VOORDEEL D1BKSKÏÏ. Leetwsir. CBS Steunt 't Liefdewerk „Oud papier" KoolpUnten te koop i. Jaarmarkt te Venray schoenwerk Koffie-, Ontbijt-, Thee- en Eetserviezen Jacq. Coenen-Houtackers. RIJWIELEN Verblijdende vooruitgang. Koningin en Mode, Gemengde Berichten. Deurwaarder te VENLO Openb Yerkoopingen, Incasseeren achterstal lige schuldvorderingen, Adviezen enz. enz. witte-, roode, sivoye-, spruiten-, bloemkool en koolraap J. Bekkers, Schoolstraat Maandag 28 Juni. Maat- en reparatie- A. Derkx, Kruisstraat Ontvangen een prachtsorteering aan zeer lage prijzen. Ons LOTERIJ-SYSTEEM is het beste. H.Cames Geer! wonder dan JoLfVsKMo! ?éiV \]uropa^^was begiftigde meL een bijzondére gave van den geest des gebeds, welke immers in zoo een zuiver lichaam en reine ziel wonderwel gedijen kon. Bovendien las hij veel in de gods dienstige boeken en maakte zoodoende kennis met de Orde der Jesuiten, tot welke orde hij zich spoedig voelde aan getrokken. Teen hij eens den H. Carolus Borromeus ontmoette, werd hij door dezen voorbereid op de H. Communie en tevens aangespoord lot veelvuldig communiceeren, hetgeen hij dan ook geregeld deed en waarin hij in zijn jongelingsjaren, met hunne veelvuldige gevaren van buiten en van binnen, zijn voornaamsten steun en sterkte vond. Eveneens was hij streng op zijn lichaam, hetwelk hij door vasten geheel en al onder bedwang had Toen hij zich op 18 jarigen leeftijd wilde aansluiten bij de orde der Jesuiten, was zijne moeder uitermate verheugd over deze roeping, maar des te heftiger verzette zich zijne vader, wiens tegen stand hij door gebed en lichaams kastijding wist te. breken. Eenmaal de orde ingetreden, waren voor hem de de orderegels van het geestelijke leven een drijfkracht te meer naar de vol maakte heiligheid en leerde hij aldus, Jioe de plichten van den eenmaal gekozen levensstaat hetzij in de wereld hetzij in het klooster, den mensch natuur lijkerwijs moeten ondersteunen in hel bereiken van het einddoel. Bij zijne bijzondere godsvrucht jegens het II. Sacrament en de II. Maagd, mag hij ook aan de jeugd ten voorbeeld worden gesteld in devotie tot den Engelbewaar der: meenen wij niet te dikwijls, dat deze devotie eigenlijk meer is voor heel kleine kinderen, als een soort «afweer geschut" tegen het duiveltje aan het «linkeroor?!" Meermalen trad hij op in pijnlijke familie-aangelegenheden, waar zijn ver schijning alleen voldoende was om als vredestichter eene verzoening te bewer ken. Welk een milde, zachte atmosfeer spreidt niet de heiligheid om zich heen! Niet alleen balsem voor de ziel, ook voor het lichaam, wat bleek, toen in het jaar 1591 in Rome de pest uitbrak en Aloysius als een wonderdoener rond ging onder de zieken. Maar zelf werd hij er door aangetast en niet meer zou hij opslaan van het ziekbed, maar, volgens eigen getuigenis, sterven op den Octaafdag van Sacramentsdag. En zoo geschiedde. Op 23-jarigen leeftijd, met de woorden op de lippen: «Vader, in uwe handen beveel ik mijnen geest", vloog zijn zuivere ziel op tot den Vader des Lichts. 31 December van het jaar 1726 weid hij door Benedictus XIII onder het getal heiligen opgehomen. zonder aarzelen. Uit alles blijkt, dat zij een persoonlijkheid is, die zich door geen enkele mode tot slavin wenscht gemaakt te zien- Hoe zouden uw landgenooten het vinden, als uw Vorstin mei korte rok jes en een geshingeld hoofd rondliep? Zou dat de eerbied, dien men allerwe gen voor haar koestert, doen toenemen De mode heeft haar koninginnen, maar de Koninginnen moeten haar eigen mode hebben. Hebt gij koningin Mary van Engeland ooit met een anderen hoed gezien