OOSTRUM. Leeken-Apostoiaat. NIEMEIJER'S ÜYQQimiGSiï Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. JAfcTONqft S manufacturen! TOmiGSIÏ V. PYLS, VENRAY Alleenverkoop van de door H. H. Doctoren aanbevolen modellen ^Superbe^World^^ORSETTEN. 't Nieuwste in Dameshoeden, Mantels, Regenjassen en -Mantels, Parapluies, Dames- en Heeren-Modeartikelen enz. Behoudenis Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. der Vliegerwedstrijd De toekomstige oorlog. De Kippenhouderij op het platteland Zaterdag 28 Augustus"1926 47e Jaargang No. 35 MANUFACTURE BLIJKÊN TOCH HÉT PEEL EN MAAS BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER ADVERTENTIEN 1—8 regels 60 ct., per regel 7"/« et. bij abonnement lager tarief. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF Telefoon 51 VENRAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal: voor Venray 65 ct., p, p. 75 ct voor het buitenland bij vooruitbetaling f 1.30, afz. nummers 5 ct Aangeplakt op de gebruikelijke plaats aan het Raadhuis te Venray, den 21 Augustus 1926. De Veldwachter, L. H. JANSSEN. Herschouw der Waterlossingen. Burgemeester en Weihouders der gemeente Venray brengen ter kennis van belanghebbenden, dat op 13 Sept. 1926 herschouw zal worden gevoerd over de waterlossing genaamd Lol le beek", voorkomende onder no. 1 in den legger B, voor wat betreft de over tredingen geconstateerd bij de op 16 Augustus 1926 gehouden schouwvoering; over de waterlossing genaamd de Oirloscbe Pas voorkomende onder no 2 in den legger A, voor wat betreft de overtredingen geconstateerd bij de op 17 Augustus 1926 gehouden schouw voering; over de waterlossing genaamd de »Brukskensche beek" voorkomende onder no. 5 in den legger A, voor wat betreft de overtredingen geconstateerd bij de op 17 Augustus 1926 gehouden schouwvoering; over de waterlossing genaamd de »Zompgraaf", voorkomende onder no. 7 in den legger A, voor wat belrelt de overtredingen geconstateerd bij de op 1 *1 Augustus 1926 gehouden schouwvoering en bij aanplakking op de gebruikelijke plaats aan het Raad huis bekend gemaakt; dat op 14 September 1926 herschouw zal worden gevoerd over de waterlos sing genaamd »Waterlaat" uit -de Brukskensche Pas, voorkomende onder no. 6 in den legger A, voor wat betreft de overtredingen geconstateerd bij de op 19 Augustus j 1. gehouden schouw voering; over de waterlossing genaamd Waterlaat de Scheyde, voorkomende onder no. 3 in den legger A, voor wat betreft de overtredingen geconstateerd bij de op 19 Augustus j.l. gehouden schouwvoering; over de waterlossing genaamd de »Loobeeksche beek", voor komende onder no. 3 van den legger B, voor wat betreft de overtredingen geconstateerd bij de op 21 Augustus 1926 gehouden schouwvoering en bij aanplakking op de gebruikelijke plaats aan het Raadhuis bekend gemaakt. Op de dagen der herschouwvoering en de drie daaraan voorafgaande dagen moet aan het water in genoemde beken de geheel vrije afloop gegeven worden voorzoover te dien aanzien geen andere bevelen zullen worden verstrekt. En zal deze op de gebruikelijke plaats aan het Raadhuis worden aan' geplakt en aangekondigd in het Week blad ïPeel en Maas", Venray, 21 Augustus 1926 Burgemeester en Wethouders voornoemd O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. Aangeplakt op de gebruikelijke plaats aan het Raadhuis te Venray den 21 Aug. 1926 De Veldwachter, L. H. JANSSEN. Schouw der Waterlossingen. De Burgemeester van Venray vestigt er de aandacht op, dat dit jaar van de zijde der eigenaars der lager gelegen perceelen zeer veel klachten zijn