li Purol bij Huiduitslag en Huidverwonding 1 A H. W. VAN De geforceerde marsch in Limburg. Gemengde Berichten. Da Landbouwtentoonstelling te St. Anthonis. De Kippenhouderij op het platteland A een ma wo Reinigingsdienst. Ie BOEKBIN Vakkundig adres van alle Boet H.Cambs Uit betrouwbare bron verneemt het •Volk" nog deze o.i. zeer ernstige bijzonderheden. I. Het verzoek van den troep aan den regiments-commandant om den marsch één dag uit te stellen werd beantwoord met de mededeeling «dat hem deze oefening niet aanging, doch den majoor-hoofdinstructeur." Dit standpunt is met de officieel vaststaande gezagverhouding tusschen die beide funkties onmogelijk te rijmen en geeft dan ook tot voor den overste onwelwillende gesprekken over de werkelijke gezagsverhouding tusschen hem en den majoor aanleiding. II. De militaire dokter heeft tevoren den marsch ontraden. Desniettemin heeft de majoor Froelink hem laten houden (terwijl hij zelf, de leider, veel later per fiets bij den troep is gekomen en slechts een deel van den tijd daarbij is gebleven). Nu kan een leider de opvatting huldigen, dat hij als zelfstandig com mandant, dus nog meer als leider van een oefening, aan geen plaats gebonden is. Maar als een leider tevoren op ernstige wijze blijkt, dat de troep zich niet paraat gevoelt (resp. door den dokter niet als zoodanig bevonden wordt) dan is het ook volgens de voor schriften zijn plicht een oefening af te gelasten of althans te veranderen, en zeker, om persoonlijk bij den troep te blijven. Majoor Froelink is in October aan de beurt om overste te worden, met andere woorden, die bevordering staat nu reeds op papier. De gewoonte in een geval als het onderhavige is, om het «onderzoek" zoo lang te rekken, dat de bevordering inmiddels een feit is. Een andere- weg is de geheele rang promotie op te schorten, totdat het geval vergeten" is. Een derde, dat de troep bewerkt wordt om op een of andere wijze te demonstreeren, dat «de jongens zelf het niet zoo erg vinden". Wij zijn benieuwd hoe in dezen gehandeld zal worden, vraagt het blad. Ernstig auto-ongeluk. Op den weg tusschen Horst en Blerick, had Maandagmiddag te circa 6 uur een ernstig ongeluk plaats. De luxe auto, bestuurd door den heer I. S uil 's Gravenhage, kwam langzaam rijdende en signalen gevende uit de richting Horst. De wielrijder I. R. uit Tegelen, die aan de linkerzijde van den weg reed, slak vlak voor de auto plotseling naar rechts over. De bestuurder van de auto kon niet meer voldoende rem men, tengevolge waarvan de wielrijder door de auto werd omvergeworpen en een slag kreeg tegen het hoofd. Be wusteloos en met een schedelfractuur werd hij naar het hospitaal St. Joseph te Venlo overgebracht. Zijn toestand is zorgwekkend. Den auto-bestuurder trefi geen schuld. Vierjarig knaapje tusschen de dorsclimachine. Te Weert had het ongeveer 4 jarig zoontje van G. Bekkers het ongeluk tusschen de dorschmachine te komen Het eene beentje werd op drie plaatsen gebroken, terwijl van het andere de knie en onderknie gebroken was. Ook aan hoofd en armen bekwam het knaapje ernstige, verwondingen, zoodat men voor zijn leven vreest. Zedenmisdrijf. Het O. M. bij de Bossche Rechtbank eischte legen H. Th. B., 25 jaar, vroeger te Gennep, thans gedetineerd, die zich vergreep aan jonge kinderen, 8 maan den gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Dansverbod. Door Ged. Stalen is goedgekeurd het raadsbesluit der gemeente Bergen, behelzende het verbod personen beneden 17 jaar niet meer op dansgelegenheden toe te laten. Een gevaarlijk marechaussee. Te Kerkrade kreeg de marechaussee K. kwestie met zekeren D. Volgens de »L. K." liep die ruzie zoo hoog, dat K. zijn revolver trok. Er werd tenslotte om assistentie gevraagd bij de marechaussee; de wachtmeester en drie marechaussees verschenen ter plaatse en arresteerden den woesten en onwiiligen collega. Deze wist even later weer te ont vluchten, maar werd in de Drievogel straat bij de grens opnieuw aangehouden Hij moest gebonden worden en op een wagen verder vervoerd worden naar de marechausseekazerne. Fraude in belastingkohieren. Men meldt uit Sittard Het onderzoek inzake de door den gea rresteerden deurwaarder der gemeen te belastingen alhier J. H. H. mogelijk gepleegde fraudes in de belasting kohieren wordt nog steeds ijverig voiir 'gezet. Tot heden werd reeds ontdekt, dat meer dan f 4000 verduisterd werd. Achterstallige belastinggelden waren wel geïnd maar niet verantwoord. In de kohieren bleven de betaalde posten open slaan. Overreden en gedood. Zondagavond is, naar de »L. K." meldt, nabij de Piasmolen te Mook een oude man, vermoedelijk een zwer ver, door de tram overreden, vreeselijk verminkt en gedood. Hij droeg een loonzakje bij zich, ten name van M Jonkers werkzaam bij de Maaskana lisatie-werken te Sambeek, doch men gelooft niet, dat de verongelukte zelf J. is. Droevig. Bij een oneenigheid schopte het 11-jarig zoontje van J. te Posterholt, zijn neefje van gelijken naam zoodanig tegen den rug, dat dit ter plaatse neerzeeg. De ontboden geneesheer achtte onmiddellijke overbrenging naar het gasthuis noodzakelijk. Hier werd een scheuring in de ingewanden geconsta teerd. De toestand van den 9 jarigen kleine is, volgens de »N. K.", bedenke lijk. Twee personen door den trein overreden. Men meldt uit Doetinchem Terwijl Zaterdagmiddag tegen 6 uur een circa 10 jarig zoontje van den heer Smeenk te Gaanderen tusschen de rails speelde, zag de heer Kok, dat uil de richting Doetinchem de trein naar Terborg naderde. De heer Kok snelde toe om het kind weg te trekken, maar kwam iets te laat, met het ongelukkige gevolg, dat beiden door de locomotief werden gegrepen. Het kind was terstond dood, de heer K., wiens beide voeten werden afgereden, "stierf kort daarna Het tweede slachtoffer was ruim 30 jaar en ongehuwd. Twee meisjes ontvoerd. Zondagmiddag meldden zich in het gesticht »De Voorzienigheid" te Noord wijkerhout, eenige familieleden aan tot het brengen van een bezoek aan een tweetal meisjes. Zij werden met de kinderen alleen gelaten in de spreek kamer en de zuster deed, zooals ge woonlijk, de deur op slot. Toen het spreekuur voorbij was, wilde de zuster de bezoekers waarschuwen, doch tot haar schrik waren meisjes en familie leden verdwenen. Zij waren door een der openslaande ramen raar buiten geklommen I De politie werd gewaar schuwd en onmiddellijk stelde zij eon onderzoek in. Vermoedelijk zijn de bezoekers in een auto gekomen en met de meisjes daarmede er vandoor ge gaan. De kunst van het solliciteeren. In een gemeente in ons lieve vader land vaceerde de betrekking van gemeente-veldwachter. Hieronder vindt men een schrijven gericht tot den Burgemeester dier gemeente naar aanleiding van de vacature. Heerwaarde en weledelen heer Burgermeester. Maneer der Burgermeester. Ik hep lesen alsdat en in.... een veldwagter moet wesen. Ik kan uw vertellen, alsdat ik 29 jaar ben en schipersknegt ben en ook millilie ben geweest. 