dan een toque? Dat is haar uniform, en waarom draagt uw Koningin bij voor keur breedgerande hoeden met een loshangende veer? Omdat dit herinnert aan uw grooten lijd, aan den tijd van uw zeehelden, zooals ik ze op hun portretten heb afgebeeld gezien. En het staat uw vorstin om te stelen 1 En ook haar voorkeur voor sterke kleuren wijst er op, dat uwe Koningin niet wil opgelost worden in de grauwheid van uw, overigens bewonderenswaardige luchten. Zij acht het haar plicht gezien te worden wanneer zij zich aan haar volk vertoont en zooals ik haar dezer dagen zag in een groen toilet met naast haar uw charmante prinses in het rose, in het rijtuig met den rooden bok en omgeven door de lakeien in 't groen, maakte het geheel op mij ,een 'indruk, die mij denken deed aan het krachtige coloriet van uw groote schil ders. /a, uw land is t land der frissche vroolijke kleuren en het is een bewijs hoezeer uw vorstin zich één voelt met haar volk, dat zij tot zelfs in de onder deelen van haar toilet het karakter van haar land weet te leggen. En wan neer eens een enkele keer uw Konin gin een concessie aan de mode doet, en ten slotte is zelfs de meest cons ciëntieuze vorstin vrouw, dan weet zij daaraan toch nog een zeer persoonlijke noot te geven. Zag ik haar niet met een klokhoedje Doch in tegenstelling met alle andere vrouwen kwam er geen haarlokje uit te voorschijn en uw Koningin heeft toch benijdenswaardig mooi haar, is me verzekerd. Neen, de kleedij der vorsten is geen onbelang rijke zaak, noch voor hen, noch voor hun volken. De toiletten uwer Lands vrouwe sont a ravir, zijn om te stelen De malaisetijd is voor de katholieke Vakbeweging een ongunstige tijd ge weest, evenals voor de andere vak centrales, 't Was wel een eigenaardig verschijnsel, dat vele leden hun vak vereenigingen gingen verlaten in dagen, waarin ze haar steun 't slechtst ontberen konden, maar 'l feit lag er. Thans schijnen ook onze katholieke vakbonden, de lange helling naar be neden ten einde te zijn gegaan en klim men zij wederom opwaarts. Bracht reeds het vierde kwartaal van 1925 een netto ledenwinst van 967, het eerste kwartaal van dit jaar had een nog veel verblijdender resultaat blijkens de cijfers, welke in het weekblad van de Volkskrant worden medegedeeld. Tegenover een aanzienlijke winst staat slechts een gering verlies. Bij het R K. Werkliedenverbond zijn 24 vakbonden aangesloten. Hiervan hadden er 19 in het eerste kwartaal winst te boeken, waarlegenovererslechls 5 staan met een teruggang in ledental. De winst bedroeg 1769 leden, het verlies 141. Op 1 April j.l. lelden deze gezamen lijke vakorganisaties 94 590 leden. De katholieke standsorganisaties van werklieden ging in de vijf bisdommen samen met 909 leden vooruit; tot deze winst droeg de Limb. R K. Werklieden bond met 597 leden bij. Het resultaat van het eerste kwartaal is voor onze katholieke arbeiders beweging inderdaad schiLterend geweest. Een ijverige progaganda moge dit resultaat gedurende het verdere deel des jaars vervolmaken. Al dient in 't organisalieleven niet al te veel de nadruk te worden gelegd op haar cijfers en komt het in de eerste plaats op het gehalte der leden aan, daartegenover staat, dat een katholiek arbeider in elk geval lid moet zijn van zijn katholieke stands- en vakorganisatie, wil hij de opvoedende kracht daarvan ondergaan Wij wenschen onze stands- en vak organisaties daarom een gestadigen en voorspoedigen groei. MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeet-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Staal-Tabletten.90ct Maag-Tabletten75 ct Bij Apolh. en