Handelscursus. iMmm ïïïm Kiezers van Venray. Avond-Onderwijs. Het Toelatinqs-examen Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Y. PYLS, VENRAY [Slh Behoudenis OOSTRUM. Provinciaal Nieuws. NIEMEUERS NIEMEIJER'S JAtTONO^ i MANUFACTUREN '(YOOimOT [manufacturen! ^VOORDEELIQSTf Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. IRi \ll ydJvV tip der Er komt verandering. Landbouwersgezinnen Handelscursus Naar de Boerinnenschool. zal gehouden worden Dinsdag 14 September Pr. A. Nielen, Directeur W- de Haen, Hoofd der School te Leunen 2. VerheugenOroote Straat. Aanvang van den nieuwen cursus Dinsdag 21 Sept. Zaterdag 4 Septem 47e"Jaargang No. 36 BLIJKEN TOCH HET PEEL EN MAAS BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER ADVERTENTIEN 1—8 regels 60 ct., per regel 7"/i cl. bij abonnement lager tarief. Uitgave van FIRMA. VAN DEN MUNCKHOF - VENRAY Telefoon 51 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ct., p, p. 75 ct- voor het buitenland bij vooruitbetaling f 1.30, afz. nummers 5 ct- speciaal ge. ajje soorten Jumperwol, wollen Vesten, Truien, Kinderpakjes, Jurken 't Nieuwste in Dameshoeden, Mantels, Regenjassen en -Mantels, Parapluies, Dames- en Heeren-Modeartikeien enz. Wij vernemen, dat Prof. Veraart, lid der Tweede Kamer, heeft aange nomen om a.s. Zondag te Well, op de vergadering der R. K. Kiesvereeni- ging van den Statenkieskring Horst, te komen spreken. Bedoelde vergadering heeft plaats om half 4 te Well bij Klabbers. Er zal daar ook behandeld worden het bestuursvoorstel, om het bestuur uit te breiden met 2 leden. Dit voorstel is voor Venray van bijzondere beteekenis I immers, in de vorige vergadering, toen een vacature bij het bestuur, ontstaan door het bedanken van den heer Winters uit Venray, moest aan gevuld worden en het bestuur voor stelde een persoon uit de gemeente Venray te kiezen, kon op dit voorstel niet worden ingegaan, aangezien geen een der candidaten, die hel bestuur op het oog had, zelfs niet een afgevaardigde uit Venray met zijn 7 zegge zeven kiesver- eenigingen aanwezig was. Zeer terecht werd toen iemand anders als bestuurslid gekozen. Het is te hopen, dat Venray dezen keer de gelegenheid niet onbenut laat voorbijgaan. Venray met zijn twee leden in de Provinciale Staten mag en wil er voor zorgen, ook in het bestuur der R. K. Kiesvereeniging behoorlijk ver tegenwoordigd te zijn, en tevens blijk geven van zijn bereidwilligheid om mee te gaan op het gebied van het R.K. politiek leven. Van alle kanten beginnen ze los te komen. De klachten over den zedelijken en godsdienstigen achteruitgang van Noordbrabant en Limburg ook wel het Katholieke, soms het Donkere Zuiden genoemd. We hebben het daar al meer dan eens over gehad. Men kan daar nu verschillend over denken. Men kan doen als de priester uit het verhaal van den barmhartigen Samaritaan en voorbijgaan; doen ook als de Leviet uit datzelfde verhaal, het hoofd afwenden en voorbijgaan. Doch er zijn er, die noch het een, noch het ander doen, maar eenvoudig weg ontkennen, dat er zoo groot gevaar is voor het aloude geloof en de goede zeden van de Zuidelijke gewesten. Ze beweren, dat het zoo erg niet is, zeggen, dai het al wel meer be weerd is, maar dat zij niet kunnen gelooven, dat ons goede Roomsche Brabant en Limburg den rug zou toekeeren aan wat hun door geeste lijke en wereldlijke overheid wordt voorgehouden. —o Maar dag-in dag-uit kan men thans lezen, hoe nu hier, dan daar een meer vooruitziend leider opstaat en van de daken roept, dat er wel gevaar en groot gevaar is, en dat we dag-in dag-uit aan de socialisten verliezen. En verloren aan het socialisme. Is verloren voor het Roomsche geloof. En daarom moeten eenvoudige menschen in