SI. Dia's Jftllij I v. PYLS OOSTRUM. Electriciteit. KERKELIJK LETEN. JAtfQNQft YQQGDEüM Weekblad voor VEN RA Y, HORST en Omstreken. JAlfOttlft YOORDEELlöSTn Behoudenis MANUFACTURERS i BLIJKEN J TOCH HET ij MANUFACTUREN I i BLIJKEN TOCH HET Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. der Verlaagde Tarieven op de Spoorwegen. PEEL EN MAAS PRIJS DER ADVERTENTIEN 1—8 rrgels 60 cl., per regel 7'/» ct. bij abonnement lager tarief. Uitgave van FIKMA VAN DEN MIÏNCKHOF - VENRAY Telefoon 51 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal: voor Venray 65 ct., p. pos 75 clt. voor het buitenland bij vooruitbetaling f 1.30, afz. nummers 5 ct Wij geven steeds contant 2 pCt., dus voor 20 gulden bons wordt 40 ct. terugbetaald, Verder Postrek. 74991 h-n^Ümr op Dames- en Kinderhoeden. Mantels, japonnen, alsook op alle soorten Rep-en- IV pvt. nulling Mantels. Oroote Straat 14 Telefoon 10 jassen en Mantels. Wij zorgen eerstens voor beste KWALITEIT, en dan de prijzen zoo laag mogelijk. Ach, wal waren er den laatsten lijd al feestelijkheden letterlijk in 't water gevallen En 't bleef zoo kil, zoo triestig, als een herfst... Aldoor maar droeve, tergende regen 1Ja, men sprak elkander moed in, maar ieders hart werd geklemd gehouden in de benauwende vraag: Wat zal dat Dins dag 29 Juni toch geven?... En.... 't is fijn geweest, prachtig, schitterend I Ah, hoe fier wapperde de torenvlag hoog in 't blauw azuur. Lustig dreun de 't feestelijk kanongebulder door de heldere lucht. Blij werden ze uitge stoken, de frissche vroolijke vlaggen beschenen van gouden zonnelicht. Daar kwamen statig aangereden de herauL en zijn edelen. Met heldere stem werd aangekondigd het groote jubellij. Plechtig schalden de bazuinen De stemming was er in 1 Maar nu laten we nu niet met alleen eigen woorden verslag gaan leveren van dezen grootschen dag. Dat vooral de vreemdelingen spreken Dat zij het uitzeggen, die men niet verdenken kan van »eigen roem", zij, die onbevangen staan tegenover dit machtig gebeuren. De vreemdelingen uit de groote steden, afgevaardigd door groote bladen. »De stoet naar den aomzienden berg' zoo prijst de Maasbode de plek, vanwaar »Sint Oeike" Venray een droef vaarwel toeriep, mag werkelijk grootsch worden genoemd. Voorop de in kleurige middeleeuwsche kleuren uitgedoste bazuinblazers te paard. Dan de St. Anna-schutterij van Venray, in propere witte broek en deftige donkere uniformjas. De »bieldermaan" was mee gekomen, evenals de met antieke zil veren eereplaten behangen koning. Het zeer oude schuttersvaandel ontbrak evenmin." Ja, het was een luistervolle processie! Van verscheidene duizenden 1 »Een indrukwekkende stoet looft een ander blad van priesters en koorknapen, zangers en een eindelooze schare van allen rang en stand, om in plechtigen optocht te trekken naar het rustieke openlucht altaar, in de onmid dellijke nabijheid van het aan Sint Oda toegewijde kapelleke. Altaar en kappelletje, beide prijkten in een schat van heerlijke bloemstuk ken. Er omheen, tot ver op het golvende heideveld, schaarde zich een schier tallooze menigte, die in diepe ingeto genheid het H. Misoffer volgde, dat hier in Gods vrije natuur, plechtig werd opgedragen." Algemeen roemen de verslaggevers de uitvoering der Missa Pontificalis Secunda van Perosi en de indrukwek kende gloedvolle feestpredicatie. Wij hebben geen namen genoemd al onze lezers kennen ze toch. Onder de verslagen van het Open luchtspel treft ons bijzonder dat van De Gelderlander: »Dit abele spel, in vijf bedrijven, een knap stuk tooneelwerk van de hand van Pater Justinus Janssen O. F. M. en onder de bekwame regie van den heer L. Biesmans, heeft tot het laatst toe het overtalrijkepubliek inspanning gehouden. En welverdiend was die groote be langstelling, als men nagaat, hoe het op enkele uitzonderingen na, vertolkt werd door eenvoudige handwerkslieden, dan mag hier een woord van hulde aan de spelers en aan de leiding, niet achterwege blijven. Er werd