Drogisten Barbarossa schrijft in de Tel. Het toeval bracht me één dezer dagen in gezelschap van een dame, die in, wat men in Parijs de »haute couture" noemt, een niet onbelangrijke positie inneemt en terwijl het Hollandsche voorjaar met dikke druppels tegen de ruiten tikte, vroeg ik haar, wie volgens haar de best gekleede vorstin van Overpcinziag vau eeo Jubilaris Ben ik heusch zoo'n brave kerel Als nu in de kranten staat, Ben ik werkelijk zoo bescheiden, Zoo voortvarend, zoo kordaat Ben ik werkelijk zoo innemend, Zoo gulhartig en zoo gul, Heb 'k me nooit één keer gedragen Als een uil en als een prul, Heb ik me nu zóó verdienstelijk En zoo populair gemaakt Dat men op mijn jubileum Zoo maar in vervoering raakt o Heb ik altijd mijn belasting Tot den iaatsten cent betaald, Niets ontdoken nooit een trucje Uitgedacht en uitgehaald? Sprak dit bleekgezicht nooit dubbel Was 'k met Waarheid zóó bevriend' (Onder onsaan Waarheidsliefde Heb ik nog nooit een cent verdiend I) Ben ik al drie fraaie bloemen En die hulde nu wel waard. Heb ik in mijn drukke zaken Ooit een concurrent gespaard? o In hoogdravende betoogen En in stukjes in de krant Ben ik hemelhoog geprezen Als een sieraad van mijn land. Al mijn fouten zijn vergeten En toch waren het er veel Dikwijls was ik lang geen vader Voor mijn slovend personeel 1 Nu en dan was 't zeer voordeelig Om niet rechtdoorzee te gaan, Soms deed 'k prachtige transacties, Soms zat er een luchtje aan 1 o Maar ik moet me toch vergissen Want men steekt de loftrompet, En 'Js ben bij mijn jubileum In de bloemetjes gezet. En 'k ben hartelijk toegesproken Om mijn braafheid en talent Als het waar is wat ze zeggen, Heb ik nooit mezelf gekend, Als het waar is wat ze zeggen, Heb 'k het goede steeds betracht, Als het waar is wat ze zeggen, Ben ik beter dan ik dacht I M. M. Als ge geen eetlust hebt, ge u humeu rig en terneergeslagen voelt, dient gij Foster's Maagpillen te gebruiken. Dit geneesmiddel werkt rechtstreeks op de lever, regelt de gal, helpt de spijsver tering en voorkomt verstopping. Het geheele gestel wordt versterkt door het gebruik Van Foster's Maagpillen. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0,65; in apotheken en drogistzaken. 10 De Limburgsche Burgerwachtdag. De belangstelling voor den eersten provincialen Limburgschen Burger- wachtdsg neemt iedere week toe. Hel aantal personen, dat op Zondag 27 Jur>i Roermond za' bezoeken, wordt geschal op 4800. Hierbij komen nog 17 muziek korpsen, waarvan nog verschillende in historische kleedij. De Wccldo-vertoringsbelasting. Een groote grief tegen het onlwerp- weelde-verteringsbelasting is, dat echte voorwerpen van weelde, die volgens het vroege wetsontwerp wel zouden worden belast, zooals zijden kleeding- svuii.iv.ei», oesters, R. roei ten,, .jvi vu en ge- vbgelte, diamanten, paarlen en edel gesteenten in het nieuwe ontwerp niet voorkomen. Mr. Steenberghe, te Goilre, geeft in een artikel in eenige dagbladen eenige voorbeelden als tegenstelling. Een bontje van enkele guldens is belast, een zijden mantel van 250 gulden is vrij van weeldërecht. Een kopje met een verhoogd randje, kostende enkele stuivers, is weelde een zilveren thee servies niet. Een oorknop van een dubbeltje valt onder de weeldeverterings- belasting, een schildpad-haarkam niet. Men zegt, dat het ontwerp overhaast in elkaar is gezet. Het zal nog heel wat verbeterd moeten worden voor het. dragelijk zal zijn. Het aantal motorrijtuigen in Nederland 80.000 of 160.000? De «Standaard" heeft een brief ont vangen van een inzender, die verklaart dat het aantal motorrijtuigen in ons