ge komen, dat de onderhoudsplichtigen bij de zuivering en reiniging van het onkruid, waterplanten, biezen, ruigte, struiken enz. welke reiniging en zuivering overigens over het algemeen goed is geschied dit onkruid enz. in de waterlossing lieten afdrijven. Artikel 21 van het Reglement op de waterlossingen verbiedt echter uitdruk kelijk dit onkruid enz. in de waterlos sing te laten afdrijven. Deze voorwerpen moeten volgens de voorschriften van het-reglement op de waterlossingen, evenals de uit de waterlossing afkomstige aarde, zand en andere voor den waterafvoer hinder lijke zaken, daaruit opgehaald en op de wederzijdsche oevers op een afstand van minstens één meter van de water lossing worden neergelegd en wegge voerd. Bij de reiniging en zuivering is hiervan door de lager gelegen eigenaars zeer veel last ondervonden. Ik noodig dan ook alle onderhouds plichtigen uil in het vervolg te zorgen dat geen onkruid enz. meer in de waterlossing wordt afgedreven. De politie zoude anders gedwongen zijn, wegens de daardoor ontstane groote moeilijkheden voor anderen, proces-verbaal op te maken. Venray, 23 Augustus 1926 De Burgemeester van Venray, O. VAN DE LOO. Schouw dor Waterlossingen. Burgemeester en Wethouders der gemeente Venray brengen ter kennis van belanghebbenden, dat op den 14 September 1926 HERSCHOUW zal worden gevoerd over de waterlossing genaamd »Oostrumsche Beek", voor komende onder no. 2 in den legger B; voor wat betreft de overtradingen ge constateerd bij de op den 20 Augustus 1926 gehouden schouwvoering en bij aanplakking op de gebruikelijke plaats aan het Raadhuis bekend gemaakt. Op den dag der herschouwvoering en de 3 daaraan voorafgaande dagen moet aan het water in genoemde beek de geheel vrije afloop gegeven worden voor zoover te dien aanzien geen an dere bevelen zullen worden verstrekt. En zal deze op de gebruikelijke plaats aan het Raadhuis worden aan geplakt en aangekondigd in het Week blad »Peel en Maas", Venray, den 21 Augustus 1926. Burgemeester en Weihouders van Venray O. VAN DE LOO De Secretaris, VAN HAAREN. Het Oranje Comité besloot bij gelegen heid van Koninginneverjaardag, Dins dag 31 Augustus a.s des namiddags 2 uur op het terrein van deD Weled. Heer H. Esser, aan den Merseloschen weg een Vliegwedstrijd te houden, waar aan verschillende prijzen verbonden zijn. Alleen voor werkelijk opgaande vlie gers wordt een prijs gegeven, terwijl onder deze vliegers nog bijzondere prijzen worden toegekend voor den grootsten, den kleinsten, den mooisten, den origineelsten, den hoogststaanden enz. Kinderen, welke aan dezen wedstrijd wenschen deel te nemen, moeten zich met schriftelijke opgave van naam en woonplaats vóör Dinsdagmorgen bij den Heer H. Kraykamp, Secretaris van het Oranje Comité, aanmelden. HET ORANJE COMITÉ Postdienst op 31 Augustus. Op den verjaardag van H. M. de Koningin wordt het Postkantoor, voor zooveel den postdienst betreft, voor hel publiek niet later opengesteld dan tol 2 uur n.m. Op dien dag zal het kantoor voor den postchëque- en girodienst gesloten zijn, behalve voor het aannemen van stortingen, waarvan spoedhehandeling of spoedbericht wordt gevraagd, en voor het uitbetalen van chèques, waar van de adviezen zijn voorzien van de aanteekening spoedhehandeling". Ook zal hel kantoor op dien dag gesloten zijn voor de behandeling van postwissels, (met uitzondering van tele grafische) postbew.ijzen en quitantiën, alsmede voor de distributie van pas munt. Het centrale girokantoor zal op vo rengenoemden dag eveneens gesloten zijn, behalve voor de afdoening