V. PYLS OOSTRUM. Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. JALFQtó Behoudeüis MANUFACTURE^ ftWMBJöSI/ i manufacturen! (YOORDEELIÖST/5 Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. der Kostelooze Koepokinenting Inzenden rekeningen 1925, Jachtwet. Twaalfde Eeuwfeest der H. Oda. De Kippenhouderij op het platteland De Engelsche maatregelen tegen mond- en klauwzeer. BLIJKEN TOCH HET PEEL EN MAAS I BLIJKEN I TOCH HET PRITS DFR ADVERTENTIEN 1—8 regels 60 ct.. per regel 7ct. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF VENRAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaalvoor Venray 65 ct., p.poat75ct« J bij abonnement lager tarief. Telefoon 51 voor het buitenland bij vooruitbetaling f 1.30. ah. nummers 5 ct. Oroote Straat 14 Telefoon 10 Postrek. 74991 Wij geven steeds contant 2 pCt., dus voor 20 gulden bons wordt 40 ct. terugbetaald, Verder 10 pCt. korting op Dames- en Kinderlioeden, Mantels, Japonnen, alsook op alle soorten Regen jassen en Mantels. I Wij zorgen eerstens voor beste KWALITEIT, en dan de prijzen zoo laag mogelijk. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare kennis, dat in een lokaal der openbare scholen aan eenieder, die zich daartoe aanmeldt, gelegenheid zal worden gegeven tot kostelooze inenting en her-inenting te DORP Woensdag 23 Juni a.s., 2 uur namiddag (Jongensschool) OOSTRUM Donderdag 24 Juni a.s. 4 uur namiddag OIRLO Donderdag 24 Juni a.s., half vijf namiddag CASTENRAY Donderdag 24 Juni a.s. kwart na vijf namiddag LEUNEN Donderdag 24 Juni as., 6 uur namiddag (Jongens school) YSSELSTEYN Vrijdag 25 Juni as., 4 uur namiddag 1IËIDE Vrijdag 25 Juni as., 0 uur namiddag Belanghebbenden moeten a. medebrengen liet Lrouwboekje, waarin de le enten personen staan uangeteekend. b. op denzelfden dag en hetzelfde uur in de week na de inenting, dus voor het Dorp op Woensdag 30 Juni; voor Oostrum, Oirlo, Caster.ray en Leunen op 1 Juli en voor Ysselsteyn, Heide eu Merselo op Vrijdag 2 Juli a.s. terugkomen in dezelfde school, om het verloop der inenting te laten onderzoeken en daarna te ont vangen het bewijs, dat die inenting mol goed gevolg heifl plaats gehad. Men wordt erop attent gemaakt, dat het bezit van dit bewijs noodig is, vooral voor de kinderen, die anders later niet op eenige school kunnen worden toegelaten. Venray 15 Juni 1926 Burgemeester en Weihouders van Venray O. VAN DE LOO De Secretaris, VAN HAAREN. wordt of gelegenheid tot dansen wordt gegeven. Artikel 2. Het is aan personen beneden den leeftijd van achttien jaren verboden in eene voor het publiek toegankelijke inrichting of plaats te gaan of te ver blijven gedurende den tijd, dat aldaar gedanst wordt of gelegenheid tot dan sen wordt gegeven. Artikel 3. Het is den ondernemer, bestuurder of beheerder van eene inrichting, waar voor het publiek toegankelijke verma kelijkheden worden gegeven, alsmede diens vervanger, verboden lot die ver makelijkheden in hunne inrichting na des namiddags acht uur toe te laten of te laten verblijven personen beneden den leeftijd van achttien jaren. Artikel 4. Het is aan personen beneden den leeftijd van achttien jaren verboden in de in artikel 3 bedoelde inrichtingen, indien daarin openbare vermakelijk heden worden gehouden, te gaan of te verblijven na des namiddags achtuur. Artikel 5. De overtreder van het in de artikelen 2 en 4 vervat verbod is verplicht zich op de eerste aanzegging der ambtenaren van politie te verwijderen Dit nalaten de kan hij terstond door de ambtenaren van politie worden verwijderd. Artikel 6. Het verbod, vervat in de artikelen 3 en 4, is niet van toepassing indien het jeugdige personen betreft, die werkend lid zijn der vereeniging, welke de openbare vermakelijkheid geeft of doet geven. Artikel 