land door den minister in zijn wets ontwerp tot hel heffen eener wegen belasting veel te laag is genomen. De minister ging uit van 33,300 motorrijwielen, 31,000 gewone auto's, 2,000 autobussen en 8,900 vracht auto's wat met nog een 'n paar minder belangrijke rubrieken op ongeveer 80,000 motorrijtuigen neerkomt. Nu beweert de inzender echter, dat de afgegeven nummerbewijzen in Mei 1924 reeds de 150,000 overschreden en hij schat het aantal thans op ruim 160.000. Dat is het dubbele van wat de minister meent. Wat is de verklaring van dit verschil Zit het misschien hierin, dat velen geleidelijk zijn «geevolueerd" van een rijwiel met aanhangmotor tot motor en auto en dat, wegens eventueele hiaten tusschen die tijdstippen, aan één en denzelfden persoon meer dan één nummerbewijs is uitgereikt. Maar dat kan toch niet zulk een groot verschil maken Brand in „Alverna". Zaterdagmiddag brak brand uit in een bijbouw van het klooster »Alverna" der paters Franciscanen te Wyehen Dank zij het krachtig optreden der brandweer, was de brand, die zich aanvankelijk ernstig liet aanzien, bin nen een half uur bestreden. De oor zaak is onbekend. Twist met doodelykcn afloop. Te Enschede "in de volksbuurt tie Kring, waar in de laatste weken telkens twist en ruzie voor kwamen, heeft Zaterdagavond bij een twist J. den 35 jarigen D. L. met een revolverschol gedood. Do Gevangeniscourant. In het Maandblad voor Reclasseering vinden we de volgende mededeeling over de Gevangeniscourant We hebben onze lezers nog geen mededeeling gedaan over de gevange niscourant. Toch is het wel zeer de moeite waar.! te weten dat thans reeds het dertigste nummer verschenen is van het weekblad dat in de gevange nissen van rijkswege verspreid wordt. Het is het vroegere «Weekblad voor 'Veenhuizen", thans herdoopt tot kort weg «Weekblad" en in formaat uiler lijke verzorging, en inhtyid verbeterd. De redactie is, evenals vroeger, in Veenhuizen gevestigd. De inhoud wordt voor een goed deel gevormd door de voornaamste berich-J ten uit de groote pers van binnen- en buitenland zulks geheel overeen komstig de bedoeling, die o.m. is, dal de gevangenen door het blad worden bewaard voor te groote onwetendheid van al wat er tijdens hun straftjd buiten voorviel, opdat zij niet door hunne onwetendheid hun straf zullen verraden. Maar ook artikelen van algemeene strekking komen er in voor, waarvan wij b v noteeren een korte levensbe schrijving van John Howard. De aan dacht trekt een rubriek, die door de gevangenen zelf verzorgd wordt. «Lezers kunnen stukken, liefst beknopt, inzen den," staat er boven ieder nummer gedrukt. En verder enkele kleine rubrieken, zooals b.v. een rubriek «anecdotes", die dikwijls heel goed zijn uitgezocht, en een rubriek puzzles. Al is misschien het ideaal nog niet bereikt, de gewijzigde vorm en inhoud en de algemeene verspreiding van het weekblad zijn inderdaad als een groote verbetering te beschouwen. Er ziyn nog: Er zijn nog boeren, die een buurt of familievisite hooger schatten dan een mooie landbouwlezing, zooals ze maar eens of een paar malen in den winter kunnen hooren; er zijn nog boeren, die wel geregeld naar de markt kunnen gaan, waar ze niets te doen hebben en niets kunnen leeren, maar geen paar uurtjes kunnen vinden, om een demon stralie bij te wonen vlak in de buurt, waar de Landbouwconsulent hun de ziekte in het gewas wil aantoonen;er zijn boeren, een heele massa zelfs, die geen vakblad lezen, omdat zij de uit gave van enkele guldens daarvoor te hoog vindener zijn ook nog boeren 't is een treurige waarheid die het heele nieuwsblad doorsnuffelen, maar