JAOTjQ^j Behoudenis OOSTRUM. De Duitsche oorlogsslachtoffers SCHOUW DER WATERLOSSINOEH. Weekblad voor YENKAY, HORST en Omstreken. JACfQMft V. PYLS Adverteert in dit blad NIEMEMER'S NIEMEMER'S Zaterdag 7 Augustu» 1926 j> MANUFACTUREN (t YQQRDEÊLIGSr/i i MANUFACTUREN tYOORDEEUGST/) der FEUILLETON. Het geheim van Charing Cross. Krenteriye Belastingpoliliek. Reinigingsdienst. Nabetrachting over St. Odaspel! het 47e™JaarganB No.r32 l BLIJKEN TOCH HET PEEL EN MAAS i BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER ADVERTENTIEN 1—8 regels 60 ct„ per regel 7ct. bij abonnement lager tarief. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF Telefoon 51 YENRAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaalvoor Venray 65 ct., p. post 75 ct. voor het buitenland bij vooruitbetaling f 1.30, afz. nummers 5 ct. Oroote Straat 14 Telefoon 10 Wij' geven steeds contant 2 pCt., dus voor 20 gulden bons wordt 40 ct. terugbetaald, Verder Postrek. 74991 |Q pQf kOrtlHg op Dames- en Kinderhoeden, Mantels, Japonnen, alsook op alle soorten Regen jassen en Mantels. Wij zorgen eerstens voor beste KWALITEIT, en dan de prijzen zoo laag mogelijk. Het Rijkscentraalbureau voor de statistiek heeft onlangs gegeven® gepubliceerd over het aantal slachtoffers van den oorlog, waaraan het Duitsche Rijk thans nog ren ten uitkeert. Deze statistiek toont duidelijk aan. hoezeer het Duitsche volk nog steeds te lijden heeft onder de gevolgen van de wereldcatastrophe. Het Vaderland ontleent aan deze gege vens het volgende De telling van het jaar 1920 heeft aange toond, dat er toen ongeveer 1$ millioen gewonden waren. Tegenwoordig omvangen alleen die invalieden nog een rente, wier bekwaamheid om te werken door hun wonden met ten minste 25 percent i§ ver minderd. En dat zijn er toch nog steeds 663.726. Is de geschik heid om te werken met 50 percent of meer verminderd, dan geldt de invaliede als „Scbwerkriegsbc- scbadigter" en heeft hij aanspraak op bijzondere voorrechten, voornamelijk bij de toewijzing van werkgelegenheid. Geluk kig is de meerderheid der invalieden minder zwaar gewond. De lugubere statistiek toont aan wat de vermindering der geschiktheid tot werken betreft, dat er: voor 30 pcc. invalieden waren 257 989 personen, of 38,9 perc. van het totaal, voor 40 perc. 112 436 of 16 9 perc. 50 123 513 of 18,6 60 63.899 of 9,6 70 48.162 of 7,3 80 24,842 of 3,8 90 4.78o of 0,7 v. meer dan 90 pet 28 898 of 4,2 Onder die laatsten bevinden zich de ongelukkigen. die ver van de steden in hospitalen worden verpleegd, waar nooit een vreemdeling een voet mag zetten, de menschen, die beide armen en beide beenen verloren hebben en als bewtging- looze rompen daar liggen en leven ja, want zij worden gevoed door liefderijke handen; maar bun leven is meer een vegeteeren Het aantal blinden is niet zoo groot dan men zou verwachten Het bedraagt 2734. op zich zelf een cijfer van verschrikking; maar niet zoo hoog als men had gedacht. Onder dezen bevinden zirh nog 12 krank zinnigen, 27 hebben een been, 41 een arm en 10 beide beenen verloren. Het totaal aantal krankzinnigen, wordt met ongeveer 5000 ODgegeven, 39.580 lijden aan long- tuberculose, 44,567 hebben een been of voet, ongeveer half zooveel een arm of hand verloren, van 1250 werden beide beenen, van 136 beide armen geam puteerd. 