7. Van het verbod, vervat in de arti kelen 3 en 4, kan in bijzondere geval len door den Burgemeester ontheffing worden verleend onder de door hern Ie stellen voorwaarden. Artikel 8. Tol handhaving dezer verordening wordt aan de ambtenaren der gemeen tepolitie de last verstrekt om gebouwen getimmerten en lokalen, bestemd of gebezigd tol het gelegenheid geven tot dansen of houden van openbare ver makelijkheden, te allen tijde, ondanks den wil' der bewoners binnen te tre den. Artikel 9. Overtreding van de bepaling dezer verordening wordt gestraft met hech ten is van ten hoog3le zes dagen of geldboete van ten hoogste vijf en twin tig gulden. Zijnde deze verordening aan de Ge deputeerde Staten vat» Limburg, vol gens hun bericht van den Hen Juni 1920, 2e Afdeeling La. 7137/7 V, in af schrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 16en Juni 1926. De Burgemeester en Wethouders van Venray, O.'VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen belanghebbenden in herinnering, dat, voor zoover nog reke ningen wegens leveranliën aan het Rijk de Provincie of de Gemeente over 1925 moeien worden ingezonden, inzending hiervan ten spoedigste dient te geschie den, in elk geval vóór 1 Juli a.s. Venray 15 Juni 1926. De Burgemeester en Wethouders van Venray, O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. De Burgemeester van Venray brengt Ier algemeene kennis, dat ter secre tarie verkrijgbaar zijn formulieren voor het aanvragen van jachtakten. Venray 16 Juni 1926. De Burgemeester van Venray, O. VAN DE LOO. De Burgemeester en Wethouders van Venray doen te weten, dal door den Raad dier gemeente in zijne ver gadering van 8 Juni 1926 is vastgesteld da volgende verordening Verordening houdende verbod van dansen en het bezoeken van avond vermakelijkheden door jeugdige perso nen in voor het publick toegankelijke inrichtingen. Artikel 1. Het. is den ondernemer, bestuurder of beheerder van een voor hel publiek toegankelijke inrichting of plaats, waar gelegenheid wordt gegeven tot dansen, alsmede diens vervanger, verboden tot die inrichting of plaats personen be neden den leeftijd van achttien jaren toe te laten of te laten verblijven ge durende den tijd, dal aldaar gedanst Nu Venray zich opmaakt om het eeuwfeest met grootschen luister te vieren, zal het talrijke lezers aange naam zijn van dit leven kennis te nemen. Wij voegen slechts enkele trekken van lokaal belang aan dit mooie leven toe. In de maand November van dit jaar zal het twaalfhonderd jaar geleden zijn, dat de heilige koningsdochter Oda te St. Oedenrode in Noord Brabant ge storven is. Zulk een eenwfeest mag niet onge merkt voorbijgaan. Immers, wanneer de wereld de gedachtenis harer groote mannen en vrouwen viert met alle pronk en praal; wanneer boekei/ wor den volgeschreven over de lichten der wetenschap en over uitvinders; wan neer componisten en zangeressen en tooneelspelers geridderd worden-, wan neer de openbare pleinen vol slaan van oorlogsmonumenten; wanneer de stand beelden van krijgshelden en vechters bazen paradeeren op de singels van alle groote steden..- dan mogen wij katholieken, toch zeker niet verzuimen de glorie te verkondigen onzer heiligen, die toch door hun zielegrootheid, veel hooger staan dan zoovelen, wier ge stalte en trekken in brons vereeuwigd zijn. «Groote zielen," dat zijn op de eerste plaats onze heiligen. Zij hebben de deugd op heldhaftige wijze beoefend en het was hun eenigst streven, meer gelijkvormig te worden aan Christus. Zij hebben zich beijverd, om in hun persoon den persoon uit te beelden van Christus, den grootsten, den edelsten die ooit de aarde betreden heeft. En hoe meer zij gelijkvormig zijn gewor den aan Ilem, des te meer zijn zij de volmaaktheid nader gekomen, des te