geacteerd met een toewij ding en eeij zorg, die hij elk bedrijf deden zien, hoe de inhoud van dit mooie, vaak aangrijpende tooneelwerk diep leeft in de harten van speelsters en spelers. Een opvoering door dilettanten, maar waarin de beide hoofdfiguren Oda (mej- Louise Kraykamp) en koning Eugenius (de heer G. Aarts) een spel te zien gaven, zoo natuurlijk, van zoo pittige dialoog en zoo verzorgd in woord en gebaar, dat het telkens weer een spon taan applaus ontlokte. Zeker, er zijn hier en daar kleine vlekjes, in sommiger spel en taal, in houding: zoo bijvoorbeeld in het vierde bedrijf, maar het geheel is èf en ge tuigt van volhardende studie en vooral van een innig meeleven'en meevoelen van wat woord en gebaar moeten tot uitdrukking brengen. Vol tinteling is al dadelijk hel eerste bedrijf, als Eugenius zijn dierbare blinde dochter Oda op haar vragen het antwoord tracht te geven, van wal haar oogen niet vermogen te zien. En als dan Jonker Edhard, de jonge for sche ridder komt verhalen, hoe vele gebrekkigen herstel vonden in een medevaart naar het graf van den H. Lambertus te Luik en het als een kreet der hope van Oda's lippen trilt: hoor, vader, hoor, blinden verkregen het ge zicht, dan is de menigte geheel één met het spel. Mooie aangrijpende momenten volgen dan in het tweede bedrijf, als Oda, in het paarse boetegewaad naar Luik is getogen en Bisschop Hubertus Gods zegen afsmeekt voor de adellijke lijderes. Haar openlijke belijdenis van haar ge loof, haar vurige bede tot God om van haar blindheid te mogen worden ge nezen, het indrukwekkende psalmgezang en dan, als het wonder zich heeft vol trokken, dat overweldigende dankwoord »Mijn God, ik ziel" gevolgd door een treffend gezongen »Deo gratias", deed een ieder meeleven met dit pakkend tooneel. Maar hooger gaan nog inhoud en spel. Nadat Oda aan Bisschop Hubertus heeft verklaard heel haar verder leven aan Christus toe te wijden, dan volgen tooneelen van een vaak sublieme ver tolking. Hoe treffend is niet die tegenstelling als bij Oda's terugkeer haar vader heur hand toezegt aan den edelen ridder, die haar heeft vergezeld op haar verre reis. Eerst verrast, dan steeds meer vertoornd, in een gramschap waarin diep gekrenkte verwachtingen de over hand krijgen op zijn vaderliefde, ver vloekt hij zijn dochter, die zich aan God heeft toegewijd. En daartus8chen dat ontroerende tafereel, als jonker Edhard haar smeekt zijn gemalin te worden en bij zijn hartstochtelijk aandringen hem toevoegd: »Zijt gij ridder, is dat riddereer, waar gij getuige waart, hoe ik mijn verder leven aan Christus heb toegezegd In het vierde bedrijf zien we Oda als arme opgejaagde kloosterzuster in het vreedzame Venray, te midden van vrome vrouwen. Tot opeens die vrome rust ruw wordt verstoord door de krijgs knechten, welke haar vader heeft afge zonden om haar op te sporen en terug te brengen. Oda wil vluchten, om geen onheil over de trouwe bewoners van Roy te brengen. Maar dezen willen haar, heur vrome weldoenster, bij zich houden, totdat zij op haar bede toestemmen in haar vertrek. En Oda gaat, maar spreekt eersteen laatste zegen uit. Hoort Venray, hoort, nooit zullen vijanden u veroveren, nooit zult ge door besmettelijke ziekten wor den geteisterd... Voor het laatst, tot weerzien, in het Hemelsch Jeruzalem Het slotbedrijf is een diepgevoelde hulde van het Venray van heden aan zijn schutspatrones Sinte Oda. In het kapelletje verschijnt de Heilige, omringd door engelen. Heerlijke lofzangen stijgen op, woorden van trouw en dank baarheid, gebeden om kracht en sterkte in den levensstrijd klinken op en dan geeft Sinte Oda de schare rondom haar zegen. Vol diep gevoel ruischt nu de hulde- cantate aan Sinte Oda, een prachtig gezongen lofzang vol heerlijke solo's. Een enthousiast applaus uitte de ge voelens van het dankbare publiek. Ook de vertolkers der bijrollen leverden een goed spel, in het bijzonder de afgunstige Frosilinde. Het is een allerheerlijkste dag ge weest. Wij hebben lang niet alles gezegd wat ons op het harte ligt, niet al ons kruit verschoten. In volgende nummers hopen wij nog veel schoons mede te deelen omtrent dit wonder schoone feest. De VoorziUer van het Uitvoerend Comité, Dr. Sala, huldigde auteur, regiseur en spelers. Een diepgevoeld woord van dank sprak onze pastoor, de ZeerEerw. heer Greymans. Ook de Edelachlb. heer Burgemeester, O v. d. Loo dankte in geestdriftige bewoordin gen. Vergadering met de inwoners yan Venray-Kom op Donderdag 24 Juni 192(5, waarin inlichtingen verstrekt werden omtrent de electrificatie. 