5 jaaren lang en alsdat ik goed oppast heb en ook alsdat ik nog al groot ben van stuk en alswezen moet wel 3 kerels aan durf In dienst was ik de sterkste van de kompanie. Den kaptein weet dat ook en zij wel eens aan mij dat ik de sterksten was van de kompanie. Nu ben ik zoo vrei om te colliseteeren voor veltwagter. Ik ben daar geschikt voor, dat zij den kaptein ook. Als uw mij heben wil dan wil ik heel graag wel een eens overkomen in... U wort niet in mei verloogen, want in ben heerlijk en trau. en met alsdat ik zegt heb, zoo sterk as er maat een is. M'n vader was vroeger onbezóuten velt wagter die hept mij al eens wat vertelt hoe ik doen moes. mijn naam is... en woon in... bij U Heerwaarde en hoogedele diennaars... We denken, dat de naïeve schrijver van dit epistel wel benoemd is: zoon van een »onbezouten veldwachter", die 'm heeft verteld «hoe ie doen moes' krachtpatser, die meer dan z'n man staat, en bovendien «heerlijk en trau" Vergiftiging. Te Edam had een echtpaar zijn 40-jarige echtvereeniging op feestelijke wijze herdacht. Een paar dagen later wilde de man zich nog eens te goed doen aan de overgebleven port. Toen hij later ongesteld werd, bleek, dat hij gedronken had uit een flesch inhou dende een vergiftig waschmiddel voor schapen. De man is aan de gevolgen overleden. (Hbd.) De verlaging van de Posttarieven. Onlangs hebben wij al eens een en ander medegedeeld over met 1 October a.s. ingaande verlagingen van het post tarief. Volledigheidshalve laten wij hi ei onder de verschillende wijzigingen volgen Met 1 October a.s. gaan de volgen de verlagingen in Het port voor briefkaarten wordt ge bracht van 7i/* op 5 cent. Het recht voor expresse bestelling van brieven wordt verminderd van 30 tot 20 cent en voor postpakketten van 40 tot 30 cent. Het tarief voor postpakketten wordt als volgttot een gewicht van 1 KG. 30 cent (thans 40 cent): voor een ge wicht van 1 tot 3 Kg. 40 cent (thans 50 cent) en voor een gewicht van 3 tot 5 K.G. 50 cent (thans 60 cent.) Met Indië wordt nog onderhandeld over de wijziging van enkele tarieven (land mailbrieven en briefkaarten),doch daaromtrent is nog geen beslissing ge vallen. Het beJrag, dat door de bovenge noemde verlagingen door de Posterijen zal worden gederfd, wordt op ruim 3 millioen gulden per jaar geschat. Van verlaging van het tarief voor binnenlandsche brieven schijnt voor eerst niet te zullen komen. Het ligt in de bedoeling, om dit tarief van 10 op 7r/f cent te brengen, doch de Regeering wenscht het bedrag, dat de verlaging van het binnenlandsch briefport met zich zou brengen, niet te missen. Een graag gewild baantje. Naar men meldt hebben zich voor de betrekking van koster in de St Catharinakerk te Eindhoven niet min der dan 40 personen aangeboden. Geknoei by een examen. Men schrijft aan het R.bld. Dezer dagen werd aan een der kweek scholen in ons land het schriftelijk examen afgenomen, waarbij het de aandacht trok, dat een der vrouwelijke candidaten buitengewoon correct schrif telijk werk inleverde. De examinatoren leeraren van de candidate, meenden dat zij dat niet zonder hulp of voor lichting kon hebben volbracht, zoodat ze de candidate opnieuw aan een exa men onderwierpen, waarbij ze werk van gelijke moeielijkheid kreeg; [het resultaat daarvan was bedroevend" en leverde het bewijs voor hel reeds ge uite vermoeden. Bij onderzoek kwam aan het licht, dat de inspecteur van het onderwijs, de candidate een vrien dendienst bewezen had. Den daarop volgenden dag kon men iu de bladen diens ontslagaanvrage lezen. Anto-ongelukken. De Zaterdag en Zondag in Engeland zijn weer gekenmerkt door een groot aantal auto-ongelukken, die in totaal aan 12 menachen het leven hebben gekost. Te Rednall nabij Birmingham raakte een vrachtauto met bussen melk ge laden het stuur kwijt en sloeg om, te midden van de verpleegden van een tehuis voor vrouwen, die zich ter kerke begaven. De vrouwen werden met melk overgoten en twaalf hunner