Meisjes PUROL KERKELIJK LETEN. Uit de Landbouwwereld Politieke Ontwikkeling. Gemengde Berichten. tische bandiet betreurd. door duizenden wordt Er is geen deugdelijker middel voor het ver krijgen en behouden van een fraaie Huid van Handen en Gelaat, dan 30-60 90 ct. 16 Wanneer afkalven Het beste tijdstip voor het afkalven achtte men vroeger het voorjaarde omstandigheden voor de voeding en verpleging waren dan het gunstigst. Van lieverlede is dit veranderd. Dank zij de verbeterde inzichten en de alge meen gunstiger toestanden kunnen de dieren ook in de slalperiode thans een verzorging ondervinden, welke zij be hoeven. Vandaar dat men nu het tijd stip van het afkalven meer naar believen kan regelen, en men zich de vraag gesteld heeft: Wat is het beste en het voordeeligstde melkkoeien le laten afkalven in het voorjaar of in den berfsl? En dan schijnt het, als men de verschillende overwegingen nagaat, dal het laatste: afkalven in den herfst, de voorkeur verdient. Alsdan toch wordt in den winter de grootste hoeveelheid melk gewonnen, dat is dus in den tijd, dat gemiddeld over een groot aantal jaren de melk het meeste opbrengt. Ook krijgt men dan een regelmatiger aanvoer van melk naar de zuivel fabrieken, hetgeen aan de exploitatie ten goede komt. Nu is het waar, dat de melk, die 's winters, in den staltijd, gewonnen wordt, méér kost, hooger produklie-, speciaal voederkoslen vraagt, dan die in den weidelijd wordt ver kregen. Maar wie de melkprijzen in de laatste winters nagaat, zal het wel met ons eens zijn, dal de productie, althans van melkrijke koeien, financieel zeer voordeelig is. Daar komt nog wat bij: Wanneer kalvers in den herfst worden geboren dan hebben ze later, in het voorjaar in de weide komende, nog een gunstige productie, en profiteeren onder die omstandigheden nog volop van de gunstige werking van het jonge weide gras. Als verder in den tijd de weide schraler wordt, hebben zij de lactatie- periode goeddeels al achter den rug, wat niet het geval is bij voorjaars kalveren, wier mélkopbrengst door de slechtere weide alsdan ongunstig wordt beïnvloed. Men kan dus zeggen, dat KUêren', die In den herfst afkalven,'êên gröötere melkproductie zullen geven dan andere, die in 't voorjasr kalven Dat dit geen «grove tbeorie" is, maar de werkelijkheid hiermee klopt, is o.m bewezen door de ervaring van den veehouder G. H. Eckles bij 32 koeien elk dezer dieren had een lactalieperiode vanaf den herfst (Oct.Dec.), en een die in 't voorjaar aanving (AprilJuni). Gemiddeld brachten de koeien bij af kalving in den herfst 10 pCt. meer vet op dan bij afkalven in 't voorjaar. Als een nadeel of moeilijkheid wordt genoemd, dat het op stal niet zoo ge makkelijk is de tochtigheid te onder kennen. Kaasbereiding. In het jongste Jaarverslag zijner werkzaamheden geeft de Zuivolconsuien voor Zuid Holland, de heer Huisman, zeer belangrijke wenken omtrent de kaasbereiding. Over het roeren en na warmen sprekende, zegt hij o.a.dat het roeren, vóórdat nagewarmd wordt (het sheet" toegevoegd) niet in de eerste plaats dient om de rijping te bewerk slelligen, doch hoofdzakelijk om de wrongel fijn te maken. Hel nawarmen en naroeren heeft ten doel, om de reeds fijne wrongel niet nög fijner te maken, maar den gewenschteu graad van rijp heid te geven. Dat de wrongeldeeltjes hierbij desniettegenstaande kleiner worden, ligt aan de eigen krimping onder nawerkenden invloed van het stremsel. De ondervinding, welke in 1925 bij de gehouden kaasdagen werd opgedaan, heeft het waarschijnlijk ge maakt, dat het vervolgens het beste is, om de wrongel aan één stuk in hel vat le doen. Gebleken is namelijk, dat van de 100 op deze wijze gemaakte kazen 40 vielen in de klasse «prima" terwijl er van de 100' op andere wijze in het vat gebrachte kazen (dus: in broeken, gekruimeld of licht gekneed) slechts 12 «prima" genoemd konden worden. Een half uur goed toegedekt laten staan vóór het persen, en daarna één uur vóórpersen met de helft van het gewone persgewicht, bleek in zeer veel gevallen een juiste werkwijze te zijn voor het verkrijgen van een goede korst. Daarna kan het volle pers gewicht gebruikt worden, waarbij de »Al zou er jaarlijks 2pU VLA. worden ontgonnen, dan nog zou dit aan de tegenwoordige bevolking geen bestaans mogelijkheid geven"aldus de Minister. En de heer Zaalberg sluit zich hierbij aan, zeggende: «Al slagen alle pogingen tot ontginning, tot vervening en tot vestiging van industrieën, dan nog moet ten minste een derde der bevol king van Emmen elders een beter heenkomen zoeken". De toestand is dus zoo volgens deze uitspraken dat de werkgelegenheid ook voor de toe komst niet veel gunstiger dan thans wordt gezien, en derhalve niet mindei dan thans naar werkgelegenheid elders moet worden gezocht. De bestaans- bronnen in de uitgestrekte gemeente Emmen hebben zich in de laatste tien tallen jaren niet ontwikkeld in verhouding tot de tof neming der .bevolking, welke toeneming ver het gemiddelde overschreed. Korte wenken en modedeelingon. In het proefbedrijf der «Friesche Mij L werd het product Karmel po vergeleken met diermeel, dai belang rijk goedkooper is. Als grondranlsoen werd aan de varkens gegeven een mengsel van maismeel en cocos- druk op de kaas niet hooger dan maal hel gewicht" der kaas moet zijn. Voor zeer groole kazen kan met minder druk worden volstaan. De meening, dat bij onvoldoende sluiten van de korst het persgewicht vergroot moet worden, is gewoonlijk niet juist. De Drcntschc Yecnstreken. Men kent den nood, den bitteren nood, die in Drente heerscht. De Re geering benoemde thans een Commissie, welke heeft na te gaan wat al kan worden gedaan om verbetering in den toestand te brengen. De heer Zaalberg, Voorzitter der Commissie, oordeelt evenals de Minister van Binnenland sche Zaken en Landbouw, vrij pessi mistisch. meel. De conclusie na de proef was: dat kar-mel po in dit geval op één lijn gesteld moest worden met diermeel. Bij den prijs van f 60 per 100 IC G. zal hel product echter voor het mesten van varkens niet veel ingang vinden. Aardappelen, die door 't watergeleden hebben, vervoedere men zoo spoedig mogelijk aan de varkens, en, op voor zichtige wijze aan het vee; men beware ze dus niet, want ook na droging blijft hel gevaar van rotting beslaan. Wees voorzichtig ook melde voedering van granen en ander krachtvoer, dat nat geweest is. Koken is eisch, en dan nog goed acht geven of zich vergifti gingsverschijnselen (door schimmel) voordoen alsdan direct staken. Ontsmet zaad komt veel beter op dan niet ontsmet zaad; de planten groeien krachtiger Een uitnemend ontsmellings- iddel is Germisan tegen stuifbrand fusarium bij haver, tegen tarwe steenbrand en fusarium bij zomertarwe tegen strepenziekte en steenbrand bij zomergerst; tegen wortel brand bij bietenzaad, enz. Weet gy dat proeven ten onzent genomen in den vorigen winter mei bewaring van stapel- groenten in koelinrichtingen, mislukt zijn; dat bij de opstapeling der kool binnen in de massa een heel andere temperatuur ontstond dan aan den om trek en men dientengevolge rotting van binnen en bevriezing aan de buitenzijde verkreeg IngsJBB&B MideiesUagsa. Die -cllcu^gc r«SP\ilx 1 Hebt gij cSpopnoudelijk' pijn in uw rug? Zijt gij op van de zenuwen door de marteling van rheumatische pijnen? Voelt gij u oud, uitgeput en ontmoedigd, dof, terneergeslagen en prikkelbaar? Er moet een oorzaak voor zijn 1 Hebt gij ooit aan uw nieren