Twaede blad. KERKELIJK LEVEN. ooidhuid PÜR0L Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Uit dLandbouwwereld Het geheim van Charing Cross. 17e Jaargang No. >5 PEEL MAA PRIJS DER AJVERTENTIEN 1—8 regels 60 ct.. per regel 7*/* ct. bij abooncment lager tarief. Uitgave van FIRMA VAN DEN MÜNCKHOF - VENRAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal: voor Venray 65 ct., p. post 75 ct. Telefoon 51 voor het buitenland bij vooruitbetaling f 1.30, ah. nummers 5 ct. Krngcriglieid van aardappelen. lede aardappelverbouwer heeft origefvijfeld met deze ziekte wel eens tennis gemaakt; ze komt vooral voor op lichtere gronden, welke te weitig kalk bevatten. h het inwendige van den knol vomen zich kurkafscheidingen; men zia vlekken in een gesloten ring, of o»k wel stippen op eenigen afstand van elkaar. Bij het rooien zijn ze al vaar te nemen, maar tijdens de be waring worden ze steeds duidelijker zichtbaar. Soms worden zulke zieke knollen hol. De oorzaak der ziekte kent men nog niet. De verbouwers gissen slechts. De een zoekt het in den grond, een ander in den mest, een derde in de poters. Maar de laatste hebben er zeker geen schuld aan. Zelfs hebben we meermalen zeer kringerige knol len uitgepoot, terwijl we toch later in den oogst geen enkelen zieken poter aantroffen. Waarschijnlijk moet de oorzaak in micro-organismen ge vonden worden. Belangrijk is voor ons de vraag Is er wat aan te doen? In het „Tijdschrift over Plantenziekten" vertelt Prof. H. M. Quanjer een en ander over een uitgebreid onderzoek, dat ingesteld is. En daarin zegt hij, dat men in verschillende gevallen heeft opgemerkt: dat door bemesting van den grond met kalk of met som mige kalimeststoffen de ziekte be streden kan worden. Waarschijnlijk moei de oorzaak in den bodem gezocht worden. Bemes- tingsproeven werden genomen door den schrijver zelf en door den Rijks- landbouwconsulenf Ir. Cleveringa te Zutphen. De ervaring daarbij was dezestalmest gaf de meest kringe rige aardappelen; gaf men naaststal- mest ook kali, dan trad de ziekte minder op, de minste zieke knollen werden gevonden op de perceelen met uitsluitend kunstmest. Niet altoos echter en dit is vooral in kleine bedrijven het geval, kan men den stalmest vervangen door kunstmest; dit is ook niet wenschelijk gezien de goede werking, welke staf mest uitoefent op de structuur van den grond. Daarom bleef men zoe ken naar een ander middel. En men ontdekte aardappelsoorten, welke onvatbaar bleken voor kringerigheid. Wij laten ze hier volgen. Een ötal laten we met hoofdletters drukken; dit beteekent dat ze behalve voor kringerigheid ook onvatbaar zijn voor de aardappelwratziekte. Weinig of niet vatbaar: ENERGIE, Kampioen, Monopool, Paul Kruger, Succes en Thorbecke; deze zijn van den kwee- ker Veenhuizen; Bintje, DOUWE JAN KRU1SLING en LIEUWE van den kweeker de Vries; CERIS en TRI UMPH van den kweeker Veerkamp K KUIJL.L BTO 1ST u. VI. Inktsporcn. Hollis leidde Hetherwic-k langs een weg, tusschen hooge, zwarte, venster, looze muren, en ging plotseling een klein pleintje op. Dan wachtte hij even voor *eeri deur terzijde van een oud karakteristiek huisje. Een aardig oud huis! merkte hij lachend op. En ge zult een goed glas oude port of sherry krijgen, beter dan waar ook in Engeland. Hij kende zijn bezoekers. Kom binnen. Zij traden een zaaltje binnen, zooals Hetherwick nog nooit een gezien had een gezellig vertrekje, waar een lekker vuurtje in een openhaard brandde en een merkwaardig schijnsel op de oude platen op de eikenhouten muren wierp. Langs een der zijwanden siond een kleine toonbank en daarachter een vrootijk uitziend man met bakkebaardjes en een sigaar in een hoek van den mond. Een humoristische trek lag over zijn gelaat en zijn geheele aandacht was bij de wijnglazen, welke hij juist aan het wasschen was. en de Industrie van den kweeker Modrow. s Aardappel vordering aan varkens. In den loop der jaren is al dikwijls het vraagstuk aan de orde gesteld, wat het voordeeligst zou zijn: de voedering