werden legen den grond geworpen. Een vrouw van 52 jaar en een meis je van 17 kwamen onder de auto en werden ernstig gewond. Voorts liepen zes andere vrouwenen twee mannen kwetsuren op. De auto was het stuur kwijt geworden bij een poging om twee motorfietsen mis te rijden, die met elkaar in botsing waren gekomen. Bij het station van Stepney Green had een nog noodlottiger ongeluk plaats. Een auto trachtte op het laatste oogenblik uit te wijken voor een voet ganger, doch raakte den man toch. De auto kwam op het trottoir terecht,, overreed een man, die uit het station kwam er» drukte een ander plat tegen een winkelpui. Alle drie slachtoffers waren dood. Voorts is bij een botsing van zijn auto met een motorrijder op een kruis punt van wegen majoor Fitzclarence, de directeur van de gevangenis van Strangeways en een broer van den graaf van Munster, uit de auto ge slingerd en gedood. Zijn vrouw en zoon, die met hem in de wagen zaten bleven ongedeerd. De motorrijder was ernstig gewond. De kinderverlamming in Duitschland. Naar Berlijnsche bladen uit Weimar vernemen, doen zich thans ook geval len van spinale verlamming bij kinde ren in Thüringen voor. Te Nordhausen en in de omgeving van deze stad zijn reeds drie kinderen aan deze ziekte overleden Hoewel over het algemeen slechts bij kinderen de verlamming optreedt, is thans te Nordhausen ook een 26 jarige man door deze ziekte aangetast. De regeeringspresident heeft gelast, dat alle scholen en kinderbewaarplaat- öen voorloopig 14 dagen zullen worden gesloten. In de Berlijnsche Charilé zijn twee kinderen één van 5 en het andere van 9 maanden, beiden uit Nauen, opge nomen, bij wie de ziekte vermoedelijk ook is opgetreden. Vreemdelingen te Parys. Henry A. T. Lesturgon schrijft in een Parijschen brief aan eenige bladen over «de Vreemdelingen te Parijs", de zoogenaamde valutareizigers, die den laatsten tijd Parijs en Frankrijk be zochten. Wij ontleenen aan zijn brief het volgende: 't Woord klinkt hard, maar we mogen het hier toch wel zeggen 't was een bende, die naar Parijs kwam. Zoo lomp, zoo onbeschaafd en zoo onbeschaamd was die menigte, dat het ons in het geheel niet verwonderde, dat het overal ten slotte tot onaangenaamheden kwam. Met knuisten vol bankpapier zaten ze te geuren in café's en restaurants. Men heeft b v. een Amerikaan gezien die uit zijn hotel wegging en niets dan biljetten van duizend uitdeelde aan portier, chasseurs en liftjongens. Maar het zijn niet alleen de Angel- Saksische bevolkingen, die zich absoluut misdragen. Ook aan de Duit schers met hun goldmarken en helaas ook aan Hollanders moet men hetzelfde verwijt maken. Als ik u vertel, dat ik een bekend Haagsch straattype, een orgeldraaier op krukken, (iedere Hage naar kent hem) hier heb zien zitten in een van de duurste restaurants, dan zegt ge misschien dat ik overdrijf, maar ik geef u de verzekering, dat het de zuivere waarheid is. Zelf kon ik bet niet gelooven en ik ben met opzet vlak naast hem gaan zitten om er me van te overtuigen. En ja hoor de man spreekt natuurlijk geen woord Fransch daar begon hij in het Hollandsch te bestellen: Soep. Dat begreep men. Biefstuk (in 't Fransch, bifteck)... Toen d8t op was: Nog een biefstuk. De man heeft zich te goed gedaan aan drie biefstukken. Daar goot hij twee flesschen champagne over uit en toen stond hij hikkend op en maakte een gebaar. Men begreep het gebaar niet en toen het geluid van een auto hoorn nabootsend otemebiel. Zijn hoog edelgestrenge bestelde een taxi om zich rond te laten toeren. En ook hebben we even stil gestaan, toen we in 't voorbijgaan een meneer en een mevrouw uit de Amslelstad