18. Ilelherwick nam een paar envelop pen in zijn hand en bezag ze nauw keurig. Hij zag dadelijk iets, dat Ma- therfield niet opgemerkt had. Juist zoo, zeide hij Maar wat van meer belang is, dat is de datum. Kijk maar hier staat het. Dat bewijst, dat Granett tien jaar geleden in Sel- lithwaite woonde in dien tijd, waar over Hannaford met hem in den trein sprak. Nu zullen we toch iets bereiken, stemde Matherfield toe. Enfin, we zul len alles weer inpakken. En ik zal de doos naar mijn bureau laten brengen om alles nog eens op mijn gemak na te gaan. Hij legde de verschillende voorwer pen weer op hun plaats, bond een touw om de doos en ging naar de kleeren van den man, die op een stoel neergelegd waren. Ik heb de zakken nog niet nage keken, zeide hij. En toch zal ik hel even doen. Men kan nooit weten. Hetherwick zag weer zwijgend toe. Matherfield vond niet veel van belang tot hij plotseling met een kreet van verbazing een opgevouwen papier uit een der vestzakken te voorschijn haal- In deze zwarte statistiek zijn echler ook lichtpunten. Want zelf9 de zwaargewonden streven er naar, zelf in hun levensonder houd te voorzien. Eu slagen daarin vrij goed. Van de 293 000 zwaargewonden zijn er maar 13,000 zelfs in de tegenwoordige economische crisis, zonder werk, terwijl 280,000 een werkkring hebben gevonden. Niet in de laatste plaats is dit te danken aan de ontwikkeling van de orthopaediscbe techniek, speciaal wat hel maken van prothesen betreft. En hoe noodig het is, dat deze armen werk vinden, blijkt uit het feit, dat de meesten een gezin te onderhouden hebben. Van de blinden is 78 percent gehuwd, van de iuberculeu9en 73, zelf» van de dubbel geamputeerden 67 percent. Het is geheel verkeerd te gelooven, dat het aantal ondersteunde invalieden gesta dig aan het dalen is. De slechte economi- chc omstandigheden van breede klingen der bevolking hebben veroorzaakt dat in den laatsten tijd velen zich voor invalieden- rente hebben aangemeld, die vroeger het bedrag te gering achtten en het niet noodig meenden te hebben. Sedert 1924 is dien tengevolge het totaal aantal rentetrekkers met ongeveer 18.000 verhoogd Op grond van de algemeene aterftestatistieken zou volgens het tegenwoordig aaotal oorlogs- invalieden Duitschland er iu 1920 nog 685,000, in 1945 nog steeds 550.000 ht-bben. Behalve voor de invalieden h^eft het Rijk nog renten te betalen aan nagelaten betrekkingen van in den oorlog gesneu velden. Het aantal oorlogsweduwen is sterk verminderd; naar ge»chat wordt zijn er 200.000 opnieuw gehuwd. Tech onder steund het Ryk nog 365,000 oorlogswedu wen, 962,000 halfweezen en 65.000 geheel ouderlooze kinderen. In het geheel bedra gen d« Rijksuitgavea voor invalieden en nagelaten betrekkingen van oorlogsslacht offers met inbegrip van de officieren van het oude leger en de uitgaven voor ver zorging van officieren en soldaten van de Reichswebr en hun nagelaten betrekkingen [voorzoover de eerstgenoemden niet meer in dienst zijn natuurlijk) per jaar derespec tabele som van 1 491.800.000 mark of 30.2 percent van de totale uitgaven van bet Rijk. Binnenkort zullen wc weer kunnen pan doeren en jasten zonder er belasting voor te betalen. Wat krijgen we het toch goed I En nog zyn er menschen, die mopperen. Dammen en ganzeborden en knikkeren zijn zelfs nooit belast geweest bij ons, absoluut vrij was dat I Maar in ernst, het is goed, dat deze ter onzaliger ure geboren heffing wordt opge heven. Niet alleen, omdat de opbrengst miniem was nog geen ton per jaar maar vooral, omdat de ontduikiog van de wet bijna algemeen was. Er is dan ook geen behoorlijke controle op de naleving mogelijk, waardoor en het verkoopen en het koopen van ongestem pelde speelkaarten op markten werd er geregeld mee gevent een ongevaar lijke liefhebberij was. Als de overheid een wet maakt, dan moet ze zorgen, dat de naleving behoor lijk gecontroleerd kan worden, anders kweekt ze wetsovertreders. Is de eerbied voor de wet eenmaal zoek, dan zal de Staat heel wat grooter schade lijden dan 'alleen het gemis van deze belastingop brengst. o— Zoo staat het ook met de rijwielbelas ting. De fiets is een weinig sympathiek belasting object, want vrij algemeen worden fietsen tegenwoordig, niet om het genot, de en het aan Hetherwick toonde. Mooi zoo, zeide hij. Zie eens. Een splinternieuw vijf pondbiljet. Nu, ik verwed er aardig wat, dat hij het nog niet lang in zijn bezit