van rauwe of van gekook te aardappelen aan varkens. Proeven, den laatsten tijd in Duitsc'n- land genomen, gaven resultaten, wel ke zeer beslist spreken ten gunste van gekookte of juister gestoomde aardappelen. Men nam die proeven met zooge naamde „loopers", dieren van circa 55 K.G. Geruimen tijd tevoren kre gen ze hoofdzakelijk rauwe voeder bieten, ze waren dus aan rauw voed sel gewend. De proefdieren werden in vier gelijke groepen verdeeld, ter wijl de proefnemingen vijf weken duurden. Alle varkens ontvingen als grondrantsoen per dag 1 kilo van een mengsel, dat was samengesteld uit gerst, vischmeel en droge gist. Daarneven kreeg groep I uitsluitend rauwe aardappelen, groep II 2/3 rauwe en 1/3 gestoomde; groep lil 1 derde rauwe en 2 derde gestoomde groep IV uitsluitend gestoomde aard appelen. De varkens werden dage lijks gewogen. Die weging gaf te zien: een grootere gewichtstoename naarmate een grooter percentage ge stoomde aardappelen werd toegediend Ook werd van het rauwe voeder niet zooveel opgenomen. Het verschil in groei bij uitsluitend rauw of uitsluitend gestoomd voer was zoo groot: in 't eerste geval groeiden de 'dieren per dag slechts en 3 kwart ons; in 't tweede geval ruim 6 en 1 half ons Meerdere cij fers laten we rusten. Alleen zij nog meegedeeld, dat voor het stoomen, dat hier nogal in t groot geschiedde, 6 kilo briketten voor 100 kilo aardappelen noodig waren. Gebruikt men kleiner toestel len, dan zal een weinig brandstof meer noodig zijn. De conclusie luidt: dat de kosten de moeiten van het stoomen grootelijks worden vergoed. Bovenstaande is voor mesters van varkens een leerzame proef, waarmee zij hun voordeel kunnen doen. Aan fokvarkens kan men echter gerust wat rauwe aardappelen geven. De proefnemer maakte nog de opmer king, dat aan de aardappelen wat zout moet worden toegevoegd, wan neer het drinkwater zoet is en geen vischmeel wordt gegeven; de hoeveel heid zij evenwel niet grooter dan een tiende ons per dag per varken, omdat varkens voor te veel zout heel ge voelig zijn gebleken. Korto wenken en mededoelingen. Tegen het coupeeren van den staart bij paarden, ook wel blokstaarten geheeten, is reeds veel geschreven. Alleen in bijzondere gevallen is er iets vóór te zeggen; overigens is deze mode-operatie niet genoeg te veroordeelen. Vooral het afbinden van den staart, waardoor de punt gaat afsterven, of ^ot rotting overgaat. Dit laatste geeft een afschuwelijken stank; het dier lijdt vaak een onuit staanbare pijn De methode is rond weg barbaarsch. V Hoeveel boter wordt uit de melk verkregen Dit is afhankelijK van verschillen de facturen le van het vetgehalte der melk; 2e van den ontroomings- graad; 3e van den graad van uitkar- nen; 4e van het vetgehalte der boter Het geven van vetrijke melk is een individueele eigenschap van het dier, waarom het noodig is, in de eerste plaats zijn veestapel te verbeteren. Evenwel moet daaraan gepaard gaan een rationeele voeding. Verder heeft de veehouder te zorgen voor een zindelijke melkwinning en een goede bewaring der melk. De melk moet frisch op de fabriek aankomen; ze mag dus ook niet lijden door het transport. Dit alles is van invloed op de boteropbrengst. Er zijn menschen, die den boeren stand weinig tellen, dien achterstel len bij andere standen. Voor hen is het rijmpje „Een land, dat zijn boeren niel eert, Is den zegen des Heeren niet weerd". SLACHTOFFERS VAN RUGPIJN Duizenden voelen zich rampzalig door rugpijn. Kruipen de dagen voor u zonder dat uw rugpijn ooit ophoudt Wordt gij gekweld door ontstoken en heumatische ledematen, pijn in het hoofd en de schouders, waterzuchtige zweliingen en urinestoornissen Geen wonder, dat gij u overdag zenuwachtig, zwak en ziek voelt en 's nachts te naar om le slapen of zelfs te rusten. Waarom zoudi gij het slachtoffer blijven van dergelijke ongemakken en pijn? Die afmattende rugpijn, weetgij, is dikwijls de eerste wuarschuwing van verzwakkende nieren. Andere zullen spoedig volgen: hoofdpijn, duizeligheid, zenuwachtigheid, graveel, blaaszwakte en waterzuchtige zwellingen Wacht niet, tot het te laat is 1 Iedere minuut uitstel kan gevaar voor ontwik keling tot ernstige nierkwalen beteeke- nen. Herstel# uw gezondheid tijdig en gebruik Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Foster's Pillen hebben duizenden ge holpen en kunnen ook u helpen. Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom verkrijg baar), waardoor gij zeker zijt geen verlegen buitenlandsch goed te ontvan gen Prijs f '1.75 per flacon. 31 Goeden morgen, heerenzeide hij hartelijk. Een zachte dag, mr. Hollis, voor den tijd van 't jaar. En wat kan ik voor u en uw vriend doen Hollis zag de kamer r^nd. Er was niemand behalve zij zelve. Hij zette een stoel bij de toonbank en beduidde Hetherwick zijn voorbeeld te volgen, Ik denk, dat wij eens een glaasje van uw uitstekende »dry sherry" zullen probeeren, Hudson, was het antwoord, 1*en minste, als die zoo goed is, als hij den laatsten lijd was. Altijd hel beste van het beste, mr. Hollis, iets voor fijnproevers, zeide de caféhouder. Geen minderwaardige kwaliteiten en geen surrogaten. De oude reputatie wordt hier opgehouden De sherry is hier even fijn als op de plaatsen, waar hij vandaan komt, en dat kan men zelfs niet van alle wijn huizen in Engeland zeggen, denk ik, Alles is hier van het beste, mr. Hollis Hollis antwoordde met een hoofd knikje. Hudson, zeide hij vertrouwelijk. Mijn vriend wil u iets laten zien. N dan, ging hij voort, terwijl Hetherwick het uitgeknipte portret te voorschijn haalde, herkent gij dit? De herbergier zette zijn bril op on bekeek het portret dan aandachtig, ter wijl hij het naar hel licht keerde. Zijn lippen trilden, dan begon hij ironisch te lachen. Ja, zeide hij, voor zich weg. Dat is de vrouw, die den ouden Malladale een diamanten halssnoer heeft armer gemaakt. Natuurlijk, mistress Whit tingham, 20 Juni. Vierde Zondag na Pink steren. (Zondag der broederlijke liefde) GROEN. Tweede gebed ter eere van den H. Silverius; derde a cunclis; vier de ter eere van het H. Sacrament, Gloria; Credo; Prefatie der H. Drievul digheid. Epistel Aanmaning tot het beoefenen der liefde, om ook zelf liefde en Gods zegen le verwerven; aansporing tot sterkte in liet lijden. Evangelie: Alle overtredingen van het gebod der naastenliefde zelfs de geringste beleedigingen, zullen gestraft worden. De II. Silverius, waarvan heden de gedachtenis, werd in Campanie (Italië) geboren; hij was de opvolger van Paus Agapitus. Omdat hij de ketterij van Eutychius uit alle macht bestreed, werd hij op hevel van keizerin Theodora door Beiisarius naar het eiland Pontius verbannen, waar hij in 538 overleed, na vele mishandelingen van zijne be wakers verduurd te hebben. IagsssaSsa ifedadsellagsn. TTw Hoofdhuid wordt vrjj van roos en l"w haar wordt zacht en handelbaar indien II de gewoonte aanneemt om er des morgens een weinig doorheen te wry ven t— Zoudt ge haar nog herkennen, als ge ze weer ontmoette nu? vroeg Hollis. - De oude veegde zijn brilglazen af en keek eenige oogenblikken in gedachten af. Ja, antwoordde hij laconiek. En ik zou haar nog aan iets ander her kennen, dan haar gelsat. Op het oogenblik kwamen twee man nen binnen en Hudson brak het gesprek af, om te hooren, wat zij wenschten, De nieuw-aangekomenen begaven zich dan naar een hoekje bij den haard en Hudson kon zijn aandacht weer aan Hollis en Hetherwick wijden. Ja, zeide hij vertrouwelijk. Indien het noodig was, zou ik dat vrouwmensch nog aan iets anders herkennen dan haar gelaat, hoe aardig dat ook was, Ik heb Hannaford meermalen gezegd, dat ik geen moeilijkheid zou hebben om haar te identifieeren, zelfs als niemand anders daartoe in staal zo schijnen. Ge weet, ik heb een handeltje met haar gehad, toen zij in de Witte Beer verbleef. En ik weet iets, wat niemand anders weet. En dat is vroeg Hetherwick. Hudson keek behoedzaam rond en dempte zijn stem. Het was een flinke, lieve vrouw, die mrs. Whittingham, ging hij voort Dol op mooie kleeren en juweelen. Een