OOSTRUM. JAtfQMft YOOBimiGSm Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. UtFONfl£ Y. PYLS Behoudenis NIEMEIJER'S NIEMEIJER'S MANUFAUTUR&N MANUFACTUREN YOOimiGSW Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. der Belastingverlaging. □e Kippenhouderij op het platteland Het naderend Franciscus-Jubilé. Vee-invoer uit België Gemengde Berichten. Zaterdag 24 Juli 1926 47e Jaargang No. 30 1 BLIJKEN TOCH HET Jj PEEL EN MAAS i BLIJKEN TOCH HET PKIIS DER ADVERTENT1EN -. 1-8 rcg.ls 60 ct. per regel 7\. cl. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF - VENRAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 cl-, p. post 75 d. bij abonnement lager tarief. Telefoon 51 voor het buitenland bij vooruitbetaling f 1.30, afr. nummers 5 ct. Oroote Straat 14 Wij geven steeds contant 2 pCt., dus voor 20 gulden bons wordt 40 ct. terugbetaald, Verder Telefoon 10 Postrek. 74991 «n L-nrfincr °P Dames- en Kinderhoeden, Mantels, Japonnen, alsook op alle soorten Regen- ,u «»S en Mante|S. jassen en Mantels. I Wij zorgen eerstens voor beste KWALITEIT, en dan de prijzen zoo laag mogelijk. Zonder de Weeldebelasting mogelijk De Maas' ode berekent, dat de voor stellen van Minister de Geer tot ver mindering van bela-tingen, deze be lastingen in totaal met 45 millioen verminderen zullen. Van deze 45 millioen kunnen volgens het blad zeker 40 millioen uit het juarlijksche surplus van hel leenings fonds worden gevonden, dat zooals het blad berekent, niet 25 of 27 millioen bedraagt, gelijk de minister aangeeft, maar tenminste 40 millioen. Bescheidelijk ramende mag men, bij de gunstige ontwikkeling der rijksmid delen, de andere 5 millioen voor reke ning laten van de accressen op den gewonen dienst. Dan vervolgt helRotterdamsche blad Wanneer de Staatslieden meenen voorzichtig en conservatief te han delen met hun pogingen om den gunsligen stand der Rijksmiddelen en van hel leeningsfonds vooral, te verheimelijken, wanneer zij meenen aan den hyper veiligen kant te zul len blijven bij het behouden en ere- eeren van rijksinkomsten, dan doen zij in hun al 'e groote behoudsge zinde slimheid niet veel anders dan het bedje spreien voor een volgend Bewind, dat mooi weer kan spelen dal belasting kan verminderen en een paar kostbare maatregelen kan nemen, zonder dat er eenig tekort behoeft te ontstaan. Voor een rose rogeering wordt zoo'n toestand om V8n te watertanden Ook is het heffen van nieuwe be lastingen de beste methode om hel staatsbudget op het veel te hooge puil van G00 millioen 's jaars t handhaven. Het parool moet worden, aldus de Msb. een flink bedrog aan belasting vermindering en vooral geen nieuwe belastingheffing. Trouwens verlaging van het budget en zeker niet nieuwe belastingen is economisch de meest aangewezen maat- regel. Men moet strijd voeren tegen de weeldebelasting, die het budget hoogei helpt houden, die onnoodig is enkwei lend, drukkend, onbillijk zal worden. Er is nu overigfns lang genoeg over belastingvermindering gesproken. In Maart van het vorig jaar werden de ontwerpen Colijn ingediend, ruim een jaar later gevolgd door de ontwerpen de Geer. Maar de eerste cent vermindering moet nog genoten worden. En het parlementaire jaar is om. Vóór October wordt niet meer aan de wetten gewerkt. Zou gewacht moeten worden op in werkingtreding eener weeldebelasting, dan vreezen we, dat de wetten, die vermindering moeten brengen, in Ja nuari nog niet zullen zijn ingevoerd. Het geboorteland van den middel- eeuwschen Christi Ridder geeft den toon in. Met zuiderlijken gloed, ook eigen aan den Vader zelf, zullen zijne kinde ren het officieel door den Paus aange kondigd Jubeljaar inluiden. Na