van stortingen girobiljetten en chèque-ad adviezen, waarvan spoedhehandeling wordt gevraagd. De Directeur van het Post- en Telegraafkantoor te Venray, BRIELS. Er had in het jaar 1095 te Clemont een grootsch en indrukwekkend schouwspel plaats. Toen werd n.l. door Paus Urbanus II het Christen volk opgeroepen tot een heiligen oorlog, een kruistocht naar het H. Land, om daar den bodem, waarop onzen Ooddelijken Zaligmaker Zijn levensjaren had doorgebracht, te gaan verdedigen tegen de barbaar- sche Muzelmannen. De Paus schilder de het Christenvolk den smaad, welke het H. Kruis daar werd aangedaan, en bij de gloedvolle woorden van den H. Vader ging er een machtige ontroering door de gelederen van het geheele Christenvolk. En meege sleept door het machtige en begees terende woord des Pausen riepen allen uit een mond „VooruitGod wii het." Na dezen uitroep lieten zij zich het kruis op de borst hechten, ten teeken dat zij den strijd aanvaardden en den eerenaam van Kruisvaarder soldaat van Christus wilden dragen. Deze kruistochten, waarbij men het zwaard ter hand nam om 't H. Land te verdedigen, behooren tot het verleden. Maar in dezen tijd van modern ongeloof en zedenbederf, klinkt er een oproep van den Paus van Rome tot ons Christenen, welke oproep ook onze gelederen moet doen ontroeren en ons het zwaard moet doen omgorden en onder den kreet„God wil het" ons den strijd moet doen aanvaarden tegen het moderne ongeloof dat helaas hoe langer hoe meer in alle rangen en standen der tegenwoordige maatschap pij binnendringt. Het is de bekende Paler van Ginneken S. die den eersten steen gelegd heeft van een gebouw, dat in de toekomst zal blijken te zijn een machtig bolwerk tegen dat modern ongeloof. Pater van Ginneken is op de stem des Pausen welke het leeken-apostolaat aanprees en om meer leeken-apostelen smeekte evenals de Kruisridders uit vroeger eeuwen, in vurige geestdrift ontvlamd en hij heelt het aangedurfd onder der kreet Dieu-le-veut „God wil het" in ons land de krijgsbanier te ontplooien tegen 't moderne ongeloot Hij heeft eenige jaren geleden een stichting in 't leven geroepen „de Kruisvaarders van St. Jan", wier doel isNederlandsche heidenkinderen te brengen tot God, dus arme kinder zielen te ontrukken aan de klauwen van het modern ongeloof. Nu gaat het niet zooals in vroeger eeuwen bij de kruistochten, dat men het H. Kruis moest bevrijden uit de handen der ongeloovigen, neen, wij brengen het H. Kruis aan dezen, die er helaas bij duizenden en nog eens duizenden in ons dierbaar vaderland te vinden zijn. Hoe nu trachten de Kruisvaarders van St. Jan hun doel, hun levens ideaal te bereiken Ik zal het U in het kort uiteen zetten. Er bestaat te Rijswijk een Vak- Catechumenaat, waar de heidenjon gens, of jongens wier geloof gevaar loopt verloren te gaan, een vak kunnen leeren. Die jongens moeten den schoolplichtigen leeftijd dus vol eindigd hebben en worden door ons intern opgenomen. Dit kost natuurlijk groote sommen gelds, welke wij echter door onze bedrijven trachten te verdienen, waarbij wij echter nog door edele weldoeners moeten ge steund worden. Op 't oogenblik hebben de Kruisvaarders een flinke drukkerij, groote tuinderij, schoen makerij enz. enz. In die bedrijven dus wordt den jongens hun vak geleerd en terwijl ze het vak leeren worden ze onderwezen in onzen godsdienst en worden er dus niet alleen flinke menschen in de maatschappij van gemaakt, maar ook degelijke, brave Katholieken. Helaas, er zijn nog maar al te veel Katholieken, die ons werk niet ken nen en daarom er ook