vrouw om ieders aandacht te trekken. En daarbij ging zij niet gering met haar geld om; daar weet ik van mee t prateri. De geringste dienst, dien men haar bewees, werd vorstelijk beloond. Ze kon veel eischen en wilde dan, dat 21 Juui. Maandag. H. Aloysius van Gonzuga. Belijder. WIT. Tweede gebed ter eere van het H. Sacrament; Gloria; geen Credo; gewone prefatie. Over den H. Aloysius kan men lezen achteraan. o 22 Juni. Dinsdag. H. Paulinus. Bisschop en Belijder. Tweede gebed ter eere van het H. Sacrament; Gloria; geen Credo; gewone prefatie. De H. Paulinus, uit een rijk en adellijk geslacht te Bordeaux'geboren, werd op volwassen leeftijd gedoopt, na het ambt van prefect van Rome, Senator en Consul te hebben waargenomen. Hij verkocht al zijn bezittingen, verliet zelfs zijn echtgenoote en zijn land om uilsluitend zijn diensten den Heer en den arme toe te wijden en werd in Spanje priester gewijd. Tot Bisschop van Nola aangesteld, stichtte hij zijne kudde door engelachtige wijsheid, kin derlijke vroomheid en matelooze naastenliefde. Hij stierf in 431. o 23 Juni. Woensdag. Vigiliedag van den H. Joannes den Dooper. PAARS. Tweede gebed Concede; dei de voor de Kerk of votn* den Paus; vierde ter eere van het H. Sacrament; geen Gloria; geen Credo; gewone Prefatie. De liturgie van dezen dag herinnert ons aan de wondervolle aankondiging van Joannes' Geboorte door een Engel aan Zacharias en viert tevens zijn uitverkoren zending. 24 Juni. Donderdag. Geboorte van den H. Joannes den Dooper. Tweede gebed ter eere van het H. Sacrament. WIT. Gloria; Credo; gewone prefatie Vanaf de oudste tijden van het Chris tendom werd de feestdag van den H, Joannes met vollen luister gevierd. Hij stond in zoo nauwe betrekking met onzen Zaligmaker. Hij was immers de profeet van den Allerhoogste, die de zielen op de komst van den Verlosser moest voorbereiden; hij was geheiligd vanaf den schoot zijner moeder, de H, Elisabeth. Joannes is dan ook de eenigste onder de heiligen, wiens lijde lijke geboorte door een feestdag her dacht wordt, wijl Hij niet zooals de anderen, met erfzonde bezoedeld, he levenslicht aanschouwde. Hij was, naar Jezus getuigenis, de grootste onder de menschkinderen. Met zijn Vader, de H. Zacharias, mogen wij ons over zijne geboorte verheugen, door wien wij den oorsprong onzer wedergeboorte hebben teeren kennen, n.l. Christus. o 25 Juni. Vrijdag. H. Wilhelmus. Abt. WIT. Tweede gebed Ier eere van het octaaf van Joannes; derde a domo; Gloria; geen Credo; gewone prefatie- De H. Wilhelmus, in 1085 te Ver- celli (Italië) geboren, leidde een ver storven kluizenaarsleven. Op den berg Monte Vergine kwamen verschillende leerlingen lot hem en stichtte hij eene congregatie van monniken onder den regel van den H. Benedictus f 1142. 26 Juni. Zaterdag. H. Joannes en Paulus. Martelaren. ROOD. Tweede gebed van het Octaaf; derde a domo; Gloria; geen Credo; gewone prefatie. Deze heilige Broeders, hovelingen van Constantinus den Groote, werden diens dood op bevel van keizer uliaan den afvallige voor het geloof hun eigen woning onthoofd f 326. Hunne namen worden vermeld in den Canon der H. Mis. men alles in de puntjes deed maar als het naar haar zin was, ging zij met halve kronen om alsof 't pennies waren Ik heb veel voor haar gedaan en eens, dat ik niet-verwacht binnen kwam om i afgehaald telegram bij haar te brengen, deed ik een merkwaardige ontdekking, iets, waardoor ik haar altijd zal herkennen, al zou haar gelaat zoo danig veranderd zijn, dat zij een mas ker voor scheen te hebben. En.... dat is? vroeg Hollis Dit, antwoordde Hudson met een blik van iemand, die iels hsel bijzonders weet. Ik ben een mensch, die alles no.g al nauwkeuring opneemt, en zoo het mij opgevallen, dat mrs. Whit tingham, altijd, waar en hoe zij ook verscheen, bij de fijnste diners en bij partijtjes en rijtoeren, om haar rechter arm, tusschen pols en elleboog, een band van zwart fluweel droeg, zooals andere vrouwen armbanden. En inder daad was het eigenlijk een armband, zooals