luidkeels dit gesprek hoorden voeren »'t Sal maen 'n sorg aaen... twintig frankjes veur 'n guldetje..." «Twintig nou al as 't soo deur gaot, dan kraegen we alles nog feur niks. Lame dan nau maer es'n sampie bestellen. «Ober... sampanje." De kellner informeert welk merk. Wa slaat die gooserik nou te leutere We zijn toen maar verder gegaan. Een nieuw model parachute uitgevonden. Door een Amerikaansche marine ingenieur is een parachute uitgevonden, die 50 voet breed is en waarmede zoowel de piloot als de machine bij een defekt te redden is. Gisteren zijn met het nieuwe instru ment proeven gehouden. Op een hoogte van 2500 voet werd de motor van een vliegmachine stop gezet, waarna de parachute in werking werd gebracht, die het vliegtuig veilig deed landen. De machine landde op de helling van een heuvel, waardoor de propellor brak en een vleugel werd beschadigd. Het landingstoeslel werd niet bescha- digd. Vergiftigde paddestoelen. In het Evangelisch internaat Si- Michael te Falkenberg, zijn 19 perso nen die van paddestoelengerecht gegeten hebben, onwel geworden. Vijf hunner zijn reeds overleden. Drie zusters bevinden zich nog in levensgevaar. Op Woensdag 8 September a.s. wordt te St. Anthonis een zeer belangrijke landbouwtentoonstelling gehouden, die zal bestaan uit 10 afdeelingen, als volgt: paarden, rundvee, varkens, gei ten, pluimvee, bijen, zuivelartikelen melkwedstrijd, landbouwgewassen. Voor al deze afdeelingen zijn pl.m. 180 schoone medailles uitgeloofd, waar bij voor kippen een prachtigen wissel beker van de C. R. E. te Roermond en een lauwerkrans van het Hoofdbestuur van den N.C.B. Allerlei stands in landbouwarlikelen machineriën, motoren enz. enz. zullen op het terrein aanwezig zijn, waaron der ook een pracht-demonstratie van een firma in brandbluschapparaten. Een kolossaal vuur midden op het terrein zal onmiddellijk met dit appa raat worden geblusch». Het geheel be looft schitterend te slagen. De beste paarden uit hel heele land van Guyk, van de twee bekende hengsten a8sociatie'8 zullen worden aangevoerd, benevens het Ipuikje van het rundvee in onze gemeente, Wanroy en Rijke voort. Vooral van Rijkevoort is de deelna me kolossaal. Wegens het nog hier. en daar heer- schende mond en klauwzeer zal het vee door een veearts worden gekeurd. Aanvang der keuring 9 uur. Cursisten onder geleide van land bouwonderwijzer, betalen slechts 15 ct. per persoon entree, voor minstens 10 personen. De geheele regeling is in goede handen en alles zal goed van stapel loopen. Het bezoek belooft enorm te worden, wanneer het weer medewerkt. voor het onzekere te nemen, zou ik die matadors half leeuwieken, d.w.z. met een scherp mes uit één vleugel om den andere de slagpennen wegsnij den. De kip kan daardoor d r evenwicht niet behouden bij het vliegen en geeft het dan ook al gauw op. Men ziet er niets van, als de kip loopt, en schade lijdt ze er op deze manier volstrekt niet door. Vleugel klemmen laten nog wel eens los. Ik zie daarom meer in leeuwieken, dan in klemmen opzetten. U moet niet langer meer wachten, want de eene doet het gauw de andere na. Gaas van 1,20 M. is feitelijk voor de lichte rassen te laag. Nu hebt u wel een groot uitloopterrein, maar toch zult u er nu en dan nog wel last mee krijgen. Hebt u de jonge hennen al pootringen aangedaan Zoo niet, dan moet je dat spoedig doen. Als de oude kippen uit geruid zijn, kun je geen onderscheid meer maken tusschen de oude en de vroegbroed jonge, want dan zitten de eerste weer in een helder glanzend pakje en hebben ook weer gele poolen gekregen. U zult wel gemerkt hebben, dat de oude hennen nu allemaal lichtgekleur