weinig of geen belang in stellen. Och, jonge mannen van Nederland, kon ik toch uw hart ontvlammen in dien liefde gloed tot Christus, die niet alleen voor U, maar ook voor al die arme heidenkinderen aan 't Kruis gestorven is, om voor U, maar ook voor die arme heidenjongens de eeuwige ge lukzaligheid in den hemel te ver werven. Laat ons devies zijn „God wil het", de Liefde tot het H. Hart dringt ons. Nemen wij op het zwaard om ten strijde te trekken tegen het modern ongeloof, laten wij ons jonge leven geheel geven aan Christus, de Koning aller volken. Vooruit! „God wil het". C. J. M. VAN DEN CORPUT. Ontzettende verschrikkingen. Uit een rede van Maarschalk Foch »De komende oorlog zal nog onein dig vreeselijker zijn dan de Wereld oorlog was. Het zal een mechanische oorlog worden, een zuiver wetenschap pelijke. Een oorlog der laboratoria. Giftige gassen zullen al wat leeft, dooden, mensch, dier en plant. Uit de lucht zullen dorpen en steden verwoest worden, hee'e volken zullen worden uitgeroeid, Verder zullen ontelbare machtige kanonnen hun projectielen over de strijdende legers uitbraken; granaten zullen gebruikt worden met een ver nielingsvermogen, zooals men dit in den jongsten oorlog niet kende: gif gasgranaten zullen ontploffen en de doodende dampen zullen door de mas kers dringen en binnen enkele minuten dood en verperf maken; uiteenspatten de granaten zullen onbluschbaren fos- foor verspreiden, die in enkele minuten door het vleesch zal heenbijten; hon derden tanks zullen duizende schoten per minuut afvuren: mitrailleuses en lichte machinegeweren in de handen van millioenen infanteristen, zullen honderden millioenen schoten per mi nuut lossen; men zal een trommelvuur bereiken, zoo allesvernielend, dat geen vogel er ongedeerd door kan komen; de hemel zal verduisterd worden door zwermen vliegtuigen, die een regen van bommen op de aarde zullen doen nederdalen. Terwijl dit aan de fronten voorvalt, zullen daarachter lucht torpedo's, draad loos bestuurde vliegtuigen en andere radiowonderen hun moordend werk verrichten. Wellicht zullen we gelëlectroeuteerd kunnen worden door de lucht die we inademen; zullen we door onzichtbare stralen u;t het leven worden gerukt..." zoo sprak Maarschalk Foch. door JOS. BOSBOUWERS te LENT Gele of Buff-Legliorns. VRAAGDit jaar heb ik 13 broed eieren gekregen van Buff Leghorns. Ik heb daar 9 kuikens uit gekregen, waarvan 4 hennen en 5 hanen. Er zit zeker Buff-Orpingtonbloed in. Toch waren alle eieren wit. Sommige heb ben een donkeren hals, anderen weer niet. Welke zou ik aanhouden 't Is voor mij maar een aardigheid, daar ik niet veel kippen kan houden. J. G. te V. ANTWOORD Het woordje Buff is Engelsch en beteekent: geel. De Buff Leghorns zijn niet ontstaan door er Buff Orpingtonbloed in te brengen, 't Is heel anders gegaan. De gele kleur is ontstaan door kruising van wit met patrijskleur. Deze kleur splitst zich in het gele geslacht in vuilgeel. Er vallen tenminste eenige vuilgele exemplaren uit. Door deze weer onderling te doen paren, krijgt men na lange jaren fok ken de effen gele kleur. U begrijpt dus, dat de vederleekening de hoofd zaak is geweest. Vandaar, dat er maar weinig Buff Leghorns zijn, die veel leggen. Dit is allemaal toeval op deze manier. Ze zijn schuwer dan de witte Leg horns. Als u mooie dieren wilt fokken moet u die nemen, welke gelijkmatig licht bruingeel gekleurd zijn. Ze moe ten overeenkomen met de kleur van een gouden tientje, maar zulke dieren zijn zeldzaam, net zoo goed als gouden tientjes VRAAGZou u mij in »Peel en Maas" deze