ik zeide^een strook van zwart fluweel, zoo ongeveer vijf centimeter breed, versierd met een eamée zoo groot als een gulden, een paar diamanten of zoo iets en een klein gouden horlogetje, Verschillende personen hebben dien fluweelen armband gezien, het kon hun niet ontgaan, zooals ik zeide, droeg zij dat zwart fluweel altijd bij alle} gelegen heden. Maar op zekeren keer, toen ik haar dan dat telegram bracht», zag ik haar zonder den fluweelen armband. Zij opende de deur om te zien, wie er klopte en met haar rechterhand pakte zij het telegram aan. De zwarte flu weelen band was niet om den arm en Maandag 21 Juni. Feestdag van den H. Aloysius. Daar we dit jaar vieren het tweede eeuwfeest van de heiligverklaring van den H. Aloysius, patroon der (studee- rende) jeugd, en Z. H. Paus Pius XI wil. dat naar aanleiding hiervan aller wegen godsdienstige feestelijkheden ter eere van dezen heilige zullen plaats hebben, en ook onze Bisschop dienten gevolge een en ander daaromtrent heeft voorgeschreven zal het niet ondien stig zijn eens in het kort het leven van den patroon der jeugd te verhalen. Aloysius was de zoon van Ferdinand van Gonzaga, prins van hel II. Room- s^he keizerrijk en zijne moeder was Martha Tana Santena, eveneens van adellijke afkomst. Zijne moeder had voor haar huwelijk door vasten en gebed gevraagd den wil Gods te leeren kennen en den zegen des hemels over haar nieuwen levensstaat afgesmeekt. Welk een verheven opvatling van het huwelijk Welk een verlichte wijsheid Hoevelen bidden ernstig, alvorens zij den huwelijk staat aanvaarden, vooral tijdens de verkeering? En de zegen hemels kwam, want uit dit huwe lijk werd geboren de ,»engel in het vleesch" de H. Aloysius, Aloysius werd geboren 9 Maart 1568. Al vroeg leerde hem zijne moeder het H. Kruisteeken, de namen van Jezus en Maria en Jozef en de lessen van den Catechismus, hetgeen op den jon gen al aanstonds een diepen indruk achterliet. Ouder geworden, wilde hem zijn vader opleiden voor den krijgsdienst en bracht hem te midden van krijgs lieden, waar hij echte onbetamelijke- woorden leerde en die onbewust nasprak, iets wat hij zich later immer verweet. Van dien tijd af maakte hij bijzonderen voortgang in de vroomheid, zoo, dat naar het eenparig getuigenis van zijn geestelijke leidslieden, hij zich nimmer aan een groote zonde schuldig maakte en tegen de H. Deugd van zuiverheid hij zelfs niet de minste bekoring ooit gevoelde. Maar hij nam dan ook geheel extra-voorzorgen zoo zou hij nooit een vrouw of meisje in de oogen zien en geheel bijzonder was hij zedig op zijne kleeding. een seconde, zeker niet meer, zag ik, wat er op den arm was. Nu? zeide Hollis. Iets. merk waardigs Voor een dame, ja! antwoordde Hudson met een spotlach. Haar arm was getatoueerd. Jui3t onder de plaats, waar zij altijd den fluweelen band droeg, was een slang, rood en groen, geel en blauw, met zijn staart in zijn bek. Prachtig gedaan hoor 1 Het wss geen beginneling in het vak, die dat werk geleverd had, dat verzeker ik u. Natuurlijk, ik zag het maar even, en niet meer dan dat, maar er was een sterk electrisch licht in de nabijheid en ik zag het duidelijk en precies. En dat is iets, wat een vrouw, wie zij ook zij, en waarheen zij ook gaat, nooit kan wegwerken of verwijderen. Ze zal hel tot den dag van haar dood dragen. De twee luisteraars keken elkaar aan. Mooi zoo, merkte Hollis op. Hetherwick wendde zich tot den her bergier. Bemerkte zij, dat gij zaagt, dat haar arm getatoueerd was vroeg hij. Neen, ik denk het ten minste niet, antwoordde Hudson Zooals gezegd, alles speelde zich in een seconde lijds af. Ik liet niet merken, dat ik iets heel bijzonders gezien had, en zij vroeg niets, maar ik had het goed gezien. Juist op dat oogenblik kwamen andere gasten binnen en Hudson ging naar hen om hun bestelling aan te nemen. Hollis en Hetherwick verlieten de toonbank en gingen in een hoekje zitten, om het gehoorde te bespreken. Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1926 | | pagina 7