en hier dompel je de koppen van de ziekste dieren eens flink onder. Neus en oogen schoonhouden met boorwater. Kun je wat teerdampen in het hok brengen, zooveel te beter. Doe er nu eens 'n acht dagen flink je best op, dan wil ik hopen, dat u er af is. Maar niet buiten laten hoorl En zorgen, dat de bodem van het hok kurkdroog is. U hadt 64 jonge hennen. Was u daar maar tevreden mee geweestDan hadt ge u veel leed gespaard. De verdiensten der kippenhouderij zitten 'm niet op de eerste plaats in het groote aantal. Ik heb uw heelen brief eens laten afdrukken, opdat ook anderen schrik zouden krijgen en voortaan niet meer bestellen op advertenties, die van het zelfde soort zijn als van.Rempkes te Epel Vorig bedrag f 2853.55 Van N. N Venray f 25. Totaal f 2878 55. VENRAY, 11 September 1926. Deze week verscheen een uitge breid verslag over 't jaar 1925 der Dislricts-Arbeidsbeurs. Aan 't verslag, dat tevens haar twintigste is vanaf 't bestaan, ontleenen wij 't volgende: In vergelijking met 't vorige jaar is de bemiddeling eenigszins vermeerderd. Het aantal aanbiedingen van werk zoekenden, aanvragen van werkgevers vermeerderde resp. met 169 en 12, ter wijl 't aantal plaatsingen met 8 ver minderde. Aanbiedingen van werkzoekenden 2117. Plaatsingen van werkzoekenden 1861. Aanvragen van werkgevers 2276. Voldane aanvragen 1046. Vliegerwedstrijd. Kon de vliegerwedstrijd uitgeschreven door het Oranje-Comité bij gelegenheid van Koninginnedag niet doorgaan wegens gebrek aan wind, eindelijk heeft Vader wind zich over de vliegers er barmd. En zoo zagen we Woensdag j.l. hoog in de lucht staan vliegers van de meeste verscheidenheid zoowel in vorm als in kleur, 't Was werkelijk een mooi gezicht, al die papieren vogel* te zien opgaan en steeds hooger stijgen, tot ze het touw ten einde stilstonden. Wai een loopen, een draven, een trek ken (z g. «melken") door oud en jong om zijn vlieger boven den wind te krijgen en het hoogst te doen staan. Zoo'n wedstrijd is leerzaam voor de jeugd en maakt ze vindingrijk in het uitdenken van verschillende vlieger- vormen Door het Comité werden de volgende prijzen toegekend: Grootste Vlieger, le P. Stoks; 2e Van de Vorle en Van Aarssen; 3e Bexkens. Kleinste Vlieger, le Van de Pas; 2e Gremers. Meest origineele Vlieger, le Gusters; 2e Wintels; 3e Burgers en Poels; 4a Peters. Mooiste Vlieger, le Van de Pss; 2e Hendriks; 3e Bexkens en Janssen; 4e Goumans. Mooiste, niet eigen gemaakte vlieger, le Janssen; 2e Briels 't Best staande, le Bexkens; 2e Poels; 3e Smits. 't Hoogst slaande, le Janssen2e Derks; 3e Berbers; 4e Dekkers; 5e Ver meulen. Verder werden onder de deelnemers nog eenige kleinere prijzen uitgedeeld. De Heer Sala, onder-voorzitter hoopte, dat 't Comité bij een volgende gelegen heid, schooner en meer prijzen kon toekennen, en spoorde de jongens aan een ander keer hun best te doen en

Peel en Maas | 1926 | | pagina 1