de, soms bijna witte pooten hebben. Dat komt van het leggen. De hanen, die niet leggen, blijven gele pooten houden, ook zijn daar de veeren soms ;eel van. Bij goed leggende hennen £oml dat zelden voor. Kost een kip niet te veel, in vergelijking met haar opbrengst? VRAAGDe eieren zijn van den zomer heel wat goedkooper geweest dan het vorig jaar. Kost nu een kip niet te veel, in vergelijking met haar opbrengst? Als men pl.m. f 7 per kip in 't jaar opvoert, en men rekent, dat het dier voor de slacht weinig opbrengt, dan dunkt me, dat er van veel winst goen sprake meer kan zijn. Beantwoord deze vraag maar in «Peel en Maas" daar zijn wij op geabonneerd. W. W. te V. ANTWOORD: De winst hangt even goed van de uitgaven af als van de inkomsten. En nu is het toch ontegen zeggelijk waar, dat de voederkosten minder zijn, dan toen de eieren duur waren. U is zeker aangesloten bij den Land- bouwbond Welnu, daar heeft men een ochtendvoer, volgens samenstelling van den heer Janssen, pluimveeteeltconsu lent te Horst, dat circa 8i/t cent per pond zal kosten, het gemengd graan circa 6i/t cent, gemiddeld alzoo 7i/s ct. Op een boerderij zal 'n kip per jaar, door mekaar, volstaan kunnen met 60 tot 70 pond De voederkosten bedragen dus geen 7 gulden, maar circa 5 gld. Dat is een verschil van 2 gulden per kip. Wie de kippenhouderij naar behoo- ren inricht, die kan ook bij de huidige eierprijzen rekenen, dat iedere kip per jaar voor f 10 eieren legt. Ik reken dan op circa 150 eieren per kip en per jaar. Maar vele boeren zijn te laksch, te lamlendig zou ik zeggen. Ga overal maar eens kijken in de hokken: een smeerboel van belang 1 Waarom toch niet geregeld schoon gemaakt Moet het allemaal vanzelf komen? Dan rekent men mis, hoor: Houdt de hokken steeds proper, geeft 2 3 maal per dag versch water, verstrekt het voer van je bond, geregeld door ook ochtendvoer, broedt niet zoo laat, neemt dieren van afstamming, ze vreten voor geen cent meer enz. enz. Waardoor zijn vele emigranten in Canada rijk geworden Door aan te pakken, uit het bedrijf te halen, wat er uit te halen is. Wie dat hier doet, komt ook vooruit. Ongelukkig de men- schen, die denken het-zal-van zelf-wel- gaan! Wie over z'n kippen klaagt, klaagt bijna altijd zich zelf aan 1 door JOS. BOSHOUWERS te LENT Vlicgerige jonge W. L. VRAAGWij hebben een weide afgemaakt met gaas, dat 1,20 M hoog is. Enkele jonge W. L. hennen vliegen er gedurig over, de oude echter niet. Zou het met de jonge ook beter worden. Of meent u, dat ik ze moet kortwieken Lijdt de leg daar niet door? In den winter zal het voor zulke kippen toch kouder zijn, dunkt mij. Zijn vleugel klemmen doelmatig? De wei is bijna een H.A. groot. W. W. te V. ANTWOORDDe lichte rassen, zooals Leghorns, Minorca's, Braekels en Ancona's zijn in den beginne meestal vliegerig, en ook schuw. Meestal wordt dat langzamerhand van zelf wel beter, doch er zijn ook exemplaren tusschen, die het blijven doen. Om het zekere lijk voort Vriid Burg De geopi ied en vj Zal midd He Ontvi met i van i vat tot 3 Zal midd. Na den uur GES1 Bn Venr ber 8 Raad Be dag kanti den waar binn f 0 5 aldat word Degenen, die zich nog willen aan sluiten hij den gemeentelijken reini gingsdienst, kunnen zich daartoe nog dagelijks aanmelden ten kantore van den gemeenteontvanger. Het verschul digd bedrag f 2.50 moet gelijktijdig bij de aanvrage worden voldaan. De Burgemeester van Venray, O. VAN DE LOO. Spreekuren Burgemeester. De Burgemeester is uitsluitend voor het publiek te spreken, zooveel moge- Boel Bi WO genl autc HOI als gODj Eer< Prij Patersstraat X>/. horlogerie SA "VJENkrAJ?

Peel en Maas | 1926 | | pagina 6