gedacht? Dat moest gij gedaan hebben 1 De nieren zijn de filters van het bloed en gij zoudt zonder nieren geen dag kunnen leven. Als uw nieren niet behoorlijk werken, wordt uw bloed vergiftigd en deze vergiften verspreiden zich door uw geheele gestel. Het is lijd om na te denken tijd om voorzorgen te nemen legen chronische nierziekten. Gij behoort uw verzwakte nieren te helpen, vóór zich meer ernstige ziekten kunnen ontwikkelen. Verwaarloozing is gevaarlijk en leidt vaak lot rheuma- tiek, spit, ischias, nier- of blaassteen, en lot waterzucht of ongeneeslijke kwalen. Gebruik zonder uitstel Foster's Rugpijn Nieren Pillen, het speciale geneesmiddel voor verzwakte nieren. Zij hebben duizende gevallen als hel uwe gebeterd. Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom verkrijg baar}, waardoor gij zeker zijt geen verlegen huitenlandsch goed te ontvan gen. Prijs f 1 75 per flacon. 33 INeen, ae JlUilffHI JP dat de Nederlandsche katholieken geen eigen partij vormden, zooals dal b.v. in Engeland het geval is. Daar is de historische ontwikkeling der politieke partijen anders geweest dan bij ons. Een korten tijd leken ook bij ons de zaken in een andere richting te gaan. Het was in don tijd, dat de katholieken door de hulp der liberalen hun eman cipatie, hun volledige vrijmaking hoop ten te verwerven. De toestand is denkbaar, dat de katholieken toen in de liberale partij waren opgegaan. Men houde in het oog dat de liberale prak tijk en mentaliteit toen anders waren dan nu. De consequentie's uit de liberale beginselen werd nog lang niet zoover getrokken als in latere dagen. Men lerinnere zi^h, dat de liberale leider Thorbecke eenmaal in het katholieke Maastricht tot lid der Tweede Kamer werd gekozen. Natuurlijk zouden in dat geval de liberalen niet hebben kunnen worden, zooals ze geworden zijn; anders hadden de katholieken hen al heel spoedig moeten verlaten. Maar we kunnen ons het geval indenken, dat er geen Katho lieke Staatspartij ware ontstaan. Doch zij is allengs uit den drang der omstandigheden geboren, zooals we zagen. Er zijn eenige belangrijke gebeurte nissen geweest, die een krachtiger, stoot hebben gegeven aan de katholieke eenheid. Vooreerst de Aprilbeweging van 1853: het verzet van het Protestantisme tegen het herstel van de Bisschoppelijke hiërarchie, van de Nederlandsche bis dommen. En toen vervolgens uil den fluweelen poot der liberale kat de scherpe klauwen steeds gevoeliger te voorschijn kwamen, werden de katholieken voortdurend meer op een hoop gejaagd. Het was in den lijd van den strijd om de school, waarin de Bisschoppen van Nederland met hun krachtig Mandement het katholieke standpunt en den katholieken plicht hadden uiteengezet. Zoo werd het gevoel van politieke saamhoorigheid onder de katholieken voortdurend versterkt. En elk katholieke Nederlander zal moeten erkennen, dat die eenheid een zegen is geweest. Daardoor is het na moeizamen arbeid van tientallen jaren mogelijk geweest de geestelijke goede ren godsdienstvrijheid en vrijheid van onderwijs te verwerven, die thans reeds sinds geruimen tijd het hechte bezii zijn van de Nederlandsche Katholieken Die gezamenlijke, hard nekkige strijd smeedde de Katholieken voortdurend hechter aaneen. Zij wisten, welke krachtsinspanning noodig was om de overwinning te behalen. Zij waren en bleven overtuigd dat de beste waarborg voor het verbreken van on recht en het winnen van recht de De laatste jaren zijn er onder ons opgestaan, die de eenheid maar weinig schijnen te tellen, en maar voordurend wijzen op de mogelijkheid dat het ook anders kan andere landen als voorbeeld aanhalend, waar de katholieken niet dat aaneengesloten geheel toonen, dat hier le bewonderen