eenvoudige dorpen, met eenvoudige menschen, waar de groote meerderheid slechts arbeider is op eigen grond, nu maar eens gaan ge looven, dat buiten hun parochie de toestand anders is, en dat elk dorp met een arbeidersbevolking, die leven moet van den arbeid in loondienst bij anderen in fabrieken en werk plaatsen en zonder eigen bezit, besmet is met Socialisme. o— Qetallen, niet waar, liegen niet En hoeveel dorpen dan in Noord- brabant en Limburg waren er in 1925 geheel vrij van socialistische stemmen Wij durven het nog erger maken en zeggen, dat de heele maatschappij en ook dus ons Zuiden zoo door trokken is van den verderfelijken materialistischen geest, dat we er allemaal mee behept zijn. De een meer, de ander minder, maar dat de groote meerderheid, zoozeer is vervreemd van den echt christelijken geest der stof-verachting en over gegaan naar de stof-vergoding dat in hun handelingen geen spoor christendom meer is te herkennen. o— Men jaagt het goud na Vooral in de hoogere lagen der maatschappij. Men wil méér, al maar meer ver dienen, om toch maar in weelde en genot te kunnen leven en terwille van dat al-maar-meer-verdienen wordt de arbeider in hun dienst beknibbeld op een paar centen, omdat die paar centen loon, van een paar arbeiders in een jaar wel de onderhoudskosten van een auto kunnen dragen. En dat zijn dan patroons uit ons Zuiden; Roomsche patroons, die Zondags geregeld naar de kerk gaan, soms door de week ook nog, en vaak in een heel goed blaadje staan bij de Geestelijke overheid boven dien. o— En de arbeiders. Doen vaak even onchristelijk. Ze kankeren en lummelen ook als voor kankeren niet de minste reden bestaat, en lummelen gelijk staat met diefstal. Maar vaker nog is er wel degelijk reden voor ontevredenheid bij de arbeiders en wee dan de patroon, die er de gerechtvaardigde aanleiding toe isook daarvan zal hij eenmaal zware verantwoording moeten afleg gen. En de oplossing Oeen ander dan, dat èn patroon èn arbeider de echte onvervalschte en eeuwige leer toepassen van Onzen Heer Jezus Christus, en beiden streven naar een volmaakt volbrengen hunner plichten in Christelijken deemoed en Christelijken eenvoud. Ze hebben daartoe te streven naar verdieping van hun geloof, naar de toepassing vooral van dat Christen dom op hunne daden en allen, wij allen, moeten hen daarin steunen, steunen door ook en evenzeer uit te bannen alle begeerlijkheid en genot zucht en dan te zamen streven naar een schoon leven in eenvoud, op rechtheid en waarheid, opdat het Roomsche Zuiden Roomsch blijve en eenmaal toonen kan, dat het socialistisch ideaal leeg en glansloos is in vergelijking met het even- wichtig-schoone leven onder heer schappij van ons aller Koning Christus. N.L gevallen veel meer waard dan een erfenis. Er zijn nog altijd ouders geluk kig echter niet vele die meenen, dat hun kinderen het wel kunnen stellen met het gewone onderwijs van de Lagere School. Maar, de tijden zijn veranderd. Wie zich niet verder ontwikkeld heeft, beloopt veel kans, in ons moderne leven, om in een hoek geduwd te worden. Wat Komt er soms al niet kijken op het gebied van belasting-kwesties en dergelijke Vele zaken-menschen zouden een uitgebreider klandizie hebben, indien zij slechts een fatsoenlijken handels brief konden opstellen. En vele bedrijven zouden niet een kwijnend bestaan voeren, als er maar een goede boekhouding ware. De Venraysche R. K. Middenstand berekent de lessen van den Handels cursus zoo goedkoop als maar moge lijk is. De lessen vallen in den avond, wanneer men beter den tijd heeft. De leerlingen worden niet geplaagd met „geleerden" rompslomp, waarmee ze in het practische leven weinig of niets uitvoeren. Het is een verblijdend feit dat ook