een plechtig voorbereidend Triduum in Assisi begint te middernacht van 31 Juli op 1 Augustus het St. Franciscus jaar (Maasbode) De verschillende muziekkorpsen, welke voor de opening naar Assisi komen, stellen zich op het Domplein op en zullen gezamenlijk de door den burgemeester van Assisi, Arnold Forlini vervaardigde Franciscushymme spelen. Te gelijker tijd zullen de klokken van alle torens van Assisi, zoowel van de bovenstad als in het dal beginnen te luiden, om hel Jubeljaar te begro ;ten. In tegenwoordigheid van allegeeste lijke en burgerlijke autoriteiten van de provincie Umbrië wordt daarop in de kathedraal van San Rufino hel Veni Creator gezongen, gevolgd door een Pontificale II. Mis, welke wordt opge dragen door Mgr. Ambrogio Luddi, bisschop van Assisi. Aan de feestelijkheden, die 30 Juli a.s. op «Alverna" zullen beginnen, zal koning Emmanuel zelf deelnemen om te getuigen, dat alle Italianen in het St. Franciscus-Jubilé een nationaal feest zien, omdat de H Franciscus als de grootste onder het aan heiligen zoo rijke Italië wordt beschouwd. Italië staat wel voorop in geestdriftige liefde voorden ongeëvenaarden Poverello maar het monopolie ervan bezit de Italiaan toch niet. Immers ook in zoo talloos vele Hollandsche harten brandt een warme liefde voor den Seraf van Assisi, wiens kinderen zij vrijwillig zijn geworden door in te treden in zijn eerste, tweede of derde Orde En deze zijn niet zoo nuchter en koud als menig zuideiling denkt. Want ook in ons vaderland zal Vader Franciscus een grootsche nationale hulde in ontvangst hebben te nemen. Aan deze nationale huldiging nemen de drie Familie's der eerste Orde deel Minderbroeders; Minderbroeders-Kon ventueelen; Minderbroeders Kapucijnen en hun respectievelijke Tertiarissen. Zooals bereids vermeld is, heeft dit nationaal Franciscus feest plaats in de Brabantsche Hertogstad Den Bosch op 4 October a s. Andere nationale Franciscusfeesten zullen niet gehouden worden, maar wel heeft het hoofdbestuur der R. K. Arbeidersbeweging den wensch uitge sproken, om Franciscusdagen te orga- niseeren. En in de parochie-en kloosterkerken waar de Derde Ordes zijn gevestigd zullen plechtige Triduüms gehouden worden, waaraan feestavonden verbon den zijn. door JOS. BOSHOUWERS te LENT Excursie naar Nijmegen en omstreken Morgen Zondag 25 Juli orga niseeren wij eene excursie naar een drietal inrichtingen te Nijmegen, waar aan de lezers en lezeressen dezer ru briek kunnen deelnemen We vertrekken vanaf het station Nederl. Staatsspoorwegen te Nijmegen om circa half twaalf en zullen bij me kaar komen op den vluchtheuvel vlak bij den uitgang. Hoe dichter het Franciscus Julilé nadert, des te meer beweging komt er in de franciacaanache gelederen. De geest blijkt nog jeugdig frisch en oergezond te zijn. Want prachtig luistert men naar de gegeven commando's en wenschen der opperste leiding. Allerwegen maakt men zich op, om op luisterrijke wijze de huldigingsfees ten van den grooten Assisiër in te zetten. Als herkenningsteeken houd ik een groene krant onder den arm. Vandaar af wandelen we gezamen lijk naar den legwedstrijd van Avicul tura in de Archipelstraat, waar bijna alle bekende nulrassen te zien zijn; vervolgens te voet naar hel schoone hoenderpark van den heer N. Drees- mann (directeur van »de Zon") op St Anna. Hier loopen honderden mooie dieren in een 20tal uniforme hokken Goudlaken Hamburgers, Zilverlaken Hamburgers, Zwart Hamburgers, Rho de Island Reds, Buff Orpingtons en Plymouth Rocks 't Is een zoogenaamd sporthoenderpark. Maar we zorgen ook voor de nut- fokkerij. Want van daar af gaan we per electrische tram heen en terug naar het