viel. Maar waarom onze kracht gebroken waaraan wij alles te danken hebben Waarom naar het mindere gestreefd waar wij het beste bezitten? Waarom hel historisch gewordene wegwerpen en een toestand in de plaats stellen die ons zwakker maakt? Later, wij voor alles trachten de politieke eenheid van Nederlands Katholieken le behouden. Om dit doel le bereiken, wordt een reorganisalie van de Katholieke Partij voorgesteld. Waarom deze rioodig werd, hopen we in een volgend artikel le beschouwen. ROELAND Onze „historische" eenheid. Het groote belang van haar behoud, Zooals we den vorigen keer reeds met een enkel woord aanstipten, is de eenheid op politiek terrein van de Nederlandsche Katholieken historisch gegroeid. De omstandigheden zijn in ons land voor de katholieken van dien aard geweest, dat de eenheid des geloofs hen drong tot een eendrachtig samen werken in het staatkundig leven. De katholiek was een burger van den tweeden rang. Bijna vier eeuwen lang was hem dat ingepeperd op de meest sarrende en kleingeestige wijzs. De Fransche overheersching had einde lijk aan eeuwen van harde vervolging een einde gemaakt. Maar nadat het land zijn onafhankelijkheid herkregen had, trachtte de oude geest bij de lands bestuurders weer naar boven te dringen. De vrijheden der katholieken werden weer zooveel mogelijk beknot, hun vrijmaking tegengewerkt van bovenaf. Hel is geen wonder, dat de katholieken dit als een onrecht voelden en een drachtig samen streden om de banden te verbreken en naar een algeheele rechtskundige, politieke en maatschap pelijke vrijmaking te streven. In het verslag der Commissie tol reorganisatie der Katholieke Slaals- jartij die historische eenheid der catholieken in eenige bladzijden scherp en juist aangeduid. Was een andere groepeering der katholieken in het politieke leven dan onmogelijk geweest 23 Mei. Hoogfeest van Pinksteren ROOD. Gloria; Credo; Prefatie van Pinksteren. Epistel: Verhaal van de nederdaling van den II. Geest over de Apostelen Evangelie: Inwoning der II. Drievul digheid in de ziel van den rechtvaar dige. De zending van den H. Geest over de Apostelen en andere leerlingen van Jezus was do plechtige openbaring, waardoor God aan al de volkeren loonde, dat Hij het werk van Christus op aarde, de stichting der Kerk bevestigde en met het zegel zijner goddelijke Al macht bekrachtigde. Die zending was de H. Bruiloft der Kerk mei haren goddelijken Bruidegom, den H. Geest, Die haar van dien dag af tot geestelijke moeder maken van alle toekomende cliristene volkeren. Die zending was dus een heugelijke gebeurtenis voor het geheele menschdom, als zijnde het bezegelen en het eerste vruchtbaar maken van Christus' werk. Zij is dit ook niet minder voor iederen christen in het bijzonder, want ook in elke ziel die in Gods genade leeft, daalt de II Geest werkelijk neder en neemt daar, te zamen met den Vader en den Zoon. zijn verblijf als in een godgewijden tempel. Daarom spreekt de II. Kerk, na ons aan de groole geschiedkundige gebeurtenis van Pinksteren herinnerd le hebben, o a. in het Epistel, in de overige texten der H. Misliturgie van de inwoning van den H« Geest in onze zielen en smeekt zij haren hemelschen Bruidegom zich steeds inniger met ons te vereenigen en zijn gaven steeds rijkelijker mede te deelen. 