1. Een overzicht werd gegeven van de wijze waarop de electriciteit, welke hoofdzakelijk wordt opgewekt in de electriciteitsfabrieken van de Staats mijnen in Hoensbroek wordt overge bracht naar de verschillende gemeenten. Dit geschiedt door een hoogspannings kabel. Er wordt op gewezen, dat de electriciteit, welke door dien kabel ge voerd wordt, niet zonder meer geschikt is voor huiselijk gebruik, zoodat alleen groote bedrijven onmiddellijk op dezen sabel kunnen worden aangesloten. Voor aansluiting van de wonin gen en kleine bedrijven moet de elec triciteit eerst op een lagere spanning worden teruggebracht, hetgeen plaats heeft in een zoogenaamd transformator huisje, dat in elke kom waar stroom geleverd moet worden, gebouwd wordt 3. Vanuit dit transformatorhuisje wordt de electrische stroom geleid in een laagspanningsnet ofverdeelnet.dat langs de wegen wordt aangelegd. Voor Venray zal dit net in de kom onder den grond en daarbuiten bovengronds gelegd w«srden. 4. Om nu den stroom vanuit dit net in de huizen te brengen, worden vanaf dit laagspanningsnet leidingen naar de huizen afgetakt. De.ie leidingen heeten tot en met den meter huisaansluiting of dienstleiding. De dienstleiding wordt kosteloos aangelegd: a) bij een bovengrondsch net lot een lengte van ten hoogste 20 Meter buiten en 8 Meter binnenleiding. b) Bij een ondergrondsch net tot een lengte van ten hoogste 4 Meter binnen de grens van het perceel wanneer het aan te sluiten perceel ter beoordeeling van de Stroom verkoop, grenst aan een weg, waar het verdeelnet aanwezig is. De kosten veroorzaakt door meerdere lengle moeten door den aanvrager be taald worden en worden van te voren schriftelijk aan de aanvragers opge geven, zoodat deze zich, voordat zij tot aansluiting overgaan, daarmede accoord verklaren. Voor verschillende gebouwen op één erf wordt slechts één aansluiting gratis verstrekt. Wenscht een aanvrager meerdere aansluitingen dan worden deze voor zijn rekening uitgevoerd. 5. Voor de aansluiting van perceelen. welke abnormaal ver van het verdeel net gelegen zijn en waarvoor dit net uitgebreid moet worden, bestaat de mogelijkheid deze ook zonder directe betaling uitgevoerd te krijgen, wanneer verwacht kan worden, dat aan den weg waarlangs de netuitbreiding ge maakt moet worden, meerdere bebou wing zal komen. In dat geval wordt van de betrokken aanvragers een garantie van een minimum stroomver bruik gedurende vijf achtereenvolgende kalenderjaren gevraagd. 6. Aan hen, die zich vóór of op 10 Juli 1926 aanmelden voor aansluiting, wordt boven de normale voorwaarden, nog een gratis installatie van twee lichtpunten, elk bestaande uiteen lamp en een stopcontact, verstrekt. Zij die een grootere installatie doen aanleggen kunnen die ook in zijn geheel door een ander dan den aannemer der Stroom- verkoop Maatschappij doen aanleggen en ontvangen dan, nadat de installatie is aangelegd en goedgekeurd, een ver goeding van f 17. Iedereen is echter verplicht minstens één stopcontact te doen aanleggen, wil hij deze vergoeding ontvangen. Gratis installaties of vergoeding daarvoor worden alleen verstrekt in woonhuizen en hij uitzondering, ter beoordeeling van de Stroomverkoop Maatschappij, in andere gebouwen. Uitgelegd wordt het doel waarvoor gratis installaties verstrekt worden en door een voorbeeld duidelijk gemaakt, dat de daaruit voortvloeiende meerdere uilgaven ruimschoots gedekt worden door de meerdere ontvangsten, welke het daardoor verkregen grootere ver bruik van electriciteit medebrengt. 