hoenderpark van den^ heer L. Korlhaus te Neerbosch, waar be drijfskippenhouderij en fruitteelt ge lukkig gecombineerd zijn. De kosten bedragen per persoon in totaal 55 cents, n.l. 30 cents entrée op het legwedstrijdterrein en 15 plus 10 cent voor de tram. Om vier uur is de excursie afge loopen en kunnen de deelnemers zich verder vermaken in de stad ofte Berg en Dal, naar eigen verkiezing. Wij hopen, dat ook eenige lezers en lezeressen van Peel en Maas, die toch eens een uilstapje naar mooi Nijmegen willen maken, aan deze excursia zul len deelnemen. Ze kunnen ook gerust met den vroeglrein aankomen, als maar gezorgd wordt, dat ze vóór half twaalf op den vluchtheuvel var. hier voor aanwezig zijn. Zou het de moeite looncn? Vraag: Ik heb een 50stuks haantjes waaronder van 9 weken, maar ook nog van 5. Ze loopen in een afgerasterd stuk weiland en verdragen mekaar best. Het zijn W. L. Nu is mijn vraag zou het niet loonend zijn, deze aan te houden lot 3 4 maanden oud zijn en dan te verkoopen Ze groeien goed en krijgen enkel mais, omdat ze in de wei toch nog heel wat vinden. Ik vraag dit, omdat alle menschen de haantjes tegenwoordig heel vroeg op ruimen. Mijn aanbieding zou dus iets extra zijn, doch als u denkt, dat er toch geen winst aan zal zitten, verkoop ik ze nu maar, al brengen ze weiuig op. P. te H. Antwoord: Ik kan me niet voorstel len, dat u op deze manier de moeiten en kosten beloond en vergoed zult krijgen, want wanneer deze haantjes of 3i/« maand oud zijn, is de aanvoer van oude slachlkippen en hanen zeer zeker nog grooter din thans. Het was ids anders als u heel vroeg in 't vooijaar haantjes van zwaarder ras hadt. Die haantjes vreten nog heel wat mais op, voordat ze zoo oud zijn en wat zullen zé dan opbrengen Ik weel t niet, maar stel me er weinig van voor. Indien u de proef toch waagt (mei de oudste b.v) dan vernam ik later gaarne even den uilslag. De porto zal ik u wel direct vergoeden. Want ik ben er ook wel eens nieuwsgierig naar. Ik heb echter zoo de meening, dat langer aanhouden zal beteekenen verlies Een goede oude hen. Vraag: Onder mijne W L. hennen, heb ik eene verbasterde Redhen, die ik voor 2 jaar terug als kloek gekocht heb. Toen was ze al 2 jaar oud, nu dus 4 Daar zij de eenige is, die brnine eieren legt, heb ik kunnen nagaan dal zij buitengewoon veel legt, ook in den winter. Er zijn wel weken bij ge weest, dat ze geen enkelen dag over- )eg. En ook een groot ei. Nu heb ik daar voor de aardigheid een 13 broedeieren kvan onder een kip gelegd. Er kwamen 10 kuikens uit, allemaal wit met hier en daar een zwarte veer, en een bruine tint. Van die 10 kuikens heb ik nu 4 hennen, die ik wil aanhouden, om eens te zien of ze ook goed leggen. Maar nu is mijn vraag: zullen die, evenals de oude hen, ook bruine eieren leggen Want anders kan ik ze, zonder apart zetten, nog niet le»ordeelen. P. te H. Antwoord Dat zal er van afhangen uit welke kruising die Redhen voort gekomen is Is zij product van Barne velders en Reds, of omgekeerd, dan zullen de nakomelingen van haar wel bruinschalige eieren leggen. Als ten minste de grootouders beide zuiver waren wal de eikleur aangaat. Is die moederhen ontstaan door kruising lus schen Leghorn en Reds, dan zullen de nakomelingen ook wel zeer waarschijn lijk witschalige eieren geven, naast bruine en lichtbruine. Zonder valneslcontiole zal het dus in den gemen.gden loom zeer moeilijk gaan, om iels positiefs te welen te komen met den minister in verbinding te stellen Op voorstel van het Slatenlid Fran sen werd ten slotte een motie aange nomen, waarin wordt aangedrongen op een algeheel veeinvoerverbod. Het Bestuur zou trachten in samen werking