grooter en verhevener zijn zij gewor den voor het aanschijn van God. Het is dus wel een christenplicht de gedachtenis der heiligen te eèren. Gelijk het nu heel natuurlijk is, dal ieder mensch méér voelt voor de groote figuren uit het eigen land, dan voor vreemden, zoo is het ook natuurlijk en redelijk, dat wij een bizondere vereering schenken aan onze Nederlandsche heiligen. Zij hebben geleefd en gewerkt geleden en gestreden in ons eigen vaderland; zij bewogen zich tusschen ons eigen volk, bewoonden denzelfden bodem. Het valt ons gemakkelijker ons in te denken in hun leven en streven, hun handel en wandel. En wanneer wij de bevoorrechte plaatsen bezoeken, waar die heiligen geleefd hebben, dan is het zoo'n zalige gedachte te rcogen weten »Hier, op deze plek, hebben onze heiligen geleefd, op dezen weg, waar ik nu ga, hebben zij hun voeten gezet, le midden van ons Nederlandsch volk zijn ze heilig geworden." En zullen onze heiligen ook niet met voorliefde van uit den heVnel neerzien op ons, hun landgenooten, en op de plaatsen, waar zij de schoone hemel- kroon verdiend hebben De H Oda was een dochter van koning Eugenius VII, die van 699 tol 716 over Schotland regeerde; maar deze lieve koningsdochter, die omgeven was van pracht en rijkdom, miste het licht der oogen en kon dus heel weinig ge nieten van al het schoone, dat haar omringde. Het is onbekend, of Oda blind geboren is, of wel dat zij in haar prilste jeugd het gezicht verloren heeft; in ieder geval droeg zij met geduld en gelatenheid het droevig lol, dal haar getroffen had Zij leidde een heilig leven en had door gelofte van zuiver heid Jezus Christus tot haar eeuwigen bruidegom veF&orèn. In dien tijd werd de plaats, waar de heilige bisschop van Maastricht, Lam- bertus, te Luik vermoord was,verheer lijkt door wondervolle teekenen. Het was bekend, hoe twee blinden, Balde- gisilus en Raginfredus, daar genezing gevonden hadden en steeds meer pel grims gingen dan ook deze bevoor rechte plek bezoeken De faam van die wonderen was ook tot iu Schotland doorgedrongen. Dit is heel verklaarbaar, want Willebrorden de meeste zijner medehelpers kwamen van de brilsche eilanden en hielden ook nog voortdurend betrekking mei hun vroegere kloosters, die daar reeds tot hoogen bloei gekomen waren. En Sint Willebrord zal daar ook zeker de glorie verkondigd hebben van zijn ouden, trouwen v-iend, den H. Lam- bertus. Ook Schollands koning had deze schitterende wonderen vernomen en dadelijk was bij hem de hoop levendig geworden, dat Oda daar misschien hulp zou vinden. Zoo zien wij dan omstreeks het jaar 710 of 711 de H. Oda met een konink lijke geleide scheep gaai, naar het land der Franken, vol vertrouwen op de machtige voorspraak van Lambertus Toen zij in de nabijheid van Luik waren aangekomen en het gevolg de kerk ontwaarde, die ter eere van Lam bertus gebouwd werd en Óda daarop opmerkzaam maakte, keerde de jeugdige maagd haar gelaat naar den oprijzen- den tempel, wierp zich ter aarde neder en stortte een vurig gebed. Toen zij opstond, was ze volmaakt genezen. Uit dankbaarheid voor de verkregen gunst gaf Oda rijke geschenken voor den opbouw der kerk van Sint Lam bertus, door wiens voorspraak zij het licht harer oogen had terugontvangen In Schotland teruggekeerd wijdde zij zich geheel aan den dienst des Heeren en sleet haar dagen in gebed en boete. Maar de harde beproeving zou voor haar eerst komen. Oda had den twin- ligjarigen leeftijd bereikt en de koning dacht er over zijn rijkbegaafde dochter uit le huwelijken. Met allen eerbied gaf Oda haar koninklijken vader te verslaan, dat zij nooit een aardschen bruidegom zou nemen, wijl zij zich voor altijd asn Ghris'us geschonken had. De vorst was echter voor geen rede vatbaar en wilde haar tot