vraag willen beantwoorden: Wij hebben piepkuikens, geboren in Maart en April, flink gegroeid tot voor 14 dagen terug. Toen kwamen er twee tusschen met lamme pooten, een zelfs kon niet meer loopen, ze stak de beide pooten recht achteruit. Dus die slachtte ik dadelijk. De andere zette ik alleen, waar er nog dadelijk twee bij kwamen, de eene is weer dood. Ik heb ze dadelijk levertraan door het hard- voer gedaan, ik las dat in uw schrij ven, maar niets hielp. Steeds gaf ik goed opfokvoer en goed korrelvoer, van ieder steeds volop. Ze hebben een goed en droog nachthok met grooten uitloop en overdag loopen ze in een groote weide. Grit en kalk zijn steeds voldoende in voorraad. Me dunkt, de dieren heb ben er ook pijn aan. De kuikens zijn gekruiste Leghorns, mooie en groote kuikens. H. D. te V. ANTWOORD: Tegenwoordig komen heel veel menschen met dezelfde klacht. Wij kunnen er geen andere verklaring voor vinden, dat velen hun kuikens den eersten tijd veel te goed doen. Goed in dien zin, dat ze te veel en te eiwitrijk opfokvoer of ander voer geven Van 't een krijgen ze zoodoende teveel van 't andere te weinig. Te weinig phosphor ook. Ik raad u daarom aan, wat meer voederkalk in het weekvoer te doen. Blijf doorgaan met levertraan en vooral ook met veel malsch groen. Aan het pakhuis van den Boerenbond of bij een voederhan delaar te uwent kunt u misschien wel uitgetrokken gist krijgen. Hiervan een paar procent onder het ochtendvoer is zeer aan te bevelen. Het is maar goed, dat de Boeren bond in het ochtendvoer thans al die stoffen gemengd heeft. Gebrek aan phosphor komt bij het grootvee wel eens tot uiting door de z.g. beenbreekziekte. Zwakte in de kippenpooten is niet zelden hetzelfde. N B.Brieven, die niet vóór Dins dagavond te Lent zijn, moeten eene week langer op antwoord wachten. VENRAY, 28 Augustus 1926. GEVONDEN een huissleutel. In lichtingen gemeentepolitie. GEVONDEN een rijwielplaatje. In lichtingen Maréchausseekazerne. Dinsdag, bij gelegenheid van Koningin's verjaardag zal Venray's Fanfarecorps een concert geven op "de Groote Markt. Aanvang half acht 's avonds. Vrijdagmiddag passeerde een auto van Dr. S. de Maasheesche weg, toen plotseling een patiënte uit het St. Annagesticht zich voor den wagen wierp en overreden werd. Met een gebroken dijbeen en kneuzingen aan hoofd en rug werd zij opgenomen en naar het gesticht vervoerd Zondagavond te ruim 12 uur reed een auto, bestuurd door P. L. uit Venray, waarin nog 2 heeren gezeten waren, te Vcnlo Geldersche Poort tegen een boom. De auto werd zoo ernstig beschadigd, dat hij niet vervoerd kon worden en Maandagmorgen nog niet was opgeruimd. De inzittenden verkeerden onder invloed van sterken drank. De heer P. L. bekwam een lichte verwonding aan de kin; de overigen kwamen met den schrik vrij, Maandagmiddag om 5 uur pas* seerde ook hier de trein zonder rails, op zijne reis HelmondVenlo. Aan belangstelling was ook hier geen gebrek. Het doel van dezen tour is reclame voor de Metro Goldwijn Corporation, en het maken van filmopnamen. De wagen is mooi ingericht en van een draadlooze installatie, waschge- lègenheid enz. voorzien. Van hier vertrok de trein naar Ven- lo en is, na geheel Limburg bereisd te hebben, Donderdag vanaf Maastricht naar België vertrokken. Het maken van alle brillen, ook op doktersrecept geschiedt vakkundig bij P. VAN OPBERGEN Jzn. Gediplomeerd Opticien T.O.G. Markt, Venray. Alle voorkomende reparaties binnen 't iiur. Adv Tijdens de kermisdagen te Over- loon, werden verschillende personen

Peel en Maas | 1926 | | pagina 1