24 Mei. Maandag na Pinksteren. Van het Octaaf. ROOD. Gloria; Credo; Prefatie van Pinksteren. sarea voor den hoofdman Cornelius en diens bloedverwanten en vrienden. Plotseling daalt de II. Geest zichtbaar over hem neder, daardoor aantoonend; dat ook de heidenen tot den geest der aanneming van kinderen Gods geroepen waren. Evangelie: Die vrijwillig de oogen sluit voor het licht des geloofs, is reeds door zich zeiven veroordeeld. Oorzaak van deze zelfveroordeeling is de gehecht heid aan booze werken, de gewone oorzaak van ongeloof Wie echter ge- looven, worden aan Jezus' verlossing deelachtig. o 25 Mei Dinsdag na Pinksteren. Van het Octaaf. ROOD. Gloria; Credo; Prefatie van Pinksteren. Epistel: Petrus en Joannes komen door handoplegging het Sacrament des Vormsels toedienen aan de inwoners van Samaria, die door den diaken Philippus bekeerd' waren. Evangelie: Door het geloof in Jezus i door het Doopsel treedt men Zijne Kerk binnen en behoort men tot Zijne kudde, die door Hem als door een goeden Herder geleid en gevoed wordt. In Palestina werden de kudden in het voorjaar uitgedreven. Des nachts wer den ze opgesloten in eene omheinde, van boven opene plaats, aan wier ingang een wachter gesteld werd. De herder sliep in de nabijheid in eene tent en hem opende de wachter 's mor gens de poort, om de schapen weer uit te drijven. 26 Mei. Quatertemper-Woensdag van Pinksteren. Geboden vasten- en onlhoudingsdag. ROOD. Tweede gebed ter eere van den II. Philippus en Gloria; Credo; Prefatie van van dit land en mag terecht de «Apostel van Engeland" genoemd worden Augustinus overleed als aartsbisschop van Kantelberg in 604. o 29 Mei. Quatertemper-Zaterdag van Pinksteren. Geboden vasten- en onlhoudingsdag. ROOD. Tweede gebed ter eere van de II. Maria Magdalens; Gloria; Credo; Prefatie van Pinksteren. In deze II. Mis zijn een zestal Epistels. In het zesde Epistel leert de H. Paulus, dat wij door Chislus met den Hemelschen Vader verzoend zijn en door Hem de eeuwige glorie mogen verhopen. Een onderpand in de ver vulling dezer hoop hebben wij ontvan gen in den II. Geest, die God in ons met zooveel genade heeft uitgestort. Evangelie: Dit Evangelie verhaalt, hoe Jezus de zieken genas en de duivelen uitdreef. Ook de nieuw- .gedoopten bevrijdde Hij van de inwoning des duivels. De II. Maria Magdalena de Pazzis, waarvan heden de gedachtenis, van een adellijk geslacht, te Florence (in Italië) wijdde vanaf haar 20e jaar hsre maag delijkheid aan God. Op 15-jarigen leef tijd trad zij in het klooster der Carme litessen onder den naam van Maria Magdalena en stierf na een langdurige, smartvolle ziekte in 1607. in deze heilige Mis twee Eleutherius Pinksteren. Er zijn epistels. 1) Petrus bewijst door de voorzegging van den Profeet Joël, dal de gave der talen, die de apostelen en leerlingen bij de nederdaling van den H. Geest ontvingen, niet een gevolg van dronken schap maar een uitwerking van den H. Geest was- 2) Na de nederdaling van den II. Geest doen de apostelen vele wonderen en breidt de Kerk zich uit. De II. Geest verheerlijkt zoo het verlossings werk van Christus. Evangelie: Het geloof in Christus is een genade Gods. Wie aan de genade beantwoordt en in Christus gelooft, wordt gerechtvaardigd en ontvangt van Christus het bovennatuurlijk leven en het recht op den hemel, zoo tenminste zijn geloof werkzaam is. Tot onder houding en vermeerdering van dat bovennatuurlijk leven schenkt Christus zich zelf als spijs in de H. Kucha isli. De II. Philippus Nerius, waarvan geboren te Flo rence in de XVe eeuw, was de «Apos lel van Rome". Hij bezocht de zieken, deelde aalmoezen uit aan de armen, onderwees de jongelingen en slichtte de Congregatie der Oratonianen. Als heilige was hij nog bijzonder bemind om zijn blijmoedig en geestig karakter, f 1595.' De H. Eleutherius, waarvan heden de gedachtenis, werd te Nicopolis, Griekenland geboren en was ten tijde van keizer Commodius. Hij zond ge loofsboden naar Lncius, koning van Engeland en stierf in 192 27 Mei. Donderdag na Pinksteren Van het Octaaf. ROOD Tweede gebed ter eere van den H. Bede; derde ter eere van den II. Joannes; Gloria; Credo