met den Ned. Boerenbond, de wenschen der vergadering te verwezen lijken. In de Maandag te Tilburg gehouden jaarvergadering van den N B. Christel, Boerenbond kwam aan de orde het volgende voorstel van den kring Bre da De vee invoer vanuit België in ons land neemt thans in die mate toe, dat het hoog noodig is, maatregelen te treffen door de Regeering, dat deze wordt stopgezet. Dagelijks gaan groote partijen onge keurd veé de grens over, zoodat ook groote kans bestaat op besmetting met mond en klauwzeer, dat in België heerschend is. De voorzitter deelde mede, dal de Regeering bereids maatregelen had ge nomen, door langs de Belgische grens een verboden strook van 300 M maken. Van verachillende zijden werd dit onvoldoende geacht en aangedrongen op krachtiger afweermiddelen tiet Kamerlid Vos zeide, dat de zaak de volle aandacht heeft van het Depar tement en spr. is bereid, zich nader Land- en Tuinbouwtentoonstelling te Venlo. Vrijdagavond werd door de Comm voor Festiviteiten het voorloopig pro gramma van de a.s. Land- en Tuin bouwtenloonslelling Ie Venlo vastgesteld De opening heeft plaats Dinsdag 14 Sept. uur narn ir. tegenwoordigheid o.a van Prins Hendrik, Ministers, Kamer leden enz Om 5 uur receptie ten stad- huize, 6 uur gemeenschappelijke maal tijd, 8 uur concert. Woensdag 15 Sept. )aardenkeuring, wedstr. in hoefbeslag, jijen teel t van 9—12. Algem. verg. Ned R. K. Boeren- en Tuinbouwbond. Donderdag 16 Sept. Keuring van paarden, rundvee en pluimvee, melk- demonslralie, wedstr. in melken. Vrijdag 17 Sept. keuring rundvee, varkens, schapen, geiten, pluimvee Zaterdag 18 Sept. demonstratie van melkmachines, tractors, sproeiwerktuigen enz. Ter afwisseling worden verschillende con certen gehouden. Zegening van auto's. Zondag 25 Juli zal te Roermond voor het eerst in navolging van België, op St. Chrisloffeldag, den patroon der stad, een plechtige Hoogmis opgedragen worden om de bescherming af te roepen over eigenaars, bestuurders en reizigers van onze personenauto's, vrachtwagens en motorfietsen. Na afloop van den H Dienst zullen van af de pui der Kathedraal de zege ningsgebeden verricht worden. Hierna zal iedere aanwezige wagen of motor fiets, die op het Marktplein en aan grenzende straten worden opgesteld, gezegend worden tegen de vele onge lukken. Tevens heeft de overreikir.g plaats van gewijde medailles, die de plaats mogen innemen van de talisman, welke tegen de begrippen onzer katholieke overtuiging zijn. De vrije markt te Maastricht Het Raadslid de heer Schaepkens van Riempst heeft in verband met hel vraagstuk: »De valuta-koopjes en de middenstand" enkele vragen lot het college van B. en W. gericht, waarin o.m. gevraagd wordt de vrije markt op Woensdag op te heff'-n of in ieder geval voor eeniger. tijd te schorsen. Ongeval in staatsman „Emma". In staatsmijn Emma is Maandag de bovengrondsche mijnwerker Geurls, wonende te Beek weduwnaar en vader van vier kinderen, bij 't aanhaken van wagens bekneld geraakt tusschen de buffers. Met een ribfractuur werd hij in het ziekenhuis te Heerlen opgenomen, waar hij een uur later overleed. 32 pCt. water bij de melk. Dinsdag, stond voor 't kantongerecht te Druten wegens melkvervalsching terecht zekere M v. d. L uit Winssen Beklaagde werd ten laste gelegd, melk te hebben afgeleverd, welke verdund bleek met circa 32 procent water. De eisch luidde: 500 gulden boete of 2 mnd. hechtenis. In dezelfde rechtszitting werd vonnis gewezen en bekl. veroordeeld tot 2U0 gulden boete subs. 2 mnd. hechtenis. Een landbouwer met zyn paard gedood. Maandagmorgen omstreeks vijf uur heeft op den onbewaakten overweg te Nieuw Leusen aan de spoorlijn Zwolle