een huwelijk dwingen. Daar de heilige geen anderen uitweg meer vond, besloot zij heimelijk den ouderlijken burcht te ontvluchten. Slechts van een dienaar en twee trouwe dienaressen vergezeld verliei zij met bloedend harte in 712 den vaderlijken bodem en trok ter bedevaart naar Italië. Eerst ondernam zij een pelgrimstocht naar den berg Garganus, in Apulië, waar onder den heiligen paus Gelasius de aartsengel Michael in een grot ver schenen was. Deze plaats was nu in gericht tot kapel en werd door talrijke pelgrims bezocht. Van daar ging zij naar de Eeuwige Stad, om er neder te knielen op de graven der apostelen. Na deze pelgrimstocht besloot zij tar verblijf te kiezen in Taxandrië, de landstreek waar Sint Lambertus eens zoo onvermoeid het evangelie verkondigd had. Slot volgt. door JOS BOSHOUWERS te LENT Droog ochtendvoer. VRAAGWat raadt u aan het ochtendvoer droog te verstrekken of ngemaakt met water of ondermelk? Reeds meer dan 2 jaren gaven wij het droog en dat bevalt ons wel, doch een kennis van me is begonnen, het weer aangemaakt te geven en hij zegt, dat hij sinds dien tijd meer eieren raapte. H. te O. ANTWOORDEr zijn heel veel zaken, die van invloed op den leg zijn en daarom is het lang niet zeker, dal die kennis van u het meer eieren rapen aan de vochtige methode mag toe schrijven. Met andere woorden hel zal hoogst waarschijnlijk wel ergens anders aan gelegen hebben De droogvoedermethode is voor de boerderij de meest gewenschte. Ik raad u dus aan, ze te blijven volgen. Eers tens spaart zij heel veel werk uit Men vult zoo'n bak voor dagen aan één stuk. Ten tweede hebben alle kippen gelegenheid, om haar portie te krijgen. Anders laat dat wel eens te wenschen over voor de bescheiden dieren en ook voor die, welke tijdens het voeren op het nest zitten om te leggen. Ten derde heeft men geen last van verzuring van het voer. Dat is wol het geval bij de «vochtige methode", vooral, wanneer de bakken of troggen niet telkens worden schoongemaakt. Uil ondervinding weten wij, dat op veel boerderijen de eet en drinkbakken, vooral in den drukken tijd, haast nooit behoorlijk gereinigd worden. Met den mond, ja, maar met de daad niet, de goeden niet te na gesproken. Voorts gaat er bij de droge methode het voedsel met kleine beetjes in, om dat droog meel nu eenmaal niet vlug door de keel te krijgen is. Langzaam eten bevordert de spijsvertering, dus ook van dit standpunt beschouwd is droog voeren aan te bevelen De automatische voederbak hangt men ongeveer 40 c.M. boven den grond in het hok neer. Hierdoor blijven de kippen steeds door den dag ook in hei- hok komen, wat het verloren leggen verminderdt. Een automatischen voederbak kan iedereen, die een beetje slag van tim meren heeft, zelf maken van half duimsche plankjes, of van 3/4 duimsche. Thee- en stijfselkisten leveren er goed materiaal voor. Wie eene teekening voor zoo'n automatischen voederbak wil hebben, kan er bij ons een aan vragen. Zij kost slechts 10 cents, franco thuis, en is dienstig voor groote en ook voor kleine koppels. Want bij de teekening is ook eene beschrijving Na ontvangst van 10 cent zenden wij ze franco bij u aan huis. Opl'okvoer VRAAG Van 't jaar heb ik mijn kuikens als opfokvoer gegeven het ge wone ochtendvoer van de kippen. En daarbij kuikenzaad. Men lachte mij uit, doch ik verklaar u, dal mijn kuikens er even goed van gegroeid zijn als vroeger van het zoogenaamde «opfok voer". Wat dunkt u er van H. te O. ANTWOORD Ik wil u gaarne ge- looven, doch kan uwe manier van doen, niet aanbevelen.'Mogelijk is uw oehtendvoer van die samenstelling ge weest, dat het toevallig meer geschikt was voor kuikens, dan voor leggende hoenders. Ik moet er echter bij vermelden, dat wij op het gebied van voedselvoor ziening nog