Prefatie van Pinksteren. Epistel: Door den H. Geest werd de Kerk van Christus plechtig ingehul digd en haar een wonderbare, boven natuurlijke vruchtbaarheid verleend. In de kerk van den H diaken Laurens tius verhaalt het Epistel ons vandaag de vruchtbare prediking en de won deren van den diaken Philippus. Evangelie: Lazen wij in het Epistel een voorbeeld van vruchtbare, door wonderen bevestigde, geloofspredikin- gen, het Evangelie geeft de gedragslijn aan, welke de geloofsverkondigers bij het uitoefenen van hun ambt moesten volgen. De H Beda, waarvan heden de ge dachtenis, werd te Jarrow in Northum berland (Engeland) geboren en trad de orde der Benedictijnen. De H. Geest vervulde hem met zoo verheven weten schap en wijsheid, dat zijne geschriften reeds gedurende 'zijn leven in de ker ken gelezen werden en men hem den «Eerbiedwaardige" noemde, f 753. De H Paus Joannes, waarvan heden de gedachtenis, bestuurde de Kerk ten tijde van keizer Justin us de Oudere. Hij bestreed uit alle macht de ketterij der Arianen en werd daarom door koning Theodoricus in de gevangenis geworpen, waar hij na eenige dagen overleed, f 526. 28 Mei Quatertcmpor-Vrydag na Pinksteren. Geboden vasten- en onl houdingsdag. ROOD Tweede gebed ter eere van den II. Augustinus; Gloria; Credo; Prefatie van Pinksteren. EpistelDe Profest Joël voorspelt aan het Joodsche volk na hunne be. keering grooten voorspoed, welke zich vooral zal kenmerken door een groole vruchtbaarheid des lands. Wij, christenen, mogen met meer reden juichen dan de kinderen van Sion, wijl ons de H. Geest, de Geest der Waarheid, gegeven is, die ons met eene geestelijke vruchtbaarheid verrijkt. Evangelie: Genezing van den lamme De H. Augustinus, waarvan heden de gedachtenis, werd in 596, als Benedictijner Monnik, door den H. Paus Gregorius de Groote naar Enge land gezonden. Acht jaar wijdde de De Novenihersclie Meimaand. Uit een groot deel van Europa komen berichten over abnormale koude orkanen en zelfs sneeuwstormen. Zoo wordt uit Frankrijk gemeld, dat uit alle deelen van het land berichten over buitengewoon slecht weer inkomen. Te Clermond Ferrand'sneeuwde hel Zondag, en zelfs zoodanig, dat Zondag middag er een pak van 10 c.M. hoog lag. Te Parijs heeft een orkaan groote schade aangericht. Tal van palen sloe gen om, waardoor enkele personen gewond werden. Ook in Engeland i3 sneeuw gevallen gepaard met een feilen storm. In het Noordzeegebied is enorm veel regen gevallen. Niet het minst ook in ons land, waar het anders hoogstëns 24 uur aan één stuk regent, doch thans bijna 48 uur aan één stuk de sluizen des hemels openstonden. En dat alles op 16 Mei l Een broodprysstryd. In Tegelen is een broodoorlog uiige broken. Een nieuw gevestigde bakker begon mst het uitgeven van reductie bons op het brood. Een ander bakker wilde hem overtroeven en verlaagde het wittebrood met 6 cents en het rog gebrood met 2 cents. De R. K. Bakterspatroonsbond, waar bij bovenbedoelde kakkers niet aange sloten zijn, riepen fluks een vergadering bijeen en besloten het wittebrood te verlagen met 6 cents en te brengen op 60 cents per 28 ons en het roggebrood te verlagen met 4 cent en te brengen op 32 cent. Hoe deze strijd zal afloopen is nog niet te voorzien, doch in ieder geval vaart de burgerij er goed bij. Kolen aangeboord by Vlodrop. In het mijnveld bij Vlodrop zijn Zaterdag door den boortoren bij Klooster de eerste kolen aangeboord op 440 meier diepte. De kolen, zijn van goede kwaliteit. Dorpskwesties. J. P. L een timmerman uit Maas hees, had zich te verantwoorden ter zake van mishandeling, gepleegd op 28 Februari 1926 te Vierlingsbeêk. 