Meppel een doodelijk ongeval plaats gehad. De landbouwer J. Smid uit Nieuw Leusen reed met twee aan elkaar gekcppelde hooiwagens op den overweg toen een losse locomotief naderde. De hooiwagens werden ge grepen en S. kwam onder de locomotief terecht. Zijn hoofd werd van de romp gescheiden. De wagens werden vernield en het paard gedood. Het lijk van S een ziekelijke vrouw en vier kin die deren achterlaat, is naar het lijkenhuis te Nieuw Leusen vervoerd. Zedenmisdrijf. Dr. B. te Oisterwijk werd door hei- gerechtshof te '8-Hertogenbosch wegens zedenmisdrijf veroordeeld tot 5 jaar fevangenisstraf, De rechtbank te Breda ad hem veroordeeld tot 6 jaar. Aan brandwonden overleden. Een kindje van de familie K. aan de Molenstraat te Deventer, heeft in een onbewaakt oogenblik een pot met heele koffie, die op de tafel stond, om ver getrokken, tengevolge waarvan de kleine den drank over het lichaam kreeg en ernstige brandwonden bekwam Het kind is aan de gevolgen over leden. Oor afgereden. Door bel op hol slaan van zijn paard viel een voerman uit Hilversum te Eemnesbuiten van den wagen. Een der wielen ging langs zijn hoefd, waardoor hem een oor werd afgereden Na verbonden te zijn is de hevig bloedende man naar het ziekenhuis te Laren vervoerd. Autobus in brand. Een groote autobus van den autobus ondernemer Spee te Grevenbicht, die een dienst onderhoudt tusschen Sittard —Grevenbicht, geraakte op den weg van Bom naar Grevenbicht in brand. Gelukkig zaten geen passagiers in de bus. De chauffeur kon zich nog tijdig redden. Van de autobus bleef niets over dan het ijzeren raampje. Vier Belgische frankjes voor een kwartje I Een Nederlander schrijft uit België aan het »Hbld.": Hoera I Hoera I De zomervacantie i3 aangebroken. Dit is de juichkreet van vele Nederlanders. Fluks de koffers gepakt en op reis naar Brussel en Belgisch Littoral. «Vier voor een kwartje, vier... straks vijf, misschien wel zes". Met drommen komen onze goede .Nederlanders nu naar België Nog nooit waren zij zoo prachtig in de gelegen heid zoo'n goedkoop vacanliereisje te ondernemen. Waaro.n dat niet gegund aan die arme sukkelaars, die, eenmaal de grens overschreden, plotseling frank rijke menschen zijn geworden. Het zijn toch slechts zij, die zich voorheen geen buitenlandsche reizen konden veroor loven. Nog zullen er velen gaan komen en het is aan die gelukkige menschen- kinderen, dat ik de navolgende 6 ge boden zou willen opleggen. 1. Bedenk bij het overschrijden der grens dat u in een land komt waar ellende geleden wordt. 2 Gevoel u frank rijk, maar neem geen O.W. manieren aan. 3. Beschouw de frank desnoods als 'n «blikje" of «roir mei", maar schreeuw dat niet ui', zooals velen dat reeds deden. 4 Spreek de Nederlandsche taal dat «parlez vous le flik flak" is zoo moeilijk le verstaan. 5. Steek uw sigaar of cigarette niet aan met een bankbriefje van 5 frank. Een «grapjas" deed dit reeds in Blan- kenberghe Voor de Belgen is dit eene beleediging en men riskeert eene afklop- ping Gedraag u behoorlijk, zoodat u bij terugkeer wordt toegevoegd »Au Revoir". Loonactie. De afdeeling Oss van den Ned. R K- Fabrieksarbeidersbond heeft een motie aangenomen, om de actie bij de firma Jurgens voort te zetten, wijl nog niet voldaan is aan gestelde looneischen, welke f 25 per week omvatten met behoud van kinderbijslag. Zilveren ambtsjubilé Dr. J. J. H. Joosten, te Helden. Dinsdag was het 25 jaar geleden, dat de heer J. J. H. Joosten aan de universiteit te Amslerdam cum laude tot doctor in de medische wetenschap promoveerde. Heel de gemeente vierde dit feest van den algemeen geachten en sympalhieken «dokter" mee.

Peel en Maas | 1926 | | pagina 1