7. Een vergelijking wordt gemaakt tusschen de kosten van electrische verlichting en andere verlichtingswijzen Verder wordt er op gewezen, dat het electriche licht vele voordeelen biedt. Het is altijd gereed, zindelijk, zonder brandgevaar, ongevaarlijk voor kinde-' ren, terwijl bij doelmatig gebruik een groote besparing mogelijk is. 8. Gewezen wordt voorts op het groote belang, dat electrificatie heeft voor bedrijven, welke krachlwerktuigen moeten gebruiken, voor welke bedrijven de electromotor een bij uitstek geschikt krachtwerktuig is, dat speciaal voor het kleinbedrijf onmisbaar is geworden en daaraan alle voordeelen biedt, welke machinale drijfkracht kan geven. De volgende voordeelen van den electromotor worden opgesomd en nader toegelicht 1. Gering gewicht en weinige plaats ruimte. 2. Op elke willekeurige plaats op te stellen, zoodat geen afzonderlijke machinekamer noodig is. 3. Bediening is eenvoudig en ge makkelijk. 4 Steeds gereed arbeid te verrichten Opstoken en aandraaien van den motor is niet noodig, waardoor deze zelfs bij zeer korte bedrijfs pauzen kan worden afgezet. 5. Geen buisleidingen voor gas, water enz. welke dikwijls lastig te monteeren zijn. 6. Transmissies kunnen desge- wenscht geheel vervallen, waar door verlies in drijfwerken wordt gespaard. 7. Voor elk vermogen te verkrijgen, van de kleinste naaimachine- motor tot den motor voor aan drijving van de grootste fabriek 8. Hoog nuttig effect bij alle belas tingen. 9. Verdraagt tijdelijke overbelasting zonder bezwaar. 10. Geringe slijtage en onderhouds kosten. 11. Ongevaarlijk. Geen brand of explosie. 12. Zindelijk en veroorzaakt geen last voor omgeving 13. Geringe aanschaffingskosten in vergelijking met andere machines 14. Bedrijfskosten niet duurder dan andere motoren. 9. Ten slotte werd toegelicht op welke wijze het aanvraagformulier moest worden ingevuld en medegedeeld, dat tot het doen van aanvragen de gelegenheid voor Venray(Kom) en Vel turn zal worden gegeven op Zater dagen 3 en 10 Juli 1926 v&n des v.m. 912 en des n.m. van 2—5 uur in het voormalige distributiebureau aan de Schoolstraat Er werd nog op gewezen, dat hel doen van een aanvrage geen contract is en dat men dus ook na het inleveren van de aanvrage van aansluiting kar. afzien, wanneer b v. de bijbetaling voor aansluiting mocht tegenvallen, doch dat daarentegenover werd verwacht, dat alleen diegenen een aanvrage zul len inleveren, die het plan hebben electrisch licht of kracht te doen aan leggen. Voor hen, die zich na 10 Juli 1926 aanmelden, vervalt de toezegging voor een gratis installatie of vergoeding daarvoor. 10. Hierna werd gelegenheid gege ven om vragen te stellen, waarvan door eenige personen werd gebruik gemaakt en die door den spreker werden beantwoord. Na een woord van dank aan den spreker, werd de vergadering door den Heer Burgemeester op de gebruikelijke wijze gesloten. biljetten. Bijv. voor een gezelschap of groep van minstens 10 personen kost een uilstapje naar den Haag heen en terug slechts f 6,13 per persoon; Amster dam f 4,90. Bij tijdige bestelling worden voor grootere gezelschappen zoo noodig extra rijtuigen ter beschikking gesteld, terwijl voor kleinere gezelschappen een of meer compartimenten worden gereserveerd. Voor Venray en omgeving worden alle gewenschte inlichtingen gaarne door den Stationschef verstrekt. Ingaande 1 Juli zijn bij de Neder landsche Spoorwegen nieuwe tarieven in werking getreden, waardoor zoowel de vrachtprijzen voor vervoer van reizigers en bagage, alsmede die van ijl- en vrachtgoederen met een belang rijk percentage zijn verlaagd. Ook de tarieven voor afhalen en bestellen (alhier door de firma v. Gend Loos) zijn verminderd. Nevens deze tariefsverlagingen zijn verschillende maatregelen getroffen om overlading van stukgoederen tot het strikt noodzakelijke te beperken, waar door