't Ging over een familiekwestie, waarbij de uitwerking zich aldus voor deed. Op een avond kwam beklaagde J. Leo legen. De een kwam uit de rich ting Vierlingsbeek, de ander uit Groe ningen. Er volgde een worsteling tusschen beide mannen, waarbij ze in 't land terecht kwamen en mishande ling niet uitbleef en J Leo, den ander vervolgens aanklaagde wegens mishan deling. Maar nu deed zich het feit voor, dat bij het verhoor voor de rech'bank, zoowel beklaagde als getuige J. Leo zich beriepen op noodweer. Uit verder getuigenverhoor zou nu moeten blijken, wie van de twee gelijk had. Getuige G. Abon, landbouwer te Vierlingsbeek, werd gehoord en daarna J. van Dommelen, reiziger le Maashees Deze van D.ommelen kwam in 1923 den timmerman Lamers tegen, die hem molesteerde, terwijl hij opmerkte: «Zoo tref ik je nu eens alleen en direct gaf hij den reiziger, die daar met zijn fiets met koffers stond, een fikschen duw. De timmerman, die «goed gebekt" heet te zijn, had bij den aanval 'n muziekkweslie, welke hem dwars zat. Het O.M. wees er op, dat beklaagde gebruik maakt van gemeene foefjes om 'n ander te molesleeren. Dat is nu reeds tweemaal gebeurd Het O.M. meent daarom een gevoelige straf le moeten stellen. De eisch wegens mishandeling luidde 2 maanden gevangenisstraf. De verdediger, Mr. Hengs', Den Bosch, hing in zijn pleidooi een schil derij op over de plaatselijke toestanden in Vierlingsbeek. Pleiter zette nader uileen, dat alles berust op hatelijkheden en kleinzielig gedoe van een dorpje. Pleiter concludeerde tot vrijspraak. De rechtbank kon het wettig en overtuigend bewijs niet vinden en ver leende vrijspraak, Aldus kon de timmerman den dans ontspringen. verzakkingen aajip school gelegen witthu hoogstens 5 jaar iboi zoo gelden, dat raèet en onmiddellijk i h stutten. De zijgesjvan den heer Maas is psU het lood gezakt, dén geheel scheef getke kunnen niet meeriper nieuwe scheur y>on breedte van heliis, verticale van hel); tc doorliep. Het naasten gen en drie winkejize plotseling zoo ejig men het ergste lest zullen de huizen feter broken. De veroorza8klelad( waarschijnlijk vol re staatsmijnen kom^or op deze plek op pste schat De grond sjnl dai, alhoewel de #nlc tens 250 Meter ip duidelijk het schiè in hooren en zelfs zqler werk ervan gaat rek Boschbeziti he De minister val na slist, dat boschbeirs voor de belastingd92 aanmerking mogeate uit grondbezit. Uit dcnidei In 1510 kon in goede koe koopei aor in 1605 gold ie >rn f 56 f 60; in k be 42 eieren één sper. handel bestond to< keerswegen en waren niet te veelij thans. Vandaar ségr in prijzen, al nf d minder opbracht.] Zoo betaalde ra ii last rogge f 95, tftoc Het daarop volgeljai goedkooper, toen *stl< f 17, de tarwe f f 14.50, 300 pond boter (20 K G.) f Bij tegenwoordi goedkoop, maar b van landbouw de verdiensten \|ren Een werkman veilenc ver ht 5 6 cl per dag; Hoorn had een j f 18.20. Wij vinda teekend, dat een b rlij ui ;he die een schip voode bouwen, als zij loc 17 5 cldit vondej d( en zonden hem slfs en aleer het schipvar een maaltijd ledeei besteedde men i 1 stuivers. Op het plattelafi-v zoo schaarsch, dt a als ruilmiddel we^en De paniek en dtdu De paniek inde haar terugslag Óen duurte. Dit was tëvot het publiek eenlfziji geest van sommije I zijds hebben de diur de hand gewerkt. Het publiek keft alvorens de prijzen 1 Handelaars hebbtn gemaakt, om dadelijk verder zetten zij hun te koopen, met het oo stijging der prijzen in Mahaim, bestuurd* logisch Instituut Sol een brief aan een Br dat te Luik, van suikerprijs stijgt, ter groot ongewijzigd ble voor vleesch en v naar boven gegaan, dat hel pond is geste verklaren, vermits I van groenten naa* E gezet en er dus crvei moet zijn. Het leder invloed van het pon schoenen meer.

Peel en Maas | 1926 | | pagina 6