had. Hij heeft het dien avond gekregen, dat staat vast. En van wien Wel, ik denk, dat Hannaford het hem gegeven heeft, veronderstelde Hetherwick. Maar Matherfield schudde het hoofd en stak het biljet in zijn eigen zak. Dat is een goede vondst, zeide hij met nadruk. Ik kan den uitgever nagaan. IX. Het medicynfleschje. Toen Hetherwick de onzuivere at mosfeer van Fligwood verlaten had, verdiepte hij zich nog meer dan te voren in al de omstandigheden, welke den geheimzinnigen moord omgaven. Dat Granetts plotselinge dood zoo snel op dien van Hannaford gevolgd was, was voor hem het zekerste be wijs, dat er meer achter dit geheim verborgen was, dan iemand tot dusver bevroed had. Bij hem persoonlijk stond het vast, dat dezelfde persoon, die Hannaford vergiftigd had, ook Granett had vergif tigd. En het verwonderde hem dan ook in het geheel niet, dat in den namid dag van den dag, volgende op dien van het bezoek aan Dorking, Mather field zijn kamer binnentrad met een gelaat, waarop men kon lezen, dat hij heel wat nieuws te vertellen had. Ik weet, wat ge me gaat vertel- BlfRGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN VENRAY brengen bij deze ter kennis van belanghebbenden, dat dit jaar schouw zal worden gevoerd over de volgende waUrlosóingen, op achter elk harer vermelde tijdstippen LEGGER A. Schoorsche Beek, op 16 Augustus van 7 uur voormiddags tot 7 uur nam. Waterlaat de Scheiae, op 19 Augustus van 7 uur voormiddags tot 7 uur nam. ie Leunsche Beek met zijtak, op 19 Augustus van 7 uur voorm. tot 7 uur nam. Waterlaat uit Brukskensche Pas, op 19 Augustus van 7 uur voorm. tot 7 uur nam. Van Breevennen, op 17 Augustus van 7 nur voormiddags tot 7 uur nam. de Oirlosche Pas, op 17 Augustus van 7 uur voormiddags tot 7 uur nam. de Brukskensche Biek, op 17 Augustus van 7 uur voorm. tot 7 uur nam. de Zompgraaf mei een zijtak, op 17 Augustus van 7 uur voorm. tot 7 uur nam. de Waterlaat, op 21 Augustus van 7 uur voormiadags tot 7 uur nam de Weverslosche beek met zijtakken, op 21 Aug. van 7 uur voorm. tot 7 uur nm. van Giesevennekens, op 18 Augustus van 7 uur voorm. tot 7 uur nam. Loonsche Pa9, op 18 Augustus van 7 uur voormiddags tot 7 uur nam. Smakter Spurkt, op 18 Augustus van 7 uur voormiddags tot 7 uur nam. de Burggraaf, op 18 Augustus van 7 uur voormiddags tot 7 uur nam. LEGGER B. 1 Lollebeek, op 16 Augustus van 7 uur voormiddags tot 7 uur namiddags. 2 Oostrum9che Beek, op 20 Augustus van 7 uur voormiddags tot 7 uer nam. 3 Loobeeksche Beek, op 21 Augustus van 7 uur voormiddugs tot 7 uur nam. 4 Klein Oirlo met zijtak, op 16 Augustus van 7 uur voorm. tot 7 uur nam. De eigenaars, pachters of gebruikers van de op die waterlossingen gevestigde molens of andere waterkeerende of waterstuwende werken zijn verplicht op de dagen der schouwvoering ea gedurende de 3 daaraan voorafgaande dagen, aan het water een geheel vrijen afloop te geven, voorzoover hun door Burgemeester en Weihouders of door den Opzichter van den Provincialen Waterstaat te dien aanzien geen andere bevelen zullen gegeven worden. De eventueel noodige herschouw zal geschieden voor overtredingen geconstateerd op 16' 17 en 18 Augustus, op 13 September d.a.v. en voor de overtredingen gecon stateerd op 19, 20 en 21 Augustus, .op 14 September d.a.v. En zal deze op de gebruikelijke plaa t9 aan het Raadhuis worden aangeplakt en aangekondigd in het Weekblad „Peel en Maas* te Venray. Venray, 9 Juli 1926. Aangeplakt op de gebruikelijke plaats aan het Raadhuis te Venray op 9 Juli 1926. De Veldwachter, L. H. JANSSEN. Burgemeester en Wethouders voornoemd, O. VAN DE LOO De Secretaris VAN HAAREN maar uit hoofdzaak gehouden, om zich op economische wijze van en naar zijn werk te verplaatsen. Toch zal deze belasting wel niet gauw afgeschaft worden, want de opbtengst ia rijkelijk. Toch zal het goed zijn, dat de wetgever naar een ander