dat, wat hun eigen bedrijf betreft, vrijwel ongelezen laten Er zijn nog boeren, die nog in groot vaders sloffen loopen en meenen, dal zij ook thans nog met werken alleen er kunnen komen; er zijn nog vrij wal boeren, die ternauwernood weten, dat er zoo iels als een landbouwwetenschap" bestaat, of, indien ze het al weten, dan beschouwen zij het als een onnoodige «geleerdheid" of «nieuwlichterij" waar mee de praktische boer weinig of niets te maken heeft. Een geweldige cycloon, vergezeld gaande van een hevigen slagregen, heeft van den Zaterdag op den Zondag nacht Genève, Chaux-de-Fonds en de omliggende landstreken geteisterd. De cycloon heeft ongeveer 6 minuten ge duurd. Er werden 3 personen gedood en talrijken gewond. Een geheel bosch werd met den grond gelijk gemaakt en niet minder dan 18 boerenhoeven werden weggevaagd, waarbij 'n groote hoeveelheid vee verloren ging. Ook te Bernèse (Jura), Delemont, Basel en Neuchatel werd enorme schade aange richt. Doordat het telegraaf-en telefoon verkeer ontwricht is zijn nog geen nadere bijzonderheden bekend. Denk hier eens aan in moeilijkheid, wellicht dat g'erinee geholpen zyt- Ilaal even het zakje blauw door het water, waarin ge de glazen afwascht. Als ze dan afgedroogd en opgewreven zijn, moet u eens zien, hoe ze glimmen. Koffie of theevlekken in wit flanel en alle andere soorten wollen stoffen kunnen we wegmaken, door een papje van eierdooier met glycerine. Dat kan er later uitgespoeld worden met warm water. U heeft maar de helft van do suiker noodig, die u anders gebruikt in ge sloofde vruchten, als u de suiker erbij doet nil hel koken, in plaats van tijdens of vóór het koken. Wilt ge een gewone houten vloer donker bijlsen, of beter gezegd, donker kleuren? Dan is hier een middel, dal een mooie donkere kleur geeft. Meng één ons permanganaat van polasch (daaraan kan de drogist of de apotheker u wel helpen) aan met een halve liter water. Zorg ervoor, dai de kwasten vóór het gebruik in water weeken. Doe bij zure vluchten, die gekookt moeten worden, een snuifje zout. Dat neemt het scherpste zuur weg en maakt, dat u minder suiker noodig heeft. B.erookte en aangeslagen eikenhouten meubelen kunnen we niet beter schoon maken dan met heet water, waarin een weinig borax is opgelost. Goed afdrogen en wrijven met een doek met lijnolie. Pannen waarin uien, visch, kool, enz. gekookt is, moeten we afwasschen in water, waarin een.beelje azijn is gedaan. Dal neemt snel de anders nogal aanhangende reuk weg. Om te voorkomen dat koekjes, cake jes, enz. oudbakken worden, is het goed een dikke snee brood in den trom mel te leggen, waarin ze bewaard worden. Elke derde dag moot die snee vernieuwd worden. kunnende koken en alle huiswerk verrichten. 312 Nassauslraat no. 12 Tegenover het Pollak-Theater. Verzoeken lot afhalen van papier te richten aan V. PYLS, Groote Straat uf G. W. MUSKENS, Schoolstraat. Alsmede mijn bekend soort Stekrubenzaad. qroote gele blauickop. Gras- en Klaverzaden. Aanbevelend, 23 VENRAY. Degelijk werk Lage prijzen Aanbevelend, 30 Aanbevelend, is het, wanneer gij de prijzen van onze vergelijkt met die der concurrentie. Zie eens in de etalage wat wij verkoopen voor 70 gulden, eenzelfde kwaliteit koopt gij bij anderen voor 85 gulden. Vraag eens naar onze voorwaarden Gij moogt zelf Uwe keus maken, uit rijwielmerken van BESTAANDE FABRIEKEN, wij hebben geen gefingeerde merken. U betaalt geen fantasie-prijzen bij ons, U betaalt slechts prijscourant prijs' 74 Het sollode en vertrouwde adres is voor U 'Jo/: Horlogerie 'OCi/ver- S3 "VENRTty: jYMAs/--

Peel en Maas | 1926 | | pagina 8