uit verscheidene leerlingen de lessen van den Handels cursus volgen. Men moet ook niet te gauw meenen, dat men alreeds te oud zou zijn om deel te nemen aan den Handelscursus Inlichtingen worden gaarne verstrekt door den directeur Pr. A. NIELEN. In de courant van heden staat wederom de advertentie in zake den van den Venrayschen R. K. Midden stand. Men gelieve nu eens zijn bijzon dere aandacht te vestigen op dezen heilzamen cursus. Goed onderwijs is in de meeste Met ingenomenheid nemen wij het volgende over uit »De Boerin", maand schrift van den Belg. Boerinnenbond Bij het 9inde van het schooljaar zullen in ons land ruim 16.000 boeren meisjes 14 jaar geworden zijn en dus de lagere school hebben afgedaan. Wat gaat er met die kinderen ge beuren 1) Een merkelijk deel de over- groote meerderheid 'zal verder nooit meer naar school gaan. Ze zullen thuis ader en moeder helpen, zullen bijzon der van moeder leeren huishouden, van vader en nroeder leeren boeren en als binnen zoovele jaren, Janneke Van Pas komt, zullen ze trouwen en voor eigen rekening beginnen. Laat ons nu even van dichtbij volgen die meisjes die boerin zullen worden, en stellen wij ons de vraag: Op het oogenblik dat die meisjes met hun Janneke Van Pas naar den pastoor gaan, zijn zij dan heelemaa! bereid om het gekozen baantje te begaan Waar zouden zij het geleerd hebben Diegene die een heel flinke moeder hadden, die geraken er nog door. En de andere Die moeten door ondervinding nog veel, zeer veel leeren, dikwijls ten koste van het welvaren van boer en boerderij. Wat een tobben en wroeten en slaven soms in die jonge huishoudens, als moeder »geen handen aan haar lijf heeft", lijk de boeren zeggen 1 Mogen wij daarom nog eens zeggen en herhalen: onderwijs moet er komen, immer meer onderwijs 1 Dat de meisjes die de gelegenheid niet hebben om naar een boerinnenschool te gaan, dan toch alle 'gelegenheid te baat nemen om wat bij te leeren. Die gelegenheden zijn er nu, ze komen er meer en meer: de landbouw- huishoud-afdeelingen, de korte leergan gen, de rondreizende school, de voor drachten en heel de werking van de boerinnengilde. 2) Een klein getal zal kunnen voort- leeren. De tijd is nu wel omtrent voor bij dat de boeren hunne dochters »op school legden" in een pensionaat waar de kinderen twee, drie jaar tijd ver liezen om opnieuw in 't Fransch te leeren wat ze in de lagere school in hun moedertaal gehoord hadden en waar ze bovendien 'n hoop prullen leeren, die mét de boerderij geen uit staans hebben. En 't gaat niet van te zeggen: ja maar, ze kunnen toch allemaal geen boerin worden, en we willen dat onze dochter flink kan vooruitkomen. Wel, ga dan eens zien naar de naast- bijgelegen boerinnenschool en zeg me dan eens of ge daar uw dochter niet zoudt wenschen 1 Ga eens zien, 't zal meevallen I VENRAY, 4 September 1926. Nakeuring van springstieren. De Burgemeester van Venray herin nert onder verwijzing naar de desbe treffende openbare bekendmaking, houders van springstieren er aan, dat zij hunne stieren voor de a.s. najaars keuring, UITERLIJK 15 SEPTEMBER ter Secretarie dienen aan te geven. Venray, 30 Augustus 1926 De Burgemeester van Venray O. VAN DE LOO. Dinsdagmiddag circa half zes werd Je bestelauto van de Firma van den Heuvel, grossier in suikerwerken te Boxmeer, bij het oversteken van den onbewaakten spoorwegoverweg aan den Maasheezerweg gegrepen door een passeerenden goederentrein. Een wonder mag het heeten, dat de drie inzittenden door een snellen sprong uil den auto het veege lijf konden redden, terwijl de auto aan gruizele menten in den sloot werd geworpen. Waar het uitzicht bij bedoelden over weg door een draai in den weg en bebossching van de omgeving nog al