en beter middel van controle uitziet-„En leidt ons niet in bekoring" geldt ook, ja vooral voor den wetgever. Die rijwielplaatjes zijn van een klungelig makelij, wie een beetje smid of koperslager ia. kan die dingen gemakkelijk namaken. Dikwijls worden er dan ook vervalscbers ontdekt: voor eenigen tijd snorde men in Rotterdam nog een heele „fabriek* van belastingplaatjes op, niet eer echter, dan nadat ze al twee jaar •ang geëxploiteerd was en er duizenden plaatjes aan de markt waren gebracht. Een klant nam zelfs 800 stuks af Dat alleen pleit voor de „kwaliteit" van het door de fabriek geleverde, ook echter voor de ondoelmatigheid van het merk ea even eens. van de luchthartigheid, waarmee blijkbaar duizenden bereid gevonden wor den om den staat te benadeelrn door het profiteeren van een vervalsching. Dat is een gevolg van die peuterige belasting- politiek die van allerlei kleinigheden 9uiker, zout, 'n sigaartje, n biertje, een spel kaarten, 'n fiets en straks nog een stuk chocolade en 'n ijswafel de pen ning voor den fiscus ei9cht. den gemeente ontvanger. Het verschul digd bedrag f 2.50 moet gelijktijdig bij de aanvrage worden voldaan. De Burgemeester van Venray, O. VAN DE LOO. Degenen, die zich nog willen aan sluiten bij den gemeentelijken reini gingsdienst, kunnen zich daartoe nog dagelijks aanmelden ten kantore van len, Matherfield, zeide Hetherwick, terwijl hij zijn bezoeker in een luien stoel deed plaats nemen. De dokters hebben een lijkschouwing gehouden en zijn daarbij tot de conclusie geko men, dat Granette vergiftigd is. Op Matherfields gelaat kon men de teleurstelling lezen. Hij was met één woord van de kans beroofd om iets dramatisch te kunnen vertellen. Nu, dal is juist, wat ik u wilde komen vertellen, antwoordde hij. Dat hebben ze gezegd. Dezelfde doktoren, die het lijk van Hannaford onderzocht hebben. Verwondert het u niet? In het minst niet, antwoordde Hetherwick. Ik verwachtte het. Zijn zij er zeker van. Absoluut zeker, maar evenals in Hannafords geval zijn zij het niet eens over den aard van het gif, datgebruikt is. En ook nu hebben zij de zaak weer in handen gegeven van twee specialis ten in vergiften, oude bekenden opdat gebied, maar hun namen heb ik ver geten. Zij zullen nu aan 't werk gaan; met Hannafords zaak zijn ze ook nog druk bezig. Een moeilijk geval, naar 't schijnt, een zeer subtiel vergift, dat zeer hoogstwaarschijnlijk weinig bekend is. Maar toch geloof ik, dat wij weer een nieuw lichtpunt gevonden hebben. Door het gif, riep Hetherwick uit Laat eens hooren. Luister, antwoordde Matherfield. Toen ge gisteren waart heengegaan, heb ik verschillende maatregelen ge troffen om het lijk van den armen vent te doen vervoeren. Ondertusschen heb ik de kamer nog eens goed rond WAARSCHUWING. Schouw der Waterlossingen. De Burgemeester van Venray waar schuwt belanghebbenden, dat zeer streng zal worden geschouwd en ook bij onvoldoende reiniging zoowel bij schouw als herschouw proces-verb aa zal worden opgemaakt. Ik vertrouw echter, dat ieder het groot belang eener goede reiniging zal begrijpen en geen enkel proces-verbaal zal behoeven te volgen. In het bijzonder wordt de aandacht er op gevestigd,-dat binnen een afstand van li/a Meter, gemeten uit den uiter sten rand der waterlossing, geen boomen of struikhout mag aanwezig zijn. Waar dit nog staat moet een en ander vóór de schouw zyn gerooid. Ook moeten de zoogenaamde »drinken" welke in de waterlossingen mochten zijn gemaakt vöör de schouw zijn verwijderd. Venray, 9 Juli 1926. De Burgemeester van Venray. O. VAN DE LOO. gekeken en op alles gelet. Nu als ge altijd alles zoo goed observeert, als ik een paar keeren heb kunnen onder vinden, moet ge bemerkt hebben, dat het bed half in een soort inham of alcoofje stond. In den hoek van dat alcoofje nu was een beddenplankje, onder het bereik van Granetts arm en