lang niet voldoende zeker heid hebben, om te zeggen zoo moet het. Het voedsel speelt ontegenzeggelijk een groote rol doch verzorging en huisvesting kunnen ook wonderen doen. Mogelijk hebben de kuikens bij u ook wel zooveel kostelijk voeder op de boerderij kunnen vinden, dat daardoor het tekort van het verstrekte voedsel werd aangevuld. Ik raad de kippenhouders aan, steeds gebruik te maken van een goed opfok voer en daar niet te gauw mee op te houden. Alleen uit goed opgefokte kuikens kunnen leghoenders groeien met veel weerstandsvermogen. Do stemming in Engeland. We lezen in »De Vee- en Vleesch- handel in een hoofdartikel in het Engelsche slagers- en vleeschhandelaars vakblad »The Meat Trade's Journal", beluisleren we een neiging van het moeten kunnen stellen zonder het Hol- landsche vleesch. Het blad zegt dat de Minister in Engeland met gevaarlijke overhaasting is te werk gegaan. Heele- maal afkeerig is het blad niet voor de Engelsche boeren een prikkel te schep pen het eigen land van versch vleesch te voorzien. Het loont de moeite hier te citeeren wat het groote Engelsche vakblad schrijft over het embargo. De regeering heeft ten slotte iets gedaan tot genoegen van de boeren. Deze is het embargo, op alle versch vleesch van het vasteland zeer welkom, omdat het concurreerende producten uitschakelt en door de hoogere prijzen van groot voordeel zal zijn voor de veefokkers. Niemand kan bezwaar hebben tegen 'regeerinsvoorzorgsmaatregelen tegen het mond- en klauwzeer, allerminst de vleeschhandelaars, wier wel en wee afhangt van een constanten aanvoer van een gezor.d artikel, maar we ge- looven niet, dat de maatregel zoo uit gebreid had moeien zijn in dit geval. Men herinnere zich, dat het laatste uitbreken van het mond- en klauwzeer kwam door overbrenging door bacon- varkens met haar uit België. Voor zoover wij kunnen nagaan is geen geval gevonden op de vele honderd duizenden, onthaarde varkens, uit Holland ingevoerd. Het is niet te ge- looven zegt dan het Engelsche blad, dat het ministerie werkelijk denkt het vee in onze boerderijen te beschermen tegen mond- en klauwzeer, door te ver bieden directe aanvoeren van gezonde geslachte dieren, zonder haar huid en wol, en welke regelrecht vandeSmith- field-markt naar de slagerswinkels gaan- Keurmeesters in België hebben door hun onbevoegdheid en of onnauwkeu righeid een geweldig incident in den. handel veroorzaakt, speciaal in Londen wat reeds vele jaren uit Holland het overgroote deel van het benoodigde versch vleesch heeft betrokken. Het is evenwel zeker mogelijk, dat er maatregelen zullen genomen worden waarbij een herhaling van een moei lijkheid als deze zal kunnen voorko men worden. ITet is jammer, zegt het blad, dat we zoo afhankelijk zijn van aanvoeren uit andere landen. Onze boeren konden of wilden niet tegemoet komen aan de vraag en Hol- landsche varkensmesters deden dit wel. Zij bestudeerden wat er in den handel gevraagd werd en lieten hun concur renten achter zich. Men kan duidelijk zien, dat de schrijvers in de verschil lende couranten geen notitie hebben van deze zaken en nooit de voortreffe lijke kwaliteit en uniformiteit van Hol- landsche zendingen hebben- gezien. Om te spreken als «besmette rommel" de grootste nonsens. We wilden dat onze landgenooten evenzoo belangstelden in wat gevraagd wordt in den handel en trachten hier aan tegemoet te komen. Aan Holland en Denemarken hebben ze hel juiste voorbeeld van een varken fokken, maar -ze houden aan hun eigen gewoonten vast, met het resultaat, dat vele coüp. baconfactorijen gedwongen zijn gewor den om Hollandsche en Belgische1 varkens te koopen om de bacon te 1 kunnen leveren zooals de verbruiker ze wenscht. Misschien kunnen ze uit

Peel en Maas | 1926 | | pagina 1