belangrijke vervoersversnelling bereikt wordt en kans op beschadiging zooveel mogelijk wordt voorkomen. Ten slotte wordt, bij het naderen der vacantie's de aandacht van belangheb benden, als hoofden van scholen enz. in het bijzonder gevestigd op de zeer goedkoope uilstapjes biljetten voor kin deren, waarvan de prijzen tengevolge der tariefsverlaging nog pl m. 15 pCt. goedkooper zijn geworden, terwijl ook vereenigingen en gezelschappen of andere groepen van personen ten getale van minstens 10, niet beter kunnen reizen dan met goedkoope gezelschaps- 4 Juli. Zesde Zondag na Pinkste ren. Zondag van de vermenigvuldiging der 7 brooden. GROEN. Tweede gebed van het octaaf der Apostelen; derde a domo; Gloria; Credo; prefatie der H. Drievuldigheid. Heden de plechtig heid van St. Petrus en Paulus. De Hoogmis van Sint P. en P. Tweede gebed van den Zondag; derde ter eere van het H. Sacrament; prefatie der Apostelen; laatste Evangelie van den Zondag EpistelHet Doopsel is als een graf, waarin wij met Christus begraven worden om te sterven aan den ouden mensch, dit is, aan de zonde, en waar- it wij met en door Christus als nieuwe menschen verrijzen, begiftigd met het leven der genade, dat is onsterfelijk zal blijven, zoolang we met Chistus vereenigd blijven. Evangelie: Jezus spijzigt een groote menigte met 7 brooden en enkele vischjes; een duidelijk beeld van de wondere wijze, waarop Hij dagelijks de geheele wereld spijzigt, en vooral de christenen in de II. Communie. o— 5 Juli. Maandag. H. Antonius Maria Zaccaria. Belijder. WIT. Tweede gebed van het Octaaf; derde a domo; Gloria; Credo; Prefatie der Apostelen. Deze heilige, te Cremona (noorden van Italië) uit een vroom en adellijk geslacht gesproten, had het doctoraat in de gene.eskunde aan de universiteit van Padua verworven als de genade Gods hem lot de zielen-heeling riep. Hij was een vurige bewonderaar der veelvuldige H. Communie stichtte de congregatie der Barnabieten en stelde het 40 uren gebed in. Hij stierf in 1539 op 37 jarigen leeftijd. 6 Juli. Dinsdag. Octaafdag van de H. Apostelen Petrus en Paulus. ROOD. Tweede gebed a domo; Gloria; Credo; Prefatie der Apostelen. De bescherming Gods, die het lich tende leven en den roemvollen martel dood der stichters van de H Kerk overal begeleidde, wordt voornamelijk in de Liturgie van dezen Octaafdag herdacht. 7 Juli. Woensdag. H. Cyrillus en Methodius. Bisschoppen en Belijders. WIT. Tweede gebed a domo; Gloria; geen Credo; gewone Prefatie. Deze twee adellijke Broeders, in de IXde eeuw te Salonika geboren, schit terden door hunne kennis en weten schap: Cyrillus was wijsgeer, Methodius schilder. Beiden werden zij priester en te Rome door Z. H. Paus Adrianus II tot Bisschop gewijd. Zij arbeidden aan de bekeering der Slavische volkeren en vertaalden de H. Schrifturen in de Slavische taal, Cyrillus stierf te Rome in 869 en Methodius in Morivie in 885. 8 Juli. Donderdag. H. Elisabeth. Koningin van Portugal. Weduwe. WIT. (Zwart). Tweede gebed a cunctis; derde naar keuze van den priester. Gloria; geen Credo; gewone Prefatie. De PI. Elisabeth was de dochter van Peter III, koning van Aragon en nicht van de H. Elisabeth van Hongarije. Na het overlijden van haren echtgenoot, Dionysius I, koning van Portugal, trad zij in het klooster der arme Clarissen te Coimbra, deelde hare goederen aan de armen uit en overleed in 1336, toen zij den vrede tusschen den koning van Portugal en den koning van Cartileo wilde bewerken. 9 Juli. Vrijdag. H. Martelaren van Gorcum. ROOD. Tweede gebed a domo; Gloria; geen Credo; gewone Prefatie. De H. Leonardus van Vechel, te 's-Hertogenbosch geboren, was pastoor te Gorcum. Onversaagd voor de ketters, was hij de toevlucht der armen en de steun voor de wankelenden in het ge loof. Met achttien geestelijken werd hij door de protestanten, de Watergeuzen naar den Briel gesleurd Hier onder gingen deze moedige Heiligen, om hun standvastig geloof aan Jezus' legen-

Peel en Maas | 1926 | | pagina 1