daarop stonden een flesch en een glas De flesch was een gewone medicijn- flesch, niet eens heel groot. De kurk zat er op en er was een drank in, welke naar mij bleek, whisky was, whisky van zeer goede kwaliteit. Maar ik merkte op. dat er lichte sporen van een ander bezinksel op den bodem der flesch waren en datzelfde bezink sel nam ik ook op den bodem van het drinkglas waar. Nu, ge begrijpt, dat ik de dingen zorgvuldig bij elkaar pakte, verzegelde en aan de doktoren overhandigde. En nu staat het voor mij vast wij reconstrueeren die zaken dat Granett een drankje ge mengd heeft, een slapertje, als ge wilt, voor hij naar bed ging en dat hij flesch en glas aan zijn hoofdeneind gezet heeft. En gelijk ik de herkomst van het vijf-pond biljet zal ontdekken, zoo zal ik ook nagaan, wie dat flesch- je heeft geleverd. Hoe vroeg Hetherwick met de grootste belangstelling. En waarvoor Ik wil weten, welke apotheker dat geleverd heeft, antwoordde Mather field, dat is natuurlijk van belang. Maar er zijn honderden apothe kers in Londen, zeide Hetherwick. Het zal een heele toer zijn. En toch zal het gebeuren, ver (Afgeluisterd.) TRUUJ Mil de speuleri-j is 't nou dan ok aafgeloope. STIENJao gistere was 't vur 't lést. Mer Venrooi hit er eer van. Tr.Dat hit 't en wat worren er allied 'n minsel St.Schrikkelik Toe ik er gewist bin, hebbe de schandèrme d'rwel vier honderd trug gestuurd, dat was den derde Zondag. Tr.Siet, dat is toevallig, toe was ik er ok krek Onzen Tin us zei-j: vrouw ge motter hin, 't is de moeite werd. Mer wèrrem as 't tor was, ik haaj gennen dreugen droad mer a mien lief St.Och mins, swieg, ik was ok kletsnat; de speulers zun d'r van ge lust hebbe. Tr.Nou! mit 't gezicht tigge de zon ien Den bisschop liep de zweët mit strölkes ovver de wange. St.En dan bi-j dè paoter, den dat evegelie van den bliende veurlaas, was 't ok nie allennig vintwater. Mer hi-j deej 't moi j, ik heb 't ien de kerk zeide zoo gebeurd. Tr.O, ge mèènt mèister Goore?Ja, da kunne die mèisters. St.: Worren 't allemaol mèisters? Tr.Neeë! Gerrit Arts is toch genne mèister en Pauw Kupers ok nie en Jan Vollenberg, Jan Lavverense en van Gessel ok nie. St Ge zut zegge, hoe kriege ze 't klaor! Tr.Jao mer dor hit menheer Bies- mans veul en gedoan. St.: Ik heb t'r mienen teschneuzik bi-j nuedig gehad. Tr.Och jummig, d'r hebbe er veul an 't klokketouw getrokke. St.: Wat spevJde Gerrit Arts? Tr. De kunning! St.O, den aide kunning; dè was zeker ok laat getrouwd, dattienog zo'n jong dochter haaj. klaarde Matherfield. En bovendien, zoo'n vreeselijk werk is het niet, als op het eerste gezicht lijkt. Kijk eens, Er heeft een etiquetje op die flesch gezeten zij zijn wel afgescheurd en verbleekt, maar er zit nog genoeg op om het veld van ons onderzoek binnen beperkte grenzen te brengen. Ik heb een foto van dit etiquetje gemaakt, hier is het resultaat. Hij haalde een foto te voorschijn, ruw afgewerkt en op een stuk carton geplakt en overhandigde ze aan He therwick, die onmiddellijk een streng onderzoek begon. De foto vertoonde den voorkant van 't fleschje met het etiquet, dat in tweeën verdeeld was. Het was in het wilde weggescheurd als om naam en adres te verheime lijken, maar een deel van het geschre vene was toch overgebleven. Dat etiquet doet het hem, Hether wick, merkte Matherfield op. Ik moet den hiatus in den naam G. A.... Es- quide en den weggevallen straatnaam opsporen. En ik hoop hot gauw te vinden. De apotheker woont in het West-Centraal district. Hij is lid van de pharmaceutische vereeniging. Hij heeft iemand, wiens initialen G. A. zijn in zijn boek. Hij zal het nummer A 1152 van het voorschrift kunnen naslaan Het is een lichtpunt. En of schoon er in West Centraal ongetwij feld heel wat apothekers zijn, zal ik dezen beslist kunnen opzoeken. Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1926 | | pagina 1