belemmerd wordt, is het zaak de noo dige voorzichtigheid te betrachten, ge dachtig aan het spreekwoord: een schip op het strand is een baken in zee. Dinsdag 7 Sept. a s. nam. 8 uur zal in het Patronaat te Leunen eene algemeene vergadering worden gehou den voor de leden van de Eierverzen- ding Leunen en Venray dorp. Op deze vergadering wordt uitge bracht het rapport der daartoe benoem de commissie van onderzoek, op welke veiling, Roermond of Venlo den hoog- sten prijs besteed wordt en welke fae toren bij beoordeeling daarvan dienen te worden in het oog gehouden. Waar deze kwestie den laatsten tijd veel besproken is, zal er wel geen twijfel bestaan of alle leden zullen op die vergadering tegenwoordig zijn. Bij gelegenheid van den verjaar dag van H. M. de Koningin Wilhelmina is aan onzen dorpsgenoot, den Heer Vincent Pyls de onderscheiding toege kend van ridder in de Orde van Oranje Nassau. Dinsdagavond bracht onze fanfare den pasgeridderde eene serenade, waarbij hij gecomplimenteerd werd door Dr. Sala. Op de Woensdag alhier gehouden Jaarmarkt was een groote aanvoer van vee en biggen. De handel in rundvee ging tamelijk, in biggen vlug, aan prijzen van f 12.tot f 18.per stuk Men verzoekt ons te willen melden dat op Zaterdag 11 Sept. a.s. eene oefening wordt gehouden door de Luchtwachtdienst alhier. De vliegtuigen zullen boven Venray zijn van half 3 tot 4 uur n.m. Het maken van alle brillen, ook op doktersrecept geschiedt vakkundig bij P. VAN OPBERGEN Jzn. Gediplomeerd Opticien T.O.G. Markt, Venray. Alle voorkomende reparaties binnen 't uur. Adv. Het bouwen van het nieuwe klooster en de kerk der E. E. Paters Minderbroeders alhier is gegund aan de Firma Martens en de Firma Gehrs. Oudenhoven. LEUNEN. Ui'slag der Zondag ge houden wedvlucht met jonge duiven door de Postduivenvereniging »de Luchtbode" alhier vanuit Driebergen. De prijzen werden behaald als volgt le en 2e P. van Ooi; 3e en 8e Gebr. Boom; 4e M. Houben; 5e, 9e en 10e Gebr. Dirckx; 6e en 7e W. Lormans. YSSELSTEYN. Zaterdagmiddag werd door de leden der Heide-Maatschappij een bezoek gebracht aan Ysselsteyn om alles in oogenschouw te nemen. De heer van Lonkhuizen, direcleur der Maatschappij gaf een uiteenzetting over het ontstaan van het dorp. Daarna voerde het woord de heer O. L. P. van der Loo, burgemeester van Venray, die dank bracht aan allen die tot heden hebben meegeholpen aan de vestiging en opbouw van dit dorp. Intusschen zijn wij hier, zegt spr., nog niet, waar wij konden zijn. Er ligt een schoone toekomst open voor den land bouw in deze streken, doch dan is krachtige steun noodig De gemeenten alleen kunnen de lasten niet dragen. Van hoogerhand moet krachtig worden meegeholpen. Spr. dankt in het bijzon der de heer J. Poels uit- Venray, die door zijn krachtige steun in het Parle ment almede een stevige stoot heeft gegeven tot het verleenen van een belangrijke subsidie door de regeering.. Helaas is deze subsidie voor de stichting van boerderijen zeer sterk besnoeid, zoodat van een krachtige vooruitgang op het oogenblik geen sprake is. Ten slotte hield de heer v. d. Loo een warm pleidooi voor meer finan- cieelen steun en ook voor de totstand koming van harue verbindingswegen. Deze rede werd luide toegejuicht. Tegen half 5 werd de excursie ont bonden. des avonds om half 7 in het PATRONAAT. Zij, die hieraan wenschen deel te nemen, moeten zich vóór dezen datum aanmelden bij een der volgende adressen De leerlingen van het vorige jaar, die misschien den cursus niet lan ger zullen volgen, worden beleefd verzocht hiervan kennis te geven. Pr. A. NIELEN, Directeur. P.5. Na bovenvermelden datum wordt geen toelatings-examen meer afgenomen. 280

Peel en Maas | 1926 | | pagina 1